DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 118. Honderd Yjjf en twintigste Jaargang. 1923 DINSDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 22 MEI Dot nummer bestaat ait 2 biaden Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Hedactie No. 33. liuitenland BONAR LAW AFGETREDEN. De Engelsche premier is wegens gezond- heidsredenen afgetreden. Gisiermiddag werd te Londen een bulletin uitgegcven, waarixt werd medegedeeld, dat Bonar Law eene kleine operatie aan de keel had ondergaan, maar zijn toestand ovarigeus onveranderd was. 'Zijn aftreden, hetwelk Zondagavond laat werd bekend gemaakt, geschiedde na een on- derzock van drie der voomaamste special is- ten, die een bulletin onderteekenden, waarin werd verklaard, dat de stem van Bonar Law, ondanks de rust, die hij, neemt, nog onbevre- digcnd is, dat het onmogelijk is, binnen re- delijken tijd beterschap te beloven en dat zijn algcmeene gezondheidstoestand niet gumstig is. Aan het hof werd gezegd, dat de koning de ontslag-aanvrage van Bonar Law met het diepste leedwezen onitving. Z. M. heeft nog niet aan een opvolger de vorming van een mi- nisterie opgedragen. In't geheele land heeft men groot leedwezen te kcnnen gegeven over het aftreden van den premier en de oorzaak daarvan. Niet alleen van alle klassen der maatschappij en alle po litieke partijen, maar ook van de Britsche do minions en Yele landeni zijn betuigingen van achting en genegenheid ingekomen. Zeer ei- genaardig was de uitdrukking van Ramsay Macdonald, den leider der Arbeiders-opposi- tie in het Lagerhuis, die in een inteview ver- klaardc, dat hij niet in staht was, alles te ken- nen te geven, wat hij gevoelde, maar er bij- voegde: „In de laatste maanden ben ik er toe gekomen, den premier werkelijk met genegen heid te beschouwen". Ofsclioon met leedwezen wordt a an gen o- men, dat de politieke loopbaan van Bonar Law a Is afgeloopen moet worden beschouwd, blijft iedereen de hoop koesteren, dat zijn hulp en raad1 nog vele jaren beschikbaar zullen zijn. Bonar Law deed znije intrede in hot parle- rnenlt in 1900 op deni leeftijd van 42 jaren. Slechts 11 jaren later werd hij! gekozen tot leider der Unionistische partij in het Lager huis; na weder 5 jaren werd hij leider van het huis. De slechte staat zijner gezondheid in Maart 1921 noodzaakte hem om a! te tre- aeu totdat het ontslag der coalitie-regeering in October j.l. tot zijn terugkeer als premier leidde, welke keus door het land werd be- krachtigd bij de volgende algemeen. verlde- zingen. De geneesihieeren besYi$ten toem, dat hij volkomen bestand was tegen physieke in- spanning, maar in het begin van dezen zit- tingstijd werd hij door eene keelaandoening aangetast en gedurende zijne afwezigheid pre- sideerde Lord Ourzon de kabinetsraden, ter wijl Baldwin, de kanselier der schatkist, als leider van het Huis optrad. De „Times" zegt: ,,Het is ta vreezen, dat Bonar Law, terwijl hij van Londen verwijr derd was, aanhoudend werd gekweld door de gedachte, dat hij de functien van zijn ambt niet kon waamemen en zich steeds afvroeg, of het niet zijn plicht was, zonder verder uit- s.el zijn verzoek om ontsLag in te dienen. Hij ■wist natuurlijk, voordat hij vertrok, dat al zijne collega's ten zoerste verlangden, dat hij alle mogelijke middelen tot herstel van zijne gezondheid zou aanwenden, alvorens hij er ernstig over dacht cm af te treden. Het ge heele kabinet betuigde hem dit uitdrukkelijk, vo6r hij vertrok, en de heer Bonar Law is door hunne loyaliteit gesterkt geworden ge durende het moeilijke tijdperk, dat hij heeft doorgemaakt." In eene schets van zijn karakter zegt de „Times": „De parlementaire kracht van Bo nar Law is gelegen in zijne klaarblijkelijke op- rechtheid en openhartigheid en doet bijna ontstellen door de helderhdd zijner rede, waaruit blijkt, dat hij eenvoudig rechtstreeks op zijn doel afgaat. Hij heeft geene rhetori- sciie kunstgrepen en de stijl zijner rede is bijna die van een gesprek, maar hij is ver- wonderlijk bedreven in het debatteeren en een van zijne gevaarlijkste wapens is zijne ge- woonte, om zijn tegenstanaer te ontwapenen, door nauwkeurig op elk punt in zijne rede te antwoorden." De verzwakking zijner gezondheid begon ongetwijfeld, toen hij een groot aandeel droeg am den last van den oorlog, die nog toenam, toe i zijne beide zonen gedood werden. In politieke kringen wordt geloofd, dat de koning Curzon zal uitnoodigen het premier- schap te aanvaarden en dat deze de opdracht zal aannemen Qok Baldwin wordt genoemd als opvolger. Poincarte heeft 'Bonar Law geseindFrank- rijk betreurt ten zeerste het besluit, waartoe uw gezondheidstoestand u verplicht. Het ver- geet niet, dat onze beide landen, ondanks het verschil der te volgen methoden, gedurende de laatste maanden met alle krachten hebben samengewerkt om het voor de rust der wereld noodzakelijke bondgenootschap intact te be- houden. Het zal u dankbaar blijven onzen wil op schadevergoeding en onze gestadige vre- delievcnde bedoelingen zoo loyaal te hebben erkend. Te Parijs is het bericht van het heengaan van Bonar Law algemeen met groot leedwe zen ontvangen, zegt het Hbld. Reeds herhaal- deiijk was opgemerkt dat de verhouding tus- schen de beide landen, eigenlijk beter gewor den was sinds Engeland zich' openlij'k afge- echeidenj had, dan toen Lloyd! George steeds maar beloften deed, die hij niet nakwam. Men waardeerde in Bonar Law de scrupuleu- se wijze, waarop hij als eerlijk man zorg droeg, dat Engelsche onthouding aan de Ruhrbezetting de Franschen zoo weinig mo- gelijk in hun ondememing belcmmerde, en waarop hij zich in het Fransche standpunt poogde in te denken, al was hij het daarmee niet eens. De groote vraag is nu wat men aan zijn opvolger hebben zal. Wei zocht Bonar Law zijn mede-ministers niet z66 te domineeren als zijn voorganger en liet hij hun meer vrijheid (waarvan vooral de ministeries van buiten- landsehe zaken en marine gebruik maakten, wclk laatste, naar men hier zegt, „een nieuw Oibraltar in de iDardanellem en een ander te Singapore schept". Maar zijn verzachtende, matigende invloed1 was toch steeds merkbaar. Zoodra hij weg was, ging Curzon vcel harder te keer. Daarom vraagt men zich hier niet zonder ongerustheid af hoe zijn opvolger zijn zal. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Te Mannheim is het, blijkens mededeeling van Duitsche zijde, Vrijdagavond bij de Frie- drichsbriicke tot een incident gekomen. De Fransche wachtposten bij' die brug openden plotseling het vuur op een vollen tramwagen. Tot in de naburige huizen drongen de kogels door. Twee burgers werden ernstig gewond naar het ziekenihuis gebracht. Over de aan- leiding der schietpartij is nog niets bekend. Er is een bom ontploft op de lijn Crefeld Forsthaus. De rails werden over een lengte van vele meters weggeslagen, de locomotief dci-ailleerde. Ter onderdTukldng der sabotage bij de spoorwegen heeft de- Belgische hooge com- missaris het nachtelijk verkeer van voertuigen gen in de geheele Belgische zone verboden. De Rijnlandcommissie heeft 9002 nieuwe bevelen tot uitwijzing van Duitschers gege ven. De Belgen hebben de chemisclie fabriek Weiler ter Meer te Uerdingen) weer ontniimd, waaraa het bedrijf is hervat. De advocaat Klinghardt is door den Fran schen krijgsraad te Werden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld ben evens een boete van een millioen mark, omdat hij: zich Hjriens een terechtzitting van den krijgsraad in voor het Fransche leger belcedigende ter- men zou hebben uitgelaten. Hij zou n.l. eeni- ge opmerkingen hebben gemaakt over de uni- formeni der soldaten, die tijdens de zitting van den krijgsraad met het toezicht waren be- last. Een ernstig misdrijf?! De directeur van de Greisheimer Electron- fabriek te Frankfort, dr. Jacoby, is door de Franschen uitgewezen. Hij moest het beziette gebied onmiddellijk verlaten.- Voorts hebben de bezettingsautoriteiten in het filiaal der Rijksbank aldaar zes milliard papiermark in beslag genomen. Het filiaal was reeds sedert eenige weken voor het pu- bliek gesloten. Dc eerste-burgemeester van Aken. Farwick, wer'd wegens niet uitvoering van ^en requisi- tiebevel der bezettingsautoriteiten tot een maand gevangenisstr5 en een millioen mark boeie veroordeeld. Wegens verlenging of begunstiging dier spoorwegarbeidersstaking in het bezette ge bied door uitbetaling van gelden veroordeelde de Fransche krijgsraad vier personen, van wie drie spoorwegbeambten, tot gevangenis- straffen van twee tot acht maanden en boeten van twee tot vijf millioen mark. De Fransche krijgsraad veroordeelde den spoorwegwachter Nelle te Godsenheim tot 10 jaar gevangenisstraf. Doordat hij de slagiboo- men niet had gesloten, kwam een vrachtauto in botsing met een door Franschen bestuur- den trein, waardoor vele personen werden ge- dood. De krijgsraad te Dusseldorp heeft in hoo- ger beroep de zaak tegen den wegens sabota ge ter dood veroordeelden voormaligen luite- nont Schlageter, behandeld. Het beroep werd verworpen en het eerste vonnis'bekrachtigd. De verdediger van Schlageter is voome- mens een verzoek om verleening van gratie in te dienen. De krijgsraad te Hattingen heeft 90 burgers van Bochum veroordeeld tot gevangenisstraf- fm van totaal circa 13 H jaar en boeten van gezamenlijk 76 millioen mark. De arbeiders Hoffes en Hoppe, die een aanval op een Fransch off icier hadden gedaan, werden bij verstek ter dood veroordeeld. Het station van Lennep is, zooals gemeld, in den nacht van den 14en Mei met automati- sche pisitolen beschotem Gistermorgen zijn de ubrgemeester Nohl en de commissaris Horster door de Franschen gearresteerd. Voorts is aan de stad Lennep een boete van 50 millioen mark opgelegd, welke 10 Juni betaald moet zijn. HET NIEUWE DUITSCHE VOORSTEL De sociaal-democratisehe parlementsdienst deelt mede, dat gister in het department van buitenlandsche zaken een vertrouwelijke be- 9preking heeft plaats gehad tusschen een aantal Rijksdagafgevaardigden, waaraan ook door den sociaa 1 -democratischen afgevaardig- de Hermann Muller werd deelgenomen, zoo- dat deze om die reden niet bij de opening van het soeialistisch congres te Hamburg aanwe- zig kon zijn. Rijkskanselier Cuno wordt heden te Berlijn terug verwacht. Hij zal dan een onderhoud hebben met vooraanstaande personen op polir tick gebied. Door sommige sociaa 1-democratische afge- vaardigden wordt verklaard, dat de rijkskan selier er in den laatsten tijd lijdend uitziet. Volgens mededeelingen van sodaal-demo- cratische afgevaardigden loopen de besprekin- gen over de opstelling der nieuwe Duitsche nota in hoofdzaak over het probleem van de garanties voor de internationaie leening. De minister van finanden heeft een nieuw plan uitgcwerkt, hetwelk in een andere inning van de Duitsche vermogensbelasting voorziet op dusdanige wijze, dat deze belasting voortaan in goudmarken zou worden geheven. Verder wordt nog door den sociaal-demo- cratischen parlementsdienst medegedeeld, dat met de opstelling van de nieuwe Duitsche ^nota waarschijnlijk Dinsdag zal worden be- "gonnen. DE STAKING IN BELGIe. De gerudhtien over de vermoedelijke ophef- fing der stiaiking mdc die Pinksterdagen had den het reizigersverkeer aanmerkelijk dden toenemen'. Toch was het heel wait geringer dian andere jaren. Het spcorwqgbeheer had ver- scheiden extmtreinen laten rijdm. Zondag was de toestand veel verbeterd. Te Brussel arriveeideni de aangekondigde tneinen op tijd. Ze werden bes'tuurd door mi- litairen, welke thains ten getale van honderd1 de versdiililende diensten verzekeren. Niet alleen n-.ar Brussel reden er treinen, maar ook in de richting Leuven en Aarschot. Initusschen blijft de regeeiling op haar stuk staan en- verMaren dlat zij geen der edschen van het personeel zal iniwilligen of de genie- troepen zal diemobiliseeren v66r dat de arbeid is hervait. Bij de posiierijien is men zeer hoopvol. Alle bnevan zijn gedistmbueerd. Wanneer de sta king mochit .voortduren wat niiet wordt vermoed zal ook het drukwerk aan huis worden besteld. De toesitand op de spoorwegen is aamzien- lijlk verbeterd. Het personenverkeer tusschen Annwerpen en Brussel is wederom normiaal. De tremen worden niet Hanger in Jemelle op- gehouden. Alleen de internationaie treinen' onder gaan, eenige vertraging ten' gevolge van het teat, dat zij tie Afllcwerpea ilanger stilhouden dan.' anders, omdat de noesitandi er zich moei>- lijker 'herstelir Tbcb. 1 hijnt niiet elke moei'lijik- heid van de baan. Het blijikt dat het spoor- wegpersoneel te Hasael't ook wil gaan sta ken, wat weer verwarring in den tremenloop zou stichten. .Aan den andereni leant verkla- ren de leideriB van het Naltionaai Syndicaat dat de arbeiders, al hebben zij: den arbeid zonder voorbehoud hervat; toch weer het werli zuillan neerleggen inidieni die regeering piet spoediig de eiscben van het personeel iniwii- ligt. Te Anitwerpen' heeft het personeel slechts voorwaardielijik het werk hervat, pmdat het hestuur niet de veibinitenis Iheeft wilieni aani- gaan om geen enkele straf op de Stlaikers toe te passen. Mocht ook de pens voontgaan de bevolking tegen die arbeiders op te hitsen en de regeering niet spoedig de eischen van het personeel inwilligen, dan zou Antwerpem aan de versdiililende secties voorstellen' gedurende 24 of 48 uur te sitaken. Te Mechelen en te Nlamen is ook de sla king ten eande. Ook wat de 'goederentreinen beltreft is de .toestand' heel' wat beter. Overal is reeds een gedeelte van1 het personeel naar het werk teruggekeend. In somimdge stations zijn leden van het personeel gesitraft, hetgeen ^vel onder de arbeiiders groot pngenoegen het« ra wom, doch nergems belt heiistellen van den nonnalen toestand heeft bdet. Tusschen de leaders van het personeel en de adiminis- tratie zijn thans daaromtrent onderhainide- lingen gaamde, die. naar algemeen worttt verwacht, 'tot tevreaenheddl van beide partijen en niet minder tot die van het publiek opgdost zullen worden, c Onder het Antwerpsche personeel hieersdht nog steeds een zeker agitatie, daar men' het werk slechts onder bepaalde comdities wilde hervatten. De directie verMaande echter, ,dlat het werk, zonder het stellen van' conoities, mioest worden hervat, hetgeen eenige aarze- ling teweegbracht Ondanks alles lean men echter zeggen, dat de staking js geeiedigdi, natuurlijk behoudens onvoorziene geibeurte- nissen. Ten eindie zijn nederlaag te verbloemien, stelt het Nationaal Syndicaat het thans voor, alsof de beweging ,den leiders over het hoofd' is gegroeid en alsof de Stokers op eigetni houtje een soort guerilla willen voeren, nu de groote slag verloren is en zij willen dben ge- looven, .dat het centrum van deze guerilla te Amtweipem zou zijn. In ieder geval was gislter van een verbetsringen in den toestand niet veel te bemerken. DE TREINIOVERVAL IN CHINA. De Aimerikaansdie en Britsche reizigers, die door de bandieten bij den trein-overval in Sjantoeng zijn weggevoerd, zullen1 heden Dinsdag worden doodgeschoten, indien de Sineesche troepen die ter vervolging van de idieten zijn uitgezonden, niet tot een be paalde grens worden1 teruggetrokken. Dit is de inhoud van een ultimatum, waar- mee de bandieten1 den Franschman Marcel Oliver Berube een hunner gevangenen, van uit hun versterkte stelling in het gebergte naar Shanghai hebben gezonden. De roovers mogen) zich sterk achten, de bui tenlandsche regeering blijven aandringen op bevrijding der gevamgenm. De gezant der Vereendgde Staten van Ame- rika in China heeft aan de Chineesche regee- ringsautoriteiten verzocht, onmiddellijk alle pogingen in' het werk te stellen tot de bevrij ding der buitenlandsche gevangenen uit ae handen der bandieten1. In geval niet aan dit verzoek wordt voldaan, zullen drastische maatregelen genomen warden-. Als de bandieten dan' maar hunne bed ra ging niet reeds hebben uitgevoerd. Intusschen gaat de bandieterij in1 China voort. De misdadigers schijnen' voor niets te staam. Zij hebben nu de stad Talenkau aaoge- vallen, negentig miilen ten Noorden- van Lint- sjing en een aantal iawoners weggevoerd. Er wordt gemeld, dat de Chineesche regee- ringstroepen, ide afgezonden zijn ter vervol ging van de bandieten in Sjantoepg, afvallig beginnen te worden. Volgens het departe- ment van buitenlandsche zaken zouden deze troepen in anderhalf jaar geen soldij: hebben ontvangen en zouden ze nu hun zakkea vul- len door hun munitie aan de bandieten te ver- koopen. iDt heeft aan de buitenlandsche di- plomatieke vertegenwoordigers te Peking aan- leiddng gegeven tot krachtiger vertoogen te gen de Chineesche regeering voor de viola ting der buitenlanders. Telegrammen, die nog laat door de Ameri- kaansche legatie zijn ontvangen, doen de hoop toenemen dat weldra een schikkkig zal kunnen tot stand komen ten behoeve van de vrijlating der gevangenen, die zich in handen bevinden van de bandieten van Soechow. De gouvemcux van Sjantoeng heeft een boocl- schapper gezonden met een aanbod van offi- ciersplaatsen aan de hoofden der bandieeen en een voorstel om de geheele strijdmacht der bandieten in het leger van Sjantoeng op te nemen. De doyen van het diplomatieke corps heeft in het Chineesche departement van buiten landsche zaken een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de Chineesche hooge militaire autoriteiten verantwoordelijk wor den gehouden voor het in gebreke blijVen van het verkrijgen van de invrijheidstelling der ge vangenen, die zich nog in handen der roovers bevinden. Een der bevrijde gevangenen, Be rube genaamd, is te Peking aangekomen met een modedeling der bandieten, dat deze het aanbod betreffende een Chineeschen gijzelaar of Chineesche waarborgen weigeren, en bui tenlandsche waarborgen tegen repi'esaiUes vragen. Zij willen voorts bij brigades onder een eipen commandant worden ingelijfd en in beoaalde districten het bestuur in handen hebben. Het diplomatieke corps zou heden over de aangelegenheid beraadslagen. DE MIOORD TE LAOS ANNE. De Russische regeerinig heeft een1 nota, ge- teekend door den volkscommissaris van bui tenlandsche zaken aan de Zwitsersche regee ring gezonden; waarin de Zwitsersche regee ring verantwoordelijk wordt gesteld' voor den jaanslag op Worofski. Zij bescnuldigt'de Zwit sersche autoriteiten! van omvoldoende bewa- king. Voorts wordt in de nota het vertrouwen van Rusland uitgedrukt. dat de autoriteiten, die door haar passieve bonding voor den rnoord verantwoordelijk zijn, streng zullen worden gestraft. In een- tweede nota richt Tsjiisjerin rich met heftige verwijten tot het bureau van dq conferemtie te Lausanne. HH hrengt de ver- ontwaardi'ging van Rusland over het optre- den van de vertegenwoordigers der verschil- lende mogendheden tot uitdrukking en besluit met de veridarem, dat Rusland hierutt de noo- dige conclusies zal trekken. DE OPSTANDEN IN BRAZILIe. Bij heviige gevechten met de regeerings- troepen werden Vrijdag honderdl Braziliaan- sdie reibellen gedood en velen gewond' in Rio Grande Dosul, nabii Bag6. DE MIJNWERKE RSSTAK1NG IN DUITSCHLA'ND. Te Dortmund hebiben stakende arbeiders gepoogd brand te stichtm aan de hoogovens van de Deuisch-Luxemburger Bergweg- und Hiitte A.G. De stokers eischten, dait aan alle mijnwerkers 150.000 mark zal worden uitbe- taald. Van vakvereendgingszijde wordt de sta king afgekeurd; Zaterdag had een- groote betooging der stakende mijnwerkers pliaais, aan het hoofd waarvan eenige communistische Hiundert- schaften mardieerden, gewapend met knup- pels en bijlen. De politieagenten werden met steenen geworpen en met stokken aangeval- len, terwijl uit de menigte ook tal van scho- ten werden gelost. De poliifie zag rich ge- noodzaakt van- haar wapenen gebruik te ma- ken. Een burger werd1 levensgevaaiilijk ge wond. Op de mijnen, wel'ke bij de staking 'betrak- ken zijn, zijn de pi'oegera Zaterdiag slechts voor een klein gedeelte aan het werk gegaain. Een nader bericht omtrenti dd stoking zegt: De communistische actie, welke op de mii- nen en faibrieken don het district Dortmund de ontwapening van de politic aldaar eischte, is na de nederlaag, welke de communistische „Hundertschaften" bij hun aanvallen- op de mijn Minister Stein'' E>onderdagavoud j.l. hebben geleden, wat bedaard'. Er hebben er onderhandelingen pllaats gehad tusschen com- munisten en de directie en dlen bedrijfsraad vain- de mijn „H6sch", welke evenwel nog niet tot een definitief resultant hebben ge- leid. Men koestert echter de verwachting, dat de onder de communisten uitgebroken oneenig- heid en antstemming over hun- leiders het eindie van deze beweging zal beteekenen. EEN FRANSCHE VLIEGENIER GEARRESTEERD. Nabdj Schweig (Mittelfranken, Bederen) is Zaterdagavond een Fivnsche vliegtuig we gens een motordefect geland. De vliegenier werd door de plaatseliike politic in hechtenis genomen. Spionnage? Den eenigen passagier, een Tsjedh, werd toegestaan zijn reis voort te zetten. De vliegmachine was bij de landing zoo zwaar beschadigd, dat zij moest worden gede- monteerd. INTERN. PARLEMENTAIRE CONFERENTIE TE KOPENHAGEN. Te Kopenhagen zal van 15 tot 17 Augus tus gehouden worden een Internationale Par lementaire Conferentie, waarvoor ongeveer 400 gedelegeerden worden verwacht van der- tig landen. De Nederlandsche gedelegeerden Van Kol en mr. M. W. F. Treub zullen resp. inieiden: ,JKoloniale mandaten" en „Econo- misciie en financieele vraagstukken". NAAR EEN RIJNLANDSCHE REU- BLIEK? Te Trier drong Zaterdagochtend 11 uur een bende de stedelijke electrische centrale binnen. Zij verdreef het personeel en de aan- wezige beambten met geweld, en drong de bureaux binnen Spoedig aanwezige polide wist de ^utschisten" te verwijderen. Naar verluidt zou het doel van dezen ge- weest zijn, het radicale gedeelte van de arbei ders tot hun zijde over te halen cn met hun hulp de openbare gebouwen te bezetten, en daama de Rijnlandsche republick uit te roe- pen. DE TOESTAND IN IERLAND. Ondanks de optimistische verwachtingen omtrent de ontwikkeling van den toestand in Ierland, blijft het er todi nog steeds broeien. Al zijn ook tal van De Valera's volgelingen gevangen gaiomen of weer naar huis ge- keerd ,cn blijven toch nog altijd een aantal onverzoenlijken over. Uit Dublin wordt nu weer gemeld, dat Vrijdagavond fen bende do zer lieden schildwachten hebben beschoten en patrouilles aangevallen. BEPF.RKING DRANKVERBOD IN IERLAND. Het Lagerhuis van Nooid-Ierland keurde de tweede lezing van het regeeringsontwerp goed, strekkend tot de sluiting der drankgele- genbeid op Zondag. Naar de premier Craig zeide, is die regeering voomemens, dezen miaatregel ook te laten gelden voor fcruide- nierswinkels, waar sterke drank wordt ver- kocht. De voorrechten ten aanrien van' het stetrikB drank gebruik op Zondag- voor bona fide rei zigers zullen even eens worden afgeschaft. DE VERKE'ERSSTAKING TE BARCELOiNA. De onderhandelingen, welke de opheffing van de verkeersstaking te Barcelona ten-doel h'adden; zijn mislukt. De staking heeft zich uitgebreid tot bijna alle havenarbeidera en bell tnansportpersoneel der fabrieken. Het per soneel van spoor- en tramwegera, taxi's en huuirrijtuigen is aan het weric gebleven. Wegens gebrek aan grondstoffen zijn reeds eenige fabrieken' gesloten. De straiten dier staid! zijn in geen dagen gereinigd. BOMAA'NSLAGEN IN MEXICO. Vrijd'agmorgen is te Mexico een bom ont- »lbft voor het huis, waarin het consulaat der ereenigde Stolen in gehuurdle appartemen- ten is ge!vesti'gd. Enkele ruiten zijn gebrokien, en ook is er meubiliair vemield'. Er werd nie- mand gewond. De dadter kon niet gearresteerd' wooden. Dot is de tweedte bohiaanslag binnen 14 dagen op Ameribaansche officieele gebouwen. De eerste had' diem 4en delzer plaats op de bin- nenplaais van de Amerikaansche ambassade; ook toen werd alleen' materieele schade veroor zaakt. Men vemtoedt dat deze bomaanslagen bedoeld zijn als een protest tegen de erken- ning van den Mexieaanschen presidenit Obre- gon. ONTPLOFFING I'N EEN FABRIEK. Zatrdagochtend is te Montreux (dep. Vau- cluse, Frankrijk) de vuurwerkfabriek door een ontploffing vmield. Er werden tot dusverre een doode en vier zwaargewonden gevonden. Venschillende personen worden nog vermist. HET INTERNATIONAAL SOCIALIS- TENCONGRES TE HAMBURG. Het Internationaal Socialisten- en Arbei- derscongres te Hamburg is gister begonncn. In de openingszitting begrwtte o a. Oude- geest (Amsterdam) het Congres in opdracht van het I V. V.. Spr. bracht hulde aan de arbeiders van Ruhr- en Saargebied, die een schitterend voor- beeld gaven van uitstekende organisatie, dis cipline en doefbewustheid en die aan het al- machtige militairisme zulke krachtige slagen tocbrcngen. Wels (Duitschlaod) zeide: Londen, Wee- nen en Amsterdam hooren bijeen. Bracke (Frankrijk) wees er op, dat Frank rijk en Duitschland in vrede leefden. Om thans een wezenlijken vrede te verzekeren was aancnsluiting der arbeiders over alle grenzen heen noodzakelijk. Spr. gaf uiting aan zijn bewendering voor de arbeiders van het Ruhr- gebied en spoorde hen aan in den strijd te volharden. De Internationale zou thans op- nieuw ontwaken. pl V« ALRMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1