DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 120 Honderd yjjf en twintigste Jaargang 1923 DONDERDAG 24 MEI Dit nummer bestaat uit 2 Maden Deze Courant wordt ELKCN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewjjsnumtners 5 cents. PRJJS DER OEWONE ADVERTENTIEN s Per regel 0.25bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam CO. Directeur: O. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE LEZETTIND VAN HET RUHR GEBIED. Volgens berichten aan de Maden uit Gel- senkirclien hebben de Franschen het postkan toor aldaar bezet. Ziji verlangden van den di recteur, dat de aansluitingen en leidingen te hummer beschikking zouden worden gesteld. Deze eisch werd atgewezen. De Franschen re- quireerden daarop de telefoontoestellen In de Badische Aniliim- undr Soda-fabric zijn de door de Franschen te werk gestelde arbeiders onafgebroken van 4 uur 'a morgens tot 7 uur's avonds in verschiiilende ploegen bezig met het verladen der in beslag genomea kleurstoffen. De burgemeestera van Koningsstelle en Borst zijn gearresteerd, besdiukhgd van xme- deplichtigheid aan sabotage. De dienst van verschiilende tramwegmaat- schappijen in het Ruhrgebied is stopgezet, daar zij kolen op frauduleuze wijize vervoer- dem. Uit Fransche bron worden' weer een paar daden van sabotage gemeld op de spoorlijn DuisburgiDusseldorf. Nabij het station An- gennumd rukite een hevige ontploffing eernige meters rails weg, juist toen een paseagiers- trein voorbijreed'. De locomotief werd ernstig beschadigd, terwijl de machinist gewond werd1. Te Biimgerbrtick ontplofte een bom, welke ech'ter geringe schade aanrichtte. Op de lijn Duisburg-Osoerrath-Lehrbruck werden drie bommen tijdig ontdekt. Er werden onmiddel- lijik sancties toegepast. Te Duisburg heerscht kolennood, een paar fabrieken helbben daardoor reeds stop moeten zetten. De waterleidiugen der electriciteitswer- keni hebben. nog slechts hot morgen kolen ge- noeg. Tijdens de jaarvergadering der communis- tische fractie te Essen werden itwee onder ver- denking van spionnage staande aanwezigen uit de zaal vtrwijidierd. Een humrnre trok 'n re volver en lostte vier schoten op zijn aanvallers, waardoor een1 persoon gedood werd. Bij1 hun poging tot ontvluchten werden de beide indi vidual halt dood;.geslagen. De employe's en arbeiders van de Hodhstfer Farbwerke hebben. dem eisch van den Fran schen gedelegeerde, majoor Sdhnededker, om weer aan den arbeid te gaan, afgewezen. De landraad' van het district Hochst, die is uitgewezen, heeft de stad gisteren verlaten. De „Scharenclub" welke in het Ruhrgebied is georganiseerd om een eind te maken aan de iirt-partijen van Diiitsche meisjes met Fran sche em Beigische soldaten, heeft haar ver- bodsbepalingen uitgebreidi. volgens een Cen tral- News-bericht zullen voortaan ook meisjes die in gezelschap van Indiers, Japaneezen of Chineezen worden aangeiroffen, gestraft wor den en zal heur haar afgesoeden worden. Er zijn reeds kennisgevingen van deze strekking aarageplakt. Hierin wordt voorts medegedeela, dat het haar, dat op deze wijize wordt verkre- gen, verkocht zal worden ten bate van de Kuhrhilfe. 1 Naar verluidf, is door de firma Krupp om de terugroeping van' den Duitschen gezant te Washington, Wiedfeld, verzocht. Wiedfeld is eeni van de directeuren dezer firma en zijn aanwezi'gheid te Essen is thans noodzakelijk geworden in verband met het gevamgenhou- aen van Krupp vom Bohlen en' andere direc teuren. CONFERENTIE TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIe De Beigische ministers Theunis en Jaspar zullen zich op 27 dezer naar Parijs begeven, te neinde daar met Poincare te confereeren. De bladen melden, dat deze aanstaande be- sprekingen het logisch gevolg zijn van de conferences, welke sedert de bezetting van het Ruhrgebied tusschen de Fransche en Beigische ministers zijn gehouden en dat de nieuwe be- sprekingen zullen loopen over den toestand in het Ruhrgebied. De ministers zullen o. a. over de middelen beraadslagen, om de genomen maatregelen te verscherpen, fen einde het lijdelijk verzet der Duitsche regeering te breken, bet vervoer van brandstoffen uit te breiden, te Essen een vol- lediger administratie in te stellen, daden van sabotage te onderdrukken, enz. De „Soir" meent evenwel, dat het waar- schijnlijk is, dat de besprekingen verder zul len gaan en dat ook het vraagstuk der schade- loosstelling ter sprake zal komen. Daarom verwacht men, dat'de ministers tot Maandag te Parijs zuljen blijven, ten einde eventueel de besprckingai te voltooien, welke den vorigen dag nog niet beeindigd zouden zijn. DE STAKINGEN IN BELGI5. De toestand der stakingsbeweging wordt, wat het personenverkeer betreft, steeds beter, doch ten opzichte der goederentrednen is geen verbetering te bespeuren. Uit inlichtingen afkomstig van het Beigi sche ministerie van Spoorwegen blijkt, dat de algemecne toestand der stakingsbeweging niet is verbeterd; er bestaat integendeel een ten- denz tot verslechtering. Volgens de bladen z n er op het oogenblik 20-000 stakers. De staking treft vooraamelk het goederenvervoer. Vcrschcidene groote industrieele inrichtingen en glasfabrieken zijn genodzaakt te sluiten wegens gebrek aan grondstoflen. Gister hfeld het Beigische kabinet een spe- ciale zitting ter bespreking van den toestand, in verband met het vooriduren der staking Men besloot krachtiger maatregelen te ne- men. Het spoorwegpersoneel en dat van de P T. T. dat toi vter nieuwe lichtingen behoort, zal worden opgeroepen. Alje tot nu toe geno men disciplinaire maatregelen zullen worden gehandhaafd Kraditens een order van 19 dezer kunaen de stakers, die zich weer komen aanmelden, slechts worden teruggenomen op voorwaarde, dat z ijelken arbeid, welke hun wordt opge- dragen, verrichten. Dit besluit was genomen door de directie der spoorwegen. In sommige depots nu dwin- gen de onmiddellijke chefs de mannen, die on der bun bevelen zijn geplaatst, den dienst te verrichten van de niet opgekomen Spoorweg arbeiders. Degenen, die dit weigeren, worden onmiddellijk geschorst. Sedert Ddnsd'agmor gen is aan het station Brussel-Noord op 48 stokers en machinisten, dus het personeel van 24 treinen, deze maatregel toegepast, die, in- dien hij algemeen wordt ten uitvoer gelegd, niet zal nalaten, het personenvervoer stil te n. de remise te Ledeberg, waarvan alle personen treinen moeten komen, welke van het station Gent-Zuid vertrekken, is de toestand nog meer gespannen. De spoorwegarbeiders hebben hier gemeene zaak gemaakt met hun collega's, ide geschorst zijn, omdat zij treinen, uit Kortrijk afkomstig, niet hebben willen wegbrengen. Alle arbeiders van het depot sha ken en de verbindingen, zoowel voor vertrek als voor aankonmt aan het station Gent-Zuid zijn niet meer veFzekend. Te Schaerbeek is personeel geschorst, dat weigerde de plaats in te nemen van stakers. Soortgelijke maatregelen zijn getroffen in de depots in de provincie en hebben daar dezelf- dc gevolgen gehad. Sommige afdeelingen van het Nationaal Syndicaat dringe naan op een algemeene sta king van 24 of 48 nur bij alle openbare dien- sten, hoewel de leiders van het Nationaal Syn dicaat er geen voonstanders van zijn. Het aaptal goederenwagons, ide in Belgi? en het Ruhrgebied opgehouden worden, wordt op 45.000 geschat. STAKINGSONLUSTEN IN MET RUHR GEBIED. Te Dortmund veipcherpit de toestand meer en meer. De communisten en syndicalisten roepen op tot een algemeene staking en wil- leni het rieerleggen van d^n arbeid bijl de be- drijven zoo nooddg met geweld afdwingen. In het desbetreffend manifest wordt het voor- uitzich'i1 geopend, dat een binnen oikele da- gen te 'houden bedrijfsradencoiiiferentie de stalking over het gansdhe Rijosch-Wtestfaal- sche mdustriegebied zal uitbreiden. Otatrent de onluSten te Dortmund, waar van wij gisteren onder telegrammesm reeds melding maakten, wordt nog gemeld, dat reeds des middags te 5 uur vele massaverga- deringen van stakendie mijnwerkers en fa- brieksarbei'dens werden gehouden, die eindig- den metvhet besluit om vol te houden tot de overwinning zou zijn behaald, welke zou mee- brengen de insteliling dler arbeidersdictatuur, de vonming van nieuwe Hundertsohaften;, enz. Daarop (trok een optocht van 40 a 50000 betoogers naar het centrum der stad. Onder- weg passeerdem zij een po'litiebureau', dat be- stormd werd. De politiebeambten werden uit revolvers en pistolen beschohen en met knup- pels en steenen aangevai'len. Zelfs wend van de tegenover het polittebureau liggende brandi- weer-kazeme uit op het bureau geschoten, welks zwakke bezetting werd overrompeld. Eerst toen versterkimgen aanrukten werdten de aanvallers teruggeslagen. Oo'k gister trok ken weder commUn'istisdie Huindertechaften door de stad, zoodat men voo.r een herhaling der bloedige gebeurtenisi- sen vreesde. Op de mijn Scharn'hoTst, waar gedeeltel'ijk nog werd gewerkt, openidlen de Hundortschaf ten het vuur. Twee der aanvallers werden ge wond door een schot in de borst en in het been. Tot Dinsdagavond waren 30 A 40 gewon- den in de ziekenhuizen opgenomen. Vier com munisten zijn aan hun verwondingen bezwe- ken. Het personieel der mijn Tmnoniia is gister aan het wenk gegaan. Gistermorgen is het ook te Gelsenkirchen1 tot emstige onlusten gekomen. Een enorme menschenmenigite wist volgens verlaging der vleesch-, vet- en vischprijzen door te drijven: Varkenslvl'efisdl, werd in prijis verlaagd van -6800 tot 4000 mark, alle wonst- waren tot 4000 en visch tot 700 marie per pond. De befooging nam een dreigend1 karakter aan; zoodat de brandwereni der stad eni der omgeving moesten worden gealarmeerd. Tegen dfen middag greep de uit burgers eo -aniseerde arbeiders gevormde Selbsfc- schutz in. Daarop maakten de communisten hun Hundertschaften mobiel en er ontstond een geregelde strijd, die zich voornamelijk af- speelde op het plein tusschen het centraal-sta tion en het hoofdpostkantoor, waar een Fran-' sdhe wachtpost is opgesteld, die blijkbaar met de communisten sympathiseerde. Voor zoover tot dusver bekend! is, vielen er bij het gevecht twee dooden en meer dan 20 gewonden. In de mijnen, waar nog gewerkt wordt, heerscht een sterke neiging tot staken. Tegen heden is een vergadering belegd, welke zal vaststellen, welke houding ten aaintrieu der staking zal worden aangeoomen. HET ENGELSCHE ULTIMATUM AAN RUSLAND. Het Engelsche departement van buiten- landsche zaken laat zich niet uit over den stand der Britsch-Russische betrekkingen. De datum, waarop het antwoord van Moskou moet inkomen, wordt geheim gehouden. De verspreide berichten over vlootbewegin- gen in, verband met de Russische kwestie worden) ongegrond verklaard. EEN BELGISCH PLAN INZAJKE DE SCHADEVERGOEDINGEN. E>e „Matin" meldt, dat de Beigische regee- ter kennis van de Fransche regeering gebracht, dat haar ambassadeur te Pa rijs binnenkort aan den heer Poincare een Belgisch plan zou overhandigen over het ge heele vraagstuk der schadevergoedingen. Naar he btlad opnferkt, is dit nu het vierdb geallieerde plan. Ter conference van Londen, in December, heeft, naar men mag aannemen, Poincare het Fransche plan uiteengezet en de heercn Bonar Law en Mussolini hebben van hun kant hetzelfde gedaan. UIT 'DE FRANSCHE KAMER. Na de verdaging van de beraadslaging over de Ruhrcredlieten! tot Donderdag ont- siond er Dinsdag giroot rumoer ten gevolge van de aanvraag tot eeni interpellatie door Arago. Deze leider van het Nationale Blok en vice-president der Kamer werd sinds eeni- geni tijd in het radicale bfad, de „Quiotidien", beschuldigd van knoeierij in zijn aangifte voor de vermogensbelasting. Hiji vroeg thans. om te interpelleerenl over het niet-kiiachtne- menl van het beroepsgeheim door de belas- tingambtenaren em verklaarde daarbij' dat 'hij nimmer gefraudeerd had' em'dat het dwaas- heid geweest zou zijn dit te probeerem, aan- gezien het een erfenis betrof em de adminis tratie dus door de successie Van de aangifte vamzelf op de hoogte was. De minister van financien, de Lasteyrie, die rekening hiejd1 met de mogelijkheid van indiscretks, beloof- de daartegem krachtig te zullen optredem, zonder aaneien des persoons. Terwijl de linkerzijde dit politieke buiten- kansje tegem dem leider van het Natiomale Bldk eixploiteerde, ontstond eem dusdanig ru- mioer door de uiting van dem minister, waar- aan de Kamer de beteekenis toeschrijft van de eikemning dat Arago wegens fraude be- boet is, dat de zitting geschorst moest wor den. Bij' de hervatting herhaalde Arago zijn verklaring dat zijn aangifte was uitgesteld in overleg met de belasting-autoriteiten, in afwachting van de verdeelimg eener erfenis em dat hern nimmer een1 boete is opgelegd. Na verschillende inddemten wordt met groote meerderheid van stemmem overgegaan tot de orde van dem dag. VERMOORD BIJ EEN POGING TOT HEIMELIJKE IMMIGRATIE? Uit de Rio Grande zijn132 lijken opgchaald. Men vermoedt, dat het lijken van Italianen en anderc vreemdelingen zijn, die bij een poging om heimelijk Amenka binmem te komen, door bandieten werden beroofd en vermoord. DE STRIJD TEGEN DE KOMITADJI'S. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Bulgaarsche regeeringstroepen bij de gevechten met de ko- mitadji's ruim 3000 geyangenen maakten. De verliezen der komitadji's worden op 1000 man geschat. De organisator van den op- stand, generaal Protogoref, is gearresteerd. EEN SCHIP GESTRAND. Uit St. John (New Foundland) wordt meldHet stoomschip „Marvale" van de nadian Pacific-lijn is door den mist gestrand op 20 mijl afstand ten Westen van Kaap Race. Het schip liep emstige averij; op. Passagiers en bemanning, te zamem 436 personen, zijn in veiligheid. Efe lading bestond voornamelijk nit meel em granen. DE STAATSOEVANOENIIS TE NEW- JERSEY. Volgens een speoiaal telegram aan „The Tribune" te New-York, zouden schrikbatende onthulllngem zijn gedaan over het gedrag der evangeni'S-beambten ini de gevangenis te few-Jersey, welike een eigenaardig licht wer- pen op de gevangenis-toestanden in Amerika. Hlet meest ontstellende in deze onthullingen is wel het verhaal van de braspartij; door ge- vangemis-bewakers em detectives gehouden na de terecbtstellingi van een New-Yorksch mis- dadiger, die schuldig verklaard was aan moord op een detective. Na rijn ter dood ver- oordeeling werden detectives van New-York en andere plaatseo uitgenoodigd de executie bij te wonen, welke zij „met wijn em gezang" vierden. Na een opstand in de gevangenis, werden de gevangenem rug aan rug gebonden en zoo in donkere kelders geworpen, waar zij dagen achtereen blevem liggem. Daar de bedden uit de eel ten waren weggenomen, moesten zij ge- ketend op deni steenen vloer slapen. Hun voed- sel bestond uit water em brood en het bericht zegt, dat het water uit een gat in den muur vloeide, zoodat zij, om het op te vangen, over den grond moesten kruipen. Natuurlijk stroomde veel wafer over den bodem der cel- len' en de gevangenem waren gedwomgen in de daaruit ontetane poelen te liggem. Nadere klachten betreffen het schieten van gevangends-beambten op eem veroordeelde in zijn oel, terwijl ook gesprokem wordt van de imnichtting van een wiinpera, door ter zake kundige dwangarbeiders tem bate van gevan- genis-beambten, tegen alle bepalingen van; het drankverbod in. DE SOCIALISTENCGNFERENTIE TE HAMBURG. De Internationale Arbeitsgemeinsdi'afit van soc. partijem te Weenen, de z.g. Twee-en-een- halfde Internationale, besloot, naar uit Ham burg wordt gemeld, op voorstel van Adler, met 99 tegen 6 stemmen tot ontbinding dezer organisatie, indien de oprichting eener soria- listische ,,Arbeitsgemeinschaftsintemationale" tot stand komt en de Tweede Internationale eveneens wordt ontbonden. Het desbetreffend bericht van „Le Peuple", dat wij in ons nummer van Dinsdag opna- men, blijkt dus onvolledig te zijn geweest, aangezien van datgene, waarop het aankwam, n.l. de beide voorwaarden aan de ontbinding der „2!^-de" verbomden, geen melding werd gemaakt. GEMASKERDE BANDIETEN OVER- VALLEN EEN POSTKANTOOR IN FRANKRIJK. Naar een bericht uit de „Petit Journal" meldt, zoudem j.l. Zaterdagavond gemaskerde bandieten getracht hebben een soortgelijken aanval te plegem op het postkantoor van viro- flay als indertijd is geschiied op den ontvan- ger van Levallois-Perret. Het postkantoor te Virofluy staat in de rue Rieussec, dicht bij het station „RSve Gauche" em wordt aan twee zijdem omgeven door een grootem tuin, welke slechts afgealotem is door een hekwerk en een haag, welke laatste den zoom vormt van eem' verlaten! weg. Het kamtoor ligt vrijwel gelsoleerd, daar het park uitziet op de Rue Rieussec, terwijl dicht daarbij de gemeenscbappelijke begraaf- plaats gelegemTs. De vrouw van den ontvanger van Viroflay, Mevr. Clementine Klenowski, had juist, na het vertrek der vier bestellers, die haar op het kamtoor behiulpzaam zijn, met haar echtge- noot, den heer Michel Klenowski, die aan de directie der Posterijen en Telegrafie te Parijs rkerning en verantwoorddmg verschuldigd is, gedineerd en na afloop van den maaltija gin- gen de beide echtgenooten genoegelijk een kaartjel eggen, terwijl het 16-jardge dienst- meisje, Susanne Board, bezig was de keuken aan kant te maken. Tegen half tien's avonds, juist toen het jonge meisije de blindem van de keukenramen, welke nog geopend waren, wilde slniten, wier- pen zich twee individuen, met een zwart mas ker, waarin slechts een tweetal openingen wa ren voor de oogen, op haar en sloegen haar op het hoofd, de een met zijn vuist, de ander met eem hard voorwerp, dat men niet nader lieeft kunneni vaststellen, waarschijnlijk het heft van eeni groot mes. M'ejuffrouw Board, die trachtte te vluchten om den heer en mevrouw Klenowski te waar- schnwen, viel echter in de gang in onmacht, waarop de bandieten een inval deden in de eetkamer. Een' der bandieten bedreigde mevr. Klenowski met de revolver, terwijl de andere den heer Klenowski buitem gevecht stelde, waarbiji deze een lichte verwonding opliep. Door het hulpgeschreeuw van de inniiddels van den schrik bekomem dienstbode, waren de bandieten genoodzaakt het hazenpad te kie- zm. Tot heden heeft men1 him spoor nog niet kuonen omtdekkem, doch de politie meent met een bekende bende te doen' te hebben. EEN SPRONG NAAR DE VRIJHETD. Op weg van Hastings maar de Maidstone- gevangends deed1 dezer dagen een gevangene een' waimhopige pogipg om zijlrn vrijiheid te her- winnen, door uit den express-train te sprin- geni !De man, Harry Ntoakes gemaamd, was ver- oordeeld1 tot 3 maanden' dwangarbeid1 wegens het stelen van bloemen uit een ziekenhuis. Hiji werd voor het vervoer naar de gevan genis in den ten) gezet, doch niet geboeid, terwijl ook de raampjes van den coupe half geopend blevem. Eernige mijlem voor Maidsto ne vloog hij plotseling op de deur af, wrong haar open en sprong uit den trein. De snel- heid was toem ongeveer '40 mijlem per uur, maar Nlakes aarzelde niet, terwijl de gerechts- dienaar slechts een' slip van zijn rotpand' in zijn handen hield. De agent zag Nbakes met eem smak op dem grond1 neerkomen, even daar- na opspringen en verdwijnen in eem nabijge- legen bosschaadje. Met eem ruk aan de nood- rem bracht de agent de trein tot stilstaan, on geveer 3/4 mijl verwijderd van de plaats, waar Noakes ontkomen was. Dadelijk werden de autoriiteiten in kennis gesteld met de vlucht .van den misdadiger, terwijl ook een beschrij- ving van hem werd1 gegevem. KORTE BERICHTEN. Te Boedapest is een entente-commissie aangekomen, welke de bezwaren der kleine entente tegen het verleenen van financieele hulp aan Hongarije zal onderzocken. Van 1 Juni af zal de franc als eenig be- taalmiddel gelden in het Saargebied. Te Westhofen is de oudste Elzasser M. Kahn op den leefijd vam 103 jaar overleden. Volgens een bericht uit Weenen' heeft de 'Eteensche regeering besloten deel te nemen aan de garantie voor de Oostemrijksche lee- ning, waarin't protocol van Geneve voorziet. 'De Deensche garanie bedraagt l1/* pet van de 520 miilldoen goudkrooen. De werkloosheid in1 Groot-BritanniS toont een gestadige vermindering. Den Hen Mei was het ingeschreven aantal 1.168.600, d.w.z. 35.196 nmnder dan de vorige week en 317.278 minder dam het aamtal op 1 Januari. De Beigische Senaat zal den 6en Juni een begin' maken met de behandeling vam de drie nieuwe voorstellen, o.a. dat vani De Broqueville, imzake het hoogeschool-vraag- stuk. Komimg Albert heeft zijn beschermheer- schap verleend aam het plan tot de plechtige ter aarde bestelling op het kerkhof te Laeken bij BrusseL, van een Franschen Onbekenden Soldaaf, die tijdens den oorlog op Belgischen bodem is gesneuveld. De staking der haven-arbeiders te Go thenburg, die vanaf 15 Febr. geduurd heeft, is Dinsdagavond bijigelegd. De Wurtembergsche regeering heeft den leider van het Beiersche rechtsche blok, v. Xy- landei* \erboden te Stuttgart een voordracht •te houden. Ook den' Deutsehvolkischen afge- vaardigden Wulle en' Henning is het houden van. redevoeringen in Wurtemberg verboden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gister steld'e de Voorz liter voor eem aanvang te maken met de beraadslaging over: Wetsontwerp Aangaan van eeme geldleendng ten laste van Nederlandsch-Imdie. Conclusie van het verslag der Commissie omitrent de Inlichtingem op het ad'res van de Handelsvennootschap onder de firma Jac. Smits Co., te N'aarden; em 14 anderen, thans of voorheem plamtenr em boomkweekers op grondem, gelegem in of nabij de gemeente Naardlen; faoudendie verzoek om schadeloos- stelling ter zake van de voorbereiding van miltaine inundatien op hunne grondem gedu- rende dem mobilisatietij^. Wetsomtwerp Verhooging em wijiziging van hoofdstuk \'A der Staatsbegrooting voor 1921 (Verschillende onderwerpen). Wetsontwerp Aanvulling em verhooging van hoofdlstuk XA der Staatsbegrooting voor 1922 (Verschillende onderwerpem). Wetsontwerp Wijziging van de Pensioem- wet 1922 („Staatsblad" No. 240). iBiji dit wetsontwerp: de Conclusie van het verslag der Commis sie omtremt die Inlichtingem op het adres van de weduwe C. J. de Manraassen; te Rot terdam, houdende verzoek om toek'emning van pensioem. Wetsontwerp Wijziging en' verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1923 (Overbrenging diensttakken in verband met opheffing, Departement van Landbouw, Nij- verheid1 en Hand'tl). Wetsontwerp Wijiziging van hoofdstuk XA der Staatsbegrooting voor 1923 (Overbren ging diensttakkem in verband met opheffing Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel). Spreker steldie verder voor heden de be raadslaging voort te zettem over het wets ontwerp betreffende den, wtederopbouw van Oostenrijk. Conform! besloten; De Voorzitter decide voorts med'e, dat de Cemtrale Afdieeling besloten heeft Vrijdag- middag a.s. verschillende wetsootwerpen, waaronder dat van de wijziging der Land- en' Tuinbouw-ongevallemwet in de afdedingen te onderzoekem. Interpdlatie MarchanL De heer Marchant (V. D.) vroeg ver- lof tot dem Minister van Onderwijs, Kunsten eni Wetenschappem eernige vragem te mogen richten omtremt de salarisregelingderleeraren bij het Middelbaar en 'hlet Voorbereidend Hooger Onderwijs. Over dit verzoek zal he den wordem beslist. IruUsche leening. Aan de orde was,het wetsomtwerp tot het aangaan van eem geldleening tem' laste van Nederlandsdrilndie. De algemeene beraad- slagingem werdem geopend. De heer Oerri tse n (V. B.) oonstateer- ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1