DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 121. Honderd vtjf en twintigste Jaargang. 1923 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Abonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. YRIJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 25 MEI Bultenland POINCARe HEEFT ONSLAG AAN GEBODEN. Het hooggerechtshof te Parijs, samengesteid uit leden van den Senaat, verklaarde zich met ecu meerderheid van ongeveer 30 stemmea, onbevoegd in de zaak der berechting van de communisten Cachin c.a. Ten gevolge hier- van riep Poincare een kabinetsraad bijeen, na afloop waarvan de premier en zijn medewer- kers zich naar het paleis van den president der republiek aani oe Champs Elyseea bega- ven. Poincare verklaarde aan journalisten, dat hij bij den president zijn ontslag zou indie- nenn, daar hij de stemming van den Senaat beschouwde als een blijk van wantrouwen tegenover het kabinet, dat zich thans in de onmogelijkheid bevindt op te treden tegen het drijven der communisten. Reeds eerder was de meening uitgespro- ken, dat de Senaat niet ganeigd zou zijn zich te laten gebruiken om een veroordeeling te verkrijgai, die de gewone rechter hoogst- waarschijnlijk niet zou hebben uitgesproken. Men had center verwacht, dat de Senaat zich niet zoo openlijk en rechtstreeks zou hebben verzet en dat een uiterst langdurige instruc ts gelegenheid gegeven zou hebben tc tot een oplossing door middel van amnestie, die den bekluagden een feibelijke straf zou hebben be- spaarcL De uitspraak van den Senaat is feitelijk een afkeuring voor de regeering en het is niet te verwonderen, dat Poincare die als zoodanig opvatte. De premier was, terwijl de Senaat de zaak der communisten besprak, in de Kamer, waar hij deelnam aan de debatten over de credietcn voor de Ruhractie. Zoodra Poincare het be- sluit vain dtn Senaat vernam, verliafc hij die zittingzaal, ten einde onmiddellijk een minis- terra'ad te beleggen. Hierin werd met alge meene stemmen besloten, in verbandi met het Senaatsbesluit, den president der republiek het collectieve ontslag van het ministefie aan te bieden. Poincar6 begaf zich te dien einde onmid- delijk naar dien president. Milierand, wien het bekend was, dat Poin care een rede over de Ruhr-kwcstie in de Ka mer zou houden, was ten zeerate verbaasd, dat Poincare hem plotseling wenschte te spre- ken. Naar men zegt, gaf de president aan Poincare te kennen, dat hij met zijn kabinet het vertrouwen van het parlement niet had verloren en dat het Senaatsbesluit louter een kwestie van wetsuitlegging is, die het heen- gaan der regeering niet kon rechtyaardigen. Dm deze reden verklaarde Milierand het aan- geboden ontslag van het kabinet niet te kun- nen aanvaarden. Tot dusver is nog niet bekend, of Poincare in zijn besluit zal volharden dan wel het op verzock van den president zal intrekken. Dit laatste zal wel gebeuren, wanit Poini- care heeft in de Kamer bij de besepreking der Ruhr-kwestie zulk een geweldige ovatie gekre- gen, als in langen tijd niet is gebeurd. Daar- door is dus bewezen, dat hij: nog wel het ver trouwen der meerderheid van de Kamer heeft. Poincare antwoordde daar op verschillende interpellaties over de actie aan de Ruhr. Het moreele crediet van Frankrijk is door de be- zetting niet verminderd, zei de premier, maar eerder verhoogd, daar het de uitvoering van een eenmaal geteekend verdrag weet te ei- schen. Aangaande de Duitsche schuld zei hij, zich te houden aan den betalingsstaat van Mei 1921. Frankrijk houdt vast qan zijn deel in de obligaties A en B, zijnde 26 milliard goudmark. Het is bereid1 tot vernietiging der obligaties C tegen annuleering der oorlogs- schulden. De voornaamste voorwaarde voor een onderzoek van een eventueel Duitsch aan- bod is evenwel het opgeven van het lijdelijk verzet. Poincare verwierp dan nog eens ellk denkbeeld van annexatie. Frankrijk is slechts naar het Ruhrgebied gegaan, ten einde be- taald te worden. Op dit slot zijner rede volgde applaus van bijna de geheele Kamer Vele afgevaardigden stonden van huh zetels op. EEN! N1IEUW 'DUITSCH VOORSTEL. Gistermiddag hebben de verschillende or- ganen dier Rijksregeering wier oordeel in ver ba nd met het vraagstulc der schadeloosstel- ling van belang is, een bijeenlcomsf gehoudes waarin verschillende rapporten zijn uitge- bracht in zake het aan de Entente te geven antwoord. Van parlementaire zijde wordt op de regeering een zelcere pressie uitgeoefend om dit antwoord ten spoedigste te verzenden en het zoo in te rich ten dat de kwestie einde- lijk eens voor goed kan worden opgelost. In den boezem van de regeering echter bestaat nog verSchi'l van meening over de vraag of de juiste tijd reeds gekomen is en over de strek- king die ,het antwoord zal moeten hebben Het is derrhalve uitgesloten, d'at het antwoord voor de volgende week verschijnt. Ook zijn er zekere inoeilijikheden met de 'verschillende Duitsche staten t.o. der garantie die zijn even-- tueel t.o. en ten behoeve van het rijk op zich zouden hebben1 te nemen. Zoo is er bijv. een voorstel van Beieren gekomen aangaande een soort hypotheek op de opbrengst van invoer- rechten van de staatsspoorwegen en strikte monopolies. De orgahisaties op industrieel gebied zijn ook bezig zich te roeren: aangezien zij een groot deel der kosten van een- ander zullen Hebben te dragen. Woensdag is een1 bijeen- komst gehouden van de verschillende leiders van den Dunschen nijverheidsbond waarm deze kwestie ter sprake zou women gehracht Zooals bekend is heett deze bond zich reeds vroeger bereid verklaard een actie der regee ring te zullen ondersteunen nuts er uitzicht beaiond dat he vraagstuk dan ook voorgoed zou kunnen.' worden geregeld en mits daar aan geen tobreuk op de vrijiheid der nijverheid zou worden verbonden. Vermoedelijk zou men het dua nuoeten1 zoeken !in een veriiooging dex pro- ductie. En der groote moeilijkhedea is en vermoedelijk zal de nijverheiosbond daar over veel hebben te zeggen hoe de lasten zullen moeten worden verdeeld1 tusschen nijverheid, geldwezeni, handel, landibouw en het stadsbe- zit aan onroerende goederen. Deze regel ing zal uiiteraard veel voeten in de aarde hebben voorai nu het schijnt dat het denkbeeld eener groote leening zal moeten worden opgegeven. Er bestaat immers geenerlei aanwijzing dat in de houding der Entente dienaangaande een werkelijke verandering is gekomen. Ten slotte koestert men in: regeeringskiimgen de hoop dat de Engelsche regeeringsverk 1 axing d)ie men Maandag verwacht, eendg nader licht op den toestand zal werpem Een nader 'telegram van' het H. N. maakt melding van een plan van' den minister Her mes, dat aan de andere ministers zou zijn voorgelegd. Hermes gaat hierhiji uit van een bedrag van 50 milliard goudmark, dat over een periode van 35 jaar betaald zal worden. Voor de eer- ste viji jaar verlangit hiji echter een morato rium. Nla ailoop van1 dezen termijn za! Dudtschland een bedrag van vijf milliard be- talen en vervolgens jaarlijiks een milliard plus interest. Na tien jaar zullen de jaarlij'ksche betalingeo stijgen tot 1 milliard plus inte rest, zoodat na afloop van 35 jaar Duitsch- land 'in totaal 50 milliard met inbegrip van interest zal hebben betaald. Opnieuw wordt voorgesteld eventueel hoo- fere betalingen door een eommissie van des undigen' te doen vaststellen, waarbij Hermes geen bezwaar schijnt te maken tegen de Com- missde van Herstel, mits daaxin Engelsche, Italiaansche, Japansche en Amerikaansche vertegenwoordigers zitting zullen nemen. Van' een Internationale leening is ditmaal geen> sprake. Wel worden eenige waarborgen aangeboden' in de vorm van een tabaks- en alcohol-monopolie. Bij' de vorige Duitsche oota vergeleken zou dit plan een heele verbetering zijn. Toen werd, naar men weet, 30 milliard goudmark aange boden. Maar of dit plan, in een nota verwerkt en aan de geallieerden- aangeboden, de goed- keuring zal verwerven van de vroegere vijan- den, is nog steeds de vraag, daar deze zich wilden houden aan de oorspronkelijk door de eommissie van herstel vastgezette 132 mil liard. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. In verband met het bericht van de „Deut- sche Allgemeine Zeitung" in zake het onder zoek van de firma Krupp tot terugroeping van haar directeur von Wiedfeldt, die Duitsch ge- zant te Washington is, wordt gemeld De Duitsche regeering is in principe niet ongeneigd aan het verzoek van de firma Krupp te voldoen. De regeering is evenwel van meening, dat vooralsnog emstig meet worden overwogen, of het mogelijk is op dit oogenblik von Wiedfeldt terug te roepen. Met het oog op de kwestie der schadeloosstelling heeft de Duitsche gezant te Washington een zeer belangrijke taak te verrichten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" is van meeening, dat er nog wel eenigen tijd zal verloopen, alvorens de Duitsche regeering te dozer zake haar definitieve meening zial heb ben gevormd. Naar uit Recklinghausen wordt gemeld, hebben Fransche militairen gistermiddag in de centrale spoorwegwerkplaatsen 75 wa gons gerequireerd. Gedurende de Pinksterdagen zijn te Reck linghausen talrijke afdeelingen nieuWe be- zettingstroepen aangekomen. Naar uit Essen wordt gemeld, is het ge heele personeel van de mijm „Bonifacius" in verband met het uitbreiden van de bezetting van den cokesoven in staking gegaan. Gistermcrgen werden de stations Hessen- Wcst en Heissen door de Franschen bezet. Het spoorwegpersoneel ging onmiddellijk in staking. De arbeiders werden evenwel voor de keuze gesteld binnen 24 uur het werk te hervatten of te worden uitgewezen. 'Naar de „Duisburger Volkszeihmg" uit Angermund meldt, heeft gisteravond bij de Angcrbrug ten zuiden van het station Anger mund en ontploffing plaats gevonden, waar- door de brug ernstig werd beschadigd. Het spoorwegverkeer moest tijdelijk worden stop- gezet. Te Oberhausen-West zijn gisteren twee door Fransch personeel bediende treinen met elkaar in botsing gekomen.' De materieele schade is groot- STAKINGSONLUSTEN IN HET RUHRGEBIED. In) Gelsenkirchen is het nog verre van' rus- tig. Men vreest herhaling der plunderingen. Winkels en hotels zijn gesloten. De zelfbe- scherming-organisatie, samengesteid uit bur gers en arbeiders, had op de straten wacht- posten uitgezet, die de ord'e tot dusver wis- ten te bewaren. Een aantal gewonden is gis- ter nog in de ziekenhuizen binnengebradit. Een zwaar gewonde communist is aan zijn wonden bezweken, zoodat het aantal dooden thans tot elf is gestegen. Opmerkelijk is, dat het grootste aantal der dooden Poolsche of Russische namen draagt. Naar wordt gemeld, is de stad volkomen in de macht der communisten. Het hoofdbureau van politie bevindt zich in hun handen. Bij het verbranden van documenten door de communisten ontstond in het bureau brand in het dak, die echter kon worden gebluscht. Alle venstera van het gebouw zijn vernield. Door de stad Snellen voortdurend vracht- auto's met leden der Hundertschaften. De gereorganiseerde communisten hebben gistermiddag plunderingen verhinderd. Gister had een bespreking plaats tusschen de verte genwoordigers van de magistraat, de zaken- wereld, de vakvereenigingen en de arbeiders- organisaties, waarbij over de insitelling eener organisatie, wdke voor de_ veiligheid op straat zou kxmnen zorgen, werd' beraadslaagd. Daar de toestand zeer ernstig is en onvoor- waardelijk maatregelen moeten worden ge- troffen, heeft de burgemeester van Gelsenkir chen beloofd de communisten tegemoetko- mend te zullen behandelen bij hun pogingen om een dergelijke organisatie in het leven te .roepen, zegt het Hlbd. De onderhandelingen hebben geleid tot de vorming eener vakvereenigingspolitie. Zij be staat uit 400 man, waarvan 156 tot de vrije, 75 tot de Hirsch-Dunkersche, 75 tot de chris- telijke vakvereenigingen en 100 tot de unionia- ten behooren. Van de laatsten mag men ge- rust aannemen, dat zij aan de opstootjes heb ben deelgenomen. De burgerij is volkomen buitengesloten. De in vakvereenigingen georganiseerde ar beiders hebben sterke patrouilles samenge steid, die de straten doorkruisen. Zij zijn offi- cieel met gummistokken gewapend Een ver- dere bewqpening der manschappen geschicdt op eigen verantwoording. Gistermorgen hebben de onlusten zich ook over de stad Schalke uitgebreid, waar even- eens gewapende communistische troepen zich van de macht meester maakten en de menigte tot de plundering van levensmiddelen- en an dere zaken overging. In den loop van den middag hebben de communisten behalve te Gelsenkirchen ook in de buurt van Bochum vele mijncn stopgezet Het gebied van Langenareer is volkomen in staking. Te Remscheid zijn 3000 metaalbewer- kers wegens looneischen in staking gegaan. In Liitgen-Dortmund is het tot botsingen met de politie gekonfen, waarbiji dooden en gewonden vielai. In de ziekenhuizen werden 28 zwaar gewonden binnengebracht. Ook in de Berlijnsclie voorstad' Neukolln, waar me'er dan 300.000 arbeiders woneo, is het tot een uitbarsting gekomen. De commu nistische agitators ruiden de menigte op om de lcvensmiddelenzaken te plundercn en het raadhuis binnen te dringen. Zij vroegen den burgemeester te spreken en eischten de oamid- dellijkc uitbetaling van een ondersteuning van 200.000 mark per hoofd, alsmede de levering van goedkoope levensmiddelen. De politie was spoedig in vrachtauto's ter olaatse. Door haar krachtig ingrijpen werd de voorgenomen plundering der levcnsmidde- lenzaken nog op het laatste oogenblik voorko- men. Men verwacht een herhaling dezer voor- vallen en meent ook in de ander arbeiderswij- ken in het N. O. van Berlijn met dergelijke gebeurtenissen rekening te moeten houden. De toestand in het district Dortmund is opnieuw verscherpt. De communistische Hundertschaften heb ben het personeel van verscheidene kleine en middelgroote metaalfabrieken en mijnen ge- noodzaakt zich bij de staking aan te sluiten. De Dortmund zelf hebben zich ook de bouwvakarbeiders bij de stakingsbeweging aangesloten. In de metaal-industrie werden de onder handelingen over de loonen voortgezet. Te Bochum schijnen de communisten een •groote actie op touw te willen zetten. Een tegen gister belegde vergadering werd door de Franschen toegestaan. De communisten zouden van Gelsenkirchen uit Hundertschaften naar Bochum hebben ge- zonden om bij het verwekken der onlusten mede te werken. HET NIEUWE BRITSCHE KABINET. Men verneemt, dat Baldwin de samenstel- ling van zijn kabinet nagenoeg voltooid heeft en de eenige belangrijke functie, welke nog vervuld moet worden, die is vaini kanselier der schatkist, welke Baldwin zelf bekleedde in de regeering van Bonar Law. Dc bladen melden, dat Lord Rbbert Cecil deel zaLuitmaken van het kabinet en kanse lier vair het hertogdom van Lancaster zal worden Men verwacht, dat Baldwin den ko- ning de lijst van zijn ministcrie zal aanbie- den, wanneer Z. M. heden in Londen is te- ruggekeerd. Maandag zal eene vergadering der conser- vatieve piartij: plaats hebben, op welke offi- cieel zal worden voorgesteld, Baldwin tot lei- der der partij te kiezen. Marldes Curzon zal het presidium waaraemen. Gurzon heeft er in toegestiemd., de functie van minister van Buitenil. zaken) te behouden eni voor de regeering1 op te trecfeni in het Hoo- gerhuis. Bijna alle ministers van het kabinet van Bonar Law zullen aan de nieuwe regee ring deelnemen.. Eene andere orienteering der Britsche buitenlandsche politiek is zeer on- waarschijinlijk. DE BENOEMING VAN BALDWIN. De Fransche bladen waardeeren bet alge- meen, dat Baldwin, de nieuwe Engelsche pre mier, niet minder gunstig gezind1 is ten op- zichte van Frankrijk dan Bonar Law. De Amerikaansche bladen voorai zijm ver- heugd; dat de nieuwe Britsche Premier par- soonlijk kennis beeft gemaakt met de Ameri kaansche staatslieden en1 de Amerikaansche politieike inzichten'. Zij1 herinneren aan den goeden indruk diem Baldwin gemaakt heeft, toen hij te Washington onderhandelde over het fundeeren der Britsche oorlogsschuld. Een intiem persoonlijk vriend van den nieuwen Premier geeft de volgende anecdote van di.ens bart voor de algicmeene belangen: „Gediurende den oo^og was Baldwin gedrukt door het hewustzijn, dat hiji geene'opofferin- geijj voor zijn land kon dloen, die de jongielin- gen der natie zoo blijsioedig verrichtten. Dientengevolge Met hij: zijn geheele particu- liere Vcrmogen taxeeren en droeg het vimie deel daarvan vrijiwillig af aan de schatkist. De weiekl verneemt van dit voorval in zijne loopbaan thans waarschijnlijlk voor de eerste maal." TELEGiRAM'MEN VAN BALDWIN EN POINCARe. Er zijn hartelijke teltegrammen gewisseld tusschen Baldwin en Poincare. Baldwin sein- de: „Ik heb de meest oprechte hoop, dat de hartelijke betrekkingeni, die zich tusschen de beide landen hebben! geopenbaard, zullen voortduren en dat de Entente, die het ge- meenschappelijlk doel is der beide regeerin- gen, zal worden gehandhaafd." Poincare antwoordde: „Ik kan de veraeke- ring hernieuwen, dat de Fransche regeering hartelijk met u zal sameiuwerkeni tot steun en ontwikkeling der vriendschappelijke betrek- kingem em het bondgenootschap tusschen on- ze Beide landen". DE EMGELSCB-RUSSISCHE KWESTIE Men verneemt, dat de laatste nota der Sov- jet-regeering naar aanleiding der jongste Britsche nota behandeld werd in een raad van mdnistera, die buane functie bekleedden onder Bonar Law en er vermoedelijk. in hebben toe- gestemd, haar te behouden onder Baldwin. De nieuwe premier presideerde. Binnen eenige ^agen' zal eene nieuwe nota aan Krassin, als vertegenwoordiger der Sovjet-regeerinig, war den overhandigd. In het kort samengevat houdt de Sovjet no ta het aanbod in, zich te onthouden van het molesteeren der Britsche trawlers buiten de driemijilsgrens en schadeloosstelling te betalen voor de geleden verliezen. Ook wordt schade- l'ootstellinig aangeboden voor de ierechtstel- ling van Davison en voor de gevangenzetting van mrs. Stan Harding. De onbcschaamde brieven van Weinstein aan Todgson, den' Brit- schec: vertegenwoordiger te Moskou, zullen worden ieruggenomen en een conferentie wordt voorgesteld, om propaganda in' het vervolg te voorkomen. Waarschijnl'ijk zal het offioieele Britsche standpunt aangaande de nota niet worden bekend gemaakt, alvorens dit is medegedeeld aan Krassin' en de miet-officieele meeningen, welke door de bladen worden te kennen gege ven, verschililem aanmerkelijk. Eene belang- wekkende meening is die van' de Daily Tele graph, die van- oordeel is, dat men „tusschen de regels der Russische nota doorlezende, on- getwijfeld1 bemerkt, dat Mloskou goed op weg is naar volkomen capitulatie. De algemeene indruk is, dat de krachtige vertoogen in het onigineele Britsche memo randum geheel en gerechtvaardigd zijn ge- weest en dat het Sovjet-antwoord, ofschoon het niet in alle optzichten volkomen: bevredi- gend geacht kan worden', desniettemin verze- keringen bevat, die, natuurlijk "mits ziji door de Sovjet haar letter en geest worden nageiko- men, zeer ver gaan in het voldoen aan de Bri'tsche vertoogen. Met het oog op de erva- ring van vroeger evenwel, is de openbare mee ning alhier meer geneigd, meer waarde te hechten aan' daden dan aan schoone woorden, waar het de Bolsjewisten betreft, en alvo rens bepaalde blijken zijn gegeven, zijn de bladen' geneigd, de betuigingen van goede be- doelingen, in de nota van Mloskou te kennen gegeven, als van weinig waarde te beschou- went. Aan de zijde der Britsche regeering heeft men1 niet veflangd, Rusland te bemoei- lijken, door de Engelsch-Russische handels- overeen'komst te vernietigen. Integendeel is de Britsche politiek, n. Mc. Neill in het Lager- huie mededeelde, er op uit geweest, te zorgen. dat de overeenkomst geheel werd1 nagekomen DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Kolonel Gonates, de voorzitter van het Grieksche revolutionnaire comite, heeft yer- klaard, dat Griekenland den datum van den 27stcn Mei aan de geallieerden heeft gesteld als uitersten termijn voor een regeling van de kwestie der schadevergoeding voor Turkije Indien de vredesconferentie zich zou uitspre- ken voor een betaling van schadeloosstellingj aan Turkije door middel van geldelijke stor- tingen, zal de Grieksche delegatie Lausanne verlaten en herneemt de Grieksche regeering haar vrijheid van handelen De chefs der geallieerde delegates besloten het financieel comite tot nader order niet bij een tc roepen om zich met het Grieksch- Turksch geschil bezig te houden, maar Alex andria de Grieksche minister van buitenland sche zaken, en Ismed Pacha uit te noodigen morgcnochtend met hen te confcreeren. Het onderhoud, dat te Parijs heeft plaats gehad tusschen Hassan bey en de vertegen- geOostende en BruggeThorhout alechts pen. Het a enkele treinen loop schijnt, dat men woordigers der Fransche houders van Turk- sche tondsen, heeft tot geen positief resultaat geleid, aangezien de Turksche voorstellen on- voldoende werden geacht. Hassan bey is naar Lausanne teruggekeerd. DE STAKINGEN IN BELGIe. Er verbetert nog niet veel aan den stand der stakingan, integendeel, hier en daar heeft het personeel nog het werk neergelegd, b.v. te ie, met als gevolg dat op de lijnen Brug- - -The >open. zich op een langdurige staking' voorbereidt, omdat de minister van sporwegen, Neujean, tot tweemaal toe geweigerd heeft met de sta- kers te onderhandelen. Hij wil v66r alles her- vatting van het werk en het nation aal syndi- caat wil wel den dienst herstellen, maar naar- mate het werk wordt hervat onderhandelingen met de regeering aanknoopen. In het Noordstation te Brussel is de toe stand haast normaal en het tusschen dit sta tion en GentJZuid Woensdag onderbroken verkcer kon gistermorgen grootendeels wor den hersteld door de medewerking van gemo- biliseerde soldaten en van leden van het ge wone personeel, die tot de Christen-Democra- tische Partij behooren. Wat de personentrei nen betreft, is derhalve de toestand onveran- derd, maar wat het goederenverkeer aangaat zijn de vooruitzichten niet gunstig. Er zijn reeds ruim dertigduizend wagons met goede ren en levensmiddelen op de spoorlijnen in den steek gelaten. Tot nog toe zijn 26 leden van het personeel bij wijze van straf uit den dienst ontslagen, terwijl vclen door het bestuur als ontslag- nemend worden beschouwd. Naar verluidt zou de regeering van plan zijn de algemeene mobilisatie van het mili- taire personeel van spoorwegen, posterijen, telefoon en telegraaf te decreteeren, mocht de staking voortduren en zich uitbreiden, wat thans als zeker wordt beschouwd. Voor dfe industrie breken nu moeilijke da- gen aan door het gebrek aan steenkool en stakingen der personeelen. In het Ruhrgebied worden 12000 Belgische wagons opgehou- den. Steenkolen en cokes komen niet meer aan. In het district Henegouwen wordt de toestand der groot-industrie kritiek. De toe stand is even eens ongunstiger gewonden te Montignies. De staking heeft zich uitgebreid tot de stations van Marchienne, Dampremy, Deschassis en Charleroi (bovenstad). Te Cha- telineau hebben de arbeiders het werk neer gelegd. Voorai de metaalfabrieken hebben oilder den huidigen toestand sterk te lijden en in dien deze voortduurt, zullen vele zich ge- noodzaabt zien te sluiten. Ook in de glas-industrie is de toestand zeer slecht. In de glasblazerijen te Jonet moest een oven gedoofd worden, terwijl ook de glasfabrieken van het Mame-district be- dreigd worden met een gedwongen sluiting. Sedcrt eenige dagen stond een tfein met ko- len, bestemd voor de glasfabriek Piges, aan het station Dampremy. Daar de fabriek al haar reserve-voorraden brandstoffen had aan- gesproken, vroeg de directie vergunning, een locomotief der fabriek aan den kolentrein te koppelen, ten einde dien op haar verbindings- lijn te brengen, hetgeen haar werd toege- sta?n. De stationschef nam plaats op de lo- romotief maar deze werd aangehouden door den wisselwachter, die weigerde de locomotief door te laten. Hij dreigde zelfs haar te doen ontsporcn. De wisselwachter werd onmiddelr lijk ontslagen. Uit solidariteit legde het rangeerpersoneel den arbeid neer. Door gebrek aan steenkool moest de glasfabriek enkele uren later haar gesmolten glas laten wegvloeien. Hierdoor zijn verscheidene honderden arbeiders werk- loos geworden. Om dezelfde reden hebben de glasfabrieken van Saudin Raudoux haar poorten gesloten. De mijnen slaeen er niet meer in haar voor- reden weg te werken terwijl eenige mijnen, die haar steenkolen per water vervoerden, ook deze wijze van vervoer moesterf staken, daar de machinsten weigerden de kolen naar de gereedliggende aken te vervoeren. KORTE BERICHrEN. Naar verluidt zou in Hongarije revolutie dreigen. Binnenland. DE VOORZITTE'R DERI EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer, generaal baron Van Voorts tot- Voorst is weer geheel hersteld en hoopt, naar de „Kott". meldt, de volgende week het presidium der Eerste Ka mer waar te nemen. STAATSOOMMISSIE FNZAKE HET VER VOER VAN REIZIGERS EN GOEDEREN. Bij Kon. besluit van 12 dezer is een Staats- commissie ingesteld' aan welke wordit opge- dragen een oinderzoek in te stellen' aangaan de de vraag, of en' in- hoever maatregelen noo- dig zijn am te bevorderen, dat dte land- en waterwegen op de meest economische wijze diensltbaar worden1 gemaakt aan het vervoer van reizigers en van goederen, en om deswege aan den minister van waterstaat rapport uit te brengen. In die staatscomlmissie zijn benoenid: tot lid en voorzitter: mr. R. J. H. Patijm, bui'tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, te 's-Gravenhage; tot leden: ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1