I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alcmarla V.V.V. eg da Matorraces ZATERDAG DirecteurG. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 26 MEI No. 122. Di* mimmer bestaat uit 3 bladen. Honderd T^f ©n twlhtigst© Jaargailg. 1923 Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster A Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. De onlaags in deze courant opgenomen mededeeling, dat 'het 'bestuur van Alcmaria V. V. V. besloteni 'heeft, dit jaar geeni motor- races meer te hpudeni, heeft in vek krrngen bevreemding gewekt. Men heeft zich afgevraagd of het bestuur gerechtigd was een dergelijk ingrijpend be sluit buitera voorkeitnis van de algemeene vergadering te nemen, 'De algemeene vergadering toch heeft des- tiid® tot het wil houden van motor-races be sloteni, eni verschillende leden hebbeni zich daarvoor garant verklaard. Bovendien is het bestuur als zioodanig voor een belangrijk bedrag garant, em heeft dus de Vereeniging financieel belang bij! het al dan niet houdeni van de voorgenomen races. Niet het bestuur zoo oordeelen velaa maar de algemeene vergadering heeft dus slechts het recht te besluiten, de voorgenomen plannen niet tot uitvoering te latem korneni. Naast de vraag of het bestuur van Alc maria V. V. V. het recht heeft te besluiten, dat dit jaar de voorgenomen motorraces niet zulleni plaats hiebben, wordt vrij1 algemeen de vraag gesteld waardoor dat bestuur tot dit ingrijpend besluit is gekomen. Die ledeni van Alcmaria V. V. V., die ach- ter de schermeif kunnem kijtoen em dat zijn er langzamerbamd zeer velern gewordem vermoeden wel, dat het bestuursbesluit man of meer een/ verontwaardigings-bestuit ge weest is eni zij1 vermoeden ook, dat zich de- zelfde, ook vroeger reeds vermelde, moeilijlk- hedeni voorgedaan hebbem eni de beslissing in hoofdzaak aan een opnieuw geconstateerd gebrek aan samcniwerking tuslscheni Alcmaria V. V. V. en de Kehnemer Sportclub is te wijteni. iVan dit gebrek aan1 samerawerking dreigen de sportparkbezoekers in en buiten deze ge meente thans de dupe te worden. En niet alleen de sportpaxkbezoakers, maar alle belastingbetalers. Want de motorraces hebben het vorige jaar plm. 6000 in de gemeemtelijke schat- kist gebracht en waar men algemeen naar een zuinig beheer en verl aging van belastin- gen streeft, is het duidelijk, dat getracht moet worden eeni dergelijke rijke bron van in- komsten voor <onze gemeente behoudeni te doen blijiven. Dit al'les heeft ons doen besluiten! de oor- z^ken van het thans gerezen conflict nader in het licht te stellen opdat door het algemeen bekend worden daarvan wellicht nog een K/ging ikan aangewend worden, het bestuur /an Alcmaria V. V. V. op het wel wat over- haast genomeni besluit te doen terug komen. Het blijft te betreuren, dat de samemwer- king tusschen deze (Vereeniging en de Ken- nemer Sportclub niet beter is. Ziedaar twee ondernemende Vefeenigin- gen, die van.ons mooie Sportpark gebruik maken omi daarop hare steeds interessante wedstrijdeni te houden en de liefhebbers van Eaarden- en motorsport 'het beste te kunnen ieden wat er op dat gebied in Noord-Hol- land boveni het IJ te aanschouwen kan wor den gegeven. Twee vereenigingeni, die reeds vele sport- ji even den aan zidh verplichtten eni daarnaast elk voor zich, voor huur van het Sportpark en voor de belasting op die openbare venrna- kelijikheden belangrijke bedrageni in onze ge- meentelij'ke schatkist gestort hebbeni. Hoe kondeni zij', in eendracht samieniwer- kend, elkaar aanvullen en, berurtelings van het jSportpaik gebruik nuakend, den wed- strijdliefbebbers het geheele seizoen efeni va- rieerend programma bieden. Maar aan die goede samen/werking schijnt nog steeds wat te haperen. Er zijn enkele zeer gewilde kaleniderdageni, waarop veel bezoekers van buiten in onze ge meente te verwachten zijn. 'Dat zijn voor alles de dagen, die el'kc vereeniging natuurlijk voor gebruik van het Sportpark prefereert. En de verhouding tusscheni beide vereeni- gingen schijnt nog steeds niet een zoodanige te zijn, dat men in onderling overleg tot een billijike verdeeling van de door beiden ge- wenschte wedstrijddageni kan komen. Natuurlijk tracht de gemeente, als ver- huurster van het 'Sportpark, de partijien tot ovcreenstemming te hrengen eni het contract met Alcmaria V. V. V. boudt dan ook in, dat deze vereendgjiig met de Kennemer Sport- club overleg dient te plegen. Dit overleg sohijlnt er nu toe geleid te heb ben, dat besloteni is, dat van de vier meest gewilde wedstrijd-dagen Hemelvaartsdag, tweede Pinksterdag en eerste- en tiweede Ker- mis-Zondag 1 dte Kennemer Sportclub dit jaar en Alcmaria V. V. V. het volgend jaar de twee meest gewilde dagen zou mogen kiezen. De Kennemer Sportclub die voor het uitschrijvenl der courses reikening met de wenschenj der Nederlandsohe Harddraverij en Renvereeniging te 's-Gravenhage moet houden koos den tweeden Pinksterdag en den laatsten kermis-Zondag. En niu had men verwacht, dat Alcmaria V. V. V. daarmede reikening zou voudeni en' hare motor-races niet op zoodanige tijdstip- pen houden zou, dat het bezoek aan de cour ses daardoor geschaad zou kunnen worden. Men heeft het't bestuur van Alcmaria V. V. V. dan ook kwalijk genomen, dat het beslag op den eersten Pinksterdag voor gebruik van het Sportpark heeft willen leggen. Laten. wit aannemen- verschillende des- kundigen1 bWkeni het daarover niet eens te zijn dat net houden van motorraces op den eersten Pinksterdag niet zoo schadelijk voor de grasbaan was, dat de paardepi voor de wedrennen op den volgenden dag daarvan overlast zouden ondervinden. 'Dan blijft toch te verwachten, dat de cour ses, door het houdeni van motorraces op den dag te voren, financieel benadeeld dreigden te worden. Waar op 2 April j.l. gebleken is, dat die races nog steeds een talrijk publiek trekken, achtte die voorzitter der Kennemer Sportclub het zijn plicht, te trachten, het voor zijn ver eeniging dreigend gevaar af te wenden. Al dan niet van zijn invloed als raadslid gebruik makend, riep hij1 de ihulp van Burg, eni Weth. in met het gevolg, dat deze aan Alcmaria V. V. V. bericht hebben, het Sport- fark op den eersten Pinksterdag niet voor et houdeni van motorraces beschikbaar te kunnen stellen. Men kan zich afvragen of de door het ge- meeniteibestuur gevolgde gedragslijn de juiste is. Moet de gemeente, als eigenaresse van het Sportpark, niet trachten dit zoo rendabel mogelijk te maken en het dius op alle nog onbesprokien dagen voor elke aanvraag be schikbaar stellen? Het komt ons voor dat de gerneente niet met een particulier vergeleken kan worden, en dus niet uitsluitend naar het maken van de grootste winst kan streven, maar door het Sportparkbezit tevens het 'belang der ge- meenschap moet dienen. En het is niet in het algemeen belang en in dit gevali bovendieni niet in het financi eel belang der gemeente wanneer twee Alkmaarsdhe Vereeniigingen elkaar benadee- len. Daarom had de gemeente als eigenaresse van het Sportpank, o. i. den plicht die cour ses van de Kennemer Sportclub op den twee den Pinksterdag tegen den daarop gerichten aanval van Alcmaria V. V. V. in bescharming te nemen. a Wanneer aan Alcmaria V. V. V. het ge bruik van het Sportpark op deni eersten Pinksterdag was toegestaan, zou het later ingrijpen van het gemeentebestuur onverde- digbaar zijn geweest. Maar juist over de vraag of het Sportpark al dan niet op den eersten Pinksterdag aan Alcmaria V. V. V. was toegewezien, loopen de meeningen uiteen. Het bestuur van Alcmaria V. V. V. heeft Burg, en Weth., via den Directeur van het Sportpark, wel doen weten, dat het voorkeur voor den eersten Pinksterdag had eni daarop ten antwoord gekregen, dat van de door dat bestuur opigegeven dagen goede nota was ge nomen. Beschouwt het bestuur dit als eeni goed- keuring, van andere zijde wordt dij eeravou- dig als een kennisgeving beschouwd" te meer daar aan het antwoord is toegevoegd, dat na der van overleg met het bestuur der Kenne mer Sportclub meest worden blijk gegeven. Gnitkend wordt dus, dat de gemeente aan Alcmaria V.V.V. het Sportparkgebruik op den eersten Pinksterdag toegezegd heeft en- daar mede wordit tevens het recht van het gemeen tebestuur erkend het houden van motorraces op dien dag te weigeren. Alcmaria V.V.V. heeft toen over den He melvaartsdag 10 Mei onderhandeld, we- tende dat 6 Mei de Kennemer Sportclub hare courses zou houden en blij'kbaar verwachten- de, dat de gemeente die zou beletiten. Reeds vroeger schijnt de wethouder van Pu- blieke Werken medegedieeld te hebben, dat het uit moreel oogpunt gewenscht was, dat tus schen motorraces en paardenHdraverijen min- stens een ifcijdvak van 8 dagen zou liggen. Nu de Kennemer Sportclub beslag op den tweeden Pinksterdag gelegd had, fcon deze verwachten, dait Alcmaria V.'V.V. van dien Hemelvaartsdag zou gebruik maken. Alcmaria V.V.V. verwachtte, dat de ge meente haar recht op diem dag zou enkennen en, in verband met de uitlating van dien wet houder van Publieke Werken, daarom de courses der Kennemer Sportclub op 6 Mei on- mogelijk zou maken. Kan man zich eenerzijds begrijpen, dat Alcmaria V.V.V. over het uitschrijven van die courses een viertal dagen' vo6r den Hemel vaartsdag ontevreden was, anderzijdis mag niet uit het oog verloren worden, dat de Ken nemer Sportclub steeds voeli/ng moet houden met de Nederlandsche Harddraverij- en Ren vereeniging en dus in het vaststellen harer wedstrijdd'agen niet vrij is. Doordat op Hemel vaartsdag een vergade ring' van de Kon. Ned. Motorrijdiersvereenii- ging werd gehouden, konden de races te Alk- maar niet plaats vinden en heeft hdt gemeen tebestuur zich van den pliichit oinitslagen^ ge- acht in het conflict tusscfaeq beidle Vereenigin- gen een uitspraak te doen. Ten' slotite is die toestand nu zoo, d'at het bestuur van Alcmaria V.V,V. gemeend heeft van het houden van meerdere motorraces te moeten afzien. Een besluit dat te betreuren valit. Niet alleen omdat na de vele aangebraehte verbeteringen het Sportpark zich thans uit- stekend voor het houden dier races leent, maar ook arnxiat deze hoe men ze uit moreel op- zicht ook moge beoordeelen toch een at* tractie voor zeer vele sportliefhebbers zijn geworden en voor de geheele gemeente van groote financieel voondeel zijn. Men vraagt zich dan) ook af of de gemeen te voor het vervolg niet meer dan tot diusverre bemiddelend en regelend' kan optreden. Of het niet moigelijk is dat de gemeente a1s bemiddelaar beide partijen nog tot elkaar brengt en in het algemeen belang op een bil- lij'ke schikking aanstuurt. Wellicht is net nog mogelijk het bestuur van Alcmaria V.V.V. op zijn ontijdig genomen be sluit te doen terug komen. Vele Alcmaria-leden schijinien met dit be sluit niet accoord te kunnen gaan en de hoop is niet uitgesloten, dlat men zal trachten nog dezer dagen' tot een herzieming van de voor onze gemeente zeer zeker betreurenswaandige beslissing te komen. Daartoe mede te werken is het doel van dit schrijven geweest. Bmtenland DE ONTSLAG-AANVRAGiF VAN PO INC A Re. Zooals reeds gemeld, heeft Poincare zijn ontslag-aanvrage weer ingetrokken. De „mi- nistercrisis" heeft slechts eeni uur geduurd. Poincare zal van den Senaat stemming eischen over eeni mtotie van vertrouweni in zijn politiick, ten opzichte van de kwestie der Com- munisten, die, zooals mem weet, bescbuldigd worden van het opstokem van Duitsche arbei- ders in het bezette gebied tegen de Franschen. Waarschijnlijk zal deze zaak thans voor het Assizenhof gebracht worden. Eeni aantal Senatorem hebben te kennen gegeven, dat zij spoedig eeni dfibat over deze kwestie zullen' uitlokkem om daarin dan dioor middel van een stemming door den' Senaat te doen verklaren, dat de uitspraak van het Hoog Gerechtshof sledhte een zuiiver juri- disch karakter draagt em dat Poincare nog steeds aanspraak kam makem op het volledig' vertrouwem van den Senaat. I>e Fransche bladeni zijn eri zeer over vol- daan, dat Millerand er in geslaagd is, Poin care te doen terugkomen van zijn besluit, om af te treden. EEN1 N'lEUW'E DIUITSCHE NOTA. Welk lot een nieuwe Duitsche nota van Fransche zijde zal zijn beschoren blijkt wel voldoenide uit de rede, die Poncare in de Fransche Kamer heeft gehouden en waarvan Wij reeds iets weergavien in ons nonuner van gisteren. Wij! laten hier nog een en ander volgen: Poincare bracht hulde aan Louis Dubois, den voormaligeni voorzitter van de Commissie van Herstel. Hij toonde aan, hoe Frankrtjk in een geest van verzoeningsgezindbeid den betalingsstaat van Londen aaavaard heeft, hoe Duitschland sindsdien vo'strekt geen eikemtelijkheid heeft 'getoond, op geenerlei wijze heeft getracht aan zijni verplichtiagen te voldoen en zijn begrooting te saneeren, en de kans voor het verkrijgen te met heeft ge- daan door de fimancieele wanorde en onge- hooxde uitgaven, wel'ke het voornamelijk be- steedde voor openbare werken. De premier verklaarde voort, dat Frankrijk niet kon instemimen met he.t verleenen van een moratorium van dlrie jaar, omdat het wist, dat de gewapende formaties en geheime wapemfabriekem in Duitschland voortdurend in aantal toenamen en de geallieerden na af- loop van den termijn op nog grooter onwil van 'Duitschland zouden stuiten. Poincare wiees er op, dat de bezetting van het Ruhrgebied het in gebreke blijven van Duitschland duidelijk aan het licht heeft gebracht, daar gebleken is dat het zich kan redden, buiten de kolen, wellke het ons vroe ger weigerde te lever err Wijl hadden er de voorkeur aan gegeven, indiem deze actie door de geallieerden gemeemschappelijk zou zijn gevoerd, vervolgde hij. Poincare sprak zijn oprechten dank uit aan de Belgisclie en Ita- liaansche bondgenooten en bracht hulde aan die welwillendiheid eni de hoffelijikiheid van Bonar Law, wien hij. eeni spoedig herstel toe- wenschte. Hij' begroette eveneens de 'benoe- ming van Baldwin tot Engelsch premier. Baldwin, verklaarde hij', behoort tot h*et 'La- bine*, dat ons zoovele blijiken van vriendschap heeft gegeven, maar, zoo voegde hiji er aan toe, ondanks de bewijzen van boffelijkiheid en welwillendheid, Met Engeland ons alleen optreden1. Engeland Met Duitschland geloo- ven, dat er, indien al geen breuk dan- toch een zwak punt in de Entente was. Het spreekt vanzelf, dat Duitschland op zwakheid specu- leert, hoe denkheeldig die ook is. Indiem En geland zich- had aangesloten bij; de geallieer den, zouden de industrieelen, de ambtemaren en de arbeiders het niet gewaagd hebbeni, weerstand te bieden. Nu Engeland niet mee- deed, organiseerde Duitschland1 lijdelijk ver- zet. Het is een leugen, te zeggen, dat de be- volking niet met ons wilde samenwerken. Die samenwericing tusschen de bevotking en de Fransche autoriteiten zou zijn tot stand ge bracht, indien! Berlijn niet bevolen had haar te beletten. Het incident te Essen heeft bewezen, dat wij niet op den goeden wil cka: industrieelen 'konden rekenen. rrankrijlo moest maatregelen nemen, welke het vervoer van cokes en kolen verzekerden. WeLke ook de houding der Duit- schers moge zijn, wiji zijn thans verzekerd van een dagelij'ksche hoeveelheidl van 10.000 ton. Wij hebben de beschikking over verschei- dene honderdduizenden tonnen kolen meer dan het verbruik in 1922. Wat de cokes betreft, verbetert de toe- stand met den dag. Wij hebben biervan ge- noeg om onze behoeften' te dekkent. Wij, heb ben dus volstrekt geen haast. Wij' zullen ge- duldig wachten, tot de Duitschers tot inkeer komen. Poincar6 herinnerde aan de bedreigingen der Duitsche regeering om de spoorwegar- beiders te noodzaken het werk neer te leggen. Niettemin zijn 4000 Duitschers, die geen spoorwegarbeider zijn, in aienst dier regie ge- treden. Hiji betuigde vervolgens den dank der natie aan de Fransche spoorwegarbeiders in het Ruhrgebied, dank ziji wier medeweriting, de spoorwegregie steeds productiever wordt. De ontvangsten nemen toe, hetgeen bewijst, dat die Duitschers zelf jiet niet met 'bun regeering eens zijn. De treinen rijden over een net van 47.000 K.M. De exploit a tie kost Frankrijk niets, daar de uitgaven beneden de ontvang sten blijven, welke reeds toenemen. Wij kun nen niet dankbaar genoeg zijn jegens de Fransche spoorwegarbeiders, wier aantal vroeger in het Ruhrgebied 180.000 spoor wegarbeiders hadden, en jegiens de soldaten en offieieren, dank zij wien wiji (kunnen wach ten tot het tijdstip dat zeker zal komen, waar op Duitschland zal moeten toegeven en in dien Duitschland de komst van dit tijdstip zou willen vertragen, zullen wij nieuwe dwangmaatregelem weten te nemen. De genomen maatregelen waarborgen te- gelijik met ou'ze belangen die der geallieerden en neutralen, met name die van Nederland en Zwitserlaind. Vender hebben wij1, aldus Poincare, op vol- komen bevredigende wijze bezit genomen1 van1 zeer belanigrijke hoeveelheden chemische pro- duoten en kleureioffen. Poincare bestreed1 de beweriing, dat de bezet ting vain het Ruhrgebied de 1kostein van' het levensonderhoud grooter maakt. Indien wij aan Duitschland een moratorium hadden toegestaan, zou de toestand nog erger zijn geweest. De premier zei voorts, dat hij de jongste Duitsche nota had beantwoord zonder op de Engelsohe en Itali'aansche .geallieerden te waditen, omdat Frankrijk 100 milliard aan Duitschland' heeft voorgeschotem en niet kan toestemmen in eenige vermindering zijner vorderingen; en aangezien Duitschland de wettigheid onzer actie in het Ruhrgebied be- twistte en wij om wie ook onzer geallieerden te behagen niet onze meening wilden verzach- ten. Frankrijk wilde, toen het de onibcschaam- de nota van Duitschland beaartwoordde, de kwestie tegemover dit land alleen' duidelijk uiteenzetten. Sprekende over bet nieuwe Duitsche aambod verklaarde Poincare: Indien Duitschland niet toegeeft, zullen wiji slechts van- ons recht en ons omderp-aod de uitvoering van het verdrag verwachten, en hij vervolgde, dat het niet de bezettiing van het Ruhrgebied maar Duitsch land zelf z'u betaliingscapaciteit heeft vermin- derd, doordien het geld verspilt en/ kunstmatig tracht de marie te stabiliseeren, waarbij het gebruik maakt van de middelen der rijks- bank. -Duitschland kan het verzet niet voartzet- ten zander een ware, catastrophe tegemoet te gaan, zeide hij, maar hiji hoopte niettemin' op een spoedig herstel van Duitschland, want het bezit groote werkkracht en produotiever- mogen. Onze aanwezigheid in het Ruhrgebied zal het er toe brengen, zich te buigen. Wij zullen het Ruhrgebied ontruimen naar mate wij betaling ontvangen. Poincare protsteerde tegen de tegenover Franikrijk geuite beschuldigitog, dat het ver- oreri'ngs- en annexatie-bedoelinigen zou heb ben. Frankrijk zal nimmer eenige territoriale winst'verlangen- tegen' den wil der bevolkin- gen. Wij zijn niet am er ons duurzaam te ves- tigen, maar evenals de Duitschers in 1870 I8i73 om betaald te worden'. Naar verluidt zal de Duitsche rijksregee- ring hieden met de partijleiders samenkomen om over de te zenden nota te spreken. Tusschm de leiders van de partijen der Arbeitsgemeinsohaft en vertegeniwoordigers der 'Duitsche industrie zijn gister besprekin- gen gevoerd over de garantiekwestie. De R'ijksbond der Duitsche Industrie heeft een memorandum over deze kwestie opge- steld, hetwelk naar men in politieke ikringen verwacht een bruikbaren grondslag zal vor- men voor de verdere besprekingen. IVolgens het plan der industdie zal op alle onroerende eigendomimen zooals mijnen, fa- brieken eni landerijien eeni gedwongen hypo- theek worden1 gelegd tot een tiende der wer- kelijke waarde. Die hypotbeek wordt door den staat verstrekt en de bezitters der eigen- dommien zuulen daar voor een rente van '5 pet. betalen. Menl schat, dat zoo jaarlijlks eeni bedrag van een milliard goudmank zal worden opgebracht, dat als garantiefonds voor een intemationale leening gebruikt zou kunneni worden. DE STAKTNOSONLUSTEN IN HET RUHRGEBIED. Over de door de vakvereenigingen te Gel- senkirchen gevormde veiligheidspolitie wordt gemeld, dat hdt korpe veel overeenstemming vertoont met het vroeger reeds eenmaal opge- richte en later opgeheven „roode leger". Rei- zigers, die te Gelsenkirchen arriveereni, war den opgewacht door leden van deze arbeiders- weer. Zij worden aan een nauwkeurige visita- tie onderworpen, vooral ook om na te gaan, of zij wellicht wapens bij rich hebben. Reizi- gers, die weigeren zich aan deze roode ter- reur te onderwerpen, worden afgeransdd. Ook peraonen, die die stad willen verlaten, moeten zich aan de voorschriften der commu- nistische jongeliedeni onderworpen! In alle straten, welke toegang tot de stad verleenen, hebben zich communistische wacteposten op- gesteld. Groote roode plakkaten verbieden den bur gers zich van 10 uur's avonds tot 5 uur V morgens op straat te vertoonien. Omtrent de plundering van het poliltie- bureau door de stakers wordt nog gemeld, dlat o.a. alle door de poli-tie in beslag genomen en in het bureau opgeslagen goederen door communisten zijini gestolen. De toestand in Gelsenkirchen is intussdien nog niet zoo heel veel beter geworden. De ar beiders hebben besloten alle wimketiens te dwingetii bun winkels tot 4 uur's middags open te houden. Indien hieraan niet wordit voldaan^ dreigende communisten, de winkels te plunderen. Overal ziet men sporen van de plaats ge- had hebbende gevechten, verbrijzelde ruiteo leeggeroofde 6talages, enz. Zooals wij reedS meldden, heeft de onte- vredenheid zich ook op andere plaatsen go- uit. De arbeiders van de electrische oentrale te Dusseldorf zijn in staking gegaan. Ten ge- volge hiervam' rijden de trams niet meer. Ook de kranten verschijnen niet. Vele arbeiders te Wezel en Einimerik hebben eveneens het werk neergelegd. In het district Dortmund' wordt op acht mijlen en bij dertig fabrieken gestaakt. De tee- stand is er wat rustiger geworden. 't Schijnt, diat de werkgevers en werknemers bereid zijn tot wederzijdsche concessies. Om verdere uitbreiding der onlusten zoo veel tegen te gaan, hebben volgens de Lokal - Anzeiger de Duitsche autoriteiten de Munster en Dusseldorf bij de Fransche bezetting het verzoek ingediend, Dui'tsche politieagenten uit Dusseldorp, Hamborn en Elberfeld naar Gelsenkirchen te mogen zenden. Hetzelfde verzoek is gedaarn met betrek- king tot Essen, daar men heeft vernomen, dat communisten uit Rotthausen en Gelsen kirchen naar Esseni opmarcheeren. Mien is van meening dat de rust te Essen niet zal kunnen worden gehandhaafd, als de bezet- tinigsautoriteietei dit verzoek van Du'tsche zij de zouden afwijzen. E>e berichten uit het Ruhrgebied over het verloop der stakingen blijven wijzen op een ernstigen toestand. Er is te Berlijn zelfa reeds een vergadering van de Pruisische mi nisters gehouden in verband met de ongere- geldheden Te Wattenscheid dwongen de communisten gistermiddag de winkeliers, met name die in levensmiddelen, tot verlaging der prijzen. In dc mijnen Hugo Stinnes en Prinz Regent heeft het personeel den arbeid gestaakt, waar door ook de 17 andere mijnen der Duitsch- Luxemburgsche combinatie moesten worden stopgezet, daar zij van de Prinz Kegeni stroom ontvingen. De mijn Carolinengluck moet onder water staan, daar de communisten de pompcu heb ben stilgczet. Te Remscheid hebben de arbeiders der Mannesmannfabrieken het werk neergelegd1. Te Gelsenkirchen was Donderdagnacht het aantal plunderingen veel grooter dan Woens- dagnacht. Talrijke etalageramen van levens- middelenzaken werden ingeslagen en de uit- stalkasten leeggeplunderd. Slechts op zeer en kele punten gelukte het den communistischen veiligheidsdienst d.e plunderaars te arrestee- -ren. Gistermorgen bleek, dat het aantal stakera zeer was toegenomen. In de mijnen ligt het werk zoo goed als overal stil. Daarentegen zijn de arbeiders in de fabrieken voor het grootste deel opgekomen. Tal van zaken werden weer gedwongen te gen aanzienlijk verlaagde prijzen te verk io- pcn. Te Hamm, aan de grens van het bezette ge- b'ed, zijn ook communistische onlusten be- gonnen. De Schupo heeft alle maatregelen gc- troffen ze te bestrijden. Het optreden der Schupo wordt door de Fransche autoriteiten nog als verboden beschouwd. Gistermorgen heeft een Fransche cavalerie-patrouille zelfe in onbezet gebied gepoogd leden van de Schiupo gevangen te nemen. die ter bescherming van de mijnen bij Kury warcn opgeroepen. Zouden de Franschen zelf de zorg voor de veiligheid ter hand nemen? Dan wordt het toch ook tijd. Op het Duitsche verzoek om Duitsche politie te mogen zenden is nog geen bericht ontvangen In Mannheim heeft het personeel der groo te industrieele bedrijven aldaar het werk neergelegd1, waannia een betooging werd1 ge houden. In dc mijn Carolinengluck werden twee le den van den bedrijfsraad door communisten zwaar gewotid. Ook uit andre gedeelten van het Ruhrge bied komen talrijke berichten omtrent ge- welddaden van communisten tegen niet-partij- ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1