Rugpfjn waarsohowt. De kolenraperkens. Economlsohe zwerftoohten. Marktberichtea landbouwtsehniscbe onderwtrpen in d« Ka- mer te behandelen. Eenige leden wenschteni daarom, dat dergelijke onderwerpen voortaan in de Kamer zouden worden' behandeld en verdedigd door een Regeeringscommissaris of door een ambtenaar, waartoe de gewijzig- de Grondwet nu die gelegenlheid geeft Sommige ledeni gaven: de instelling van eeni Landbouwraad in overweging. De Com- missie VI van deni Hoogeni Raad van Arbeid behandelt alleen de sociale venhoudingen in den landbouw, voor de economdsche aange- legenheden is iets anders noodig. Andere le den meenden, dat gehruikelijike raadpleging van land- en tuinbouworgamisaties voldoen- de zou zijn. Sommige leden wareni het niet met den. Mi nister eens, dat er geen crisistoestand in land- en tuinbouw zou besitaan. Zii gaven toe, dat de Regeering maar weinig kan doeni om de bestaande moeilijk'heden te doen eindi- geni of te beperkem, maar ziji drongem op spoed aan hi} bet beloofde onderzoek naar de mgelijkiheid van een garantieregeling bij uitvoer. Ook meenden ziji, dat steun voor bepaalde bakken van nijverheid door invoer- belemmeringen ernstige gevareni kan opleve- ren voor de exportbelangen van land- en op- lijik, tuinbouw. Men meende, dat boviendiien wel het een en ander te doeni vielmen zou instel- lingen kunnen scheppen als de Duitsche „Landwirtschaftskammer; of men zou bij- slag 'kunnen geveni bij1 export van tuinbouw- coducten naar valuta-zwakke landen; men ion gecultiveerde domeingromden verkoopen en voor het geld ongecultiveerde terreinen- kunnen koopen. Nog werd gevraagd om steun aan de stoomboot-maabschappijen tot bet aanbren- gen van koelruimte in de stoomschepen, die genegeld op Amerika varen. Ook wenscht men afschaffing van de herkeuring van plan- ten. zaden en aandappelen bijl invoer in Oost- Indie. m J De intrdkkmg van den post van voorscnof ten ten behoeve van boerderijen op woeste gronden als bezuinigingsrna atregel der stich- ting is blijvende werkverschaffing en een rem voot de varhuizing naar de stad. Over het gebruik van het batig saldo der vereeniging „Groenten-cemtrale" waren eenige leden "hiet tevreden, zij1 meenden dat dit geLd althans ten deele, moest teruggege- ven worden aan de tuinbouwers, die het br-ach-ten. Anderen achiem dit bedenke omdat dan vele categoriefen van induatrieeLen in aanmerking zouden komen voor terugont- vangst van in den crisistijd gestorte bedra- §en. Maar daartegien werd aangevoerd, dat en tuinbouwers in uitzteht was gesteld, dat een latere uitvoer van product en schadeloos- stelling voor de hun opgelegde lasten zou geveni; en die uitvoer blijft achterwege. Sommige leden maakten de opmerking, dat naar hun meenieg een man van veelzijdige ondervinding als Dr van Rhijn heel wat meer nut zou doen, als hij verbonden was aan den buitenlandschen voorlichitingsdienst dan nu hij rij'kslandbouwconsul-enf is bij' het Interhationaal-Landbouw-Instituut te Rome. Men kwam op tegen de vermindering van reisckostem van de zuivelconsulenten. Deze bezuiniging zal ten gevolge hebben, dat dieze ambtenaren minder reizen en dus ook min der met den landbouw in contact komen. Over de beteekanis en de besbe vestigings- plaatsen van landbouwproefstations werd men het niet eens. Enkelen wilden ze verbin- den aan de Landbouw-Hoogeschool, anderen meenden, diat ze weinig geraadpleegd war den. Ook over de Rijksseruminridhting heersch- te verschil. Men vond de prijzen, waartegen het serum geleverd werd. te hoog in verband met een snelle serumbenandeling. Enkelen wilden de inrichting ergens anders dan te Rotterdam hebben; maar anderen betoogden, dat juist te Rotterdam als havenplaats, de seruminrichting zeer op haar plaats was. Naar aanleiding van het voorstel tot ver- ng hooging van Hoofdstuk Xa (Arbeid) werdien ook eenige opmerkingen gmaakt. Twijfel wera uitgesprokien omtrenf het nut van de 'Kamers van Koophandel. Wat die itf- stellingen doen, kunnen ook de groote ver- eenlgingen op het gebied van Handel en Nijverheid doen. Het vereenigingskiesrecht heeft gef-aald, ook doordat er totaai nuttc- looze voorschriften voor waren gegeveni. Er werd bovendien geklaagd over alierlei licha- men, die tegenover de K. v K. een onwelwil- 'Iedere hardnekikige pdjn in het amalle ge- deelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. vZware, slependie rugpijn en scheipe steken bij1 bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nie ren; pijnlijke, overwerkte en vermoeide nierrn. I taak der nieren is om het urinezuur uit het loed te filtreeren. Kouvatting, koorts, over\verking en buitensporigheden Overspan- nen de nieren en yeroorzaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt biji verwaarloozing mettertiid tot nier- gruis, waterzucht, rheumatiek of een dhro- nische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn be- gint te doen. Zie toe of de urine afwijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig ge- loosd wordt, brandend, piinlijk en vol be- zinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duize- ligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebriyk dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het ge- neesmiddel, dat ruim 50 jarien lang zwaikke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per doos. lende houding aannemen en ternauwemood antwoorden op verzoeken. Enkele leden meenden te wcten, dat.de K. v. K. over zoo- veel geld bcschikken, dat zij' zich de weelde kunnen veroorlovepi van totaai nuttelooze uitgaven te doeni. Denpost van 50.000 voor het overbren- fen van het Bureau voor den Industrieelen igendom en den Octrooiraad naar de nieu- we bureaulokialen (waarop wij' de vorige week al de aaridacht vestigdeni) vonden enkele leden ook veel te hoog. De Productivi teitstheoriefin. III. We hebben de vorige maal drie tendcnzen in de productiviteitstneori&n leeren kennea. waarbiji dus de productiviteit van het kapitaal vanuifc drieeidei standpunt wordt beschouwd en ook moet worden verklaard. In't kort zal ik deze nog even herhalen. I. Waardeproductiviteit, het bewijzcn van een kracht, die er als't ware op gericht is, om waarde voort te bramgen. II Physieke productiviteit met meerwaar- devorming als natuurlijk gevolg, d.w.z. als uit het bewiis, dat met behulp van kapitaal meer en of betere goederen vervaardigd wordt ook noodwendig volgt dat die goederen meer waard zijln; III. Physieke productiviteit met meerwaar- devorming met gemotiveerde meerwaardevor- In aansluitioig daaraan kuinnen we verschil- lende typen van produ ctivi teits-theorien onder- scheiden, en wel: 1 e. ,Die theorien, die vasfhouden aan cen directe meerwaarde-vormende kracht van het kapitaal. 2e. De theorien, die weliswaar uit^aan van de physieke kapi'taalsHproductiviteiit, maar meenen, dat meerwaardevorming daannede onafscheidelijk verbonden is, hoewel dit uit het bewijs niet te concludeeren is. Deze beide groepenl beweren emvouoig, dat het kapitaal productief is, kennen het in elk geval een productieve tendenz toe, die ech- ter erg oppervlakkig is, en eindigen zeer snel daarmee, dat zij! de meerwaarde stellar op re- kening van de beweerde productiviteit. Deze groepen zullen wij; samenvatten, onder den naam van ,/raieve productiviteitstheorien". De motiveeringen zijn soma zoo vaag, dat het moeilijk is te bepalem, of eene theorie tot de eerste of de tweede groep behoort, hetgeen er ook voor pleit om de gen'oemde groepen onder 6en hoofd samen te vatten. 3e. De theorien, die haren oorsprong zoe- ken in de physieke productiviteit van het ka pitaal, maar de meerwaarde niet beschouwen als een naituuriiik gevolg van het overschot aan producten. v/e zullen deze theorien „ge- motiveerde productiviteitstheorien" noemen. Al de tot deze groep behoorende theorien ko men daarin overeen, dat zij elk een min of meer gelukte verklaring inhouden, dat en waarom de productieve kracht van het kapi taal het bestaan van eene, den kapitalist ten goede komende, meerwaarde bevat. 4e. Van de onder sub. 3 genoemde gemoti veerde productiviteitstheorifia scheidt zich nor een vierde groep af, die weliswaar uitgaa van' dezelfde basis, maar het zwaarte gewicht der verklaring zoekt in het zelfstandig be staan, de werkzaamheid en de opoffering van z.g. kapltaals-Nfutzungen, en die wij dernalve Ntu-tziings-theorten' zullen noemen. Het Duitsche „Nutzung" beteekent, letterlijk ver- taald, gebruik, maar. zooals wiji Later zullen zien, bevat het wooro Nutzung zoovele facto- ren, dat ik het gewenscht acht, de Duitsche uitdrukking ongewijzigd in onze terminologi; op te nemen. Zuivere productiviteitstheorien zijn de laatstgenoemde dus niet meer, aangezien vol- gens haar de hoofdoorzaak van de meerwaar de niet moet worden gezocht in de kapitaals- productiviteit maar in' de „Nhtzung" daar- van>. De volgende maal zullen wij' eenige naieve productiviteitstheorien behandelen. Gemengd Nieuws WIJZrGINIG PENISIQENIWET 1922. Nlamens de besturen van de bij het comite van neutraal overheidsperaoneel aangesloten organisaties is een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer, waarin wij onder -meer lezeni: Ten aanzien van personen in lessen dienst: in de memorile van antwoord wordt ten deze gezegd:,, Of een ambtenaar in v as ten dan wel in tijdelijken dienst is, blijkt uit zijn aanstel- ling/ Personen in1 lossen dienst ontvangen geen aanstelling; zij' worden, golijk Lid 2 van art. 3 der wet zegt .als zoodanig aangeno- men." Het wil -adressaniten voorkomen, dat de deur voor willekeur door dit voorstel van den mi nister wordt opengezet, omdat men' hierdoor cenig persoom werkzaamheden opdragen kan, zondier hem een vaste aanstelling te geven Werklieden en ambetnaren, bij verschiTlende bedrijven en dienstvakken, kan men dan te gen1 een vooraf vastgestold tarief laten wer- £an. De autoriteit is d ook niet gebonden hem of haar een aanstelling te geven>. De grens tusschen tijdelijken en lessen dienst is moeilijk aan te geven. Wel gaat men uit van de gedachte, dat een tijdelijke aanstelling im- mer gevolgd kan worden door een' vaste, maar er zijn ook geval len, waarin een tijdelijke be- trekking het karakter draagt van, een los dienstverband. De vraag rijst, of b.v. hulp- schrijvrr<), die worden' aangenomen op een ar- beidsovereenkomst met een opzegtermijn van een- maand, moeten beschouwd worden als tij delijke of Losse ambtenaren. Dergelijke betrek- kingen, die van jaar tot jaar gecontinueerd worden, komen onder meer ook nog bij het hooger onderwijs. Cinder deze omstandigheden zou men aan eenig Staatsbedrijf of dienstva-k langzamer- hand g-a-an volstaan met een kleine kem vas te werklui of ambtenaren en- al de anderen in lossen dienst kunnen nemen op een1 burger- rechtelijke arbeids-overeenkomst, waardoor velen zouden worden buitengesloten van la tere pensioenrechten. Adressanten1 dringen daarom aan op eeni nauwkeurige omschrijving wat onder lossen dienst moet worden ver- gtaan Voorts stelleni zij' de volgende lezimg voor van art. 9'a. „Indien een ambtenaar of ambtenares met ten' minste 25 dienstjaren, hetzij !n functie, hetzij gepensionneerd', overlijdt zonder wedu- we of weezeni achter te laten, wordt pensioen toegekend aan zijn of haar vrouwelijk nage- laiten betrekkingen' in den eersten of tweeden graad, wanneer die zonder eenige bezoldigde betrekidng te vervullen, de laatste 10 jaren voor het overlijden van bovengenoemde (n) ambtenaar. of ambtenares zijn of haar huis- h'oudiin'g heert waargenomen en als zoodanig door hemi of haar aan den Pensioenraad was aangewezen als pensioengerechtigd op grond van dit anfcikel." Ten opzichte van art. 125, dat mogelijk rnaakt, dat een ambtenaar, aan' wien lin eerste instanfie het recht op pensioen- is ont- zegd, zes maanden in onzekerheid blijft, en eerst na zes maanden in hooger beroep kan gaan en daardoor mlssch'en' acht maanden of 1 anger buiten eenige inkomaten kan blijven, meenen de adressanten, dat omtrent het recht op pensioen zoo spoedig niogelijk moet wor den beslist, en dat de tennijn van zes maan den-, bedoeiri in dit derde lid) van art. 125 hderop niet van toepassing mag zijn. AANVARING. Woensdagmiddag omstreeks half twaalf voeren de visschers P. E. en B. d. G. beide wonende te groote Lint, met een- roeiaak op de Oude Maas, even beneden de spoorbrug. Uit de rcihting Willemsdorp kwam de motor- boot Hendrika Elisabeth aan-varen. Deze be- merkte de roeiboot eerst toen het schip enkele meters daarva® verwijderd was. Een aanva- rin-g was onvennijdelijk. De motorboot raakte de roeiboot aan den kop en de laatste sloeg om. Van de inzi'ttendeni werd F. door eenige nabijzijnde schippers gered, de G. verdween echter in de diepte en's middags werd zijn lijk opgehaald. rwas zoo door het ongeluk geschokt, dat zijn opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. OROOTERE VRIJH'EID BIJ HIET M. O.? Door den minister van Onderwijs is een schrijven aan den Onderwijsraad en aan de inspecties van MiddeLbaar, Voorbereidend Hooger, en Nijvexheddsonderwij-s verzonden, waaaaan wij het volgende ontleenen. Het trekt mijn aand-acht, dat in den laat- steni tijld in vergaderingen en in de pers tel- kens wordt geklaagd dat door de wettelijke voorschriften, in de Laatste jareni tot stand gebracht, en door de toepassing, welke aan die voorschriften gegeven wordt, de vrijlheid van handelen op het gebied van het Voorbe- reidend) 'Hooger, en MiddeLbaar onderwijs en eveneens biji het Nijverheids- en Handelson- darwijs in toenemende mate en meer dan be- paald noodig is, beperkt wordt. Ook al neem ik in aanmerking, dat in dergelijke klactoten soms overdrijving kan schuiden en dat zijl weL eens van een veikeer- de voorstelling der za-ak uitgaan, zoo zou ik toch gaarne onderzocht wilien zieni, of niet in bepaalde gevallen meer vrij'heid zou kun nen1 worden vetLeemd, dan de than® vigeeren- de voorschriften toelaten. Blijkt dit inderdaad hier of daar mogelijk, dan zou ik gaarne aan dien wensch naar meer vrijheid tegemoet will-en komen. Eenige concrete gevallen met betrekking tot het voorbereidend hooger en middelba-ar onderwijs, die ten daze, naar hiet mij aanvan- kelijk voohkomt, althans overweging verdie- nen, mogen hieronder volgen: 1Kan aan de gemeentelijke en bijtzondere scholen worden toegestaan hoogere- even- tueel lagere wedden toe te -kennen dan het person eel aan Rijks hoogiere burgerscholen ceteris paribus giemiet, indien de meer dere -kosten komen ten laste van de school- en ge- m-eentebesturen'? 2. Kan aan de gemeente- en schoolbestu- ren' worden toegestaan zelve regelen te tref- fen voor de 'klassensplitsing van gesubsidi- eerde bij'zo-ndere gymnasia en hoogere bur- igerscholen, indien de kosten di-er regeling, voor zooveel zijl boven die van de Rijksrege- ling uitgaan, ten laste komen van bedoelde bestu-ren? 3. Kuxmen de voorwaarden van toelating tot de hoogere burgerscholen zoodanig wor den' herzieni, dat ook dienaangaande gxootere vrijheid wordt verkregen? 4. Kan aan de -bestiuren van gesuhsidieer- de bijzondere gymnasia en: hoogere 'burger scholen meer vrijheid worden gelaten met be trekking tot de inrichting van het leerplan (den lesroo&tar)? 5. Kunnen bescheiden, waarvan de inten ding thans is voorgeschreven, met name wat betreft de controle op de uitgaven van de be sturen der, bijzondere gymnasia en' hoogere burgerscholen well-icht ten deele vervallen? Opgemerkt zij dat deze .vraag, voor zoo veel het personeel betreft, wellicht sameiv angt met punt 1. De minister hoopt spoediig een gemeen- schappelijfc rapport te on-tvangien. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De Vereeniging van Uitgevers van Dagbla- den in Nederland „De Nederlandsche Dablad- pers" heeft te 's-Gravenhage haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Chr. A. Vieweg (Prov. Geld, en N'ijm. Crt.) wees.in zijn ope- uingswoord op de belangrijke gebeurtcnissen in de N-ederlandische journalistiek, die in de laatste weken de aandacht hebben getrokken, t. w. het opheffen van het „Nieuws van den Dag" en de aankondiging dat een nieuw dag- blad „De Dag" eerlang zal worden uitgege- ven. In verband met het e restgenoemde feit mende hij te mogen optnerken, dat het zoo plotseling verdwijnen van het „Nieuws van den Dag", een orgaan dat gedurende meer dnn een halve eeuw terecht in ons land geres- pecteerd werd, door de uitgevers van dagbla- den zal worden betreurd. Waardecrende woordeni wijldde hiji aan deni directeur, die ge durende meer dan 25 jaren de directie had ge- vocrd. Wat betreft het nieuwe orgaan, meende hij, dat jnen een afwachtende houding moest aan nemen en zien wat dit blad voor de Neder landsche dagbladpers brengen zou. Sprcker bracht nog den dank der leden aan de hceren Sij-thoff, uitgever der Haa. Courant, voor hun uitnoodiging aan de leden der vereeniging over, na afloop der vergade ring de nieuwe drukkerij dier courant te be- ziclitigen. De jaarverslagen van secretaris en inecster werden goed-gekeurd en herkozen al bestuurslid werd de heer Chr. A. Vieweg, ten wijl gekozen werd in de plaats van- den heer J. C. Peereboom, die niet herkiesbaar was, de heer J. W. Henny (Leidsche Dagblad) na lo- ting met den heer A. v. d. Giessen. Besloten werd de bepaling der plaats voor de jaarlijlfflche algemeene vergadering van 1924 over te laten aan het bestuur. HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. De herdenking van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Nederlandsch- Verbond is Donderdagmiddag te Dordrecht begonnen met een ontvangst van afgevaardigden en ver- dere belangstellenden in het hotd Ponsen. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer "dr. J. J. Prins, heeft daar alien wel- kom geheeten, in de eerste plaats de leden van !et hoofdbestuur, en in het bijzonder den eere-vooraitter, den heer Ktewtet d« Jongt, en zijn echtgenoote, in wie zijn vrienden nog steeds de ouders van het Verbond zien. Ook den burgemeester van Dordrecht, de stad, waar 25 jaar geleden tot de oprichting van het Verbond de stoot werd gegeven, en waar nog de zetel van het hoofdbestuur is, heette de spreker welkom. Hij eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, dat het sa- menzijo in Dordrecht mee zal werken om den onderlingen band tusschen de leden te ver- stcrken, "opdat dit feest m-oge bijdragen tot den groei en bloei van het Algemeen Neder landsch Verbond. Na diverse redevoeringm begaf het gezel- schap zich naar de lokalen. van Pictura, waar de te dezer gelegenheid samengestelde ten- toons telling van Nederlandsche, Vlaamsche en Afrikaansche schilder-, teeken- en beeld- houwkunst zou geopend worden. 's Avonds half acht heeft het gemeentebe stuur ten raadhuize het Verbond ontvangen In'de met groen en bloemen versierde raads- zaal heeft de burgemeester all-eiu wdkom ge heeten. KORTE BERICHTEN. De „Times" veitpeemt uit Washington, dat de Britsche gezant aldaar, six Auckland Geddes, aan een ernstige oogaandoening lijdt ALKMAAR, 25 Mei 1923. Op de heden gehouden kaasmarict waren aangevoerd 206 stapels wegende 1-84214 ki-logrammen. abriekJ<aas: kleine met rijksm. 53, zon der rij-ksm. 47.50, commissiekaas met rijks- merk 60. Boerenkaas: kleine met rijksm. 63, zon der rijksm. 51, commissiekaas met rijksm. 61. Handel goed. ALKM-AARSCHE EXPO-RT-VEILING. In die hedien gehouden veiling werd be- taald voor: Aardbeien 1.20J 1.42 p. K.G.; Asper- s Dikwit 0.64—/ 0.81 p. bos; Asperges it. 0.35—/ 0.59 p. bos; Bloemikool I 315f 51 p. 100 stuks_r Bloemkool II 20—/ 30 p. 100 stuks; Rropsla 2.40 4.90 p. 100 stuks; Komkommera 17— 26 p. 100 stuks; Prei 3.70—/ 6.20 p. 100 bos; Pieterselie 2.10—/ 5.90 p. 100 bos; Postelein 0.88—/ 1.10 p. ben Rabarher 0.80—/ 5.40 p. 100 bos; Radijs 1.80— 5.20 p. 100 bos; Selderie 3.30—/ 6.40 p 100 bos; Spinazie 9.8038.70 p. 100 K.G.; Uien 3.10-/5.20 p. 100 K.O.; Wortelen 12,40—/ 19 p. 100 bos. Aanvoer 800 bos Asperges en 28000 Kropela. Handiel vlug. Rikske! Maak Idaarl We gaan- kolen ra- penriep Netje, terwij-1 ze haiar Monde hoofd- je door de haligeo-pende deur stak. Ze bleef in het deurgat staaia, hijgend nog van.'' de haast, waarmee ze naar de hoogste verdie- ping van deze huurkazeme was gekloxntnen. Het was een schamele achterkimer, waarin eeni getamperd Licht binnendrong door het achterraam, uitgevende op een diepe schacht tusschen hooge, donkergrauwe binmenmuren. GrijS en droevig hing het in de hoeken van het vertrek te treuren. Tiegen een der muren stond eeni donkerbruin bed, en aan de overzij een kastje, waarvan die veri op een deurstijii tot op het hout was afgesleten. Een paimen- houten kiuisbeeld stond op den schoorsteen, boven een Leuvemsche kachel, met zwartblau- wien pot en met koperen banden beslagen voeL Aan het raam, uni het grij-ze winterHicht, was een knaap van een jaar of zes op een ruwe, withouten tafel gezeten. Dat was Riks- kei Hij had het gordijntje opgeheven, blies zijn wannen adem tegen het glas, en- teeken- de met den wijsvinger allerlei vreemde krul- len op de aangeslagen ru-it Toen Netje hem nep, keek hij even om. Het helder, frisch gelaat van het j-onge meisje scheen in het halfduister van het trappenhuis als een liehtstraal. Netje was zijn oudere zus- ter. Ze was nu net thuis gekomen- van die markt, van waar ze met de groontevrouw van beneden versche groentien met het karretje had aangehaald. 'De knaap liet het gordijhtje vallen, sitak zijn holsblokjes aan, en kreeg zijn -pet. Kom, is al llaat, zei Nette, de dleur achter hem sluitend. Op de trap duwde zij hem nog een, opgcrold zakje oncfer den arm. Hun klompjes klabotsten op de houten tredeh. In het breede voorportaal stonden groote mainden vol selder, Irisch groen van blad, steenroode wortfilen, botergele en room- witte rapon en purperroode kooten. Nu sltonden ze buiten op het voetpad. De hemel was geslotende ludit vinnig koud. De menschen gingen als haddien zij' alien groote haast. Rikske voeldle zich aangegrepen door de ijrigkiille winterlucht. De kou teekendie wit- te bloempjes op zijn paarschblauwe wangen. Hij rilde even, greep vaster de hand van zijn zusje en liep dichter tegen heur aan. Zij zakten af naar de kom der groote Stad, en letten op de voorbijrijdende wagens, of er ook onder waren met een vracht kolen. Die zouden ze volgen, om de kooltjes op te rapen, die er onder het schokken aifgledien. Ze -hadden al gezien, hoe de groote jongens langs -aditeren onbemerkt op de karren spron- gen, en er zware brokken deden afrollen, die losplaa'ts -gevolgd, en het was al voorgefco- men, dat de voerman daar hun zakje ter- sluiks had gevuld, ook wd dat de menschen. bij wie de kolen werden imgeslagen, hun all het opveegsel lietcn meenemen'. Dien morgen hadden ze geen geluk. Lang hadden ze nu al gezworen, maar nog niet tene kar met kolen ontmoet. Het m-oest nu onge- twijfeld al tegen den tniddag zijn, want een zwarte sttroom van zich huiswaarts spoeden- de menschen vulde de straiten. Uit de huizen sloegen maagprikkelende geuren de -kinde- ren tegen. Het werd- hun wee om het hart. Ze voelden zidh verlaten en moedeloos, en toen zij aan een kruispumt gekomen waren, en een oogenblik besilui'teloos toleven, staan; zag Netje. hoe er een krampachfige trek srdderde om Rikske's mond, en hoe twee dikkc traan- tjes Langs zijn pa-arsche wangetjes bolden. Wat scheelt er, Rikske? kLon-k het rooe- derlijk feeder, 't Is zoo koud! Laat ons terug naar huis gaan, snflrte Rikske. J a, we gaan terug, itroostte Netje, en Icnoopte heur versleten halsdoekje dien Jdemen Rik warm kruiselings over de bo-rst. A! en toe moest hij nog een snik bedwin- gen. En nu vingen zij aen langen terugtodw aan In een mooi huis zagen ze achter het naam een oude vrouw zittm, die altijdl maar sChuddeho-lde en hen achtemakeek. Plots slaakte Netje een juich'kreet, en wijp zende een breede zijstraat in, riep ze blij1 van verrassing Kom Rikske! daar liggen kooltjes! En haar broertie meetrekkend, waren ze op een wip bij de kooltjes en begonnen op hun huricjes te rapen. Hier lagen er, en verder, en gmden nog, als door een milde-hand ge- strooid. Van innige blijdlschap verhelderde hun ge laat, en ze raapten dapper door, als gedre- ven dpor de geheime vrees, dat- ze er nooit mee gedaan zouden krijgen. Bij tusachenpoo- zen zageni ze op, of er ook andere kolenra- pers -kwamen, om hen van de goede plek te verj-agen. Maar de stmat -lag verlaten en stil. On raad- was van geen kanten te bespeuren. De kinderm raapten vHjtig door al maar dloor, van het eene plekje naar het andere. Zij' voelden noch kou meer noch honger. Zij daditen' alleen maar, diat de droevc miserie nu weer uit was, dat zij1 weer kolen zouden hebben, en' vuur, om zich te verwarmen. En zij raapten en raapten, alsof er geen dnd moest aan komen. Rikske zag niet, hoe die bleeke winterzon ginder ver door de grauwe wol-ker. brak, en hunne zoomen blank verzilverde. Sprakeloos en met koortsigen ijver wipte hij de kostbare brokjes in zijn zakje. Hij had er al heel wat. Telkens dat Netje naar hem ornkeek, stak hij triomfantelijk zijn zakje in de boogie, om tear te toonem, hoe groat zijn voonraad al was. Aardige kooltjes waren het, zwart glan- zend, van allerlei vorm en gedaante. Sommi ge waren effen als een gitten spiegdtje, an dere waren hobbelig en vertoonden kristalle- tjes, bldnkend met aonkere wisselglanzen. De kooltjes waren daar als he grabbel gelegd': Rikske moest onwillekeurig aan die keitjes den-ken, die Jannekep uitstrooide Langs den weg naar het groote boscfa, waarin zijn vai- der hem wiilde verdolen en van honger laten sferven. Op hun hurkjies raapten zij, raapten zij onverpoosd. Wanneer Netje riep: Hier lig- er weer veel, Rikske! antwooidde het -aasje vooruitloopendginder nog ved meer! Wanneer de vermoeienis hen dwong een oogenblik op te houden, voelden zij onder hiet rechtstaan een knellende pijn in rug en lendeni. Von lievertede vertraagden 'hunne 'be- wegingen. Ze bleven niet meer zoo geduldig aan 6en plekje zitten, maar_ vlogen onrusti-g, van her naar der, als opgejaagde musschen, en wanineer er een gaping in de lange kolen- j streep kwam, bleven zij staan, als besluiite- loos, of zij nog verder zouden gpan, en moes- ten diep zuchten'. Hun zakje was ruim half- I vol, en't zijne begon Rikske al zwaar te we- - gen. De hemel was nu dichtgesloten en lo-od- j grijs van kleur, en lichte, witte sneeuwpluimp- jes dwarreldlen in de -kille winterlucht. Nu gaan we naar huis! zei Nette. Ze hadden hun buideltje al met een zak band toegeknoopt en over deni schouder ge- slagen, en stonden op het punt te vertrek- ken, toen daax een kar -kwam aangehotst. De breede ijzeren wielbanden- blbnken witde paarden kletsten met del hoefijzers op die harde straatsteenen-. Het was in1 hun kinder- oogen een reuzenkar, op h-ooge zware wie- -Ion, itorenhoog gel-aden met vain' die kooltjes, zooals zij er heel den xniddag hadden' go- raapt. Twee sterice, bruine paardea trokken den zwaren lasit uit al de -kracht hummer fe^ aangespa-nmen spiercn. De voermam stapte er nevens, den teuge-l in de hand, en rookte zijn kort pijpje. Em kijk Door een gleufje ter- zij- van de achtersponden, buitelde met korte tusschenpoozen het eene fcooltje na het an dere op net dunne, witte sneeuwlaken, dat over den weg nu uitgesprei-d- lag. Daar kreeg de kleine Rik een plotselinge inval. Bliksemsnel schoot hij' voorui't tot bij het gleufje, en hidd er zijn zakje onder. De brokjes tuimelden er in, een na een-. De voer man scheen niets te merkenalthans hij stap te flegmatisch nevens- de paarden' voort. Netje volgde met haar zakje op den rug op het Him- oen ke achteraan, en wenkte zijn zuster, dat het nu haar beurt was. Eventjes was het gleufje -perdl, m'aar Rikske peuterde er wat in, en -g het weer aan 't loojoen. Toen trok hij zich terug op 'het voetpad. Netje deed wat schuw, maar de oolijke glimlach, die om Riks- kes lippen speelde, stdde haar altiid gerust. Haar buideltje was ook -gauw volgeloopen, en de kinderen- keerden nu zwaar beladen, maar met een licht hart huiswaarts door de dwarrelende sineeuwvloklkien, die als een didi- te zwerm witte muggen aooreendansten en geruischloos nederzegen. Moe en1 verideumd kwamen zij thuis, en listen, met een zuchf van verlichting, hun vrachtje van den schouder glijden. Hunne handen zagen rood van de kou, en zij hadden kramp in de vingeren. Hun kleeren waren doorweekt van de natte sneeuw, hun beenen stijf van het huilken. Maar zij voelden zich tusschen hun vier muren veilig besch-ut tegen het gure ontij daarbuiten, en... zij hadden' ko len! Vlug nam Netje nu wat drage rijsjes uit den bundlel, dien n?oeder op de lanen na een stormachtigen nadit bijeen had gesprokkelid, wreef een lucifer aan, en de kinderen hoorden het kraakdroge hout knetteren en knissen, dat 'het een aard had. Dam schuddJen zij er wat kooltjes over, en weldra begonnen ze te gloeien. Telkens dat zij nieuwsgieri'g het dek- sel van de kachel oplicbtten, verhelderde een roode vuurschijn hun gelaat, en vervulde de kamer met een tooverachtig licht. De kachd werd nu aangevuld, en' het duurde niet lang of hij brandde als een d'uivel, en liet een- be- hagelijk gevonk hooren. De rossige pot begon te blozen. Eerst -kreeg het zijn linker-, dan ook zijn rechterwamg, en leek weldra een vuur- roode kop, die vara blakende gezondheid dreigde te barsten Rikske had1 een stoel bijgeschoven, zette zijn voetjes op den rand van de kachel, en hield beide handjes n-aar den haard gestrekt, zoodat de warrne gloed zijn paltmem en vin-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6