DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 123. do «dbb beat®* a* a ttadea Honderd Yflf en twinfigst© Jaargang. 1923 JJbonnementsprijs bij yooruitbetaling per 8 maanden f2.—£r. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertetitlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 28 MEI Buitenland DE BEZETTIN1G VANI HET RUHRGE BIED. De stakingsbewegiog breidt zich steeds ver- der uit, heeft de grenze® van het Ruhrgebied al overscheren en is zelfs reeds op sommige deelen van bet onbezette gebied naar bet Bel- gische gebied overgeslage® en heeft de me- taalindustrie aldaar gedeeltelijk lamgslagen. Ook het personeel van de bij Hlamm gelegen mijaen „oachsen" en Radboud", die aan de Trier-maatschappij behooren, is in staking gegaan, naar de Telg. verneemt. Verder wordt aaar tot aan Rtemscheid toe de metaal- industrie door stakingen bedreigd. Te Rem- seheid zelf is het geheele personeel van de Bergische Stahl Industrie Zaterdag in staking gegaan. Een overslaan der beweging op de andere groote iindustri&n in dit gebied is met zekerheid te verwachten. Ook in deze streek wordt door de arbeir ders, naast een gewone loonsverhooging, in de eerste plaats een uitkeerrag ineens van 150.000 mark per hoofd geeiscnt, waaraan de werkgevers echter niet wemschen te voldoen In verband' met bet ultimatum van- generaal Degoutte aan de spoorwegarbeiders om bin- nen48 uur het werk te hervatten, is ito de be- zette gebieden een aanvang gemaakt met de uitwijzigingen. Te Dusseldorp zijn dertig spoorwegarbeiders uitgewezen. Hun gezinnen hebben vier dagen tijd gekregen om te verhui- aen. Dezer dagen zijdl te Wiesbaden nog 18 spoorwegbeambten en 15 postbeambten uitge wezen. Gok werden eenige leden van het dis- ttrictsbestuur over de grens van het bezette ge bied gebracht, zoodiat er zich hier op net oogenblik nog slechts 6en hoogere regeerings- ambtemiaar bevindit om de bestuurszaken te regelen. De yroegare Duitsche officier Albert Schla- geten, die wegens spionage en sabotage door den Franschen krijgsraad ter dood is veroor- deeld, is Zaterdagmorgen omi vier uur door Fransche militaiien gefusileerd. Nlaar de correspondent van de Telg. ver- neemt zullen de arbeidersorganisaties biji de heden te Berlijn beginnende besprekingen de volgende eische® stellen: een toeslag met te- rugwerkende kracht van 50 -pd. op de April- looneni voor de periode van 115 Mei, een verderen toeslag van' 50 pet. op deze verhoog- de loonen voor den tijd van 15—31 Mei, en voorts een toeslag van 100 pet. op deze laaf- ste van 1 Juni af. Door de bestuursleden der arbeidersbonden werd' verklaard, dlait, ondanks den' kriitieken toestand van het oogenblik, na inwilliging de zer eischen de beeindiging der staking moge- lijk zou kunnen zijn. Het is niet waarschijnlijk dat de huidige terroristische actie gevolgea zal hebben., als die der communistische actie in Maart 1920. Vrijdagavond is door het centraal uitvoe- rend comite der vakveneenigingen van het Ruhrgebied besloten, earn adieve afweeradie tegeni het tenroristisch drijven van enkelen te organiseeren, en tot d vormitog van Selbst- schutz-orgainisaties over te gaa®. Deze Selbst- schutz-afdeelingen zullen gewapend worden en zij zullen1 optreden onder medewerking van de politie-agenten, die nog in het Ruhrgebied1 zijn achtergebleven. Van de zijde der Fran sche bezettings-autoriteiten zullen1 aan het op treden van deze organisaties geen hioderpa- len in den weg worden gelegd. Vrijdagnamiddag troklken communistische Humdertsehaften door Essen en dwongen de winkels hun prijlzen te verlagen. De leiding der beweging schijnt zich te bevinden in het redactie gebouw van de „Ruhr Echo", hd communistische orgaan te Essen. DE OONFERENTIE TE LAUSANNE. De Zaterdag gehouden besprekingen in zake het Grieksch-Turksche conflict eindigden na drie uur met een oveneenkoanst tusschen de partijen. De dredgend'e bneuk is daardoor ver- meden em Venizelos verklaarde bij bet vertla- ten van het conferentiegebouw dat de vrede behouden was, aldus de Tel. Bij de besprekingen der geallieerden met Ismet Pasja en Venizelos, waartoe ook de ge- delegeerden van Amerika, Japan', Roemenie eau Joegoslavie uitgenoodigd waren, werd1 een overeenkomst in zake de Grieksch-Turksche schadeloosstellingskwestie verikregefl op de volgende grondslagen: 1 o. erkenning van het printipe dat Grieken- land verplidht is schadevergoeding te beta- len; 2o. Turkije zid af van hetaling in baar der schadevergoeding door Griekenlacd 3o. Herziening der Turksche grenzen en af- stand van Karagatsj. 4o. Tieruggave van de na den wapenstil stand van Moedros door elk der partijen in beslag genomen schepen (de Grieken hebbeni ongeveer 50, de Turken slechts twee koop- vaardijschepen in beslag genomen) Volgens de „Temps" sfelde de Fransche regeering aan Groot- Brittannie en Italie voor, dringende stappen te doeni bij de Griek- sche regeering en te verklaren. dat, indier. Griekenland de vijandelijkhedem mocht her vatten, het ook de voile verantwoordel ijk hei d voor de daaruit onitstane verwikkelingen zal hebben te dragen. De geallieerde mogendhe- den zouden geen pogingen doen om het even- tueel in Thracie binnenvallende Turksche le- ger tegen te houden, terwijl niet toegelaten zou worden, dat de Gripksche vloot de zee- engten zou binnenstoomen. In afwachtiing van het antwoordl van' Lou den en Rome is door de Fransche regeering nog geen enkelen stap in die richting gedaan, doch generaal Pelte is inet het voorstel op de hoogte gesiteld In verband' met de tot stand1 gekomen over eenkomst tusschen Griekenland' en Turkije wordt gemeld, dat er sprake is, dat de grens van 1915 herstetd wordt De stad Demotica en de spoorweg naar KoeleliBoergas val- len echter buiten de regeling. De Turksche go- delegeerde formuleerde enkele reserves in' zar ke die grensherzieninighij wildte evenwel hier- van het verkrijgen der overeenstemming niet doen afhangen. Venizelos verklaarde omtrent den afstand van 'Karagatsj aan Turkije, dat hierbij' niet de geheele Oostelijke Maritza-oever bij1 Ka- ragatsj gemoeid is, maar slechts de stad Karagatsj zelf met het station en de voorste- den, een> uitgestrektheid van 2 k 3 K.M. aan den anderen kant der bestaande grens met Turkije. DE SPOORWEGSTAKINO IN BELQIE. iDe staking in het goedereavervoer dreigt in omvang itoe te nemen. Wat het reizigersverkeex betreft is de toe- stand stahomnanr. De telefoon- en telegraaf- dieust wordt dagelijiks beter. Het goedjerenvervoer aan de stations Lao ken en bchaerbeeki is nog wat meer mgekrom- pen. Wegens overvulling van de opslagplaat- sen voor de steenikool, we Ike in verband met de spoorwegstaking niet kan worden wegge- voerd, heeft de direotie van de mijn „Esperan- ce", te Longdoz aan- het personeel aanzeg- ging gedaan, dat bet zich op tijdelijk ontslag nioet voorbexeiden. Volgens mededeelingen van zekere zijde schijnt de regeering het plan te overwegen, om zoolang de staking duurt, aan' de particu- liere industFie de exploitatie dietr arsenalea en spoorwegwerkplaatsen over te dragen, aldus de Telg. Op deze wijze zou Belgie dus het voorbeeid volgen, dat Frankrijk in 1921 heeft giegevani, toen ook in dat land een spoorweg staking was uiitgebroken. Zaterdagmiddag heeft een afvaardiging van de nog stakende brievenhestellers zich bij het postkantoor aangediend en deelde dezen mede, dat al de stakers amvoorwaardelijk het werk wenschten te hervatten. Om 3 uur war den alle stakers weder aan den arbeid gezet, waardoor vele soldaten weer konden vertrek- iovil. I DE SCHADELOQSSTE'LLING. Naar die „B.Z.a.M." medediealt, heeft belt Reichsverlbaad der Deutsche Industrie ter kennis van de Duitsche rijksregeering ge bracht, diat die Duitsche Industrie bercid is spoedig dusdanige bindiende en biji de wet ge- regelde garanties te verstrekken, welke 'Uot verzekering en aanvul'ling van het Duitsche aanbod aan de geallieerden noodig worden geacht, en> aan het verstrekken waarvam door de geallieerden groote waarde wordt gehecht. Ojgers voor het bedrag, tot betwelk deze ga ranties zich zullen^ uitstrekken kunnen op dit oogenblik nog niet. worden genoemd. De te verstrekken waarborgen zullen' echter over- eenkomen met het bedrag, hetwelk de rijks regeering na grondig am zorgvuldig onder- zoek en na overweging van alle dOor het bui tenland1 op het jongste aanbod ingebrachte bezwaren als to dragen zal bepalen. Door deze verklariiing van de zijde der Duitsche industrie is een van de incest be- langrijke punten uit de nieuwe nota, welke de Duitsche regeering aan de geallieerden zal aanbieden, op gunstige wijze geregeld. De Belgische regeering heeft de Fransche regeering een nota doen toekomen, waarin hare opinie omtrent de middelen om van Duitschland betahng der schadevergoeding te verkrijgen, wordt uiteemgezet. In het docu ment wordt niet teruggekomen op de kwestie ddr Roerbezetting, noch op vroeger vastge- stelde voorwaarden voor de ontruiining en draagt een meer financieel-technisch karak- ter. In welimigelichte kringen te Brussel' ver- klaart men, dat hier slechts sprake is van een gedachtenwissefling tusschen de beide re- geertmgen betreffendd financieel-technische 'kwesties, waarvan die bestudbering aan Ber- thou en Delacroix werd opgedragen. De Frgnschen hebben Zaterdag het ge bouw der rij'ksbank te Essen bezet en een bedrag van 70 a 75 milliard mak in beslag genomeni. OVERSTROOMIING VAN DEN EUPHRAAT. •De Euphraat is buiten haar oevers getre- dem, 40 mijlen ten Nbordeni van' Bagdad, waardoor 18.000 Hectaren bebouwd land on der water liepen, terwijl ook de kanalen zwaar beschadi'gd werden. Er werden maatregelen getroffen om Kazamini tegen het water te be- schermen. He verkeer met Aleppo is stopge- zet, daar de streek rond Felujah overstroomd ONTPDOFFING OP EEN DEEN9CHE KRUI8ER Tijdens de vloob-manoeuvres in de Groote Belt is aan booird van de Deensche lichte kruiser Gejser een bom ontploft. Zeven- en veertig man werden gewond. Volgens een' Ex change-telegram uit Kopenhogen waren on der hen zeer veel officieren. De „Matinw verneemt, dat de ramp aan boord van de „Gejser" veroorzaakt is door het springen van een pas uitgevonden appa- raat voor het makan van' een rooksluier. Bij het ongeval zijn 15 offLriene® en 30 ma- trozrn gewond. De Kopenhaagsche correspondent van ,/te Courant" meldt omtrent dit ongeval nader: Bij de vlootmanoeuvres in de zeer ten Noor- den van Laaland, ter hoogte van MasnadS, waaraan werd deelgenomen door den Deen- schen kruiser Gejser" veroorzaakt is door 6 onderzeebooten en eenige depot-schepen heeft, zooalsi gemeld, op genoemden kruiser eeni ontploffing plaais gevonden, waarbij niet 47 doch 56 man, in hoofdzaak offideren wer den' gewond; vier officieren waren zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven vreest. Dc oorzaak van deze ramp moet worden gezocht in het ontplioffen van een rookbom, welke hofdzakelijk met phosphorus gevuld was. Een der opvarenden heeft over het gebeur- de de volgende bijzonderheden verteld: Vrijdagochtend1 lagen de meeste onzier tor- pedobooten en onderzeebooten in een halveu cirkcl geschaard om den kruiser „Geyer", aan boord van welk schip een demonstratie zou plaats vinden met een rookbom, van Zweedsch patent, doch welke nu op de Deen sche marinewerf wordt gemaakt. Na een korte uiteenzetting over de werking, gaf kapitein Ipsen het bevel den lont aan te steken. Ik stond op een afstand achter eenige ander offi cieren, en meende te kunnen zien hoe een kleine vlam aan den buitenkant over den bom kroop, tot op eens een dreunende slag volg- de. Ik kon niets zien door den zwaren rook, voelde slechts hoe de phosphorus in mijn oogen, gezicht en hanaen brandde. Eenige manschappen sprongen over boord, doch werden spoedig gered. Nadat de rook weder eenigszins weggetrokken was, kon Ik beter overzien welk een vernieling de ontploffing tewecg gebracht had. Het geheel achterdek was schoongeveegd als bij de ontploffing van een granaat en er lagen wel een hondera man tegen het dek geslagen, eenige met vreeselijke wonden overdekt, velen tijdelijk gelukkig, be- roofd1 van hun gezichtsvermogen. De in levensgevaar verkeerenden zijn: kapi- tein-luitenant Rtitzou, kapitein-luitenant Nel- lcmose, de machinst Borg, en de milicden Carl Andersen. DE OPLICHTER WOJAK TOE VIER JAAR EN 50 MILLIOEN MARK VER- s OORDEELD. Franz Wojak, de Berlijnsche „Schieber", die een geweldigen rijkdom verworven heeft door het op- en weer verkoopen van milit^ire voorraden. is veroordeeldi tot vier jaar gevan- genisstraf en 50 millioen Mark boete. In de overwegingen van hiet vonnis werd o. a. opgemerkt, dat Wojak zich1 heeft doen kennen als iemand ide zonder eenige scrupule geld trachtte te verdienen. Wojak gaat in hooger beroep. DE DUITSCHE GEZANT IN AMERIKA NIET TEUGGEROEPEN. In antwoord op het verzoek der directie van de Kruppfabrieken tot terugroeping van den Duitschen ambassadeur te Washington, heeft de rijksregeering geantwoord, aan dit verzoek met het oog op den algemecnen poli- tieken toestand op het huidig oogenblik niet te kunnen voldoen. EEN HIUWELIJ'K VAN TER DOOD VEROORDEELDEN. Te Gottingeni (Hannover) zijn dezier da gen twee ter dood veroordeeldem getrouwd, d.w.z. twee bij verstek ter dood veroordeel- den. Ooib de getuigeni wareni ter dood ver oordeeldem, eveneens bij; verstek, terwijl de jonge echtgenoot boyendien nog 20 jaar tuchthuisstraf te goed heeft. Deze personam zijn Belgen; zij werdem in- dertijd wegens spionnage, heuleni met den vijand, diefstal enJ braaik door eem Belgische rechthank tot genoemde straffem veroordteeld, doch zatem torn' reeds veilig en wel in Duitschland. DE ESKIMO'S EN) 'DE BESCH'AVING. Zou men willem gelooven, dat in haast iedere Eskimo-hut eem schrijfmachine, een naaimachine en eem gramofoon aamwezig zijn? We mogem het aannemen op gezag van den heer Warner, die dezer dagem te Van couver is teruggelkeerd, na vele maandem on der de Eskimo's te hebbem doorgebracht en die na zijn terugkeer een voordracht over zijn reisindrukkem beef t gehouden). Hij vertelde in die voordracht, dat de Es- kimo-vrouwem, die mem zich gewoomlijlk vrij- wel vam alle beschaving verstoken voorstelt, zich langzamerhand hebbem gewend aan het gebruik van naaimachines. Reeds eerder wa ren de gTamofoons populair gewordeni en vrijwel in iedere hut is er een, die de nieuwste jazzbands em de modermsfe fox-trotts af- draait. f Maar het moodste van alles is dat de man- nem zich veelvuldig van schrijfmacfaines be- diemem. De heer wanier is van oordeel, dat de Eskimo's behooren tot de stammem in de Poolstrekem die't meest vatbaar zijn voor beschaving em vooruitgang. 'De meesten kun nen1 lezen en schrijvem er zijn oude cul- tuurvol'ken' waar meni nog zoover niet is sommigem kunneni Engelsch spreken. Wijl laten dit bericht geheel voor rekening van den heer Warner. EEN ZEE MONSTER. Ten: Zuiden van Miami' in Florida is een vreemdsoortig zeemonster gevangen, dat op het oogenblik de gemoederen der Amerifeaan- sche visch-experts en natuuronderzoekers in beroering brenlgt. De wateren rondom Flori da zijn bekend om de groote visschen, welke daarin vooxkomen. Vooral de tarpon, Mega- lops Atlanticus, die wel een lengte van zes voet kan bereiken, wordt daar veelvuldig ge vangen. Thans heeft men) evenwel een: zee- monster gevangen dat nog niet in de een of andere klasse is ondergebracht. 'Personen, die het monster hebben gezieij verklaren, dat het veel van een gewone visch weg heeft, doch dan een bijzonder groote visch. De lengte van dit monster bedraagt 45 voet, de hoogte ervan vijif voet. Men sehat het gewich't op niet minder dan 15 ton. In deni enormen1 bek staan duizenden tanden. Op de schubben komen gekleurde vlekken' voor. 'De huid is drie duim dik. Bij opening van het dier vond men in zijn maag een inkt- visch van 200 kilogram, eeni andere groote visch van 7000 kilo en 250 kilogram koraal- dieren. Ooggetuigen verklaren, dat het monster gemakikelijk veertig Jonassen hal kunnen op- slikiken zonder in het xniiist last van indi- gestie te ikrij,gien. Deskundigen -zijn van mee- ning, dat het dier oocspronkelijk op meer dan 1500 meter btneden de oppervlakte der zee leefde doch door een krachtigen opwaart- schen stroom is meegeuomen, waarschijnlijk veroorzaakt door een vulkanische uitbarsting. Aangezien zijn vinnen beschadigd waren, moet het aan het dier onmogelijk zijn ge- weest, weer naar het woongebied terug te ONTEVREDENHEID IN' TURKIJE. Na eene buitengewone zitting van het ka- binct met de legerleiders, die zich in Angora bevinden, heeft Kemal vandaar instrucbes ge- zonden aan Ismed, eene breuk te Lausanne te vermijden. Terzelfder tijd zijn militaire voor- zorgen genomen tegen een Griekschen aan- val, doordat men nieuwe troepen heeft ont- boden van het Kaukasus-front en die met an dere naar de streek om Ism is heeft gezonden, waar zij gereed staan, om oogeoblikkelijk Konstantinopel te bezetten. Zoodra de Grie ken de Maritza oversteken, zal de wapenstil- stand van Mudros als vervallen verklaard worden. Men gelooft echter, dat de mogelijk- heden van een conflict zijn afgewend. De ontevredenheid, die tot uiting komt over het aanvaarden van Karagatch door Isr med, neemt toe, doordat de gealileerden heb ben toegestemd in financieele clausules, waar in de eisch tot schadeloosstellingen tegen Griekenland terugkeert. De leiders betuigen, dat Karagatch niet de geeischte 200.000.000 lire waard is voor het verbranden van 16.000 dorpen in Anatolie. De Turken protesteeren officieel tegen de aankomst van wapenen en uniformen voor de Grieken. AANBOUW NIEUWE SPAANSCHE VLOOT? In Ferrol, waar zich het voornaamste ma rine-arsenaal van Spanje bevindt, heeft het gerucht geloopen, dat de regeering voorne- mens is, eCne sterke vloot te bouwen. De bouwplaunen, om de Spaansche vloot weder een hoogen rang te doen innemen onder de vloten der wereld, hebben eenigen tijd op zich laten wachten, maar naar men vemomen heeft, zijn maatregelen genomen, om in Juni een uitgebreiden aanbouw in Ferrol te doen aanvangen. VERKLARING VAN MUSSOLINI AAN WASHINGTON VERWACHT. Men verwacht te Londen eene verklaring van Mussohni, hetzij in den vorm eener nota aan Washington, of eene mondelinge verkla- nng, waarin hij de houding van Italie uiteen- zet ten opzichte van zijne schuld aau Ameri- ka. De dipiomatieke correspondent van de „Daiiy Telegraph" zegt hedai, dat Mussolini, wanneer hij znij standpunt dienaangaande te kennen geeft, een laatste verzoek aan Ame nta zal doen, volledtge en actieve medewer king te verleenen bij het politieke en economi- sche herstel van Europa. Waarschijnlijk zal hij er op wijzen, dat, wanneer dit niet ge- schiedt, Amerika niet te veel van de gealli eerden moet verwachten, wat de betaling hunner oorlogsschulden betreft. ENGELSCH-ITALIAANSCHE ON'DERHANDELINGEN. Er worden thans onderhandelingen ge- voerd tusschen Londen en Rome over het slui- ten eener conventie, waarin in concreten vorm de voordeelen worden omschreven, die de Ita- haansche handels- en economische onderne- mingen, cultureele en godsdienstige instelhn- gen op gelijken voet als andere natien zullen genieten binnen het gebied van Irak. Britan- tnie als mandaat-mogendheid zal dezelfde voorrechten en vrijheden genieten. Eene dergelijke conventie aangaande het mandaatgefied van Palestina is reeds getee- kend ZIMMERMANN IN CONFLICT MET REGEERING. Er is een conflict ontstaan tusschen Zimr mermann en de Oostenrijksche regeering, doordat de vermindering van het aantal be- ambten op onvoldoende wijze heeft plaats gehad. KORTE BIERICHTENL Die biji den bomaanslag in de Universi- teit te Warschau zwaar gekwetste professor Otrseckie is aan' zijn wonden overleden. Ook zijn bominen geworpen in de redactiebureaux van twee rechtsche dagbladen'. Een Fransche vliegtui genf abriek te Issy les Mloulineaux heeft een eendekker in bouw, die uitgerust zal worden' met drie motoren van elk 15 P. K. 'Dit vliegtuig, dat plaats zal biet- den voor twee personen, zal het model zijn van een eendekker, die uitgerust wordt met drie motoren van elk 300 p.k. Ook het model zal practisch hruikbaar zijn. Het stoomschip „Metagama" van de Canadian Pacific lane, dat 1100 passagiers aan boord had kwam Vrijdag in aanvaring met een koopvaardijschip. Wegens de daarbij bekomen lichte schade was het genoodzaakt naar de Clyde terug te keeretn. Elr zijn geen slachtoffers. Hlet is noodzakelijk gebleken om de jongste Britsche voorstellen ten aanzien van de regeling der Britsche schuld aan Amerika naar Londen terug te zenden. Dit zal natuur- lij'k de regeling van het vraagstuk eenigen tijd vertragen. Verzekerd wordt evenwel, dat er over de essentieele punten der overeenkomst in zake de Britsche schuld geen meeningsver- schil is ontstaan. Binnenland. HET SPOORWEGPERSONEEL. Op een vraag van den heer Van Braam- beek, lid van de Tweede Kanxer, betreffende de indiening van een wetsontwerp, houdende een nieuwe pensioenregeling voor het spoor- wegpersoneel Is de minister bereid mede te deelen of wel- dra te verwachten is een wetsontwerp betref fende de pensioenregeling voor bet sjxoor- wegpersoneel, waaromtrent de directie der Nederlandsche Spoorwegen reeds op 27 Juni 1922 een voorontwerp aan de vakbonden1 zond? 'hieefit de minister van waterstaat geant woord: Het overleg met de ministers van finan- cien en van justitie en met die directie der Ne derlandsche spoorwegen in zake een wetsont werp, houdende een nieuwe pensioepregeilng voor de spoorwegambtenarem eni h-un wedu- wen en weezen, is nog niet beeindigd. In verband met den omvang der voorbe- reidende werkzaamheden, welke zooveel doen- lijk worden bespoedigd, kan nog geen toe- zegging wordenl gedaan omtrent bet tijdstip, waarop de indiening van zoodanig wetsont werp kan worden tegemoet gezien. Op een vraag van den beer Van Braam- beek betreffende bet bedrag van de vergoe- ding wegens verblijflkosten van het spoorweg- personeel: Is de minister alsnog bereid mede te dee len uit welke overwegingen de vergoeding voor het verblij'f van spoorwegpersoneel bui ten' de standplaats lager is gesteld dan die voor het overeenkomstige Rijtkspersoneel heeft de minister van waterstaat geant woord: De bedoelde wijriging van de vergoeding van verblijfkosten voor spoorwegpersoneel is, gelijk in het op 21 April j.l. gegeven ant woord reeds werd medegedeeld, een gevolg van den personeelszijde gegev'en wenk, dat die vergo«lmg te boog was opgevoerd. Met het oog op de gewijzigde duurtever- houdingen en de bijzondere omstandigheden, waarin het spoorwegpersoneel verieeert, was er geen aanleiding, het tarief van de vergoe ding hooger te stellen dan thans is geschied, omdat geacht kan worden, dat daannede een billijke vergoeding van de te maken verblijf kosten wordt verieregen, zonder dat daaruit extra inkomsten voortvioeien. 'De aandacht moge ook gevestigd worden op het verlaagde tarief, hetwelk aan dit personeli in stations- restauraties in rekening wordt gebracht. Om die redenen waren geen termen aan- wezig, de goedkeuring aan het betrekkelijke voorstel der directie te onthouden, ook al be- vatte dit eenige afwijking van de Rijksrege- ling. HET VISSCHE RIJB EDRI J'F TE I JMIUIDEN. Op vragen van den beer Miehielsen, lid van de Tweede Kaxner, betreffende bet nemen van maatrgeleni in verband met de in de vis- scheriji- en aanverwante bedrijven' te IJmuideu beerscbende malaise en tot bestrijding van de daaruit voortvloeiende werkolosheid: 1. Is bet den minster bekend, dat in bet visscherijbedrij'f en daaraan verwante bedrii- ven te IJmuiden de sinds lang heerscbenae malaise en de daaruit voortvloeiende werk- •loosheid den laatsten tijd nog zijn vergroot, doordat eenerzijds Hollandscne scbepen hun vangst in Engeland ter markt brengen en anderzijds de Duitsche treilers, o.a. wegens de verhoogde koleuprijzen, niet meer in IJmuiden komen? 2. Is het den minister mede bekend, dat in verband met een en ander de goede venstand- houding tuschen reeders, vischhandelaren en arbeiders, benevens tusschen hun respectieve organisaties min of meer verstoord is en dat dientengevol'ge de kans om door vereemde pogingen de bestaande bezwaren te overwin- nen, belangrijk is vermin derd? 3. Is de minister bereid, voor zooveel noo dig, alsnog een onderzoek naar een en ander in te stellen en in overleg met de organisaties der betrokkenen het treffen van maatregelen waardoor d e werklooshed tier plaatse zal worden beteugeld en de vischhandel weer zal opbloeien, te overwegeni? heeft de minister van binnenlandsche zaken m landbouw geantwoord1: Ad. 1. Deze vraag kan bevestigend worden beantwoord. Ad. 2. Het is den ondergeteekende niet be kend, dat de verstandhouding tusschen be- langhebbenden zoodanig is, dat minnelijk overleg niet meer in voldoende mate mogelijk zou zijn. Ad 3. Uit bet antwoord op vraag 1 blijkt reeds, dat de ondergeteekende de gerezen moeilijkheden kent. Hieraan kan nog wordeti ALKMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1