DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 126 Honderd vijf en twintigate Jaargang 1923 DONDERDAG 31 MEI Buitenland Staten-Generaal. Dit mnmner besfaat irft 2 bladen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden.voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Directeur: Q. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. PRUS DER OEWONE ADVERTENTIEN i Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. IERSCHE REBELLEN TERBCHTGE- STELD. Uit Dublin wordt bericht, dat Michael Murphy en Joseph O'Rourke uit Ardrahan in het graafschap Galway na een proces voor den krijgsraad in de kazeme te Tuam werden terechtgesteld. De beide mannen waren schul- dag bevonden aan het berooven van de Mun- ster en Leinster bank te Athaney in hetzelfde graafschap op 2 Mei, alsmede aan het in be- zit hebben van revolvers en 700 pond gesto- len geld. Zij verklaarden, dat zij: niet tot eene poiltieke partij behoorden, maar gedwongen waren als agenten op te treden van eene ver- ecniging, die gevormd was in verband met landclijke geschillen. De trechtstellingen bewijzen, dat de regee- ring vastbesloten is, misdadige elementen te onderdrukken, die voordeel willen trekkcn uit de politieke verwarringen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De regeling van het lot van Karagatsj met de daaraan verbonden pohtieke gevolgen, is weder een stap verder gekomen. De deskun- difcn, belast met het vaststelien der bijzon- derheden, zijn het eens geworden over de kwestie van het Bulgaarsche doorvoerverkeer door de aan de Jurkm afgestane zone. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. Te Berlijn zijn ook gisteren de besprekin- gen omtrent het door Duitschland te doen nieuw voorstel inzake de herstelbetalingeu voortgezet. Waarschijnlijk zal de desbetref- fende Duitsche nota eerst de volgende week gereed komen. De „Zeit", het orgaan van den leider der Duitsche Volkspartij", dr. Stresemann, deelt medc, dat in het nieuwe aanbod der Duitsciie regeering geen hooger bedrag dan in de vo- rige nota, namelijk 30 milliard goudmark, zal worden geuoemd. Het kabinet-Cuno is van meening, dat het de Duitsche betaiingscapaci- teit thans niet hooger kan schatten dan eenige weken geleden. Deze meening wordt niet al- leen gedeeld door de burgerlijke arbeidsge- meenschap in haar geheel, doch ook door de sociaai-democratische Rijksdagfractie. Ook over het bedrag, hetwelk jaarlijks voor de ren- tebetaling en amortisatie van deze 30 milliard door het Rijk en de Duitsche handel en nij- verheid moet worden opgebracht, bestaat er overeenstemming biji de genocmde meerder- heidspartijen. De mioeilijikihedeni met betrekking tot de door handel en nijverheid te verstrekken waarborgen zijn editor nog steeds niet opge- lost. De draagkracht der Deutschen Industrie wordt in eoonomdsehem kringen nog niet ten v;piie begrepen. Men weet ook nog niet, welke rol de handel en de banken bij het verstrekken der waarborgen van handel en nijverheid zul- len spelen. Vast staat intusschen, dat deze waarborgfen in wettelijken vorm zullen wor den gegoten. De landbouw zal in ieder geval hypothcken in goudmatken op het grondbezit hebben op te nemen. In de nieuwe nota wordt op de gedachte, een intemationaal scheidsgerecht over het de- finitieve bedrag der schadeloosstelling te doen beslissen, nog op stelliger wijze dan bij het vorige Duitsche aanbod de nadruk gelegd. Daar de- regeering er groote waarde aan hecht, dat een zoo groot mogelijke meerder- heid van den Duitschen Rijksdag haar goed- keuring aan het nieuwe aanbod zal hechten, worden de onderhandelingen nog voortgezet. DUITSCHE BETALING AAN BELGIe. Uit New-York wondt bericht, dat aldaar 60 millioen Ehiitsche goudmarkcn zijn aange- komen. Naar van bevoegde zijde te Berlijn medegedleeld wordt, betreft het hier de inlos- sing van een Duitschen schatkistwia&el aan Belgie, die in dollars betaalbaar is. Op 15 Juli zal de laatste termijn der 250 millioen gouden tnarken worden ingelost. TIJDELIJKE VERLENGING DIENSTTIJD IN BELGIe. De bespreking van de begrooting van landsverdediging in de Belgische Kamer gaf aanleiding tot heftig debat over de door mi nister Deveze voorgestelde verlenging van den d'iensttijd. De minister wil tijdelijk den diensttijd vertengem met vier maanden Dien tijd zullen de soldaten dan in Duitschland moeten dienen. De Koning gaf reeds zijn in- stemming met het plan te kennen. De socialis- tioehe afgevaardigden verzetten zich er heftig tegen. GiEHEIMIZINNIGE AA'NSLA<?ENi Sedtent eenigem tijd is, naar de Times meldt, te Birmingham Alabama) een' aantal moor- den gepleegdl, die een zeer geheimzinnig ka- rakter dragen en waaromtrent alle nasporim gen dter politic tot dusver vruchteloos zijn ge- weest. Intniddels hebben deze aanslagen reeds een 101 personem het leven gekost, terwijil 17 personal ernstig gewond werden. Het merk- waardige van al deze aanslagen1 is, dat zij met een bijil1 als moordtuig zijn gepleegd. Het laatste slachtoffer was eeni winkelier. Miaandagavond werd hij met ingeslagen sche- del in zijn winkel gevonden. Een bijll met een korten steel lag op dlenJ vloer. E*e meeste gewonden, die in het ziekgnhuis zijn opgenomen, hebben tot dusverre gewei- gerd, aan de politic eenige mededeelingen te verstrekken, welke haar het onderzoek kunnen vergemakkel'ijken, waarschijnlijk uit vrees voor wraaknemiugen. Aangezien al deze aanslagen op dezelfde wijze worddn gepleegd, meent men met een en dezelfdien persoom te doen1 te hebben, of al- thans met dezelfde groep van personen. HET ANTWOORD DER BRITSCHE REGEERING OP DE JONOSTE SOVJET- NOTA. Het Britsche antwoord op de jongste mede- deeling van de Sovjetregeering met betrekking Hot de Engelsch-Russische handelsovereen- komst, is thans aan Krassin, den Sovietverte- genwoordiger te LondSd, overhandiga. HET FASCISTISCHE' BEWIND IN) ITALI&. In een Dinsdag gehouden zitting van de Italiiaantsche Kamer deed de fescistisdie af- gevaardigde Misoeri een beroep op Mussolini om mede te werken aan den terugkeer van consti.tutioneele regeeringsmethoden. De af- gev.aardigde, wiens rede diepee indruk maak- te betoogde, dat het tegenwoondige regime niet eindeloos kan voortduien. Hij verklaar- de, dat het land' ganoeg heeft van >avonturen en naar nannale regeeringswijze terugver- langt. EEN) MONUMENT VOOR AMERI- KAANSCHE GESNEUVELDEN. In tegenwoordigheid van Poincar6, maar- schalk Foch, de vertegenwoordigers van En- geland, Belgig, Italic en Amerika, heeft de Amerikaansche gezamt Herridk te Parijs het monument voor de in den grooten oorlog ge- sneuveldd Amerikanen onthuld'. Er werden verschiillehdle redevoerimgen gehouden, waar- ilni werd herinnerd aan de wapenbroederschap tijdens dien geweldigen strijd voor de be- schaving en de wenischen werden uitgespro ken van de voortduring der vriendschap tus- schen de gealldeerdlen cn Amerika. EEN INTERNATIONALE HULP- ORGANISATIE. In den. loop van dezen zomer wordt vol- gens de Times ite Kopenhagen een intema- tionale parlementaire conferentie gehouden en,, naar de bladen melden, zal senator Cira- ole, de voorzifter van het Internationale Roo- de Kruis, op die conferentie een voorsitel lan- oeeren tot stichting eener intematianale or- ganisatie voor het verleenan van hulp bij groote ramipen, zooals bongersnood, aardbe- vingen, epidemieni, enz. Ieder land zal tot diait doel een speaaal fonds moetan1 stichten, dat ter beschikkrng van het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Geneve dient te worden gesiteld. De nieuwe organisatie zal order toe- zicht van den Volkmbond werken. ONIWETTIGE HUWELIJKEN IN AMERIKA? Indien het standpunt van den attorney- general van Mlassachusetts wordt gedeeld door de rechtbank, zoo schrijft de specials correspondent van de „Diaily Chronicle" aan zijn bliad1, zijin duizenden paren onwetttig ge* trouwd, terwijil ook hun kinderan onwettig zijn. VOlgens den attorney is geen enkel hu- welijk wetiig, dat voltrokken is door een of anderen emeriitus-predikant of een offider van het Leger des Hdls, en er zijn in de laatste jaran duizenden van zulke huwelijken gesloten. Volgens dfezen deskuodige is een officier van't Leger dies Hteils geen bevoegd predikant in dien zin der wet DE TREINOVERVAL IN OUN'A. Een van Tsao Chwang verzouden telegram, versterkt den indruk, dat de onderhandeungea betreffende de vrijlating der veertien vreemde lingen, wdke door de bandieten gevangen worden gehouden, inreen gunstiger stadium gekomen zijn. GEEN MEMOIRES VAN EX-KEIZERIN ZITA. Ex-Keizerin Zita heeft het aanbod' van een Amerikaansche uitgeversfinna om memoircs samen te stellen, trots de financieele moetiijkr heden waarin zij verkeert, met beslistheid van de hand gewezen. Zij verklaarde den publicis- ten, die haar kwaimen opzoeken, dat zij er niet aan dacht memoires te schrijvem. SPIONNAGE TEN BEHOEVE DER SOVJETREGEERING. Een ingenieur, Russisch onderdaan, te Pa rijs gedomicilieerd, is aangehouden onder beschuldiging van sponnage in dienst van de sovjetregeering. Een medeplichtige, te Parijs woonachtig, moet zich thans te Berlijn bevin- den, warheen hij documenten moet gebracht hebben, gestolen en gefotografeerd in de mi ll is teries van oorlog en fnarine en betrekking hebbend op de landsverdediging. NEDELANDSCHE-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. Tc Dresden zijn aangekomen de Neder- landsche gezant te Berlijn, baron Gevers, en dc directeur bij het Ned. departement van bui- tenlandsche zaken, Neckerbragt, ten einde te onderhandelen met den Duitschen direktor von Stockhammer over kwostien van het Duitsch-Nederlandsche economisch verkeer. KORTE BERICHTEN. Wegens looneischen is gisteren bij de Duitsche zeevisscherij een algemeene staking uitgebroken. De „Momin£ Post" deelt mede, dat h'et Grieksch-Kathoheke Congres heeft beslotea met mgang van 1 October a.s. de Juliaansche tijdrekenmg te vervangen door den Gregori- aanschen kalender. Dc „lemps" meldt uit Angora, dat de Turksche regeering, wegens de houdiing der sovjetregeering tegenover Turksche schepen, besioten heeft om bij wijze van repressaiile den toegang tot de Turksche havens aan Rus- sische sdiepen te verbieden. Aan zes Engelsche eerste klasse-passa- giers van het stoomschip ^.President Munroe" is geen. vergunning verleend om te debaxcee- ren, aangezien het quotum voor de emigran- tie uit Engeland bereikt was. Zij werden naar Eliis^ciland gebracht, waar een speciale raad van oderzoek over hun toelating in Amerika zal beslissen. Bij een ontploffing in de Hercules-kruit fabriek te Fayville (Illinois) werden vijf man gedood en drie gewond. Volgens de bladen te Belgrade is een bomaanslag gepleegd op den commandant van het Russische roode leger in de Kauka- aus. Hij werd niet gewond, doch zijn chapf- feur kwam om het leven. In verschillende deelen van Piedimonte ziju de te velde staande oogsten en de vrucht- boomen ernstig beschadigd door hagelstor- men. De Munchener schilder en) caricaturist Adolf Oberlander, sinds jaren bekend als tee- kenaar bij'de „Fliegende Blatter", is overleden in den ouderdom van 78 jaren. Uit Locaxna (Italic) woixlt gemeld, dat bij de brug over de Cavio bij een overweg een electrische locomotief van een goederentreia in botsing is gekomen met een militairen vrachtwagen. De locomotief viel in de rivier. De machinst en drie treinbeambten werden gedood. Volgens een door den consul-generaal van Portugal, George Deiduarto, ingediende klacht bij den districts-attorney worden de Azoren met hongersnood bedreigd, daar een Amerikaansche handelmaatschappij ingebreke is gebleven "koren, ter waarde van 10.000 pd sterling af te leveren. Naar de „Peuple" mededeelt, is het kruitmagazijn in het kamp te Castenau (Hene- gouwen) in de lucht gevlogen. Naar tot he den bekend is, zijn daarbij 2 personen gedood en 5 ernstig gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Het drijfijs in het Noordelijk deel van den Atlanticen Oceaan levert grooter gevaar voor de scheepvaart op, dan ooit het geval is geweest in de afgeloopen 20 jaar. Op sommi- ge plaatsen is het ijs meer dan 10 voet dik. EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren stelde de voorzitter voor, nu het eindverslag is uitgie- bracht over het wetsorutwerp van Wederop- bouw van- Oostenrijk, het te behandelen. Daaritoe werd besioten. De minister van Buifenlandsche Zaken, vervolgens het eindverslag beantwoordende decide mede, dat op het oogeniblik onderhan delingen worden gevoerd over een Handels- verdrag met Oostenrijk. Over de benoeming van een Nederlander in het Controle-Comite zal de Regeering zich tniog hebben te beraden. De betaling van de oujie reliefsdhulden van Oostenrijk is uitgesteld; zij zullen echter de prioritdt hebben over de reparatieschulden. Het wetsontwerp werd' aangenomen zonder hoofdelijike stemmiinig. P. T. T. b'graoting Aan de orde was het wetsontwerp tot rege ling van1 de inkomsten en uitgaven van die be grooting van de Posterijen, de Telegrafie en Telefome voor 1923. De heer Smeenge drong er op aan bij1 dien bouw van het nieuwe postkantoor te Amster dam het gebouw, dat thans voor den Giro- dienst wordt gelbruikt, niet af te breken. Daar- door zal een enonme som bespaard worden. Spreker oodensteunde stork den aandrang, dat de positzegels vani 5 cents en hooger voort- aami alle de beeltenis van de Kooingin zullen dragen. Die van' vier cents em daar benedien voldoen niet aan redelijk te stellen aesthetisChe eioJien. Bovendien kan men onmogelijk er uit wijs wordem, wat eigenlijk op die postee- gels staat Zelfs de waarde kan men er niet uithalen. Deze postzegels zijn benedea de waardigheid van Nederiand. De minister van Waterstaat, de heer Van Swaay zal indiem dat mogelijlk is geen enkefe poginig nalaten omi to komen tot de door den heer Smeenge verlangde bezuiniging bij; den bouw van het postkantoor te Amster dam en diens opmerking over* brengen aan de minister van Financial onder wien de Rijksgebouwen ressorteeren. Ook spreker vindt de postzegels vreeselijlk ledijk. (gelach.) Ma.r het is een product voortgekomen uit eeni wedstrijd. Het is beoor- dieeld door kunstenaars. Als die heeren het zoo vreeselijk mooi vinden zal het wel ook zoo zijn. Maar spreker heeft er nu genoeg vanHij; zal een meuwe serie laten aammaken. De postzegels boven de vijf cents zullen de beeltenis van de Koningim dragen. Na repliek van diem heer Smeenge werd het wetsontwerp aangenomen z.h.s. Zuiderzeeforuls. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen de begroo ting voor het Zuiderzeefonds voor 1923. Verder werden1 verschillende wetsontwerpen aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Wijzlging van de Huurcammssie wet en de Huuropzegging wet. Aan de orde was het wetsontwerp tot wijzi- ging van de Huuropzeggingswet en de Huur- commissiewet. De heer Miendels (S O.) had nog nooit een weteomtwerp gezien, dat zoo zeer klodderwerk was, wat betreft de toelicbting en de argu- mentatie, wat zoozeer gespeend was van ver- stanldige zakelijke overwegingen. Allerlei be- weriingen werden daarbij uittgesproken, zoor der eenige statisttek of eenig cijfermateriaal, dat die beweriogen kan steunen. Slag op slag zegt de minister: „Ik weet faiet niet, ik heb geen gegevens". Spreker betoogde verder dat de Regeering ook gegevens zei te missen omtrent het percen tage der huurverhoogingen. De minister verscheen dus met ledige han- den. Dat is een bedroevend gezicht voor een miniver van sodale aangelegenheden. Alles bij elkaar genomen zou spr. zich on der geen beding gerechtigd achtem voor dit wetsooltweip te sfemmen. Spr. zeide dat niet uit dogmatischen oppositielust. Maar door het gemis van argumenten en de verkeerde argumenten van den minister is hij versterkt in zijn overtuiging dat deze wet niet weg moet. Ten slotte nog een woord tot den inislter van J'istitie die' in de Tweede Kamer nog zeer actief aanded heeft genomen in het amendeeren van de wet en den heer Oud een andere redactie van zijn amendment aan de hand heeft gedaan, in de Huuropzeggingswet. Dat amend-emmt, dat den minister svmpa- thiek was, kwam hierop neer, dat als de ver- huurder het pnderhoud verwaarloosde de huurder, wien de huur was opgezegd, bij de Huurcommissie een nieuw 'Huurcontract zou kunnen krijgen, waarin beneden de 50 pCt. verhooging zou kunnen wordleni gegaan. De huurder kon dus een huur krijgen be neden de 50 pOt. verhooging, door zich de huur te laten opzeggen. Maar de „N. R. Ct." en de Bond1 van Huiseigenaren hebben daar- op vuur gevat en hebboi gewezen op art. 5, 2e alinea dter Huurco'inmissiewet, krachtens welke de Huurcommissie als dte verhuurder te veel vraagt, b.v. 60 pOt. verhooging, nooit minder dan 50 pOt. verhooging mag geven. Het middel is dus, dat de valhuurder een re quest indient en mteer dan 50 pCt. verhooging vraagt. Dan kan de staat van ondeih'oua, de 50 pOt. nooit weigeren. De hoarders kunnen dan misschien zeggen: we betalen niet, zeg ons maar op. Dan kunnen we minder krij gen In e% geva? ;s de wet thans onhoud- baar. Spr. drong aan op een novelletje om deze twee tegenstrijdigheden, met dkander in overeenstemming te brengen. De minister van Justitie, de heer Heems- kerkhet beroep Van den huurder op dte Huur opzeggingswet mag niet gebaseerd zijn op den slechten Staat van ondeihoud maar op de redenen vermeld in art. 1 alinea 4. De heer Douwes (A.R.) zou tegen dit ont- werp stemmen. Het speet hem omdat hij er- kende, dat deze minister zeer veel heeft ge daan voor de volkshuisvesting en hij hoopte, dat hit daarvoor nog veel zou doen. Heden 11 uur voortzetting. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren stelde de voorzitter voor om verschillende wetsoimtwer- pen aan de agenda toe te voegen, o.a. de wij- ziging van dte Leerplichtwet, alsook de inter- pel latie-Marchant over de verhouding tot Su- riname, welke echter niet v6or 8 Juni a.s. zal worden behandeld. Aldus wend besioten. Wijziging van de Penstoenwet 1922. Aan de orde was die voortzetting van dte be- handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioeniwet 1922. Bij ant. 125 lichtte die heer Beumer een tweetal amendementen toe. Het eerste beoog- de om in lid 3 van dit artikel den laaisten zin aldus te lezen„indien dit afschrift moet bin- noi zes maanden na den datum, waarop het bezwaarschrift bij den Pensioenraad is in- gekomen, aan dem reclamant is toegezondlen, wordt de pensioenraad geachf op> het be zwaarschrift een afwijzende beslissing te heb ben gegeven. Het tweede amendement wil aan het arti kel een nieuw ifld toevoegem, luiden: „beslist de Centrale Raad1 van Beroep in afwijking van den Pensioenraad, dat het bezwaar schrift tijdig is ingediend, dan stdt de Ceb- trale Raad van Beroep de stukken in han- den van den Pensioenraad, teneinde op het bezwaarschrift alsnog een beslissing te ge ven." De minister van Finanden, de heer De Geer, nam het tweede amendment van den heer Beumer over. Wat het andere amende ment betreft merkte spreker op, dat hern om sanctie was gevraagd voor het geval geen tijdige beslissingen worden genomen. Daar- om had spreker voorgesteld, dat het bezwaar schrift zou zijn toegewezen indien binnen zes maanden) geen beslissing was genomen. De heer Beumer keert nu de zaak om, doch dan lijkt het toch beter de sanctie geheel te doen vervallen. Spreker iaat echter de beslissing aan de Kamer over. De heer Beumer repliceerde. Spreker bad er geen bezwaar tegen dte sanctie te doen ver vallen. De minister dupliceerdte. Spreker wijlzigde het artikel niet in dezen zin, dat de sanctie- bepaling daaruit vervalt. De heer Beumer took nu hierop het desbe- toeffoide amendment in. Art. 125 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Bij art. 126 lichtte de heer Beumer eeni amendement toe om dte oogenbiikkelijke re dactie van dte Penstoenwet weer in eere te herstellen. De minister noemde het amendement over. Art. 126 en art 127 werdani goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. iDoor den heer Beumer is op art. 127a even- eens een amendment ingediend. Spreker meende dat het geen mondeliinge totelichting btehoefde. 'De minister nam het amendement over. Art. 127a werd goedgekeurd. Eveneens nam1 de minister over een amen dment van den heer Tilanus 1.9. om voor rectoren, leeraren en beambten, ouder dan 18 jaar, die voter 1901 hun krachten hebben gegeven aan de opriehting va nnieuwe gym nasia, welke na eenige jaram tot volledige gymnasia zijn uitgegroeid, dte mogelijfcheid te openen, de jaren, fie zij aan deze groeiten- de scholen hebben doorgehracht, voor de be- rekening van hun pensioen door inikoap vol gens art. 134 dter wiet te doen medetellen. De punten 9, 2, 2hds, 2 ter, s en t, werden goed gekeurd. lArt. 1 werd1 goedgekeurd. Art. 2 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Art. 3 werd goedgekeurd z. h. s. Bij art. 4 nam de minister nog een amen- dement-Beumer in zafce een overgangsbepa- ling bij dte invoering van een administratief beroep over. Art. 4 werd goedgekeurd1. De eindstemming over het wetsontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Suppletoire begrooting voor Birmerdartdsche Zaken voor 1923. Aan de orde was het wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbgerooting voor 1923. (Overbrenging diensttakken in verband met dte opheffing van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel.) De heer Hiemstra kwam op tegen de ver- anderingen, die gebracht zijn in de positie van de werkvrouwen; werkzaam aan de in- richtingen, die onder het Department res sorteeren. De heer Braat stelde dem minister eenige vragen, aangezien hij geen bevredigend ant woord heeft ontvangen op zijn schriftelijke vragen. Doch laat hij liever thans een eind- datum noemen. Dan kan Belgie wel eens op ons letten. Als de minister refcening wil hou- den met de landbouwbelangen, moet hij den Zomertijd uiterlijk 15 Juli laten' eindigen. Trouwens, de minister heeft het in zijini hand dien einddatum gclijk nul te maken. Spreker wenschte o.a. te vememen, of dte minister het voommen heeft het volgend jaar den Zomertijd niiet in te voeren, althans nitet langer dan noodig is. Wanneer wii een dag Zomertijd krijgen, dan is daannede aan dte Wet voldaan. Dte minister van Binnenlandsthe Zaken en Landbouw, de heer Ruys De Beerenbrouck, betwistte, dat een ontslag als amb'tenaar, ge- volgd door het aangaan van een gewone ar- beidsovereenkomst, een terugzetting zou zijn. Wat het tweede door den heer Hiemstra ter sprake gebrach'te punt betreft, gaf spreker nogmaals een1 uiteenzetting van de voorge- schiedenis en betoogde, dat ten slotte conse quent is gehandeld. Wat den Zomertijd be treft wees spreker er op, dat hij in de Eerste Kamer slecnts geantwoord heeft op de hem gestelde vragen. Spr. handhaafde hetgeen hij over den af- loop vara den Zomertijd in zijn antwoord op de hem gestelde schriftelijke vragen heeft ge- zegd. Een einddatum 'kan hij nog niet noemen. aangezien het overleg dienaangaande nog niet is afgeloopen. Wel zal de Zomertijd langer d'uren dan twee maal 24 uur! Bij een zaak als deze wordt niet alleen met spoorwegbelangen doch wel degelijk met het algemeem rekening gehouden. Een uitspraak to doen' voor 1924 ware wel wat onvoorzitehtig. In elk geval is van spreker geen wetsvoorstel tot wijziging van de wet op den Zomertijd te wachten. 9 ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1