DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 127. 1 JUNI YRIJDAG Dtt ntnnmer bgafeamt tril 2 Madfcn. Honderd ygf en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementgprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boejt- en B[andelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur; O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE BEZETONO VAN) HET RIUBRh GEBIED. Vice-president Glasenapp van de Rijksbank decide aan perevertegerawoordigera med^ dat bij deni iniwal vain het fil'ilaal te Essen1 de Fran sche dn burger gekleede ambteniaren der cri- maneele politie de bamkemployfe's plotseHng overweldigden en1 meer dan 90 milliard uit de kluizaq haaldem. Dtentengevolge konden de toonen slechts bij gedeelten warden voldaan. Glasenapp dleelde medte, dat het 'Duitsche papiergeld1 door de Frafflschen ward ver- valscht, alsmede dat het tootaal der tot dus- ver bij de rijksbankfilialen, in beslag genomen geldeni ruim 127 miliard bedroeg. De Franschen hebben 14 directeuren der Hochser Farbwerke uitgewezen, waardoor de voortzetfting van het bedrijf nageraoeg onmo- gelijk is gewordem. De laatste Fransche troepen zijn uit de hier legen gebouwen dier Badische Anilin- und dafabrik weiggetroikkeni. De dlireot-'e spoort haar arbeiders aan; weer aan> het werk te gaan. De toestand aan de fabriek te Oppau lis dezelfd'e gebleveni. De Ftranschera hebben in) het bedrijf zelf niet in- geigrepen. De door de Franscheni gearresteerde „Ober- regierungsrat" Heratzem uit iDusseldorf is uit gewezen en in de buurt van Vohwinkel over de grenzen van het bezetbe igebiedi gevoerd. De fabrieken der Rheinstahl A. G., welke wegens het niet leveren van veerttera locomo- tievara door de Franscheni zijn bezet, zijn weer 00111™!™!'. Alle vervoerbare goederera zijn door hen meegenomeni, zoowel het aanwezige me- toal als de fabrikaten. De direetie schat de waarde hiervani op ongevleer 40 milliard' ma.x'lc Uii't Bottrop wordt aan' de „Vo8sische Zd- tuing" gemeld, dat de politie-beambte Bree- bylla door eeni Belgischen soldiaat is doodge- sch'oten. Het verkeer aan het station Mulhdtn-Reuss is sedertt 28 dezer door de Flranschen stop ge- zet. Bovendien werd dbor de Belgen het sta tion' Rriedirichsfeld bij Wesel bezet. Tengevolige van eem aanslag op den spoor- weg tusschem Hochst eni Wiesbaden heeft de gedelegeerdfe Boage Qommissie voor het dis trict weisbaden efc verkeer gedurende den nasdnt in beide aaragrenzerariie gemeenten ver- boden; behalve voor dloktoren, geestelijkera en ond'ardanien der bezettende mogendheden. Er zijn wedfer eenige riieuwe aanslageo op Fransche posten gepleegd1 namelijk bij Reck linghausen, aan den oever van de Lippe, en bij1 Pelkum. Bij den' laatstgenoemden aanslag werden twee Fransche miliitairen gewond. Op een gister te Londen gehouden vergade- rirag vani dietni Dpgelschen Bond van Natio- naal-l'iberalen werd een resolutie aarageno- men, waarini de bezetting vara het Ruhrgebied woiidit veroordeeld. Barrow, de hoofdredacteur van het Wall- street Journal", heeft een mebkwaardiig schrij- veni gepublioeerd' dial aan hem gericht was door lord Riddell, die belast is met de verzor- ging der publicaties van Lloyd George. Hier- in schrij'ft lord Riddell „Ik gevoel mij verplichit te zeggen, dat in- dien' ik een Franschmani was, ik de politick in het Ruhrgebied1 gevolgd geheel en al zou goedkeuren'. Geef den Dui'tschers twee jaren1 uiitstel era zij zullen heelemiaal niets betalen. De noodlottige tout, door de geailKeerden be- gaan, is dat zij1 Duffischlarad in de gelegem- heid hebben gesteld, zijn marten, naar het moe- eld, zijn marten, naar „.^ngen. Zij1 haddeni er op ten staan, dat iedere wisseltrans'actie door de buitenland1 te Duitschers im h)k buitenland lafgesloteni onder- worpera werd aani een belastilng ten bate van de Gorrmrissie van HersteF. „Thans"zoo ein- digt lord Riddell, hebben, de Duitschers meer bezSittingen in de landen der geallieerden dan dleze iln Duitschland." DE SCHADEVERGOEDING De Parijsche berichtgever van het „Berliner T ageblatt" bericht, dat er volgens uitlating van een Parijschen diplonmat verschil in op- vatting bestaat tusschem 'Belgie en Frankrijk. Belgie wil zich it het Ruhrgebied terugtrek- ken, zoodra de Duitsche prestaties door goe- de waarborgen verzekerd zijn; Frankrijk daarentegen houdt het voor den besten waar- borg, als het Ruhrgebied zqp lang mogelijk bezet blijft, waarbij Frankrijk waarschijnlijk steeds meer aan de bezetting denkt dan aan Tgen. Temps" zet hiertegenover uiteen, dat waarborgen. .De „Temp_ -0 er in de Belgische bescheiden, te Parijs over- handigd, niets is waaruit het minste spoor blijkt van een beweerd verschil tusschen de politiek van beide landen, welke het steeds eens zijn geweest over de verklaring, dat de outrunning van het Ruhrgebied slechts zal ge- •'schieden naar de mate der Duitsche betalin- gen en dat in afwachting de dwang en de exploicatie zullen worden voortgezet. Een memorandum, waarin het Belgische schadeloosstellingsplan wordt ontvouwd, be- oogt, dat men, alhoewel de Ruhrbeizietting op den duur een moorddadigen druk voor het economisch evenwicht van Duitschland betee- kcnt, toch niet alle opbiengsten op de reke- ning der schadevergoeding kan boeken, en d?f men het Ruhrgebied niet alleen de lasten kin opleggen, die het geheele Rijk dient te aanvaarden. Het Belgische plan zal waarschijhlijk de volgende week in de bijeenkomst van Poin- car6 met de Belgische ministers in behande- ling komen. Schrijvende over den mogelijken mhoud van het nieuwe Duitsche voorstel, zegt het Hbld. Het tijdstip van de verzending van het Duitsche antwoord zal er voomamelijk van afhangen, of en wanneer men van Duitsche zijde er zekerheid van heeft, dat de nieuwe Duitsche voorstellen door de mogendheden, die Duitschland het doen van een nieuw voorstel in overweging hebben gegeven, dus door Engeland, Italie en Japan, als een basis voor onderhandelingen zullen worden be- schouwd. Om deze reden moet men mede- declingen omtrent den inhoud der Duitsche nota, met name met 1*trekking tot bijzonder- heden, voorloopig met voorzichtigheid opne- mcn. Wei kan men uit de uitingen van Duit sche politici opmaken, dat de Duitsche nota niet weer een totaalcijfer zal noemen, maar veeleer jaarlijksche betalingen zal voorstellen, die waarschijnlijk na een moratorium van eenige jareni in working zoudm treden'. Men neemt in Berlijnsche politieke kringerr aan, dat de jaarlijkkbe betalingen van Duitsch land, die door de spoorwegen en andere staatsbedrijven zullen moeten worden opge- bracht, niet zooals in het memorandum van de industrie werd voorgesteld, dubbel zoo groot zullen zijn als het bedrag, door de par- ticuliere industrie opgebracht, maar waar schijnlijk even hoog. Voor eem ander deel der jaarlijksche betalingen denkt men aan mono polies, b.v. op tabak en spiritus, zoodat de be- dragen, opgebracht door de staatsbedrijven, door dc particuliere industrie en door de mo nopolies, zich zulden verhouden als, 2 2 1. Intusschen zijn al deze voorstellen nog niet als definitief te beschouwen, zoolang men er geen zekerheid van heeft, hoe deze met name in Londen zullen worden opgenomen. De Londlensche monigenbladen van gister verlangen eenstemmig grondige schatting van het Duitsche prestatievermogen als eersfce voorwaarde voor elke toekomstige schadeloos- stellingslevering. De „Times" spreekt van een wereldgerechts- hof, aan hetwelk de schadeloosstellingskwes- €e zou moeten) worden voorgelegd. Duitsch land moest het aanbod herhalen; dfe kwestie van zdjm betabngsvermogen dbor eene in- ternationale commissie van deskundigem te la- ten beslissen. Het resultaat der vaststelhng van de Duitsche betalingscapaciteit zou zeker eene .teleurstelling zijn voor Frankrijk. Een moratorium voor Duitschland was onvoor- waardelijk noodig. De gedachte aan produc- tieve pianden moest mm latera varen, want controle der Duitsche financien was de beste waarborg. De „Times" verzet zich bij voor- baat tegen een eventueele poging van Frank rijk, eerae wijirilging in de vertfeelimjg te willen teweegbiengen voor omvangrijke schadeloos- stellingsverrichtingen. De werkelijke oorlogs- schade van Frankrijk in de verwocste gebie- den heeft niet, zooals van Fransche zijde be weerd1 wordt, 26, maar boogstens 10 milliard gouden marten bedragen. Het onzichtbare verwoeste gebied van Engeland, n.l. de ge- weldige kosten der werkloozen, kunnen he- laas niet evenzoo met sucoes aan intematio- nale reisgezelschappen getoond worden. De liberale „Westminster Gazette", die het met de „Times" eens is, dat Duitschland een moratorium moet bekomen, betoogt de volko- men onwaarschijnlijkheid, dat Duitschland de door Belgie geeischte jaarlijksche termijnen van 2 4 miliard gouden marken zou kunnen opbrengen HET SCHADELOOSSTELLING SPRO- BLEEM. De Parijsche pers behandelt de Belgisch- Fransche meeningsverschillen in de schade- loosstellingskwestie. De „Echo de Paris" con- stateert dat de politiek der Fransche regee- ring aanmerkelijk verschitt van die van Bel gie. Volgens de „Times" zou de uitvoerende commissie der Vereeniging van Britsche Ka- mers van Koophandel zich met nationale commissien in de Vereenigde Staten, Frank rijk, Belgie en Italie ein verbinding gesteld hebben ter voorbereiding eener conferentie van Kamers van Koophandel over het schade- loosstellingsprobleem. De bijeenkomst zou te Londen plaats vinden en de vijf landen elk dor drie gedelegeerden vertegenwoordigd zijn. DE STA'KINGSONLUSTEN IN HET RUHRGEBIED. Te Dresden znij opnieuw relletjes voorge komeu, waarbij de' aanstokers gearresteerd werden. Plunderingen konden worden beiet De poltiepxesident maakte bekend, dat voor- taan m«t de grootste strengheid tegen de op- roerige elementen zal word opgetreden. Te Bochum deed de politie een inval in het hoofdkwartier eener communistisch-syndica- listische samenzwering en nam 16 communis- ten in hechtenis, onder wie twee der hoofd- leiders. De politie kwam daarbij in het bezit van het geheele organisatie-materiaal, wapens en ontplofbare stoffen. Ook te Dortmund heeft de politie een goe- den slag geslagen, n.l. met de arrestatie van een lieelc „Hundertschaft". Er bevonden zich eenige aanvoerders bij van de laatste bloedi- ge onlusten. Allen waren gewapend, terwijl ender de vloeren van het gebouw nog vele wapens en documenten werden gevonden. Er zijn in het Ruhrgebied nog wel vele sinkers, maar toch schijnen de communisten daar aan invloed te veriiezen. Groote aantal len niijnwerkers en metaalarbeiders hebben het werk hervat en nog steels stijgt het getal werkwilligen. Te Gelsenkirchen, zijn orde en rust zoo goed als hersteld. Eeu speciale poli tie met roode banden om den arm zorgt voor de handhaving van de orde. Naar het Hbl. constateert, schijnt de sta- kingsgolf zich in het Rijnland steeds meer uit te breiden. Het trampersoneel te Keulen is over het hoofd der vakvereemgingen heen in staking ;egaan. Ook de trams naar de voorsteden rij- ien niet- Onder de gemeente-arbdders van gasfabriek, waterleiding en electriciteit schijnt groote stakingsneiging te bestaan. In het Bergsche land ligt een aantal fabrie- ken der metaal-industrie stil. Munster en Tamm zijn ten gevolge van de staking op de mijn „Radbod" zonder gas. Bij de teraardebestelling van de te Gelsen kirchen gcvallen communisten op het ,.Ehren- friedhof" te Hessler (waar ook de tijdens de revolutie en de Kapp-putch gesneuvelde ar- ;>eiders werden begraven), zeiden de sprekers, dat dc jongste onlusten slechts een voorpos- tengevecht waren voor de groote revolutie, die voor de deur stond. Daarop moest zich het proletariaat voorbereiden. Het betrof de definitievc omverwerping der kapitalistische wereldorde. IDe pplitie-autoriteitera te Bochum ma ken1 be- cend; dat de politie den haar biji de wet opge- dragen- veiligheidsd'ieraat weer heeft hervat en al'le gewelddaden omverbiddellijk zal ander- drukken. 'Het oproer is bedwongen'. Men' ver- wacht, dat heden het werk iin de fabrieken en mijnm zal warden hervat. De arbeid' in het Ruhrgebied' is grootenr deels hervat. Een algemeene kalmte is inge- tredera, hoewel ook op een opleveo van de op- roerbeweging nlog hier en daar gerekend wordt. Door de onlusten der laatste dagen is een beduidende materieele schade ontstaan. De oproerige beweging beeft intusschen naar in de Berlijirasche bl'adlem uitdrukkelijk wordt vastges'teldi, bet front van den; passieven) te- tanid van de bevolkin'g niet kunnen bre- DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Naar gemeld wordt, zijn thans alle terri toriale kwesties opgelost. Turkije staat Ada Kaleh en Castellorizo af. Het stroombed van de Maritza wordt de grens van ThraciS. DE NIEUWE 'DUITSCHE NOTA. De zitting vani de R rtenlaudSche Oonrmis- sae van den Rij'ksraad, welke Woerasdag plaats vond. over diem buitenlandschen poliitieken toe- stand, in' het bijzonder over het herstelvraag- stuk, was Strang vertrouwelijk. Volgens het „Berl'iner Tageblatt" blijkt uit de verklariragen) van den RSjkskanseTier dat de eiiradbtslissimg over een nieuwen Tiuitschen stap nog niet gevallen is en nauwelijks voor het begin) van dfe volgende week vallen zal In hun verklaringeni zijn de oommissieleden het er eenstemmig over eens. dat de richtlij neni, die thans voor de politiek] van dfe Rij'ksre geering in het heretelvraagshik de toonaange. veinde zijn, te billij'ken zijn. Aanwezig waren de Rijksminister, zoowel alle Mlinisterpresidentera dfer Duitsche 'Staten. Volgens de „Lobal AnzeigeF' denkt men bij de voorbereiding van dfe Duitsche aanvul- Ungsnota aan een bijzondere Parlementaire Gommissie om de nieuwe voorstellen' te onder- zoeken, om zoo den Duitscheni stap een vaste- ren ruggesteun door gemeenschappelijk voor- gaan van parlemerat en regeerirag te geven. uE S1"AKINGEN IN BELGIe. De Staking der spoorwegmachinisten heeft zich verder uitgebreid. Gistermorgen verhe- ten de machinisten te Aerschot, Berchem, Termonde en Leuven het werk ingevolge be vel der vakvereeniging. In verband met de staking te Berchem zijn de meeste passagiers- treinen tusschen Bnissel en Antwerpen uitge vallen. In zes plaatsen, waaronder Leuven, Den- dermonde en Ath, heeft het spoorwegperso- neel het werk nergelegd. Bovendien hebben dc machinsten van Brussel-Noord geweigerc verder de treinen naar Antwerpen te bedie- nen'. Alleen rijdera nu op die lijn'nog treinen, die door gemobiliseerde soldaten worden ge- •leid. Al de lokaaitreinen naar Aalst en Leu ven znij opgeheven. In Brussel-Zuid zijn reeds zoovele machinsten geschorst, dat bo- ven de 20 reeds opgeheven treinen thans nog 27 reizigerstreinen en 2 goederentreinen uit- geschakeld moesten worden. In die beide sta tions heerscht volslagen ontreddering. Te Antwerpen, waar bet wat beter ging, is de toestana weer verscherpt. E>e machinis ten van de remises te Berchem zijn weer in staking gegaan. Om drie uur 'snachts was het heel verkeer stilgelegd en de locomotieven, die tc Antwerpen werden verwacht, bleven achterwege, met het gevolg, dat de ochtend- treinen gisteren niet konden vertrekken. Eerst toen locomotieven, uit andere remises konden worden gezonden, kon het verkeer eenigszins worden hersteld en konden enkele treinen onder de leiding van gemobiliseerde spoor- wegarbeiders vertrekken. Naar Brussel loo- pen enkel treinen1 uit Antwerpen, doch op on- geregelden tijd. Op de lijn Antwerpen—Gent is de toestana normaal. De arrestatie van een achttal ldders van het syndikaat, die intusschen' weer in vrijheic zijn gesteld, schijnt de aanleiding te zijn van den vcrscherpten toestand te Antwerpen. Te Gent is de toestand onveranderd. Te Lcdeberg-Gent hebben enkele arbeiders het werk hervat, doch te Meirelbeke-Gent hebben de stakers besloten tot het uiterste vol te houden. Intusschen grijpt het parket steeds verder in, zegt het Hbl. De procureur-generaal te Brussel heeft aan den president van den Se- naat, waarvan twee leiders van het nationaal yndicaat, Renier en Fraituie, lid zijn, een ossier laten toekomen, met het verzoek bij de bedoclde senatoren eenige inlichtingen in te winnen in verband met verklaiingen van werkstakers ter gelegenhdd van de gedane luiszoekingen. Het doel vara het parket schijnt e zijn, materiaal bij elkaar te brengen om denier en Fraiture, die de ziel van de sta- kingsbeweging zijn, te kunnen vervolgen ter zake van1 samenspanning van ambtenaren. Beide senatoren behooren als op non-actief gestelde spoorwegbe ambten tot de admini- stratie. In poiltieke kringen verzekerde men, zoo mcldt nog een B. T. A.-telegram uit Brussel, dat een verzoek tot vervolging zal worden ingediend der senatoren Fraiture en Renier. Senator Lafontaine, die thans voorzitter is van den Senaat, heeft beide senatoren ontbo- den. Verschillende bladen1 melden, dat't parket bij een onderzoek een cheque ter waarde van 150.000 francs, die niet uitbetaald mocht worden, ontdekte, ten' behoeve van het Natio naal Syndicaat op de Reichsbank getrokken. De Nation Beige" zegt, dat de bank, waar de chfeque zou zijn aangeboden, het Belgische filiaal is van de Guaranty Trust van New- York. De cheque werd wel ter uitbetaling aan geboden, maar niet uitbetaald omdat de Gua ranty Trust geen: advies bad ontvangeni, dat zij moest uitbetalen. De beambte, die den houder der chfeque te woord stood, verklaart dat deze was afgegeven door een groote bank te Berlijn ten behoeve van een vereeniging van spoorwegarbeiders; nadere aanwijzingen kon dc beambte niet geven. De cheque mocht niet worden uitbetaald. Ziedaar, aldus het blad, waartoe het incident althans tot dus- ver wordt'teruggebracht. ONDERHANDELINOENI OVER EEN DUITSCH-N E DE R L -INDISCH E EOON'OM ISGHE OVEREENKOMST. Uit Dresden wordt gemeld: De hier ter stede plaats vindende onder handelingen over een DuitschNeder- landsch-fndiische economische overeerakomst vorderen goed. 'Van Nederlandsche zijde worden de om derhandelingen gevoerd door bar on Gevers, gezant in Berlijn, en dr. J. A. Nederhragt, administrateur van het departement van buitenlandsche zaken, en van iDuitsche zijlde door den administrateur Stockhaimner. HET OPIUMVRAAGSTUK. De opiumcommissie van den Volkenbond, te Geneve zitting houdend, heeft zich met de voorstellen, door den Britschen gelelegeerde, Sir Malcoln Delivigne, ingediend, vereenigd. De voorzitter, een Franschman, was de eem ge, die er tegen stemde. De voorstellen behel- zoi den Raad van den Volkenbond te advisee- ren, de mogendheden, die in het VerreiTos- ten bezitingen hebben en die met den opium- handel te maken hebben, tot een speciale con ferentie uit te noodigen tot het overwegen van maatregelen tot het verkrijgen van een ver- mindering van het gebruik van opium in overeenstemming van het tweede deel van de Haagsche Conventie. Een voorstel vhn Frankrijk om de behandeling van deze kwes tie uit te stellen, werd verworpen. DE TREINDVERVAL IN CHINA. In een telegram van 'n R.K. priester wordt bericht, dat de Cbineesche bandietera, wegens dem voedselnood, tachtig Chineesche gevan- genen van 'n steilr rots inz ee hebben gewor- Een. Alle ongelukkigera bwiamen daarbij om et leven. In eem door de „Assodaited Press" ontvan geni schrijveni vani majoor Roland W. Pii eera der 14 vreemdelinge®, welke door de iueesche bandieten in het igebergte warden' ge- vangen gehouden, spreekt deze als zijn mee- nfag uit, dat de vreemde mogendheden met krach van wapenen moeten ingrijpera teneinde aan het schrikbewind dfer Chineesche bandie ten' earn eindfe te makem. BEROINIG VAN GIEZO'NKEN OORLOGS- SCHEPENi Ingevolge een regeling, getroffen met de Engelsche admiraliteit, za'l spoedig een1 begin worden gemaaikt met de berging van een- groot deel der Duitsche vloot, welke bij Scapaflow tot ziraken werd gebracht.. 'De Britsche draadlooze dienst' meldt, eeni- germate in strijd met het bovenstaaude, dat volgens de bladen' slechts vier toipedobooten. die deel uitmaakitienl van dfe biji Scapaflow tor zinken igebrach'te Duitsche vloot, zullen wor den gfeborgen. Een financier uit Glasgow heeft dfe onderhandelingen beSndigd voor den aanikoop dezer torpedobooten, die bij1 het eiland' rara liiggen, in ved1 ondieper water dan de grootere schepen die tot zinken1 zijn ge bracht. Verraomera wordt, dat de torpedoboo ten, na gelicht ite zijn), zullen' gesloopt wordfen. HET AMERIKAANSCHE DRANKVERBOD Reuter verneemt in verband met het Ameri- kaansche drankverbod, dat sterke drank aan boord van schepen, welke v66r 10 Juni uit een buitenlafadsche haven vertrekken naar een Amerikaansche haven, bij aankomst in Ame- rika niet in beslag zal genomen worden. Japan heeft zich aangesloten bij de mo- endheden, die er op aandringen, dat de dn oversteken, maar ook door het Panama kan aal varen. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN BELGIe. De rechterzijde der Belgische Kamer heeft gistermorgen vergaderd ter bespreking van het amendement, mgediend door den minister voor de Nationale Verdediging, dat ten doel heeft tijdelijk den militairen diensttijd met 4 maanden te verlengen. Minister Vandevijvere verklaarde, dat verwerping van het amende ment zou leiden tot een ministercrisis. De vergadenng heeft geen besluit genomen. EEN WOLKBREUK IN SAKSEN. In de streek van Miiichcls (ten Z.-W. van Halle a. d. Saale in de prov. Saksen) heeft een ontzettende wolkbreuk plaats gevonden: Enorme watermassa's drongen in de mijn Elisabeth van de Anhalter Kohlenwerke en het nabijgelegen dorp. De bewoners moesten de vlucht nemen. In de beambten-kolonie te Mucheln worden alle huizen met instorting bedreigd. De brandweer moest verschillende keeren reddend optreden; de kolonie zelf geldt voor verlorera. He uttigezaaide eaad is geheel bedorven, terwijl ook de ^ruchten- oogst vemietigd werd. De schade loopt in de milliarden. Ook in Mansfeld werd belangrijke schade aangexicht. Er verdronk veel vee. In Halle zijn tal van kelders onder water geloopen. E)oor een bliksemstraal vatte een fa briek van landbouwwerktuigen vlam. Het ge bouw werd geheel in de asch gelegd. KORTE BERICHTEN. De uitsluiting der jute-arbeiders te Dun dee, naar schatting 30.000, is in werking ge- treden, daar men er niet in geslaagd is door onderhandelingen tot een schikking te komen. De sovjet-regeering heeft een vrouw be- noemd tot gevolmachtigd vertegenwoordig- ster der handelsdelegatie te Christiania. Zij is hiermee de eerste vrouwelijke diplomaat. De Engelsche regeering stelt voor de wet op de beperking der huren nog tot 1 Juni 1925 te doen gelden. Naar gemeld wordt zullen eenige Brit sche spoorwegmaatschappijen haar treindien- sten aanzienlijk versncllen. De express-treinen zullen een snelheid van ruim 128 K.M. per uur ontwikkelen. Men zal de reeds in gebruik zijnde locomotieven blijVen bezigen. Vier Belgische Kamerfracties hebben een w^tsvoorstel aangenomen, waarbij de Zon- dagesrust voor de pers verphchtend wordt gesteld. Twee fracties verwierpen dit voorsteL Gemeogd Nieuws gend Arne: rikaansche ran kverbodsvoorschriften worden opgesteld met behoorlijke inachtne- ming van de internationale belangen, De na- druk wordt gelegd op het feit, dat de Japan- sche schepen niet alleen den Stillen Oceaan VEREENIGING VAN DE GEMEENTEN VENHUBZE'N EN WIJDENES. Blijkens het Voorloopig Verslag kon1 een aiantal leden der Eerste Kamer geen instem- ming batuigen met dit ontwerp. Zij vroegera zich af, waar het met de gemeentelijke auto nomic heen moet, indien, zooals hier geschiedt, de betrokken gemeenten tegen haar zin en wil zullen worden sameragevoegd. J Ook leden, die in het algemeen niet tegen samenvoeging van gemeenten waren, meen- dera, dat daartegen in het onderhavige geval het een en ander pleitte. Andere leden betuigden hun instemming met het streven van den minister om kleine gemeenten te vereenigen. Op deze weg moet, naar hun meening, worden voortgeschreden. KANTOORBEDIENDE GEAR RESTEERD. De fa. J. A. Harm era Zonera, handelaars in kachelS era gevestigd aan de Leidschestr., hqek Prinsegr. te Amsterdam, had, naar de Telegr. meldt, sedert 1916 eera bepaarde kan- toorbediende in dienst, die onder meer belast was met het bijhondem der boekera en1 der loonbriefjes. Van 1918 'heeft deze persoon misbruik gemiaakt van het vertrouwen dat bij ganoot era herhaaldelijk verduisteringen ten nadeele der firma gepleegd. Bij het optellen der getallem in de boekera boektq hij als re sultaat dezer optelliing onjuiste uitkomsten en stak het verschil in zijn eigera zaik. In drie bodkera heeft de politie deze foutieve uitkom sten bemerkt. Ook de bedragen der loonbrief jes voor het personeel vervalschte hij1 op deze wijze. Er warera maandenl dat hiji bijna dui- zend gulden, kon venduisterera. 'Het gezamenlijke bedrag waarvoor de fir ma 'Hiarm werd benadeel'd bedraagt ruim 8000. Hedenmorgeni heeft de politie van het bureau Leidsche plein den bewusten per soon, die thans eestig jaar oud is in arest g"e- nomen. Dezer dagenl zal hij. ter beschikkine van de justitie worden gesteld ter zake ver- duistering van gelden) en valschheid in ge schrifte. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE FAiBRiI KA NTE N-VER EENiIG ING E N Aan den Woensdagavond in het Kurbaus te Scheveningen gehouden maaltijd heeft, zooals in het Ochtendblad reeds met- enke le woorden is gemeld, ook mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal van financian, een tafelrede gehouden. IGdstermorgen 11 uur is de algemeene ver- gadering van het Verbond voortgezet. Na heropening van de vergadering door den voorzitter, den beer Simon A. Ma as, hield de heer dr. ir. J. Goudriaan Jr., direc teur van het Gentraal Normalisatie-bureau te Delft, een inleiding, getiteld: Grepen uit de methode van de modeme bedrijifsleiding. Des mi'ddagsi te half dirie heropende de voorzitter gisteren de vergadering met een welkomstwwHd) tot den1 spreker vara den.' mid- dag, mr. Am. Bonret, S.J., professor aan het ALRMAARSC CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1