Alkmaarsche Courant uw Prijscouranten Laat ons drnkken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Maandag 4 Jnni. Gezinsverpleging. lfo. 12® 192S Hondard Yflf an Twlntlgste Jaargang. De Buxgemeester van Alkmaar roept de ledcni van den Gemieeniteraad op ter bijwo- naig eener vergadering op ©ONIDERiDAG 7 JUNI des nam. 1 uur, ten eiade te baraadslagen en te besiuiteni om- treat de hierondier vexmelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeeliagen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming maxktpersoneel (Bijlage nr. 96). 3. Voorstel tot vastatelling van de darde Buppletoire begrooting, dienst 1922, en tot net doen van af- en oversdhrijvingen en betaling nit den post voor onvoorzie- ne uitgaven dier begrooting voor dien dienst. 4. idem tot vaststelling van een suppletoire begrooting en van de rekiening betreffen- de den dienst dear Gemeentewerken over 1921' (Bijlage nr. 96). 5. Idem' tot vaststelling van een 2e supple toire begrooting van bet Burgeriijk Armibestuur, dienst 1922 (Bijlage nr. 97). 6. Idem' tot vaststelling van bet vermemig- vtridigingseijfer voor de plaatselijke in- komstenbelasting, dienst 1923/1924 (Bij lage nr. 96). 7. Idem inzake de melkvoorziening der ge- meente (Bijlage nr. 194 van 1922). 6. Idem inzake toekenning vergoeding voor bet tijdelijk waarnemen van bet recto- raat van bet Gymnasium (Bijlage nr. 88). 9. Idem inzake uitvoering Vleeschkeurings- wet in de gemeente Egmondbinneni (Bij lage nr. 89). 10. Idem inzake toelabng van leerlingen uit andere gemeenten tot de openbare Lagere scholen. (Bijlage nr. 90). 11. Idem tot vaststelling van bet primitief ikohier belasting gebouwde eigendom- men, beffing gel den gebruik gemeemte- grond of -water, tonnenbelasting en beerputtmbelasting (Bijlage nr. 91). 12. Idem tot varkoop van grond aan den Westerweg (Bijlage nr. 93). 13. idem inzake bet uitgeven van grond in erfpacht aan de N. V. ALkmaarscbe Stadstram, bet verleemen van vergun- ning aan die N. V. tot bet exploiteeren van een: openbaar middel van vervoer bixmeni de gemeente en tot benoeming van een gemeentelijkeni commissaris (Bdj- lage nr. 94). 14. Idem inzake bet beroepschrift van W. Mooij, Jr. tegen bet besluit van Burg, en Wetb. tot weigering van vergunning tot verbouw van zijn pand aan de Koor- straat (Bijlage nr. 99). 15. Voorstel inzake het verzoek van A. Ver- berne tot wijziging van de rooilijn aan den Kennemersingel (Bijlage nr. 103). 16. Idem tot goedketiring van bet Regie- ment van Orde voor de vergaderingen van Burg, en Weth. (Bijlage nr. 100). 17. Idem inzake verlenging van de Wagen- makersstraat en tot verkoop van grond (Bijlage nr. 101). 18. Idem inzake de verbreeding van de Krebbesteeg en den aanleg van den ver- bindingsiweg Koorstraat-Nieuwesloot Bijlage nr. 92). 19. Behandeliing van: a. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofddijken om- slag (Bijlage XX); b. Beroepscbriften tegen idem (Bijlage XXI). GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan bet Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevxagen op alle werkidagem tusscbeni Hi en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevondem gedeponeerd op 31 Miei en II Jtuni 1923: Portemonnaie; ceintuur (ketting)rozen- krans en een rood: fulweeleni zadeldekje. Aanwezig en te bevragen hij! de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, alls gevonden aangegeven op 31 Mei en 1 Juni: Ceintuur van een regemmantel, H. Ras, Rustraat No. 6; alpaccabeursje, mej. Bak, Nieuwpoortslaan No. 211'; zilverbon, B. van Winsunt, Laat No. 96; R. K. kerkboekje, W. Odder, Spanjaardstraat No. 9; ceintuur, Rempt, Kennemerpark No. 12; dameshorloge met lederen armband, J. C. Hout, Geest No. 32; tail, A. Mak, Holstraat No. 21kinder- muts, F. A. v. d. Meulen, Achterom No. 15; een redicule, N. Koning, Zoutstraat No. 3. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt mien verzocht bier- van kermis te geven aan bet Bureau van politie geval toonde echter needs duiddijk de groote gebecbtbdd van de pleegouders aan bun klei- ne beschermelmgen, die ze ook ondex die om- standigbeden met wilden afstaan. Ook in deze gevallen beeft toch ook weer de bemidde- ling van bet Bureau tot een goede oplossing kunnem leiden. Bij dezen gebeelen arbeid vormt een beel njzondere moeilijkheid1 de omstandigheid dat de pleegouders er in soinmige gevallen op rekeaen, dat zij de kinderen zullen houden. Viet nadruk worden zij: er echter steeds op gewezen, dat op wetteLijke gronden bierom- trent nooit zekerheid kan worden verscbaft In 6 gevallen' is edbter de drmgende nood- zakelijkheid gebleken, dat de pleegouders ook met de voogdij: worden beliast, waarbij let Bureau bet geval aanbracht bij den voog- dijraad. Hiertoe besluit bet Bureau echter alleen dan, als absoluut gebleken is, dat het belang van bet kind zulks eischt, terwiijl de pleeg ouders altijd radrukkdijk worden gewezen op bet blijvende gevaar, dat bet kind bun toch' nog eens zaF worden ontnomen. Hoewel let niet mogelijk is, bierop thans in te gaan, Iran ik toch niet nalaten er op te wijzen, dat >ij dezen arbeid de beboef te aan bescberming van pleegouders ddngend wordt gevoeld. 'Het Bureau is zich ten voile bewust van de vele moeilijkheden, die aan dezen bclangh rijken arbeid verbonaen zijn o.a.: le. de beoordeeling van die al of niet ge- scbiktheid van de pleegoudersgezinnen; 2e. de beoordeeling van de noodzakeiijik heid of wenschelijkheid om aan een aan- vrage tot plaatsing van een kind te yoldoen 3e. die plaatsing zelve, het zoeken van het juist gescbikte milieu van ieder speciaal ge val; 4e. de verboudingen, die zeer vaak door de uitbesteding ontstaan tusscben ouders en pleegouders em die soms weer contact met andere autoriteiten em organen medebrengen, D.v. kwesties van voogdij:, toezicbt, ongere- gelde beta'luig van vergoeding e.a. Het ge>- wicbt en de verantwoordelijkbeid van dezen arbeid beeft bet Dag. Bestuur van den Ar- menraad dan ook doen besluiten tot bet in- stellen eener Commissie voor de plaatsing van kinderen' in gezinnen. Deze Commissie, die berstdaags baar werkzaamheden zal aan- vangen, zal bestaan uit verschillende des- kundigen op dit terrein, die gczamenlijk de voorkomenoe moealijkbeden: zul'len oplossen. Zij: zal bet al'gemeen de 'lijnen moeten aan- geven waarlangs i werk zicb kan ontwikke- fen. IBij! de uitbesteding cLed zich dadelijk voor versdhillende gevallen de behoefte gevoelen aan een goed tusscbenstation alvorens een definitieve plaatsing te kunnen regelen. In de eerste plants bleSc dit noodig bij spoedge- valleni en: waar de plaatsing in een: of twee dagen geregeld moest zijn. Voor alles diende voorkomem te worden', dat de plaatsing te snel in zijn werk zou gaan, zoowel' de pleeg ouders als de hulpzoekende vader of moeder, moest rustig in de gelegenbeid gesteld worden de zaak te overdenken en eerst als de plaat sing van alle kanten bekeken was kon een be- slissing genomen worden. In de tweede plaats betreft bet een> enkele maal de uitbesteduig voor zeer korten tijd en slechts eeer weinig pleegouders eijn be- reid de taak voor eerii zoo korten tijd te aan- vaarden. Ten dertje komt het Bureau van tijd tot tijd met gevallen in aanraking, waarbij: zij alvorens een defintief voorstel voor uitbeste duig te doen: het betreffende kind gaarne zou observeeren. Ten vierde zijn er de gevalTen, waarbij' het zeer twijfelachtig Liikt of de vader of moeder de financieele verpldhting na zal komen of dat bet de bedoeling is op een gemakkelijke manier van de kinderen af te komen'. Voor deze gevallen nu heeft het Bureau van den Armenraad de beschikking gekregen over een telbuis van bat Leger des rieils. Een kledn te- huis, waar slecbts plaats is voor 8 b 10 kin deren, doch dat juist als tusschenstation voor de boven genoemde gevallen1 van het grootste ■belang is voor een' goede uitbesteding. De medewerking in dezen van bet Leger des Heils wordt dan ook ten zeerst op prij® ge steld. Omtrent de in 1922' benandelde gevallen volgen hieronder eeniige bijzonderheden. iNaar de reden der uitbesteduig zijn de ge vallen als volgt te groepeeren: 3 tengevolge van woningnood; 28 wegens overlijdeni van de moeder, 6 wegens overlijden van den va der, in 26 gevallen had de vader zijtn gezin vena ten en in 16 gevallen de moeder, in 19 fvallen was ziekte der moeder oorzaak, in gevallen waren beide ouders afwezig, ter- wijl het in 57 gevallen bet ktndje eener onge- huwde moeder betrof. Het verpleeggeld, dat door de beide par- tijep overeengekomen lyerd loopt van 2.50 tot 8 per week. Met zekerheid kan gezegd worden, dat degeen, die het kind uitbesteedde steeds naar draagkracht bijdraagt in de kosten. Zelfs a waren in vele gevallen de pleegouders bereic het kind kosteloos te verzorgen, totib dringt het 'Bureau er steeds op aan, dat zij1 een ver goeding, hoe gering ook, accepteereni V66r alles moet voorkomen worden;, dat de ouders zich te gemakkelijk van bun onderhouds- plicht kunnen: losmaken en dit zou er dan toch zeker toe leiden, dat de band tusscben ouders en' kinderen! werd losgemaakt. In de gevallen, dat een verpleeggeld overeengeko men was is degeen, die bet kind uitbesteedde, slechts in twee gevallen in het nakomen do zer verplicbting nalatig gebleven. Dit enkele HOpen wlj maar, daf ife alles niet langer zal blijven toezien. Wanneer men nagaat wat er zoo pas met het initiatief- voorstel-Braat inzake den zomertijd is gebeurd en wat ons tbans ten tweede male met het voorstel-R.utgers te wachten staat, vraagt men zich af, of men in Denl Ha as wel voldoende beseft, dat het geven van politieke leiding in de eersre plaats tot de taak der Regeering be- hoort. Wanneer ooze minister in auerlel prac. tische vraagstukken, die het volk beroeren, zich door de Kamerleden laat regeeren, schept dit in staaitsrechtel'ijken zia een wanverhou- diing, welke aan het prestige van het Kabimet slechts atbreulk kan doen. Reeds in de joogste openiolgsrede is een wetsontwerp tot wijziginig van de Dranlkwet aangekondigd. De heeren Rutgers c.s. badden dus gevoegel'ijk op het omtwerp der regeering fcunoen wachtem. Maar nu de voorstel lens van P. K aan een n-cente beslissihg van een der licliamen der Volksvertegenwoordiging zich niet 6toren, moet ook de Regeering uit deferent- tie voor deze Tweede Kamerleden zich niet laten weerhouden om met het vroeger aange- koodigde ontwerp te komen', nog v66r de be- bandeling van het voorstel-Rutgers in de Ka- mer van hondierd! baar beslag heeft gekre gen. Wlj voor ons zullen zelfs met ongaarne ziert, dat de Regeering enkele practische wij- zigingien der Drankwet uit bet voorstel-Rut gers overneemt. Bijvoorbeeld de bepalingen, welke die mogeliikheid openen, om een1 plaat- selijk verbod volgens de Dranlkwet eventueel ook op de sociSteaten van1 toepassmg te doen zijin eni welke aan de Kroon bet recnt verlee- nen otm alle veuTguminiinigen, ook die van voor 1 Mei 1904 veleend, te kunnen infrekken. Dodh wij' herh alem nogmaals wat bier op 23 September 1921 wenf geschrevenhoezeer wij: ook met de actie tegen het misbruik van sterken dirank s\Tn:puth,isoeix-n. Pliaatsehjke Keuze is als metbode onnoodSg en onge- wenscht. Hit da Pers Proyinciaal NienTrs PLAATSELIJKE KEUZE. De Tijd (r.-k.) schrijft over bet wetsont- werp-Rtutgeis c.s tot invoering van plaatse lijfke 'keuze: Reeds bij de eerste behandelintg iki» de Sta- tm-Generaal is er dieziertijds op gewezen, dat het den voorstandfers van plaatselijkie keuze er bl ijkbaar niet om te doen is die mogelijkheid te scheppen in zake verkoop van sterken drank een pliaaiselijk verfxxi uit te vaardigen (die mogelijkheid bestaat nu reeds, ziji het in be- petkte mate)doch zij willen een ntieuw pro- cede, een' nieuwe methods invoeren, om door mddidel vain) plaatselijke verboden geleiddijlc tot ,,droogleggin(g" vanl Nlederlaind te komen. Men zou zeggien: wanneer de overgroote inerderheid dier bevolking in een bepaalde ge meente gewonnen) is voor een plaatselijk dnanlkveibod, dian moet het niet moeilijk zijn om hitervoor een meerderhrid in den gemeen- teraad te vindeii'. Miaar dte voorstandera van Plaatselijke Keuze stellen een! directe uit- spraak van dte kiezers boven de meening der gekozenen; zij verkiezen een referendum, met tal van openbare volksvergaderingnl als voor- bereidin'g, boven een' rustig debat en een stem ming in dien Raad der gemeente. Invoering van ptaatselij'ke keuze zal leidea tot veel strijid'. Bij' de verkiezingen voor Ge- meenteraad, Piwinciale Staten en Tweede Kaimer zal men dan nog eens iml de vijf jaar een nieuwe stemming knjgemi, waarbij' net on- getwijfeld warm toe zal gaan. Daar zullen te- genover elkiaar staan, zij die met den heer Stu- lemeijex volhoudten, dat het gebruik van een glias wijn of sterken drank op zichzel'f als ge- notmiddel een goed cling is, en degenen, dte met den beer A. P. Staalman zeggen„de ma- tige drinkers, die verdtedigera van bet matig gebruik, zij' zijn de oorzaak van de vreeselijke diende, door den alcohol over het mensehdom gebradht. Zij vormen, zoo ze daar zijini, fat- soenlijk en) minder-f aifcsoenlijk, moreel hoog- en laagstaand, geleerid1 of niet-onderwezen, laag- of hooggeplaatst, edel em onedel, heel dat ge- zelschap van matige drinkers, zij vormen de iadspLranten-afdeeling voor het insti'tuut der gedegenereerdte dronkaards". Of het algemeen) belang door tientallen jaren van felleru strijdi in allte gemeenten des lands zal zijn gediend, is een anktere vraag. Uit SINT PANCRAS. Vergadering van de Begrafenisvereeniging op Vrijdag 1 Juni, hi het gymnastieklokaal onder voorzitterschap van den heer A.Schuui. Aanwezig 70 boofden van gezinnen. Medegedipdd werd, dat de katholieken, tot deze vereeniging toegetreden, het recht be- houden om later, indien zif zelf een vereeni ging wenschten te sticbten, waarvoor om trent de kleeding overeen is gekomen. dat dan een van beide vereenigingen de kleeding in't geheel zou bebouden of overnemem, uit de vereeniging te treden, doch uit de vergade- ring uitten zich enkele katholieken, dat dit zoo spoedig niet zal gebeuren, dabr deze ver- eeniguig yifb: geheel op neuteaal terrein be- geeft. Mededeebng werd gedaan dat de vereeni ging tbans uit 1100 leden bestaat, doch men dient er rekening mee te houden, dat dit niet alien betalende leden zijn. Aan het bestuur werd opgedragen, zoo mo gelijk tot den Bond van Begrafenisvereenigin- gen toe te treden en met Langendijk de over- name der leden bij eventueele verhuizing te bespreken Binnen 14 dagen kan thans ieder nog als lid toetreden, daarna binnen zekere leeftijdsr grenzen. Daarna kan ieder beneden 25 jaar tegen de gewone contributie toetreden. Boven 25 jaar moet men voor ieder jaar boven dezen lcertijd bet verschuldigde bedrag bijbetalen. Over dit laatste zullen echter nog besprekia- gen worden gevoerd. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren: A Scbuur, Jb. Duif, Jn. Wever, Jb. de Vries, C. Vos, G. Booij Azn., D. Bruin, J. v. d. Ham, W. Hes Fz., D. Buisman en S. Ko- nijn. Onderling zullen zij bun respecticvebjke fuucties verdeelen. Goedgevonden werd dat Wolfwinkel van Noordsdiarwoude voor lijk- en volgkoets(en) zorgt. De leverantie der kleeding cnz. werd opgedragen aan den beer H. Niesuik, alhier. Als bode werd benoemd de heer D. Stam- mes. Als Protestantsch adviseur, tevens voor- looper, de heer W. Keizer. Een Katholiek ad viseur zal nog moeten worden benoemd. Om trent bestelling van kisten staat ieder vrij om deze te bestellen waar hij wiL De beer F. Hes Wzn. zag gaarne een bepa- ling opgenomen dat geen fooien mogen wor den aangenomeni. Overeenkomsten dezen wensch aangenomen. Medegedeeld werd, dat men thans van de leden van het oude Ziekenfonds 700 en van een lid-particulier nog 300 heeft gekregen, beide tegen matige rente. De vereeniging zal direct in werking tre den1 eni zoo noodig zal nog gewone kleeding wordeni gedragen. Ieder staat vrij den' ter- mijn van betaling te bepalen, t.w. in 6 maan- den, 3 maanden, 1 maand of om de 14 dagen. Als salaris voor functionnarissen werd voor dragers 2, voor adviseur-voorloopcr 8 en voor lijkafleggers(sters) 2 voorge- steld en aangenomen, terwijl in de eerstvol- gende jaaxvergadering het salaris van den penningmeester geregeld zal worden. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. de Vries nog even het te kleine kerkhof ter spra- ke, en dat ouders zullen trachten bij begrafe- nissen hun kinderen thuis te houden. Over het kerkhof zal voeling met de raadsleden wor den gehouden. De naam der vereeniging zal zijn: ,^iomen- to Mori". UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Mei werd1 op 23 da gen regen in den meter gevonden, tot een ge- zamenlijk bedrag van 101.3 m.M., terwijl de gemiddelde regenval dier maand 40 m.M. be- draagt, zoodat deze meer dan 2 maal over- troffoi werd. In't geheel is nu dit jaar al 252.3 m.M. re gen gevallen, wat voor gemiddeld slechts 221 m.M. behoorde te zijn. De gemiddelde re genval van een jaar is ongeveer een oude el of 690 m.M. Zaterdagmorgen geraakte bij Mulders- brug de auto van den heer P. Verburg, van Noordscharwoude, te water. De chauffeur sprong er tijdig aL Geen persoonlijke onge- lukken. UIT OUDKARSP'EL. Den 30 Mei 1923 vergaderde het onder ling veefonds van Oudkarspel en Noord scharwoude ten huize van den heer C. Via al daar, onder voorzitterschap van deni heer T. C. Zwager, dte de vergadering opemde met 'n welkom aan de tegenwdoordig zijnde leden en verzocht den seer. dlhr. J. Mosk, de notu- en van de vorige samenkomst voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd en1 ge- leekemd. Aan de orde werd gesteln de rekening en bleek dat de ontvangst bedroeg 2983.76H, de uitgaaf daaren,tegen 3021.45, nadeelig saldo 37687MUitgezet bij de boerenleen- bank 93239. Het aantal gestorven vee bedroeg 13 stuks waarvan 5 geheel werden afgekeurd en van 2 de helft. Aan den veeverloskundige, den beer de 15ronk, word uitbetaald 7 96. Aan premie brandverzekering 7 96.10. Vervolgens moest die voorzitter J. C. Swa- ger af treden dte met aigemeene stemmen op een; na werd herkozen en zijn benoeming aan- nam. Vopr taxateur moest aftreden de heer P. Kostenik die mede werd herbenoemd en zijne >etrekkmg aannam waarna eendge huishou- delijke zaken werden afgedaan waarna slui- ting volgde. UIT SCHERMERHOiRN. Zondagochtend had bier in het vischwaiter van den Eilandspolder de door den Henge- laiarsbond „De Karper" uitgeschreven hem- gelwedstrijd plaaits. Gm 9 uur waren een 28 deelmemera aan wezig. Nla toting namen de deelnemers in hun bootjes plaats en op een teeken van de con- troleurs werden dte hengels uitgelegd. Bepaald was, dat alleen op baara zou wordien gevischt. De controleura, de heeren J. Klippel en F. O. Kok badden, zeer tot hun spijt de eerste paar uur naeta te doen Het wieer werkte dan ook niet erg mee. Et blies een koude wind over het waiter em de henge- laars hadiden dientengevolge de jassen er bij aan; niettemin heerechte er een opgewekte stemming. Na eenige inalen van ligplaats te zijn ver- anderd werd om haflf twaalf de eerste baars gevangen. Nog geen vijf minuten daarna werd ntunmer twee in de boot ge- haald. Daar bleef het echter bij. Om twaalf uur werd edndigen geftotea en roeSden de deelne mers wetter miaar huis. Ate prijzam waren beschikbaar gesteld voor dB grootste hoeveelhedd baars, zoowel bene den als op maait: le prijs, Chineesch thee- blad; 2e prijs electrisch strijkijzer; 3e prijs, vischnet; terwijl nog door- een Aansltier- damsch vischliefhebber een heerlijke rook- worst besdhikbaar was gesteld als 4en prijs. Verder was nog beschikbaar een hengelL stok (3 deelig) met tuig, voor d'iengene die de grootste baars zou vangen en earn tulband voor hem die de eerste baars op maat zou vangen. Het Bestuur was van oordeel, dat, gezien die slechte vangst slechts 2 prijzen konden worden uitgereikt en wel1 aan dieni heer F. M'oerkerk, de tulband, voor de eerste baars op maat en aan den heer K. Molenaar die rookworst voor de tweede baars Tevens werd nog bekend gemaakt, dat voor de overige prijzen nogmaals een hengelwed- Strijd zou worden gehouden en' wel op Zon- dag 17 Juni a.s. wij wensdhen dan „de Karper" meer suc- ces dan gisteren. UIT LIMMEN. In spoedeischende vergadering kwam de raad Vrijdagavond half adht bijeen. De heeren Dekker en Mooij waren door ziekte afwezig. Na opening deelde de voorzitter mede, dat van den Minister van Arbeid bericht was in- gekomen dat de biidrage van de gemeente voor de rijkswerkloozenuitkeering 7 188.621 bedraagt. Uitgeloot werd eenx obligatiegeldleening 1910, no. 26 met 1: Juni 1923 betaalbaar. De voorzitter deelde mede dat deze verga dering was belegd op 'n verzoak van den di- recter O. E. B. en de Lidhtcomimissie bit ge- noemd bedrijf. Deze stelden voor met t oog op de werkloosheid tot uitbreiding van het laagspanningsnet over te gaan, welk voorstel B. en w. overnamen. De benoodigde materia- len zijn aanwezig de kosten kunnen uit de winst over 1922 worden bestreden. Voorgesteld werd de Westerweg voor zoo- ver geen aansluiting was, tot W. van der Eng, gedeelte Pagelaan, enkele woningen van de heeren Mooij', daarna een kromming tot de Visohweg langs den tuin van J. Hage- man en bet gedeelte Vischweg dat niet is aan- gesloten, verder overname van het bestaande net in den tuin van den heer W. Vermeulen welke zijn eigendom is. De heer Pepping kon zich er mede vereemi- gen doch' vroeg naar de soon van overname van het gedeelte van W. VermeulJen en zeker heid dat 'Vermeulen niet op een' gegeven oogenblik de zaak wit opruimen uit zijn turn. Spr. zou liever nu er toch kosten gemaakt worden1 de leiding gemeernte-eigendom zieni. De heer Valkering zeide, dat de heer Ver meulen zich niet zafverbindien; een servituut op eigendommen zou spr. ook niet lijken. De voorzitter zeide, dat de overname pl.m. 7 150 zal bedragen. Het andere bezwaar deelde spr. niet geheelechter wilde het hem voorkomen dat Vermeulen de geleiding noo dig heeft voor zijn vtoeiinridhting. De beer Pepping zou dan alleen voorstem- men als Vermeulen de zekerheid' geeft voor 10 k 15 jaar. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd be- sloten dat B. eni W. met den heer Venneullen niet voor zijn om zekerheid te geven voor een besprekingeni zullen hebben. Mocht hij er bepaalden tijd1 dan zal men het net op eigen dom1 der gemeente, in overleg met de commis sie van het G. E. B., plaatsen, hoewel1 dit veel meer zal kosten. Volgde sluiting. UIT HEILOO. In die afgetoopen week 'hebben we het Eliec- trisch Bureau van dm heer M. J. Kuiper, Holleweig 260 bezicMigd!. Torn ons dezer dagen op een raadsverga- dering in de buunt is gehliefcen diat een lie dier Lichtconimissie bij het G. E. B. de werk zaamheden van ddlt bureau roemde en1 tevens deni naam van een bekend direoteur van een G.E.B., hebben eens een kijkje wezen nemen. Wait we toen hebben gezien heeft onze ver- wach'ting overtroffen, hoewel het voor eeni leek moedlijkhedien oplevert om' zich een juist denkbeald te vormen van dectriciteSjt en lu toepaasSng, haar werktuigen en inrichitingen, doch bovenal het ijken. 'Naar we vernamen is het Bureau voorzien van een complete ijkinrichting, gemonteerd met spannings- en stroomitransformatoren, welke zijn geleverd door die fabaiek van de fa. Weston en van de fa. Hartman en Braun. De mooie inrtehtin'g ilaait zten hoe de meters geij'kt worden. In rapporten worden vastge- legd de afwijkingen van electrometersj We waren in de gelegenbeid gesteld, melt een vergrootglas gewapend, te bezichtigen hoe de Touten van lagers en aspunten een groote verandering op het aanwijzen der K W.U. kunnen veroorzaken. Het zuiver stellen daar- van is voor de Gemeentelijke Lichtbedrijven van groote waarde, dodh niet minder voor de verbruikers wanneer dit telwerk te vlug draait. Het bezichtigen van een ijktafel is mede zeer initeressant, alsmede de verschillende instrumenten welke daarvoor wordien' ge- hruikt. De grootst inogelijke zekerheid van juistheid is daarbij een gebiedende eisch en als de cijfers in rapporten worden vastge- legd en net bureau steeds onder controte staat, mag men die zekerheid! verwachten. Wij kunnen ons indienken dalt de controle in het net niet alleen voldoende is voor direo- teuren van licbtbedrij'ven en oommiissies van het G. E. B. UIT STOMPETOREN, Op de dloor dien Nbordhollaindsche Aithle- tiekbond te Edam gehouden wedstrijden be- haalden de heeren A. Tol, J. Leeuwangb, D. de Rooy en C. Klinkhamer Jr, alien leden van Voorwaarts, in het numimer touwtrekken (vedergewicht) den eereten prijs: een zilve- ren lauwerkrans, het kampioenschap voor N.- Hfolland, benevens voor elken deelnemer een groote, verguld-zilveren draagmedaille. UIT KOEDIJIK. Voor de voortgezette seriewedstrijden van S. D. W. werd: door Geel-Zwart II met 31 van Vrone III gewonnen. S. V. A. I wist met niet minder dan 70 van V. A F. C. Ill te win- men De wedsrtrijd Rood-Wiit IIVrone II ver- liep met 01 in't voordeel van Vrone, terwijl de laatste strijd dien middiagi, tusschen V. A F. C. em Rood1-Wit III door Rood-Wii met 01 werd gewonnen. Het Eerste van S. D. W. om een Lauwertak spelende tegen L. V. V. te Limmen kwam met dien uitslag 2—2 thuis, dus dat was mis. 't Tweede won met 12 van E. S'. V. Stadsnieuws EEN' „PRAATJE" OVER DEN STEDE- LIJKEN MUlZIEKTUIN TE ALKMAAR. In Musica, tijdschrift tern dienste der Han- mionie- en Fanf aregezelschappem sdhrijft de heer H. A. Maas, Dir. v. h. Sted. Orkest en de Muziekschool al'hier: Sinds jar en her bestond er alhier een groote behoefte aan een betere huisvesting (muziektent of -nis) em vooral en meer nog aan een betere plaats voor het gevem van concerten door ons Stedelijk Muziek- corps. Zooals het gewoonlijk gaat: minder nuttige dingem krijgen vaak meer 'belangstel- ling dan de meer nuttige; zoo is het ook hier gegaan. Na mijn aanstelling te Alkmaar 1919 heb ik direct voor een betere plaats tot concerteerem gepleit, vodr mij was dit ook reeds door an der en gedaan. Het is steeds een' schommelen .Jieen en weer" geweest, tot- dat vorig jaar net Stedelijk Muziekcorps haar 50-jarig bestaan ging herdemkem (dit had eigenlijk in 1918 moeteni plaats vinden, maar de tijdsomstandigheden lieten zulks toen niet toe) met een groot driedaags con- cours voor harmonie- en fanfare-corpsen. On der mijn voorstellen aan het Bestuur behoor de toen in de eerste plaats: het plaatsen' van een (tijdelijke) nis, waardoor het geluid der mededingende korpsen beter zou uitkomen en de jury eeni grooteren' afstand van de execu- tanten kon innemen en daardoor dien spelers meer vxijheid te geven. De nis (geheel van hout opgetrokken) is er toen gekomen en de uitslag daarvan was: alle korpsen1 konden zonder inspanning aan de fortissimo's en pianissimo s recht doen en de idee, voor het Stedelijk Muzikkorps een blijvende nis te bouwen, werd met nog meer dxang dan ooit te voren in verschillende kringen besproken en zelfs door den> voorzitter van het concours- comite 'bij de officede ontvangst ten stadhui- ze niet alleen ter sprake gebradht, maar als een dringende behoefte aan Burgeaneester en Wethouders en den Gemeenteraad in hunne welWillendheid ernstig aanbevolen. De eerste en krachtigste stoot was daardoor toege- bracht. Dat er tijdens en na het concours zeer veel over de nis werd' gesproken, is niet sterk genoeg uitgedrukt, neenH het werd bet onder- wierp van den dag. Nu hebben wij! te Alkmaar even goed als elders menschen, die niet veel zeggen maar wel veel doeni, eni voor al wanneer een of ander op hun terrein ligt. Een van dezen is de directeur van „de Hout" en Planitsoenen, de heer B. 'Hoek. Nog geen veertien dagen1 na het zoo bdji uitsteik geslaag- de concours (waarbiji de nis een hoofdrol heeft vervuld) kwam de heer Hoek met uit- gewerkte pl'annen 0m1 in den Hout een' mu- ziektuin met nis te maken. Dte Wethouder, Mr. A. J. M. Leesberg, voorzitter van Pu- blieke Werken1 (waaronder „de Hout" ressor- beert) begunstigde deze plannen, de heer A. Ohlen, voorzitter der Commissie over het Ste delijk Muziekikorps, interesseerde er zich ten zeerste voor ('t \mk tijdens het concours zoo menigmaal is uitgtekomen) en de muziektuin- miachine ging aan't werk. Met de besturen der bestaanae societeiten (met de totstandko- ming van den muziektuin moesten deze ver- dlwijheni, aldus liquideeren) werd geeonfe- reerd; ook moesten er mannen gevonden wor den, die de exploitatie zouden ter hand ne men (de Gemeente wilde er geen ambtenarij

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5