DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 180. Honderd vijf en twinfigst© Jaargang. 1923 DINSDAG 5 JTTNI Dtt mimraar bcafeaat nil 2 Marien Abonnementsprljs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.f!r. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en B[andelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE NIELWE DUITSCHE NOTA. Een bespreking, die Zaterdag tusschen de leiders der burgerlijke arbeidsgemeenschap ea die der sociaal-democraten werd •gehou den, heeft, meldt het Hbld., tot resultant ge- had, dat deze beide groepen de nieuwe Duit sche nota zullen goedkeuren. Bij de D'uitsch- nationalea schijnt voorloopig nog verschil van meening te bestaan. Er is een strooming, met graaf Westarp aan het hoofd, die te- gen de nota is, en daartegenover staat een andere, welker leider Helfferich is, die den stap der regeering goedkeurt. 'De vertegen- woordigers van den landbouw hebben hun bereidwilligheid om mede te werken te ken- nen gegeven. Gister of 'heden zouden de par- tij leiders waarschijnilijk door den rijkskanse- lier worden ontvangen, waaraa de nota dan heden of morgep zal worden verzonden. Zij zal weder, evenals de vorige, aan alle vijf der geallieerde mogendbedeni gericht zijn, daar zij" een aanvulling is van de eerste nota: Den hoofdinhoud vormt in elk geval de kwestie van de waarborgen voor de Duitsche betalingen. Onbeslist was tot nu toe de vraag, of de jaarlijksche betalingen in vast- 6taande ciifers zouden worden aangegeven, dan wel of ze in .verband zonden worden ge bracht met de waarborgen en daardoor elas- tisch gemaakt. Van het noemen van een vast einddjfer is geen sprake. Of er onmiddellijk na de verzeniding een vergadering van de commissie voor buitenlandsche a an gek gen- fa eden zal worden gehouden, is thans weer twijfelachtig geworden. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Uit Essen wordt aan de „Vossische Zei tung" gemeld: De directeuren van een aan- tal mijnen in het Ruhrgebied hebben wederom van de Fransche bezettingsautoriteiten bevel ontvangen, de brandstofleveranties aan Frank- rijk en Belgie te hervatten. A1 deze bevelen bevatten opgave van hoeveelheid en soort der verlangde brandstoffen, alsmede bestemming der zendingen. Onder verwijzing naar de verordening van gencraal Degoutte van 11 April wordt voor net geval van wedgering of verzet gedreigd met ccn gevangenisstraf tot een maximum van vijf jaar en met een geldboete, welker hoogte afhankelijk wordt gesteld van de hoeveelheid der opgevorderde fcolen. De majhen blijven nog steeds weigeren brandstoffen aan de be- zettende mogendheden te leven, naar aanlei- ding waarvan bij den krijgsraad te Werden reeds een. proces tegen zes mdjndiredeuren aanhangig is gemaakt. Het vervoer van steenkool en cokes uit het Ruhrgebied naar Belgie had eenige vertraging ondervonden in verband met de spoorwegsta- kiug in Belgie. Thans is het transport daar- van evenwel op bevredigende wijze hervat. Onder het Fransche-Belgische spoorwegbe- stuur is tot nu toe aan spoorwegongelulraen 'bekend gewordeni, dat in Mei-17 kolenitreinen en 15 personentreinen ontspoord en boven- dien 5 locomotieven geexplodeerd zijn. Vol- gens bij de Duitsche autoriteiten ingekomen berichten heeft het Ruhrbedrijf in Mei min- stens 62 ongevallen veroorzaakt. DE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. De stakingcn in het Ruhrgebied zijn thans ook overges ia^en naar andere deelen van de Duitsche republiek. Gistermorgen eischten de arbeiders van twee electrische centrales in Berlijn een voorschot van 500.000 mark en toen dit geweigerd werd, legden zij den ar- beid neer, waardoor het Cuidoosten der stad van eTectrischen stroom verstoken was. De trams bleven stilstaan en: in vele fabrieken moest het werk worden stppgezet. Naar ver- luidt zouden de andere gemeente-arbeiders zich bij de werklieden der electricteitswerken wilien aansluiten. Een later bericht deelt me de, dat de actie der stedeiijke arbeiders al weer is bijgelegd. Toeni de beweging ook naar de gasfabrieken oversloeg, besloot de Berlijn- sche magistraat den arbeiders een voorschot van 50.000 mark aan te bieden, dat heden zal worden uitbetaald. De arbeiders gitigen op het voorstel in en hervatten overal het werk. Ook de arbeiders van de stedeiijke gasfa- briek te Spandau zijn wegens een loongeschil in staking gegaan. De noodzakelijke werk- zaainheden^worden evenwel nog verricht. Zondag zijn te Berlijn verschillende door de coinmunistische partij belegde vergaderin- gen gehouden, waar behalve de politieke pro- bleven, voornamelijk behandeld werd de eisch der arbeiders op goudbasis te worden be- taald. Het is te vreezen, dat deze eisch ver- der om zich heen zal grijpen en dat in ver band daarmede emstige conflicten in de Duit sche particuliere industrie in de komende da- gcn niet uitgesloten zijn. Reeds Zaterdag werd bij verschillende Berlijnsche bladen bij het technisch personeel krachtige propaganda hicrvoor gemaakt en om aan- den eisch kracht bij te zetten, werd obstructie gevoerd, door- dat men: het op-ma ken vertraagde, zoodat er gevaar bestond, dat de bladen niet konden verechiincn. Zondag zijn in Noondelijk Berlijn vijf lei ders ecner communistische Hundertschaft, die zich bij een demonstratie vertoonden, gear- resteerd. Voorts zijn vele leden van een prijs- controle-commissie aangehouden. Tegen alien zijn vervolgingen ingcsteld. Ook de verantwoordelijke redacteur der Rote Fahne", alsmede eenige sprekers bij een gehouden betooging, zullen zich wegens overtrading der wet ter bescherming der re publiek voor den strafreehter hebben te ver- antwoorden, daar zij tot de vorming der Hundertsohaften hebben aangespoord. De partieele staking in de ijzdr-industric te Elberfeld is opgeheven, maar toch schijnt in het Ruhrgebied de toestand op verschillen de plaatsen niet zoo vooruitgegaan als men wel zou hebben gedacht. Bij de stemming on der de metaalarbeiders te Remscheidt heeft zich 90 pet. uitgesproken voor voortzetting van den strijd. Volgens een bericht van het „Acht-Uhr- Abendblatt" werd in een te Haspe (Westfalen) gehouden vergadering van verschillende vak- bonden in het metaalbedrijf besloten, voor Haspe de algemeene staking te proclameeren. VECHTPARTIJ IN EEN PARLEMENT. Uit Boekarest wordt gemeld: In het Roe- meensche parlement ontstond bij: de behan- deling der Bessarabische kwestie een woest tooneel. Een der spreker verklaarde, dat de Bessarabische bevolking ernstig werd onder- drukt. Hiiji las een namenlijst van vermoorde personen voor, waarop een groot tumult ont stond en een schietpartiji tusschen de opposi te en de regeeringspartijen, waarbij ex-mi nister Lupo met een stok Jacobesco aanviel. De beihandeling der Bessarabische kwes tie heeft geleid tot de ontdekking van zoo groote schandakn, dat de positie der regee ring geschokt wordt geacht. EEN REBE'LLENLEIDER TERUGGE- KEERD. De correspondent van de -Times" te Beira meldt, dat kolonel Mannie Maritz daar is aangekomen aan board van het Niederland- sche ss. „Rijperkerk". Maritz kreeg bij: het ui'tbreken van den oodlog van gemeraal Botha het bevel over een corps ongeregelde troe- pen. In October 1914 kwam hij: in opstand met een commando van- ongeveer '500 man. Hij werd door trouwgebleven troepen ver ve lgd en bij Kokamas verslagen. Maritz ont- snapte naar Duitsch Z.-W. Afdka en ging later naar Angola, waar hiji in Augustus 1915 door de PortugeesChe autoriteiten werd gearresteerd; in October van hetzelfde jaar werd hij: vrijgelaten. Hit deelde aan dlen' „Ti- mes"-correspoudenrt mede, dat zijn denkbeel- dent ten1 aanzien der tweestroomen^politiek ge- wijzigd waren:. BOTSING TUSSCHEN SOC.-DEM. EN RECHTS-RADICALEN. In een te Feucht bij Neurenbcrg gehouden' soc.-dem. vergadering ontstond een botsing met niet-socialisten, waarbij de politie te hulp werd geroepen, die bij het binnentreden van het vergaderlokaal met pistoolschoten werd ontvangen en daarop evencens van de wape- nen moest gebruik maken. Een deelnemer aan de vergadering werd gedood, vele andere per sonen gewond. Dit is de lezing, die het W. B. van het ge val geeft. De „Vorwarts" daarentegen be- schrijft het als volgt: Een onbeduidend voorval buiten de vergadering was voor de tegenstanders der soc.-dem. in de zaal aanlei- ding om politie uit Neurenberg te doen roe- pen, die ter sterkte van 40 man per vrachtau- to arrivecrde en onmiddeUijk gezamenlijk met dc leden der rechts-radicalen organisatie „Reichsflagge" optrad en zonder eenige re- dcu schoten loste in de vergaderzaal. FRANKRIJK EN AMERKA. Ter gelegenheid der onthulling van het monument, dat door de stad Chaumont is opgeiicht door de Fransch-Amerikaansche vriendschap, heeft minister-president Poincart een rcae gehouden over de interventie der Vereenigde Staten, wier sympathieen voor Frankrijtk reeds v<S6r htm oorl ogsverklaring aan Duitschland aan de Amerikaansche troe pen waren vooruitgegaan. De rede van Poincare gaf aanleiding tot een ontzaglijke ovatie. De gezant der Vereenigde Staten las daar- .op een boodschap voor, waarin hij den wensch uitsprak, dat de vriendschap tusschen de beide landen, die tijdens den oorlog was heroieuwd, hechter zou worden1 en dat voor- spoed steeds het deel zou zijn van het herleef- de Frankrijk. De president der Framsche republiek, Mil- lerana, sprak van den verdedigingsoorlog te gen Duitschland en zei, dat Frankrijk streeft naar de handhaving van het herstclde recht en eerbiediging der verdragen. Wanneer wij ons thans in het Ruhrgebied bevinden, is dit omdat de illoyaliteit van Duitschland ons er toe heeft gebracht. Wij wilien, d,at de over- wonnene, die den oorlog heeft ontketend, zich aan zijn verplichtingen houdt en herstclL wat hij heeft misdaan. EEN HOOOVE'R R AA'DFROCES Voor het Volksgericht te Munchen is gis ter het proces begonnen tegen Georg Fuehs c.s. De beklaagden: worden ervan besohul- digd, met geweld aangestuurd te hebben op verandering van de toenmalige grondwet van Beieren en op het vernietigen van den bestaanden staatsvora en tot dit doel poli tieke en economische toenadering tot Frank rijk en Tsjecho-Slowakije te hebben gezocht. 'De kapelmeester Maokhaus heeft zich in zijn eel in het huis van bewaring te Mun chen opgehan'gen. 'De Vorw&rts vraagt zich af, of hrt hier een geval van zelfmoord be- treft, dan wd of het Deutsch-VSlMsche veemgaricht de hand in het spel heeft ge- had. INVAL IN EEN PATRIACHAAL P ALE I S. Mc Neill verklaarde in het Engelsche La- gerhuis, dat hij bevestiging had ontvangen van den aanval van een menigte op den Griekschen patriarch te Konstantihopd in zijn paleis. *De Britsche hooge commissaris nam m overleg met zijn geallieerde collega's maatregelen om den patriarch bdioodijke bescherming te verzekeren. PHIL IPPIJ NISCH E OPSTANDELINOEN VERSLAGEN. De Times meldt dat Akbara, die beweert af te stammen van Mohammed, met duizen- den aanhangers den autoriteiten gedurende zeven maanaen het hoofd heeft geboden. Hij en. zijn aanhangers werden verleden week Vrijdag door xegeeringstroepen uiteengedre- ven, waarbij 53 der fanatici werden gedood. Achthonderd gaven zich daarop over. OVERSTROOMIINO IN RUSILAND In Cehtraail-Rusland heeft een gewekfiige overstrooming pliaats gehad tengevolge van het buiteni haar oevera itreden van. de Wolga en de Kama Een igroot laantail darpen staan onder water, de oogst is vemield, veel paar- den en nmderen zijn omgekomen en fabrie ken. verwoest. Er zijn bijna 400 personen verdroniken, onder wie 230 kinderen; 70.000 menschen zijn daikloos. EEN MOORD 'DOOR SEPERATISTENI De „K61nische Zeitung" meldit uit Trier, dlait op de Hauptmaikt de tuinman Ditz werd doodgeschoten. Tengevolge van1 den toeloop van1 naeuwagierigenj kon de politie de daders niet diadeldjk oniidekken. Ooggetiiigen beticht- ten echter de separatisiten Sdmeida1 en Reuier van den moond, die zilch aan arrestatie ant- trokken door het vertoanen van Fransche „Schutzscheilne". De bezettingsoverheid heeft de aanhouding van beaden verboden. DE DUITSCHE GEZANT IN A'MERIKA De Diuitsche gezant te Wlasibington, dr. WHedfeldt, zal 1 Jul! met veriof naar Berlijn komen. Dta'ar de rijlksregming echter de btl- lijjkheild van 'het verzo^k der firma Krupp can dr. Wiedfeldt weer in de directie op te nemen. erkent, kan men verwachten dat de gezant niet meer naar zijn post zal terugkeeren. HET DRANKVERBOD IN AMERKA. De tegenstanders der drankwet in andere staten zijn voomemens het voorbeeld van den staat New-York te volgen, door de drankver- bodbepalingen te doen herroepen. Men er- kent, dat de regeering te Washington voor een zwpre taak staat door het intrekken van den staatsmaatregel tot handhaving van de Volstead-wet. Hoewel, naar verluidt, de smok- kelaars actiever optreden, zijn er geen geval- len van dronkensdiap meer geconstateerd. ZHJN CLIeNTELE BESTOLEN. De „Daily Cronicle" vermeldt een: gedu rende twintig jaren1 voortgezette fraude, ge- pleegd door een zaakwaarnemer Arthur Ed ward Watts te Folkstone, die ook reeds door de rechtbank te Kent was veroordeeld we gens actenvervalsching enz. De thans gecon- stateerde fraude werd bij het onderzoek van zajh bankroet te Canterbury aan het licht. Ongeveer twintig jaar lang, vertelde hij aan den curator in zijn failllisseiment, had hij uit eigen zak de rente betaald over gelden., die zijn clienten hem ter hand haddenl ge steld. Hij bekende misbruik te hebben ge maakt van de namer zijner clienten en een menigte valsc^e documenten te hebben op- gesteld, terwijl hij ook bekende in een gerecn- telij'ke verklaring hij de opening van een) tes tament, de waarde van een landgoed te heb ben vermeld met 800 pd. st. inplaats van 2.200 pd. st. Het onderzoek duurt nog voort. DIEESTAI. VAN BONT. De „Vossische Zeitung" vemeemt uit Frankfort: Na het sluitefl der zaak drongen dieveni een bontwinkel in de Zeil binnenl en stalen er kostbare pelzen tot een totale waarde van 300 millioen mark. De daders moeteni niet al- leen bekend zijn geweest met de plaatselijke omstandigheden', maar ook goeae kenners zijn geweest, daar zij slechts echte pelzen hebben medegenomen en andere kunstig na- gemaakte zaken hebben laten liggen. DE A A RTSIBISSOHOP VAN SARAGOS- SA VERMOORD. Kardinaal Soldavile, de aartsbissdiop van Saragossa, is op straat dOor drie onbekenden door revolvensdhoteni vermoard. Tezelfder tijd werd ook een zijner familie- leden gedood. 'De moord wordt toegeschreven' aan een' geschil, hetwelk tusschen den aartsibisschop en eeniige arbeiders, die op zijn landgoed werkzaam waren, was ontetaan. Eeniige ze- kerheid1 d'aaromtrent is evenwel nog niet ver- kregen. 'De moord heef t te Madrid een pijnlijlken indriik getmiaiakt. Kardinaal de Soldavile was 79 jaar en sedert 1901 aartsibisschop van' Sa ragossa. Vier jaar geleden was hem den kar- dmaals'hoed verleend. Twee maanden' geled'en was aartsbisschop De Soldavile degene, die namens de Spaan- sohe geestelijkheid aan de regeering een ul timatum heeft overhandigd, waarin werd ge- protesteerd tegen het voomemen der regee ring een wijziging in de grondwet' aan te brengen, waardoor de geloofsvrijheid in Spanje zou worden uitgebreid. Binnenl^nd. DIENSTVERLATING. Een ministerieele besehikking van 31 Mei houdt het volgendfe ini: Vermits gebleken as d'at sommige officieren' niet volledig bekend zijini met de ter zake be- sitaande wettelijke en andere bepailingen, wordlt onder de aandacht gebracht, dat in noot 1) op bladz. 3 van L. O. 1922. Nr. 430 zooals deze nooiit nader is vasigiesteld bij L. O. 1923, Mr. 21, bedodd wordt de non-adivi- teit ingevolge lait. 70, punt 3 der Bevorde- rimgswet voor de Landmachit 1902. De tijd, doargebradit op non-activitrit, als bovenlbedoeld), telit mede voor het berekenea van het aanltal chenstjaren voor jaarweddever- hooginig, geldt als wehkelijke d'iensttijd in den' zin van art. 10 der Pensioenwet voor de land- macht. (St.M:. 1922, nr. 66) zoomede voor het bepalen van den oudierdom en rang, ook met het oog op bevordering, terwijl gedurende vennelde non-activiteLt 2/3 van het activitdts- trafctement van een .infamterie^offitier van ge- lijiken rang en diensttijd wordt genoten. Vooris wordt nog verwezen naar het ge- sltdle in punt 2e van moot 1op biz. 3 van L. O. 1922, or. 430, zooals deze noot nader is vastgeseld bijl L.O. 1923 nr. 21. ©emengd Nieuws BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Reeds vroeg in den morgen waren de beide torpedobooten Z 3 en Z 4 uit IJmuiden naar zee vertrokken om het Noorsche pantser- schip „Eidsveld" waarop zich koning Haa kon bevond, aan de grens van de territoriale wateren op te wachten, en naar IJmuiden te begeleiden. Toen1 het pantserschip de haven binnen voer, werden van het fort 35 saluut- schoten gelost en werd daamaast die Neder- landsche vlag ook die van Noorwegen ge- heschen. Toen de „Eidsveld" in de sluis lag, begiaf zach de door H. M. de Koningin aan den Noorscben koning toegevoegden eeredienst aan boordi, evenals de gezant van Noorwe gen voor Nedertand, de heer Huitfeldf. Om even voor tienen kwam H. M. de 'Ko ningin, vergezeld van Prins Hendrik, aan het C. Station te Amsterdam aan. In matigen draf werd naar den Dam gereden. De mu- ziek speelde het Wilhelmus waaraa het Ko- ninklij'ke edhtpaar op het balcon verscheen. Tegeni half twaalf veriieten de vorstelijke personen weer het Paleis om zich te begeven# naar de De Ruyterkade ter begroeting van Z. M. den Koning Haakon van Noorwegen. In het daar door de gemeente ingerichte pa- viljoen had zich reeds een groot aantal au toriteiten verzameld. Toen het Noorsche oorlogsschip over het IiJ naderde donderde het geschut van het Eantserschip Jacob van Heemskerck, over et water. Er werden 35 saluutschoten ge lost. De „Eidsveld" beantwoordde deze sa luutschoten. Het Noorsche oorlogsschip liet het aniker vail en midden op het I J. Op dat oogenbli'k stak eeni eeresloep van de Ko- ninklfjke Marine van het Koninklijke pavil- joen van wal. In dien sloep bevond zich Prins Hendrik, die zich aan boord begaf van het Noorsche schip om Koning Haakon te be- groeten. Eeniige oogenblikken later daalde de Noorsche koning van de statietrap af om plaats te nemen in het kleine vaartuig, waar- mee hij naar het Kon. Paviljoen werd ge bracht. Daar heette onze koningin haar hoogen gast welfcom en stelde vervolgens de aanwe- zige autoriteiten voor. Vervolgens had eeni inspectie plaats van de eerewacht bestaande uit 50 mariners en 50 matrozen benevens de marine stafmuziek. In een ceremonieelen stoet die geopend werd .door, denij eere-escorte huzaren, werd naar denl Dam gereden. 'Bij1 de aankomst op deni Dam klonk het Noorscbe Volkslied. Ook daar werd de eere wacht geinspecteerd. Het duurde niet lang of het koninklijk gezelschap versdheen op het balcon, toegejuicht door bet verzamelde volk. Daarna trok het kondnkl'ijk gezelschap zich in het paleis terug Te kwart voor drie werd uitgereden naar het Rijksmuseum langs den volgendeni weg: Dam, Rokin, Muntplein, VijZelstraat, Kei- zersgracht, Utrechtschestraat, Frederiksplein en' Weteringschans. Vervolgens werd een' bezoek gebracht aan het Rijksmusieum. 'Nadat verschillende heeren aan den Noor- sdhen 'Koning waren voor gesteld begaf het gezelschap zich naar de schilderijienafdee- ling waar speciaal een bezoek werd ge bracht aan de Rembrandtzaal. Daar werd de „Nachtwacht" in oogensohouw genomen, en vervolgens werden eenige and'eren Riem- brandfs bewonderd als 'De Staalmeesters en het Joodsche Bruidje. Verder werd stil ge- staan bij' Het Straatje van Vermeer. 'N'adat men Koning Haakon nog gewezen had op enkele andere beroemde doeken zette de vorst zijn handteekening in het daarvoor bestemde boek. Hiiermede was het korte be zoek ten einde en werd afscheid genomen, waarop de 'Koning zijn groote ingenomen- heid betuigde over hetgeen men hem ge- toond had. Na dit bezoek werden wederom de rijtui- gen bestegen naar de Ruijterkade, waar het gemeentebestuur recipieerde. In het paviljoen sprak de burgemeester van Amsterdam de heer W. de Vlugt, den Koning toe. Na deze ontvangst werd een rondvaart door de haven gemaakt, aangeboden door het gemeentebestuur. Aan boord werd een thee aangeboden. Te kwart voor zes meerde.de boot weer aan het Kon. paviljoen, waarop langs den kortsten weg het Koninklijke Paleis werd be- reikt. NBDERL. REtSVEREENIGING. In de te U trecht gehouden algemeene ver gadering van de Naierlandsche Reisvereeni- ging zijn uittvoerige besprekingen gevoerd over voorstellen tot verhooging van de contri- butie. De vergadering besloot ten slotte in) beginsd tot contributieverhooging. In het na>- jaar zal in een buitiengewone algemeene ver gadering een definitieve beslissing omtrenft deze aangdegenhedd worden genomen. Op voorstel van de afdeeling Utrecht werd besloten, dat leaders van vereenigingsreizen voortaam verplicht zijn, de aan hun hoede toe- vertrouwde aeelnemers op die terugreis niet te verlaiten, voordat Nederland weer bereikt is. Het hoofdbestuur zal echter in buiten- gewone gevallen het recht hebben, van deze verplichting ontheffin® te verleenen. 'Besloten werd in 1923, ten behoove vara de algemeene kas te berekenen van mssoim- men beneden 50 2 pet. an boven de 50 3 pot- Naar aanleidimg van een motie vara) de af- deelingen Rotterdam, waarin zij fcennis gaf, dat zij geen afgevaapdigde naar deze verga dering zou zenden, sprak de vergadering haar leedwezen daarover uit en zij besloot, dat stappen' gedaan zouden- worden om: de afdeeling Rotterdam te bewegen, op haar bonding terug te fconnen en op de algemeerae vergadering haar grieven uiteen te zettten GOUDEN FEEST WON. NED. AARD- RIJKSKUNDIG GENOOTSOHAP. In het Stedelijk Museum kwam Zondag- rniddag, naar aanleiding van het halve eeuw- feest, het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot- schap, in feestvergadering bijeen. Tot het il- lustre gezdschap behoorden o.a.Prins- Hen drik, de minister van Onderwijs, Kunsten eaai Wetenschappen, vain Koloniien en van Oorlog, de heeren dr. J. Th. de Visser, S. de Graaff en J. C. van Dijk, den commissaria der Koningin in NOordLHolland, jhr. mr. dr. A. Roell, en voorts tal van andere autoritei ten, in het bijzomder uit de kritogen der we- tenschap. Nadat Z. K. H. Prins Hendrik met een en- kel woord de vergadering voor geopend had verklaard, decide de voorzitter mede, dat van H. M. de Koningin een) schrijven was inge komen, waarin H. M. het Genootschap met zijn gouden feest gelukwensehte. De heer Th. F. A. Delprat, voorzitter van het genootschap, hield een feestrede, waarna eereleden' werdieini benoemd, een voordracht werd gehouden en een receptie valgde. LEERAREN AAN RIJKS H. B. SCHO'LEN. Onder voorzitterschap van Jhr. H. J. A. Pornpe van Meerdervoort uit Winterswijk ving Zaterdag te Utrecht de algemeene vera gaoering aan van de Vereeniging van Leerar ren aan Rijfcs Hoogere Burgerecholen. De vergadering werd bijgewoond, door den heer Van Swaay, insperieur op het M. O., namens den- minister van- onderwijs. Na diverse besprekingen werd op voorstel van de afdeeling Steenwijk met algemeene stemmen die volgende motie aangenomen „De vergadering, enz.; met bevreemding kennis genomen hebbende van het antwoord van den minister van onderwijs aan dem heer Marchant; overwegede dat het nieuwe onitwerp sala- risregeling voor de leeraren dfer R.H.B.S. een bdan'grijken salarisvermiinldering beteekent en een onbillijke achterstelling van die lee raren bij- andere categorien van ambtenaren is; overwegende dat door de eventuede ilnivoe- ring van deze regeling die belangen van het onderwijs ten zeerete zullen- worden geschaad; spreekt de verwachting uit, de minister oj> grond vara de door de verschillende organ i- saties aangovoerde bezwaren alsnog van de invoering zal afzien beslu-it deze motie ter kennis te brengen van dlen minister van otnderwijs en te publi- ceeren in de pens". Na uitvoerige besprekingen werd besloten dat het hoofdbestuur of de afdeelingen op de volgende algemeene vergadering eventueel de vraag aara de orde kunnen stellen of het gewenscht is dat voordrachten gepubliceerd worden voor de benoeming vara directeuren en voorts of de organisaties van leeraren op een of andere wijze in die benoemingera ge- kend dienen te worden. In de voortgezette vergadering-'werd be sloten tot voortzetting van de actie omtrent georganiseerd overleg voor leeraren1 aan de R. H. B. S. Geijverd zal worden voor een goede regeling van het ziekteverlof. Het hoofdbestuur zal ijveren voor de benoem- baarheid van leeraren aan R. H. B. S. tot lid

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1