DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 132. Bonderd yfif en twinfigste Jaargang. 1923 DONDERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 7 JUNI DM numtner bestaat ofl 2 Mariea Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—tr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel.. Admlnlstr. No. 3. Bedactle No. 33. Buitenland DE NIEUWE DUITSCHE VOOR- STELLEN. Het presidium en het bestuur vaa den Cen- tralen bond van Duitsche groothandelaren brachten gister een bezoek aan de rijksmims- ter van economic, dr. Becker, en deelden hem mede, dat de groothandd bereid is in rede- lijke mate mede te werken aan de betaling der schadevergoeding. Er werd op gewezen, dat de lasten slechts op alle groepen van hetbedrijfsleven in gelij- ken vorm mochten worden geiegd, onafhanke- lijik van de kwestie der verpandiug; zoo mo- gelijk moest dit geschieden door middel der rijksbelastingen, niet door speciale overeen- komsten, maar langs wettelijken weg. Het aanvaarden der lasten door het bedrijfsleven kon natuurlijk niet aan de vervulling van voorwaarden worden verbonden, doch wel lag het voor de hand, dat deze lasten slechts te dragon waren, indien gedurende het mora torium het pToductievermogen van het be drijfsleven aanizenlijk werd verhoogd. Dr. B'ecker sprak tegenover de bezoekers zijn tevredenheid uit en de hoop, dat zij in samenwerking met de verschillende groepen van het economische leven bruikbare grond- slagen zouden vindem voor een wettelijke re- geling en de deelneming van het ganschc be drijfsleven. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Voor den Franschen krijgsraad te Mainz stonden gister vier spoorwegbeambten te- recht, beschuldigd van spionnage. Zij beken- den in Februari op het station te Kreuznach de namen van de Duitsche reizigers te heb- ben opgenomen, die van de Fransche treinen gebruik maakten. Twee hunner werden tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, de beidc andere tot 10 en 12 jaar dwangarbeid. In Landau zijn in verband met sabotage op de lijn LandauWeissenburg 15 vooraan- staande burgers, o. a. de tweede burgemees- ter, als gijzelaars gearresteerd. Naar verluidt zou ook de fabrikamt Ph. Helfferich, broeder van den Duitsch-nationalen leider, in hech- tenis zijh genomen. Naar de „Lokalanzeiger" uit Dusseldorf vemeemt, is gistermiddag op een wetland, hetwelk aan den oever van deni Rijn is gele- gen, cn dat door de Franschen is afgezet, een jongen, Hans Hermes geheeten, cfoor een Franschen militair doodgeschoten. De jongen was met twee kameraadjes op de weide aan het spelen en liep op zeker oogcnblik op den Franschen soldaat toe met de woorden: „Monsieur, nichts zu essen". Volgens de ver- klaring vani den soldaat ging plotseling diens geweer af, waardoor het knaapjc een kogel in den slaap kreeg. De soldaat werd door Fran sche gendarmen gearresteerd. De Duitsche po- litie was genoodzaakt in te grijpen om hem tegen de woede van het volk te beschermen. Het nieuwe proces tegen een aantal mijn- directeuren, die hebben geweigerd steenkool aan Frankrijk en Belgie te leveren, hetwelk gister voor den Franschen krijgsraad te Wer den zou dienen, is om nog onbekende rede- ncn uitgesteld. Oorspronkelijk was de aan- vang op 1 Juni bepaald, doch werd toen op vcrzoek van de verdediging opgeschort. Drie der aangeklaagde directeuren vertoe- ven in het onbezette gebied van Duitschland; de anderen bevinden zich in voorarrest. Op de eenige nog onbezette spoorlijn Ber- ge-Borbeck-Altenessen-Dortmund zijn thans door de Franschen alle stations bezet. Naar verluidt zal het traject Heme-Dortmund door de Franschen gemilitariseerd worden. De „Vo6sische Zeitung" meldt uit Essen, dat op de door de Franschen gemiliferiseerde spoorweglijn KeulenMinden de Duitsche spoorwegarbeiders in staking zijn gegaan. Het station HambomNeumiihl is door de Belgen ontruimd. Ook het station Sterkrade staat weer onder Duitsch beheer en de trei nen op de lijn Hambom—NeumiihlSterk radeWezel worden weer door Duitsch per- soneel bediend. De ..Lokalanzeiger" vemeemt uit Essen, dat onbekenden bij Lintorf een1 gedeclte van den spoordijk hebben opgeblazen. Hierdoor zijn zestig goederenwagens en eenige locomotie- ven vemield. DE STAKINGSBEWEGING IN DUITSCHLAND. De nieuwe regeling der salarissen en loo- nen, voor de maand Juni, welke een verhoo ging van 66'/, beteekent, is in de krinigen der rijiksKstaats- en gemeente-arbeidcrs met groote ontevredenhdd ontvangen, zegt het Hbld. Vooral bij de arbeiders der stad Ber- lijn heerscht groote teleurstelling. Gistermor- gen is opnieuw een staking uitgebroken bij het telegraafbedrijf, dat dientengevolge een emstige storing ondervindt. Gisteravond werd het work weliswaar hervat, doch het personeel is thans overgegaan tot lijdelijk verzet, dat zal duren tot na afloop van het heden te houden referendum. Ook bij d'e rijks- en staatsarbeidcrs, mot name bij het spoorwegpersoneel, is men slechts ten deele met de verhooging van 66'I, pelt, tavreden en tengevolge van de zeer krach- tige communistische propaganda heerscht in vele bedrijven neiging tot lijdelijk verzet. Ook bij de ambtenaren heeft de verhooging over het algemcen niet bevredigd, zij hett dan ook dat men in deze kringen geen actie be- hoeft te verwachtem zooals die van die zijlda der arbeiders dredgt. Evenals onder het overheidspersoneel, zoo is ook de stemming bij dc arbeiders der par- ticulierc industrie en bij den landbouw. In het gansche land heerscht groote opge- wondenheid over de duurte en de daannpe niet gelijken tied houdecde loonsverhoogin- gen. Dinsdagmorgen trokken troepen commu- nisten door de straten in het westen der stad en' de voorstad Neukoln. Zij verzamelden overal groote menschenmassa's om zich heen en er werden opruiende redevoeringen gchou- den. De politie had maatregelen1 genomen tier voorkoming van excessen en' deze hadden dan ook niet plaats. Op het oogenblik wordt Opper-SileziS door een groote stakingsbeweging geteisterd, wel ke zich geleidelijk uitbreidt. Te Beuthen is bij de meeste industrieele bedrijven en' mijnen het werk stopgezet. De staldng is overgeslagea naar Hindenburg en Gleiwitz. Dc vakvereenigingeni der mijnwerkera, me- taalbewerkers en transportarbeiders stelleu pogingen in het werk een uitbreiding dezer wilde staking te voorkomen. In Neder-Silezie is een landarbeidersstaking uitgebroken. Reeds in 18 districted ligt het werk stiL INCIDEMTEN. TE LEIPZIG. iDe „Vo8sdsche Zeitung" vemeemt uit Leip zig De wericloozenrelletjes werden gistermid- diagi in de stad voortgezet. Omstreeks vier uur verzameldien zich duizendem demonstramen op de Augustusplatz. van waar zij vervolgens naar een der drukke winkelstraten trokken. Een kleine politiemacht, bestaandle uit vijl agenten, traditte die menagte tevergeefs tegen te houden. Ziji werden door de demonsranten aangevailen en zoo ernsitig mishandeld, dat drie hiunner onmiddelbjk naar het ziekenhuis moestien wordlen overgebracht, waar een agent aan de bekomen Ikweteuxen is overleden. Bij een daarop tusschen politieversterk^ gen en' demonstranten ontstane schietpartij werden volgens tot nu ingdkoimcn berichitien 6 persomen gedlood en 37 zwaar getwomd, waaronder 15 poli'tieaigenllen. Het aantal dooden en gewonden is echter veel grootar, daar dfe volksmenigte zelf die gewonde en dooden vervoerd' heeft. De pofliLie-presademt) heeft samenscholingen veiboden. DE OON1FEREN1TEE TE LAUSANNE. De oorrespomdent van' de „Vossisdhe Zei- tunigf' te Lausanne vemeemt, uit politieke 'kringen^ dat Venizelos offideele stappen bij den voorzitter van de conferentie, Sir Horace RumlboM, generaall Pelte en Montagna zal ondernemen, om van de geallieerden toestem- ming te krijgen tot het aMuiiten van een af- zonlderljiken vnede tusschen Griekenland en Turkije, temzij' de conferentie inmiddels gToo- te vouderingen maaW. Verwacht wordt dat die bank vant Athene te 'Konstamtinopel die een'tgen tijd geleden door de Tuhksche auitooriteiten werd gesloten, bin- nenkiort tijdeldjlk zal worden heropend, onder controle der Angora-regeering, voor de uit- betaling der bij haar gedeponeerde gelden aan alle vreemdelingen met uitzondexing van Grieken. Daama zal de bank weer worden gesloten. In de kwestie der couponbetaling het voomiaamste nog op te lossen geschid te Lau sanne handhavem de Turken hum onverzet- telijlke houding. (DE BOMAANSLAGEN IN POL Eft. Met ijver worden de nasporingen der poli tie in verband met de jongste bomaanslagen tegien de universitdt te Warschau en tegen de redactiebureaux der bladen in andere ste- den van Polen voortgezet. Zij hebben reeds geleid tot de ontdefkking van een vereendging, bestaande uit jonge anarchisten, aan het hoofd waarvan twee jonge Lifhauers staan. Deze organisatie staat in verband met soortgelijke vereenigin- gen te Kowno en Berlijn. Bij een huiezoeking in het gdbouw dezer vereendging werden vijf bommen van Oosten- rijksch maaksel ontdekt, bencvens een kisrt met ontploffingsmiddelen en een groote hoe- veelheid Duitsche revolvers en munifie. Vijf- tien personen werden gearresteerd. NA DE STAKING IN BELGIe. Het treinverkeer, zoowel het goederen^- als reizigerWrkeer, wordt langzamerhand weer normaal. Op de lijn BrusselAntwerpen rij- den eenige treinen voorloopig nog niet. Tus schen. Brussel en Dendermonde loopen de treinen als vroeger. Op het geheel net is een druk verkeer van goederen- en kolentreinen. Te Antwerpen werdfen 27 ontslagen1 door den minister gehandhaafd, waaronder die van den voorzitter en secretaris van het Na- tionaal Syndikaat behooren. Er heerscht nog gebrek aan kolen', zoodat het aantal reizigcrstreineni is vcrminderd. De spoorwegbataljons van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 zijn gisteren gedemobili- secrd; de lichtingen 1917, 1918 en 1919 zul- len op Woensdag 6 Juni, die van 1920 op Vrijdag 8 Juni en van 1921 op Maandag 11 Juni vrijkomen. HET PROCES TE MUNCHEN, Het verhoor van prof. Fuchs en zijne mede- beklaagden in het hoogverraadsproces is gis ter te Miinchen voortgezet. Hderuit kon, vol gens een bericht uit Berlijn, herhaaldelijk worden geconstateerd, dat Frankrijk, voor hetwelk Duitschland niet genoeg kan worden ontwapend, heimelijk de Beierache putsch- vereenigingen met geld' gesteund heeft. De Fransche luitenant-kolonel Richert, die met Fuchs onderhandelde, moet zelfs tot een van deze vereenigingen, den Blucherbund, onder den naam Kreuzer als lid behoord en open- lijk verklaard hebben, dat de losscheuring van het Rijnland en de vemietiging van het Duit sche rijk het doel was der Fransche politick. Frankrijk moet behalve eene economische overccnkomst, ook eene ondersteuning met wapenen, o. a. met twee pantsertreinen en- 70 tanks, hebben toegezegl. De beechuldigden trachtteni ook dloor middel van1 den mede- bcklaagde Hunk zich met Tjecho-Slowakije in verbinding te stellen, opdat dit land tot ont- lasting van Beieren troepen aan de Saksische grenzen zou bijeentrekken. LANGE TOCHTT MET EEN KLE IN JACHT. Kolonel George Bertie, zoon van graaf AMngd'on, ils te Oowes aanigekomen na een meilkwaarctgen tocht i!n zijn klein, als een kaag uiifgerust jacht „Nun" van1 8 ton. Hij stak naar Havre over in November, voer de Seine op naar Parijs en vervolgens door de Fransche kanalen em riVienen naar de Rhone, waar die Mididfellandsche zee bereiikt werd en vanri'aar naar Marseille en Italic. Bertie was vergezeld! van zijn schipper, kapdltedm Hop kins van Southampton en eeni Franschen jon gen. De terugreis van Genua naar Looden Werd gemiaakt op een Zweedsche stoomboot EEN GESTOORDE P'LEOHTIGHEID. Terwijl een' menigte van 20.000 h 30.000 man Zaterdag de plechtige onthulling van die cenotaaf te Newport bijtwoonde, reed een auto op haar in. De menscbem stonden op die plaats zoo dicht opeem, dat toeni drie of vier personen vielen, een twaalftal anderen1 evenioens tegenl den grond gestagen werd. Twee van hem moestien naar het ziekenhuis worden gebracht. Tijdens de plechtigheid vie- len 127 personen ftauw. HUWELIJKEN VAN GEESTELIJKEN IN DE GRIEKSCHE KERK. Het Pan-Orthodoxe congres, dat thans te Constantinopel wordt gehoudlen ter bespre- king van de vraagstukken, die van belang zijn voor de Grieksche kerk, hfeeft bepaald dat geestelijken voor de tweede maal zullen mogen1 huwen, wat vroeger niet geoorloofd was. Dit vraagstuk was van gewicht, omdat veel geestdijken in 'Servie, die tijldens deni oorlog hun vrouw hadden verlbren, her- trouwd waren1. Het congres besprak ook de vraag of bis- schoppen voortaan zullen) mogen trouwen, wat tot nu toe verboden was. Ofscbooni de Soviet Russisdhe ikerk dit verbod heeft over- treden1 en nu reeds ongeveer twintig Sovjet bisschoppen geitrmiwd zijn, oordieeldie het congres de zaak niet urgent en stelde het de beslissing uit. ELLENDE ONDER DUITSCHE KINIDEREN. Aangaande de ellende, die onder de Duit- sdbe kinderen1 bestaat, wordt geconstateerd, dat 40 pet. der Duitsche kindergestichten we- gens geldgebrek moesten worden gesloten. De gestichten, die moodzakelijk moeten blij- veni bestaan, worden eveneens met financiee- le moeilijkhedem bedreigd. De voeding en kleeding van velie kinderen is omvoldoende. DE TERR EUR TE BARCELONA. Een troep onbekend gebleven personen heeft schoten gelost op een agent van politie en dezen gedood. De aanslag sohijnt bedoeld te zAim tegen een advocaat, die voorloopig in vrij-heid was gesteld, ma eerst te zijn gear resteerd op beschuldiging van een aanslag gepfcegd te hebben tegen een rood valkver- eendgingsblad. DE BEPER'KI'NG DER BEWAPENING. De Volkenbondscommissie voor de beper- king der bewapenimgem heeft een voorstel aangenomen van den Franschen kolonel Requin, waarbdj den Raad wordt venzochk na te gaan of het mogelii'k zou zijn, de acht re- geeringen die aan de vlootoonferentie te Washington hebben deelgenomen uit te noodigen, aan de commissie de rapporten van hun deskundigem omtrent de kwestie van den oorlog met chemische middelen over te leggen. Ook heeft de commissie besloten^ den Raad van den Volkenbond te verzoekem, de stateni, die niet lid zijn van den Bond, uit te noodi gen tot een Ikenbaar miakem van hun nteenimg over de wijze waarop ze met dem Bond willen sameniwerken in zake de controle over den handel in, en' den particulienem aanmaak van wapenen. IDE UITROEILNG DER VERGIFTIGE SiLANGEN IN BRAZILIe. Volgens de „Matin" worden in Brazilie jaarlijlks 18000 menschen door vergiftige slangen gebet-en, waarvan in doorsnee ca. 4000 sterven. Dit djifer, dat nog steeds stork bij dat van Indie achterblijf t is toch nog steeds zeer hoog eni men vraagt zich af, hoe het komt, dat men ondaniks de huidige serumtherapie, er zoo slecht in slaagt het euvel te bestrijaen. Het Calmette-serum had minder uitwer- king dan men venwachtte em die rfedem daar- van was ook zeer eenvoudig. Het serum is n.l. slechts uit een giftsoort getrokken en wel uit het gift van ae door de natuurlkundi- gen met den naam van N'ata tripudians be- titelde slang. Derhalve helpt dit serum alleen tegeni 'he't gift van deze slangensoort. Er zijn echter in Brazilie een groot aantal soorten van giftslangen. Met instituut te Butantan vervaardigt dan ook vele serums, dile in speciale gevallen ge- bruikt worden. 'De groote moeilijkheid is echter om aan1 de verschillende slangen en haar giftsappem te komen. Te dien einde heeft men leem jacht met spe- dale vallen georganiseerd. Boeren, die de reptielem vangeni en aan het instituut uitle- vmeni, krijgen een premie, hetzij1 in geld of in serum. Deze aanmoediging heeft vruchten afgeworpen'. Het instituut ontvangt maande- lijks ongeveer duizend slangen. NORTE BE RIGHT EN. De Almerikaanische Relief Administra tion' zal na den nieuwen oogst, na twee jaar in Rusland werkzaam te zijn geweest, dit land verlatem De opium-comm'issie te Gemfeve heeft met allgemeene stemmen de resolutie aangeno men nopens de beperking van' het opiumge- bru'ik na schrapping van de meeste daarin ge- maakte reserves. De Itaiiaansche ministerraad heeft zijn goedkeuirinlg gehecht aan de vanning van een nationale crediet-instdling ten behoeve der Itaiiaansche arbeiders, dlie in het buitenland gaan werken De regeering van Bolivia heeft dam staat van beleg afgekondigd in sommige deelen van het land, aamvoerende dat de mijnwerkers voornemens zijn een politieke staking op touw te zetten. Betreffemde de arrestatie van een aan tal communisten en socialisten te Tokio wordt nog gemeld!, diat tegen acht socialistische lei- dere een vervolgimg zal worden ingesteH. De uitsluiting in de jute-industrie te Dundee (Sdiotlamid) is opgehevem. Een hittegolf is plotseldng over de Ver. Staten getrokken. In Washin'gton was de tem pera tuur gisteren' 90 gr. in de schaduw. i De Volkenbondoommissie voor de ver- minderiing van de bewapendngem is met het onderzoek van het onltwerp-verdrag-Cedl be- gonnen. Een' hevige hrandi heeft de oentrale markthallem te Toulon verwoest. 'De Itaiiaansche miniisterraad heeft het wetsomtwerp tot hervorming van' het kiesrecht aangenomen, alsmedfe het wetsontwerp, waar- hij stemrecht en verfciesbaarheid1 bij de ge- meenteraadsverkieziiiigen' worden toegekend aan zekere categorieen vrouwen. De berich'tem omtrent het instorten van het gebouw der Franklin National Bank te Washington, zijin onijuist gebleken'. Het Ohiimeesche kabinet te Peking is wegens een conflict met den president en bloc afgetreden. B'ij die Spaansche actie in' Marokko zijn 7000 rebellem op de vlucht gedireven. De Spanjaarden haddieo 45 dooden en 210 ge wonden. De sndtrein uit Valencia (Spanje) kwam gister bij Benicolet in de prov. Valencia in botsing met 'n goederentrein. 't Aanltal slacht- offens is flog niet bekendi. Twee lijken zijn reeds geborgen. Er is een vrij1 'groot aantal zwaar gewonden'. Het reddingswerk is nog in vollen gang. Binnenland. OPEWARE VE'RKOOPINGEN. Op vragen van heit lidi van de Tweede Ka- mer, den iheer Ter Hall, beitreffende de hef- fing van regdstrajtiereoht bij1 schijnverkoop van goederen' op openfoare veilingen; het comtroleeren van opegbare verkoopingen dOor de onitvangers der registratie en de belasting- plichtigbeidi van buitenlandsclie koopliedien, dier bier belande goederen openbaar ver- koopen1; heeft de minister van finamden geanlb- woordi: Ondiergeteekende is van meeming, dat, wanneer roerendte goederen ten aanhoore van het puMiek in veiling worden' toegewezen, zoooat elk aanlwezige den indhxk moet krij gen, dat de goederen inderdaad zijn ver- kodnii, zij in het proces-verbaal der veiling behooren te worlden opgenomen, tenziji mochlt worden bewezen niet enkel beweerd, dlat er een sdhijnvertooning plaalts had1. Hefc is voor de toepasselijk'heid van de artt. 55 en vlg. dler Regisfcratiewet 1917 noodig, dlat de toeiwijzing uitdrukkel'ijk voor em be- paalden prijs aan een bepaalldi persoon is geschied. Wanneer zulks niet uitdrukkei'ijlk plaats vindrt en de vefkooper d'aarentegen dien ambtenaiar duiidelijk maakt; diat wordt opgehoudan is, de amlbtenaar met verplicht, het opgehoudene in zijn proces-verbaal op te nemen. Of ddze gevallen veelVuldig voorkomen, zoodat van een- gebruik kan worden gespro- ken, in dien ondergeteekende niet bekend. Bij brief van 31 Jirli 1922 no. 8, afdeeling Registratie en VertnogenSbelastiing, heeft de ondergeteekende zijln aimbtgenoot van iusititie verzodit, de notairissen en deurwaarders in kennis te stellen met de hierboven ontwikkel- de meening. Uit het botenstaan.de volgt, dat van dien openbaren ambtenaar niet kan worden ge- vorderdl, dait'hiji het ophouden van het ge- veilde aan het publiek meedeelt. Den onfvangers der registratie is opgedra- gen te waken voor die richtige naleving van die RegiStratiawelh 1917 en alzoo ook voor die van de artt. 55 en vtt'g. dier wet. Weflke uitkomsten dit dod van hum con trole heeft opgeleverd, is den ondiergeteeken de niet met juistheid bekend. 'Een madere opdlrachit is niet noodig. Bij invoer Van dloor buitenlandsche koop- liieden ten verkoop naar Nederland gezon- den goederen (zoogenaamde consignatiezen- d'ingen) moeten deze volgens de bestaande wettelijke bepalingem wordfen aangdgeven naar den door de eerste hard! in het buiten land voor levering hier te lande te bedingen koop^plrijs, zonder inbegrip van het invoer- recht. Alls conitrole op de juistheid der aan- gegeven waarde dienen de laatst-rekende koopprijzen van gel'ijksoortige goederen, waaromtreot, zoo noodig, deskundigem ge- raadlpleegd worden. De door buitenlandsche kooplieden gehoti- den veilingen zijn met een zelfde registratie- redht belast als die, door hier te lande wo men de personen gehouden. Voor zoover het hier te lande in hei open baar verkoopen van koopmansgoederen door buitenlandsche koopliedeni als uitoefeming van een beroep of bedrijf hier te lande kan wordm aamgermerkt, zijn deze koopliedien ia- geivoige art. 2 der Wet op de Inkomstenbe- lasting 1914 aan deze belasting onderwor- r>en. Hun zuiver inkomm wordt, beboudens de uitzondering, in art. 24 der wet gemaaklt, berCkendl volgens de bepalingem, welke gel den ten aanzien van de hier te landen wonen- de natuurlijke nersonen. HOOIFD ACTE-EX AMENS. De minister vara onderwijs, kunsten en' we- tenschappen heeft bepaald: 1dat het schriftelijk gedeelte van het exa- men' ter verkrijging van de akte van bekwaam- heidl als hoofidonderwijlzer of onderwijzeres voor het j>aar 1923 zai plaats hebben* op 3 Juli a. s. 2. dat de mandelimge examens zullen aan- vangen op 18' Jldi d.a.v. em dat de commis- sieru, met het afmemen van deze examens be- last, zullen zitiing houden te Breda, Nijme- •gen, Rotterdam), 's Gravenhage, Haarlem, Utrecht, Leeuwardem en Zwolle. Gememgd M witts. AAMjfEIHDUDEN. De politie te Amtwerpem heeft, in' samen werking met NlederlanidSdhe rechercheurs, twee personen1 aamgehouden, als verdadit van den cliefstal van f 80.000 fen nadeele van dec pasfoor te St. Jansteem. Het zijn een Hollan der, zekere V., en een Belg. zekere De L.. een Amtwerpsche inbreker. Beiden zdjm ter beschik- kiog van de Belgiscfae justitie gesteld. HULP BUJi SPOORWIEGONG'EIJUKKEN. Verscheruen is het rapport van de commis sie, ingesteld bdji besluit van de algemeene ver- gadering van dem Koninklijlkenl Nationalen Bond voor Reddiingwezen en Eerate Ffulp bij OmigeMkemi Het Onanje Kruis van 12 Octo ber 1921, om te onderzoekem, welke maatrege-* len1 ganiomem fcumnea worden am te komen tot een goede regeling van de bdji spoorwegonge- lukken te verleenlen hulp. NEDERLAND EN BELGIE. Uit Birussel wordt gemeld Prins de Li'gne, de Belgische gezanf in Den Hlaag, zal eerstdaags worden' ontvangen door minister van Kamiebeek en zal uitimg gevem aaei den1 slechten indruk, op de Belgische openbare meening gemaakt door den' maaltijd van het Algemeen Nbderlamdsch Verbond te Dordrecht, waaraan de Nlederlamdsche regee ring was vertegenwoord'igd, en waar o.a. ook activisten gehuldigd zijn. INIB'RAAK. In verband met de imbraak in het postkian- toor te Steenlwijlk zijn te Assen gevankelijk binnengebracht J. HL B., arbeider te Barger- Oosterveld, verdacht van 'helinig, en diens vrouw, als verdiacht van medeplichtigheid1 EEN AVOMTUURLIJlKE R'EIS- De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel schrijft: Hit uit het HlanddSblad in het ochtendblad van 31 Mei overgenomen bericht betreffende de lotgevailen vani twintig Veluwsche arbei ders, die voor werkzaamhediett in Noord- Frankrijk aiamgeworven aildaar in den steek werden gelaten en, na Brussel te voet te heb ben bereikt, op verzoeki van den NCderland- schen consul door de poMe met gummistok- ken uit het consulaat zouden zijn gejaagd1, is, naar i'k .ten stelligste kan verzekeren, althans voor wiaf de behandeling in het Nlederlandsch oonsulaat te Btrussel aangaat, volslagen on- juist. Niet twlilntig, maar twee Nedertemdseh spre- kende arbeiders bodern zich op een Vrijdag- avond, na het siliuitiingsuur, op het consulaat aiao en werden, bij1 atfwezftgheid van den con- su l-gemeraal, door een beambte te woord ge- staam, die hun het vriendelijk verzoek dred, dem volgenden morgem terug te keeren. De ar beiders waren heel beleefd en verfrokken ont- midddlijk,, zonder dat politie of gummi-stok- keni daarbij' te pas kwamen. Den volgendien ochtend verschenen de .arbdders echter niet; zij. blijikiem evenwel in dem namliddag nogmaals te hebben aangebeld, maar moesten, daar het consuilaat reeds gesloten) was, onverrichterza- te heengaam. Later heeft men ze diaar niet meer teruiggezien. Demi Nederlandschen oonsul-generaal, mr. Hi van Romburgh die de voorkomendheid in persoon liS of de leden van het comsulai- re personeel kan dan ook niet het minste ver- wijit treffen. BRAND. Gistermiddag is brand omfstaam in het houtmagazijm van den 'heer H. P. aan de Noordstraat te Tilburg, hetwelk met het aan- gnenzende magazijn van. den schoenihandelaar B. H. en een gedeelte der belendende pakhni- zen van' de DLG I. der Hanze in asch werd geiegd. AARSCHE RANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1