DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mr. JOHN G. KEATS, No. 13a. Honderd rijf en twintigste Jaargang. 1923 VE'JJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 8 JTTNI Dit numncr bestaat eft 2 bladen. AJbonnementsjprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft-, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Bnitenland DE NIEUWE DUITSCHE NOTA De Duitsche regeering heeft gister aan de regecringen to London, Rome, Parijs, Brussel, Washington en To kilo ter aanvuliing en uit» breiding van de nota van 2 Mei een memoran. dum doen overfiandigcn, dat zich, ten einde den votderen voortganj} van de gedadhtenwis* jeling te vergem a kk elij'ken, tot de beantwoor. ding beperkt van de pv.in/ten, die de antwoor» den der Geallieerden genneen h ebb en. Het me' morandum wijst er op, dat de Duitsche regee« ring niet oprecht zou ban dele n en het pro» bleem zijn op tossing niist nader zou brengen, wanneer zij meer zou willem betoven dan het Duitache rijk in staat is, na te komea. Met het oog op de tnoeillJkheid, het Duit« ache prestatievermogen te sahatten, verklaart de Duitsche regeering zich, aLdus gaat het ipe» morandum verder, bereid, 'die beslissing van een onpartijdige initemationale instantie over het bedrag en de wijso der betaling te aan. vaarden. Zij is bereid alio ge>gevens voor een betrouwibare beoordeeling van het Duitsche praestatievermogen over te leggen, volledige inzage in het financieele beheer van den staat toe te staan en all© gewensehte inlichtingon over de hulpbronnen der Duitsche volkshuis» bouding te verstrekken. Zoolang blijkt, dat de voorgesnomen ultgifte van leeningen niet kan "worden doorgevoerd, legt de Duitsche regeering zich ibij een stelsel van jaarlijksche betalingen neer. Ter uitvoe» ring van het definitiieve schadevergoedingsplan stelt de Dui/tsche regeering de volgende waar» borgen voor: reorganisatie van de rijksspoorwegen tot een ondememing met een van het financieel be beer onafhankelijk afzonderlyk kapitaa] onder eigen beheer; uitgifte van goudtobE'gaties der rijksspoorwe» gen tot een bedrag van tien milliard goud» mark, die van 1 Juli 1927 af een rente van 5 pCt. zulen dragem en derhajve 500 millioen goudmark per jaar garamdeeren. Teneinde een verdere 500 millioen per jaar, van 1 JuH 1927 af, te -waarborgen, zal de Duit» sChe regeering aanstonds alle Duitsche bedrij» ven, de Industrie, de hanken, den handeL het verkeer en den landbouw tot een garamtie ver» plitfhten, die als eerste o-nderpand tot een som van 10 milliard goudmark op hun beziit zul worden gelegd. Deze zekergesfcelde 500 milli< oen worden 6f door een aigemeene belasting, of onmiddellijk door de als waarborg gestelde obiecten opgebraakt. Verder wordien de dou« anerochten en verbruilodbelastingen op tabak, bier, wijn en suiker, evenals de opbrengst van het brandewijnmonopolie, als onderpand gc» steld. Het memorandum wijst er ten slotte op, dat Duitschlanriis betatimgsveiunogen afhangt van do wijze, waarop het geheele probleem wordt opgelost Tor nadere regelimg van de beta. Hngswijze en het vastleggen van de waarborgen zijn mondelmge onderhandefagen noodig. Duitschland erkent .zijn verplichting tot soha« devergoedinug. De Duitsche regeering heihaalt haar verzoek tot het bijeeinroepem van een conferemtie. DE O NT VANG ST VAN HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD. In gezaghebbende Londensche kringen is men ruot bereid commentaar te leveren op de nieuwe Duitsche voorstel len, daar men den tocstand te d'elicaat acht om een haastig, niet overwogen oordeel uit te spreken alvorens de inzichten der andcre geallieerden bekend zijn. Een kabinetsraad wordt spoedig ver- wacht, waar het memorandum zal worden besproken, waama, zoo gel-ooft men, een uit- wisseling van inzichten tusschen Londen, Pa rijs, Rome en Brussel zal plaats hebben, ten einde te bestissen, welke stappen de geallieer den zullen doen. En Engeland1 beschouwt men de nota nogal optinistiseh, de Fransche officieele kringen daarentegen achten haar onaannemclijk cn belachelijk .zoo zelfs, dat het twijfelachtig zou zijn of er wel op geantwoord wordt. Een tekortkoming zal men Duitschland wel in de ecrstc plaats verwijten, n.l. dat het niet staakt het lijdelijk verz-et in het Ruhrgebied, iets wat op de Brusselsche conferentie van Woensdag al« eerste voorwaarde werd gesteld voor bespreldngen. DE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. De stakingen in. Silezie bredden zich nog steeds uit. In het district Steinau zijn d-aden van ter- rorisme bedrwen. Benden ter sterkte van 200 a 300 man tr okken er rond om de werkwilli- gen met knuppels van het veld te jagen. De staking bij de metaal-industaie in het Bergsche landi heefit zich in zooverre ver- scherpt, dat thans ook de noodzakelijkste werkzaamhieden, de z.g. Notstandsarbeiten, zijn r.topgezet, Het aantal dooden bij de relletjes te Leip zig was gister te middemacht tot acht gesta gen. E^ tweede politie-beambte is aan zijn verwomdingen overledcn. De nacht was rus- tig vcrloopen. Het rij'ksdepot van financial heeft bepaald, dat hedeii en morgen aan de ambtcnaren en staatsarbeiders voorschotten ten bedrage van 300.000 mark per hoofd zullen worden ver- strekt DEI BIJEIE'NKDMST TE BRUSSEL. De tekst van het officieele communique, dat na afloop der Franschi-Betgische conferentie van gisteren aiin de pens werd verstrekt luidt aldus; De Fransclie enl Belgische regeoingen- heb ben de bestudeering der verech illende kwestie3 in verband met die bezetting van het Ruhrge- biedi, voortgezet. Ziji hebben1 haar vroeger ge- nomeni besluiten ongewijzigd gehandnaafd, speciaal wat betreft de voorwaarden, waar- onder de ontruiming van het Ruhrgebicd, na beta-ling dler schadevergoedingen door DniitscM'and, zou plaats hebben. Tevens hanldlhaven' de regeerinigen haar be- slniiten1 met betrekking tot de verpfichting voor Duitschland, om het lijdelijk verzet te staken, voordat de 'Duitsche voorstellen in overwe- ginig -kunneni warden genomen. De beide regeeringen stelden voorts het program op die toe te paseen nieuwe maatre- igelen, ten einde de pressie op Duitischland te versiteilkan) en de Duitsche regeering te dwin- gen, met spood aan haar verplicntingen te voldoen. Na de vergadering verwijderden de ledlen der conferentie zich llangs eey zijdeurtje om te ontsnappeni aan de tairijlce joumalisten. Hedenocntend zou Poincard naar Parijs te- rugkeeren. Aan het banlkefl, gisteravond den Fransche gasten aangebodeni, zaten verscheidene Belgi- sche pademmtsledenl rnede aan. DE ONRUST INI IERLAND. De oogeveer tien dagen geleden door De Valera en zijn ongeregdde benden uitgegeven order om de vijiandelijikheden te staken en hun wapens op geheime plaaisen te verbergen, is klaarbldj kelijik opgevolgd. Sedent enkele dagen wordt doqr het Vrijstaatleger officieel geen melding meer gemaafct van gevangennemin- gen. Geweervuur blijkt niet meer te worden- afgegevem, van a-anvallen is geen sprake meer. HET PRGOES TEOENi PATRIARCH TICHDNl Volgens de „Russpress" is patriarch Tichon, die siedert zdjini aJzieting door het kerkelijk con- ci-lie in een klooster bijj Moskou verblij-f hield, in- verband met het a.s. proces gearresteerd. Hlet proces zal: niet tegen hem worden gevoerd in zijn kwaliteit van patrioroh, maar tegen den burger Bolawin, zooals Tichon heette v66r hi| zijn geesteldjke loopbaan aanving. EX-KEIZER KARLS REIMTMEESTER GIE ARRESTEE RD. -Die „B. Z. am' Miifctag" meldit, dat de rent- meester van wdjileni exikeizidr Karl, baron Von Steiner de Vailmont, en: zdjo echtgenoote^ te Parijs zijn gearresteerdl, op beschuldiging van het parjoet te Bern- van) opJichierij1. Hij zou juiweelen, die aan die famdlie van den ex-keizer toebehooren, ten eigen- bate verkocht hebben-. Hlet betreft een bedrag groot 250.000 Zwit- sersche franken. De ,jEcho. de Paris" meldt, dat baron Von Steiner de juweelm bij; een- firma te -Bern be- leend heeft. EEN) NIIEUWE AARDBEVING IN PERZEE. Uit Misljed wordt bericht, dat de aardlbe- viuisisverechijlnselen, die in de streek van: Tur- bet-Hleideri op 30 Mei j.l., zulke vreeseldjke verwoesitingen' aanrichttenj, zich hebbeni her- haaldi, th-ans echter zonder slachtoffens te ma- ben-,, daar het gebied is onitruimd. V-aststaat thans, dlat het aantal dooden minsitens 3000 bedraagt. EEN KROMODIL VAN VOOR 2.000.000 JAAR. In de tichelwerk-em te Peterborough (Enge land) is dezer dagen het versteende g^raamte gevondlen- van een krokodil, dat volgens des- -kund-igeni ongeveer twee millioen) jaar oud moet zijlni De heer Phiiiips, een bekend geoloog daar ter plaa-tse, heeft de beenderen aan elkaar ge- pas-t-het bleeb, dat de krokodil bijna 5 meter lang was. De overhTij-fselen- wijzeni op een vol- komen- overeenkomst met den -tegenwoordigen krokodil. Voor Europa bestondl was deze krokodil een: machtig zeemonster; bij de geologen staat het skelet bekend1 onder den! naam van stenosau- rus. In de ticheliwerken- te Peterborough werden reeds soortgelijlke omtdekkingen: gemaakt, maar deze ia wel het meest belan-grijk. 'Di-t fossiel is wafhschijnliijk het -grootste en eenige complete exemplaar, dat ooit werd gevonden. KORTE BERICHTEN. Tot dusver zijn in het bezette gebied ruim 2000 personen in Franschen ddenst ge- treden. Een zwaar onweer heeft in New-York in tal van wijken groote schade aangericht. Ook persoonlijke ongelukken kwamen voor. Naar gemeld wordt, hebben te Petro- grad tairijlce arrestaties van intellectueelen en staatsam-btenaren plaats gehad, Als red en werd opgegeven, dat de gearresteerden de Sovjet-au torteiten in het buitenland belache lijk hebben gemaakt. Er zijn reeds meer dan 450 personen in hechtenis genomen. De Belgische Semaat heeft het beginsei van de vervlaamsching der Gentsche universi- teit aangenomen. Ten gevolge van de groote hitte in de Vereenigde Staten werden in het Oosten des lands meer dan 60 personen door de warmtc bevangen. Be groote Nationale Vergadering van Cyprus heeft zich met aigemeene stemmen v6or aansluiting bij, Griekenland- uitgespro- ken. Uit Praag wordt de ontdekking van een complot gemeld. Er zouden 200 personen zijn gearresteerd, onder wie talrijke communisten. Met ingang van 7 J-uni is te Frankfort a. d. Main voor de lokahen waar biler en li- keuren worden verkocht een bijzondere be lasting voor de stamgastea ingevoerd. Het mag verwacht worden dat binnen zeer korten tijd de 8 vreemdelmgen, die door de txeinovervallera in China nog gevangen geliouden worden, de vrijheid terug zullen krijgen. Naar de bladen uit Barcelona veme- men zijn aldaar gisteren dne arbeiders ge- dood en een erastig gewond door revolver- schotea gelost door eenige onbekende perso nen. Uit de Rijksdrukkerij te Berlijn- is aan bankbiljetten 500 millioen ontvreemd. Bij den storm bij den Smiplon-pas zijn 16 personen omgekomen. Overal is geweldige schade aaugenclrr, die op 17 millioen ge- schat wordt. Het grootste militaire luchtschip der Vereenigde Staten is tijdens een onweer in brand gevlogen en vemield, terwijl het ge- meerd lag aan een stalen mast in het aero- diaom te Dayton. Twee leden der bemanning zijn gewond; de andcre zijn er zonder letsel afgekomen. Het mindatuur-vliegtuig van B abbot, waarmede deze zijn beroemde Kanaalvlucht heeft volbracht, werd gister vemield, door- dicn het bij een daling te Clarksboro in New Jersey tegen een boom botste. Barbot kreeg geen letsel. Vol'gena de „Localanz." is de recherche te Konigshiitte op het spoor gekomen van- een commun^tisch complot, dat ten loel had de electrische centrale te Chorzow bij Oppeln in Silezie in de lucht te laten springen. Reeds zijn talrijke personen gearresteerd. De Grieksche bladen vememen uit Kon- stantinopel, dat Turksche gendarmen nabij Trcbizonde een aantal Grieken aangevallen hebben. Zes Grieken werden gedood en ver scheidene gewond. Voor het eerst zijn leeuwen per vliegmar chinfe overgefbracht, over het traject Bmsseli- Parijs. Dit is een gevolg van de spoorweg- staking in Belgie. Na een conferentie met president Har ding verklaarde senator Watson, van oordeel te zijn, dat de geschillen tusschen de republi- kcinsche senator-en en de regeering in zake het voorstel tot toetreding tot het Internatio nale Hof van Justitie zouen worden uit den weg geruimd door aannemen van reser ves. Vertegenwoordigers der Protestanten, Roomsch-Katholiekcn en Joden betreuren de actie van het American Iron and Steel Insti tute, dat ongunstig heeft geadviscerd op het voorgestelde onderzoek betreffende den 12- urigen werkdag in de staal-industrie. Staten-Generaal. TWEIEDE KAMIER. In de vergatteriing werd voortgegaan met het weteonitwerp toetreding tot de artikden 65, 3543-56, alsmede 358i362 van het Vredesverdrag van Versailles, en- wel met in- achtneming van de acht pun-ten, die genoemd zijto m het dloor de in artikel 355 van het Vredesverdrag ganoemde Geallieerde Mo- gendheden aanvaandle protokol van 21 Jan. 1921 enz. De heer Troefllstra verklaarde zich voor het onderwerp. De Minister van Buiteril-andsche Zaken, die heer van- Karnebeek, begreep, dat dit voorstel niet met geestdrift is oratvan-gen. Eenzijdig is inigegrepen1 m die regeling die voor ons -land van veefli gewicht is. Nederlarrd- heeft spoedig na de totstandkoming van het verdrag van VersaikLes de aandacht gevestigd op zijn desi derata van die Rijimvaart. Nlederland moest practische politiek voeren en onderzoeken- wat te bereiken wias want het stand- voor voldon- gen fea-ten. Het moest zich dus vastklemmen aan art. 354 van- het verdrag en 'Nlederland heeft nu reeds vier jaar den- sitrijd gevoerd'. Spr. bradht hu-Ide aan onze Ibij uitstek deskun'- diige onderhandelaars die een belangrijke en zwiare taak hebben gehad en zich daarvan op voortreffelijke wijae hebben gekweten«. 'De positie van Zwitserland ten- opzichte van de Rijnvaart is n-og zwevend en dient nog te warden vastgesteM De ben-oeminig van den- secretaris-generaal is eeni persoooiliijilce benoeminig. Uit niets blijkt, dat het siperiaal een Belig moet zijn. De kritiek van den heer Dressel-huys was meest negaitief: die lafgevaardi-gde diet men uiiteen zetten wat hijl wel- zou gewilld hebben dat de regeering deed. Spr. on-tlkenide dat wij gaan toetreden- tot't Vredesverdrag, gelijlk de heer Dresselhuys vreest. De algem, conven- tie kan niet toepassdijk- zijin op de Rijnvaart, en de opvattmg van- den- heer Dresselhuys ten opzichte hiervan is evenmin juist. Dat we met de nieuwe negeling zijh achter- uitgegaan- wordt adgemeen aangenomen. Spr. wees er op dat wdji hier te doeni hebben met een nieuwe figiiur ten aanzien van het rivieren- recht. Deze figutrr wijkt af van die oude maar juist diaarom is -het niet te overzten wat de toedcomst ,in dit opzdcht kan brengen. De me- dewerkiing van de niet-oeverstaten, bren-gt een1 gansch nieuw element in de aangelegen-heid Het weisontwerp werd! z.h.si -goedgekeurd. Sckuisluis. Aan de ordle was het wetsodtwerp Onteige- ning to behoeve van dien bouw, d-oor de ge- meente Amsterdam, van- een nieuwe dubbele schutslluis in het verbreede gedeelte van den SchinlkeO-, bekend als het Nlieuwe Meer, ter vervangiug van de Overtoomsche schutsluis en die uitvoering van bijJcomjtnde weriken. Die heer van der Waerden (S.D.) juichtte diit onltwerp toe, mits de sluis in den Schinkel komt. Hij had aesthetische bezwaren tegep den ontworpen bouw. 'De heer Krijiger (C.HL) had bezwaar tegen de combdnatie van sluis em Drug. Overigens juichtte hij het plan toe. De -heer Vliegen (S.D.) verdedigde het ont- werip uit practische overwegingen. De MHnister van Waterstaat, de heer Van Swaay zeide, dat het aMeen over de plaats, waar de sluis komen zal, gaat. Schemdin-g van het natuurschoon- vreest spr. niet en1 uit niets is ook geWek-em, dat dit het geva-1 is. Voor de scheenvaart was het gekozen punt het beste, maar spr. wii nog wd- overwegen of het moge-lijk is die sluis iets verder op te leg gen em te oombineerden met de spoorwegbrug. Het ontwerp werd1 -goedgekeurd. Rijkspostspaarbank. Aan de orde was bet wetson-twerp Aanvul iing van arti-kd-18 der wet van den- 2'5en Mei 1880 tot instel-Mmg eener Rijkspostspaarbank enz..aanvulllling van artiikel 18 der wet op de Rijksverzekeringbanlk; aanvuliing van artikd 25 der Pensioelniwet 1922. De -heer Van Gijn (V.B.) had bezwaar er tegem, dat de gdegenheid wordt geopemd om gdden te bdeggen in obligaties van maat- schiappdjen, waarin d)e Staat aandeden heeft. Gewoonlijlk zijlni die maatsohappijen niet de mieest solidle. De Minister van Financial, de heer De Geer, verdiedigde deze maatschappijen, waar onder er zijn; die zieer solide zijn. Wifztging der Ouderdomswet. Ahni die orde was het wetson twerp Wljzi- ging der Ouderdiornswet 1910, zooals die wet laatstdijlk gewdjlzigd is bijl de wet van 10 Mei 1022. Bij art. Vila maakte de heer Beumer (A.R.) eenige -aanmerikimgen op de regdin-g van het benoep bijl afwijtong van een -aanvraige van uitkeerilnig wdfce door Minister Aalberse wor den beantwoord. -Het ontwerp werdi z.h.st. goedgekeurd. De vergadering werd veraaagd tot heden 6dn uur. G«mengd Nieuws DE KONINGiIN NAAR ENGELAND. ,,Het Vad" verneemt dat de Konin-gin en Prins Ftendrik op 26 dezer in Engeland wor den verwacht. aar reeds gemdd werd, zal in cognito worden gereisd en zul-len de Konin-k- lijke bezoekers zich rechtstreeks naar-Rydal Ha-ll, Ombfleside begeven, het landgoed van majoor Staniley le HET VERSTOO'RDE NE'STJE. Een paartje, dat deze dlagen in het huwelijk zou treden, had een bovenhu-isje gebuurd m de Reggestraat te Amsterdam. De woning was reeds ingeridife, meubelen en' lijifgoedferen waren naar binnen' gehnacht. Toen kwam de el-lende, zegt het Hbl., in den vorm van- een- „panee3zager". Het jonge a.s paartje zou nog eens tot de woning gaan kij- -ken en ontdek-te, diat uit de deur een pan eel was verdwenen. Maar die paned- was het ergste niet. Ook in- de woning ontbra-k veel van hetgeen; er was geweest. Naar schatting, is voor /800 ontvreemd. DE LUSTRUMPEiESTEN TE WAGE- NINDENi Woensdag was het die laafste dag van het Ode lustrum van het Wagegingsche studenten- corps. De burgeriji zegt de Tel-g. was in- de gdegenheid haar sympato-ie met het corps daadwerkdijk te toonieni. Ziji deed dit door een red-ameoptocht, waartoe de twee niidden- stondsvereeniigingian het initiiatief hadden ge nomen-. Het weder hield zich goedl, en toen de bon-te stoet door de straten took, werd hij op- gewacht door dui-zenden ndeuwsgierigen uit de ga-nsche omgeving samengestroomd. De bestoren der vereenigingen werden in de stu- dentensocieteit door den semaat van het corps ontwangem, waarbdji de heer A. J. Viets de ge- lukwenischen van den middenstand aanbood. Te 10 uur werd een- fakkeloptoch-t -gehouden, waarbij serenades werden gebracht aan den burgemeester, den rector magnificus en aan professor Broekema, terwijl te half twaalf een vuurwerk die feesten besloot. DE OEMEENTE-OINTVANGER VAN RHEDEN. Nlaa de Telg. vemeemlt zal- de Raad der ge- meen-te Rheden heden in een buitengewone zit- tin-g bijeenkomen ter besprekin-g van het door denl burgemeester voorgedragen ootslag van diem gemeenteontvaniger R. Eta aard van dit ontslag moet igelegem zijin- in het feit, dat er geruimem tijd tossdien- den burgemeester, den heer B. en den- onltvanger een -geschil heerscht over aa-ngelegenheden' de gemeente-huishou- ding betreffende. Geruchten, als zou de ootvanger zich aan fraude hebben schuHdig gemaakt, zijin, zegt het blad1 verder, naar ons bij informaltie ge- bldcen is, geheel onjuist. DE FINANCIEELE VERHGUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTE. De Staatscommissie tot voorberciding eener herziening van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeentea heeft bij schrijven van 31 Mei j.l aan den Minister van Financien het volgend rapport uiigebracht; Het door de commissie ontworpen wets ontwerp luidt als volgt: Artikel 1. Eta Rijksuitkeerimg aan de ge- meenten krachtens de Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156), gewijzigd bij de Wetten vad 3 Juni 1905 (Staatsblad 151) en 12 Novem ber 1921 (Staatsblad 1173) wordt voor die gemeenten, welke krachtens artikel 1 van Pijn,eelt daap? a*. Voetspecialist van Dr. Wm. SCHOL's Kliniek voor Voetlflders te Londen, houdt ZITTIN8 op Woens dag en Donderdaf, 13 en 14 Juni, van 1012 en 26 uur in het Schoenmagazjjn van p. HLUIJPER, MIENT 13, ALKMAAR, TEL. 057. Het voetonderzoek geschiedt gratis. laatstgcnoemde Wet over 1922 een verhoo- ging hebben genotien, over elk der jaren 1923 en 1924 verhoogd op den voet van het be- paalde in de volgende artikelen Artikel 2. Het maximum bedrag der in ar tikel 1 bedoelde verhooging wordt voor elke gemcente voor elk der jaren 1923 en 1924 berekend door het totaal bedrag, dat aan de gemeente over 1922 toekomt ingevolge de Wetten van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156), ge wijzigd bij de Wet van 3 Juni 1905 (Staatsr blad 151) en van 12 November 1921 (Staats blad 1173), te verminderen met het bedrag, waarop die gemeente over 1923, onderschei*- denlijk over 1924, aanspraak heeft krachtens de wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156), ge wijzigd- bij de Wet van 3 Juni 1905 (Staats blad 151) en bij artikel 7 van de Wet van 12 November 1921 (Staatsblad 1173). Artikel 3. Van het in artikel 2 genoemde maximum bedrag der verhooging wordt een percentage toegekend, dat verband houdt met den belastingdruk in de betrokken gememte, en dat wordt berekend op de wijze in de vol gende artikelen omschrevem. Artikel 4. 1. Ter berekening van den be lastingdruk worden in elke gemeente, die in gevolge artikel 1 voor een verhooging da Rijksuitkeering in aanmerking komt voor de berekening dezer verhooging in het jaar 1923, bijeengetdd; lo. de opbrengst der gemeentelijke inkom- stenbelasting volgens de kohierea dienstjaar 1922/23; 2o. de opbrengst der gemeentelijke opcen- ten op de Rijksinkomstenbelasting volgens de kohieren dienstjaar 1922/1923; 3o. de opbrengst der gemeentelijke opcen- ten op de vermogensbelasting volgens de ko hieren dienstjaar 1922/23. 4o. de opbrengst der gemeentelijke opcen- ten op de personeele belasting volgens de ko hieren dienstjaar 1922/23 Voor die 'berekening der verhooging in het jaar 1924 worden de in de vorige zinsnede Jenoemde opbrengsten bijeengeteld, volgens e kohieren ondersdiddenlijk van het dienst jaar 1923/24 en 1923. 2. Het in het eerste lid van dit artikel ge noemde totaal wordt uitgedrukt in een per centage van het totaal belastbaar inkomen der gemeente volgens de kohieren der Rijksin komstenbelasting, onderscheidenlijk van het dienstjaar 1922/23 em 1923/24, nadat laatstge- noemd totaal telkens zal zijn verminderd met een bedrag, dat wordt verkregen door verme- nigvuldiging van het aantal aanslagen in de gemeente op de kohieren der Rijksinkomsteu- belasting van h-et betrokken dienstjaar met 800. Artikel 5. Bij de toepassing van het vorig artikel blijven kohieren, die later dan dne maanden na afloop van het belastingjaar zijn vastgesteld, buiten aanmerking. Artikel 6. 1. Indien het volgens de bepa- ling van artikel 4 benekende percentage, dat den belastingdruk in de gemeente aangeeft, minder dan 6 pet. bedraagt, wordt aan die gemeente geen verhooging toegekend. 2. Bedraagt het in het vorig lid genoemde percentage 6 pet. of meer, dan bedraagt de .verhooging Bij een belastingdruk van; 6 pet. of meer, d-ocli minder dan 7 pet. van1 het maximum der verhooging 10 pet., bij 7 pet. of meer, doch minder dan 8 pet., 20 pet.bij 8 pet. of meer, doch minder dan 9 pet., 30 pet.bij 9 pet. of meer, doch minder dan 10 pet., 40 pet.; bij 10 pet of meer, doch minder dan 11 pet., 50 pet.bij. 11 pet. of meer, doch min der dan 12 pet., 60 pet.; bij 12 pet. of meer, doch minder dan 13 pet., 70 pet.; bij 13 pet. of meer, doch minder dan 14 pet., 80 pet.; bij 14 pet. of meer, doch minder dan 15 pet., 90 pet. en bij 15 pet. of meer 100 pet. Artikel 7. 1. Eta artikelen 8 paragraaf 2 en 9 der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156), gewijzigd bij de Wet van 3 Juni 1905 (Staatsblad 151) zijn op de verhooging van toepassing. 2. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt voor zoo veel noodig bepaald hoe de berekeningen, vereischt voor de uitvoering van deze Wet, gemaakt zullen Worden. Artikel 8. Deze Wet wordt geacht in wer king te. zijn getreden op 1 Januari 1923. PROV. STATEN NOORE>-HOLLAND. De heer mr. H. Verkouteren heeft zijh be noeminig tot lid der Staten- van- Noord-Hol- land niet aangenomen. POSTERfliJEN. De Directeur van- het Post-kantoor Amster dam brengt ter fcennis dat brievenmalen zul len worden- verzonden naar de Vereenigde Staten van NIoandrAmerika per stoomschip „Rijnd-am" van- de Holland- .Amenta 1 ijnAl- JLLKMAM

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1