DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186 Honderd yfif en twintigste Jaargang DINSDA6 12 JUNI Dtt trammer bestaat aft 2 trtacten Deze Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zoo- en Feeatdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsaummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTI6N: Per regd f 0.25, bi] groote contract en rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Haadelsdrnkker^ v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Direct ear: O. H. KRAK. i Telefoonnummer 3. jTelefoonnr. Redactie 33 Postgiro 37060. Hooidredactenr: Tj. N. ADEMA. Jiuitenland DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. Zaterdag heeft de rijkskanseiier dr. Cuno te Munster voor den Duitschen Persbond een rede gehouden, waarin hij bet meuwe aan- bodi der Duitsche regeering uibeenzette. De regeering is tot dezen nieuwen stap over- gegaan, ten einde zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan het lijden van de bevol king in het bezette gebied en aan de stij'gende moeilijkheden, waartnede ook de bevolkmg in het niet-bezette gebied' heeft te kampen. Zij, die een. objectieven blik op den toestand heb- ben, ztdkn onzen stap naar waarde weten te schatten en beschouwen als een bewijs van den oprechten en emstigen wil van Duitsch- land', bij, te dlragen tot een.spoedige opiossing van de kwestie der schadevergoeding.. Verder betoogde dr. Cuno dat de wil van Duitschland om zijn schadeloosatellingsver- plichtingen na te komen, wordt bewezen door de betalmgen, welke Duitschland tot dusverre reeds heeft gedaan en bezig is te doen. In de oerste vijf maanden van het loopende jaar bedroegeni deze prestatiesi in totaal 100 millioen goudmark, benevens nog 50 tot 60 millioen goudmark voor betalmgen in ande- ren vorm. Men dient zich' hierbij voorts te herinne- ren, de vele inspanning 'en arbeid welke Duitschland zich heeft getroost voor het her stel der verwoeste gebieden. Dan zal nie- miand, die eerlijk wil zijn, dit bewijs van Duitsdiland's bercidwilligheid tot betalen in twijfel trekkem. Wdj hebben, ze spr., thans een nieuwen stap gedaan. W«ij zullen vergoeding geven tot de gren- zen van't mogelij ke, om der wille van onze verplichtingen en de vrijheid van Ruhr- en Rijnland, maar dit veridaar ik openlijk en plechtig: er is geen prijs, waarvoor de Duit- sche landen aan Rijn en Ruhr, aan' Moesel en 'Saar tc koop zijn, geen.prijs, waarvoor we de redden van het Rijk, van Pruisen en de andere Duitsche staten zouden laten vermia- deren. In deze verklaring weet ik, dat ik eensgezind' ben met alle politieke partijea en alle lagen van het Duitsche volk, eensgezind met de Pruisische regeering en volksverte- genwoordiging Vrijdag nog heeft de Prui sische minister-president plechtig datzelfde verklaard eensgezind met alle andere lan den van het Rijk. Het is nu aan de overige wereld om te be- slissen, of meni vrede en herstel wemscht dan wel verwarriog en verwoesting, aldus eindig- de de rijkskanseiier. Het Engelscbe kabinet die gisteravond bij- eengekomen en heeft de Duitsche nota, alsmc- de de kwestiasi, die deni internationalem toe- stand betreffem besprokem. De bijeenlkomst duurd ongeveer een uur. Het is onwaarschijnlijk dat de premier een verklariug in het Lagerhuis zal afleggen. Het op heden &estelde debat in het Hooger- huis over de Ruhrkwestie en de houding der regeering ten opzichte der schadevergoeding is uitgesteld. In Parijs verwacht men, aldus het Hbld1., dat de Britsche regeering er in zal toestemmen Duitschland te vragen den tegenstand in het Ruhrgebied te staken. Dit zou het mogelijk maken aan Duitschland een gemeenschappe- lijk antwoord te richten. Nochtans spreekt men twijfel uit over den zin der concessies, waartoe Engeland op dit punt geneigd zou zijn. Het zou onmogelijk zijn zich tevreden te stellcn met dte door Duitschland uitgedachte combinatie, welke er op is gericht om een ac- coord tbt stand te brengen tusschen de plaat- sclijke Ruhrbevolking en de Fransche autori- teiten, op het stakem van het verzet, een ac- coord dat bij voorbaat door de Duitsche re geering zou zijn goedgekeurd. Deze combina tie zou het Fransche en Belgische gevoel van tigciiwaarde kunnen bevredigen, doch de Fransche regeering zoekt geen bevrediging van haar gevoel van eigemwaarde, maar waarborgen dat de Duitsche regeering niet opnieuw zal beginnen 'Zij zal dus eischen, dat Berlijn het verzet zal desavoueeren door een formeele openlijke daad en de door haar ter ondcrsteuning van het verzet genomen maatregelen zal annuleeren. De .Temps" schrijft, dat Frankrijk zelfs nooit intcrgeallieerde onderhandelingen oyer het Ruhrgebied kan aanvaarden, alvorens de kwestie van het verzet is opgelbst. Het blad hoopt, dat de Britsche regeering van le vorcn het Fransche standbunt inzake het verzet zal aanvaarden v66r dat zij een intcrgeallieerde confercntie of besprekingen tusschen1 Londen en Parijs over het Ruhrgebied voorsteli. Al vorens de Duitsche voorstellen te onderzoe- ken, dient Engeland aan Duitschland voor te stellen het verzet te staken. De Fransche ambassadeur te Londen heeft gister bij zijn bezoek aan lord Curzoa reeds uiteengezet, dat Frankrijk geen deel zou kun non nemen aan besprekingen met Duitsch land, zoolang dit land1 het lijddijk verzet b'i'ft handhaven. De Times" verneemt, dat naar de meening der Fransche autoriteiten de moord op twee Fransche onderofficieren te Dortmund en de rede van den rijkskanseiier te Munaiter bewij- een, hoe gevaarlijk het geringste teeken van zwakhdd op dit oogenbhk zou zijn DE BE1ZETTING VAN HET RUHR GEBIED. Te Dortmund zijn Zaterdagtavond in de Wil'helmstrasse twee Fransche adjudant-on- deroff icier en door onibekende en tot nu toe niet gevatte daders op korten afstand bij1 een twist met Duitsche burgers doodgeschoten. De eene was onmiddellijk dlood, de andere stierf bij aankomst in het ziekenhuis. Twee burgers, die die daad bij het bureau van den Franschen bevelhebber aangaven, werden gearresteerdl. De Duitsche autoriteiten heb ben onmiddellijk pogingen in het werk ge- stelid, ten einde de daders van den moord te ontdekken. Er hebben eenige aanhoudingen plaats gehad, doch zonder resultaat. De of- ficier van justitie-heeft een' belooning uitge- loofd voor dengene, die aanwijzingen kan doen, die tot arrestatie der moordenaars kunnen leiden. Zondagmiddag werd bdkend gemaakt, dat het verkeer in Dortmund van des avonds. 9 tot des morgens 5 uur verboden was. In dien tijd mochit zich geen mensch op straat ver- toonen. Fransche patrouil'les trekken door de sttnaten, terwijl alle personen, die op straat aangetroffen werden, in hochtenis werden genomen. Zood'ang de moordenaars niet zijn gearresteerd, wordt de stad voor de daad verantwoordclijk gesteld. Burgemeester Dr. Fischer, staHonschef Fluhne en Regierungs- Assessor Martinus werden in gijzeling ge steld. Tevens wordt een sterke contlrole uitge- oefend op het dragen van wapenen. In de trams worden de mannelijke passagiers ge- fouilleerd. Om 9 uur dies avonds werken alle lokaliteiten gesloten. Ook de trams reden niet meer. Om tien uur werd ook het trein- vervoer stopgezet. Reizigers, die van buiten kwanien en nog niet bekend waren met de nieuwe verkeersbepalingen, werden in 'het station, opgesloten. Alleen zij, die bewijzsen konden in Dortmund woonachtig te zijn, mochten passeeren. Gedurendfe dien naeht hoorde men op vele plaatsen in de stad scho- ten vallen. Er zijn vijf Duitschers gedood. Wat er precies gebeurd is, kan niet met ze- kerheid gezegd wordfen. Er doen alleriei geruchten de ronde. Men verfcelt, dat er vele dooden zouden zijn, doch deze berichten worden geenszins bevestigd. Flet eenige dat zeker is, is d'at het dikwijils tot schietpartijen is gekomen en dat vele gewon- den in de noodbarakken werdeni ond'erge- bracht. Tegen 5 uur des morgens trokken zich de Fransche patrouillcs terug, terwijl te vens de in het hoofdstation opgesloten reizi gers werden vrijjgelaten, nadat ook zij aan een onderzoek naar wapenen waren onder- worpen. Er werden meer dan honderd per sonen gearresteerd. De bezetting der stad is versterkt. In Duitschland is veel opwinding teweeg- gebracht, daar de sanction genomen zijn, of- schoon de bedrijVers van den aanslag op de Fransche onderofficieren nog onbekend zijln het niet zeker is, of er wel Duitschers bij be- trokken Zijln. De Local Anzeiger wijst op de mogelijk- hedd, dat de Fransche onderofficieren ook door hunne eigen manschappen zouden kun nen zijn doodgeschoten. In het algemeen wordt in de Beriijnsche pers opgemerkt, dat de handige benutting van het geval door de Parijsche pers aan- toont, dat deze moord Parijls in zooverrc zeer gelegen is gekomen, daar hij' kan worden aangewend, om druk op Engeland uit te oefenen, ten einde dit land aan te sporen, den Franschen eisch te steunen, dat het lij- delijk verzet moet ophouden. Uit Dortmund wordt gemeld. rtn zetting van het Ruhrgebied is versterkt door de aanWmst van het 5e (zwarte) AfT - - sche infanterie-regiment. Dat het juist zwar- te troetoen zijln, is weer voor de Duitschers een reden tot ergemis te meer. Te Montabaur hebben de Franschen op nieuw twee milliard weggenomen, die voor Duitsche werkeloOzen bestemd waren. 'DE REVOLUTIE IN BU'LGARlJE. Geheel onbloedig is de revolutie niet in haar werk gegaan. Het is nu tenlminste al •bekend, dat de hooidcommisaris van politic te Sofia vermoord is, terwijl voorts wordt me- degedeeld dat bij' straatgevechten aldaar 80 gen.darmen werden' gedood. Behalve een regiment, dat na een haraelkr kigen) strijd ontwapend werdi, verklaardcn zich alle regimenten vdor de omwentelings- beweging. Voor Set geheele land is de staat van be- leg afgekondigd. In Sofia is het verkeer van- af 9 uur des avonds verboden. Troepen op- standelingen, geiwapend met mitrailleurs doorkruiseni de hoofdstad. 'De Bulgaarsche autoriteiten hebben de grenzem gesloten. De nieuwe minister-president bezocht gis ter reeds' de diplomatieke vertegenwoordigers, die er hunne tevredenheid over uitspraken, d>at de omwenteling zich zonder geweildple- ging heeft vol trokken, terwijl zij hun steun aan de nieuwe regeering toezegden. Uit Sofia wordm aan de „Voasiche Zei- tung" nog de volgende biizonderheden om- trent het verloop der revolutie in Bulgarije gemeld: Zooala bekend, was de staatagreep door den Bond van Reserve-offideren. voorbereid. In den vroegen ochtend van Zaterdag j.l., ongeveer 2 uux, werden de cadetten gewaar- schuwcL Gezamenlijk trokken zij', onder aan- voering hunner officieren, naar het politie- buxeau. Dit werd door hen bezet onder het voorwendsel, dat zij het politiecorps wilden versterken. Vervolgens bezetten zij1 het boofd- post- en1 telegraafkantoor, alsmede alle ande re belangrijke gebouwen en punten der stad. Dit ging vriji gemakkelijk. Slechts op enkele plaatsen hadden zijl met eenig verzet te kam pen. In 1 uur was het geheeel werk ge- schied. Toem Zankof den koning in het hoist van dm naeht in diena paleis bezocht, zag deze nadat Zankof hern van den toestand op de hoogte had gebracht de noodzakelijikiheid van een regeeringswisstling in. Hiji ondertee- kende daarop de drie volgende besluiten: 1. Het ontslag van het kabinet-Stamboelinski. "2. De beuoeming van nieuwe ministers 3. De ontbinding van de Sobranje. De nieuwe regeering heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin het vorige bewind wordt genoand een regeering van onrecht- vaardigheid en geweld. iDe nieuwe regeering zal orde, rust en vre de handhaven en de vrijheid herstellen. Iede- re actie tegen de nieuwe regeering zal streng en zonder genade worden onderdrukt. De nieuwe regeering zal de groote mo- gendheden en naburige straten respecteeren en de vredesverdragen loyaal ten uitvoer leggen.'om op deze wijze aan Bulgarije den vreae te brengen. Naar verluidt zijn de gevangen genomen ministers alien naar hunne particuliere wo- ningen over gebracht en aldaar opgesloten. Men verwacht, dat zijl spoedig op vrije voe- ten zullen worden gesteld. Zondagavond had een groote demonstratie van revolutionnaire troepen plaats voor de delegaties der buitenlandsche vertegenwoor digers. Het doel van deze demonstratie was te bewijzen, dat de omwenteling in geenen deele te beschouwen was als vijandig tegen de Entente. De houding, die Joegoslavie en de andere landen van cL kledne entente aannemen te- genover de omwenteling in Bulgarije is een woord: waakzaam. Naar de correspondent van de „Vosaische Zeitung" te Belgrado vehklaart, heeft de Joegoslavische regeering -den minister van Buitenlandsche Zalken opgedragen, alle re- geeringen van de mogendiheden, welke tot de Kleine Entente behooren, attent te maken op- de gevolgen, welike een verdere bewapening van Bulgarije en een mobilisatie der reservis- ten met zich kunnen brengen. Tevens wordt medCgedeeld, dat de vertegenwoordigers'der Kleine Entente te Londen, Parijs en Rome stappen hebben .gedaan om de aandacht der groote mogendheden te vestigen op de ge- beurtenissen in Bulgarije, daar een schending van de bepalingen van het vxedesverdrag in zake de sterkte van het Bulgaarsche leger een ernstig gevaar voor den vrede van Cen- traal-Europa zou beteekenen. Uit Pirot wordt gemeld, dat sterke Joego slavische iroepenafdeelingen naar de Bul gaarsche grenizen ter versterking der posten aldaar zijn gezonden. jDe minister van Oor- log heeft de regeering de verzekering gege- ven, dat de grenzen vollkomen beschermd zijn. De Beriijnsche correspondent van het Hbl. had gisteren een onderhoud met den voormaligen Bulgaarschen minister-presi dent Radoslawof, die sedert de vorige om wenteling te Berlijn woont. De regeering-StamboelinSki, zcide hij, steunde uitsluitend op de boerenipartij' en on- derdrukte alle andere fcringen der bevoliking. Daarbij 'kwam een willekeurige wetgeving, die o.a. een nieuwe kieswet bracht, welke bij de jongste "verkiezingen aan de party van Stamboelinski de meerderheid verschafte, na dat vooraf door alleriei intriges het drievier- de deel der bevolking van het stemrtcht was beroofd. De omzekerneid werd nog verhoogd door andere maatregelen. Zoo maakte men een wet, met behulp waarvan alle ministers uit den oorlogstijd veroordeeld en in de ge vangen is geworpen werden. De nieuwe beweging, aldus Radoslawof, is een uiting van bet verzet der Bulgaarsche intellectueelen uit alle fcringen en alle par- tijen. In verband daarmee zajn ook alle Bul- gaarsche partijen, behalve de boerenpartiji en de qommunisten, in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd. De leider van het kabinet, prof. Zankof, zoo ging Radoslawof voort, is mij als een kalme man bekend, die op politick terrein nog niet op den voorgrond is getreden, maar die in. de kringen der Bulgaarsche intellec- tueekn een groote reputatie als hoogleeraar geniet. 'Hij' staat als pro-Duitsch bekend. Ook mijn vroegere partij:. de nationaal-li- berale, is vertegenwoordigd, en wel door den minister van jusititie prof. Mollof, een bekend advocaat uit Varna. De minister van binnenlandsche zaken, generaal Roessef, was niet meer in actieven dienst. Hij' is mij uit den tijd van mijn minis- ter-presidentschap als een zeer energiek en objectief man bekend. Het kabinet steunt op de breede lagen der Bulgaarsche bevolking. Het Leger staat, naar ik ten stelligste kan verzekeren, geheel aan zijn zijde. De Times rneldt uit Weenen: Prof. Mollof, een vroegere Bulgaarsche minister, die zich' indertijd door de vlucht van een arrestatie door het kabinet Stamboe- Tinaki wist te onttrekken, heeft verklaard, dat de nieuwe Bulgaarsche premier Zankof op zeer goeden voet staat met koning Boris. Volgens dezen zegsjuan werd de staatsgreep op touw gezet met voarfcennis van den ko ning. Zankof heeft tot dusverre nog geen deel uitgemaakt van het parlement. Hij' rnoet zijn voorbereidingen voor dezen staatsgreep reeds een jaar geleden zijn begonnen, toen hij een bond van patriotten oprichtte. Hierbij1 kon zich ieder Bulgaarach staatsburger, zonder dat hij daartoe tot een bepaalde par tij' behoefde te behooren, aansl'uiten. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Belgrado gemeld, dat aldaar een gerucht loopt, dat Stamboelinski voomemens zou zijn, zich met zijn aanhangers tegen den koning te keeren. Naar verliudt, zou Stamboelinski overwegen, met zijn aanhangers naar Sofia op te marcheeren. DE GONFERENTIE VAN LAUSANNE. Ismed Pacha heeft in een nota aan de hoofden der geallieerde delegaties verklaard, dat hij, na rijp over leg en in overeenstem- ming met de herhaalddijk door de Turkscbe regeering en de Vergadering van Angora tot uiting gebrachte denkbeelden, slechts kan aanvaarden dat de betaling der coupons aan houders in Fransche francs of in Turksche taunt, welke met de huidige waai'de van die franc gelijk staat, geschiedt. i TEGEN DE AFSCHEIDING VAN RIJNLAND. Te Elberfeld kwamen Zondag volgens een telegram van het Wolff-bureau talrijke verte genwoordigers van alle economiscbe kringen en beroepen van het Rijnland bijeen. Een pa- rig werd daar het besluit kenbaar gemaakt om onder alle omsttandigheden aan de voile vrijheid van het Rijnland en zijn onverzwakte saamhoorigheid met het rijk en Pruisen vast te houden en den eindstrijd voor dit doel zon- def wankelen voort te zetten. De Tel. heeft een bericht, dat met het bo- venstaande geheel in strijd is. Het Wad zegt n.l., dat op initiatief van den afgevaardigde Von Rheinbaben, die als lid! van de Duitsche volkspartij in nauwe relatie staat met de kringen van Stresemann, in het Ruhrgebied en het Rijnland waarschijnilijk een volksstem- ming zal worden georganiseerd. Het denkbeeld, een volksstemming in die ge bieden te houden, is uitgegaan van zekere po litieke partijen. speciaal van de centrumpartij, en wel op grond van artikel 18 der Grondwet De bewoners yar Ruhrgebied en Rijnland zullen dan hun meening erover hebben uit te spreken, of zij bij Pruisen wenscnen te blijven of niet. Men noopt op deze wijze een eventu- eele intemationaliseering van deze gebieden te voorkomen. Er hebben reed? besprekingen plaats gevonden tusschen afgevaardigden van het Rijnland en den rijkskanseiier Eenige re sultaat is daarbij nog niet verkregen. Volgens de grondwet moet zulk een volks stemming worden gehouden, wanneef een derde van de stemgerechtigde bevolking van Let bctreffende gebied zulks verlangt. KRUPP EN DE GEHEIME POLITIKE ORGANISATIES. Naar aanleiding der krantenberichten, dat de firma Krupp geheime politieke organisati^s met geld zou gesteund hebben, wordt door d" d'rcctie van Krupp meegedeeld, dat zij steeds alien steug aan politieke organisatieS heeft afgewezen Ook de heer Krupp von Bohlen persoonlijk ziet in <Je werkzaamheid van geheime politieke organisaties, die hiji niet als do iuiste opiossing van het vraagstuk van den wederopbouw beschouwt, groote ge- varen Dientengevolge is het ook onwaar dat graaf Brissel, die niet meer in dienst is van de firma Krupp en den heer Krupp von Boh len persoonlijk in het geheel niet bekend is, oelden dezer firma voor eenigerlei politick doel uitbetaald heeft. EEN TREINOVERVAL IN MEXICO. Volgens sped ale telegr airmen, welke te San Antonio (Texas) ontvangen werden, is Zaterdagnacht eeru passagierstrein, waarme- de talrijke vooraanstaande burgers uit Pu- ebla en Mexico reisden:, door roovers geplun- derd: em vemieldl. Het personeel werd gedood. NIEUWE RUSSISCFTE NOTA AAN ZWTTS ERL AND. De „Izwestia" publiceert eem nota van Tsijitsjerin aan de Zwitsersche regeering op de Russasche nota, betreffende den moord! op Worofski, waarin gezegd wordt dat die nota niet alleen als zeer on&vredigend moet wor den beschouwd, doch tevens de verontwaar- diging van het geheele Russische volk heeft gewekt. Zwitserland zal op deze Russische nota niet antwoorden.- BETOOGINO TEGEN DEN GOU- VE'RNEUR VAN BARCELONA. Bij de begrafenis van een transportonder- nemer, die 4 diezer gedood werd door een' groep personen, behoorende tot het unitaire syndicaat, werd de cividle gouverneur, die bij de begrafenis tegenwoordig was, door eem groot aantal manifesfcanten lastig geval len, die hem uitjouwden en uitfloten. CHINA EN JAPAN. De Japansche regeering heeft van China gevergd, dat het onmiddellijk de noodige stappen doet om een einde te maken aan de onlusten die ihet leven en de eigendommen der in China wonende- Japanners bedreigen. Japan zendt opnieuw vier torpedojagera naar China, om de aldaar rechtmatig ver- blijvende Japansche onderdanen te bescher- men. ENGELAND EN RUSLA'ND. In het Lagerhuis deeldte McNeill mede, dat het Russische antwoord op de jongste Brit sche nota gdsterochtend was ontvangen, doch dat hij er nog geen verklaring over kon af leggen. De avondbladem melden, dat de nieuwe Russische nota in verzoenenden toon is ver- vat, en de bedtagen der schadevergoeding, welke Engeland in veriband met de aanspra- ken der Britsche onderdanen eischt, aan- vaardt. De Sovjet-regeering verklaart rich bereid haar gezanten terug te roepen uit de gebie den, waar is bewezeo dat zij communistische propaganda voeren. HET DRANWVERBOD IN AMERIKA. Het jaarverslag over de werking van de drankverbod-wet spreekt een „tamelijken graad van bevrediging" uit over het drank- verbod in Atnerika. Het zegt, dat de aan het verbod vijandige gevodens hoofdzakelijk beperkt zijn tot de Oostkust, terwijl ook de plaatseliike toestanden in eenige steden het vraagstuk zeer moeilijk maken. In verband met het besluit van den staat New York om niet langer deel te nemen aan de uitvoering van de drankverbodswet heeft de bondscomimissie voor de toepalssing van de wet de mobilisatie gelast van 500 speciale agemten otm den staat New-York „droog" te houden. Deze order is het rechtstreeksche ge- volg van de lastgeving van den politie-com- missaris van New-York, den heer Enright, aan zijn 1500 politie-agenten om zich niet meer te bemoeien met het dranikverbod. Volgens een dagbladbericht werden een Fransch en een Britsch .schip, die tusschen een dranksmokkelvloot lagen, beschadigd door schoten, afgevuurd door een fcustwachtkotter op smok- kelbooten, welke een waarschuwings- schot voor den boeg hadden genegeerd. De stoomschepen Carmania", Celtic" en „France" kwamen te New-York gisteren met weggesloten sterken drank aan. De douane- beamibten verzegelden de voorraden terstond. De bemanning dler Britsche schepen Week onverschil'lig ten aanzien van de nieuwe maatregelen, terwijl de Franschen protes- teerden tegen het feit, dat zij. van hun wijn- rantsoen worden 'beroofd. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche min.-raad heeft verschil- lende maatregelen ter bestrijding van dc duurte genomen. Besloten werd', ae douan*1- rechten op de voortnaamste levensmiddelen, welke uit het buitenland worden ingevoerd, af ite schaffen of aanmerkel'ijk te verlagen. Ffet Britsche stoomschip Maiden", 3200 ton metend, is op weg van Calcutta naar London, op een rots iin dfe Roode Zee, op het strand' geloopen en verkeert im zinkenden toestand. De passagiers en de bemanning zijn - gered. Lenin's gezondheid is' sedert zijn over- bremgimg uit het Kremlin' naar eem villa nabij 'Moskou. zeer verbeterd. 't ds vastgesiteld, dat de Norsche kapi- tein Roald Amundsen en zajn roetgezel Owal hum tocht naar Spitsbergen vanaf Wain- wright (Alaska) aan zullen vangen op of omtrent den 20sten Juni. Men verwacht dat de vlucht ongeveer 22 urent zal duren. Rinnpnland. HYTNOTISCHE SEANCES. De Minister van Binnenlandsche Zalten heeft aan de burgemeesters een missive doen toekomen, waarin hij ingevd'ge 'fr verzoek van zijln ambtgenoot van het departement van Ar beid, Handel en NBjtverheiinhun aandacht vestilgt op een, uittrdksel van het rapport van den gezondheidsraad betreffende hypnotische seances en dergelijke en hen uitnoddigt zich rekenschap te geven van wat er met betrek- king tot deze aangelegenheid i<n< hunne ge-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1