DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 1S7. Honderd yfif en twintigste Jaargang. 1923 WOENSDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 13 JUNI ).T2 Sel- azie per Per edij. xkn We- (.0. ilbonnementsprijs bij voortfltbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte, Brieven franco N.Y. Book- en Handelsdr. y.Il Hernia. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland. DE DUITSCHE NQTA. Eenige Parijsche bladea publiceerden gis- ter berichten aangaande hetgeen, naar zij be- weerden, bad plaats gehad in den. Britschen tabinetsraad van Maandagavond. Deze be- ncbtcn zijn volkomen van grond ootbloot, zegt een Londensch bericht. Inderdaad zijn ;eene besiissingen van eenigen aard door het ■abinet genomen. Naar men meent, is dit de eerste gelegenbeid, bij; welke bet geheele ka- bdnet sedert de vorming der tegenwoordige regeering eene langdurige bespreking hield over de schadeloosstellingskwestie en een vol- ledig en nauwkeurig onderzoek van den toe- stand, in at zijne onderdeelen en door alle fei- ten belicht, wordt voortgezet. Intusschen wordt door de geallieerde regeeringen langs de gewone diplomatieke wegen van gedachten gewisscld, en daar de officieele opvattingen van den toestand thans niet te Londen zijn ickend gemaakt, moeten alle berichten, waar- n bepaalde besluiten en inzichten aan de iritsche regeering worden toegescbreven, als apocrief beschouwd worden. De Londensche bladen erbennen, dat de toestand in bet Ruhrgebied een binderpaal voimt voor een regeling en bespreken de mid- delen, waardoor deze moeilijkheid nit den weg kan worden geruimd. Zij vragen aan- dacht voor het dienkbeeld van een bestand, dat een voor het voeren van onderharidelinjren [unstiger atmosfeer zou scheppen. De .Ti mes" wijst er op dat in Duitschland de mo- [ebjkheid van een soort bestand" met grodende belangstelling wordt gevolgd en dat ook in Fransche kringen een soortgelijk dcnkbeeld, dat tot nog toe echter geen offi cieele aanmoed'iging heeft gevonden, bespro- ken wordt. Het denkbeeld komt hierop neer, zegt de „Times", dat de Duitsche regeering, zonder geheel af te zien van haar eigem wa- pen, gedurende de onderbandelingen de de-. creteu en de gebeime instructies, ide zij heeft uitgevaardigd voor heth andhaven van het lij- delijk verzet, buiten werking stelt, terwijl Frankrijk van zijn kant zich afzijdig houdt en de bezetting van de Ruhr „onzichtbaar" maakt, zooals oorspronkelijk in Frankrijk's voornemen heeft gelegen Er bestaat reden om aah te nemen, dat de xslissing der Engelsche regeering aangaande de Duitsche nota nog eenige dagen1. op zich zal doen wachten, omdat Engeland er prijs op stelt, alvorens zich in eenig opz'cht te bin- den wat haar standpunt betreft, precies te weten welke plannen Frankrijk heeft en of't mogelijk zal znij overeenstemming te bereiken. lesprekingen tusschen Parijs en Londen zijn jaande, die in hobfdizaak ten doel hebben ecus "en vooral vast te stellen of Frankrijk evenals Engeland werkelijk schadevergoedinjg wil dan of het er Parijs alleem om te doen is de Duitschers verder in den put te helpen. In de Belgische Kamer is bij de begroo- ting van buitenlandsche zaken de Ruhrpoli- tiek door Vandervelde sterk afgekeurd. Vandervelde eimdigde zijn herhaaldelijk on- derbrokcn rede met als zijn wensch uit te spreken, dat alle gealiieerden zullen mede- werken tot de eindelijke oplossing der zoo ingewikkelde herstelkwestie. Bierna hield minister Jaspar gedurende een uur een pleidooi ter verdediging Hij trachtte te bewijzen, dat Belgie geheel zich- zelf is gebleven en geenszins van Frankrijk afhankelijk is, waarop de socialistische oud- minister Wautere interrumpeerde met de ver- [laring, dat Poincard de man is, die alles op touw heeft gezet. Jaspar zette zijn uiteenzetting voort, geheel in den tramt van de reeds vroeger door hem uitgesproken redevoeringen betreffende de Ruhr. Ook hij sprak den wensch uit, dat dit- tnaa! een colilectieve nota der gealiieerden aan Duitschland zal worden gezonden. Uit Brussel wordt bericht, dat de Belgen vreezen, dat bij eene verdere verscherping van den oogenblikkelijken toestand hunne ei gen positie tusschen Frankrijk en Engeland steeds meer onhoudbaar. zal worden. Als de gealiieerden eischen, dat het lijde- ijk verzet van de Ruhr zal worden gestaakt alt voorwaardte van besprekingen, zullen ziji wel teleur gesteld1 warden, want de Duit sche rijikskanselier heeft te 'Karlsruhe een rede gehouden, waarin hij1 met betrekiking ot liet lijdelijik verzet verklaarde, dat de Duitsche regeering op den ingeslagen weg zal voortgaan. „Er zal voor een 'Duitscher, die zdjn kin- ieren een vrij Duitschland wil nalaten, Diets anders overViiven, dan de 1 vreemde macht een vastberaden „Neen!'" toe te roe- aldus Cuno. Dit „neen" is niet al- een door d'e Duitsche regeering uitgespro ken doch door het geheele Duitsche volk. Air le partijen in het bezette gebied en met hen de geheele (bevolking van dit gebied schiaren zich te dezer zake acbter de regeering. Nie- inand denkt pr aan jhet vaderland in den steek te la.ten. Allen zijn vastbesloten den weg, sinds 11 Januad j.l. door de Rijlksre- jeering betreden, te vervolgen. De Rijikskanselier zette verder uiteen, dat let lijdelijik verzet, waarmede men eenmaal is begonnen, nu ook moet worden voortge zet. Dit verzet is niet van bovenaf opge- egd; integendeel, het komt uit de bevolking zelf voort het is een gevolg van de liefde voor vrijheid en eendracht van het Duitsche volk. Omtrent de betalingscapaci+eit van Duitschland liet dr. Ouno zich te Karlsruhe als Yolgt uit: „V66r de bezetting van het Roergebied hadden wdj1 ons reeds bereid ver- klaard, te toetalen wat in ons vermogen is. Tusschen het tijdstip, waarop deze verkila- ring werd afgelegdi en het huidige oogenblik ligt een heel tijdtvak. Moeilijkheden van aller- lei aard hebben wij gedurende dien. tajd het hoofdl moeten bieden. Wdj! ziin thans niet meer zoo krachtig als toen. Het komt er op aan, redeeming te houden met die toekom&t. De tijden zijn moeilijk en zullen nog mioeilijker worden". Met een oproep, in de komende moeiTijke dlagen de eendiracht te foewaren, besloot de Rijikskanselier zdjn rede. DE BEZETTING VAN HET RUHR GEBIED. Uit verachillende deelen der bezette gebie- den wordt een heropleving der sabotage-ac- tie gemeld, die echter weinig groote resulta- ten had. Er hadden bomonrploffingen plaats op spoorwegen, terwijl telegraafdraden wer- den doorgesneden. De Deutsche Allgemieine Zeitung" meldt uit Katernberg: Op de militaire spoorbaan werd een- bom gevonden. Dientengevolge go- lastten de bezettingsautoriteiten alle spoor-, wegbeambten in het station bijeen te komen. Aan dit appel ontbraken vier man, die uit hunne woningen werden gehaald en gevan- kelijk naar Essen gfvoerd. Wegens de beschieting van een Franschen wachtpost bij! Wanne is voor het geheele dis trict het verkeer stopgezet. In dien loop vein den nacht werden c.a. 100 personen, die door Fransche patrouilles in de stra-ten wer den aangetroffen, gearresteerd. In verband met den moord op de twee Fransche onderofficieren te Dortmund heb ben de bezettingsautoriteiten twee leden van den gemeenteraad en twee politie-ambtena- r.n gearresteerd en de ge'den in de kluizen van net filiaal der rijksbank en de gemeente- kas in beslag genomen. Generaal Degoutte heeft aan de gemeente 24 uur tijd gegeven om de schu'digen uit te leveren. Na afloop van dezen termijn zal hij" nieuwe sancties ne men. Het van Duitsche zijde terstond aangevan- gen onderzoek te Dortmund heeft, volgens een bericht uit Berlijn, aan den dag gebracht, dat de schoten met geweren of karabijnen zijn gelost en de patxonen een koperen man tel haddeni, die, zooals bekend is, bij: het Fransche legier zijn ingevoerd. Maandag werd te 'Dortmund1 'n vroeger lid der veiligheidspolitie, die korten, tijd bij ver- wanten vertoefde, door de Franschen opge- spoord, uit zijn woning gehaald en volgens betrouwbare bron zonder vorm van proces doodgeschoten, zegt hetzelfde Berlijnsche be richt. De gemeenteraad van Dortmund heeft een protestmotie tegen de Fransche maatregelen en het loodschieten van onschuldige Duitsche ourgcrs aangenomen. De requisities bij de Dortmunder banken hebben volgens een voorloopige mededeeling der Franschen slechts 40 millioen mark op- geleverd, waarbij de uit de Rijksbank gehaai- de gelden, welker bedrag nog onbekend is, niet zijn inbegrepeni. De beide doodgeschoten Fransche onder officieren waren niet te Dortmund gestation- neerd, doch hadden er den Zondagavoud in openbare inrichtingen van vermaak doorge- bracht Aan de schietpartij gdng een gevecht vooraf tusschen burgers en de Franschen, waaraan ook twee dames zouden; hebben deel- genomen, die later eveneens door de Fran schen, zijn gearresteerd. Van een nationalisti- schen aanslag schijnt dus geen sprake ie zijn. Op bevel van den commandeerenden gene raal werd aan de stad Wulfrath een boete van 20 millioen mark opugelegdi, welke binnien 8 dagen moet worden betaald. Als reden hier- van werd opgegeven, dat op Fransche solda- ten geschoten was. Te Recklinghausen is het Maandagavond herhaaldelijk tot kleine botsingen tusschen de Fransche bezettingstroepen en de Duitsche bevolking gekomen Bij het station werd een Fransche schildwacht gedood. In den looj van den nacht werd een mijnarbeider, Karl Mol- Ier, die een agressdeve houding aannam, door Fransche patrouilles doodgeschoten. Zelfs op personen, die zich op de balkons aan de straat bevinden, wordt gevuurd, eveneens op kamers, welker vensters aan de straat ver- licht zijn. DE HEVOUUTIE IN BULGiARIJE. De nieuwe Bulgaarsche vertegenwoorliger te Parijs verklaarde aan de „Petit Parisien" o a. dat het voorloopige kabinet Zankof na de verkiezingen voor de Sobranja zou aftre- den. De agrarische wetten zullen worden ge- handhaafa. Ofschoon den communisten zal worden toegestaan hun denkbeelden binnen de perken der wet te uiten, zal bolsjewistische agitatie onverbiddelijk worden tegengegaan. iHet nieuwe imiinistfrie is door koning Boris in langdurige auddentie ontvangen. Over den toestand in Bulgarije hangt nog steeds een sHuier. Er zdjlni beridhten, die zeggen dat Stanjboelinsld, de afgezette premier, over een goed gewapend boerenleger van 50000 man beschikt en dat er heftig gestreden wordt, waarbij de vroegere minister Oboff gedood zou zijn. Ook wordt gemeld1 dat Stamboelinski is gevlucht Dc nieuwe regeering zou eenige lichtingen reservetroepen onder de wapens hebben ge- rocpen, doch slechts weinigen zouden daar- aan gevolg hebben gegeven, daar de boeren ieder met den dood bedreigen, die zich bereid verklaart de nieuwe regeering te dienen. Naar de MTimes" meldt, is het verzet der boeren, dat werd geleid door den vroegeren voorzitter der Sobranja, Botef, thans geheel onderdrukt. Botef zelf werd gearresteerd. Een dertigtal agrariers, die hem tot het einde toe getrouw bleven, werden ook gevangen geno men. De minister van Justitie uit het afgezette kabinet, de eenige minister, die zidh tot dus- verre aan een arrestatie had we ten te onttrek- ken, zou nu te Varna zijn aangehouden. Volgens sommige berichiten heeft in enkele districten de gendarmerie zich tegen haar arrestatie verret, doch werd zij weldra over- mand De ministers werden.' bij hum arrestatie zoo volkomen verrast, dat zij geen tegenstand konden bieden. Zij hebben in de gevangen is hun ontslag geteekend. Dc „Wiener Mittagztg." meldt uit Belgra de, dat de in de omgeving van Kustendil ver- zamelde komitadji-benden naar Sofia opruk- ken om de regeering zoo noodig tegen aanval- len te oudersteunen. Volgens een bericht van hetzelfde blad uit Belgrade zou de regeering- Zankof zijn afgetreden ten behoeve eener re geering onder Alezandrof, een reeds meer dan' eens ms gestorven verklaard Macedonische leider. De ,,Times" meldt uit Sofia: De regeering- Zamkof gaat voort haar positie te versterken en het normale leven herneemt allengs. weer zijn gewonen gang. Gistermorgen waren alle r^eeringsdepartementen en openbare gebou- wen weer voor het publiek geopend De regeering-Zankof deelt in een officieel communique ook al. venals de „Times", mede, dat de tegenstand aer boeren overal is gebro- ken. Of dit bericht dan wel dat der „Grazer Tagespost" juist is, kan nog niet worlen na- gegaan, en evenmin of de Macedoniers actief aan de beweging deelnemem De vertegenwoordiging der revolutionnaire Macedonisdie organisatie te Weenen ver klaart, dat deze geen aamdeel aan de omwen- teling heeft gehad en geen betrekkulgea on- derhoudt met de nieuwe machthebbers- Dus zou het bovengenoemde bericht, waarin Alexandrof genoemd wordt, ook niet juist zijn. in het journal des Debats" onderwerpt Gauvain de omwenteling in Bulgarije aan een zeer scherpe kritiek. Volgens hem is zij het werk der Macedoniers en vrienden van de veroordeelde ministers. De samenstelling van het ministerie-Zankof moet het publiek niet op een dwaalspoor brengen. De aansticbtere der revolutie verschuilen zich achter lieden van het tweede plan om Europa gerust te stellen, ten einde tijd te hebben om de verwe- zeniijking hunner plannen. voor te bereiden. Zankof is slechts net instrument der z.g. „binncnlandsche organisatie"; de revolutie draagt geenszins een volkskarakter en de nieuwe ministers belichamen geenszins de openbare meening. Zij zullen waarschijnlijk voordeel putten uit het in verachillende krin gen door, Stamiboulinski's harde discipline ge- wekte misnoegen, maar zij hebben geen per- sooniijken invloed. Zij zijn aan het bewind gebracht door leidere van benden, die gezwo- reu hebben een grooter-Bulgarije te scheppen, dat tot vier zeeen toegang heeft. Gauvain, die het spookbeeld, ziet van een zich verheffend Bulgarije, dat het verdrag van Neuilly verecheuren zal, dsrukt den tekst af van een1 schrijven, dat de „binnenlandsche pro-Macedonische revolutionnaire organisa tie' 'in April j.l aan Stamboelinski heeft ge- richt en waarin deze met den dood wordt be- dreigd, wann^ei hij „oranjetroepen (de strijd- macht der agrarische partij) naar het gedeelte van Macedonie mocht zenden, dat zich onder Bulgaarsche heerschappij bevindt. Voorts geeft hij den tekst van een vertrouwelijke cir- culaire van genoemde organisatie aan al hare „commissarissen in Macedonie, en condudeert dan dat deze documenten voldoende de ge- beurtenissen van Zaterdag todichten. Men staat te Sofia tqgenover een regeering, die zich met geweld tegen de uitvoering van de conventie van Nisj verzet, en die aan de ben den van komitadjis alle vrijheid laat om pe- nodieke uitbarstingen op Servisch gebied te organiseeren. Dit is predes dezelfde politiek als het kabinet-Radoslawof van Augustus 1914 tot September 1915 volgde Zouden er naive menscheo zijto, zoo ibeslMt Gauvain, die gelooven, dat het kabinet-Zankof tot taak heeft het verdrag van Neuilly te handhaven? Als laatste bericht omtrent de staatsgreep deeit de „Times" mede, dat Stamboelinsld zich met een troep van ongeveer 200 agra riers ophoudt in de omgeving van de stad Tatar Pazardsjilf, welke op eenige mijkn af- stand van Slavovitza is gelegen. Hij moet daar geheel omsingdd zijn door de regee- ringstroepen. Volgens de meening van het de- partement van Oorlog is zijn gevangenne- ming binnen 24 uur te verwachten. Met betrekkiing tot de voortdirrende gerudi- ten omtrent een mobilisatie der troepen heeft de minister van Oorlog verklaard, dat die ge- ruchten van alien grond zijn ontbloot. De raeeste offideren. die op den morgen van den dag waarop de staatsgreep plaats vond, wa ren opgeroepen, hebben Ihun gewone werk- zaamheden hervat. De minister van Oorlog heeft aan de dag- bladvertegenwoordigers verzocht, mede te deelen, dat de binnenlandsche veiligheid van het land is verzekerd en dat de buitmland- srhe politiek vredelieveud zal blijven. Het mag een merkwaardig feat worden ge noemd, dat Maandag op de beurs te Sofia het pond sterling werd genoteerd met 402 lei, terwijl op 8 Juni de koere 437 had gestaan Algemeen was verwacht, dat de ki zou dalen in plaats van stijgen. DE RECHTS-RADICALE ACTIE IN 'DUITSCHLAND. Uit Munchen wordt door het Hbld. ge- meldL dat de Bederachie minister-president van Knil'ling het hem aanigeboden eerevoorzitter- schap aer „Vaterlandteche Kampfverbande", waarvan de aat-soc de sterkste is, heeft aan- vaard. Van 8 Juni af zijn, naar thans bejpenjd wordt, te Maagdenburg 27 iDeutsch-V5I- kischen, waaronder zes ledteni der rijksweer, gearresteerd, die behoorden tot d'e leidiera van net „Rijksweer-blok „R'ossibach". Dit strekt zich uit over het gansche Rijk met uitzande- ring van Beieren eni is opgericbt door luite- nant-kolonel Rossbach, die zich op het oogen blik in hechtenis gevindt. De organisatie ver- schafte militaire opleiding aan leden' der na- tionale Verbande. Een deal van de gearresteerdea werd echter later, nadat hun identiteit was vastgesteld, in vrijheid gesteld. Twaalf hunner werden Vastgehouden. Eenigen tijdi geleden werd naar aanleiding van de ontdekkong der betrelkikingen tusschen de rijksweer en de rechtsche Putschiisen een geheim veem opgericht, dat volgens de sta- tuten tot taak had „verdacht 6chijnende lie den na te gaan, verradera en ongewenschte personen uit den weg te ruimen." De documenten zdjn in handen der „Ober- redchsanwaltschiaf't" gesteld. DE STAKINQEN IN SILEZIe. De landarbeidlerssitaikling in Silezie breidt zich steeds uit. Thans zijn er reeds meer dan 100.000 landarbeid'era (bdji betrokken. De regeering stelt alle pogingen in het werk, ten einde een vcrzoening ite bereiken en voert voortdurend onder'h andelingeu met de ver- tegenwoordigers der arbeidere. Door de sta king wordt groote schade berokkend aan den hooi-oogst, terwijl ook de verzorging van het vee sterk te lijden heeft. De mijmwerkersstaking heeft zich thans ook reeds tot het Waldenburger industriege- bied uitgebreid. Daarmede is bijna het ge heele Silezische mijnbedlrijf stopgezet even als het grootste deel der metaalindustrie in dit gebied. In de groote bedrijven te Bres- lau zelf wordt nog gewerkt, doch ook hier dreigt een algemeene staking. De arbeidere in de gemeentebedrijven toonan eveneens veel neiging am het werk neer te leggea. Te Hindenburg en Gleiwitz zijn vergadle- ringen van mijnwerkers gehouden, waarop de aangdboden loonsverhooging van 15.000 mark per dag onvoldoende werd beschouwd en afgewezen. HET ENGELSCH-RUSS1SCHE GESCHIL. De jongste Russisciie antwoordnota is gis- ler te Londen gepubiiceerd. Unarm wordt ge- constateerd, dat op vier punteti van gescini, n.l. de nota's van Weinstein, de visscherij in ae Russische wateren, het gebmseL van ver- goeding voor de behandeling der Britscne onderdancn en net bedrag dier vcrgoeamg, overeenstemming mogelijk is gebleken Wat het vijfdc punt betreft, de terugroepmg van de Russische vertegenwoordigers m het Oos- ten, neemt Rusiand het standpunt m, dat zuik ceu maatregel alleen mogelijk is ingevolge een gemeenschappelijk onderzoek van de van een of beide zijden fccuite beschuldigingen. Ten aanzien van het zesde punt, de vergoe- ding van de schade, door Britsche onderdancn geleden, kan Rusiand het begimsel van reci- prociteit met opgeven. De Russische regee- rmg ziet geen anderen weg voor een regeling van de aisnog bestaande geschilpunten, dan dien der onderhandelinig. Nog deze week zal waarschijnlijk een Britsch antwoord op de Sovjet-nota verzon- den worden. In goedingeiichte kringen wint net geioof veld, dat de verzekeriiigen, welke in deze Russische nota gegeven worden, vol- dbende zullen blijken en een einde aan het gcschil zullen maken. EEN J'OODSCH WERELDOONGRES. Tegen 16 Aug. zdjn de in de „Aguda" ver- eenigde conscrvatieve Joodsche organisaties voor een wereldcongres te Weenien bijeengc- roepen. Er zullen 700 gedielegeerden uit alle deelen v. Europa en Amerika aan deelnemen Op de agenda staat de oprichting van een >rKaad der Autoriteiten", die als hoogste in- stantie zal worden' bescnouwd. Het congres zal den led'en de absolute onderwerping aan het dictaat der religie tot plicht stellen' en voorts sociaal-politieke jewesties en het stand punt der Joden ten opzichte van politieke kwestks bespreken. EE'Ni TAA'LWONDER. Een 14-jarige knaap E. R. Hardy gehee- ten, die dezer dagen met zijn ouders, prof, en' mire. Hardy, van New-York te Plymouth arriveerde, heeft de aandacht van eenige dag- bladberich tgevqjs getrokkem Het jongmiensdi spreekt namelijik 14 vreemdie talen. Na een' vacantie in Engeland keert hij naar zijn vaderland1 terug om zijn studies voort te zetten ter voorbereiddng voor het ambt van geestelijke. KORTE BERICHTEN. In Augustus zal in Kopenhagen een antf-alcohol-congres gehouden worden. Uit Konstantinopel wordt gemeld: De uitslag der algemeene verkiezingen, zoover deze reeds bekend is, is gunstig voor Musta- pha Kemal Volgens bericht uit Rome 1* da werking van den Vesuvius" weer aan het afnemen. Thans is de „Etna" weer begonnen. In de Wemtarw-mijn in Wales zijn door neervallend gesteente twee mijnwerkers gedood, terwijl de vader van een hunner, zelf met de beenen onder een groot rotsblok le gend, van het versdrrifclcelijike rinda van zijo zoon getuige was. Het Berlijlnsdhe politie-beririii! van 9 Juni maakt melding van 11 pogingen tot zelfmoord, waardoor drie vrouwen eni vijf mannen het leven verloren. D'e hoofdoortea- ken hiervan zijn de zorgen, om in1 het onder- houd te voorzien'. ieder met den doo bedreigen, die zich bereid De Algemeene Raad van het vilajet Konstantinopel! heeft besloten het onderwijs in de Fransche taal1 in de Ttirksche lagere scholen af te schaffen. iUit Belgrade wordt gemeld, dat koning Alexander in verband met de omwenteling in Bulgarije zijn verblijf in Roemenifi heeft af- gebroken. Hrji zal morgan te Belgrado tenig- keeren. Uiit Angora wordt gemeld, dat de Turksche regeering ten opzidite van de Bank van Athene^ welke van Grieksche nationali- teit is, geen enkele 'buitenlandsche interventie toelaat eni die bank sine die heeft gesloten. tJemengd Nieiiws. OPENBARE OVERWEGEN. Bij Kbri. Besl. zijn wijzingen gebracht in het Algemeen Reglement Dienst Locaal- spoorwegen, waardoor wordt voorgeschre- ven, dat afsluitingen zijn voorzien, met uit- zondering van de openbare voetpaden, 's nachts voldoende verlicht moeten zijn; de Raad van Toezicht kan ontheffing van deze verplichting verkenen en kan voorschrijiven, dat een niet van afsluitingen voorziene open- bare overweg voldoende verlicht wordt. Bovendien wordt bij die wijziging verbo- den aan ieder, wien het uit den aard rfjner betrekking niet vrijstaat, de afsluitingen van openbare overwegen te openen; over die openbare overwegen te gaan of te rijden, wannew zij' afgesloten zijn of het sein voor slutting gegeven is, en over de niet-afgeslo- ten openbare overwegen of over de voetpa-* den, waar deze den spoorweg kruisea, te gaan of te rijden, wanneer een trein nadert. Ten laatste is het verboden overwegen met vaartuigen en motorrijtuigen te berijden of binnen een afstand van tien meter te naderen met een grootere snelheid dan van tien kilo meter per uur. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONING IN. Een inwoner van Den Haag, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den algemeenen voorzitter van den Bond van ridders in de Militaire Willemsorde te kennen gegeven, dat hij, ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van de Koningin, den ridders dier orde, alsmede hun weduwen, meer in het bijzonder hun, die in behoefiige omstandig- heden verkeeren, of te lijden hebben van een -langdurige werkloosheid, een gescherk wil aanbieden. WER'KVERRUIMING. Dfezfer dagen heeft de rijkscoimnissae voor werkverruiming vergaderd, onder voorzitter- schap van prof. dr. W. H. Nolens. Ingekomen was cen afschrift van eeni brief, door deni raad van toezicht tot de directies van de interlocale tram- eni buurtspoorweg- maatschappijeni gericht, waarin aan die di recties wordt aanbevolen, zooveel mogelijk haar orders in het binnenland1 te plaatseni en geen order in het buitenland te pl'aatsen v6or overkg is gepleegd' met de commissie. Tevens was ingekomen een circuailre, die de minister van binnenlandsche zaken, op verzoek van de commissie, aan gemeenitebe- sturen, overheidsinstellingen, enz. heeft ge richt betreffende het vragen van een certifi- caat van oorsprong, om zekerhcidJ te erlangen dat, indien. men in Nederland geproduceerde goederen wenscht te ontvangen, deze ook in derdaad worden gelevard. Een overzicht werd gegeven, van de geval- len, waarin de commissie op verzoek van Ne- derlandscbe fabrikanten haar bemiddeling heeft verleemd om opdrachten voor de Neder- landsche nijverheid hier te lande te behou- den. Over enkele onderwerpen werd een' advics aan d'e regeering vastgesteld. DE INBREKERSBENDE VAN „PIEP'. Het aantal inbraken en insluipingen, waar van de bende van „Piet" beticht wordt, is thans tot 36 gestegen De commissaris te Schcvenin'gen, die liet onderzoek leidt, veron- derstelt, dat thans het totaal wel ongeveer bereikt za! zijn. Bij een hernieuwde huiszoeking bij den verdachte M is gistermorgen nog een aan- ziemlijke voorraad Delftsdh porcelein in be slag genomen, mede van inbraken afkomstig De vrouw, die gistenniddag aangehouden werd, verdacht van- medeplichtigheid, is weer op vrije voeten gesteld, omdat bewezen kon worden, dat de goederen, die zij; in den laat- sten tijd vervoerde, werkelijk haar eigendom waren. 9CHIP IN NOOD. Zondagavond werd te Harlingen telefo- nisch bericht ontvangen, dat Z. V. van de ®te. ALIHAASSGflE C0U1ANT. t

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1