DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 139 Honderd Tfjf en twintigste Jaargang. 1923 TRIJDAG 15 JUNI Dit nummer bestaat uit 2 btaden Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagra, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaai 2.franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummera 5 cents.' Directeui: CJ. H. KRAK. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTI6N: Per regd 0.23, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsnxhnte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Telefoonnr. Redactie 33 Postgiro 37060. Hoofdxedactenr: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE DUITSCHE NOTA. Een Britsche nota is gistermorgen te PaTijs ontvangen. De Britsche regeering wenscht alvorens een beslissing te nemen, meer inlich- tingen te hebben over de Fransche en Belgi- sche meening over de opheffing van het lijde- lijk verzct en wat beide rcgeciingen verstaan onder een ontruiming van het Ruhrgebied, naarmate de betalingcn door Duitschland. De Belgische regeering heeft een gelijke nota ontvangen. De parlementaire groep der Engelsche Ar- beiderspartij heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het jongste Duit- sche aanbod een solieden grondslag voor on- derhandelingen biedt. 'Die resolutie dringt er bij de Britsche regeering op aan te waken te- gen eischen van eenigerlei zijde, welker in- williging de onvoorwaardelijke overgave voor deu betrokkene zou beteekenen. In het Lagerhuis heeft de regeering geen enkele verklaring afgelegd met betrekking tot de Duitsche nota en den toestand in het Ruhrgebied, en gecn der partijen drong bij de regeering op eenige verklaring harer politick aan. De eenige vraag over dit onderwerp werd gesteld .door Charles Buxton, die te kennen gaf, dat er in breed kringen bezwarr zou worden gemaakt tegen een verklaring der regeering, welke een goedkeuring van de Fransch-Belgische bezetting van het Ruhrge bied zou inhouden, en bij vroeg of zulk een verklaring in het voomemen lag. De premier antwoordde kort, dat het standpunt der regeering ten aanzien der Rulirbezetting ongewijzigd is en dat het met in het voomemen lag eenigerlei verklaring in den aangeduiden geest af te leggen. Kemschetsend voor de stemming in leidende Italiaansche kringen is hetgeen de door Mus solini oolangs tot senator benoemde publicist Morello in de beide voomaamste organen der fascistische regeering, de „Tribuna en de „Popolo d'ftalia" over de Ruhrkwestie schrijft: Italie moet niet v66r of tegen Frankriik kiezen, daar de kwestie zulk een al- tematicf in het geheel niet toelaat, doch wel v66r of tegen de med ewer king aan een be spreking over de schadevergoedingsikwestie. Fiankrijk heeft tot dusver eike bespreking verhinderd. Thans gaat het er om te onder- zoeken of een bespreking niet alsnog mogelijk is en of Frankrijk niet eindelijk den gealiieer- den zal toestaan mede de oplossing van het Ruhrvraagstuk en het cmderzock naar de mid- delen voor de pacificatie van Europa te bepa- len. Xortom, het gaat er om te beslissen of de gealiieerden van deze hoogst gewichtige kwes tie zullen worden buitengesloten of Set recht zullen hebben mee te praten. Het stilzwijgen verder voort te zetten is onmogelijk. Door het Ruhrconflict gaat Europa economisch go- heel te gronde en niets zou de rui'ne kunnen stuiten. •De„Times"-co(rrespondent te Parijs heeft een zeer optimistische beschouwing omtrcnt de ontwikkeling van den politieken toestand. De informatics, welke -hij van offideele zijde fekregen heeft, en de veranderde toon van de ransche pers geven hem den indruk, dat men op weg is naar een oplossing van het schadeloosstellingsprobleem. Te Parijs heerscht een algemeen verlichting naar aan leiding van de Britsche ontkenning van de z.g. beslissingen van het Britsche kabinet, welke gisteren in de Fransche dagbladen wer- deu venneld. De correspondent voelt zich volkamen ge- rechtigd te voorspellen, d'at het zcer waar- schijniijk is, dat er eenige vorm van compro- mis zal worden gevonden en dat een overeen- komst, hoewel zij wellicht nog ver af moge zijn, in uitzicht is. Hoewel de correspondent de kans op een wapensrilstand in het Ruhrgebied zeer waar- schijnlijk acht, zegt hij, dat het vaststaat, dat de Franschen zekere reserves zulleu maken en een aantal voorzorgsmaatregelen zullen ne men. Er wordt op gewezen, dat de Duitsche be- voliking gedurende vijf miaanden geprikkeld is en dat de gevolgen hiervan emstig zouden kunnen zijn. Daarom zal het noodizakelijk zijn, dat de Fransch-Belgische militaire mis- sie alle maatregelen neemt, welke noodig zijn om zichzelf te bevedligen. Verder zou het wen- schelijk zijn te voorkomen, dat de vootrradeu der machme-industrie plotseling op de we- reldmarkt worden gebracht. Deze reserves in aanmerking nemende, is een wapenstilstand mogelijk. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De Franschen zetten bun strijd in het Ruhrgebied onvermoedd voort. Te Wanne werden weer 35 sporwegambtenaren uitge- wezen. Hunne gezinnen mocsten binnen 24 uur het bezette gehied verlaten. Alle te Kapemberg gevcstigde spoorweg- beambten werden uit hunne woningen gezet, daar zlj geweigcrd hadden den dienst onder Fransch toezicht te verrichten. Hunne gezin nen moeten binnen 4 dagen het bezetfe ge- bded verlaten hebben In de Reichsbank te Dortmund hebben de Franschen weer 50 milliard mark in beslag gedomen. Naai- de „Kolnische Zeitung" meldt, is over de stad en het district Bonn de staat van be- leg afgekondigd. Het verkeer op straat is tus- scheu half negen's avonds en 5 uur's mor- gens verboden. Het verkeer met auto's en rij- wieien is zoo wel overdag als 'snachts ver boden. Voor de hedenmiddag plaaits hebbende be- gralenis van de Zondagavond te Dortmund doodgeschoten burgers zijn uitgebrdde maat regelen genomeh. In de straten, waarlangs de stoet zal trekken, zullen alle lantaarns branden en met rouwfloers omgeven zijn. De zaken zijn den geheelen dag geslotcn, evenals alle amusements-lokaliteiten en kofifehuizen. Ook zullen geen concerten warden gegeven In de werkplaatsen wordt het werk van vier uur tot half vijf gestaakt, terwijl een ieder, die zich in dien tijd op straat bevindt, gedu- rende drie minuten moet blijven staan. Der- gchjk eerbetoon, dat haast een anti-Fransche betooging wordt, zal den Franschen zeker maar matig aanstaan. Ofschoon het gebeurde te Dortmund nog niet geheel is opgehelderd, schijnt het thans vast te staan, dat de beide Fransche onder- officieren door den Duitschen jRolizeiwacht- meister" Bolduan zijn doodgeschoten. Deze is Dinsdag zelf door een patrouille doodge schoten, daar hij zich na bezetten tijd op straat bevond. De dlaadi heeft geen politieg karakter en staat niet in yerband met 't.feit, dat de dader tot de groene politie bdhoort, dodi is't gevolg van een persoonlijken twist tusschen Bolduan en de twee Franschen. Dit althans meldt de spcciale correspondent van het „Berl. Tage- blatt" in het Ruhrgebied. Er heeft zich n.l. een hotelhouder als getuige aangemeld, die onder eede verklaarde, dat Bolduan hem na het .voorgevallene had medegedeeld!, reeds vroe- ger met de Fransche korporaals in twist te zijn geraakt en beiden Zaterdagnacht woer te hebben ontmoet. Een hunner had hem op- zettelijk van het trottoir geduwd, er ontstond ccn woordenwisseling, de Franschen grepen riaar hun wapenen en uit noodweer hari Bol duan hen toen doodgeschoten. Hetzclfde deeldte Bolduan den dag na de daad aan zip vrouw mede, hetgeen deze ech- ter niet heeft beeedigd. Een- andere lezing is deze, dat een der Fran schen met de vrouw van Bolduan betrekidn- gen had aangeknoopt, ten gevolge waarvan lilwist zou1 zijn ontstaan. Tei wijl men nog bezig is met licht te bren- gen in den moord op de beide Franschen, is er-te Dortmund al weer een Franschman doodgeschoten, een schildwacht. Als vermoe- delijke dader is de mijnwerker Sollmann geai- restberd1. De krijgsraad te Witten heeft 36 beambten der „Schupo", die ten tijde van de communis- tische relletjes te Dortmund naar die plaals waren gegaan, veroordeeld ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. Naar men uit Berlijn aan het Hbld. meldt, heeft generaal Lud'endorff in een manifest aan den Nationalen Bond van Duitsche Officieren, den Duitschen Officieren bond, dc Marine- officierenvereeniging en den Rijksofficieren- bond de oprichting van een' gedenkteeken voor den door de Franschen ter dood veroor- doclden en inmiddels reeds geexecuteerden Schlagetter voorgesteld. De pauselijke gedelegeerde mgr. Testa is ic Munchen aangekomen en zal zich dezer da gen weer naar het Ruhrgebied begeven REVOLUTIE IN BULGARIJE. De Bulgaarsche gezant te Praag, Daska- lof, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat de staatsgreep in Bulgarije het werk is van den indertija afgezetten ko- ning Ferdinand en van Macedonische reser- ve-officieren, met het doel, in Bulgarije hem weer aan het bewind te doen komen. Naar Daskalof verklaarde, zal het kabl- net-Stamboelinski met behulp van zijn aan- hangers de hoofdstad blokkeeren om de nieuwe regeering door middel van uithon- gering tot overgave te dwingen. Alle bui- tenlandsche diplomatieke vertegenwoordi- gers van Bulgarije hebben zich, met uitzon- dering van dien te Weenen, solidair ver klaard met de regeering van Stamboelinskl. Zij zijn bereid de instructies van Daskalof op te volgen, die in indirect contact met Stamboelinski staat. Stamboelinski heeft met zijn aanhangers stelling genomen in het ge- bied tusschen Sofia en Philippopel, waar hij op versterking van de zijde der bevolking wacht. De tegenwoordige Bulgaarsche regeering heeft met artillerie de bergpassen doen be zetten, zoodat zij de wegen tusschen Philip popel en den Donau beheerscht. Naar Daskalof ten slotte verklaarde, heeft in Bulgarije de dynastie-Coburg afge- daan. Zij kan met langer op den troon blij ven. Een B.T.A.-telegram uit Sofia maakt mel ding van weer een nieuwe officieuze nota van het Bulg. Agentschap, waartn nogmaals wordt verzekerd, dat in net heele land orde heerscht en zwakke pogingen van verzet zijn verstikt. Tevens wordt opgemerkt, dat de voortdurende stdjging van de lei toont hoe zeer men in de nieuwe regeering vertrouwen heeft. Intusschen komen uit Boekarest en Bel- grado berichten omtrent gevechten in Bul garije. Zoo ?ouden o.a. gewapende boeren naar Varna optrekken. Ook zouden er tus schen de boerengarde, waarbij Stamiboulins- ki zich thans bevindt, en de troepen der nieuwe regeering bij Tatar Basardjik al bloedige botsingen hebben plaats gehad. Aan het „Neue Wiener Abendblatt" wordt uit Nisj gemeld, dat de leiders der Macedo nische opstandelingen zich in de nabijheid van Sofia ophouden, waar zij dagelijks be richten over de gebeurtenissen in Sofia ont vangen. Twee leiders, die aan de omwente- ling hebben meegewerkt, bevinden zich in Sofia, waar zij ae houchng der nieuwe re geering gadeslaan. De correspondent van de „Neue Freie Presse" te Sofia meldt, dat Stamboelinski klaatblijkelijk in het gebergte is ontkomen. Aan een groote cohcentrhtie der boeren is echter niet te denken, daar de nieuwe re geering over krachtige troepenformaties be- schikt, en de boeren te druk met den oogst bezig zijn. Een groot gedeelte der in het buitenland loopende geruchten zijn door den Bulgaar- schen gezant te Praag in de wereld ge- stuurd, die een geestdriftig aanhanger van Stamboelinski is. GEVOLGEN VAN DE STAKING IN BfcLGle. De jongste staking van het Belgische P.T. T.- en, Spoorwegper oneei heeft den staais- spoorwegen een verli s van 30 millioen francs berdkkemd. Tot dus- er zijn 188 beambten onlslagen. Het onderzoek duurt nog voort. Men verwacht, dat er in totaal 200 ontslagen zjulien worden gegeven. DE UITBARS'nNG VAN DE ETNA. De Romeinsche correspondent van de „Daily Mail" meldt omtrent de uitbarsting van den Etna, dat de omvang er van niet zoo groot is als die van de erruptie van den Ve suvius. De lava, die in den krater stroomt, is tot dusver opgevangen in een soort kom bij de opening van den krater. Deze kom is thans echter vol en de lava stroomt weg in de rich- ting van een gletschier, die 200 voet lager ligt. Vooral 's nachts levert dit een schitterend schouwspel op, wanneer de gloeiende lava bij het bereiken van het ijs en de sneeuw van den gletscher ontzaggelijke stoomwolken doet op- stijgen. Ten gevolge van de groote hoogte, waarop de uitbarsting plaats heeft, bestaat er geen gevaar voor de bewoners. EEN GEHEIMZINNIGE PAARDEN- ZIEKTE IN SCHOTLAND. In enkele streken van Schotland wekt het veelvuldig overkomen van een doodelijke ziekte onder de paarden, de z.g. grasziekte, groote ongerustheid. Verschillende boeren zijn reeds kostbare paarden kwijt geraakt. De ziekte heeft een epidemisch karakter en ver- spreidt zich snel en dikwijls op onverklaarba- re wijze. DE CHAOS IN CHINA. Ondanks het feit, dat er geen president en geen kabinet in Peking meer is, is de stad toch rustig. Eenige exministers behandelen de staatszaken. De president is in het Chineesche kwartier te Tientsin aangekomen. Daar hij het presi- dentieele zegel niet kon overhandigen, wordt hij op last van den gouverneur in den trein gevangen gehouden. Troepen hebben den trein omsingeld. Denzellden dag is hij weer vrijgelaten, daar hij de officieele regeerings- zegels aan de ministers te Peking heeft over- handigd. HET DRANKVERBOD VOOR DE SCHEPEN. In verband met de moeilijkheden, welke zijn gerezen over de toepassing van het drankverbod op buitenlandsche schepen, wordt nader uit Washington gemeld, dat de Amerikaansche regeering overweegt, of het mogelijk zal zijn op de volgende basis met de verschillende maritieme mogendheden over- eenkomsten af te sluiten volgens het beginsel van wederkeerigheid. Indien namelijk de bui tenlandsche maritieme mogendhedeq zouden toestaan, dat het Amerikaansche visitatie- recht tot binnen de twaalfmijlszone wordt uitgebreid, zou buitenlandschen schepen kun nen worden toegestaan in de Amerikaansche wateren te vertoeven en Amerikaansche ha vens binnen te loopen met alcoholische dran- ken onder zegel aan boord. Tevens wordt er op gezinspeeld, dat wellicht de mogelijkheid zal bestaan, verzegelde zendingen alcoholi sche dranken over Amerikaansch grondge- bied te vervoeren. De helft van de leden der bemanning van het Fransche stoomschip „La France" heeft den kapitein medegedeeld, dat zij de volgende reis naar de Vereenigde Staten niet zullen medemaken, indien de drankwet wordt toege- paat. DE OVERSTROOMI'NOlENi IN OKLA HOMA. Het stadlje Tuilsa in OkJahomia is door grooten was van den Arkansas geheel over- stroomd, waandoor 4000 personen dakloos zdjn gewordien. Het water is nog steeds was- sende. HET COM!PLOT TE1 MAAODENIBURO De „Vorwarts" verneemt uit Maagden- burg, cfat aLle personen, die onder verdeoking van reactionnaire plannen geanresteerd wa- rem, op vrije voeten zdjn 'gesteld. Dit heeft on der de arbeiedrs groote opwinding veroor- zaakt. De bestuursautoriteiten hebben zich daarom genoodzaakt gezien, van den stand van zaken mededeeling ta doen aan den pro- cureur-generaal. DE STAKINGEN IN HET OEBIED VAN OPPER-SILlEZlE. De vakvereenigingen deelen mede, dat on- geveer 26 pet der 6takende arbeiders het werk weer hebben hervat. In de werkplaatsen van het spoorwezen te Gleiwitz zijn alle arbeiders weer aan den aibeid gegaan. IDe „Vossische Zeitung" vemeenrt uit Old- witz, dat het bedrijfscongres, hetwelik gister zou' plaats 'hebben tot woensdag a.s. is uit- gesteld. In de plaats daarvan belegde de sta- kingsleiding m de voomaamste plaatsen groote volksvergaderingen. iE>e vergaderingen waren over hiet algemeen voor voortzettmg der staking. DE VLAAMSCHE HOOG ESCHODL Na een 'levendig debat, dat eenige dagen in beslag nam, heeft de Senaat thans het voorstel-De Broqueville verworpen, volgens hetwelk de Gentsche universiteit zou worden vervlaamscht, met handhaving van' eenige Fransche curaussen. De strijd was zeer haf- tg. De rechterzijde was, met uitzondering van vier lieiden, en bloc v66r het ontwerp, doch het voomaamste artikel daarvan werd met 74 tegen 72 stemmen verworpen. Nu dit artikel gevalilen was, werd tevens het gehee le ontwerp met 140 tegen 4 stemmen verwor pen. Eenige leden steldletn daarop een nieuw ont werp voor, doch er ontstond een debat over de vraag of dit ontwerp ter ondterzoeik aan de Senaat9commiissie moet worden gezondien. De beslissing hieromtrent werd tot Dinsdag verdaagd. Na de ,zitting vond in den avond een ka- binetszittfng' plaats. De ministers besloten algemeen, hoewel zij zich geen parti} hadden gesteld in het debat, om hun onts1ag in te diemen. Te zdven ure begaf de premier Theums zich naar den Koning em bood hem het O'nt- sdag van het kabinet aan. Men gelooft, dat de konihg Theunis zal verzoeken een nieuw kabinet samen te stellen. De Kamer en de Senaat, welke tegen heden bijeengeroepen waren, zullen niet vergaderen. DE 'LEEFTrjD VAN DEN MENSCH. Dr. Leonard Williams, een bekend arts te Londen, heeft dezer daigien in een voordracht, welke hdj voor de „Aldiwijok Club" hield, ver klaard, dat de meening, die onder het groote publiek van den gemiddelden leeftijd van den mensch 'heerscht, aU juist is. 'Dr. Williams betoogde, volgns de „Dafly Mail", dait, indien de mensch alle wet ten, welke de 'gezondheidsleer voorschrijft, strikt in acht neemt, er geen reden is, waaran hif niet 120 a 140 jaar zou kunnen worden. Hij noemde hiervoor verachillendle bewijzen, aan de diereniwereld ontleend. Zoo wees" dr. Wil liams er o.a. op, dat, indien de ^emiddelde ouderdbm, welken dieren bereiken, in verband met den tijd, dien de dieren noodig hebben om tot rijipheid te komen, wordt. vergeleken met dezelfde factoren bif den mensch, deze in een ongunstige posdtie verkeert. M.a.w.: in verband met den tijd, die verstrijkt alvorens de mensch volwassen is, moest in vergelij- king met de diereniwereld de mensch een veel hoogerem ouderdom bereiken. Dr. Williams eindigde trijn voordracht met vermelding van het volgende diieet, dat naar zijn meening den gemdddelden leeftijd van den mensch zou- vergrooten; weinig vk, alle soorten rauw voedsel, zooals salade en vruch- ten, zuivelproducten en frissche lucht. KORTE BERrCHTEN. Bi} een sleepdienstondememing te Ant- werpen is een staking uitgebroken. Men vrekt, dat deze staking zich ook zal uitbrei- den tot het personeel der andere sleepdien- sten. Van- de negen blinde passagiere, die zich in een reserve-kol embunlkCT van de San ta Theresia" in Havana hadden verstopt, zijn 5 door verstikiking om het leven gekomen. Twee van de ovarlevenden verkeeren in een ernsitigen toestand Bij! een brand in het Highbury zieken- huis te Birmingham kwamen 2 patienten in de vlammem om. Vier anderen werden ge- wond. Rusland weigert deel te nemen aan de behiandeling der kwestie van Oost-Karelig door het Perm. Hof van Internationale Justi ce in Den Haag. In de bosschien van Nieuw-Bnxnawijk SCHAPEN- en PAARDENSCHAREN Fried. Herder Abr. Bohn Holl. IJzermagazjjn „DE WILD". (Ameriika) heeft een brand bosch over een uitgestrekthei heeft verwoest. Vele huizen zdjn vemield. iDe materieele scha'de groot. Dieven hebben den P arijschen makelaar in juweelen, Maurice Daub, diamanten en aarlen tar waarde van 805jOOO francs af- die het van negen mij! en sportparken J is zeer e Italiaansche Kamer heeft het plan van Mussolini aangenomen tof het stichten van eene nationale bank tot het steunen van Italiaanschen arbeid en ondememingen in het buitenland. De gevolgen der onveiligheid, die in het Ruhrgebied is ontstaan door het optre- den der Franschen, worden steeds meer merkbaar, zegt een telegram uit Berlijn. In het Rijksbank-filiaal Mettmann hebben ge- maskerde roovers 42 millioen mark buitge- maakt. Staten-Generaal, TWEEDE KAMER. In de vergaderiag van gister was aan de orde het opmakea van een voordracht ter ver- vulling van een vacature in den Hoogen Rlaad. Eerste candidaaL Uitgebradit 83 stemmen. Mr. J. van Gelein Vitringa 54 stemmen; mr. M. Polak, Raads- heer 'Gerechitshof den Haag 22. Blanco 1, zoodat no. 1 zal zijn mrr. J. van Geleini Vitrin ga, raadsheer in het Gerechtshof te's Gra- wnha-ge. Tweede candidaaL Uitgebracht 82 stemmen. Dr. A. Slotema- fcar 36 stemmen, dr. Kerberger 1 st., dr. Beu- mer 1: st., dr. Rengers 2 st., mr. M. Polak 27 st., zoodat een tweede vrije stemming plaats had. IDe uitslag van de herstemming was, dat verkreeg dr. A. Slotemaker 44 st. en mr. M. Polak 24 st., zoodat no. 2 zal zijin dr. A. Slo temaker. Derde candldaat. Uitslag mr. Rengers 9 st., dr. PolvTiet 29 st., mr. M. Polak 25 st., verschillende Can dida ten enkele stemmen, zoodat een tweede vrijle stemming moest plaats hebben. De uit slag daarvan was mr. Rengers 9 st, mr. M Polak 20 st., dr. Polvliet 41 st:, zoodat no. 3 zal zdjn dr. P. Polvliet. IrrtcrpellallA Troelstra. IDe heer Troelstra (S.D.) woeg, wa- gen te mogen ricbten tot den Minister vac Kolonden over de varhouding der Regeering tot de 'Indische volksbeweging, in verband met de jongste spoorwegstnking. Over dit verzoeik wordt heden beslist. Wifeiging H. Orwet. Aan de orde was de stemming over het ont werp tot wijriging der 'Hooger Onderwijswet. Het ontwerp werd goedgikeurd met 42 te gen 32 stemmen. Hoofdshtk IX. Voortgegaani wend met de behandeling van het omtwarp hoofdstuk IX. (Overbrenging van dienstakten naar het Diepartement van Wa- terstaat.) De heer Hermans (R.K) achtte het administratieve beheer der mijnen veel te ornslachtig en dus te duur. Het nut van het Haagsche bureau zag spr. niet in. Hoofdstuk IX. De heer Hermans (R.K.) rneende, dat de loon en der mijhwerkers te veel verlaagd zdjn en drong aan op spoedige herziening van het mdjtareglement en op aanstelling van een derden arheidscontroleur. Ten slotte drong hij, aan op spoedige exploitatie van de mijn Mauriis. De heer 3ongaerts (R.K.) betoogde dat de aarileg van de mijn Maurits een tech- nische kwestie is, waarover de heer Hermans moeilijk kan ooraeelen. De Minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y, zeide verschillende punten1 uit de discussie te moeten laten rusten, omdat zij niet in de stu'kken zijn besproken. De Mijn- raad is een adviseerend lichaam voor de re geering en dus hooren daar in personen van economisch en technisch inzicht. De politiek daarin halen adhtte spr. verderfelijk. Arbei- derswaagstukken behooren in dit college niet ttouis. Herziening van het Mijnreglement zal zeer spoedig haar beslag krijgen. Er is reed over- leg gaande tusschen de departementen in. ver band met de toepassing der Aibeidswet. Over de mijn Maurits was spr. het eens met den heer Bongaeris. Met overleg werd hierbij, gewerkt. Een vergelijking van de 'Staatsmijnen met die der Vereeniging gaat niet op. De staatsmijhen zdjn in zeer duren tijd aangevangen en zitten nu met een groo ten kapitaalslast. Spr. had bezwaar tegen een eventueel amendement tot aanstelling van een derden Arheidscontroleur. De absolute noodzakelijk- beid daarvoor bestaat niet.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1