Alkmaarsche Courant swa. Vulpsnhouders. Brleven nit Rljnland. Eindelqk weergevonden .V. Book- en HandelsdrukkeriJ y.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9, ALKMAAR. HoRderd Y!Jt en Twlntlgste Jaargang. Vrfldag 15 Jitni. F e u i 11 e t o n. Da aicorsla fan NaJarl. LandSauwan naar Naord-llalli. groxtosiMl Sleays Onoto Waterman) Jto. 189 1981 IV. Schreej ik to mijn vorigea brief, toen ik hct daar had over de enorme dialing der Mark:f _nog een kkin rukie en de Mark staat onder de Oostenrijksche Kroon", heden zijn we dan zoover en voor eea Hollandschc gulden be- taalden de Duitsche Banken heden 32000 Marken. Thans is het alleen nog maar de Russische Roebei die bovcn de Mark uitgaat. Zoover heeft de Fransche politiek ons dan op heden gebracht, om met dfen Franscheu proessor Victor Basch te spreken in het Fran sche blad „Ere Nouvelle". Deze Franschman ichrijft daar o. m.Is het in het belang der crediteuren Duitschlands door niet na te ko men vorderingen, door eene ondragelijke be- zetting en door steeds vernieuwde besluiten van haat en verachting, dit land tot vertwijfe ling te brengen, waaruit op een gegeven tijd revolutkmnaire bewegingen kunnen ontstaan, die het wellicht voor lange jaren in een anar- chisti8chen chaos storten doet, waardoor zijn arbeidsv€rmogen en industrieele organ isatie verwoest wordt? Dit zou tot een vreeselijke uitbarsting' in Duitschland voeren en zou voor lange jaren het ednde, niet alleen het eind van dti Jand be- duiden, maar evenzoo het eind der Fransche hoop op betalingen. Frankrijk en Duitschland heboen alzoo gelijk er belang bij een derge- lijke catastrophe te voorkomen. Dat Duitschland aan het einde zijner kracht Is, erkent professor Basch, waar hij verder schrijft: „In een zijner reden die hij gedu rende zijn laatste reis in de Elzas deed, ver- klaarde Millerand; Nimmer is Duitschland mkcr en bloeieader geweest dan heden. Dit, gaat de professor voort, is een standpunt waartegeu zich alien keeren, die den waxen toestand van Duitschland kennen. De waar- heid is deze, dat met uitzondering der groot- ind'ustrie en der groote landbedrijven, die zich op schandelijke wijze verrijkt hebben, de toe- stand van het Duitsche rijk vcrtwijfclend is. Waar is het, dat de overgroote meerderheid der Duitschers niet weet hoe het zich voeden en kleeden zal. Waar is het. dat zelfs hooge beambtcn, als Univcrsiteits-profcssorcn, wijl zij met hun belachelijk salaris niet leven kun nen dat hun door de rcgcering verstrckt wordt, gedwongea worden te staken. Waar is het, dat geleerdfen, letterkundigen en kunste- .naars van naam gcdwongen- worden dc inter- nationale hefdadiglieid in ae roepen. Waar is het, dat het Duitsche volk op het punt is in dezcllde positie te komen als het Oostenrijk sche: Een volk van bedelaafa te worden. Tot zoover het oordeel van een intellectueel Franschman, die helder genoeg van begrip is om te begrijpen waarhecn de avonturierspoli- hek, die rrankrijk's regeerders voeren, zijn eigen land zal brengen. De lezers dezcr kraut zijn reeds bekend met het nieuwe aanbod door de Duitsche regeering aan de gealileerden ge- daan, dat in groote hoofdzaak de wenschen, door Belgig geuit, nakomt. Zal dit aanbod een grond vormen voor onderhandelingen Hing het van Frankrijk af, dan werd ook dit aanbod zonder meer in de Fransche prullen- mond geworpen. Oclukkig waait er op dit oogenblik in Engeland een beetje fxisschere wind, men begint daar meer en meer genoeg van de politiek van Poincard te krijgen en er voor te bedanken om nog langer door het groote Frankrijk ads derde rad aan den wa- gen gebruikt te worden. Het wordt dan ook steeds slimmer met de willekeur der bezetting in Rijoland, persoon- lijke nog commercieele vrijheid zijn meer vei- lig, en ook voor de Duitsche pers zijn het zware tijden. De bekende Kdllnische Zei- tung die den 3en Juni na een schorsing' van een mlaand weer was verschenen, is thans we. dexom voor 3 maanden geschorst. De Dus- seldorfer Nachrichten, het hoofdblad voor Dusseldorf en omliggende plaatsen, ontving •van zijn correspondent 29 Mei een bericht uit Essen inzake de daar plaats gehad heb- bende beslagname der 97 milliarden Mark door^de Fransdhen aan de Rijksbank. Onder iden mdruk van dit feit sprak de Essener be- licbtgever van: milliarden roof. De Redae- teur van het binnenland der Dusseldorfer Nachrichten kreeg diit bericht, censureerde het en schrapte driemaal het woond „roof" to verving het door het nette woord: beslag- hame. De kant kwiam uit en daar verschenen ide Fransdjenm et een tolk den volgenden dag, die de boodschap ktwamen brengen dat (die krant voor een week geschorscht was. Uit het Engelsch van Adeline Sergeant 89) Een paar dagen btteef hij in dien toestand van doffe wezenloosheid, hij verwonderde zich bijna, dat hij niets hoorae van een be- achuldiging tegen ham, of dat hem niet ge- zegd werd, dat er een politie-agent hem kwam baton. Maar niets daarvangebeurde. Toen hij zich weer op straat vertoonue en naar zifn kantoor ging, hoorde hij fluisteren, dat de jonge Ogilvie erg ziek was half vermo- rd door een bende roovera op straat, vertelde iemand en dat het uiigekomieni was, dat hij heel deftig was een bloedverwant van lord Broxbourne en ,,erg chic". Mijnheer Holden begon zich af te vragen, hoe lang het zou duren voordat zijn eigen klerken en arbeiders wisten, dat hij opzettelijk Laurens van zijn rechten beroofd had, en dat zij ach- ter zijn rug zouden spotten over zijn praatjes over de rechtvaardigheid en liefdadigheid. Toch voerde hij zijn plan tot bdkentenis en herstel tot in de kleinste bijzonderheden uit Hij schreef een volledig verslag van de fei- ten noemde data en gaf toelichtingen met volkomen juistheid, hij zocht Charlotte Titch- field op, en liet haar haar getuigenis bij het zijne voegentoen zond hij alles in een geze- gelden omslag aan lord Broxbourne en ver- fclaarde zich bereid in het openbaar en in het vertrouwen het getuigenis, dat liij gegeven had to bavestigaii, an alia hulp to varlaanen Toen den tolk naar de reden van dit besluit ward gevraagd verklaardo deze dit niet te weten. Op het herhaaide aandringcn der Ra- dactie vernami men dan den volgenden dag die rdeen. In het bericht over de Markenhe- •lagname te Essen kwanx eenmaal het woord >froot" voor, de arme Rodacteur had bij de vela heelonuneriagen die het in elkaar zettien van ecu krant nicebrengt liet stuk niet van alien roof hevrijd. driemaai bad ie hot g«- sditapt, het etondi er ochter vieimaal in en idat whs de oorzaak dat dlo Dussf ldorfers in Igccn acht ddgen hunhc krant ontvingen. Zoo gaat het hier elken dag, de oude Maarten van Rossem zei volgens onze histo- rieboeken: branden en blakeren is het sieraad van den oorlog, de Franschen zouden in va- riatie daarop kunnen zeggen: rooven, gevan- gen nemen en verbannen zijn de sieraden van onze bezetingt. Nu weet ik wel dat er anti-Duitschers zul- len zijn die zeggen zullen: Maar heeft Duitschland dan-zooveel beter gehandeld in den oorlog? Inderdaad is toeq door hun ook op schandelijke wijze huisgehouden, zooals nu eenmaai een oorlog altijd moet meebren- gen omdat de oorlog in wezen steeds de men- schen tot dleren verlaagt, maar gaat het aan om een land de voile boete op den hals te leggen waar alle volken mede de schuld aan zijn. De tijd en de historie zullen ons eenmaai leeren wie de aanstichters van dezen wereld- oorlog zijn geweest en het oordeel over Duitschland zal dan milder zijn. Nog een treffend staaltje hoe men hier met de lui om- springt. Een Hollander is hier geassocieerd met een Duitscher en heeft een flinken groothandel in kaas, hun lager bevind zich aan het Bilken- Bahnhoff en is eigendom der ReichSbahnen. Ze hebben daar hun kantoren, opslagplaat- sen voor hunnc waxen en garage voor hunne vrachtauto's. De Hollandsche firmant is met de Pinkster naar Holland geweest om zijn familie te bezoeken en toen hij na eenige da gen terug keerde, vond hij zijn pakhuis ge- sloten en ontruimd. De Franschen waren cr geweest met het compliment van den dag: er uit, wii er in en dat alles binnen 48 uren. Waar hier nu evenals bij ons een tckort is aan woon- en bergplaats, kunt ge U in de situatie van dezea zakenman verplaatsen. Dat door zuike dingen de liefde voor de groote natie niet aangekweekt wordt, behoeft geen betoog, de Duitscher weet zich beter te beheerschen dan wij, ware dit niet het geval, de bom was hier reeds lang gebarsten, nu ziedt het en srneult het in de gemoederen en als Frankrijk nog langer voortgaat het Rijn- landsche volk te trappen, ziet het er voor de bezettingstroepen donker uit. De prijzen der eerste levensbehoefte en die van kleeding en schoeisel, zijn weer op on- rustbarende wijze verhoogd. Waren de vorige week een paar schoenen van 100.000 Mark, een paar heele dure, nu betaalt men voor eer steklas van 150.000250.000 Mark. Een goed costuum kost U ongeveer een millioen, een overhemd 60.000 Mark. De prijzen van het voedsel zijn in gelijke mate verhoogd, een zwart brood 4.500, een pond margarine 9000, rocmboter 16000, Edammer 40 pet. kaas 16000, vleesch 16000, worst en spek 15000 enz. enz. Nu zal menige lezer zeggen dat is niet veel berekend naar onze geldwaarde, maar hier wordt het loon in Marken ontvangen en wat baten loonen van 3500 Mark per dag bij zui ke prijzen? En nu zijn de arbeiders cr nog niet eens het slimste aan toe. Slaan dc prijzen der le- vensmiddelen op, dan verhoogen ook, het mag dan niet in dezelfde mate zijn, hunne loonen. Zij hebben tot hun verweer het wa- pen der staking en de kracht hunne: org.\ni- satie. Maar wie er schrikkelijk aan toe zijn, dat zijn de arme stakkers die't zij van een pngevallen-, 't zij van een andere rente moe- ten leven, die er slim aan toe zijn, dat zijn die arme gebrekkige die steeds op de lieldadig- heid waren aangewezen en de weduwen cn weezen. De Duitsche stedelijke regeeringen doen veel om den nood te lenigen, maar wat baten Marken bij zooveel ellende, guldens moeten hier zijn, van die oude smerige papie- ren guldens die in Holland geen mensch meer wil hebben. Stuur ze maar naar de Dusseldorfer Notgemeinnschaft, elke gulden is 32000 Marken en voor eene gulden kan veel hood worden gelenigd. In mijn volgenden brief zal ik U aan de hand der.cijfers doen zien hoe hoog de nood is gestegen en ik doe dat omdat ik weet dat er in Alkmaar mannen en vrouwen zijn die een warm hart hebben voor anderen, de kracht en de gave bezitten anderen tot geven te brengen. Wij hebben voor het verre Rus- land veel gedaan, hier geldt het een stamver- want volk, dat onder gaat in den bittersten nood zoo wij hen niet helpen. F. voor het geval er eenigea twijfel mocht be- staan omtrent Laurens' identiteit en positie. Het scheen echter bijna niet mogelijk, dat er eenigen twijfel kon best aan. De schakels sloten goed aaneen en niet een ontbrak er. Heft scheen alsof John Holden geweten had, dat hij eenmaai zou wenschen te bewijzen, wat hij zoovele jaren zorgvuldig verborgen had. De ontvangst van het verzegelde pak- ket werd in den v&rm erkend met die handtee- kening van lord Broxbourne en toen was er een pauze. Gedurende twee of drie dagen hoorde hij niets meer. Wat was er gcfbeurdl? Tot nu toe had John geen woord over het onderv/erp gerept; maar nu sprak hij tot Rose, die hij koel op een af- stand had gehouden, sedert hij haar bevolen had Catherine om vergeving te vragen. „Rose", zei hij, „heb je lady Broxbour ne gezien 7" Het woord kostte hem inspanning. Maar hij zou zich nu wel wachten voor familiari- teit met zijin nicht. „Ja, zeker," zei Rose opgewefci. „Ik ben den volgendien dag er heen gegaan, en ik ben er daarna iederen dag geweest. Ze was heusch erg lief tegen me; en ik moest u zeg gen, papa, dat zij en lord Broxbourne het verleden gefaeel vergeten hadden." „Waarom heb je me dat niet eerder ge- zegd?" „Papa, u heeft me niet bij u laten komen, en u heeft u zellf zoo dikwijls oipgesloten. ISc denk, dat u niet goed geweest is; of mis- schien was het nog al een slag voor u, te merkan, dat de man van nicht Catherine te- ruggekomcn was", hierbij keek ze haar vadear (Parttcultcre Corr%aponfi«ti«). HI. KlinuuU en Lartdbouw In UctyMtalll. Het ie bekend, dat Italic het land ie, waar ,/ic citroeucn bloeicn" cu waar men, minder aicbterlijk, in lange pijpett macaroni met olijf- olie smult Deze pjiar vruchten wijzen er al op, dat het klimaat in dit land wel eenlgszins van dat in onze streken verschilt. Nu ko men dc goiocmde, vruchten, waarbij wij ook nog moeten noemen de sinaasappel, niet in de Po-vlakte voor, maar het feit, dat hier rijst eu mais verbouwd worden, bewiist, dat de zo- mer overal in het land behoorlijk warm is. Dat tusschen heft noorden en zuiden vrij groote verschillen bestaa'n, zal ieder begrij pen die eenig denkbeeld heeft van de lengtc van de Italiaansche ,Jaars". Wie van Chiasso, het grensstation in het noorden, naar het zui den van SiciiiS reist, moet onafgebroken 26 uur in den sneltrein zitten. Het zuiden van Italic heeft reeds een subtropisch klimaat. In Rome behoort sneeuw tot de zeldzaamheden en op SiciliS bloeien in het vroege voorjahr reeds de sinaasappelboomen, terwijl de ci- troenen er volgeladen hang en met hun' prach- tige vruchten. De zomer is in deze streken zeer heet en droog en veel verschroeit er in dit jaargetijde; Maar ook de Po-vlakte kan, wat zomerhitte betreft, mecdoen. De warmte komt al in het vooriaar. Wie met de excursionisten den tocht tiecft meegemaakt en met hen de terugreis on- dernomen, kan daarvan meepratcn. In Mi- laan nog groote hitte, in Lucern al wat koo- ler, in Luxemburg de verwarming in den trein op voile kracht en in het vaderland on- weders met regen-, sneeuw- en hagelbuienl En dan schrijvcn we 17 Mei Wij genieten hier volop van hetgeen men met een academisch woord pleegt te noemen, een zeeklimaat, de Po-vlakte kawnerkt zich door e^n. laten we het noemen, „gematigd" vasteiandsklimaat, dw.z. men hetf er vrij streuge winters en zeer heete zomers. Den winter hebben we nooit in Noord-I talis mee gemaakt, maar naar men ons vertelde, kan hct te Milaan tot 15 gr. C. vriezen, lets wat "bij ons te lande tot dc zeldzaamheden behoort. Do gemiddelde temperatuur in Januari des oclitends 8 uur is er —5 gr. C Dat de ge middelde Januari-temperatuur er nog ohge- veer 1 gr C. is (bij ons 2 gr. Q) moet wor den tocgeschreven aan dc vrij hooge tempera tuur ovcrdag. Teugevolge van deze omstan- dighoden outbreekt in de Po. vlakte de olijf, die overal elders in het koninkrijk wordt aan- getrolfen. De zomer daaren tegen is ontzettend warm in de Po-vlaktc. E>e tempeiatuur stijgt in Juli cn Augustus dikwijls tot 35 gr. Q (bij ons ge- midideld resp. 19 gr. en 18 gr. C ovcreen- kamend met d)e by ons eenmaai bereikte re- cond-hitte. Zelfs te Paramaribo en Batavia stijgt de temperatuur niet veel hooger. In Noord-Italie echter bereikt het kwik wel een stand van 40 gr. C. o! nog daarboven. Reeds tiidens de excureie (van eind Aprilbegin Mei) konden we d'agelijks van een tempera tuur van tegen 80 gr. F. in de schaduw profi teered Met pitzondeiing van den eersten dag, vooitdurend de brandende zon aan den wol- keloozen- hemel. Dat is hier dan toch wel een beetje andcra Ik kan dan ook niemand aan- rade:i mijn voorbeeld te volgen en er op uit te trckken met wollcn ondergocd, een dik- wollcn sportpak, zwarte beenkappen en een spicgel-reflex camera 9 bij 12 over den schou- aer Hoewel de omstandiighedea in het zuiden van Italic over het gehed vrij wat ongunstiger voor den landbouw zijn dan in het noorden, zoo treft men aldaar slechts 5 pet. woes ten grond aan, tegen 13 pet. in net hoorden. In gchcel Italifi behoort maar 7,9 pet. van den bodem to den woesten grond, overeenkomen- de met een oppervlakte van ruim 2 millioen H.A. (In ons land zijn deze cijfcra 10,2 pet. of ruim 300.000 H.A.). Het treft dan ook den reiziger d'at in dit bergachtige land zoo weinig grond ongebruikt is. In het alge- meen heeft men, geloof ik, in Nederland geen goed denkbeeld van den aard van het Itali aansche volk en scheert men het in zijn geheel over e6n kam. Heb ik het wel, dan slant men den werklust van den Italiaan niet te hoog aan en laat ik het ronduit bekenncn, v66r mijn reis dacht ik er ook zoo over. Die meening- moge waarheid bevatten voor wat betreft de bewoners in het zuiden van het koninkrijk, zij is echter onjuist ten opzichte van de Itali- anen in de Po-vlakte. Tijdens de excursie hebben wii ons op tal van plaatsen van de werkzaamheid der menschen kunnen overtui- gen en meermalen dwong het onze bewon de- ring af, dat me ner bij zoo'n hitte nog zoo- met dien scherp onderzoekenden blik aan, dde zoo slecht scheen te passen bij haar zachte en kinderlijke schoonheid. „Maar in ieder geval had ik geen gelegenheid met u te spreken, en ik moest u dat zeggen meft de groeten van Catherine. Wat is het alles re main isoi f „Wat is romantisch?" vroeg mijnheer Holden droog. „Nu, de geheele geschiedenis vooral van Laurens. Anne Laurens!" Mijnheer Holden keerde zich plotseling tot haar om. „Waarom noem je hem arme Laurens?" „0, weet u dat met? Hij; is vreeselijk ziek; ze denken niet, dat hij er door zal komen. Hij kreeg koorts en het is heel gevaarlijk met hem. Al de weesjes zijin, naar buiten gezon- den en lord Broxbourne woont bijna (bij nicht Catherine. Papa hoe heeft u kunnen uitvinden, dat hij tot de Broxboumes be hoort?" „Uitvinden zei John met open truond. „Ja: uitgevondlen. Omdat zij zeggen, dat zij hetru te danken hebben, dat hij ontdekt isdat U het Catherina verteld- heeft. En ik was verbaasd, hoe U op het spoor gekomen was; maar ik weet hoe knap u is; en ik ver- moed, dat U altijd dacht, dat hij „iemand" was." John Holden haalde diep adem. Wat dft de manier waarop de Broxbournes (zooals hij ze begon te noemen) hem zouden behan- delen? Zou hij schotvrij blijven? Waren' zij edelmoedig genoeg. om zijn verkeerd doen, zijn schande te vemergen voor da oogaa van zijn dochter en daardoor voor de oogan van veel axbeiri verrichtta Op ten bevolking van bijna 39 millioen (in 1921), d. i. 126 pei vierk. K.M. (bij ona 200 per vkrk. K.M.), zijn ruim 29 millioen H A. bebouwd en liggen 2 millioen woeet Van de bebouwde oppervlakte ia de heiit (48,7 pet.) bouwland (in Nederland 31,9 pet.), hct wci- iand bealaat 23,4 pet. (bij ona 41,5 pet.), de speciale culture* bcslaan 5,7 pet (bij oos 2,7 pet.) cn de bosschen 17^ pet. (bij ons 8 pet.) Van dc bijna 13 millioen ri.A. bouwland zijn 51,2 pet. bezaaidi met graan. De teelt van gra- uen is zeer beiangrijk in Italic en wordt -alr leen door Rusiana, RumeuiS en Buigarije in belangrijke mate overtroffen. (De cijlers zijn voor Itali8 van 1919, voor Nederland van 1920). De Po-vlakte ia een graanland bij uitne- mendheid. Ureniang spoort men tusschen Milaan en Bologna door uitgestrekte tarwe- velden, welke tevens zijn beplant met duizenr den rijen moerbei-boomen ten behoeve van de zijderupsenteelt. De vruchtbaarheid van den grond en de zonne-energie 6chijnen zoo groot, dat het koren tot vlak bij de boomeu volledig tot wasdom komt. Maar men behoeft niet te vragen hoeveel arbeid en kapitaal het gckost Jhedt deze vlakte door o^tguming, grondver- bctcring, inpoldcring en irrigatie te rnaken tot wat zij thans is. Eeuwenlang heeft de mcnsch- heid in dit gebied gearbeid, want we mogen niet vergeten, dat dit land al een hoogen trap van beschaving had bereikt, toen in Ne derland onze voorouders, de Germanen, nog in hunberenvachten rondzwierven en hun vrijeu tijd met dobbelen doorbrachten, een wijze van ontspanning trouwens, die hun 20e eeuwsche nazaten nog steeds in het bloed schiint te zitten Maar om tot den landbouw terug te kee ren, wij hebben den achterstand bij de Italia- nen ingehaald. Tengevolge van verachillende omstandigheden zijn wij er in geslaagd hen, wat de opbrengsten per H.A betreft, te over- ti-cffcn. Wij geven voor de aardi^iieid het volgende overzicht, waarbij wij de beide lan- den naaat elkaar zetten Opbrengst per H>A. in 100 K.O. in 1921. Italie. Nederland. Tarwe 11,0 33,1 Roggc 12,3 21,2 Oerat - 10,3 31,8 Haver 11,3 20,2 Aardappelen 50,0 132,5 Suikerbieten 300,0 332,1 Rijst 40,5 15,8 (Java) Slechts op het gebied van de rijstcultuur steken de Italiaaen ona de loef af, maar wij kunnen niet t>eoordeelen in hoevcrre de rijst cultuur in de tropen met die in de Po-vlakte is te vergelijken; We moeten bij al deze cij- fers echter bedenken, dat, dank zij de bijzon- der gunstige omstandigheden in de P.vlagte, de opbrengsten aldaar aanmerkelijk hooger zijn dan de atatistiek voor geheel Italic aan- geeft Tot de voor ons ongewone gewassen, welke men in de Po-vlakte aan treft, behooren de rijst en de rnals. De culhnir van hot eerotge- noemde gewas is zoo typisch, dat we er in het volgende artikei iets over meedeelen zul len. K. UIT WARMENHUIZEN. (Vervolg Raadsverslag.) B. en W. stelden voor, over te gaan tot de benoemingi van drie onderwijlzeressen aan de O. L. school te Wannehhuizen en hiedea den raad de volgende voordrachten aan. In de vacature Veltman: 1. Mej. Posthu- ma-Wouda. 2. Mei. H. B. Edelkamp; 3. Mej. A. H. R. Moving, In de vacature-Keeseberg: 1. Mefj. F. G. Bergman; 2. Mej. H. fi. Edelkamp; 3. Mej. A. Ji. Verwer. In de vacature-Vrijer: 1. Mej. A. Bieater- bos: 2. Mej. IH. B. Edelkamp; 3. Mei. AH R. Hoving. In over leg met het hoofd der school werd voorgcsteld om 3 onderwijzeressen te benoe- men, inplaats van 2 onderwijzeressen en 1 on- derwijzer. Dit voorstel werd gedaan1 in belang van het handwerkonderwijs. De capaciteiten der soliicitanten zijin zoo, dat het voorstel geen bezwaar oplevert. De heer Slot had geen bezwaar een onder- wijzeres in een hoogere klasse onderwijs te doen geven. Een vrouw staat in dat opzicht ootk even hoog als een man. Het voorstel van B. en W. ont 3 onderwij zeressen te benoemen, werd algemeen goed gevonden. Voor de 3 vacatures waren 27 sollicitanten Voor de vacaiure-Veltman werd benoemd mej. Posthuma-Wouda, met algemeene stem- men. Voor de vacature-Keeseberg werd benoemd mej. Bergman met 5 stemmen, op mej. Edel kamp werden 2 stemmen uitgebracht de geheele wereld? Wat beteekende het Hij was er op voorbereid geweest, verwij- ten en straf te beantwoorden op de harde en koude manier, waarop hij gewoonlijk de moei- lijkheden van het leven beantwoordde; maar vergeven te worden eenvoudig gezegd te worden metterdaad, zoo niet in woorden „ga heen en1 zondig niet meer", dat ben am hem den adem. Het was onbegrijpelijlk. Kitty was een beilige en zij zou hemi zeker vergeven; het zou zijn geheele moreele belans ver- stoord hebben, als zij zich hard en niet ver- gevensgezind betoond had; maar wat wil- den de mannen? Als zijn vrouw en kind hem ontstolen waren, wist John Holden, dat hij den inisdadiger tot den dag van zijn dooa met wraak zou vervolgd hebben. Rose wachtte op een antwoord wachtte met wijd geopende oogen en een vreemc neerbuigend lachje om haar mond. Zij ha vermoeden, dat er iets niet in den haak was, en zij was benieuwd, hoeveel haar vader haar zou zeggen. Ze kreeg iets meer te hooren, dan waar ze op rekende. Hiaar vader keerde zich plotse ling tot haar. „Heb je nicht Catherine om1 vergeving ge vraagd? Ja, papa. men? „Ja." n heeft za je verontschuldfging aangeno- ,Heel goed. Laat fk je dan zeggen, dat het zoowel voor jou als voor mij goed is, dat we nooit Vergeten. hoeveel we aan haar ver- gevingsgezindheid te danken hebben. Ik w«et niet, of Lord Brexfaouma zijn verzet iegm Voor de vacature-Vrijfer werd benoemd mej. Biesterbos met 4 stemmen, terwijl 3 stemmen werden'uitgebracht op mej. Edelkamp. De voorzitter hoopte, dat een gelukkige keu- ze was gedaan. De twee eersten werden benoemd' met in- gang van 18 Juni, de derde met ingang van oen nader door B. en W. te bepalen datum. OVereenkomstig het advies aer gascommis- sie stellen B. en W. voor, om ter bevordering van het gasverbruik gedurende de vier zo- mermaanden eenzelfde reductiesysteem in te voeren als voorgaande zomer. Vorig jaar heeft die regeling guns tig ge- werkt en voor de wintermaanden is toen ook een regeling, zij' het dan een andere, getrof- fen om het gasverbruik te bevorderen. Zooals bekend, bedoelit het systeem dat reductie g<v geven wordt voor het gas dat meer wordt ver- bruikt dan in overeenkomstige maanden van vorig jaar en wel voor een meerder verbruik van 125 MB, 2 cent per MB; van 2550 MB. 4 cent en boven een meerder verbruik van 50 MB. 6 cent reductie per M3. Voor nieuwe verbruikers wordt een verbruik van"25 MB. noodzakelijk geacht voor en a leer reductie wordt gegeven. Zonder besfpreking werd' het voorstel van B. en \V. aangenomfcn. De regeling had vorig jaar een voorded opgeleverd van 520. IB. en W. stelden voor het venmenigvuldi- gingscijifer over het dienstjaar 1923'1924 te bepalen op 1.25, derhalve een verhooging van 0.26 in verband met de slechte uitkomsten in de tuinbouwbed rij'vert. De heer Gutker stelde voor, het vermenig- vuldigingscijfer op 1.50 te brengen, de heer Molenaar achtte dat een te groote verhooging en stelde voor 1.40. De heer Slot ondersteunde het voorstel Mo- lenaar. Het voorstel-Outker A^erd niet ondersteund. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten het vermeni gvul digingsrijfer op 1.40 te brengen, tegen stemden de heeren Swan, de Groot en Kraakman. Als leden der schattingiscommissie moeten ingevolge de wet op de Inkomstenbelastingi 1914 artreden de heeren) J. Swan, J. de Groot, W. Gutker en K. Bierateker. De aftredenden werden herbenoemd met 6, 7, en 6 en 7 stemmen. Bij de roudvraag informeerde tie heer Slot naar de resultaten die de voorzitter heeft be reikt hit Ged. Staten inizake het Krabbendam- merpad. De Voorz. had deze zaak ter sprake wiTlen brengen bij den Prov. Waterstaat. Hiertoe is nog geen gelegenheid geweest. maar spr. had er over gesproken met eeni lin van Ged. Sta ten. Antwoord was er nog niet op ontvangen, maar wanneer niet spoedig antwoord kwam, zou spr. naar den' Prov. Waterstaat toegaan. De heer Slot zeide, dat in de laatste comite- vergadering gesproken was over de over- dracht van de school. Spr. achtte het ge- wenscht thans in openbare vergadering op deze zaak terug te komen en vroeg of de za- ken nu zoo ver gevorderd waren; dat we erop kunnen rekenen dat die overdracht voor 3 jaar is uitgesteld. Zoo toch waren de bespre- kingen in de comite-vergadering. De Voorz. zeide dat bij de bespreting wel 3 jaar was genoemd, maar tegelijkertijd was naar voren gebracht, dat wanneer het R. K- kerkbestuur onVerhoopt voor dien tijd klaar mocht komen met onderwijskrachten, dan de hand aan den ploeg moest worden geslagen, opdat hiet ondierwijs er niet onder zou lijden, maar direct tot den bouw van de openbare school zou worden overgefgaan. lets defini- itnefs was niet vastgeflegd, ook al om de goede samenwerking, die er met het R. K. Kerkbe stuur bestaat. s De heer Slot meende, dat, omdat de ge- m een to zoo in het moeras raakte met haar 6n- derwijskTachtende wenschefijkheid werd be- sproken, dat de gemeente wat meer zekerheid kreeg voor d-i$ onderwijskrachten en toen is ■gesproken over 3 jaar uitstel voor de over dracht. U, aldus de heer Slot, tot den voorzit ter, zou het Kerkbestuur met dit besluit van den Raad in' kennis stellen. De Voorz. zeide dat die kwestie reeds tus schen B. en W. en het R. K. Kerkbestuur was je huwelijk zal intrekken, maar als hij het doet, zal het zijn omdat zijn vrouw het hem gevraagd heeft. En ofschoon jij haar bdee- digde, was het mijn schuld. Jarenlang heb ik geweten, wat jij nu weet, en hi wilde niet spreken. Ais zij mij wilden straffen voor al les, wat ik gedaan heb, zou ik een verloren man zijn, Denk daar voortaan aan, als je met de Broxbournes te maken hebt en let op hetgeen je doet of zegt. Jij en ik hebben een schuld aan hen, die we nooit zullen terug- betalen." Hij ging de kamer uit, zonder haar tijd tot ant woorden te laten. Rose was heel boos. Met haar kleingeestigem aard kon zij geen sympathie, begrip ot zelfs me- delijden voelen. Zij kon in het minst niet be grijpen, hoe haar vader ooit iets had kunnen doen, dat verkeerd was; zij deed nooit iets verkeerds, zei ze bij zich zelf. Ze hoopte maar, dat Philip Massingham het niet wist. Toen John Holden zijn dochter verliet, was het om1 dadelijk naar het huis van Ca therine te gaan. Hij moest zelf hooren. hoe het met Laurens ging. Hij behoefde het haast niet te«vragen. De vrouw, die hem opendeed, keek ernsiig en angstig, „Het gaat niet beter, mijnheer' zei ze, zonder John's vraag af te wachten. WH U binnenkomen, mijnneer?" toen zij zag, dat mijnheer Holden weg wilde gaan. Milady heeft u veTwacht, zei ze en of u in de ontbijltkamer wilde komen John ging dadelijk binnen. Catherine had hem verwacht. Wat beteekende dat? Woadf rervolgd M

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5