Wekelijksch overzicht Parijsche Causeriegn. verflezen en dan tea »loWe versteenen in de wereldstad. Rouman, Tolstoi, Schnrey, Ro- segger, Julius Langbehn en meer anderen hebben de menschen steeds weer voorge!hou- den welk een groote beteekenis bet voeling houden met den bodem voor elke beschaving beduicft; Bismarck wist een miachtigen staat te gronidvesten op <ie sterke zuilen van lan deiijike-welvaart en Bolland waarschuwt in ona land, dat de sitedielijke bevolking zorge- looa teert op den arbedd vail anderen,- alien eertst van het landvolk. Welaan dan, heeft niet dat landvolk een taak te verrichten? Door het scheppen eener nieuwe an ti the se zal men geen cultureel doel bereifcenook kunnen partijen en kilassenstrijd ons niet helpen. Maar wel zal een vereeniging, die zien stelt op den bodemi van algemeen maat- schappelijk volksfbelang en die zitih ten doel stelt die economische en cultureele belangeo der samienleving, beschouwd van uit hun lab' delijk fundament, totmeerdere gelding te hrengen, veel goedls kunnen verrichten. Alfe miiddelen oiml dit dioel te bereiken zou men kunnen noemen 1. Het stichten van een vereeniging, die van sociaal-economisch landelijk standpunt de maatschappelijke vragen beziet. 2. Het werven van ledm uit alle klassen en gtroepen. 3. Het nemen van initlatief tot in het leven roepen van instellingen op het geibied der landelijke cultuur en economic (lantielijke volkshoogescholen enz.) 4. Het uitgeven van em orgaao, wefflk voor al ook bij landarbeiders en bij de stedelijke bevolking wordt verspreid. 5. Vormfin van afdeelingen door het ge- heele land, die het doel der vereeniging In ruimen kring bevordieren. 6. Mstel'len van enqu§tes en aanbieden van bemiddeling bij conflacten tusschen pro- ducenten en consumenten, tusschen werkge- vera en werknemers 7. Steumen der afvaardiging van waartii- ge persouen naar onze regeeringslichaimjen, die onze denkbeelden daar kunnen vertol- ken. T. E BONTKES. Bellingwolde, 22 Mei 1923. (Andere bladen, waarondier landbouwibla- den, worden verzocht dit stuk over te ne men.) Verzoek aan de lezers! Degenen, die dieze denkbeelden geheel of gedeeltelijk 'kunnen oaderstrepen, worden verzodit daarvan te dloen blijkcn door het zending van hun kaartje alis teeken van symt- pathie. T.E.B. VERNIEUWING OF WIJZIGING VAN DE FRIESCHE BRUG. OORRESPONIDENT EE. WiJ ootvingm gisteraamidldag (te liaat om nog m or® vorig ncmimer op te nemen) van de ccmmssie van Lacdbmoners een opgave van die bestuureledien voor die in die etraat te houden feesten ter gelegenheidi van het re- geeringsjubileum.' Waar dezer dagen reeds deze opgave voorkwam in het r.-k. dagWlac hier ter stedte en ons' was toegezcgd dat wii in de gelegenheid zooiden warden gesteld om die namen tegeliik te pub'iceeren, zuilen wij thans niet meer tot opname oveigaan Frovinciaal Hiieuws UIT HEILOO. De heer van 't^eer0herinnerde aan de reeds eerder ter sprake gebrachte verhooging van den aftrek voor- noodzakelijk levenson- derhoud. Spr. wenschte dien aftrek te verhoo- gen, nog v66r het vermenigvuldigingscijfer is vastgesteld. De voorzitter zei, dat voldaan moet wor den aan het verzoek van den inspecteur om vaststelling van het vermenigvuldigingsijfer, dat eigenlijk altijd een slag in de lucht is. De secretaris deelde mede, dat de verhoo ging van den aftrek toch voor dit jaar niet meer in aanmerking komt, omdat het kohier loopt van Mei tot Mei en een dergelijke ver hooging eenige maanden van tevoren rqoet worden vastgesteld. Overeengekomm werd, dat die verhooging in den meuwen raad zal worden aan de orde .gesteld. Het voorstel om het vermenigvuldiginj cijfer op 0 6 te bepalen, werd1 zonder hoofde- lijke stemming aangenomea 8 Voorstel om de kasten ter secretaire te veranderen De voorzitter deelde mede, dat de secretaris meer ruimte noodig acht in verband1 met de steeds meerdere uitoreiding der gemeente. De kosten zuilen hoogstens f 200 Bedragen. De heer Mulder^ denkend aan de plannen tot bouw van een nieuw raadhuis, vroeg of de voorgestelde uitgave niet overbodig was en of niet op andere wijze in de behoefte aan ruimte kon worden voorzien. De heer Vahl wilde het geld1 toestaan, als secretaris zegt dat meerdere ruimte beslist noodig is. De heer Opdam meende, dat nieuwe losse kasten zouden kunnen worden gemaakt, die ten alien tijde konden worden overgehracht naar een te bouwen nieuw raadhuis. De heer van't Veer wilde de kasten1 ook liefst zoo inrichten, dat zij later nog gebruikt kunnen worden. De secretaris zag nog wel kans om rich nog een jaar te behelpen, maar langer zou het ook zeker niet gaan. Dit gaf den heer Sengers aanleiding voor te siellcn om nog een jaar te wachten. Dc voorzitter vond de voorgestelde ver- andering noodig en niet te duur, omdat een nieuw raadhuis er toch nog niet in de eerste paar jaar zal ziin- Zonder hoofdelijke stemming werd hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 9 Financieele besluiten 1922. Vastgesteld werd een suppletoire begrooting met aan in komsten en uitgaven 6868.56. Hierop deed de voorzitter mededeeling van eenige bedragen, die uit den post voor on- voorziene uitgaven zuilen worden voldaan Gocdgekeurd. Als laatste punt bracht de voorzitter ter tafel een. pas ingekomen verzoek van den kring Heiloo van de Stichting volgens de landarbeiderswet, om aan C. Molenaar een oedrag van 3300 toe te staan voor den aan- koop van een plaatsje ingevolge die landar beiderswet. De heer Mulder zei, dat hij het plaatsje nice had getaxeerd en niet te duur bevonden, volgens zijne meening zou het eerder meer waard zijn, 't is het perceel van A. Mors. Het besluit om het bedrag aan te vragen is door de Stichting met algemeene stemmen geno- mcn. Spr bracht hulde aan den heer Bruul, die als waarnemend secretaris aan de Stich ting groote diensten heeft bewezen bij het behandelen van deze zaak. De voorzitter stelde de risico, die de ge meente bij dergelijke aan vragen loopt, in het licht en meende, dat niet genoeg kon worden nagegaan of de gevraagde perceelen de ge- taxecrde waarde hebben. De onderhavige zaak is goed bekeken en spr. stelde daarom vxir het gevraagde bedrag toe te staan. De heer van't Veer vroeg of het bestuur van de stichting controleert of de betrokken personen hun verworven plaatsje goed behar- tigen, iets wat zeer in het belang is ook van de gemeente. De heer Vahl: En als het verwaarloosd wordt, wat dan? De voorzitter: Dan kan 't opgezegd wor den. Het voorstel werd hierop aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Daarna volgde sluiting van de openbare vergadering. UFT SCHAGEM De Nederlandsche Heide-Maatschappij heeft in het water van den polder Schagen 2000 situks zjeelt geplant. Wanneer diaze proef gelukt, zal in deze richting worden voortge- gaan. Op de Schager varkensmarkt was Doin- derdiag weer eene afdeeling voor zicke var- kens. Zulks geschiedde naar aanleiding van een geval van vlekziekte, dat op de mam is voorgekomen. De heer H. van Nuland alhier is be- noemd tot Rijksagent bij de vrijlwillige oud'er- domsverzekering in het district Schagen Dit district bestaat uit de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, St Maarten en Harenkarspel. DE GEWASSEN IN DEN BOUW- POLDERS VAN HOLLANDS NOORDEN. Omtrent den stand der gewassen in den bouwpolders vani Hollands Noorden wordt ons van bevoegde zijde het vodgende medege- doeld: De hoofdgewassen witzaad en peul- gewassen staan algemeen goed Citroen- en Turksche boontjes m%ken daarop eene uitzon- dcring. Dit gewas is bij eerste uitzaailng mis- lukt Karwei droeg op vele akkers een mis- kleurige bloesem. Of dit van invloed op het zaad zal zijn is nog niet te zeggen. Suiker- penen zijn op vele akkers opnieuw uitge- zaaisd. Ook het nieuwe uitzaaisel groeit sledit. Spinazie is verachlllend en staat van ma- tig tot goed. Blauwmaanzaad is heel goed, waar het gewas niet vernield is door den ba gel, staat de klaver uitstekoud. Ook de enkele grasvelden staan goed. UIT BERGEN. De bouw van eene nieuwe R.-K. Kerk alhier is gegund aan de laagste inschrijvers, Thu- nissen en van Sainbeek te Heemstede. De thans bestaaode kerk met toren zal direct worden gesloopt. Op het terredn aan de Mo- lenstiraat zal een noodkerk met 600 zitplaait- sen worden gebouwd. De ingang van deze noodkerk zal komen aan de Molenstraat Vrijdag bad ten raadhuize het bij de wet bedoelde overleg plaats tusschen het ge meentebestuur en het bestuur der Berger Schoolvereeniging, in zake den schoolbouw door laatstgenoemde'vereeniging. Ter benoem&ig tot lid der schattings- COmuissie Voor de R ijks.i n IceimRipn hel a cfi n g, wordt door B. en W. aan den Raad de uavol- gende aanbeveling gedaan: 1 Vacature M. Baltus: 1. M. Baltus, 2. J. Apeldoorn. 2. Vacature B. H. Gorter, die voor herbe- noeming niet in aanmerking wenscht te ko- mien1Jhr. W. P. Barnaart2. J. Swaan Hz 3. Vacature J. Oldenburg: 1. J. Oldenburg; 2 C. Bogtman Azn. 4. Vacature Jb. Swaan JbzSr.: 1. Jb Swaan Jbz. Sr 2. C. J. P J A. Hoksbergen. Ook de kunstschilder J. M. Graadt van Roggen ontving van het comite voor het Na- tionaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin, welk comite de Koningin een verzamelin af- beeldingen van Nederland zal aanbieden, op- dracht om een duinlandschap van het eiland Rottum te maken. UIT AKERSLOOT. De heer B. Kerssens, lid der schattings- commissie voor de Rijksinkomstenbelasting, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Door de schoolfeestcommissie is met het oog op het ongunstige weer het school- feest der kinderen van de O. L. school uitge- steld tot einde Juli of begin Aug. a.s. PREDIKBEURTEN. 17 Juni. ST. PANCRAS, Ger. kerk, 9.30 uur v.m. Ds. Fernhout: 2.30 uur n.m. Preeklezen. HEERHUGOWAARD, Ger. kerk, 9.30 uur v.m. Preeklezen; 2 uur n.m. Ds. Fern hout van St. Pancras. Sport TIEN DAGEN IN BRETAGNE. (Van onzen Parijschen Correspondent) (Nadruk verboden). Brest, 10 Juni Eigenlijk moest ik schrijven: Finistere Want de „Semaine Touristiqae du Finistere", waar ik op het oogenblik midden in zit, be- moeit zich niet met geheel Bretagne, doch uit- sluitend met die schilderachtige provincie, welkc slechts een der vijf departementen is, die wii alle vijf te zamen la Bretagne noe men: le Finistere Ik gel oof trouwens, dat het uit een oogpunt van toerisme, wel het meest complete is van de vijf. Eigenlijk Maar „Brotagne" klinkt u bekendcr in de ooren1 En dus zal ik dit niet geheele juiste opschrift maar laten staan. De naam: finis terrae" duidt de gieografi- sche Jigging aan. Dit departement is als een enorme klomp steen, gedrongen in het hart van den Atlantischen Oceaan, een granietblok door de natuur in zee geworpen als een ont- zaglijke borstwering. Die klomp steen, dat blok graniet, de golven, de jaren, de men schen hebben erin gehouden en gebeiteld, tot het werdl als een reusachtig j^chflders-atelier", beschreven en bezoogen door een plejade schrijvers en dichters, afgebeeld' door een me- nigte van kunstenaars uit alle landen, die de grootste ruwheid zijner landschaippen, het karakter zijner monumenten, de behoorlijkheid en den moed zijner bevolking aan de wereld hebben onthuld. Het Finistere biedt den rei- ziger zulk een overvloed van archcologische rijkdommen, prachtige natuur-monumenten, schilderachtige kleederdiachten! en. zeden, dat het misschien wel de schoonste en oagetwij- feld de merkwaardigste provincie van Frank- rijk mag worden genoemd. Daarom heb ik gemeend de vriendelijke uitnoodiging die mij gewerd om! deze „Semaine Touristique du Fi nistere" mee te maken, te moeten aan/vaarden, en op dit oogeiiblik, nu de plannen1 voor de vacantie weer worden gesmeed, u een en an- der omtrent deze streek te verteltea. Ik zei u reeds: de dagen welke wij hier doorbrengen zijn nog niet om. Slechts de helft ligt achter ons van de rondwandeling. Doch mijn indrukken stapelen zich. op en ik profi- teerde van dc korte rustpoos, welke deze Zon- dag mij biedt, om er maar vast enkele vast tie leggen. In deze provincie vindt ge vereenigd: het kostbare oude monument (kerken en kastee- len), het schoone landschap, de boeiende, aan- grijpende zeeku3t, het ruwe gebergte, ae pit- toreske rivier, de eeuwen-oude steen, een ras met superbe kleederdrachten en met een on- vermengd bewaard gebleven adel van zeden, tradities en karakter. Dit is het land, waar als bloemen in het veld jongemeisjes dan- sen bij de muziek van fluit, harmonika en doe- delzak. gehuld in de harmionieuse, kleurige gewaden, welke haar grootmoeders droegen nonderd jaar geleden. Het-land, waar in tegenstellmg met wat men maar al te vaak denkt de zonnige hemd met een onverge- lijkelijke zachtheid de als voor de eeuwigheid gebouwde steanen streelt; het land waar, als aan de Riviera, de mimosa bloeit nahst de lau- rier en den vijgeboom, en waar, de voeten omwolkt door gouden brem, de pahnen groeien van het Verre Oosten; Jiet land' waar de aardbeien, de jonge erwtjes en spexsie- boontjes het eerste rijpen In dec vollen gronti en waar mien nooit sneeuw ziet of ijis; he! land van boter, room en honig! La het is een land vol vemaesingen. Nu eens is het 'n wiide glOoiing, waarovar als in Saint-Herbot heel de desolaatheid li^t van den chaos zooals die geborjen werd uit den zondvldedgigantisclie steenblokken, or- dcloos over en door elkander geworpen, op- gestapeld in grillig gekartelde lijnen tegen den hemeloer-boeschen, waar onder de aen- nen het zilver-klare water lekt en lispelt van een beekje Dan weer als in Saint-Jean du Doigtis het, in een vallei omgeven door watervallen en sad vlietende bergstroomen, een dorpje met huizen als forten, een eeuwen- oude doodenakker, sluimerend aan den- voet van eon subliem kerkje, een fontein, een Cal- vaire, een knekelhuis, en daarachter de zee, het meest romamtische leader dat ge u denken kunt Nog* weer elders zooals langs de reede van Brest zijn het miniatuur-tuinen, die doen denken aan Japan, vol irissen, rozen en gebochelde dwergboomen, waar men, geleund op een steenen muuntje, droomen lean tegen- over den Oceaan, wiens klaterend1 licht en murmelende golven den nabijen oever stree- len Holen, in de flanken der hooge rotsen langzaam uitgegraven door de golven als te Dinant en- door den zeeman met beang- stigende sprookiesnamen gedoopt, doen u aan met een bijna religieuse verbazing door hun enorme afmetingen en hun kleurige wanden, fosforesceerend achtergelaten door de ebfoe En weer enkel kilometers verder te Douar- nenez verrast u een stadje dat herinnerin- gen opwekt aan VenetiS, een paarsch stadje, in een bed van zwarte pijnboomen onder een Oostersch vlammenden hemel, een stadje waar honderden bruine visscherschuiten dob- beren en drijiveni als zse-meeuwen op de gol ven. Woeste vlakten, waarboven, op een on- toegankelijke rots, een feodaal kasteel prijkt of een antiek calvarium, of een majestueuse vuurtoren, die in den avond! haar rusitig diraai- enden blik laat gaan over groepen sardine- visschers, dansend op het havenboofd bij. schril-schreeuwig gezang. Boomgaarden en mollig gras-tapijt en akkers, waar de zware halmen wuiven en de handen streelen der vrouwen, die er langs gaan, met soiperbe ge- laatstrekken en gekleed in kleurig kostuum: wit kanten muis en kraag, een prachtige bont- zijden sjawl, een brokaat-lijfje, een schort van intense, verblindend felle tint. Een dsonker schaduwwoud, waar langs de rivier meisjes dansen bij doedelzak- en horlepijp-muziek. Een prachtige processie, zooals we er van middag een hebben gezien in Plougastel, met rijke oude banieren, in extase ten hemel ge- wende gezichten, hdligenbeelden., bedevaart- gangers in archaische gewaren, voortschxij- dend tusschen de met rozen-bestoken beddela- kens bekleede huizen en de op de knieen ge- vallen bevolking, terwijl boven in den toren van het povere kerkje de klokken luiden en het vroom gezang scandeeren, in een apotheo- se van licht en kleurWaarom zoudt ge u niet eens, in de vacantie, het schouwspel betalen van dit alles en van nog veel meer, nu de franc zestien centeni kost, en ge bijna overal in Bretagne goed onderdak kunt ko men voor 12 16 frcs. met volledig pension per dag? Wookiagochtend om kwart voor negen hebben wij te Parijs, aan het station Mont- parnasse, den trein genomen. In het restau- ratierijtuig gedejeuneerd, en v66r het eten waren wij te Morlaix, het uitgangspunt on- zer excursie De reis koist, tweede klasse, onge- veer 80 francs. Den volgenden dag, Donderdag, hebben wij de zoo interessante, bezdenswaardige om- streken van Morlaix bezichtigd Indien ge niet over een auto beschikt, kunt ge bet na- tuurlrk niet alles in1 66n dag zien Doch ik hoop voor u, dat ge mauler gehaast zijt dian wij. In de morgenuren Saint Jean, du Doigt (een 'Iokaaltreintje verbindt het met de stad) Des middags: Carantec, Taule, Sint Pol de Leon, Roscoff, Plouescat, Kerjean, Plouvorn. Het was als een zeldzame film. Saint Jean du Doigt is vooral merkwaardig om't moole oude kerkje, waar men u in en gouden re- liekhuls een vinger toont van den evangelist Johannes, en waar in het stemmingsvolle voorhof een prachtig gebeeldhouwd calvarium staat naast net ossuarium in een vromen, dichterlijken groep. Dat calvanuim is een van die typische reli gieuse dingen van Bretagne. Ik moen dat men het nergens anders ter wereld aantreft in dezen vorm. Hier bent bijna elk dorp er eenvoor tientallen van oude, verweerde kenk- ziet ge op deze manier op het voorplein let lijden en sterven van Christus. ®rimitief aandoenlijk gehouwen in steen, zich donker afteekenen tegen de lucht als een spookachtig wirwar van naive en. toch zoo subliem tragi- sche lijnen. Carantec is en vriendelijk badplaatsje. Ge zoekt er vergeefs de luxe en de hotel-paleizen der .plages h la mode". Het is eenvoudig en bescheiden. Doch wfel vindt ge er epn strand, schilderachtig verscholen tusschen1 dc rotsen mooie wandelingen, gezonde lucht en goed t'ten. Het hotel berekent 12 Irs. per dag, al- lcen de wijn niet inbegrepen. lets grooter en comfortabeler is Roscofl, waar in 1548 Maria Stuart voet aan wai zette, en het kerkje begiftigde met een schat, welke er nog heden is te zien. Maar het onvergetelijkste schouwspel van dim eersten dag mijner kennismaking met Bretagne werd ons geboden 's middiags op het voorplein van het prachtige kasteel van Kerjean. Daar vertoonde ons een uitgelezen gezielschap jongelui van goedem huize, die zich daarop hebben. toegelegd, heel een reeks der kinderlijke oude dansen van Bet land, in de kostbaarste kostuums- en begeleid door de rereconstitueerde muziek van fluiten en ldari- netteii on zang. Dat was als een1 visioen in een lang vergaan v^rieaen, een verrukkelijke droom van schocmneta', stijl, karakter en har- monie. LEO FAUST Marktberichten ALKMAAR, 15 Juni 1923. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 226 stapels wegende 210433 kilogrammen. rabriekskaas: kleine met rijksm. 46, zon der rijksm. f 42, commissiekaas met rijks- merk 52. Boerenkaas: kleine met rijksm. 46, zon der rijksm.a 46, commissiekaas met rijks- merk f 59. Handel matig. ALKMAARSCHE EXPORT-VEILING. ALKMAAR, 15 Juni. In de heden gehou den veiling werd betaald voor: Aardappelen 11.90—/ 12.30 p. 100 K.G., Aardbeien 1.601.68 per K.G., Asperges Dikwit 0.76—/ 0.91, Dikblauw 0.48—/ 0.61 p. bos, Bloemkool I 22.50—/ 39.80, II 12 tot 18, Kropsla 3.205.80, Komkom- mers 1221 per 100 stuks, Pieterselie 8.2014.80 per 100 bos, Postelein 0.650.81 per ben, Peulen 7884 per 100 K.G., Rabarber 3.20—/ 8.10, Ra- dijs 3.905.20, Selderte 4.90—/ 9.80 per 100 bos, Spinazie 633.20 per 100 K.G., Uien 3.906.20 per 100 bos, Wor- telen 6.2016.40 per 100 bos. Aanvoer 3500 stuks bloemkool, 15000 stuks kropsla. Handel vlug. WIJDENES, 44 Juni 1923. Veiling Tuin- dersbelang. Bloemkool 813 ct., Kropsla 2.40—/ 2.50 per 100, Wortelen 8— 10.60, Rabarber 40—60 ct., Radijs 2— 2.50 per 100 bos, Aardappelen 4—/ 4.50 per 100 pond. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 15 Juni '23. Heden besteedde men voor: Bloem kool I 15—/ 19.75, II 9—/ 13, III 4 tot 6 per 100 stuks; Wortelen 3.304 per 1000 stuks, Sla 2.40—/ 2.50 per 100 krop. Middagveiling: Groote Schotsche muizen 4.105, Kleine Schotsche muizen 1.70 tot 2.10 per baal. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 15 Juni. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Wor telen 10.10, Schotsche muizen 9.30 13.80, Drielingen 5.40—/ 8.10, Kleine 1.301.70, Uien le soort 9, Drielin gen 4.405.20 per 100 K.G. Aanvoer: 12639 K.G. aardappelen, 1542 *\.U. uien, 1500 bos wortelen. ZWAAG, 15 Juni. Veiling Bangert en Omstreken. Aardbeien 7080 ct., Postelein 1416 ct., Slaboonen 4050 ct., Aardappe len 45 ct., Bloemkool per stuk 1024 ct., Wortelen per bos 811 ct., Sla per krop 4— 5.30 ct., Rabarber 24 ct. Kruisbessen: aanvoer totaal 3430, prijs per 100 K.G. 15.30. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentneveiling), 15 Juni. In.de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Wor telen 8.90—/ 9.50, Schoteche muizen 14.70—/ 17.10, Drielingen 5.30—7.80 kleine 1.50, Uien le soort 9.50, 2e soort 5.20—/ 5.80 per 100 K.G. Aanvoer: 1300 K.G. aardappelen, 578 K.G. uien, 1640 bos wortelen. van tar Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. f J"»A«' 132iA 255 116 100% 141/, 174 454 3601A M. de Red. I Mag ik u beleefd verzoeken voor een plants' je van onderstaande? Volgens advertentie in uw blad van Donder« dag wordt de overgang voor een paar maanden gestreand over bovengenoemde ibrug. Dat gedeelte van Noordholland wrordt dUs '"bijna geheel verstokeo van het verkeer per as enz. Over de Vlotbrug mag je rfjden, maar met niet meer dan 1500 K.G. Als je nu een voor« ■steliing kan maken wat een ledige houtwagen met twee paarden weegt, dan denk ik dat je al ruim aan 't gewicht toe zijt van wat volgens de technischo menschen over deze laatstge* noemde brug mag. Maar vergeet niet, dat de Hoegangswegen tot de Vlotbrug veel te smal *zyn. Nu acht ik het verleggen van het vervoer van de Friesche brug naar de Vlotbrug niet noodig. Wiaar ik den laatsten tijd geregeld zea keer per dag de Friesdhe brug passeer, icwam ik tot deze overtuiging. Nu hoor ik al zeggen van een techniach airibtenaar van onzan waterstaat: ..afbreken is erg gemakkelijk, maar ,geef ons dan een goc den raad." Weinu, dat zal ik doen: Neetm twee zolder» schuiten en breng daarop een stellage dat de hoogte heeft van de beide oevers. Deze con* structie is evengoed draaibaar te maken als de brug zeive, ik hefb' in mijn gedaohten alles reeds in teekening gebracht Het kan m.i. heel goed. Als men de zaak goed bekijkt, geef ik u de verzekering dat het verkeer heen en terug best uitvoerbaar is. Ik foedoel het verkeer van beide kairten, waarbij twee wagens elkaar op deze hulpbrug kunnen passeeren. Verschil van waterstand is in geen geval een beletsel, evenimin als zwaarbeladen wagens. Immers er zijn zolderschuiten, die 40 tot 60 '100 ton kunnen dragen. Vergeet niet Gemeentebestuur en nering> doenden van Alkmaar, of beter gezegd van heel het noordelijk deel van N^Holland, wat het zeggen wii het verkeerswezen voor een groot deel stop te zetten. Het staat gelijk met de bron van inkomsten te vernietigen. Aan den overkant van het Kanaal zijn belangrijke industrieen gevestigd (hout» en steenkooperij» en, brandstoffenh&ndel, huidenzouterij, trans' port'onderneming, enz. enz.), die alle mee werken aan een zeer druk verkeer over en in de omgeving van de Friesche brug. Dat onze politie daarvan overtuigd is, bewfjst web dat er op marktdagen op dat punt een verkeers» agent staat En nu wil men dat diukke ver» keer verleggen naar de reeds zoo drukke pas» sage over de Vlotbrug, zulks ter wille van een kostenbesparing. Maar deze besparing kan zeer zeker niet opwegen tegen de aan den handel en de nijverheid toegebrachte schade door verkeersstoringen. Bovendien wordt door de vaniwege Waterstaat voorgestelde regeling het gevaar voor ongelukken ten zeerste ver« hoogd. Ik weet wel, i em and die aan den weg tim« mert, heeft allemans bekijk. De Ned. waterbouwkunda staat hoog, maar toch durf ik verklaren en ik kan het met feiten bewijzen dat niet die maatregelen zijn genomen, die men had behooren te nemen, om het verkeer per as gaande te houden. Aan wie er belang in stelt of er meer van weten wil, ben ik bereid een teekening te ver» strekken met begrooting, enz. Zoo noodig wil ik de noodzakelijke voorzic ningen zelf maken, maar dit zal wel niet noo* dig zijn, want In de eerste ptaats komt dit aan den aannemer van de brug toe. Vergeet niet, door dwarskijkers en zeggers is de wereld altijd nog vooruit gebracht De niet met de voorgenomen plannen gc noegcn nemende P. DUBBELD, Aannemer. Alkmaar, 14 Juni 1923. VOETBAJL. AlcmarlaAlkmaarsche ElftaL Deze wedstrijd zal, mede door het doel dat or mee beoogd wordt, in groote mate de be» Mangstelldng tre/kken van de liefhefcbera in Alkmaar. De gekozenen in bet Alkm. Elftal vullen zeker hun best doen en trachten hun vkeuze te reohtvaardigen. Men ie zeer be Inieuwd wat deze uitverkorenen tegen Alema« sria zuilen prcsteeren. Gemakkleijk zuilen zij het stellig niet hebben. Het weer zal naar men vhoopt in alle opzichten tot het wclslagen me dewerken. FONDSEN. 9 Juni 11 Jnni 12 Juni 13 Juni 6 obL N.WJS. 1000 1922 A 5 4K 5 4K 5 I 1000 '16 1000 '17 1000 *16 1000 '19 1000 '15 1000 '16 1000 '17 idem /"IOQO'18 Idem idem idetn O.Ind. idem m Idem n idem Koloniale Bank Ned. Ind: Hand. Bank Ned. Handel Maatg Philips GloeiJamp Comm. Studebaker Comm. Steel Compania M. Arfl. Cult Mtl. VorstenL Handelaver. A'dam J^.vajohe Cult Dosdtaoho Petr. gew, Gecona. Holl. Olio. KoninkHjke 1000 Moeara Enim A'dam Rubhb* L Serbadjadi Holl. Am. Ltin lava China Jap. Ltyn Ned. Scheepv. Uuie Deli Batavia Tab. Dell Maaty. Senembah 5X obi. Holl Spoor 1922 5H. obi Staatsspoor 1922 .South. I'acifio Union Pacifio Prolongate 1021/* 941/s 88 86»A. 100 9417* 91 91 1651h 117 1338Aa 258a/* 116V* 101 12Vb 175 4571/4 3591/* 351 1171/8 3761A 321 1477% 295 115 297 2641/4 268V, 98'A. 951/4 1437% 1021/* 94 91»/* 871h 8611/w 99'Vi« 941/4 91 91 1668% 1171/4 37074 3171/* 145% 104 11474 299 264»/* 269 98*4 1441/, 3»/4 1021/4 94 9174 87V* 8614 99i/8 93V* 9114 167% 119% 132 254s/* 99 s/* 173% 455 361 350 118 368»/* 31814 142% 281 1021/, 1131/1 298% 271 270% 144 3V* 14 Juni 15 Juni 1017/s 102 94 94% 92JAa 921/u 87V* 87% 867/s 87 loO 99% 937/, 94 V* 91% 91V* 91V4 911/* 163 V* 166 117 U874 130*/4 131'A* 251% 114% 113»As 9911/is 98Vls 137/8 176 173% 4487/g 454 352% 358% 348 345 V* 1157/j, 117'/* 3681/* 367% 315»/* 315% 142 s/g 144% 281 2801/* 10014 160 71 11274 114 304 307% 270»/« 277 278 280 97% 97 97% 143% 31 3%

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 10