De Langs De Moraaz. Verleenen Credieten. Sted. Mnzlektnln. Beioekt omen moolen Mazlektnln. POLTONIWm DE COMMISSARIS VAN' POL1T1E der Gemeente Alkmaar, veraoekt te worden. be kend gemaakt met die herkoimt van ecu doode gans, met a Is kemmerk: een knip in dm rech- terpoot. Deze gans is Zondag den 17den Juni aan den 'gresbenn liangs bet 'Noord-Hollanidisidi Kianaal, ter hoogite van die Gemeente-Reini- ging gevonden. De eigenaar wordt veraocht zich zoo spoe- dig mogelijk aan het Bureau van Politic te A l lama ar te melden. - De Commissaris van Politic, voomoemd: C. C. WA1LRAJVEN, het middenstandscredietwezen, in nauwe sa- menwerking met de middenstandsorganisatie, een belangrijke plaats inneemt in ons econo mist volksbestaan. Zoowel in Augustus als In November 1918, toen de verhoudingen in het midden- standsleven dreigden ontwricht te worden, heeft de Staat het middenstandscrediet ge- steund. Hij heeft zich voor f 1.500.000 te- genover de Nederlandsche Bank borg ge- steld voor de helft harer eventueel te lijden verliezen op vorderingen op de Algemeene Centrale Bankvereeni^ing voor den Midden- stand. Deze borgstelling heeft geen offers van het Rijk gevorderd en, bij de ontwikke- ling en versterking van de positie van ge- □oemde instelling, zijn zoodanige offers, ook in de toekomst, naar het zich laat aanzien, niet te verwachten. Zooals voor de hand ligt, kan er geen .enrakp van zijn, de aandeelhouders voor ver liezen te vrijwaren. Doch ook voor zoover de crediteuren verlies zullen lijden, rechtvaar- digt het algemeen belang niet dit verlies ge- heel of ten deele door de belastingbetalers te doen overnemen. Anders staat de zaak echter ten opzichte van de debiteuren. Zij, wier positie niet houdbaar Is zullen niet voor hulp in aanmerking kunnen komen. Daartegen bestaat er wel reden voor maat- regelen ten behoeve van die debiteuren, die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen en die zich staande zullen kunnen houden wanneer zij niet door het in gebreke blijven van hun credietgever, tot onmiddellijke terugbetaling van het hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediethulp verstoken zien. De Regeering is derhalve tot de slotsom gekomen, dat de taak van den Staat zou moeten bestaan in het medewerken aan een regeling om aan de laatstbedoelde groep van debiteuren nieuwe crediethulp te verschaffen. Wordt hierbij de noodige voorzichtigheid be- tracht, dan mag verwacht worden, dat de Staatshulp geen belangrijke offers uit de schatkist zal vergen. Het overleg met de Nederlandsche Bank heeft aanvankelijk tot de slotsom geleid, dat de hieronder in groote trekken te schetsen regeling zou te treffen zijn. In overweging is de oprichting van een centraal Instituut voor het Hanzecrediet. Het kapitaal van dit instituut moet door de betrokken kringen bijeengebracht worden. Dan zal het nieuwe instituut de genoemde functie hebben te vervullen ten behoeve van de goede debiteuren der in moeilijkheden geraakte banken en daarnaast de hoofdlei- ding en controle moeten bezitten over de werkzaamheid der onder haar ressorteeren- de middenstandsbanken. In dit geval zal de Staat zich kunnen beperken tot het geven van een garantie ten behoeve van de Neder landsche Bank. Slaagt men hierin niet, dan zal men met de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand (A. C. B.) een tijde- lijke regeling treffen. Deze regeling zou hierin bestaan, dat de A. C. B. haar tusschenkomst verleent, om voor de goede debiteuren de mogelijkheid te openen, bij de Nederlandsche Bank crediet te verkrijgen. De A. C. B. acht zich niet ge- rechtigd de voile verantwoordelijkheid voor deze credietgeving te dragen. Dit standpunt is, naar de meening der Regeering, te billij- ken waar de zooeven bedoelde tusschenkomst ook bij het betrachten der noodige voor zichtigheid de risico's der A. B. C. zal vergrooten. Aan haar zou dan ook een Staatsgarantie met het karakter van premie risque zijn te verleenen tot een nader te be- palen percentage van de uit hoofde dezer re geling door haar tusschenkomst verleende credieten. Deze garantie zou een afloopend karakter dragen en ook voor de aflossing van de betrokken credieten beeindigd worden wanneer en. naarmate de A. C. B. deze cre dieten geheel zou overnemen en dus rechts- streeks als credietgeefster zou optreden. De Nederlandsche Bank is bereid mede- werking te verleenen, doch wenscht om re- denen van voorzichtig financieel beleid, zich tot een nader te bepalen maximum en op na der overeen te komen wijze, gedekt te zien door een Staatsgarantie. Dit maximum en de verdere regeling t. o. v. deze Staatsga rantie kunnen, zoolang het hiervoren be doelde onderzoek niet beeindigd is, nog niet vastgesteld worden. Het wetsontwerp strekt nu om de noodige machtiging te verkrijgen voor het verleenen van de bovenomschreven medewerking van den Staat. De Regeering stelt op een zeer spoedige behandeling van het wetsontwerp den hoogsten prijs. BEPERKING INVOER SCHOENWE'RK. De voonbereidende maatregelen ter uitvoe- ring van de wet van 5 Med 1923 tot tijdelijke oeperking van den invoer van schoenwerk zijn thans zoover gevorderd, dat binmenkort tot uitVaardiging van een invoerverbod zal kunnen worden overgedaan. Dan zal slecliN onder bepaalde voorwaarden en uitsluiteni tegen afgifte van een vergunni-ng beperkte invoer van schoenwerk kunnen plaats vin den. Volgens het Nederl. Corresponden tie- bureau in Den Haag is te verwachten, dat ten aanzien van bestellingen, welke op het tijdstip van het invoerverbod reeds loopende zijn, in dit opzicht geen uitzonderingsmaat- regelen zullen worden getroffen. W1171GTNCi VAN DE BIJDRAGEN OFR WF"KT 007ENKASSEN. Dp minister van arbeid, handel en nijver- •v'd eef aan de besturen der gesubeidieerdie r.-ef werkloozenkas medege- i e vervrig bij wijziging van de bijdmgen voor de werkloorenka*, het wbeidie ten aanzien der gewiizdgde bdjdragen slechts word t verleend: a- Wj definitieve wijziging en daarmede gepaard gaande verandcring in het reglement. met ingang van een door den mi nister te bepalen datum, vallende nadat hij deze verandering heeft goedgekeurdb. bij het door het bestuur gebruik makcn van de reglementaire bevoegdheid om de bijdrage tij- delijk te verhoogen, met ingang van een da tum, vallende op zijn vroegst veertien dagen. nadat den minister door dit bestuur van het besluit tot tijdelijke verhooging is kennis ge- geven. Gemen^fd Meows, BUITENDEWONE VERGADE RING VAN DIE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Naar -aaaleiding van de moeilijkheden. waarin de Hanzebanken in de diocesen UTRECHT en *S HERTOGENBOSGH zijn geraakt, werd door het Hoofdbestuur van ae Hanze in het Bisdom HAAR'LEM (Noord Hofllanxi Zuid-Holland en de Zeeuwsche eilandm) eene spoedvergadering van ver- trouwenismannea udtgeschreven. op Maandag j.l. te Haarlem. - De dag werd begonnen met eene H. Mis door diem Bondsadviseur. Rector J. O. Jan- sen, in tegenwoordigheia van talrijlke ge- noodigden opgedragen aan het Gillde-Altaar van de Diocesane Haariemsche Hanze in de Kiathedrale Kerk ald'aar. Terstond daarna had: een zeer diruk bezoch- te vergadering plaate voor de voorzitters der afdeeMngen en1 de vertrouwensmannen der Hamzebanlk uit die plaateen, waar een bijkan- toor of een belangriik oorrespondentschap van de Hanzebank in net Bisdom Haarlem is gevestigd. iDe Voorzitter, de heer C. J. O. Struycken, hiield de operdngsredie, waarin hij de moeilijk heden der zusterinstdlingen uiteenzette en met klemi en madruk deed uitkomeni, dat de Hanzebank in het Bisdom- 'Hiaarlem met de beidie andere slechts den ma am gemeen heeft, terwijl1 er overigens niet de mkiste belangen- gemeenschap nOch in den vorm van deelname, nridh- in den vorm van centrale leiding of be ll eer aanweziig lis. Het kornt er dus op aan, de Hanzebank in bet Bisdom- Haarlem, die net werkterrein bij hare zellfstandige operaties ziet beperfrt tot de drie westellijke provincies des lands, te beboe- den- voor begripsverwamng welke tengevolge van den verwamten naam ten onnechte zou kunnen ontstaan. IDe voorzitter memoreerde de unanieme ver- klarin-g van de deskundi-gen, dat de Hanze bank in het B-isdom Haaiuem haar bedirijf rustig zal kunnen voortzetten, indien de ge- beurtenissen van buiten- niet ai- te sterk rea- geeren op de zenuwen der clienten van onze eigen zelfstandfi'ge Hanzebank. -Daartoe riep hij de medeweridng van de voormannen der organisatie met vertrouwen in. 'Door een vijlftientaf bezoekers der vergade ring werden vragen gesteld. Allen zonder ui-tzondening edndi-gden met hun vertrouwen uit te siprdken an de bank en hare -leiding en de met applaus begnoette verMiaring, dat al len in deze dagen achter die leiders zullen staan. De vragen, die voomamelijk betroffen de voorbehoedmidlddlen om een onnoodige en on- gewensdh'te ^run" bij! de Haarlemsche Han zebank te voorkomen, gaven den heer Chr Jansen, Dlirecteur van het Centraal1 Hanze Bureau aanleaddng om uitvoerig uiteen te zet- teo het plan van ineengrijpende maatregelen, wefltke ten dezen -genlomen zijn en de volte in- stemming verwerven der vergadering. 'Miiddderwijl! komen uit aille plaatsen be- rilchiten binnen, dat can bijzondere opvragin- gen -geens prake is, en chat de stortingen nor- miaaf plaate vinden, wdlke berichten met en- ttnousiiastae werdm ontvangen. IDe voorzitter der vergadering en de Secre- taris van den Raad van- Comm-issarissen der N. V. Hanzebank, de heer J. Tb. Peters, be- antwoordden de gestelde technische vragen geheel tot -genloegen der vragers. IDoor den Voorzitter wierd hulde gebracht aan .alien, die met woord en da ad de bezwe- ring eener crisis hebben mogelijk gemaakt. Ten slotte werd1 het woord gevoerd door den -GeesM-ijk AdMiseur, Rector J. O. Jan- senl, te Amsterdiam, die verklaarde-die gen-o men besluiten en het ladivies tot kalmte en nor ma al onderhouden der relaties ten voile met zijtae veran-twoordelij-kheid te dekken. Hii spreekt d'aarbij het vaste vertrouwen uit, dat de gediadhite aan soUidariteit der betrokkenen op ait critieke moment zal blijken geen leugen te zijn geweest. Herleid uw vertrouwen tot de menschen, die U vertrouwen. Dan zal alles rustig kunnen voortgaan. Ook deze verkla- ring wordt met luid applaus begroet. Ten- slotte werd uit oein boezem- der verga dering voorgesteldl een telegram te zenaen aan oien Hooddiirectelur der N. V. Hanzeb'ank in het Bisdom Haarlemi, den heer F. J. Per- quin, waarin hern h-ulde woirdt gehradnt voor zijn beleid, en zoowel- volledig vertrouwen in de leiding als onvoorw-a arddlijke steun van alien wordt uitgesproken. Nadat nog was bekend gemaakt, dat het centraal inlichtmgbuieau in deze dagen uit- sluiitend -is -gevestigd iaan bet Centraal Han- ze-Bureau, Heerengracht 388 te Amsterdam-, werd de zeer geanimeerde en volkomen eens- gezinde vergadering met den christeUjken greet gesfl-oten. STRfJMOELDE'N. De Bond van Landpacbters in Nederliand (seer. W. L. Bosmia te Hoogebeintum) heeft onderstaand adres aan de Eerste Kamer ge- zonden: Oeeft met verschuldigdien eerhied te ken- [nen, de ..Bond van Landpachters in Neder- [land", dat bij Uwe Kamer aanhangig is ge maakt het wetsontwerp d.d. 15^2-^23 No. 430, tot regeling van het diragen der kosten van openbare verpacbtingen en het uitloven van premien bij openbare verkoopingen en verpacbtingen aat de Bond het indfenen van dit wetsont werp met blijdschap heeft begroet als een eerste schrede op den weg tot bescberming der belangen van den pachter; dat de Bond ontkent dat bet strijkgdd een economisch wuttige rol zou vervullen, maar meent, dat het tn om de economische, fen om de moreele gevolgen afkeuring verdient; dart de Bead de toogmwad* strijggeldja- gtrs besch-o-uwt als te paraaitetren op aen landibouw, waar dczen elk jaar groote som- mm „verdienen", zonder dat zij in bet agra- risch productie-proces ook maar iets bijidra- gen-j redenen, waarom de Bond Uwe Kamer met aandramg veraoekt, het ui toegezonden wetsontwerp aan te nemen, dat den pachter tegen den eigenaar baschennt DEMOCRATISCHE PARTIJ. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Democratische Partij, die Zaterdag- avond in Amsterdam is voortgezet, is met algemeene stemmen herbenoemd tot voorzit ter prof. mr. J. E. Heeres. Tot secretaris werd gekozen mevrouw A. Dortland Sillevis te 's-Gravenhage. Eenige punten van de agenda werden aangehouden tot een volgende vergadering. JAARWEDD1ENI OE'MEE'NTEONTVAN GER'S NOORD-HOLLAND. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesifcuren in die pro vinde bericht, dat ziiji, na kennisneming van de antwootden der gemeentebesturen op hun circulaire van 27 Juli 19-22, tot de slotsom zijn gekomen, dat de positie van den gemeen- te-ontvanger in veraahillende, overi'gens go- lijkwaardige, gemeenten zoozeer uiteenloopt, dat bepaalde normen voor de vasts telling eener voor aile gemeenten gelden regeling van de jaarwedaen dier functionnariseen niet langer kunnen worden aangeomen. Oorspronkelijk was het nun bedoeling de verlagin-g der Bedoelde wedden te laten rus- ten in verbandi met de voorgenomen herzie- ning der gemeentewet, waarbij', zooals bekend is, voor de gemeenten de verplichting tot het hebben van een ontvanger misschien zal wor d-en opgeheven. Nu diie heraiendng evenwd op zich laat wachten, meenen -Gedeputeerde Sta ten- den bestaanden toestand, die voor tal: van gemeenitm groote bezwiaren medebrengt, niet langer te moeten laten voortduren, doch voor de ontvangers een nieuwe jaarwedderegel-ing te moeten vaststellen, die zidh aanpast aan de gewijzigde omstandigheden. In de eerste plaate zal dan daarbij- rekening worden gehouden met de verlaging, die de ge- meenteradeoi mocbteni wenschen te zien toege- past. In verbanld hiermede noodigen Gedeputeer de Staten de gemeentebesturen uit hun mede te deelen op welk bedrag de gemeenteraad de wedde van den gemeente-ontvanger wenscht te zien bepaald en of het verlaagde 'bedrag naar zijn oordeel reeds voor den tegenwoor- digen totularis, dan wel eeret ingeval van va- ca-tuire moet worden vastgesteld. BEGKA'FENIS DOSZY. Onder veel belangstelling is Zaterdag- middag op de algemeene begraafplaats tier aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. P. Dozy, oud-griffier der Previndale Staten van Noord-Holland. Onder de aanwezigen waren jhr. mr. D. E. van Lennep, lid van Gedeputeerde Staten, en mr. S. H. Vening Meinesz, griffier der Staten, die het college van Gedeputeerde Staten vertegen woordig- den; jhr. mr. J. W. O. Bored van H'ogelan- den, oud-lid van Gedeputeerde Staten eenige afdeelangscbefs en andere amlbtenaren van de proviinciale griffie; de hoofd-ingenieur van den provindalen waterstaat, jhr. mr. E. J. A. Rdgersman, prof. Lorentz, prof, van Walsem, leden van den kerkeraad der Doopsgezinde gemeen te en een deputatie ui t de directeuren van Teylers Stichting. Aan de groeve hebben het woord gevoerd dr. Hylkema, als voorzitter van den Kerke raad der Doopsgezinde Gemeente, die den overledene herdadit als lid van dien kerke raad; mT. A. A. Schelltema, als vriend, die den overledene schetste als een plichtgetrouw man, die zijn weg ging yonder op den lof of de blaam van de mensdien te letten, maar die bij de vervulling van zijn taak alleen heeft geluisterd en gehandeld naar de zuivere stem van zijn geweten. Een familielid dankte voor de laatste eer, aan den afgestorvene bewezen. HET REGEERING9JUB'ILEUM VAN DE KONINGIN. Het nationale huldeblijk zal op een nader te bepalen dag in de week van 1723 Sep tember aan de Komingin worden overgedra- gen. De Koninklijke famine zal daarvoor in Delft komen. MEINEED? De heer A. van Emden heeft uit Groos Ottersleben bij Maagdenburg bericht, dat hij bij de justitie te VGravenhage een- klacht heeft ingediend tegen vier Rotterd anuners en een Haagschen inspecteur van politie, die zich aan meineed zouden hebben schuldig ge maakt. De heer v. E., directeur van Van Emden's Patent, een zaak van chirurgische appara- ten, is in een civiel proces gewikkeld geweest met vier Nederlandsche kooplieden, met wie hij geassorieerd geweest is. Die heeren zou den hem onder valsche voorwendsels het pa tent afhandig gemaakt hebben en geldelijke voordeelen hebben j kwamen. genoten, die hum niet tee- RUSTIG ZITJE. Den geheelen dag geopend. Eerste kvailtelt consamptle. ZeSr biliyke prQzen. Aanbevelend, C. A. WITTE, Pachter. De zaak kwam in onderzoek bij den in specteur van politie M. Spetter, van de cen trale recherche in Den H-aag. Deze kon zich, omdat de meeste bescheiden in Dusseldorp foerustten, geen zuiver oordeel' vormen in deze zaak. Op verzoek van de rechtbank te Dusseldorp 'egde inspecteur Spetter voor den kantonrechter in Den Haag een verklaring af, waarin hij bevinding deed van zijn on derzoek. KORTE BERICHTEN. Gisteren is te Utrecht een vergadering gehouden van de Vereeniging van Christelijk- rlistorische gemeen ter aadsl^en in Neder- i land). Stadsiileuws EINDEXAMJEN GYMNASIUM. Voor het gister gehouden voortgezet exa- rnen van het gymnasium silaagde nog voor A. Anna A. N. Thomsen alfaier en voor B. A. Th. H. van Papenrecht te Hoom. BIJ EEN AFSCHEID. Men schrijft ons: Gelijk algemeen bekend verondersteld mag worden zal Broeder Theodorus de sympa- thieke directeur van „St. Louis" na de groote vacantia niet meer in onze stad, waar hij zoo langen tijd gewerkt en zich al- om bemind gemaakt heeft terugkeeren. Wij hebben ons, sinds het bekend werd, dat we eerstdaags Broeder Theodorus niet meer in ons midden zullen hebben, aan deze gedachte moeten wennen, al vervult ons deze gedachte ook met spijt. Ongaarne toch zien we Broeder Theodorus vertrekken, omdat we ons Alkmaar zonder dit beminde schoolhoofd niet meer kunnen indenken. Inmiddels is het een feit dat Broeder Theo dorus door zijn overheid naar elders geroe- pen zal worden. En nu willen wlj In dit verband niet spre- ken over de uitnemende schoolhoofdcapaci- teiten van Broeder Theodorus. bij dit af- scheid willen wij thans meer denken aan wat wij Alkmaarders aan Broeder Theodorus als directeur van „St. Louis" te danken hebben. Moeten wij hierbij nog herinneren aan de tallooze serenades, die gebracht zijn aan ju- bilarissen? Zijn we vergeten de tallooze feesten, die door „St. Louis" opgeluisterd werden? Het ware grove ondankbaarheid. Nu geeft „St. Louis" a.s. Zondag In den muziektuin zijn laatste openbaar concert on der leiding van Broeder Theodorus. Het is ons bekend dat Broeder Theodorus van verschillende kanten gehuldigd zal wor den: door de leerlingen der Roomsche jon- gensscholen; door de muzikanten van „St. Louis" en door de donateurs van „St. Louis". Daarom zouden wij het zoo op prijs stellen als nu ook van het Alkmaarsche publiek 'n huldiging uitging. Van het publiek, dat zooveel van zijn corps genoten heeft. A.s. Zondag is daartoe een gelegenheid, die zich bij uitstek voor een algemeene hul diging leent. DE HANZE-BANK. Men veraoekt ons te melden dat de tde- stand bij de Hanze-bank alhier zeer kalm is. Van een „run" op de bank is geen sprake, allea gaat zijln- gewooen gang. PRIJZEN BEHAALD. Op de Athletiekwcdstrijden, te Bussum uit- geschreven door't gewest NoordHHolland van't K. N. G. V., behaalde de heer K. Ruiter, lid van de Gym Ver. „de Halter" al hier een 2en prijs voor discuswerpen en een 3en prijs kogelstooten. GESLAAGD. De heer H. J. Briiggeman, alhier, slaagde voor het schriftelijk en mondeling P. B. N. A.-examen als adspirant-bouwkundig opzich- ter, hetwelk in de maanden April en Juni van dit jaar werd ingesteld, voor welk onderzoek ditmaal voor het eerst door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een ge- delegeerde was benoemd. VOOR DORUS RIJKERS. Wij ontvingen naar aanleiding van het onlangs in onze caurant over Dorus Rijkers geschrevene nog een bedrag van 18 van het personeel van de Verzekerings-Maat6chap- pij „De Nederlanden van 1845", kantoor Haarlem, Gedempte Oude Gracht 60. Wij zullen, onder dankzegging voor deze milde gift, den ouden menschenredder een postwisseltje sturen. AANBESTEDING. Hedenmiddag had alhier door dijkgraaf en hoogheiemraden van het hoogheem- raadschap Noordhollands Noorderkwartier aanbesteding plaats van het onderhouden van de zeeweringen van Schellingwoude tot Schardam met bijbehoorende werken in 6 perceelen. Ingeschreven was als vo-lgt: Ned. Bazalt- Maatschappij te Zaandam, perc. 1, 2 en 3 38000, A. C. Kooyman te Vlieland massa 73800, Ch. Breg te Beets perc. 1 f 2670, perc. 2 2770, J. OLdemburger te Bergen per- ceel 1, 2. 3, 4 en 5 63000, P. Smit te Alkm. perc. 6 13800, perc. 1, 2, 3, 4 en 5 63900, Jb. Zwaan te Hoorn perc. 3, 4 en 5 51000, J. Ooms Pz. te Grosthuizen, perc. 6 13566, P. Kraai te Edam perc. 3 en 4 45000, C. de Vries te Purmerend perc. 1, 2, 3, 4 em 5 63500, J. Roemer te Meaemblik perc. 1 2790, J. Schagen te Twisk perc. 1 3200, perc. 2 f 2400, perc. 3 29000, perc. 4 5555, perc. 5 12500, perc. 6 12000, J. T. de Waard te Sliedrecht perc. 6 13450, H. J. Visser te Monnikendam perc. 6 13950, P. Daalder te Alkmaar perc. 6 f 13500, G. Klompmaker te Berkhout perc. 1 4200, perc. 2 f 3800, perc. 1 en 2 samen 7700, L. Fransen en P. Geuzenbroek te Mediemiblik massa f 80568, J. W. Roelofs te Papendrecht masa f 54848. De gunning is nog aangehouden. CONCERT op Wocnsdag 20 Juni 1923 'e avonds 8 uux in den Muziektuin, te geven door het Fanfarekorps „W i 1 h e 1 m i a a". (Santpco-rt.) Goedgekeurd bij Kon. Besluit vaa 30 Dec. 1907 No. 71. P ROO RAM M A: 1. Marche Gala, par. L. Voussure 2. „Alecia", fantasia Militair, Etknond Avon. 3. „La Coquette", grande valse, H. Holztrager. 4. „Paltaes et Lauriers", Ouverture, L. Langlois. P A U Z E. 5. „Maritana", fantasie sur TOipem, arr: Jos. Kessels. 6. „Ex!cel8io<r Ouverture", L. Reynaud. 7. „An der Weser", lied So'lo voor piston met Orkest-begeleiddng; 8. „Ouverture Fran?aise", L. Reynaud. Marsch, finale. KA'ATSWEDSTRTJD. Naar mien ons mededeelt zal Ailcmiaria V. V. V. in saanenwerkimg met de Ver. Selskip Friso op 15 JulS op het Sportpark1 alhier een grooten Intemationalen Kaatswestrijd (Bel- gie^—Holland) organiseeren. Nadere medededingen omtrent het kaats- spell zullen dezer da-gen in de Maden vermeld worden. VER8IERINGEN VOOR DE A.S. FEES- TEN. Gelijk wijt gister beriehtten, 2ijn fn de eta- lage ran den heer Frankenberg van heden af een aantai -teekenin-gen tentoon'gesteld, die, vervaardigd' door de heeren Van 'Reijendam en- Ajdmiraal, beootgen tot handleiding te die- nen voor de buurtcommissies bij. het versieren van straten, bruggeni enz. Een groot aantai onitwerpen voor vensie- ringen van bruggen, straten^ grachten enz. zijn geeta'leerd, terwijl er verscheidene teeke- ningen voor eerepoorten bij, zijn, waaraan bij- zonider reel' zorg 'besteed- is. De ontwerpen zijto miboi en duiddijk geteekend en zijn zeer goed als model geschikt, zoodat men een -goe de handleiding er a-an zal hebben. Leden van miurtcomimissies dloen dus goed eens cent kij'kje te nemen in de etalage van den heer Frankenberg, voorzoover zij nog geen vast-Omlijnde plannen voor de vensieringen van hun wijk hebben vastgesteld. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en andere voer- tuigen te 9.52 uur licht op. Provinciaal Nieuws UIT HEEMSKERK. Zelden of nooit zagen wij de Amazonen, de hoofdbron der inkoms-ten van de tuinders uit de duinscreek, zoo laat bioeden als thans. Of deze langdurige bloei gewin voor den aardbcienkweeker Yal opleverem, moet nog af- gewacht worden, maar vast staat, dat de tijd zijn gang gaat en dat de pluk, hetzij dat u vroeg of laat aanvangt," een week of 5 op zijn noogst duurt. In een normaal voor jaar we mogen dat van nu niet tot de zoodanige rekenen vangt de pluk der Amazone half Juni aan en eindigt ruim half Juli. In den drogen zomer van 1921 vingen de cxportveilingen den lOen Juni aan en eindig- den zoo ongeveer 28 Juli, dit was wel bui- tengewoon. Vcrieden jaar vingen ze 16 Juni aan en dit j.-ar, als het weer niet milder wordt, kan het wri begin Juli worden. Dit zou een strop voor de tuinderij beteeke- uen, daar, zooals reeds eerder gemcld is, de pluk toch. bp den gewonen tijd' ei-ndigt. V?n de vroege soorten liggen er al, als een gevolg van het gure weer. vele te verrotten en - ie vcrsteenen en bij deze weersbestendiging gaat een deel der late vrucht-en dien'zelfden kan-t' uit. Ruim V, van de Amazone-velden- staat thans nog in bloci, waarvan de bloesem met betrekking tot de vrucht weinig of niets te verwachten geeft. Aardbeien gedijen het best bij zwoele nachten, meer nog dan bij scherpen zonne- schijn en van beide worden wij maar al te schaarsch bedeeld. Telegrammen Y.an heden DE REVOLUT IE IN BULGA'RIJE" SOFIA, 19 Juni. Koning Boris heeft den overste Noikoff tot chef van den gene- ralen staf benoemd. Noikoff staat bekend als een der voortnannen van de revolutie. De Macedonische Komdtadjis hebben zich bij de regeeringstroepen aangesloten. In het district Radomir heeft de vroegere voorzitter van de Sobranje, Botschew de leiding over de boerentroepen op zich ge- nomen. De tot nu toe verboden Macedoni sche bladen „Epocha" en „Macedonija" verschijnen weer. De Hoofdredacteur van Stamboelins- ki's blad ,^embjodelski Znamen", Skalt- sdiew is gearresteerd. FORD GEEN CANDIDAAT. SPRINGFIELD, 19 Juni. Henry Ford verklaarde heden, dat hij niet voornemens is mede te diingen naar het presidentschap van de Vereenigde Staten. Hij zedde ,Jiet te druk te hebben met zijn eigen zaken om president te worden". DE UITBARSTING VAN DE ETNA. ROME, 19 juni. De minister van Ar- beid is in verband' met de udtbarsting van de Etna naar de bedreigde gebieden ver- tro'kkien. EEN HOND DOODGESCHOTEN. AMSTERDAM, 19 Juni. Het Gerechts- hof heeft heden arrest gewezen in de zaak van Jhr. J. A. R. te 's-Gravenland, die op 28 October een herdershond toebehoorende aan den heer A. Bertling te Hilversum heeft doodgeschoten. Hij deed dit omdat de hond op zijn terrein was gekomen en hij daar een arijfjacht wilde houden. De politierechter veroordeelde bekl. hier- voor tot J 300 subs. 14 dagen hechtenla.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2