Alkmaarsche Courant Bindelitjk weergevonden advertenties in andere bladen N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9, ALKMAAR. Hondard YIJ! en Tvlntlgste Jaargang, Woensdag 20 Jnni. Feailleton. De excursie van Nederl. Landbouwers naar Noord-ltalie. Yoor het plaatsen ran is uvr adres: I*. 141. 1921. TOELATrNO VAN LEERLTNGEN TOT DE le, 7e en 8e GEM EE ME SCHOOL (ZE S-KLAS9IOE OiPLEIDINGS- QEHOLEN TOT VQORBEREI- DEND HDOGER, MIDDEL- BAAR- EN HAINiDELS- ONiDERWIJS). BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengeni ter kennis van bel an ghebbeniden, dat ziji, die na afloop der zomervacantie hun Irinderenl hetzij de 7e Gamecnteschool (zes- fclassige .meisjesschool, hoofd mej. E. Selle- mans), hetzdj1 de 8e en de le Gemeentescbool (opkidingtsschoLen voor jongens ien meisjes, hoofden onderacbeidienlijk de 'heerem J. G. van Buikem en' J. A. Zwarteveen) wenscben te doem bezoetoeii', daarvan aangifte moeten doen bi| de hoofden onder overlegging van't geboorte- en inenttogsbewijs van het kind. De Irinderen moeten voor toelating op de voomoemde sdholen bij den aanvang van den nieuwen cuxsus den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Voorzoover plaatsruirate be- echikbaar is kunnen evenwel ook kinderen, die binnen1 6 maanden na het tijdstip van aanvang van dien nieuwen cursus den leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt, worden elaten. gelegenheid tot aangifte is openigesteld W de hoofdeni en wd voor de 7e Gameente- d in het gebouw der Openbare Meisjes* school aan de Oudegracht nr. 170, voor de le en' 8e Gemeentescbool in het gebouw der voonmalige Rurgersdhoofll in de Brillesteeg, al ien op DINSDAG 26, DONDERDAG 28 en VRTJDAO 29 Juni as. dea namiddags van 4—5 uur. De ouders of verzorgers van zoogenaamde Jbuiitenteerlingen" zdjn verplidht de aanvra- gen tot toelating bovendien spoedig te rich- ten tot de gemeemtebesturen van bun woon- plaats. Alkmaar, 13 (Juni 1923. Burgemeester en Wethoudera voomoemd w. C. WENDELAA'R, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE U. L. O. SCHOOL VOOR MEISJES BN DIE VOOR JONGENS EN MEISJES- BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ter kennis van belanghebbenden, dat snji, die na afloop der zomervacantie him kin- deren hetzijl de U. L. O.-scbool voor meisjes (hoofd de beer C. Jl Reiziger), hetzij' die voor jongens en meisjes (hoofd de heer A. R Miuilder) wensdheni te doen bez oaken, daarvan aangifte moeten doen bij! de hoofden, onder over legging van het geboortebewijs van het kind en van een veTklaring van het hoofd der door de(ni) aan te geven leerling(e) tot dus* ver bezochte school!, dat hij/zdjl het gewoon la ger onderwijs in tenmtoste zes leerjarea met vrucbt heeft doorloopen. !Ete gelegenheid tot aangifte is opengesteld biji de noofden en wel voor de U, L. O.-School voor Meisjes in het gebouw der Openbare Meisjessohool aan de Oudegracht nr. 170, voor de U. L. O.-School voor jongens en meis jes in het gebouw der voormalige le Gemeen tescbool aan de Nieuwesloot en wel1 op Dins- dag 26, Donderdag 28 en Vrijdag 29 Juni a.a. des namiddags van 45 uur. De ouders of verzorgers van zoogen. bui- tenleeriingeni zajln verpliicht de aanvragen tot toelating bovendien spoedig te richten tot de gemeentebesturen van hun woonplaats. Alkmaar, 13 Juni 1923. Burgemeester en Wethoudera van Alkmaar, W. C. WENDELAAR, Burgm. A. KOELMlAi, Secretaris. WAARSCHUWINO. De COMMISSARIS VAN POLITIE te HAARLEM geeft een ieder in overweging, om alvorens handelsrelaties aan te knoopen met JAN BEYER, tot voor korten tijd woon- achtig aan de Emmakade 15 en thans wonen- de te Schoten, aan het Raadhuisplein nr. 19, inlichtingen in te winnen bij de afdeeling recherche. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 16.17,18 en 19 Juni 1923: Zwart lederen portefeuille, collier, huissleutel en een dames- aschje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderBtaande voorwerpen, als evonden aangegeven op 16, 17, 18 en 19 „uni 1923: Contactslangetje, 0. Alfring, 2e ^anddwarsstraat No. 35; fietsbel, W. v. d. Poll, Ridderstraat No. 8; rood lederen da- mesceintUur, L. Pauwels, Achterom No. 11; duif, J. F. rlorijn, Baansingel No. 27; dou ble halsketting; J. Plant, Bcrgerweg No. 64; redicul met inhoud, J. van Zalinge, Druiven- iaan No. 25; portemonnaie, R. de Boer, Liefdelaan No. 17; ring met sleutels, Sie- werts, Lindelaan No. 25; grijze duif met ko- jeren en gummiring, Akkerman, Westdijk; cinderportemonnaie, Doornbos, Gedempte Nieuwesloot No. 123; kalf (gemerkt) P. 3erkhout, Geest No. 38; dameshorloge, O. -foebe, Noorderkade No. 23; parapuu, j. W. Boersen, Omval No. 3; bruin kindermanteltje Kosters, Langestraat No. 22; zakfcammetje en spiegeltje, V. Stavenuiter, St. Josephstraat No. 23; houten hoepel, J. Schmidt, Koning- straat No. 3; nijptang J. Kroon, Kennemer- straatweg No. 102; vermoedelijk gouden brochte, J. Verwer, Akerslaan No. 22; en een huissleutel, Nijmeijer, Boomkapstraat. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Uit het Engelsch van Adeline Sergeant 90) HOQFDSTUK XXXIX, Het begin van berouw. En zoo herstelde Laurens langzaam maar geregeld en John Holden werd met vrede gelaten. Dat wil zeggen, bij werd in geen op- zicht gehinderd door lord Broxbounie en er was geen verzet tegen het engagement van Philip Massinghami met Rose. Het were spoedig vasigestelid, dat het huwelijk voor den herfst zou voitrokkeu worden en het was niet zulk een mesalliance als de Massing- ham's eerst gedacht hadden, want Philip was geen erfgenaami meer en niet langer een zeer begeerenswaardige partij. Mijnheer Holden zed, dat hij voomenlens was zijn dochter een schitterenden bruidsschat te j ven en kapitein Massingham zou zijn i trekking opgeven en zich aan de jacht gaan wijden en het uitzet van Rose wekfce de be- wondering van al haar vriendinnen. Iedereen vond, dat mifhheer Holden zich zeer milk! toonde, vooral als men bedacht, dat zijn aan- staanae schoonzoon nooit lord zou zijn en de menscheni waren wat verwonderd waar- om hij, zoo norsch en temeergeslagen keek en vroegen of er niet wat waar was van het ge- eg< rudit, dat hij al die jaren verliefd1 was ge- weest op zijn nicht. Lady Broxbourne, en! dat het hem veel verdnet deed, dat de verzoening had piaats gehad. Anderen die liefderijker waren, meenden, dat hij! gedrukt was door de gedachte, zijn dochter te zullen verlic- zeni die hij, zooals men wist, bepaald aan- baa. Maar niemand behalve misschien Catherine vermoedde de zelfverachting en wronging, die d*n maw, het leven bitter maak- VII. (Particuliere Conrespondentie). Veeteelt in de Povlakte. Weer een Nederlandsch succex De Po-vlakce is rijk aan grasland. Ieder, die er heeft gereisd, zal dat weten. Wij had den reeds de gelegenheid op de oorzaken daarvan te wijizrn. 'De rijstcultuur wordt meestal door kunstweiden afgewisseld en de bevloeiingen maken een hooge opbrengst aan oenvoer (gras, lucerne en klaver) mogelijk. en heriinnert zich nog waarsohijnlijk de schitterende resultaten, wellke men met bebulp van het stadsaival water bij Mil aan heeft ver- kregen. Ook gedurenlde den winter zijn deze graslamden giroen en dan van groote waarde. Tenlgevolge van het outbreken van natuur- lijke weiden, ztet men geen vee buiten loopen. Toch wordt er zeer veel rundvee in Noord- Italte gehouden. Men heeft an ItaliS vee van zeer versduillend type, maar in de Alpendalen en de uitloopcxs daarvan in Lombamije en de aangrenzende vlaikten, is het muiskleurige Al- penvee overheersohend. Het is een veesiag, dat hee!l wat minder oogelijk is dan het zwart- bonte, maar dat een goede meltopbrengst heeft. Een feat is het verder, dat het zich hier. evenals meer zuidelijk in Italie, uitstekend aan de omstandigheden aan te passen weet Typisch voor dit vee is de hoog ingeplante staart, die uit een aesthetisch oogpunt met be- wonderd kan worden. Vroeger hadden onze koeien dit euvel> ook, maar men is er in ge- slaagd het ,.,weg" te fokken. De groofie naam, welken het zwartbonte Hollandsch-Friesche vee zich in de werdd heeft weten te veroveren, heeft ook in Italie reeds vroeg de ,aandacht op de uitnemende eigenschappen van dit ras gevestigd. Voor het eerst werd in 1883 in de provincie Piacen- za zwartbont vee ingevoard Men bereikte hierimede goede resultaten, zoowel wat het zuivere ras betreft als met de kruisingspro- ducten van Hollandsdhe stieren en Zv;itser- sche ikoeien. 'De kleur van ons vee blijft in de eerste kruisiing behouden. Mm gaf ons de volgende dj fers als gemid delde voor de productie der beide rassen op: Zwartbont vee 33005000 L. per jaar, 3>2i pet. vet. Zwitsershh1 vee 2200—2500 'L. per jaar, 4.0 pot. vet. Een eenvoudiige vennenigvuldilgdng ter be rekening van de ruwe boteropbrengst bewijst dan al spoedig, diat in dit opzicht net zwart bonte ras geen slecht figuur maakt. Bij eerste kruising behoudt men in den regel ongeveer de 4 pet. van het Zwitsersche vee en verkrijgt men eene melkgift van meer dan 2500 L. In het algemeen vereischt ons vee meer ver- zorgiing en verpleging. Het is in de Po-vlakte gebletei dat het met ^gejaagd" gras alleen niet erg gedijen1 wil, maar dat daamaast kr,achtvoer, klaver en lucerne noodig zijn. Ge- brek aan krachtvoer en weidegang is waar- BChijnlijle de oorzaak dat het in bldei trij het Zwitsersche vee ten achter blijft. Ook achijut ons ras, tengevolge van de diunne huid, meer van de warmte en de vliegen te 'Ujden te heb ben. Men wenscht ecihter in de Po-Vlakte met haar talrijke steden uit den aard der zaak een melkrijk ras. 'Diaar die veeetapel bovendien tijdens den oorlog geleden heeft, is het niet onwaarsohijniijk, dat men toch meer het oog op onze zwartbonten gaat vestigen. Op het oogenblik is men hier te lande juist bezig r nesch-Hollandsch vee voor Italie iaan te koopen. i Het is daarom niet zionder belang, dat on- angs op de Jaarbeurs te Milaan een inzen- ling zwartbont vee, bestaande uit een stier en 7 vrouwelijke runderen, alle k stamboekers, met den kamipioen- en met den eersten prijs warden bekroond. Zoo iets beteekent een nieuwe <werwinning van de ^Hollanders" in Italie. Afzetgebieden voor ons vee hebben we voortdureod noodig, vooral nu onze export- van rundvee sterk dien dnVloed van de slechte tijden ondiervinidt. Vreemd meet het den buir tenlander nu wel toeschijmen, dat er in Ne derl and twee stamboeken voor hetzielide ras bestaan, het Nederlandsch en het Friesch Rundvee Stamboek, maar onbegrijpelijk zal het hem worden ate hijl verneemt, dat deze beide instellingen, die nagenoeg met dezelfde kwaliteit fokmateriaal voor den dag kunnen komen, elkaar niet erfkennen! Het zou vermoe delijk niet tot schade van de stamboeken, noch van den Nederlandschen xundvee-export zdjn, indien de twee organisaties1 er ecus toe konden besluiten de hanjden ineen te slaan. iln de provincie Piaoenza is de rundveeiok- kerij, even intensief als in Niederiand. Men eeft daar 130.000 stuks rundvee op een be- bouwde oppervlakte van 140.000 H.A. In Ne- derland telde men in 1921 op een bebouwde oppervlakte van rood 2,2 millioen H.A. ruim 2 xniilioen runderen. Het beckij'f staat in deze streek voor een groot deel to dienst van de veehouderij de Jttelft van het land levert groenvoex en is zeer intensief. De meeste boerderijen zijn tus- ten en die hem meer dan eens op den rand van zelfmoord brachten. Zij kon nu zeer wetoig voor hem doen. Zij: had hem van tijd tot tijd een paar regel- tjes gezonden, om hem den toestand van Laurens te melden, maar zij wist niet en dat heeft ze nooit geweten wat liaar echt- genoot hem gezegd had' op den avond, dat hij aan haar huis kwam. Ziji wist alleen, dat hij daar noodt wcer geweest was. En Lord Broxbourne 'had den bepaalden wensch uit- gedrukt, dat zij Moss Dyke niet weer zou be zoeken. Het was niet in den vortn van een be vel uitgesproken, maar toch voelde Catheri ne het ate zoodanig en gehoorzaamde er- aan. Zij was een uitstekende vrouw, lief en liefhehbend en ondeTworpen, tenzij haar ge weten werd geraakt, zooals een vrouw be- hoort te zijn en ze voelde zich volkomen ge- lukkig in haar nieuwen toestand. En toch was er iets to haar, dat hen, die haar liief- hadden, wat ongerust maakte. Ze scheen niet gedrukt of ongezond, maar toch scheen er ergens aaui een veer wat te haperen, ze was niet zoo veerkrachtig meer, er lag zoo iets liefs in haar blik, dat het bijina boven- aardsch was, en dat de twee jongelui, die onder haar dak woonden, beangst maakte. Want Sydney was er nog en hielp Laurens oppassen jn den langen tijd, voordat hij weer gezond ea sterk was en beschouwde hem meer als een broer dan als een neef en' zeker nooit als een geliefde. En toch waren de op- lettendheden, die Laurens op zijn zachte, hof- felijke mianicr voor haar had, zeer opvallend: maar zij vond ze zoo natuurlijk, dat zij 't eigenlijk niet merkte. Ze zou misschien pas merken, hoe natuurlijk en noodig ziji gewor- den waren, als zij door ziju afwezigheid op- hielden. Maar intusschen waren zij samcn als broeder en zuster, en wisselden nu en dan een woord van verwondermg of vrees over de verandering, die zij zagen m de vrouw, die hen zoo difrrfoaar was. Has kwam hat. goede kwaliteit, kan ze daar dart betrekken. Men rnoct dan wel een eindje loopen, maar in Italic wordt alle* maar niet aan huis be- zorgd, zooals de Hollandache huisvrouw dat zoo gr&ag ztet en waarvoor men haar zoo ferm laat betalen ook! Wte mood Zwitsersch vee wil zien, moet niet verzuimen een bezoek te brengen aan de stal- len van graaf Vimircati Sanseverino, die zijn Erachtig bedrijf niet ver van Soresina heeft ggen. Hiji toonde den excursionisten een fraaie collectie stamboekers, waaronder exem- plaren werden aangetroffen, die met de boog- ste prijzen waren beikroond. Alles stond hier natuurlijk op stal,maar men dieelde ons mede, dat het jongvee's zomens tijdelijk op de ber- gen werd geweid. In de omstreken van Ravenna ten slotte i lebben wij' de gelegenheid 'gehad een stal van zwartbont vee te bezichtigen. Hier stonden 7 ngevoerde koeien en 2 togevoerde stieren. Bij de overige 22 dieren was aan tlen vonn te zien, dat ziji een kruispiroduct waren. Men was op dit bedrijf tevreden met de resultaten der fokkerij. rioewel de beesten er niet slecht bijstonden, zoo kregen wij toch een vermoeden, dat de zwartbonten, die uit Neder- and geimporteerd waren, sterk naar de zin- delijke boerderiji to Holland of Friesl'and te- rug verlangen. ZSnddijkhdd is niet de sterk- ste zijde van den Italiaan en dat werd to deze r weer eens gedemonstreerd Dat men op aeze boerderiji in dat onzidht ruime opvattmigen huldigde, Week wel' toen op een gegeven oogenblik de zoon, op een ezel geze ien, kalm de huiskamer kwam ingereden Daiar moest de zoon des huiizies zijn moeder op de Hollandsche boerderiji ook eens mee trachten te verrassenl K. Wij' i'aten hieronder voor belangsteilenden een ovenzficht van den veestapel in 'Italifi en Nederkmdi volgen; de djifers zijn van 1918 Italte scben 20 en 100 H.A. groot. Wij bezichtigden een' van 80 en een van 136 H.A. Op deze laatste hield men 200 melkkoeien en 100 stuks rundvee, wat heel veel' is, vergeleken met on3 l and. De anelk werd op dEit bedrijf voor een •groot deel tot kaas verwerkt, die per stuk een gewiicht van ongeveer 24 K.G. vertegenwoor- digen. 'De mdkerij gaat samen met een var- kensfokkerij- en mesterij op groote schaal. To- taal waren 450 varkens aanwezig I In verband met de uitgebreide veeteelt, heeft zich een belangrijke zmvetetodustrie ontwikkeld. Men treft to de Po-vlakte vele groote fabrieken aan, die zich toeleggen op de beroidtog van boter, geoondenseerde mel'k, elkpoeder, melksuiker, caselne en caseine- lijm en1 vele soorten miu of peer sttokende, scherp smakende kaassoorten. Een dezer soor ten liuistert naar den welluidenden naam van „cado cavallo". iDegene die, op dit woord af- laande, dienken zou, dat deze kaas van paar- enmelk wordt bereid, heeft het echter mis. 'De kazien worden n.l. veel op de boerderijen gemaakt en dan biji tweeen tegelijik aan den zolder opgehangen, waardoor zij den todruk wekken, kletoe paardiezadels te zijn. Bezocht were de ifabriek te Load, die dage- lijks 40.000 L. melk verwerkt en aangesloten is biji de bekende uitvoermaatschappij Polen- ghi Lombordo te Oodogno. Dat is de krach- tigiste maatschappij voor de productie van en den handel in md'kproducten in Italifi. Zij leidt tal van groote en kletoe zudvelbedrijvea in Lombardije en Emilia, die tezamen dage- lijiks 1'50.000 L. melk verwerken. De fabriek te Lodi bezat een mooie installatie voor het vervaaidigien van melkpoeder volgens het betrekkelijk nieuwe systeem ,,Krause". Hier- bdji wordt de melk eerst godeeltelijk gecondeor seerd en daama zeer fijn verdeela uitgespoten to een toren, waar zij, m aanraktog komt met een heeten luchtstroom, die haar als een uiterst fijn poeder neeralaat. Lodi bezit nog een zudvelschool en een kaaspioefstation. Tusschen' 'Lodi en Cremona, in Soresina werd een zuivd fabriek bezocht, waar men jaarlijks 26 millioen L. melk verwerkte. Te zamen met een fabriek daar vilak to de buurt ontvtog men de melk van 12.000 koeien, zeer zeker een behoorliik aantal. Deze fabrieken ieveren tevens melk aan de groote steden Ve- netifi, Triest, Florence en Rome. Aldaar wordt ze door de gemeente op bepaalde plaat- sen to de stad ter verkoop aan het publiek aangeboden. Wie prijs ste-lt op melk van dat zij: zoo bleek en imager werd, dat haar lieve oogen dagelijks een gevoeliger blik kre gen en dat de dtogem, die zij zooveel jaren' gemakkelijk had gedaan, nu een last en be- zwaiar voor haar werden Zij hieldi vast aan haar oude plichten zoo getrouw als ooi't; ma,ir het was duidelijk, dat zij te veel voor haar waren. Em toen Laurens over zijn vrees ztospeelde tegen Lord Broxbourne, kreeg hij een bijna boos antwoord. „Wat 'n onztoZe is misschien op door je ziekte en de opwimding der laatste weken, maar ze zal weer geheel to orde komen a"s we haar naar de Riviera brengen." Zij zouden overWinteren in Mentone of Cannes en Lord Broxbourne stelde zich veel voor vrouw en zoon voor van deze geheele verandering van lucht en omgeving. Mis schien hoopte hij: heimelijk ze beiden wat Los te krijgen van de gedachten en gewoon- ten, die zulk een groot deel van hun leven uitmaakten en die zooveel van de zijoe ver- schilden. Hij viel ze niet bepaald aan, maar zijn invloed werkte steeds op den wereld- schen kijk der dingen, die Catherine vreesde voor haar zoon en waarvan zij zelf niet hield. Ondanks haar liefde voor Gerard de Mauden, die het ideaail van haar jeugd ge weest was, was er een zwijgende tegenstand tusschen haar echtgenoot en haar. Had die haar kracht uitgeput? Het was niet to verwachtm, dat drie en twmtig jaar van ze'ifopoffering, toewijdmg, steeds grootere vtrdieping van het geestelijk leven, haar liefde zouden doen blijven zoo als die Van een onervaren meisje gewees*: was. Leven en werken hadden haar geheel verschillend gevormd dan den man, die zij nog lief had, en er viel niet te strijden tegen een gevoel van gebrek aan harmonic, die door die ongelijkheid souls veroorzaakit werd. Zij zouden Engeland in October verflaten. to het begin van de maand ging Lord Brox bourne een week maar Louden met Laurens Paardlen Ezels Muilezels Runderen Schapen Geiten Varkens Buffds 1000 stuks 990 949 497 6240 117154 3083 2339 24 Nederland. 1000 stuks. 378 2049 668 311 600 K. Stadsnieuws PROVINCIALE COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. Gistermiddag vergaderde to „Het Gulden Vlies" aan de Choorstraat de afd. Noord- Holland der vereeniging „Groep Veiltogsver- eenigtog uit de Nederlandschen Tutobouw- raato" onder Voorzitterschap van den heer Slot, burgemeester van Broek op Langen- dijk. Deze betreurde de geringe opkomst en heette to het bijzonder den voorzitter van den centrale organisatie, den heer Valstar, wel- kom, waarna de heer Balk als secretaris de notulen las, die onveranderd werden vastge- steld. Mededeeltog werd gedaan over het Tuto- derscrediet. De secretaris las ten dien aan- zien een uitvoerig rapport voor, waarin werd uitgesproken, dat met het door Prov. Staten ingestelde crediet goed werk was gedaan. De arbeid van de commissie was omvangrijk en werd gesteund door ingestelde 85 plaatselij- ke commissien van 5 personen. De daaraan verbonden administrate vorderde geldelijke offers van de vereeniging. Aangevraagd werden 682 voorschotten tot een bedrag van 478600. Hiervan werden afgewezen 70 aanvragen tot een bedrag van 47750. Van 188 aanvragen werd het bedrag, meestal op advies van de plaatadijke commissien, tot een bedrag van 74135 verminderd. Totaal wer den 618 voorschotten verstrekt tot een be drag van 339715. De voorzitter deed hierop mededeeltogen over de togevoerde eigen keur. De keur van den Phythopato logischen dienst kost nu op 5 wagons 12 minder, 28 be- droegen de kosten voor 5 wagons het vorig jaar en nu 16, doordat met eigen personeel gewerkt kan worden. Eenige besr>rekto'T volgde over de tech- nische uitvoering van het werk, waarbij de heer Valstar verklaarde een goeden todruk van den Plantenziektekundigen dienst te heb ben gekregen. Spr. drong er op aan de zaak en in dien tijd zond Catherine 'n brief je naar John Holden met het verzoek bij haar te ko men. Ha.r echtgenoot vond het goed, maar zij dacht, dat John liever zou komen, als hij wist, dat Lord Broxbourne niet thuis was. Hij kwam op een middag, en vond haar to het ontbijtkamertje, dat hem onttakeld toe- scheen. Veel van de omamenten en platen waren weggenomen; de planken warem weg en alleen het eenvouldigste deel der meubelen was gebleven. John's oogen richten zich on- derzoekend naar de miuren en. Catherine glimlachte, omdat zij den blik begreep. „Je mist het groote kruis, John. De kamer ziet er zonder dat vreemd uit, he? Ze lij-kt me niet meer dezelfde." „Het ziet er kaal uif', zei John. Toen waagde hij het haar aan te kijken, wat hi; niet gedaan had sedert hij de kamer btonen- kwam. Wat hij zag, deed hem haastig zeg gen: „Je bent ziek, Catherine." Zij was altijd Week geweest, maar nu was zij zoo wit als een telle. Haar handen, die gevouwen op haar schoot 'agen, waren door- schijnend dun en er lag zulk een zwakte to haar oogen, dat hij er van schrikte. „Neen," zei ze glimjachend tegen hem van uit de diepte van den la^en stod, waarin ze maar moe. eter worden, als je weg half zat, „Je zult wel gaat." „Ja", zei ze droomerig haar oogen naar de blauwe lucht en de geelwordende boomen wendende, die zij van haar venster uiit kon zien, „dat zeggen ze." „Ik heb soms het voel, dat het het beste zou zijn. als ik ru— hier kon blijven zonder verandering of aan- doening van wdlken aard ook. Maar ik weet dat het ook slechts een vorm van vermoeidheic is." „Bedoel je, dat je liever hier zoudt willen blijven dan weggaan?" „Ala ik mochit Idezen ja." „Je zult genieten van den zonneachifn en allerlei schoone dingen", 4a John, wat aar- zoo uit te voeren, dat het niet mogelijk werd ater aanmerktogen te maken. Het knoeien met de labels moet onmogeli gemaakt wor den. Voor het verzenden van aardappelen naar Engeland wordt een certificaat van ge- zondheid gevorderd en dit kan thuis door den veilingskeurmeester, in overieg met den phytopathologischen dienst, verstrekt wor den. De voorzitter deelde nog mede, dat het manden-proces door de vereeniging was ge- wonmen, doch dat de verliezende partij, de heer Groen te Purmerend, hooger beroep had aangeteekend. Punt 4. Benoeming eener commissie tot het nazien der etodrekentog van het boekjaar 1922—1923. Gekozen werden de heeren Uitenthuis te Purmerend, Jong te Grootebroek en Ruiter te Haarlem. Punt 5. Voorstellen van de Veiltogsvereeni- ijingen „De Noordermarktbond" te Noord- >charwoude, „Langedijker Groenten Centra- e" te Broek op Langendijk en de „Centrale \'eiiing Warmenhuizen en Omstreken" te Warmenhuizen. a Dc Previnciale organisatie berame mid- delen, zoo noodig met onze landelijke organi satie, die naar hun oordeel zouden kunnen leiden tot een betere en meer smakelijke berei- riing van onze koolsoorten to het buitenland en wel speciaal to Engeland, hetgeen de af- name van het product zou kunnen op voeren en tot een gezocht artikel zou kunnen maken. Toelichltog: Het komt-de drie bovenge- noemde vereenigingen voor, dat het bereiden onzer koolsoorten in het buitenland, en wel speciaal to Engeland, volgens onzen smaak nogal te wenschen overlaat. Zij meenen dat het voor onzen afzet aanbevehng verdient om door middel van kookdemonstraties, ten- toonstellingen of andere geschikte reclame, het afzetgebied voor deze producten te kun nen verhoogen. x Genoemae vereenigingen stellen zich voor, dat een en ander geldelijke offers zullen vra- gen en zijn daarom bereid gevonden naar draagkracht hierin bij te dragen. Prae-advies: Het bestuur is wel van oor deel dat in deze zaak iets gedaan moet wor den, maar de reeds gehouden correspondence met den Hollandschen consulent in Engeland is van dien aard, dat de verwachting hier- omtrent niet hoog is. Misschien is er nog wat te bereiken door in de volksbladen te adverteeren. De heer de Boer verdedigde het punt van den Vierbond meer uitvoerig. De secretaris las het rapport van den In het prae-advies genoemden consulent voor. De voorzitter bracht hierop het volgende voorstel mede in behandeling. Punt 5. b. Dezelfde vereenigingen dragen de Provinciate organisatie op, eene betere ver- pakktog en sorteering onzer producten, welke „Overzee" verzonden worden, tot stand te brengen, zoo noodig in samenwerking met den nandel. Toelichting: Het heeft reeds eerder aandacht getrokken uit de verschenen porten welke hierover zijn uitgebracht, mede uit de buitenlandsche marktberichten, dat onze „Overzeesche" producten steeds een minderen prijs opbrengen dan di welke uit andere landen aan dezelfde marl werden aangevoerd. Het wil ons voorkomen, dat, zoowel de ver- pakking als de sorteering (vooral van onze uien) nog niet aan dien eisch voldoet, welke hieraan gesteld mag worden. Zij meenen derhalve, dat, wil men met het buitenlandsch product concurreeren, er terde- ge ingegrepen dient te worden, om onze pro ducten tot een gevraagd artikel in het buiten land te maken, hetgeen van grooten invloed onze rap- als- zelend. Er kwam een bios op haar gdaat en er klook hartstochtelijk gevoel to haar stem, toen zij antwoordde: „Och, John, dienk je, dat de zonneschijn mij het gemis van de opgewekte ktoderge- zichtjes vergoeden kan, die ik ga achterlaten? Is er iets zoo schoon als hiilp, die men soms in de huizen der armen geven kan? Maar ik doe niet goed ik weet, dat ik verkeerd doe met zoo te spreken. Je moet het vergeten en mij- vergeven, beste John. Ik weet, dat God mij roept om hier alles op te geven en met mijin- echtgenoot mee te gaan, even goed, als Hij mij riep om de laatste twintig jaar voor Hem hier to Fairibrd te werken; maar je ziet, dat ik nog wetoig onder tucht sta, dat het mij niet altijd gemakkelijk valt mij; te on- derwerpen." John's hart scheen een oogenblik stil te staan, en ging toen met een pijnlij'ken echok voort. „Catherine ben je niet gelukkig met je man?" vroeg hij. „Gelukkig?" herhaalde ze. „Ik heb hem lief en hij heeft mij litf als het dat is, wat je bedoelt?" „Niet geheel en al. Ik bedoel ben je sa men gelukkig? kan je het samen vinden? ik dacht, dat je nu ten minste dat soort van geluk zou vinden ma al die jaren dat alles goed zou gaan..." ,,Het is niet zoo gemakkelijk, alles in orde te brengen, vind je wel?" zei Catherine, droomerig. Zij wist niet hoe haar woorden kwetsten, dan had zij ze zeker teruggehou- den. „Twintig jaren van hetleven maken zulk een verschil. Als ik ze met hem had doorgebracht, zou ik zijn gewoonten gekend hebben en hem hebben' kunnen begrijpen maar ik vrees, dat het daarvoor nu te laat is. Menschen ontgroeien elkander in twintig jaar, al is hun liefde op zichzelf niet veran- derd." (Wordt vseuolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5