Ingezonden Stukken. Iedereen heeft bJJ tijden een zacht Iaxter- middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewan den. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. op de prijzen en de afname zal zijn. Prae-advies: Met verwijzing naar het be- sluit over dit onderwerp het vorige jaar reeds genomen, deelt het bestuur mede dat namens de commissie hiervoor benoemd, rapport zal worden uitgebracht. De voorzitter gaf nog een uitvoerige toe- lichting. De heer Schoenmaker zou het gewenscht vinden, dat belangrijke zendingen vergezeld gingen van een gebruiksaanwijzing inzake de verpakking. De heer Klant (Warmenhuizen) had zich voorgesteld, dat er b.v. eens overleg gepleegd werd met een reclame-expert. In overleg met hem zou men een plan-de-campagne kunnen maken met een kostenberekening. De heer Prins (Alkmaar) sprak in den- zelfden geast. De heer Valstar meende, dat reclame, mits het dan een gepaste reclame is, niet gauw te duur is. Men zou heel gemakkelijk een goede Mis- daarvoor met den handel in overleg treedt. De voorzitter stelde voor een crediet toe te staan uit de reservekas ten bedrage van 10.000. De heer Prins meende, dat die 10.000 gauw op zullen zijn bij een breed-opgezette reclame. Z. i. verdient het overweging dat de leden een extra-heffing van 0.50 betalen. Dan kan er nog 10.000 bij komen. De voorzitter was van oordeel dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan. Men zou de vei- lingen wel kunnen aanschrijven. Het is spr. b.v. bekend dat er reeds veilingen zijn, die al reeds een post hebben uitgetrokken. Onder applaus werd hierop het voorstel van den voorzitter aangenomea Punt 6. Voorstellen van de vereeniging „De Tuinbouw" te Grootebroek. a. Het bestuur van de vereeniging „De Tuinbouw" te Grootebroek, dringt er bij de Provinciale Commissie op aan, om, in samen-' werking met het Centraal Bureau van Vei lingen, zooveel mogelijk actie te voeren ter bevoegder plaatse, ter verkrijging van ver- laagde tarieven voor de verzending van groenten en aardappelen. Toelichting: Ofschoon moet worden er- kend dat reeds eenige tegemoetkoming in de vrachttarieven der Ned. Spoorwegen is ver- gezamenlijke reclame kunnen opzetten. Mis schien ;s bet gewenscht, dat men daarvoo kregen, acht de Vereeniging „De Tuinbouw" het dringend noodig, dat steeds op verlaging van vrachtprijzen wordt aangedrongen, daar dit eene directe hulp voor ae Tuinbouwers beteekent. Prae-advies: Aangezien het bestuur ook van oordeel is, dat verlaagde vrachttarieven 'n levensvoorwaarde voor den tuinbouw zijn, meent ook zij, dat alle mogelijke middelen moeten worden aangegrepen, om tot verlagen der vrachtprijzen te geraken. De voorzitter stelde voor dat er v66r 22 September vanwege de Prov. Comm. een on- derhoud met de spoorwegdirectie wordt aan- gevraagd, om die zaak krachtig ter hand te nemen. Aldus besloten. Punt 6. b. Kan door de veilingsorganisa- tie iets gedaan worden, om den doorvoer in het Ruhrgebied te bevorderen, hetwelk voor- al met het oog op de a.s. campagne van groot gewicht is voor de tuinders, omdat ver- lading voor het bezette gebied, indien de trei- nenloop niet geregeld is, bijna onmogelijk wordt. Prae-advies: Door het Centraal Bureau wordt hiervoor reeds eene actie gevoerd en het bestuur acht het zeer gewenscht hierme- de door te gaan. De voorzitter zegde toe, dat van de zijde van het bestuur niets onbeproefd zal worden gelaten om deze zaak in orde tk krijgen. Aan de orde was de rondvraag. Hierbij kwam de zaak aan den Langendijk naar voren betreffende de contractkwestle met de transportarbeiders, waarbij de heer Brugman, voorzitter van den Noordermarkt- bond, verklaarde het gewenscht te vinden, dat de vergadering deze zaak eens goed onder oogen zag. Bij de rondvraag werd tevens weder de kwestie van het veilingsmerk aangeroerd, waarover reeds bij het punt „mededeelingen" breedvoerig was gesproken. Deze zaak werd na uitvoerige discussien aan de provinciale commissie overgelatem. Hierop volgde sluiting. Provjnciaal Nieims UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de Schoolfeest- commissie voornamelijk in verband met de vraag of ook dit jaar weer een schoolfeest gehouden moet worden en hoe dit moet wor den ingericht. Algemeen was men het er over eens dat het feest gehouden moet worden als vorige jar en, een rijtoer naar duin en strand en voor de hoogste klasse en de kinderen die met 1 April de school verlieten een bezoek aan Amsterdam. Vooraf werd nog de vraag gesteld, hoe de commissie dacht over combinatie met even- tueele komende Oranjefeesten, doch men was van oordeel de jaarlijksche rijtoer niet voor een plaatselijk feestje aan de kinderen te moeten onthouden. Nog werd besloten enkele reglementsver- anderingen aan de algemeene vergadering voor te leggen in hoofdzaak betreffende ver- mindering van het aantal commissieleden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Het bestuur der Langedijker Groenten Centrale en de afgevaardigde der aangeslo- ten tuinbouwvereenigingen vergaderde Maandag 18 Juni in net betaalkantoor te Broek op Langendijk. Burgemeester Slot opent de vergadering waarna de notulen worden goedgekeurd. Uit het rapport over het nazien der boeken van het betaalkan+oor bleek dat er in de maand Mei is geveild voor een bedrag van /8241.76 waarvan voor Broek op Langendijk /1510.14 Koedijlr 2975.85, Zuid-Scharwoude 1944.62 idem R.K. 214.60, Heer-Hugo- waard 151.46 idem R.K. 74.47. Diversen 5376. Aan de orde wordt gesteld het punt op de agenda „Aanneming nieuwe leden". Voorzitter deelde mede dat er al meer ge- meenten komen waar door afscheiding der R.K. twee vereenigingen ontstaan. Volgens de statuten kunnen die vereenigingen door het bestuur als lid worden aangenomen, doch daar zich die afscheiding almeer uit- breidt, acht het dag.best. het gewenscht deze aan de algemeene vergadering voor te dra- gen, en ze thans voorloopig als lid toe te la- ten, met alle rechten en plichten, en ze te doen vertegenwoordigen op de bestuursverg. door 6en lid, 't welk wordt goedgevonden en aldus besloten. Daar er tusschen transportarbeiders en koophandel nog geen overeenkomst is ge- troffen aangagnde het verladen onzer pro- ducten, zullen de tuinders voorloopig, wan- neer het bestaande contract is vervallen, zelf hunne producten moeten inladen. Voor de regeling van het werk is een Commissie benoemd bestaande uit de heeren S. de Boer Kz., C. Spaans Jz., P. Gootjes, W. Visser, K. Stapel, P. Tromp en C. Groot. Voorgelezen wordt een schrijven uit Am sterdam waarin gevraagd wordt of het be stuur der L. G. C. genegen is naar de ten- toonstelling, welke gehouden zal worden te Amsterdam in de maand September ter her- denking van het 50-jarig bestaan der Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, een collectie inzending van groenten te sturen. Het bestuur der L. G. C. heeft gedacht goed te doen de Zustervereeni- gingen Noorder Marktbond, Warmenhuizen en Obdam te vragen daar aan mede te doen, daar dan ruim kan worden ingezonden, ter- wijl de kosten lichter zijn te dragen. Het be stuur acht deze regeling gewenscht daar wij alien dezelfde belangen hebben. Medegedeeld wordt dat op 28 Juni a.s. hier aan de veiling een excursie van vreem- delingen wil komen om onze veiling te be- zichtigen en tevens een kiikje te nemen in het veld naar de verschillende gewassen. De veilingleider wordt opgedragen deze heeren te ontvangen en roncf te leiden, en te vens te willen zorgen voor een geschikt vaar- tuig. Verder wordt medegedeeld dat ondiepe plaatsen in de vaart van veiling naar laad- plaats uitgediept zijn. Door de veilingleider wordt gewezen op het sorteeren der aardappelen. De maat is thans voor groote 28 m.M. en voor drielin- gen 22 m.M. Deze maat is klein, en moet dan ook beslist gehandhaafd worden, wat zeker in het belang is van tuinder en koop- man. Er zal dan ook een gestrenge keur op gehouden worden. Door Ursem is besloten dit jaar weer op hun eigen veiling te mark- ten. Dit brengt mee dat wanneer er enkelen te Broek gaan veilen, de veilingskosten 1 pet. hooger worden. Den veilingleider wordt op gedragen voor het verlagen der vrachtprij zen van Broek naar Alkmaar een bespreking aan te vragen met de Directie der Spoorwe- gen. Door Koophandel wordt er op gewezen dat de klok tn het veilinggebouw nog altijd den oudera tijd aangeeft, en of dit niet veranderd kan worden om eventueele vergissingen te voorkomen. Daar het een publieke markt is acht men het gewenscht dat de juiste tijd wordt aangegeven, waarin dan ook zal wor den voorzien. Hierna sluiting. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdag hebben alhier aan de Groote Buurt premiekeuringen plaats gehad van merrien, veulens en jonge hengsten. Prenlien werden toegekend als volgt: Trekpaarden. Merrieveulens. No. 1 Nora, eig. Wed. A. D. Groneman, Wieringerwaard, 20; No. 2. Elza, eig. K. J. Kaan, Anna Pau lowna, 20; No. 3. Paula, eig. dezelfde, 20. Eenjarige merrien. No. 1Emma, eig K. J Kaan, Anna Paulowna, 30; No. 2. Olga, eig. Wed. A. D. Groneman, Wieringerwaard, 30. Tweejarige merrien. Telka, eig' H. Spaans Cz., Kolhorn, 40. Vier- tot zevenjarige merrien. No. 1. Betsy, oud 7 iaar, eig. H Spaans, Barsingerhorn, 60; No. 2. Ali, oud 6 jaar, eig. Wed. A. D. Groneman, .Wieringerwaard, 60; No. 3 Ada, oud 6 jaar, eig. dezelfde, 40; No. 4. Charmante, oud 6 jaar, eig. F. A. F. Grone man, Wieringerwaard, 30; No. 5. Catriena, oud 5 jaar, eig. K J. Kaan, Anna Paulowna, 30. Tuigpaarden. Merrieveulens. Martha, eig. F. A. r. Groneman, Wieringerwaard, 20; Klazina, eig. G. W. Waiboer, Anna Pau lowna, f 20 Kato, eig. dezelfcle, 20Koen- tje, eig. P. Raap, Schagerwaard, 20 Eenjarige merrien: Joletine, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, 20. Tweejarige merrien: Ipiria, edg. E. v. d. H'orst, Anna Paulowna, 20; Iprosie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, 20. Driejarige merrien: Dansia, eig. Jb. Kaan Kz. Sr., Wieringerwaard, 40. Vler- tot fevenjarige merrien. No. 1. De- truza, 7 jaar, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, 60; No. 2. Dedda, 7 jaar, eig. F A. F. Groneman, Wieringerwaard, 40; No. 3. Gratie, 4 jaar, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna. 40; No. 4. Grctie, 4 jaar, eig dezelfde, 30No. 5. Grie, 4 jaar, eig. C. D. Rezelman, Anna Paulowna. 30; No. 6 Firlane, 5 jaar, eig. dezelfde, 30; No. 7. Gronarie, 4 jaar, eig. P. Raap, Schagerwaard, 30. De keuringscommissie voor de Trekpaar den bestond uit de heeren M. G. van Balen te Asperen, W. Costermans te Opheusden en Dr. K. Buchli te Rotterdam en voor de Tuig paarden uit de heeren J. J. van Strien te Spij- kenisse, J. Hoogland te Zeddam en A. r. Reichman te Steenderen. Tevens waren aanwezig de heeren A W. Heidema, Hoofdinspecteur, en1 J. J. die Boer, secret a ris der Provinciale Regelingscommis- sie. PREMIEBOUW. Bij beschikking van den Minister van Ar- beid d.d. 15 Juni 1.1. is ten behoeve der parti- cufliere bouwnijverheid aan de navolgende ge- meenten een bijdrage uit 'sRijks kas toege kend: Alkmaar: 10.500 voor den bouw van 35 woningen, door de firma Bakker en Karssen. Alkmaar: f 24 900 voor 83 woningen ten behoeve der Woningbouw-Vereeniging ^Roch dale". fflUUWRIBUWI A. J. Fs IJSPUDDING gevuld met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel5 Heiloo300 voor 1 woning door C. Min. Koedijk: 300 voor 1 woning door J. Ta- mis. UIT HOORN. 6De Hoornsche Hengelaarsvereeniging t ,,De Baars" heeft in de omgeving van Berk- hout een vischwedstrijd georganiseerd, welke aueszins geslaagd is. De eerste prijs werd toegekend aan den heer Houter. De grootste baars werd bemeachtigd door den heer A Eelspeel de grootste witvisch door den heer Bcrkeveld. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond hield de Schoolfeestcommissie haar jaarlijksche vergadering, welke talrijk bezocht was. Het reglement, dat jaarlijks door de verga dering wordt herzien, werd na eenige bespre king onveranderd gelaten. Tot leden van de commissie werden zen de heeren T. Tuin, A. Schrijver, Boer Kz., Jb. Kroon en F. Kuiper. De rekening van den penningmeester, den heer Minnen, gaf de volgende cijfers aan: Ontvangsten 479.13, uitgaven 421.47)4, saldo 57.67%. Daarbij komt 50 spoorgel- den der kinderen, zoodat een totaal in kas was van> 107.67)4 Het bestuur der schoolfeestcommissie had een uitnoodiging van de huldigingscommis- sie ontvangen om te beraadslagcn over de wenschelijkheid van samenvloei'ing der beide fees ten. Het bestuur van de schoolcommissie kon slechts vertegenwoordigd zijn door het hoofd der school en deze heeft het standpunt van het bestuur op ide vergadering ter tafel gebracht, dat luidde dat het bestuur voor een zelfstandig schoolfeest was, zooals het tot dusver geschiedde. Hiervan werd in de ver gadering van gisteravond verslag uitge bracht en daama met op 1 na algemeene stemmen besloten het schoolfeest als gewoon- lijk te houden, terwijl de datum werd gesteld n de week voorafgaande aan de vacantie Over al of nietwenschelijkheid van samen- vloeiing der feesten werd het pro en contra belicht en nam de voorzitter het mime stand punt in, ieder de gelegenheid te geven zich uit te spreken. Omtrent zijne preewerking nam het hoofd der school een gereserveerde hou- ding aan, die voor den voorzitter aannemelijk was In het vertrouwen eener minnelijke schikking werd de afwikkeling aan het be stuur overgelaten. Hiema volgde sluiting der vergadering. Marktberiehten BROEK OP LANGENDIJK ker Groentenveiling), 19 Juni. In de hedan gehouden veilingen werd betaald voor: Wor- telen 6.408.70, Schotsche muizen 7.60—/ 10.70, Drielingen 5.10—/ 6.10, Kleine 0.80—/ 1 per 100 K.O. Aanvoer: 28250 K.G. aardappelen, 8000 bos wortelen. ZWAAG, 18 Juni. Veiling Bangert en Omstreken. Aardbeien 5276 ct., Postelein 711 ct., Spinazie 915 ct., Slaboonen 31 tot 41 ct., Aardappelen 3.204.70 per 100 pond, Mloemkool per stuk 13—20 ct., Wortelen per bos 1014 ct., Sla per 100 krop 2.30—/ 4.70, Rabarber 2)44 ct., Snijboonen 92—117 ct., Kruisbessen, totale aanvoer 34010, peulen 3036 ct., prijs per 100 K.G. 16.70. BOVENKARSPEL ,.de Tuinbouw", 19 Juni '23. Heden besteedae men voor: Bloem- kool I 14.50—/ 21, II 9.50f 14.50, III f4 44.25 per 1000 stuks, Groote Schotsche muizen 4.605.10, kleine 1.80—/ 2.80 per baal. Aanvoer 145 schuiten. (Batten verartwoordefykheid van de Redac ts. De opname in deze rubriek bewifst geens- zins dat de redactie er mede insieml.) Mijnheer de Redacteur. Het is altijd interessant om getuige te zijn van een raadsvergadering, als er conclusies kunnen worden getrokken en' de laatste raads vergadering te Heiloo heeft daarvoor ruim gelegenheid gegeven. Zonder uitbreidingsplan zit de gemeente en het is natuurlijk dat de burgers beginnen te vragen als zij voor hunne woning een uitgang willen hebben. Zooals algemeen bekend is, werd besloten grond aan te koopen voor verbreeding en beharding van den Molenweg en de grondei- genaars aan dien weg kwamen als am strijd de gemeente grond aanbieden, beneden de waarde, omdat zij er van overtuigd waren, dat die weg naast eigenbelang ook gemeen- sehappelijk belang inhield. Een was er echter, die dat belang niet in die mate' inzag, n.L de heer K. Limmen, die zat en zit nog de gemeente dwars in haar plan, al was er werkelijk wat voor te zeggen dat hij meer dan andere burgers eenig rait op extra vergoeding had, waannede niet ge- zegd is dat zijn houdinig te verdedigen vid. Het is verklaarbaar als er een mooie breede verkeersweg in het zicht komt, dat de grond in waarde rijst wanneer deze voor bouwter- rein geschikt is en het is voor een bouw- exploitant altijd goed als hij de plannen kent en men heeft ontegenzeggelijk een voorsprong als men bouwexploitant-raadislid is. Men kan •dan v66r een ander een voordeeltje in de „wacht" sleepen, waarvan dan ook door ons raadslid Opoam een dankbaar gebmik is ge- maakt. Nu komt echter op 14 Juni een aanvrage van Tuindorpbewoners in den Raad. Deze willen gaame een behoorBjken uitweg naar den Molenweg en men heeft daar grondi voor noodig van het raadslid Opdam. Men zou gendgd1 zijn te gelooven dat hij in de eerste plaats er van was overtuigd, dat de ge meente dien grond voor den kostprijs moest hebben, tcmeer daar hij in en buiten den Raad den heer Limmen de les had gdezen dat deze dc plannen voor verbreeding van den Molen weg in den weg stond. Doch neen, nu het d- genbelang een woordje mee spreekt, was de heer Opaam ineens koopman in d'en vollen zin van het woord. Hij vroeg 3 per vier- kante Meter en er moest een hek komen van 300. Wel vroeg de heer Opdam z66'n duur hek niet. welneen hij wilde cr desnoods een van schrooten, omdat hij zeker wist dat er toch geen hek van schrooten kwam Men' be-1 hoefde ook dien weg niet te beharden, neen, werkelii'k, men moet dit niet onderschatten. De heer Opdam is bruikbaar als hij „za- ken" doet. Hij is er echter van overtuigd, dat die weg zeker behard wordt en dan kan men zich wkel onschuldig voordoen. Het was de heer van't Veer die nu werke lijk de onder-onsjes van B. en W. eens zat was en die nu eens met duidelijke woorden be- toogde, dat het Burgerlijk Armbestuur, dat zoo kort tevoren den grond aan den heer Opdam had verkocht, rekening had moeten houden met doortrekking der Tuindorpstraat. De wethouder-voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zweeg in aid talen en de voor zitter van den Raad betoogde, dat de heer Opdam geen belang bij den verkoop van den grond heeft. Neen. men moet werkelijk medelijden met den heer Opdam hebben. Hij heeft er schade van als hij bouwterrein aan de kruising Tuin- dorp-Molenweg krijgt met een beharden weg en een hek van 300 voor rekening der meente. Denkt de voorzitter, dat een raadsleden zijn meening deelde? Men heeft wd eens beweerd, dat het raads lid Opdam den grond van het Burgerlijk Armbestuur voor een zacht prijsje in handen heeft gekregdn, wat onjuist is, want toevallig weet ile wat de grond kost. Ook beweert mien, dat de heer Opdam voor een voordeeltje aan de beurt was omreden een doch ter van web houder Bakker een betrekking aan' de ge meente heeft gekregen (die in eens z66 druk werd. dat er f 300 verhooging werd gegeven) en de zoon van het raadslid Sengers „tijde- lijke" hulp aan het G. E. B. is geworden, wat nu ook vast is geworden voor deze celegen- beid en er voor hem nog „niets" was. Doch dat is natuurlijk onzin De menschen den- ken maar wat. Doch een- feit is het, dat het raadslid1 Opdam, die den heer Limmen die les heeft gelczen, dit enkele weken later is ver- geten nu er voor hem zelf „zaken" zijn te doen. O. SMITS. Alkmaar, 20 Juni 1923. Mijnheer de Redacteur! Gaarne mocht ik opname van onderstaande in uw geeerd' blad Bij voorbaat mijn dank. Het mag van algemeene bekendheid geacht worden', dat de Schermerweg en wel speciaal het gedeelte vanaf de stoomwasscherij var den heer S Krom tot aan denJ Omval, door vele motorrijders gebruikt wordt alsof het een wielerbaan is, ongeacht of zij: daandoor het leven van hun medemenschen in gevaar bren- gen of niet. Voor hen die met de situatie op de hoogte zijnzijn en weten welke gevaarlijke bochten dit gedeelte van den Schermerweg heeft, ver- meen ik dit nog eens terdege onder de aan- dacht van autoriteiten te moeten brengen. De razende snelheid1 waannede deze boch ten gepasseerd worden, loet meennalen zien hoe wielrijders en voetgangers angstig een schuilplaats1 zoeken1 ter zijde van den weg. Gaame zou ik autoriteiten, in overweging geven de Kilometerpaal, welke geplaatst is op den Oudorperdijk, te verplaatsen naar den Schermerweg, waar de Noord-HoLlandsche Tram vanaf het Jaagpad' den Schermerweg passeert in de richting Amsterdam. Hierdoor zal bereilrt worden, d'at motorrij ders hun gang matigen en dus met minder snelheid deze bochten passeeren. Hoogachtend Uw dw. dn. JOH. MOS. Deze conclusies geven volkomen de verwar- ring weer waartoe de afschaffing van het Fransch op de 1. s. geleid heeft. Niet zonder groote schade is een maatregel doorgevoerd waaraan goede bedoelingen hebben ten weest waarin net Fransch een te groote Elaats op de 1. s. dreigde in te nerflen, maar et „touchez aux lois d'une main tremblante" is hier niet betracht. Er heerscht nu reeds in lagere klassen een toestand van onzekerheid, van verwarring, die indruischt tegen de rus- tige en geleidelijke uitvoering van het pro- ^ramma: Ieerlingen die g6en, 1, 2, 3 of 4 jaren Fransch geleerd hebben moeten, als er geen parallelafdeelingen gevormd kunnen worden, in dezelfde klasse plaats nemen (we denken daarbij met ongerustheid aan de toe- komstige overbevolkte klassen). Maar zelfs wanneer door parallelklassen tenminste een grove groepeering mogelijk is, is een ongun- stig resultaat niet te vermijden; altijd zal er zijn ongelijk peil, reel teleurstellingen voor Ieerlingen die nooit de schade geheel zullen kunnen inhalen? groot verloop van het aantal Ieerlingen. Er is g&n goede oplossing voor dezen wantoestand te vinden, want de eenige oplossing die voor de hand hgt: herexamens, afwijzen, straft onrechtvaardig hen die de dupe zijn van het regeeringsbesluit. Welke ouders begeeren thans eigenlijk nog dat hun kinderen de beginselen van het Fransch op de 1. s. niet leeren? Ieder ziet nu het getob van hen die, volgens de wet, maar in theorie alleen, „normaal", maar in de klasse achterblijvers zijn. Er zullen altijd vele ouders zijn, die hun kinderen bijtijds met het Fransche onderwijs wenschen te laten be ginnen, want het is begrijpelijk dat zij het aanleeren van meerdere vreemde talen tege- lijk voor hen willen vermijden. De wet nood- zaakt die ouders, buiten de school om, hun kinderen door extra lessen, die extra tijd, extra inspanning, extra onkosten vragen, bij te brengen wat zooveel normaler in de klasse kon gebeurea Wie dan ook'meent dat op 1 September 1925 (den datum waarop de 1. s. geheel zonder Fransch onderwijs zal zijn) tevens een einde zal komen aan de ongelijke voort>ereiding voor de m. s., houdt geen reke ning met de werkelijkheid. De verwarring zal dan ook na dien datum steeds grooter worden. Waarom moet dan nog langer een maatregel bestendigd worden die veel afkeu- ring, weinig bijval vindt, een maatregel die niet populair is in ons land en die met een goede traditie breekt? Wij spreken de gedacu- te uit die leeft in veler hart door te constatee- ren dat het afschaffen van het Fransch op de 1. s. een misgreep is geweest. De continui'teit van het geheele onderwijs, de geleidelijke overgang van 1. s. naar m. s. is er door ver- broken. Dte Vereenigng tot Bevordering der Studie van het Fransch heeft gemeend dat het (bans haar taak is om uiting te geven aan een ge- dachte die in vele kringen^van ons land op- komt. Zij noodigt daarom' alien uit die voor het opgroeiende geslacht opheffing verlangen van een abnormalen toestand, om de wenscb: wederinvoering van het Fransch in de hoog ste klassen van de lagere school, voor zopver dit de Ieerlingen betreft die naar de middel bare scholen zullen gaan, ter kennis van de regeering te brengen. Betuigt ons uw adhaesie door uw naam- •kaartie aan den tweeden ondergeteekende v66r 15 Juli toe te zenden. Schoolbesturen, commissies van toezicht, colleges van curatoren en leeraren, ouder- commissies, ook andere belanghebbende licha- tnen worden daarbij verzocht hun bezwaren tegen de afschaffing van het Fransch op de lagere scholen te formuleeren, en ons reeds verschenen verslagen, of uittreksels uit notu len, enz., die op den wantoestand wijzen, toe te zenden, opdat we, niet alleen door een krachtig protest, maar ook door een goed ge- documenteerd adres, waarvoor wij steun zul len zoeken bij de Staten-Oeneraal, onzen wensch aan de Regeering te kennen mogen ge ven. Namens het bestuur van de voor- noemde Vereeniging: I J. SALVERDA DE GRAVE. W. F. HILDEBRAND, Korreweg 72a, Groningen. J. VAN DER ELST. C. A GELUK. Zetttjfllnffeii STOOM V A ARTLIJNIEN. STV. MI J. NEDERLAND. Boeroe arr. IT1 Juni v. Amst. n. Hamburg. Borneo (thuiisr.) veontr. 17 Juni v. Porto Novo (Madras.) Grofcius (uitr.) arr. 19 Juni te Genua Salawati vertr. IS Juni v. Hiaivre n. Amst. Kangean (uitr.) vertr. '16 Juni v. iBelawan. Radja (uitr.) vertr. 16 Juni v. Belawan. IKON. NED. STB. MHJ. Ganymiedes arr. 17 Juni v. Constanza te Ga- latz. Hiercules vertr. IS Juni- v. Piraeus n. Salo- nioa. 'uno vertr. 18 Juni v. Napels n. Lipari. "ercurius arr. 17 Juni v. Sulina te Constant za. Orion arr. 17 Juni v. Palermo te Tunis. R'hea vertr. 18 Juni v. Cadix n. Malaga. Tellus, vertr. 18 Juni v. Oadix n. Bonanaza. Ulysses vertr. 19 Juni v. Amst n. R'diam. KON. WIE'ST TND. MATLD. Brielle vertr. 6 Juni v. Mloillendo n. Arica. Oolypso vertr. 16 Juni v. Kingston J. n Port an Prince. Nickerie arr. 18 Juni v. Amst. te Paramaribo. Stuyvesant vertr. 16 Juni v. Ghristolbal n. Puerto Coloaribia. Van Rensselaer arr. 16 Juni v. Barbados te Trinidad. KON. 'HOLL. LLOYD. Dredhteriand (uitr.) arr. 18 Juni te Pernant- bueo. Zaanland 'arr. 19 Juni' v. B.-Ayres te Amst. Zeelandia (uitr.) vertr. 18 Juna v. Rio Janei ro. Kennemierland vertr. IS Juni v. Punta Are nas n. Valparaiso. HOLL AND AMIER'IKA LI JN. Loch Goil, v. Rott. n.d. N. Pacifickust, 'arr. 16 Juni te San Pedro. Veendam arr. 19 Juni V. N'.-Yorik n. Rott. Edam, v. N.-Orleans n. Rott. vertr. 18 Juni v. Vera Cruz. Miaasliand, v. N.-Orleans n. Rott. vertr. IB Juni v. Oorunia. HOLL. OOST AZI'E LIJN:. Banlkta vertr. 19 Juni v. Rott. n. Hull. HOLLAND' WEST AFR1KA LIJN. Gaasterland (thuisr.) werd 17 Juni te Accra verwacht. Hlermes (uitr.) arr. 16 Jtmi te Bordeaux. Miaasland arr. 19 Juni v. Amst te Hlamb. Minerva vertr. 13 Juni v. 'Sekondee n. Sheibro Orestes (uitr.) air. 6 Juni te Ltagos. Reggestroom (uitr.) arr. '1'5 Juni te Accra. Saturnus (thuisr.) vertr. 16 Juni1 v. Las Pal- mas. Stella vertr. 16 Juni v. Acodu n. Lome. ROTT. LLOYD. Kawi (uitr.) vertr. 117 Juni1 v. Suez. Goentoer (thuisr.Y vertr. 18 Juni v. Singap. Tambora (thuisr.) vertr. 19 Juni v. Perim. HALCYON LI JN. Stad Delft arr. 18 Juni v. Hamb. te B.-Ayres. STOOMV. MIL OCE AAN. Machaon, v. Japan n. Rtott., arr. 16 Juni te Tsfingtao. HOLLAND OOST AFRTKA LIJN. NSjikerk vertr. 19 Juni v. Amst. n. Hamburg. Ju M 11: w WEDERINVOERING VAN HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. •Initiatief van do Vereeniging tot Bevorderlng der Studie van het Fransch. De commissie van toezicht op het middeb baar ondcrwijs te Rotterdam critiseert in haar onlangs verschenen rapport over het jaar 1922 op scherpe wijze, en aan de hand van de be» trouwbare gegevens waarover zfj beschikt, de gevolgen, die het afschaffen van het Fransch S>p de Lagere Sohool gehad heeft op het on* derwijs aan de middelbare scholen te Rotter* 'dam, Leidt reeds de openstelling der H. B. S. voor alle Ieerlingen der lagere school tot (.stoornis en remming, teleuretelling, ontgoo* theling en tijdverlies bij da Ieerlingen, onnoo* Viige uitgaven aan gebouwen, docenten en leer* middelen", de afschaffing van het Fransch op de L s. vergroot nog deze ernstige bezwaren: „De leeftijd van 9 tot 12 jaar is juist bij ..uitstek geschikt voor het werktuigelijk van* „buiten»Ieeren, dat voor den aanvang van de „studie in het Fransch onvermijdelijk is. De ..Ieerlingen der (vroegere) U. L. 0.»school „beschikten bij hun aankomst ter H. B. S. „over een zekere hoeveelheid woorden en ..uitdrukkingen en een oppervlakkig over* „zich van de spraakkunst. Het regelmatige „werkwoord kenden zij meestal vrjj grondig „en daarnaast bezaten zij eenige kennis der „meest voorkomende onregelmatige werk* woorden. Op dezen grond kon met vrucht „worden voortgebouwd, zoodat op het einde „van het derde leerjaar der H. B. S. het ..spraakkunstig onderwjjs kon eindigen en „in het vierde leerjaar de taal zelf en 'haar „literatuur kon ter hand genomen worden. „Ter wille eener denkbeeldige gelykstelling, „die reeds op de ongelij'ke ontwikkeling in „de andere vakken afstuit, onthoudt men „dus, door het veifeod van onderwijs in de „Fransche taal aan de Ieerlingen der (vroe* „gere) U. L. O. een niet onbelangrijke hoe* „veelheid kennis die zij zich zonder bezwaar „konden eigen maken, en die op de toch „reeds zoo zwaar belaste H. B. S. niet ge< „heel zal kunnen ingehaald worden".

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6