DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 146. Honderd Tfjf en twintigste Jaargang. 1923 YRIJDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADE'MA. 22 JUNI Dtt manner bestaat ufl S Maden. Afoonnementsprijs bij yooruitbetallng per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsmlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland. DE BEZETTING VAN MET RUHRGEBIED. De berichtgever van de New-Yorker Cor- riere Italiano bij het Vaticaan vemeemt uit zeer betrouwbare Vaticaansche bron, dat de Paus door de polemiek tusschen bet Duitsche en Franschc episcopaat zeer ocitstemd is en eerdaags een openiijk document over de Ruhr- kwestie zal uitvaardigen, en wel in den vonn van een Brief aan den kardinaal-staatssecreta- ris. Dit zou de eerste miaal zijn, dat de Paus rechtstreeks in de Ruhrkwestie ingrijpt, aan- faande welke hij, naar men' weet, door mgr. esta volledig is ingelicht. Dortmund is opmeuw door de Franschen bezet. De naar deze stad leidende spoorwe- gen worden door de Franschen geexploiteerd. De krijgsraad van het Rijnlcger heeft het doodvonnis bekrachtigd, dat tegen den' inge- n:eur Georges van de Badische Anilin und Sodafabrik is uitgesproken wegens gepleegde sabotage. Van Duitsche zijde heeft men dus zoiker niet kunnen bewifzea de klacht, dat de veroordeelde tot een bekentenis was gebracht door mishandeling Er is nu een verzoek om gratie gericht tot den Franschen president De revisie-aanvraag van het bedrijfsraadlid Muller van de Krupp-fabrieken, die in eerste instantie tot zes en in tweede instantie tot ze- ven maanden gevangenisstraf was veroor- deeld, is door bovengenoemde rechtbanJk ver- worpen. Bij de brug over de Lippe in de buurt van Mark, bij Recklinghausen welke brug den overgang vormt van het anbezette in het be- zette Duitsche gebied zijn gisfervoormid- dag twee Belgische wachtposten doodgescho- ten, terwijl een derde post schotwonden krceg. De daders zijn nog oobekend. De be- zettingstroepcn hebben onmiddellijk de ge- heele streek afgezet en oefeneni een scherpe controle uit op het tramverkeer. Ook werden alle telefoongesprekken geweigerd, waardoor nadere bijzonderheden ontbreken. Naar de Tel. vemeemt, heeft de staalfabriek Phoix te Horde in verband met de stopzetting van den aanvoer van kalksteen het blok- staalwerk stilgelegd. Van de vijf hoogovens zijn er nog twee in bodrijl. Er zijn massa- ontslagen van arbeiders te verwactoten. Naar het W. B. meldt, bieiden de Fran schen de afsluiting van het verkeer in het Ruhrgebied' nu ook uit tot de tramwegen door de bepaling, dat de lijnen, die sinds 1921 in gebrrnk zijn, niet bereden mogen worden. Deze maatregel is een nieuwe bemodlijking van de levensmiddelenvoorziening. De bladen betcogen, dat zoodoende het Ruhrgebied sfcel- selmatig in de armen van het bolsjewisme wordt gedreven. Gistermorgen heeft een troep Duitschers te Sickingmiihlen, bij Dorten-Runr, een aanval gedaan op een afdeeling Belgische wielrijders, waarbij schoten werden gdost. Te Wiesbaden zijn reizigers uit het onbe- zette Duitschland, die geen vergunning had- den om zich daarheen te begeven, door den Franschen krijgsraad veioordedd tot gevan- genisstraffen tot 45 dagen. De stations Dortmund-Zuid1 en Eving zijn weder ontruimd. Dezer dagen zullen nog ineer stations worden ontruimd, tengevolge waarvan de 1 even smi ddelen voorzi ening van het Ruhrgebied weder verbetering zal onder- gaan. DE UFTBA'RSTING VAN DEN ETNA. 6e „Lokal Alnzeiger" vemeemt uit Rome, dat de lavastroom van den' Etna Linguaglos- sa begint binnen te dringen. Het lot der stad schijnt bezegeld te zijn. De eerste huizen zijn reeds onder de lavamassa bedolven. Een andere stroom beweegt zich voort in de richting van Lavinaro en is 214 K.M. van de huizen van die plants verwijderd. Er valt nog steeds een dichte achregen en de empties houden aan. Volgens de „Tribuma" is thans de streek van Casazza en die van Catena geheel be dolven door den voomaamsten lavastroom!, welke gedurende den nacht in omvang en snelheid toenam. De voomaamste lavastroom verdeelt zich in twee takken. Terwiil de smalste zich in de richting van Linguaglossa voortbeweegt gaat de andere, welke aanmerkelijk breeder is, in1 de richting van het plattelland. De koning heeft een bezoek gebracht aan de streken. De laatste berichten uit Catania zijn van tamelijk gemststellenden aard. Men hoopt, dat nu het ergste gelieden is en dat de tot- barsting van den Etna thans in de tweede phase is gekomen. De snelheid, waarmede de lavastroom zich voortbeweegt, is vermin- derd tot zes meter per uur. Linguaglossa schijnt on van den onder- gaog gered te zijn aangerien de lavastroom; zich een weinig van die plaats heeft afge- wend en thans achter een heuvdl om loopt, zoodat deze heuivel wellicht de redding van1 de stad zal beteekenen. Nlatuuriijk kan de toestand zich nog ieder uur wijrigen omdat een nieuwe hevife uiu.^~— freenszkas tot de onmogelijkheden behoort. Volgens het Hbld. schijnt het niet meer mogelijk te zijn, de stad Linguaglossa nog van het dreigend verderf te redden. De lava stroom die het dorp Catania reeds bedolven heeft, moet reeds in de stad zijn ddorgedron- fen. De eerste huizen moeten onder een 200 teter hooge lavamassa liggen. Volgens andere berichten echter kan de bevolking tengevolge van de koude nachten op den duur niet onder den blooten hemel overnachten en heeft zij zich dientengevolge genoopt gezien, naar haar woningen in Lin guaglossa terug te keeren, waar zij haar ge- wone dagelijlksdi werk doet en reeds aan den aschregen is gewend geraakt. De bewoners verklaarden, dat zij ervan overtuigd waren dat het stadje in het ergste geval eerst over een week door den lava stroom zou worden beredkt. Deze rustige kalmte der bevolking wekt bij de bezoekers van deze streek groote verwondering. Volgen de jongste berichten heeft zich in den krater aan den westlcant een nieuwe ope ning gevonndi, waamit groote gloeiende rnas- sa's lava stroomen. Pronte en Ademe wor den echter nog niet rechtstreeks bedreigd. En Lavinaro is de lavastroom, die van een dich- ten aschregen vergezelcf gaat, tot aan het dorp genaderd. Het is thans mogelijk, de grootte van den krater op de zuidWestelijke helling te schat- ten. De lavastroomi is daar B/8 mij'l breed en stroomt in de richting van Giarre. Wat la ger vloeien twee andere lavastroomen binnien net bestek van 1U mijl. De hitte, die de vuur- stroom uitstraalt, is ondragelijk. De lava stroom maakt een mietaalachtig geluid1, als- of een reuzenketting op grooten aistand ram- melde. Af en toe hoort men geweldige ont- ploffingen, die door het barsten van cje aardkorst onder de dichte lagen van den vuurstroom veroorzaakt worden. Over het ge- heele schrikwekkende tooneel hangt een dik- ke witte rook. De correspondent van de „Daily Tele graph" begaf zich naar Fiumefreddo en verhaalt: Hier zagen wij lange stoeien vluchtelingen langs den weg, alien met dezelfde verwilderde uitdrukking van schrik en ellende op het gelaat. Gedurende twee nachten hadden de bewoners van Fiu mefreddo het niet gewaagd in hun huizen te slapen. Allen kampeerden in de straten'. De wegen zijn overal versperd door auto's, wagens, karren, kortota voertuigen van aller- lei soort. Op sommige er van liggen matras- sen en beddcgoed, waarop de rampzalige vluchtelingen enikele uurtjes slapen. Verder- op hoort men1 het zieden van de lava, die uit de speten te voorschijn komt, afgewisseld door perioden van sti'te. Dan voert de wind plotseling een wolk van stof en asch mee, die je keel verschroeit. Het tooneel der verwoesting strekt zich uit over een gebied1 van 200 K M. lengte. Zoodrta het gevaar dreigend werd, had men al het rollend materiaal van de spoorlijn, die om den Etna loopt, weggevoerd en bij Castigli- one en Linguaglossa schroefden arbeiders zelfs de rails los en brachten alles weg, wat gered kon worden. Het verkeer op de lijn zal gedurende eenigen tijd gestaakt moeten wor den. De wolken waren zoo dicht, dat het onmo- gelijk was den top te zien, maar telkens wer den zij doorboora door een lichtstraal, welke bewees, dat de vulkaan nog steeds werkte. De aankomst der vluchtelingen in Cata nia heeft aldaar de grootste verlegenheid te- weeg gebracht, vooral in de volksbuurten. Men weet niet, hoe men, in een stad die toch al gebukt gaat onder den woningnood, de duizenden schipbreukelingen zal onderbren- gen, die van alle kanten toestroomen, uitge- ut van den jammer, gebroken van vermoeid- eid en emotie. Roerende tafereelen, waarbij het bijgeloof een groote rol speelt, kan men bij de kerken aanschouwen. Zes nieuwe kraters zijn aan het werken. Van tijd tot tijd trilt de aarde; onder de voe- ten der menigte rommelen heftig de duistere machten die het Siriliaansche volk dood en ellende gezworen hebben. In wetenschappelijke kringen te Rome is men de meening toegedaan, dat het heel wel mogelijk is dat op een gegeven oogenblik de Etna in tweeen barst, waarbij de scheur dan zou gericht zijn precies loodrecht op de kust. Als dat gebeurt, zijn de gevolgen niet te overzien. Op het oogenblik schat men het aantal daklooze vluchtelingen op 32.000. Het „Berliner Tageblatf'.verneemt uit Ro me, dat de Duitsche gezant aldaar opdracht heeft gekregen in verband met de ramp van den Etna aan de Italiaansche regeering het leedwezen van den rijkspresident en de rijks- regeering en de deelneming van het Duitsche volk te betuigen. De koning van Italie heeft zich naar Lin guaglossa begeven en van daar naar Cate na. De koning sloeg hier den lavastroom van; nabij gade. Daarna begaf hij zich nog naar een ander deel van het bedreigde gebied. Overal ondtrhield de koning zich met de plaatselijke autoriteiten over den nood der bevolking en heeft ten behoeve der noodlij- denden 50.000 Lire beschikbaar gesteld. Des avonds keerde hij naar Rome terug. De Amerikaansche gezant te Rome is, ver- fezeld van een legatieraad en den Ameri- aanschen schout-bij-nacht Andrews naar Si- cilig vertrokken. Hij zal ter plaatse alien mo- gelijken bijstand verleenen. De gezant ver- klaarde, dat hij de diepgevoelde sympathie van het Amerikaansche volk voor het Itali aansche op duidelijke wijze wenscht te too- nen. De Italiaansche premier Mussolini is gis termorgen op het eiland gearriveerd. De Italiaansche regeering spreekt in een circulaire haar dank uit voor 'de haar door verschillende naties aangeboden hulpverlee- ning, doch heeft deze geweigerd, daar I talis zelf in staat is de noodige hulp te verleenen. DE SCHADE LOOSiSTE-LLINO. IBiji de behandeling in derde lezing van de Pruisiische staatsbegrooting in den, Landdag verklaarde de minister-president Braun, dat de kwestie van de schadevergoeding in het be- lang van het volk en het vaderland niet door een teveel aan temperament kan worden opge- lost, maar door vergaande zielflbeheexischmg. Hlet besef, dat de zelfstandigheid van het Duitsche rijk en het 'Duitsche volk slechts ge- handhaafd kan worden, wanmeer door Het volk offers warden gebracht in een tot dusver ongehoorden omivang, is nog niet in voldoen- de mate in de volksklasse voorhaoden, welke nog on staat is, offers te brengen. De twe» miilLioen soldaten, die in den oorlog gevallen zijn, mogen verlangen, dat thans, nu het er om gaat het vaderland te redden, de levenden zich niet aan hun bezit vastklampen en daar- door het vaderland wellicht geheel te gxonde richten In het verdere verloop zijner rede sprak de minister-president over de door minister Se vering gehouden rede en de aanvallen, wdke in verband daarmede op den minister gedaan werden. Hijl .achtte het noodzakelijk te ver- klaren, dat de door den minister van Binnen- landsdhe Zaken tegen rechts en links getrof- fen miaatregelen in overeenstemming zijn met den geest der regeeringspoliitiekL welke door de groote meerderheid van den Landdag is goeagekeuidi en op grand waarvan de huidige reegering is samengesteld. 'De regeering keurt derhalve ook deze maatreelen goed en steunt ze. HET LIJDELIJK VERZET. Volgens een Reuter-bericht uit Berlijn kan men uit de mededeeling van den sodaal-demo- cratischen parlementairen persdienst afleiden, dat de arbeiders in het Ruhrgebied hun lijde- lijk verzet wellicht spoedig zullen opgeven De betreffende mededeeling luidt als volgt: „Gezaghebbende kringen der bevolking in het Ruhrgebied zijn bereid met de Franschen in vriendschappeiijken geest te onderhande- len, voor wat het lijdelijk verzet betreft, mits zulke onderhandelingen gebaseerd zijn op het beginsel van geven en nemen". Ter nadere toehchting diene. dat met de „gezaghebbende kringen van de bevolking in het Ruhrgebied" de vakbeweging in het Ruhr gebied wordt bedoeld. De arbeiders en de kooplieden en werkge- vers in het nieuw-bezertte'gebied zijn van mee- niug, dat de voorwaarden voor de „onder- handelingen in vriendschappeiijken geest" moeten zijn vrijlating van alle gearresteerde Duitsche saboteurs, annuleering der ver schillende uitwijzingen, intrekking van alle verkeersbeperkingen en opheffing der Fransch-Belgische spoorweg-regie. Of onder deze voorwaarden ook de christe- lijke vakvereenigmgen tot opheffing van het lijdelijk verzet bereid zullen zijn, dient nog te worden afgewacht. Voorloopig hebben zij nog een resolutie aangenomien, waarin zij zich tegen die opheffing verldaren. Deze vak- vereenigingen hebben 500.000 leden. ACHTERSTALLIGE DUITSCHE SUIKERLEVERING. De Hooge Intergeallieerde commissie gaf last tot het vastieggen van de voorraden sui- iker, die zich in de suikerfahrieken in de Fransche zone bevinden, daar de Duitsche re geering diet voldaan heeft aan den eisch door de commissie van Herstel in naam der Fran sche regeering gesteld, to levering van 20.000 ton suiker. Deze maatregel strekt zich niet uit tot de suikervoorraden in het Saargebied of tot die, welke noodig zijn voor de voedselr voorziening in de bezette gebiedec. GROOTE HITTE IN AMERIKA. Terwijl Wij hier klagen over kou, heerscht in Amerika een ontzaghjke hitte, waardoor in New-York reeds vijf menschen stierven. Twin- tig anderen, die op straat flauw gevallen wa ren, werden in ziekenhuizen opgenomen. De temperatuur in het observatoiium, dat 200 voet boven de straten ligt, bereikte op zeker oogenblik 95 graden Fahrenheit. Dit is slechts 2 graden beneden de hoogste tempera tuur, welke ooit in Jimi is geregistreerd. Berichten uit Ohio melden, dat twintig menschen gestorven zijn tengevolge van hitte gedurende de laatste drie dagen. hi Chicago heeft de hitte vijlfitien sterfgevallen veroor zaakt, te Boston en Philadelphia vijf. DE VOLKENBOND EN DE GRIEKSCHE VLUCHTELINGEN. Op verzoek van den Italiaanschen vertegen- woordiger is de zitting van den Volkenbonds- raad verdaagd tot 2 Jul De financieele Volkenibondscommissie heeft gistermorgen vergaderd, om zich' bezig te houden met de levering, die de Grieksche re geering wil uitschrijven, om den' millioenen uitgewekenen uit Thrarie en Klein-Azi§ te hulp te komen. Nederland werd vertegen- woordigd door den heer Ter Meul'en. WINTERWEER IN FRANKRIJK Bij de intrede van het zomersedzoen komen uit de meeste deelen van Frankrijk weerbe- richtcn binnen, welke meer doen denken aan de maand December dan aan Juni, schrijft de „Daily Telegraph". In de meeste streken is veel regen gevallen, terwijl weer andere door hagelbuien werden bezoch t. In het Westen is sneeuw gevallen. De vorst heeft groote scha- de aangericht aan de vruchtboomcn en de wijngaarden. Vooral Auvergne heeft ernstig geleden. In de Vogezen heeft het bijna onop- houdelijk acht dagen achtereen geregend. Ook te Parijs regent het onophoudelijk. SPRINGSTOFFEN IN BESLAO GENOMEN. De regeeringstroepen te Dublin namen on- geveer een ton springstoffen in, beslag, die als tafelzout naar den vrijstaat was verzoncten. Dc zending, die verpakt was in halfponds pakken, is waarscliijnlijk verzonden door een handelaar te Belfast naar een handelaar in het graafschap Meath (provincie Leicester). De zending wekte den argwaan der douane- beambten en bij oderzoek bleken de kisten een bepaalde stof in te houden, bekend onder den naam van „Irish. Cheddar", welke gebruikt wordt voor de vervaardiging van springstof fen. EEN CRISIS IN POLEN? Wegens een groote daling van de Poolsche mark wordt het aftredfen van de ministers van financien en handel verwacht. Er schijnt bo- vendien onrust te bestaan in Poleni, want het gehcele telefoonverkeer is gestoord en allerlei veroideningen zijn uitgevaardigd op velerlei gebied. Het gerucht gaat, dat de tegenwoor- dige minister van buitenlandsche zaken zal wordeni vervangen door Dombski, een bekend voorstander van een groot Polen. In verschddene Straiten van Polen hadden openbare vergaderingen plaats ten gunste van inlijving van Danzig biji Polen. In Dan zig wordit deze agiiatie met die grootste be- zorgheid waargenomen. JOEGOSLAVIe EN DE NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. Bij een interpellatie over den toestand op den Balkan decide de Minister van Buiten landsche Zaken in het Parlement mede, dat Joegoslavie niet met de wapemen in Buili- garije zal intervenieeren. DE NIEUWE DUITSCHE VOOR- STELLEN. In het Lagerhuis is gistermiddag het Ruhrvraagstuk opnieuw ter sprake gekomen. Baldwin, de eerste minister, deelde op een desbetreffende vraag mede, dat tot nu toe van Frankrijk geen antwoord is ontvangen op de Engelsche nota betreffende de schade vergoeding en de kwestie van het Ruhrge bied. Volgens de door hem ontvangen inlich- tingen worden de berichten, dat de Franschen de levensmiddelentreinen naar het Ruhrge bied tegenhouden, officieel niet bevestigd. Evenmin zijn de berichten van Frdhsche zij de juist, alsof- er dagelijks besprekingen tus schen Fransche en Engelsche diplomaten over den toestand plaats vinden. De Fransche gezant te Londen is de laatste dagen niet op het ministerie van buitenlandsche zaken ge- weest en Engeland kan de aangelegenheid niet bespreken, zoolang er geen antwoord van Frankrijk is ontvangen op het Engelsche ver zoek om inlichtingen, wat Frankrijk in het Ruhrgebied precies wenscht te doen. DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Volgens de „Corrierre della Sera" zal het Bulgaarsche kabinet worden gereorgani- seerd, zoodat alle partijen daarin zullen zijn vertegenwoordigd. Alls toekomstig minister- president wordt Danef genoemd. Uit Sofia wordt gemeld: De minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat aan een eventueele gewapende interventie van Zuid-Slavie geen tegensitand zou kunnen worden geboden. Uit Roemenie en Polen zijn verklaringen ontvangen-dat de/" landen niet zullen deel- nemen aan een evenraeele interventie tegen Bulgarije. Minister Zanhof heeft verklaard, dat de afdeeling vrijwilligere tier sterkte van 100 man, die zich had gevomnd ter ondersteuniog der regeering, weder is ontboden. Van mobi- lisatie en een schending van- het verdrag van Neuilly is geen sprake. De vroegere Bulgaarsche agrarische minis ters Toekalof, ThomiGf en Manokhof, die in het begin van dit jaar als zoodanig hun ontsllag namen tot het kabinet Stamboelinsi- ki, zijn gearresteerd. Zij behooren tot den gematigden vleugel der agrarische partij,. De bladen te Sofia publiceerden gister een vertrouwelijk telegram, dat in December van het vorig jaar door den waamemenden mi nister van btotemlandsche zaken aan Stami- boelinski werd gezonden, toen deze te Lau sanne vertoefde om de conferentie aldaar bij' te wonen. Dit telegram! ltodt als volgt: „Vandaag heb ik een onderhoud gehad met den gezant van.... (volgt de naam van een der groote mogendheden). De gezant ver klaarde mij, dat wij het land slecht regee- ren, weshalve wij niet het vertrouwen van het Bulgaarsche volk genieten. Gij! meent zeide de gezant dat gij veilig zijt, maar gij overschat uw kradit. Gij zijt op het oogenblik ontegenzeggelljk doenae, uw land in moeilijkheden te brengen. Wellicht zal uw regime totloopen op een re- voluue. Niets zal u kunnen redden, tenzij gij uw methode van regeeren verandert. Nodi in Bulgarije zelf, nodi in het buitenland1 telt gij op het oogenblik vrienden. Gij zijt naar Lausanne gegaan zonder eenige voorberei- dingen te treffen, geheel op dezdfde wijze als waaroo gij op ae andere conferenties zijt verschenen. Ik antwaordde aldus de minister van btotenlanasche zaken zeer onder den in- druk van deze woorden, dat de gezant slecht was ingelicht." BLEOTB 0-M OTOREN. Eerste klas merkes. Sterk eoaenrreerend. Holl&ndsoh IJzermsg&zQa DE WILD. Tot zoover het telegram. Verder wordt nog gemeld, dat het aantal bij de achtervolging van Stamboelinski ge- wonde en gedoode boeren zeventig bedroeg. Aan de zijde der regeering werden dertig soldaten gedood en vijlftig gewond. De procureur-generaal heeft een gerechte- lijke vervolging ge'ast van alle ministers, die deel hebben totgemaakt van het afgezette ka binet. Verder zal een gerechtelijke vervo'ging worden ingesteld tegen het bestuur van de agrarische partij. Aan alien wordt ten laste gelegd, dat zij hun partijgenooten hebben1 opgezet om moorden te bedrijven. In politieke kringen is een beweging ont- staan om de aan elkander verwante politieke groepen in groote politieke partijen te ver- eenigen. Het plan schijnt te zijn, dat de de- mocratische en progressistisch-radicale par tijen, die het zoogenaamd constitutioneele bloc vormen, rich zullen vereenigen, terwijl de sodaal-democratische partij alle groepen der limkerrijde in zich zal opnemen en zoo het sodalistisch bloc zal voimien. De „Vossische Zeitung" meldt tot Sofia: De ipwoners van Slavovitsa, de geboorte- plaats van Stamboelinski, hebben een tele gram gezonden aan den nieuwen minister van Justitie, waarin rij hun verontwaardiging uitspreken over de misdaden van Stamboe- linski en het verzoek indienen om den naam Slavovitsa te veranderen in Borisovo. naar den naami van koning Boris. KORTE BERICFFTEN. Dat de Bulgaarsche koning rich zou ver- loven met een Roemeensche prinses wordt uit Sofia tegengesproken. Volgens ,,E1 Debate" hebben de autori- tdten te Madrid kennis gekregen van een be- raamden aanslag tegen een' voomame tct- soonlijkheid uit parlementaire kringen. Wie 'als slachtoffer zou moeten vallen, wordt niet gemeld De „Daily Mail" meldt tot Das Es Sa laam. dat in die vroegere Duitsche koloaie Zuid-Oost-Afrika, tusschen het Tanganyika- meer en het Nyassa-meer een' uitgestrekt goudveld ontdekt werd, waarheen reeds taT rijke goud'zoekers zijn vertrokken. NaaT uit Londen bericht wordt, heeft de hoofdbestuurder Bernard gisteren een toeuw record behaald, door op ten dag van Londen naar Keulen en terug te vliegen. Hij vloog naar Keulen met vijf passagiers in 3 uren en keerde terug met zeven. - Voor de rechtbank te Kopenhagen begon dezer dagen het proces tegen den wegens meermalen gepleegd bedrog aanigeklaagden gewezen eersten directeur der Deensche Landbouwbank Emil Gluckstadt, die o. a ook gedelegeerde van Denemarken bij den Volken- bond was. Het aantal werkloozen in Oostenrijk, dat tegen het einde van Februari j.l. 167.417 be droeg en op 15 Mei terug was geloopen tot 122 355. is tegen het einde van die maand ver- minderd tot 109.011. Bdj de neensiforting van een watervlieg- tuiig te Barcelona kwiamen twee personen om het leven. De Nootnsehe werkgeversbond' berioot als represiadllemiaaitregel tegen de sympathie- stalking in de appderindustrie, met ingang van 6 Juli in een aantal fabrieken de uitsltoting af te kondigen. Deze uiteluiting zal ongeveer 14.000 arbeidens omvatten. De Fnansche radiicaal-siodaHBtisrfie mi nisters Sarraul, 'Strauss en Eaffont hebben in een interview verklaard, dat riji met Poincart zullen blijven samenwettken. Niwiw*. POVINCTALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gcdeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor een subsidie te verleenen aan de vereeniging „Het Noord-Hollandsch Groot- Yorkshire Varkensstamboek", tot een bedrag van 400; aan de vereeniging tot instandhou- ding van het Medisch-Constotatdebureau voor Alcohobsme te Amsterdam gediirende de ja- ren 1923 en 1924 en subsime van 20000; aun de gemecnten in de provincie Noord-Hol land over het jaar 1924 eene bijdrage in de kosten van verpleging van krankzinnigen, tot het bedrag waarmede die verpleegkosten de som van f 1000 per jaar overtrefien, welke laatstgenoemde som ten laste der gemeenten blijft, zulks onder bepaalde voorwaardenaan de Hoogere Handelsschool, de H'andelsdag- school en de Handelsavondschool te Alkmaar een subsidie van 114.60 over 1920, en aan dc Handelsavondseholen der vereeniging „Handelsonderwijs" te Amsterdam een subsi die van 1165 over 1921. Ged. Staten stellen nog eenige wijzigingen voor in de reglementen van den Kalslagerpol- der en .van het waterschap de Meerweiden ten noorden van het NoordzeekanaaL Ter vaststelling worden' aangeboden: de eerste suppletoire begrooting van ontvang- sticn en uitgaven van het Provindaal Zieken- huis nabij Santpoort voor het dienstjaar 1923 (eindeijfer 135.300); en van het Provinciaal Z.iekenhuis te Baklcum (met een einddjfer van 155.541.70y2), en ten slotte ter goedkeuring de rekening van ontvangsten en uitgaven van ALRMAARSCHE CODBANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1