DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 147. nunHner beBteat dt 2 Waden Honderd vgf en twintigste Jaargang. 1923 ATbonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 raaanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewljsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactle No. 33. MAANDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredaoteurTj N. ADEMA. 25 JTTNI Bultenland Bfryae»l^?id. Gemengd DE BEZETTINO VAN HET RUHRGEBIED. De bladen wijzen met nadruk op een ver klaring van de „Vorwarts", we lk blad de be- wering van de Deutsche Allgemeine Zei- tung>", dat het verzet een apontane uiting der bevolking van het Ruhrgebied is, een leugen noemt De „Vorwhrts" voegt aan deze verklaiing nog toe, dat de daden van misdadige sabotage worden gepleegd door georganiseerde benden avonturiers, die daarvoor betaald worden Het hoofdbestuur van den Duitschen Bond van Sporwegpersoneel heeft besloten door middel van een resoiutie vast te stellen, dat het spporwegparisionael niet op bevel van de regeering, doch uit eigen aandrang en spon- taan lijdelijk verzet plecgt en dat het spoor- wegpersoneel het lijdelijk verzet eerst na ont- ruiming van het bezette gebied zal opgeven. Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat te Marl 'n nieuw incident is voorgevallen, waar bij een Belgisch eerste-luitenant zou zijn doodgeschoten Een bevestiging van1 dat be- richt is nog niet ontvangen. Verschillende daden van sabotage of pogin- gen daartoe hebben op tal van spoorlijnen plants (gebad. Te Wiesbaden zijn sanctie- miaatregelen toegepast. Ook zajin htuiszoekin- gen verricht op het administratiebureau van den spoorwegdienst, waar 22 millioen mark in beslag werd genomen en 7 personen wer- deu gearresteerd. Naar verluidt hebben de Duitsche bisschop- pen in een gemeenechappelijk schrijven den Paus verzocht stappen te doen ter voorko- miing van de wltrekking van Ihet over den in-, genieur Gorges gevelda doodvonnis. In verband met den moord op Belgische militairen nabij Buer, zijn drastische maatre- gelen tegen de stad Buer genomen. Men heeft namelijk in kleedingstukken, welke een van de moordenaars bij de achtervolging van zich afwierp, papieren gevonden ten name van een inwoner van Buer. Een der getroffen maatregelen is het stil- leggen van het tramverkeer gedurende een maand- Voorts zal' na zes uur 's avonds elk venkeer zijn gestremd. Op ieder, die zich na dit uur op straat bevindt, zal vanuit pantser- automobielem zonder waarschuwing worden geschoten. De Belgische krijgsraad te Aken heeft de vonnisscn geveld in de zaak tegen 5 burgei- tneesters uit het district Heinsberg, die gewei- gerd hebben verschillende orders betreffende de onderbrenging van militairen in hun ge- meenite uit te voeren. De Landraad van Heins berg, die bij deze zaak betrokken was, daar hiji het verzet van de burgemeestens heeft aan- gemoedigd, is veroordeeld tot 6 maanden ge- vangenisstraf en 5 millioen mark boete, ter- wijl de straffen tegen de burgemeesters loo- pen van een tot twee maanden gevangenis- straf en boeten van een tot twee millioen mark. Bij decreet van de Hooge Gommissie is voorts de verdwijning gelast van den Land raad. Een bericht van het W. B. meldt, dat de Fransche commandant te Offenburg het ge- meentebestuur den eisch heeft gesteld, tot her- stel der vroegere schietbanen, die op grond van de bepalingen van het vredesverdrag zijn vernield. Het gemeentebestuur weigerde, daar de eisch in strijd is met het vredesver drag DE UITBARSTING VAN' DE ETNA. De snelheid van den lavastroom is, in alle richtingen, in belangrijke mate venninderd. De mogelijkheid dat de lava Iinguaglossa zal binnendringen wordt meer en meer betwij- feld. De correspondent van de „Times" te Taor- mina bezocht Zatcrdag Linguaglossa. Hij schrij-ft daarover: Het was Jdoud en winde- rig. Dichte wolken lavastof omfloersten alles met een rouwkleed. De stad van ongeveer 15.000 inwoners, welke grootendeels werd gebouwd met lava van vroegere uitbarstingen, is nog geheel bewoand. Het leven gaat zijn gewone gang. De eenige verandering is de aanwezigheid van carabinieri en lascisteu. De lavastroom was sedert Donderdag on geveer 50 M. vooruitgeschoven, maar is thans zoo goed als tot stilstand gekomen. Zander een nieuwe uitbarsting van d'e Etna zal de stad gespaard blijven- Alle berichten over de vlucht van inwoners en de aangerichte ver- woestingen blijken sterk overdreven te zijn geweest. Gedurende de beide eerste dagen van de uitharsting, vluchtte eenigen door paniek bevangen inwoners van Catania uit hun wo- ningen, waar de meesten hunner inmiddels zijn teruggekeerd. Te Linguaglossa werden slechts in het hoogst gelegen gedeelte der stad enkele hui- zen verlaten en alle meubelen weggevoerd, terwijl de deuren, vensters en dakpannen ver- wijderd en door de bewoners meegenomen werden. Daarentegen is de schade aan den land- bouw in het omgevende gebied berokkend, onberekenbaar. Groote uitgestrektheden grond zijn voor altijd voor den akkerbouw onbruikbaar gemaakt. Afgezien daarvan valt de aangerichte scha de erg mee en de pens van Sicflie laakt de overdreven verhalen, in andere Italiaansche bladen gepubliceerd. Dezelfde correspondent meldt dd. gisteren uit Taormina: Hedtenvoormiddag brach-t ik andermaal een bezoek aan de geteisterde streek. De lavastroom is thans in die richting van Linguaglossa vrijwel tot staan gekomen, zoolat er geen onmiddellijk gevaar voor die stad bestaat Een dichte, zware korst overdekt thans de lava, die echter nog een groote hitte afgeeft, terwijl er dampen uit opstijgen, welke op grooten afstand zichtbaar zijn en een ster- ken keur afgeven, welke lijkt op dien van co- kesovens. De wijngaarden in de omgeving, die niet door den lavastroom zijn vernield, zijn echter voor een groot deel vertrapt door toeristen, die begeerig waren het schouwspel zoo goed mogelijk te zien. Talrijke kleine wijnibouwers trachtten verontwaardigd het weinige, dat er van hun bezittingen te velde overgebleven was, tegen de al te nieuwsgie- rige toeristen te beschermen. Mussolini heeft aan de pens verzocht geen verdere overdreven verhalen van de ramp te publiceeren. De Britsche regeering heeft door haar am- bassadeur te Rome de Italiaansche regeering haar deelneming met de ramp, veroorzaakt door het in werldng treden van de Etna, doen betuigen. Voorts heeft de Britsche re geering door den genoemden diplomatieken vertegenwoordiger doen infonneeren, of de aanwezigheid van een Britsch oorlogsschip eenig nut zou kunnen opleveren. NOG EEN INTERNATIONALE? De „Vossische Zeitung" meldt uit Weenen: De bond van overheidspersoneel belegt op 2 en 3 Juli te Weenen een internationale be- ambten-conferentie, welke zich zal bczighou- den met de vraag betreffende de stichting ecner beambte-intemationale Volgens ontvan gen mededeelingen< zullen afgevaardigden uit Belgie, Frankrijk, Duitschland, Nederland en Tsjecho-SlowaMje aan de conferentie deelne- men. SCHRIFTEILIJ'K BEANTWOORDDE VRAOEN. Op vragen van den heer Ter Hall in zake de gevolgen van de toepassdng van artikel 1 van het Koninklijk besluit dd. 3 Augustus 1922 (St.bl. no. 479) (Wachtgeldbesluit) 1. Is de minister bekend met de grief in de kringen der belanghebbenden, dat art. 1 van het Koninklijk besluit dd. 3 Augustus 1922 (St.bl. no. 479), betreffende de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke Rijksambtena- ren, zooals het daar geformuleerd is, een on- billijke regeling schept voor overigens gelijk- berechtigden, met name de post- en telegraaf- ambtenaren? 2. Vindt de min., ook al zou hem die klacht onbekend zijn, het billijk, dat de telegraaf- ambtenaren, vallende onder de blijkbaar te hunnen gunste getroffen bepaling, om op 55- jarigen leeftijd in aanmerkiing voor peusioen te komen, thans op grand van art. 1 van bo- vengenoemd besluit bij de afvloeiing worden gepensionneerd, terwijl hun collega's van hetzelfde denstvak, de postambtenaren, wachtgeld verkrijgen tot na het bereiken van den 65-jarigen leeftijei, zoodat het voorkomt, dat de posbdirecteur in gunstiger conditio komt dan zijn collega van het telegraafkan- toor op dezelfde standplaats? 3. Is de minister bereid, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van financial, een wijziging van het Wachtgeldbesluit te bevorderen, waardoor gelijk rechl worde ge- daan aan ambtenaren van hetzelfde dienst- vak? luidt het antwoord van den minister van waterstaat: 1. 2. De eerste vraag wordt bevestigend, de tweede ontkennend beantwoord. 3. Een voorstel tot wijziging van artiiel 1 van het Wachtgeldbesluit, waardoor de be- doelde ongelijkhedd komt te vervallen, is be- reids door den ondergeteekende bij den Raad van Ministers aanhangig geniaakt. Op een vraag van den heer Schaper be treffende spoedigc veriaging, luidt het ant woord van den minister van waterstaat: De prijzen van de vacantiekaarten blijven ver baieden de nieuwe verlaagde prijzien voor lange afstanden, zoodat reeds bij de thans voor die kaarten bepaalde prijzen de reizigers over lange afsitanden met slechts eenigenmate, doch belangrijk gebaat wor den. De veriaging bedraagt op 225 K.M. reeds ongeveer 30 pet., op 250 K.M. 35 pet., op 275 K.M. 40 pet., op 300 K.M. 44 pet., op 400 K.M. 53 pet. en kan dus als tame- lijk gering worden voorgesteld. Al mocnt het mogelijk zijn, door nog ster- kere veriaging het gebruik van de spoorwe- gen verder te bevorderen, dan zou toch nog moeten worden betwijfeld, of de financieele uitkomst gunstiger zou worden dan bij de vastgesfelde prijzen. Veriaging toch is in be- ginsel slechts gerechtvaardigd, voor zoover met eenige zekerheid mag worden aangeno- men, dat het verwachte <&ukker venvoer niet alleen het door veriaging prijsgegeven be- drag, doch ook de hoogere bosten van dat vervoer zelf ten minste zal goedmaken. T>e tegenwoordige toestand1 veroorlooft niet daaromtrent gunstige verwachtingen te koes- teren, zoodat het met verantwoord' ware tot verdere belangrijke tariefverlaging over te gaan. Ook de aanvankelijk ongunstige uit- komsten van de met het buurtverkeer geno men proef kunnen daartoe niet aanmoeaigen. PROV. STATENi VAN N.-HOLEAND. De zomerziting der Piovinciale Staiten van Noordt-Hlolland zal worden geopend op 3 Ju li des voormiddags te half twaalf. Alsdan zal in de eerste plaats worden over- aan tot het onderzoek der geloofsbrieven nieuw-benoemde leden. iNla de toelating en beeediiging der leden zal de zitting wordien verdaagd tot 4 Juli. Op dien diag zal de verkiezdng plaats hd)ben van leden van Gedeputeerde Staten. In die vergaderdng, welke te hialfelf zal aanvangen, zullen achtereenvolgens aan de orde worden 'gesteld: De vervulling van de vacatures Gerhard, Hendrix, Van Lennep, Michels, Hubrecht, Ketelaar en de verkiezing van een buitenge- woon lid van Ged. Staten. De zitting zal daama worden verdaagd tot 17 Juli, des voormiddags ite half elf, tar be- handelinig in openbare vergaderimg van de punten der agenda, die door de commissien zullen zijn onderzocht. Loopt deze bdhandeling op IT Juli af, dan zullen de overschietende puniten worden aan- gehouden tot den datum, die, als het reeds door de Tweede Kamer aangenomen wetsont- werp tot wijziging van de Kiesiwet,' de Provin- ciiale Wet en de |Gemeentewet tot wet zal zij!n verheven, door de Kroon voor de stemming ter verkiezing van leden van de Eerste Kamer zal worden bepaald. Indien het afdedlingsverslag en' de Memorie van Antwoord omtrent punt 44 alsdan zijn venschenen, zal op dien datum 66k de open- bare behandeling van dit agendapunt aan de orde worden gesteld. Is dit niet het geval, dan zal deze behande ling tot de najaaisdtting, of tot een eventueel vooraf te houden buitengewone zitting wor- - den aangehoiuden. Gedeputeerde Staten stellen, aan de Staten voor: a. een subsidie te verleenen, berekend naar /O.T5 per verpleegdag voor verpleging, ver- strekt in de maaden Mei, Junii, Juli, Augustus en September, en naar 0.25 per verpleegdag voor verpleging, vetrstreikt in de overige maan den des j aars. I. jaarlijks, te beginneni met 1922, tot we- deropzeggens aan: de vereeniging ROomsoh Katholieke ver- eeniging Schiermonn Lkoog te SChiennonndc- oog, Voor ieder kind uit Nloord-Holland, in haar koloniehuis te St-Egbert aldaar ver- pleegd; de stichting Amsterdamsche Kolonieverple- Ovoor Kinderen te Amsterdam, voor ieder uit Noord-HoEand. verpleegd in haar koloniehuis de Kaap te Oallantsioog en in het koloniehuis 'Huize Hlenriette te Dolder, voor den tijd, gedurende welkeni dit huis door de vereeniging wordt geexptoiibeerd; II. over het jaar 1922 aan: die Vereeniging tot bevordering van het tij- delijk varblij'F van kinderen inl gezoode stre- ken voor Jong Nlederland, voor ieder kind rnt Noard-Hblland, verpleegd in het koloniehuis te Bergen aan Zee, toeibehoorende aan het Burgerweeshuis te Amsterdam, voor den tijd, gedurende welken dit huis door de vereeni ging is geexploiteendl; III. jaarlijks, te beginneni met 1903, tot we- deropzeggens aan: de Vereeniging Kinder-'Gezondheids-Kol o- nie Delft-Schiedam^ te Delft, voor ieder kind uit de prtovincie Noord-HoEand verpleegd' in het koloniehuis der vereeniging te voortihiui- zen; b. jaarlijks, te beginmen met 1902, tot we- derOptzeggens, een subsidie uit de provinciale kas te verleenen, berekend naar 0.20 per verpleegdag, aan de Vereeniging tot besfrij- ding van de Tuberculose te Haarlem), voor ieder kind uit Nbordi-HoE'and' verpleegd in haar kolionidhuis Thalatta te Bloemendaal. c. jaarlijks, te beginnen met 1923, tot we- deropzeggens een suibsidie uit d)e provinciale kas te verleenen, bekend naar 0 25 per ver pleegdag aan het 'R.'K. Herstellingsoord Maria AuxEiatrix te Venlllo, voor ieder en pa tient uit Noord-Holiland, verpleegd in dit her stellingsoord. DE TOESTAND BIJ DE H1ANZEBAM- KEN. De Gelderlander bevat een' opmerkelijk artikel, dat blij'kbaar afkomstig is van iemand, die bij de genoemde instelling ach- ter de schermen heeft kunnen kijken. De schr. van het artikel vestigt er in de eerste plaats de aandacht op, dat de laatstversche- nen balans, die over 1921, niet door den ac countant is geteekend, in tegenstelling met de balans van 1920, die wel de handteeke- ning van den accountant droeg. Nocftthans meent de schr., dat de aan- laatstbedoeMe balans voorafgaande accountantsverklaring reeds eenig voorbehcud maakte, dat n.l. zou zijn uitgedrukt in de hier volgende tusschen aanhalingsteekens gesteld^ woorden, dat de gecombineerde balans, sluitend met een winstsaldo „voor afschrijvingen en reservce- ringen" van 564,266 juislt is opgemaaM. De schr. in de Gelderlander merkt o.a. op „Naar de meening van den, accountant had men, zoo lezen wij tusschen de regels door, moeten afschrijven en reserves maken voor eventueele verliezen. Er stond in 1920 op de balans een post van ruim 30 millioen aan uitstaande credieten; het is waarschijnlijk, dat de accountant voor dezen post eenige af schrijvingen of reserve noodig heeft geacht en zulks aan het publiek duidelijk (wat meer duidelijlcheid ware zeer gewnscht geweest Red. N. R. Ct.) heeft willea maken door zijn oproerking ten opzichte van het winst- cijfer." Lntusschen houdt dan toch deze verklaring in, dat de balans juist is opgmeaakt, wat een goedkeuring beduidt. Maar in 1921 wordt deb alans alleen ^n overeenstemming be- vonden met de boeken en bescheiden", meer niet. Dat is dus, meent de schr. in de Gel derlander, geen goedkeuring, maar de welbe- wusite onthouding eener goedkeuring. (Ook dat had wel duidelijk vastgesteld mogen worden, te meer, waar in dezelfde verklaring aan het slot nog een pluimpje voor de over het algemeen goed verzorgde adintoistratie wordt gegeven. Red. N. R. Ct.) De balans is niet door den accountant onderteekend; hij heeft blij'kbaar de verantwoordelijkheid der goedkeuring niet willen dragen. Het be- stuur echto teekende. „Men denke zich even zin, aldus redeneert de schr. in de Geldtrlander, „wat hier ge- beurt is: een accountant, die jarenlang aan een zaak verbonden is en elk jaar de balan- sen teekent, begint in 1920 openlijk een voor- behoud te maken (waaraan binnenskamers natuurlijk een en ander is voorafgegaan) en weigert in 1921 zijn handteekening de ba lans door er de namen zijner leden onder te zettende verantwoordelijkheid voor de juist- heid aer balans, welke de accountant heeft geweigerd, is door het bestuur derhalve aan genomen. En niemand heeft van deze merkwaardige gebeurtenis ook maar het minste bemerkt. In verband met het door den seh. vastge- stelde feit, dat de accountant al een jaar ge- leden zou hebben geweigerd zijn handteeke ning onder deze balans te plaatsen komit hij op tegen de „van 'Den Bosch uit ver- spreide voorstell'ing". alsof de ramp slechts door invloeden van den allerlaatsten tijd zou zijn veroorzaakt. En hij gaat darn voort: Op de balans over 1921 vinden wij een cijfer van ruim 30 millioen aan credieten. En een winst van J 427,000. Het is, gezien de opmericing van den accountant in zij. verkla ring van 1920, naar de meening van den schr. in de Gelderlander, waarschijnlijk, dat deze het cijfer van 30 millioen onwerkeEjk heeft geacht... Overigens is de verhouding van het kapi- taal (AY, millioen) tot de groote cijfera van den omzet zoo gering, dat er maar weinig noodig is geweest om het gansche kapitaal verloren te doen gaan. Hoever was het opgeteerd, vraagt de schr., „toen de accountant weigerde zijn handteeke ning te plaatsen? Van welken datum af kan men zeggen, dat het kapitaal der Vennoot- schap is verdwenen Van dien tijd' af heeft de Bank niet meer wettelijk bestaan." De bankiere verschijnen in de balans van 1920 voor 566,000. In 1921 is dit cijtfer eventjes drie millioen hooger: 3.609,000. En op het dezer dagen verschenen staatje staan de bankiera vopr ruim' tien millioen. Dit moge, ate wij de indeeling der vroegere balansen zien, een verzamelpost zijn, de post is toch zeker weer drie k vier miEioen geste- gen. Waarschijnlijk is hiermee de „vriendschap- pelijke financieele relatie" geteekend met de Centrale Boerenleenbank, waarover de di- rectie het in een harer eerste persberichten had. Bevriende bankiere hebben de Hanze- bank in de laatste jaren blijkbaar zoo lang mogelijk op de been' gehouden, waarschijnlijk zoo lang, tot de bank geen behoorlij'ke pan- den meer geven Icon. Hoogstwaarschijnlijk zit er een d'ikke brok preferentievorderihg tusschen de groote mas- sa van vorderinger -:o de Hanzebank en het zal dus zaak zijn, dat de crediteuren hun be- langen met groote zorg omringen. EEN ECHTEL1IJK DRAMA INi DEN HAAO. Een eobtelijlk drama, in het genre, dat meer in de kolommen der Fransche dan wel der Ne- derlandsche bladien plteegt voor te komen, heeft Zaterdagmiddag in de omgeving van het Bezuiidenihout, op die grens van Vwrburg groote Consternatie en ontroerimg verwekt, zegit de Telg. Een bekend advocaat, die 64-ja- rige nir. A. C. v. B., die te Voorburg in een villa aan de Laan van Nieuw-Oost-1 ndi2 woont, maar zijn. zaken te Rotterdam heeft, te 's midldiag® te 'half 6en in een wondng aan de Schenikkade 264 door zijn vrouw met een dlolk gestekem en doodelijk verwond. Nlaar het zie- kenhuis vervberd is hij! daar's avonds over- leden. Me\T. v. B. is gearresteerd' en naar het po- litiebureau aan de Nfeuwe Hiaven overge- bracht. Dit zijh in; het kort de fdten, waarachter zich een tragisch dr.ama verbergt, dat in ihoofdlijnen op het volgende neerkomt. Mr. v. B. had sinds eenigen tijd een echf- scheidingsprecedure in behandeling van mevr. de G.V., die in het bewuste perceel aan de Schenkfcaae woont. IDe veelvuldSige bezoekem van haar echtgenoot aan het genoemde adres, hadden den argwaan en de jaloesie vain de circa 60-jarige mevr. v. B'. opgewekt die ten slotte zekerheid scheen gdcregen te hebben dat haar man een venhoudunig had met de 50-ja- ri'ge mevr. de G.V. Zaterdagmiddag wist ziji dat haar man zich weder jn het perceel aan de Schenikkade op- hield en ziji braloot zich daarvan te overtuigen en zich te wreken. Ziji 'ging naar de woning toe, een eerste 6tage en bellde aan. Er werd opengedaan door een mede-inwoonsiter mevr B., aan wSe zij vroeg of ziji inevr. de G.V. even loon spreken. Die is hier niet, werd haar geantwoord, wat echter niet waar bleeik, want mevr. v. B. zag de jas van haar echtgenoot aan een kap- stofc in de gang hangen. Hierop is ziji naar bdnnen gegaan en trof haar man in een kamer aan in gezetechap van mevr. de G.V. Volmaakt kahn vroeg zij haar mian even apart en in een andere kamer had zij' daarma een onderhoud met hem. Wiat daarbij' preries gebeurd is, lligt nog in 't duister, want de twee -andere names waren er niet bij! tegeniwoordijg. Het einde van het onderhoud! was even wel dat mr. v. B. met een dollkmes werd gestoken in- de rechitborst waarhdji de long werd ge- raakt. Hevig bloedend vluchtte hij1 uit de kamer, de gang over, haar een kabinet, ach- tervolgd door zijn vrouw, waarbij hij uitriep: ..Ach, ziji heeft iniji gestiolken". Diat waren de l aatste woorden die over zijn Eppen kwamen. In het kabinet en dat is het vreemde sloot mevr. v. B. zich met haar echtgenoot op, terwijl de bewoonster van het perceel, bang dat zij! misschien ook het slachtoffer zou wor den van de woede van mevr. v. B. de deur aan den buitenkamt afslloot. Hierop ging imevr. de G.—'V. naar buiten om hulp te ba-len en liep den naast haar wo- ning gelegen kruidanierswinkel ,,De Tol" van den heer van Alteem binnen. Zij- durfde niet direct te zeggen, welk drama zich bij haar thuis had afgespeeld en vroeg den witekelier even enkele dokters te willen opbellen, omdat biji haar een ernstjge zieke was. 'De heer Van Ateemi belde onmdddiellijfc een viertal dokters in de nabijheid. op, die geen van alle thuis bleken. In wanhloop ging mevr. De G. nu zelf de Laan- van Nieuw Oost Indlg in, om een dokter te zoefcen, doch' zonder resuitaat. Toen zij' onverrichter zake terugkwam vroeg ziji den heer van Alsem of hij' geen ver band loon leggen, omdat de zieke een verbloe- dlng zou hebben gekregen. IDe winkdier was hiertoe in staat en ging nu inee naar boven. Toen hij! in het huis kwam, bemerkte hij- ech ter dadelijk, dat er iets bijzondera aan de hand was. De deuren van de bewuste kamer waren met doeken afgesloten en toen hij: om opheldering vroeg, werd hern eindelijk mede- gedeelde dat daar iemand was, die gestoken was. De heer Van AJlsem achtte het toen na tuurlijk zijn plicht onmiddellijk de politic en den Eerste Hulpdienst te waaischuwan. ln tusschen probeerde hij contact te krijigen met het odhtpaar, dat zich in 'het afgesloten kabi net bevond, doch dat geen teeken van leven gaf. Het yannoedan werd dlan ook al sterker. dat ook mevr. Van B. zich* van het leven haa beroolfd. lntusschen airiveerde de recherche en opoieuw probeerde men binnen te komen. Eerst tikte de heer Van Ateern op de deur en riep: nMevrouw, doet u open, ik ben de fcruide- nier van hiem!aast!,' Even was het nog stFl en d'aarwerd eensklaps de deur geopend door mevr. v. B zelf. Op een club-fauteuil lag mr. v. B. sterven- de. Mevr. v. B. was uiterfijlk zeer kalm, alleen ward zij1 boos toen mevr. de Q.V. zich aan haar blilkken vertoonde. De auto van den Eerste Hiulp Dienst was intusschen aangekomen en hiermede werd de bewustdboze advocaat naar het ziekenhuis vervoerd. Hier werd geoonstatoerd, dat een long geraaJkt was. Hlot slachtoffer was door langdiunig bloedverlies oatuurEjk ten zeerste in knaoht verminderd en tegen den avond is hij. overladen. Zijto echtgenoote is naar het po- litiebureau overgebraCnt. Toen men de on-ge- luldkige vroeg, wat heb je gedaan, antwoordde ze: „Ik heb mijn mam met een doflkmes ge stoken". Het tragische is, dat de vrouw door zich met haar man in het kabinet op te sluiten, be- lette dat er spoedige hulp werd gebracht. Het geweldige bloedverlies heeft het eindie zeer verhaast, wat andere wellicht nog te vooTko- men was geweest. SGHEURrNft IN HET N'. A. S. Zondag werd te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier een vergadering gehouden van organisaties uit het N.A.S., die staan op het standpunt van de Berlijnsche Internationale. Aanwezig was een 50-tal personen, vertegenwoordigende 2'1 organisaties, n.l. van de sigarenmakers, kleermakers, metaalbewerkere, textielarbei- ders bouwvakarbeidere en fabrieksiarbeidera, benevens eenige vertegenwoordigers van- het N.A.S. Besloten werd tot stichting van een nieuwe nationale, onderd en naami vani Neder- landsch-Syndicalistisch Vakverbond. Dit besluit houdt dus in een afscheiding van het N.A.S. Bij de nieuwe nationale kun nen zich aansluiten: federaties, bonden en zelfstandige plaatselijke organisaties. De vergadering sprak zich uit, dat deze nieuwe nationale zal staan- op het standpunt van de beginselen der Berlijnsche Interna tionale. Besloten werd tot de uitgave van een weekblad „E>e Syndicalist", onder redactie van den heer B. Lansink Jr., te Amsterdam. Het voorloopig bestuur werd' samengesteld uit de heeren C. Wolff te Amsterdam, voor- zitter; B. Lansink Jr., Qematisstraat 12, Amsterdam, secretarisOtto Vonk te Am sterdam, penningmeester. Voorts W. Walra ven, A. Rosseau, Joh. Meisuer, alien te Am sterdam en H. Huve te Ensched6. Besloten werd dat de contributieregelingen gelijk zullen zijn aan die van het oude N.A. ALKMAARSCHE C0URAN1

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1