De Lange De Moraaz, Verhuren loketten in de brand- en inbraakvrije kiuisinrichting. zebanken niet voor itn oMKMaXAiKl zijn hb- stand, maar wel oro den R.-K. godadinest te helpen. Wie dat wil doen, moet de propagan da zelf betalen. Dit ontwerp kan niet aanvaard worden. De eenige leuze van dit ontwerp isDat gaat naar Den Bosch toe! Maar het antwoord op de vraag: Wie zal dat betalen wordt niet ge- geven. Mej. Van Dorp (Lib.) was tegen het ontwerp. Het is een mooi gebaar, maar de Staat moet zich met deze aangelegenheid niet -nlaten. De heer Van Rijckevorssel (R.-K.) was v66r het ontwerp. Het middenstandscre- diet moet gesteund worden, omdat het ner- gens is onder te brengen. -Het zijn hier kleine luijden, die lijden zullen en het zou een pro- vincie zijn, die ten onder ging. Spr. vroeg al- leen een maximum in de wet te bepalen voor het risico, dat de Staat kan loopen. De heer Marchant (V.-D.) betoogde ook, dat deze debacle het gevolg was van wanbeleid. Spr. beschouwde het ontwerp alleen uit het oogpunt van het algemeen belang. Niet ter zake doende zijn beschouwingen, die het ont werp bezien als een partijzaak. De hulp moet geen massa-hulp zijn; post voor post moet worden nagegaan en alleen datgene wat goed is moet worden overgenomen. De Staat moet alleen steunen om het algemeen belang te dienen; niet ten behoeve van schuldeischers, die door slecht beheer verliezen leden, niet voor Katholieken. Spr. wenschte meer zeker- heid, dat aan zijn voorwaarde is voldaan en een betere omschrijving van den begrootings- post. Een ontwerp als dit moet uitzondering blijven en een limiet ten aanzien van het risi co dient te worden vastgesteld. De heer Van G ij n (V.B.) was tegen dit ontwerp, omdat het alleen tracht om een Ka- thoiiek instituut in het leven te houden, dat geen levensvatbaarheid heeft. De heer K e r s t e n (St. Ger. Partij) zag alleen een Roomsch belang in dit ontwerp en kon er zich dus niet mee vereenigen. De heer Stulemeijer (R.-K.) verde- digde het ontwerp, dat in het algemeen be lang is en niet specifiek Roomsch. De heer Schokkink (C.-H.) meende, dat de overheid zich zooveel mogelijk moet onthouden van bemoeiing met een aangele genheid als deze. Spr. wenschte in elk ge- val ook 'n limiet voor't risico van den Staat. De heer C o 1 ij n (A.-R.) sprak ook een scherp oordeel utt over het wanbeleid van de bankdirectie. Het leek hem beter te letten op de credietwaardigheid in plaats van op doopbriefje of kerkelijke attestatie. Het wets- ontwerp heeft een algemeene strekking, wan- neer de Staat alleen de goede credieten Over- neemt, zal hij weinig risico loopen. De debi- teuren, die niet goed zijn of twijfelachtig, zul len niet geholpen worden. Spr. zag terdege een algemeen belang in deze steunverleening, maar wenschte ook een bedrag te noemen in dit ontwerp. Tegen de oprichting van het Centraal Hanze-Instituut heeft spr. zeer ern- stig bezwaar, omdat dit niet zoo veilig kan zijn als een instituut, dat geheel buiten den kring staat van de betrokkenen. De minister van Financial, de heer D e G e e rherinnerde aan verschilfende credie ten, die al zijn verleend en het vertrouwen, dat hem daarbij is gegeven. Van een paniek stemming is thans geen sprake; de indiening moest heel vlug gaan, maar dat zegt niet, dat de regeering overijld haridelde. Deze memo- riepost geeft alleen bevoegdheid aan de re geering en daarna kan zij de zaak verder voorbereiden. Spr. was bereid eenige stellige limieten te stellen ih het ontwerp. Er is hier geen sprake van steun aan de Hanzebanken maar wel aan credietwaardige personen. De- zelfde politiek was al eerder gevolgd. De credieten dienen alleen ter voortzetting van het bedrijf en de Hanzebanken hebben daar- mede niets te maken. De memoriepost kan niet meer in een be drag worden omgezet, omdat die post alleen geldt om de eventueele verliezen te dekken. De door de A.C.B. te verstrekken millioenen i zullen niet hooger zijn dan 4 millioen, waar- van de Staat hoogstens 2 millioen risico kan loopen. De Nederlandsche Bank heeft zich bereid verklaard 50 pet. Staatsgarantie in plaats van 100 pet. te nemen. Het risico voor den Staat is dus zeer gering. Een verlies van eenige beteekenis kan niet geleden worden. Als alles verloren ging, zou het hoogstens twee ton bedragen. Spr. overwoog thans nog eenige wijzigingen, die hij hedenavond zal in- dienen. De vergadering werd te 7.15 uur verdaagd tot heden 1 uur. Gemengd Nieuws. HET BEZOEK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE AAN ENGELAND. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn gistermorgen om 9.42 uur per expresstrein van Gravesend aan het Victoria station te Londen aangekomen. De koning en de koningin van Engeland, als- mede prinses Alice, gravin van Atholne, en haar dochter lady May Cambridge, ontmoet- ten de koninklijke reizigers aan het station. Het gezelschap begaf zich naar de wachtka- mer, waar een kwartier werd geconverseerd, waarna de koninklijke reizigers weder in den trein stapten en naar Windermore vertrokken, reizend over de lijn langs Londen, die in Willesden aan de spooriijn naar het noorden aansluit. De Nederlandsche gezant en echtgenoote en de leden der Nederlandsche legatie waren eveneens aanwezig. Reuter seint uit Londen: Koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana zijn gistermiddag te Winder mere, het eindpunt van den spoorweg, aange komen en per auto door Amblesido naar Ry- dal Hall gereden, waar zij vijf weken zullen vertoeven. De Daily Telegraph verwelkomt de ko ningin en den prins in een hoqfdartikel, waar- in gezegd wordt: De Britsche majesteiten zullen den koninklijken bezoekers meer geven dan een persoonlijk welkom, want het Brit sche volk, volgde, vanwege de vriendschap- pelijke betrekkingen, welke zoo lang tusschen dit land en Nederland bectonden, met bijzon- dere sympathie en belangstelling de gebeur- tenissen, welke koningin Wilhelmina in 1890 voot de opvolging aanwezen en juichte acht iaar laer haar kroning toe. Het blad wijst er vervolgens op, dat ko ningin Wilhelmina Ce eenige regeerende ko ningin is na Victoria. Haar positie trof de harten van het Engelsche volk dat nimmer heeft opgehouden zeer vriendelijke belane- stelling ten toon te spreiden voor alles wat haar betrof. Nederland i« gelukkig geweest met zijn vorstin; de stevigheid van de banden, welke troon en volk vereenigen, zijn gebleken. in moeilijken dagen, die volgden op den wapen- stilstand, toen het Nederlandsche volk zich van de oorlogsproblemen tot de niet minder ingewikkelde vredesproblemen wendde. En geland, zoowel als de andere oorlogvoeren- den, hebben bijzoirere redenen om koningin Wilhelmina en haar onderdanen geluk te wenschen met den vooruitgang van Neder land in de laatste vijf iaar. Het blad wijst vervolgens op de rol van „aalmoezenier8" door dfe Nederlanders ge- speeld, toen de halve wereld in oorlog was, aoor het welkom en den steun aan de Bel- gische en Noord-Fransche vluchtelingen en de behandeling van de Britsche geintemeer- den met de uiterste vriendelijkheid en zorg- zaamheid. Het is in de wetenschap van de wijze waar- op de Nederlandsche natie haar zeer moeilij- ke taak tijdens den oorlog heeft vervuld, dat het Britsche volk koningin Wilhelmina eer- biedig welkom heet. HET DRAMA TE EINDHOVEN. In zake de geheimzinnige verdrinking van het meisje uit het Philipsdorp zet naar de Telg. meidt de gemeentepolitie, onder lei- ding van commissaris Brinkman, ijverig haar onderzoekingen voor. De kellner K. is nog steeds in voorloopig arrest. Dinsdagnamiddag om drie uur arriveerde te Eindhoven het parket uit Den Bosch, bij- gestaan door dr. Mettrop. Onmiddellijk be- gon het onderzoek der justitie, bijgestaan door den commissaris van politie. Dr. Met trop, bijgestaan door dr. Verhagen, verrichte in het R. K. Gasthuis de lijkschouwing. Naar men mededeelt vertoont het lijk aan den hals teekenen, die doen denken aan een greep met een hand en nagelsporen. De verdachte K. is wederom aan een ernstig en langdurig verhoor onderworpen. De verkiaringen, wel ke hij daarbij heeft afgelegd, sluiten wel geen bekentenis in, doch wijzen er op, dat hij niet geheel vrij uitgaat. K. heeft ten overstaan van de justitie dezelfde verkiaringen afgelegd als tegenover de recherche. K. is indertijd uit het krankzinnigengesticht te Voorburg, waar hij wegens hoogmoedswaanzin werd ver- pleegd, ontslagen. Sindsdien was hij kellner te Bergen op Zoom en vroeger te Eindhoven. Wat hun eigenlijk naar Eindhoven heeft ge- lokt is niet recht duidelijk. Vermoedelijk was geldgebrek de oorzaak, terwijl zij te Eind hoven vergeefs onderdak moet gezocht heb ben. Zij zeide ten slotte: „Ik ga naar mijn zuster en als deze me niet opneemt dan weet ik wel, wat mij te doen staat." Daarna ver- dween ze in de richting van Stratum, wad. haar zuster op't Bloemenplein woont. Daar is ze echter niet geweest. Onderweg heeft zich het bekende drama afgespeeld. Gisternacht vernamen we, zegt de Telg., bij onderzoek, dat er een nieuwe omstandig- heid ontdekt ip, welke voor K. zeer bezwarend is. Deze kunnen we echter nog niet mededee- len, daar hierdoor misschien het politieoneel onderzoek zou kunnen belemmerd worden. Nader" verneemt het blad dat K. na een langdurig verhoor ten overstaan van den commissaris van politie en den hoofdagent v. d. Broek, een volledige bekentenis heeft afge legd. Hij heeft het meisje dus verdronken. De aanleidende oorzaak tot den moord wordt gezocht in het feit dat K. den laatsten tijd last en zorgen van het meisje ondervond Hij raakte in financieele moeilijkheden door- dat hij een gedeelte van haar kostgeld moest betalenzeven gulden per weekbovendien werd hij Zondag nog werkloos wegens ruzie met zijn patroon. Dat alles was aanleiding dat hij Zondag Bergen op Zoom hals over kop verliet in gezelschap van het meisje, die daar nog koffers heeft achtergelaten. Zon- dagavond arriveerde hij met haar in Eindho ven, waar hij haar onderdak wilde verschaf- fen bij zijn ouders. Dit mislukte echter. Het meisje heeft even voor zijn ouderlijke woning staan schreien en is toen plotseling vertrok ken om bij haar zuster onderdak te zoeken. K. volgde haar en haalde haar in op de Kei- zersgracht. Vandaar zijn ze, hun moeilijkhe den besprekende, samen bij de Dommel aan de Paradijslaan, aangekomen. Onderweg moet het meisje nog gezegd hebben: „Als mijn zuster mij niet wil hebben dan weet ik wel wat ik doe." Hij trachte haar te overre- den terug te keeren. naar Bergen op Zoom, betgeen zij echter niet wilde. De verstandhou- ding werd steeds minder goed. Al pratende bij de Dommel gekomen greep K. het meisje plotseling van achteren bij den hals en gaf haar een duw waardoor zij in het water viel en verdronk. De moordenaar blijkt dat ge- daan te hebben om van het meisje af te zijn, want hij heeft haar verder aan haar lot over- gelaten en is langs omwegen naar huis ge- vlucht. Het. meisje moet nog geroepen heb ben: „Moeder, moeder, laat me los!" hulp! hulp!" wat door verschillende bewoners in ae buurt is gehoord. Gisternamiddag omstreeks vier uur legde K. een volledige bekentenis af. Gisternacht werd in tegenwoordigheid van K. een onder zoek ter plaatse van het drama ingesteld. Heden is hij overgebracht naar Den Bosch en ter beschikking van den Officier van Jus titie gesteld. Het lijk van het meisje werd heden begra- ven. Een jaar geleden heeft K. in het krank zinnigengesticht te Voorburg gezeten. Reeds eerder schijnt hij zonderling met meisjes te zijn omgesprongen. HET HANDELSVERDRAG MET TSJECHO-SLOWAKIJE*. De Algemeene R.K. Werkgeversvereeni- ging heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij enkele ernstige bedenkin- gen te berde brengt tegen het handelsver- drag met Tsjecho-Slowakije, in het bijzonder ten aanzien van de bepalingen omtrent den invoer. TIJDELIJKE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN SCHOENWERK. Het St.bl. no. 298 bevat een Kon. besluit van den 25sten dezer, tot vaststelling van de voorwaarden, bedoeld in art. 2 der wet van 5 Mei 1923, tot tijdelijke beperking van den in voer van achoenwerk (St.bl. no. I8t>). Hierbij is bepaald, dat, bijaldien de invoer van schoenwerk bij Kon. besluit zal zijn ver- boden, invoer slechts zal kunnen worden toe- gestaan onder nader aangegeven voorwaar den. DE BURGEMEESTERSVACATURE. In verband met de geruchten betreffende de vervulling van de burgemeestersvacature kan thans zegt de N. R. Ct. alleen dit met zekerheid worden gemeld, dat mr. J. Lim- burg, oud-lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten (om van andere be- langrijke functies te zwijgen), zich nog be- raadt over de aanvaarding van het hooge ambt, waarover ook reeds geruimen tijd ge leden besprekingen met hem hebben plaats gehad. VERVOER VAN GOEDEREN UIT DUITSCHLAND. Men meldt uit Oldenzaal aan de N. R. Ct. Het goederenvervoer van Duitschland naar ons land, dat sinds eenige dagen was stop gezet, is thans weer opengesteld. DE ZIEKTEWET. Door het N. V. Z. (Nederl. Verbond van Ziekenkassen) zal 28 Juli a.s. een buitenge- wone algemeene vergadering gehouden wor den, in verband met hetgeen wat er in ver band met de ziektewet dient te gebeuren. Op deze vergadering zullen zoowel de niet aangesloten als ae aangesloten zieken kassen worden uitgenoodigd. OVERLEDEN. De catehouder L. H. de G., uit Rotter dam, die de vorige week op de Rijnsburg- weg te Oegstgeest met zijn motorrijwiel in voile vaart tegen cen boom is gereden is in het academiscn ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen overleden. BRAND. Gisternacht is te Zwolle, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van schilders, die aldaar werkzaam waren, het nevengebouw van het Stoomgemaal van het Waterschap Dieze af- gebrand. Verzekering dekt de schade. AANiGfERBDEN. J. B. van de Wilhelminalaan te Voorburg. die verledien, weelk Vrijdag op de Koningin Etmnaikade te 's Gravenhage werd aange- reden door een motorrijwid, is, zonder bij kennis gekomen te zijn, in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. PROF. Dr. Ed. VERSCHAFFELT. f De Amsterdamsche hoogleeraar in de bo tanic en pharmacognosie Verschaiielt, die verleden week een operatic had ondergaan, is plotseling overleden. EDN1 TElGENVALLER. Men meldt uit Groningem: Uit een nader voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de opcenten op de grond- belasting en de personeele belasung blijkt, dat de in het aanvankelijk bij de Staten m- gediende voorstel aangegeven cijfers op on- juiste gegevens berusten. De aan Ged. Sta ten verstrekte opgaven zijn, voorzoover de comtrole Winschoten betreft, dubbel gesteld. Dientengevolge is de opbrengst der opcen ten op de grondbelasting wegens ongebouw- de eigendommen tot een bedrag van 76000 te hoog uitgetrokkenEn wegens gebouwde eigendommen tot een bedrag van 56000. Gedeputeerde Staten stellen nu voor de opcenten op de grondbelasting op 50 te doen blijven (en niet op 45 te brengen) en die op de personeele belasting te stellen op 42 (voorgesteld was 35). FRAUDE? Te Amersfoort is gearresteerd zekere S. procureurhouder van het filiaal Bussurn van de Baimk der firma van der Zoo de Jong en Ophoven wegens vermoedelijkie fraude ten nadeele van genoemde bank te Amersfoort. DE 48-<URENOAG. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 tegen 3 stemmen de inota van het ge- meentebestuur goedgekeurd waarin wordt vastgesteld data et 1 Juli de 48-urige werk- week zal worden ingevoerd bij alle gemeen- teinsffellingen. OEVAARiLUJKE RUZIE.. Bij sluis I achter Vriesdieloo (Gron.) ont- stond een hevige ruzie tusschen het echtpaar Metting. De man sloeg zijn vrouw met een gewidit van 10 K G. op het hoofd. Daarna wilde de man zielfmoordi plegen. Deze po- ging mislukte. Weil moest hij in het Aoade- misch ziekenhuis te Groningen opgenomen worden. De vrouw is niet levensgevaarlijk gewondi. LEENING GEMEENTE HELDER. De Twentsche Bank, de firma Lippmann, Rosenthal Co. en de Haarlemsche Bank- vereeniging berichten, dat de inschrijving op 1.360.000 5 pet. obligatien gemeente Hel- der in stukken van 1000 nominaal zal zijn opengesteld; ten kantore van De Twentsche Bank te Amsterdam, Rotterdam, 's-Grftven- hage, Dordrecht', Utrecht en Zaandam, van de firma-Loppmann, Rosenthal Co. te Am sterdam en van de Haarlemsche Bankvereeni- ging te Haarlem en hare bijkantoren, op 3 Juli a.s. tot den koers van 92 pet. VERDRONKtN. Het 30-jarige oogthuwde M N. t« Roo&teren is op tot nu toe onbekende wijze in de rivier die Maas it water geraakt en verdronken. lOfschoon, zijt kort na het ongevai uit het water werd gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. SCHDRP ZAND. Een belangrijke fonds is in een stuk land nabij' Ter Aped gedaan, alwaar, naar geble ken is een goede 200.000 ku'b. Meter „scherp zand" kan worden gedolven, een vooral bij bouwwerken vedig ebruikt artikel, dat tot •nu toe soms met hooige transportkosten van elders moest worden- aangevoerd. Het aldus aangetroffen scherp zand is van uitstekende ikwaliteit. V'RIJSPRAAK. De reohtbank -te Maastricht deed gister uitspraak in de zaak der aleoholvergiftiging van H. Dirks, bijgenaamd-: ^Boerendirlf die op 4 Februari in het Caf6 van Colson aan de Akeratraat alhier, zooveel jenever met peper verzwolgen had, dat hij eenigen tijd later op het politiebureau te wijk aan de gevolgen cwaleedi. Door het O.Ma werd op 12 Juni, toen de zaak voor de Reohtbank behandeld werd1, wegens het toedienen der gepeperde jenever, tegen den cafdloudster Anna 'N, huisvTouw C vier maanden hechtenis geeisdit. De rechtbank heeft de vrouw thans vrijgespro* ken, doch- de ambtenaar van het-O.M. is in appifelg egaan. DURE KE'RSEN. Op de M-aandag begonnen dagelijksche kersenveilingen te Tiel is de aanvoer nog zeer klein, veel te klein voor de groote vraag, die er naar deze vrucht blijkbaar bestaat, waarvan het groot aantal aanwezige koop lieden het beste bewijs is. De prijzen zi]n ook dientengevolge ongekend hoog. Heden werd nog tot 86 cent per K.O. besteed en gisteren (Dinsdag) van 78 cent tot 1 terwijl op de veiling der „Tielsche Veilings- vereeni-ging" zdfs niet minder dan tot 1.16 per K G. werd betaald, een prijs zoo hoog, dat men bij- menschenheugenis die zich zeker niet zal herinneren en nooit zal mogelijk: geacht hebben. Vde kooplieden moeten onverrichterzake -huiswaarts gaan, odk door die fabelachtige prij-zen. De cam- pagne aan de vruchtenfabriek maarschappij de „Betuwe", a-lfa-ier, die j.l. Dinsdag reeds zou aanvangen, is door den nog geringen aanvoer en hooge prijzen uitgestdd tot 3 J-uli. Voor vele vrouwen en meisjes is dit een tegenslag. INiBRDKER'S. De heer L. Frenkel, gisteren van zijn reis teruggekeerd in zijn huis aan den Een- drachtsweg te Rotterdam, h-eeft vastgesteld, dat de inbrekers, die er tijdens afwezigheid van de familie een bezoek hebben gebradit, uit een buffet en uit kasten voor een belang rijke waarde hebben gestolen. Behalve een groot aantal stuks tafelzilv-er, zijn er gestolen eenige zi-lveren servetringen, een gouden heeren- en dameshorloge, gouden manchet- lmoopen, een- gouden tieht-je met den beelde- naar van WiTlem III, een gouden vijfgulden- stufc met den beeldenaar van de Koningin, een aantal zilveren munten, waaronder drie munten van de Oost-lndische Compagnie, raf, een oud-Hollandsche lepel, zilveren een bewerkt antiek zoutvat van blauw glas met zilver om-hulsel, een antiek zilveren ka- taartscheppen en-z. Het tafdzilver is gedeel- telijk gem-erkt L. F., R.W., of J. R. W. De heer Frenkel- is tegen inbraak verze- -kerd. VEREENIGING „NEDERLAND IN DEN VKE'EMDE". Heden ontvingen wij van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" kaartjes van Nederland en zijn kolonien, waardoor men een goed idee krijgt van de groote en machti- ge rijken, die het kleine Nederland overvleu- gelt, waardoor het totaal een volk van 57 millioen zielen wordt. Deze kaarten worden door bovengenoemde vereeniging op groote schaal in de Hollandsche, Fransche, Duit- sche, Engelsche, Spaansche en Italiaansche taal in het buitenland Verspreid, wat wel een bewijs is, dat de vereeniging niet stil zit. MOTORRIT VAN- DE NOORD-HOL- LANDSCHE MOTORCLUB. Door de Noord-Hollandsche Motorclub wordi een motorrit georganiseerd over een traject van 560 K.M. De start heeft plaats op Zaterdag 7 Juli, des avonds te 11 uur, op het Roelof Hartple.n te Amsterdam en de deelnemers zullen om de i muiuten vertrckken, leikens 3 te zamen De wcg zal zijn van Amsterdam over Ab- coude, Utrecht, De Bilt, Amersfoort, Wage- ningen naar Am-hem (1 uur rusit), Nijmegen, Uaaiep, Heukelom, Vealo, Roermond, Sit- tard, Amstelrade naar Sittard (heuvelrit) naar Valkenbrg (1 uur rust). Verder over den Kruisberg naar Beek en terug naar Roer mond. Vervolgens over Weert-Eindhovcn, Boxtcl naar Dai Bosch. Hier zal een tijd- controle aanwezig zijn en wordt de rit gedu- rende 2y, uur geneutraliseerd, met het oog op de ponters. Ia dien tijd moetea de rijders zich naar Doorn begevea, waar opnieuw zal worden gestart en de weg verder geheim is. Ecrst moet een roode krijtstreep worden ge volgd, die over een afstand van 2% K.M. door de hei voert. Degene, die dozen terreinrit in den kortsten tijd aflegt, on-tvangt 0 straf- punt-en, voor elke minuut die langer voor den terreinrit wordt gebruikt, worden 2 strafpun- tou gegeven. Vervolgens zal een blauwe krijt streep den weg aanduiden, die langs een om- wcg naar Laren voert, waar het eindpunt is. De inschrijving is open voor alle K. N. M. V.-leden en sluit op 6 Juli bij den secretaris, den heer M. Th. Diesbergen, Hobbcmastraat 6, Amsterdam. De inschrijving moet vergezeld gaan van 5 inleggeld, pi. 2,50 garantie, welk laat ste bedrag bij inlevering van het wedstrijd- materiaal wordt gerestitueerd. Ook club- en merkenteams, bestaande uiit 3 rijders, worden toegelaten en zullen de rij ders bchoroende tot een team, gelijk vertrek- kcn. Van elke club kan echter slechits 1 team inschrijven. GEVOLGEN VAN HET TATOUEERER De beide zoons van den Hollandscheo groentenhandclaar Kok. die met hun vader regclmatig de markten in het Ruhrgebied be- zoeken, licten zich te Muhlheim op de borst tatoueeren. Bij beiden deden zich plotseling na de behandeling vergiftigisgsverschijnselyen voor, welke voor den oudsten zoon, een jon- geman van 24 jaren, den dood ten gevolge had. Bij den jongsten hebben zich symptomen van vcrlamming vertoond. De tatoueerder ia gevlucht. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Van den heer Bomans aan de minsters van waterstaat en van onderwijs, kunsten en we- tenschappen Is het Uwe Excellenties bekend, dat thans (in 1923) voor anamelding bij de examens voor surnumerair der poster ij en en telegrafie znij uitgesloten de leerlingen der hogere han- delsscholcn en wel volgens een circulaire van het hoofd-bestuur der P. T. T., niettegenstaan- de bij kon. besluit van 31 Juli 1912 No. 272 is epaald, dat het einddiploma van- door den minister aan te wijzen hoogere handelsscho- len (waaronder Haarlem) vrijstelling geeft voor bovengenoemd examcn? Mag worden verwacht, dat dor bedoelden maatregcl anthans niet zullen worden getrof- fen die leerlingen, die juist hun of haar stu- die voor eenige thans uit-geschakelde betrek- king in die richting hadden gekozen op de aangewezen hoogere handelsscholen, zoodat voor hen ten minste de vrijstelling geldt als voorheen Van den heer Bakker aan den minister van waterstaat Is het den minister bekend, dat op een on- bewaa-kten spooroverweg bij wachtpost I van de lijn Leeuwarden-Sneek. onder Boxum, aanrijding door den trein lieeft plaats gehad, woarbij- de 74-jarige veehouder IJ. J. Tam- min-ga, te Boxum, het leven- verloor? Zoo ja, acht de minister het niet noodig, ter voorkoming van meer ongevallen waar zoowel voor den weggebruiker, als den diensfdoenden machinist het uitzicht op de kruising belemmerd wordt door de woning van wachtpost I ,dat aldaar de spoorweg- ovmveg bewaakt of met hekken afgesloten wordt? KORTE BE-RiOHTEN. Mr. Van Gelein Vitringa is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad'. De Nederlandsche Adelsvereeniging heeft gisteren haar jaarlijksche algemeene vergadering in Dan- -Haag gehouden. De jaarvergadering van provinciale bankiers en comm. in effecten protesteert te gen een uitlating van den min. van finan- cien, als zou het Nederl. bankwezen de cre- dietbehoeften v. d. middenstand niet of on- voldoende verzorgen. Zaterdagniach-t zijn van de f. Gebr. Her- gaarden, houtnandel te Beverwijk, de gebou- wien met de daarin- aanwezige houtvoorraden door onbekend-e oorzaak af gebr and. De Nederlandsche Vereeniging tot be- strijding van lupus heeft gistermiddag haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou den in het gebouw der inrichting op de Leu- vehaven te Rotterdam. De vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft gisteren in Den Haag een al gemeene ledenvergadering gehouden, ond-r leiding van mr. J. C. graaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort. Mr. Heynsius vraagt zijn ontslag a's gemeente-s-ecretaris met ingang van 1 Octo ber. (Rotterdam.). HISTORISCHE ANECDOTEN Er brak een hongeroproer uit in Parijs. Bonaparte vond het noodzakelijk om zich op straat te vertoonen als kommandant van de stad. Hij verscheen te midden van een troep volk, dat een bakkerswinkel aanviel. Hij beval den muitenden, zich rustig te houden. Een dikke vischvrouw schreeuwde: „Als jullie dik- buiken jc maar kunt vet mesten, dan mag 't arme volk verhongeren. Napoleon antwoordde kalm: ,JVlaar mijn goeie vrouw, wie van ons beiden is de dik- ste?" Die woorden verwekten algemeen ge- lach, want Bonaparte was zeer mager en de vrouw woog 200 pond. Jacobus II maakte eens te midden van zijn hofstoet de opmerking: ik heb nooit een bcscheiden man gekend, die opgang aan het hof maakte. Maar met uw verlof, sire, wiens schuld is dat? had een der aanwezigen de stoutheid op te merken. De koning zweeg. Buitenland. DE AMiERilKAANSCHIE DRANKV'ET Het aantal buitenlandsche schepen, dat de Amerikaansdie havens binnestoomt met een voorraad sterken drank, wd-ke de door de Amerikaansohe autoriteiten toegestane hoe- veel-hieid oversdmjdt, Wijfct z6o groot te zijn, dat men zich met de in beslag genomen hoe- veal heden geen raad) meer weet. In New- York hebben de douane-ambtenaren de op het s.s. „Paris" geconfiskeerde vaten bier eenvoudi-g overboord geworpen-, in plaats van- ze naar de -opslagplaatsen te doen ver- voeren. D-it geschieddte edhter met goedvin- den der Fransche scheepsoffici^ren. Onge- veer vierduizend- li-ter bier werden a'ld-us met het water der North River vemengd. •De Anti-Saloon League, de onthouders- vereeniging, zet den strijd tegen den drank ernstig voort en heeft besloten rechtstreeks druk uit te oefenen op de Nationale Oonven- ti-e der pdlitieke partijen. tie der pol i-tieke partijenj het vol-gend jaar, ec op de venkiezingscamipagnes voor het Con- gres. Oak zal- er warden gereageerd- op het uit den -bands pringen van afzonderlijke sta ten als Massachusetts, New-Yersey, Wis consin, Illinois, Connecticut en Rhode In land, die niets meer van het dran-kverbod wilflen weten. Naar wordt gemeld heeft een conferentie plaats gehad tusschen ambtenaren van het departemcnt van de sehatkist en dat van het drankverbod, waarin men het cens geworden is over een' nieuwe regeling van het verbod, krachtens welke't brengen van sterken drank binnen de Amerikaansche wateren na een be- o' Id en datum van de volgende-m-aand verbo- den zal zijn op straffe van het inbeslagmemen van het sdiip en de arrestatie van den kapi- tcin. De buitenlandsche regeermgen zijn er van in kennis gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2