DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 151. Honderd yfjf en twintigste Jaargang, 1923 VRIJDAG 29 JUNI DM numxner bestaat alt 2 bladen Abonnementsprijg bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactle No. 33. Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland. DE BEZETTING VAN HET RUHR GEBIED. De saboteering der naeuwe Duitsche de- visen-verordening door de Rijnland-commis- sie voor de bezette Duitsche gebiedcn heeft in1 politieke en economische knngen van Duitschland verbazing tewecggebracht en den indruk gemaakt, dat van rransche zijde is besloten, den economischen strijd tegen1 Duitschland1 tot faet uiterste voort te zetten. De regeering wordt verhinderd, het economi sche leven van Duitschland en zijn vermogen tot het betalen van schadeloosstelling in stand te houden, wanneer men maatregelen tot steun der mark saboteert en in tegen- spraak daarmede de Duitsche regeering voorhoudt, dat de dialing der mark eene door haar beoogde manoeuvre is. De nieuwe devisen-verordening zou bezwaariijk het aan- zien en de veiligheid der bezettingstroepen in gevaar kunnen brengen, de eenige omstan- digheid, die volgens de Rijniand-acte de com- missie het recht geeft, iets te verbieden. Nlaar van bevoegde zijde te Berlijn is me- degedeeld, werden in het bezette gebied tot heden 190 milliard mark door de Fransche troepen aan de Rijksbank ootnomen. De „Vossische Zeitung" meldt uit Gelsen- kirchenEenige dagen geledeni hebben de Franschen de rails, welke de mijn „Unser Schritt" met den spoorweg verbinden, opge- broken waaraa zij aftrokken. Intusschen wer den de rails weer hersteld. De Franschen efschten toen uitlevering der voor de rails veran Iwoordel ijke spoorwegbeambten, welke uitlevering echter werd geweigerd. Toen na- men de Fransche militairen een tweetal ar- beiders in hechtenis, waarop het geheelle per- soneel in staking ging. Op de gemilitariseerde lijn WanneGel- sen kirchen heeft een ernstig spoorwegonge- luk plaats gehad. Een Fransche kolentrein, waarin zich verscheidene wagons met benzol bevonden, onlspoorde, blijkbaar door verkeer- den wisselstand. De locomotief en een groot deel der wagons werden geheel vernield. Men vermoedt, dat er ook persoonlijke on- gelukken hebben plaats gehad. Uit Verviers wordt gemeld, dat de machi nist van een Beligiscnen trein, die uit de richting van Aken naar Belgie kwam, op vijf- honderd meter van de Bdgische grens op Dnitsch grondgebied, terwijl de trein in voile vaart was, plotseling een zware balk op de rails bemerkte. Hi} slaagde er in, den trein enkelen meters voor den balk tot staan te brengen. Met be- hulp van het .treinpersoneel werd daarop de balk van de rails verwijdlerd. De autoriteiten hebben een onderzoek mgesteld, maar noch de bevolking uit den omtrek, noch zelfs de gendarmes konden hieromtrent eendgen in- lichinig geven. HEX SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. De Rijkskanselier woond'e gister de zitting van den Rijnlandschen provincialen Landdag te Barmen bij. Na die oegroeiingsrede door den voorzitter, dr. Jarres, nam dr. Cuno het woord en zeide blijkens het Hbld. o. a. het volgende Over de eendracht bij het verzet tegen de vreemde madht in 't Rijhiand verheugt de Rijksrcgeering zich zeer Steeds weer herhaal ik, dat geen enkele vorm van annexatie van het Rijnland, onverschiliig of zij Internatio nale gendarmerie dan wel neutrale contrdle wordc genoemd, door ons in overweging kan worden genomen. I3e pohtiek, welke de Rijksrcgeering reeds v6or het begin der Ruhr-actie is begonnen, die zij tijdens die actie in rechte lijn heeft voortgezet en ook in de toekomst in zaken van buitenlandsch politieken aard zal blijven voeren, geeft de garantie, dat zoowel ten aan- zien van het Rijnland als in andere aangcle- genheden niets zal worden nagelaten, wat met de instandhouding der eenlieid en der souvereiniteit des Rijks vereenigbaar en met de economische betalingscapaciteit in! overeen- stemming is, om Ruhr en Rijn vrij te maken. Wc behoeven geen zorg te koesteren voor het Rijnland, daar de bevolking van dat ge bied, die vier jaar lang na de onderteckening van het vredesverdrag de bezetting als trouwe Duitschers heeft verdragen, ook thans de moeilijkste zes maanden over zich hcen heeft laten gaan, zonder dat iemand aan haar Duitschen geest of haar Duitsoh hart heeft kunnen twijfelen. Wij danken u daarvoor, ging Cuno voort, cn hot geeft ons de hoop, dat het eenige wa- pen, dat wij in handen hebben, het wapen ran lijdelijk verzet, succes zal opleveren. Wan neer ge meent, dat de toestand ondragelijk wordt, denk er dan ook aan, dat onbezonnen- heid van een of anderen aard het conflict niet tot oplossing kan brengen. Wij kunnen' alleen het geestelijk wapen, het eenige waarover wij besclukken, gebruiken tot een goed einde is bcreikt. En evenmin als het tot onbczonnen- heden mag komen, evenmm is er aanleiding tot moedeloosheid en zwakte. Want niets zou moeilijker zijn te dragen, dan datgerae, wat er zou geschieden, wanneer gij faet wapen van't lijdelijk verzet uit de faand zoudt leg- gen. Verder zeide Cuno, te hope®, dat faet woord van den Paus een> open oor zou vinden. We willen nogmaals verklaren, dat een spoedige definitieve bevrijding van vreemdsn aruk *n zedelijke plicht is. Bij de daarop volgende bebandeling der agenda verklaarde een communistisch spre- ker, dat zijn partij alle pogingen tot afscliei- ken vonn deze"zou geschieden. De partij zou ding zal bestrijden, onverschiliig onder wel- allc krachten inspanneo om den strijd tegen faet impcrialisme der vreemde mogendfaeden voort te zetten. Uit naam der Centrumsfractie, der arbeids- gcmeenschap en der soc-dem. werd een ver- Idaring voorgelezen, waarin wordt peprotes- teerd tegen <fe geweldfaeerschappij der onder- drukkers en trouw wordt betuiga aan het Rijk. Dr. Cuno heeft gister te Elberfeld in een vergadering van industrieeien het woord ge- voerd en vertrekt heden naar Bremen en Hlamburg en zal ook daar politieke redevoe- ringen houden. DIE1 PALErSBRANID TE PEKING. (Biji den brand in dte Verixxien Stad te Pe- kjng is ook de oude boeddhistische toren to- taal vernieldi, waarin de beroemde verzame- ling Soetra's en andere belangrijke gods- diiensitige geschriTten werden bewaard. H'ier- mee is een boekeriil van wereldVermaardheid verloren gegaan, hetgeen een onherstelbaar veriies beteekent DE BRIEF VAN1 DEN PAUS. Ten einde verkeerde intierpretaties v,an den pausdijiken brief te voorkomen, publiceert de Osservatore Romano een nota, die de betee- fcennis van den brief toelicht. Gasiparri over- handiigide aan Havas een lafschnft van de nota, die op versohillendle punten in den brief terugkomlt en die als volgt nadler ont- wikkelt: De sChuldenaar moet zijn plicht erlcennen om' de sdhade, die de bevol'king en het land gdedeu hebben, binnen de peficen der moge- lijikheid te herstellen'. De schulddschers, Frankrijk en Engeland in het bijzonder, heb- K.n ten voile het recht om herstel van de schade te eisdhen, zonder editer daarbij meer te eisohen dan Diuitscbland geven kan. In werkdijkheid stdlen de scfauldeischera een dergdijken eisch niet. Zij! ontkennen dat Duitschlandl opreoht zou zijn. Zij' meenen dat het bedirag der reparaties, dat zij thans eisdhen, Duitscfaiands betalingsvennogen niet te boven gaat. Men moet faopen, dat bij1 de a.s. diplomatieke onderhauddingen, waar de H. Stoel zich geenszins in rnengen will, de mogendfaeden er in zullen slagen het bedirag der Duitsche sdvuild vast te stellen. Oasparri voegde er biji de overhand!ging der nota aan Havas een verfclaring aan toe. volgens welke de brief van den Paus uitgaat van het standpunt, dat de schuldienaar be- rdd is om te betalen'. Mo^st men deze ver- onderstelling opgeven, dan zou de brief heel anders moeten luiden. CONGRES VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN. Het congres van vereenigingen voor den Volkenbond te Wecnen nam eene resolutie aan, volgens welke de schadeloosstellings- som door den Volkenbond met medewerking van Duitsche en Amerikaansche vertegen- woordigers bepaald, aan iDuitschland 'n in temationale leening toegestaan en de con- trole over de prestatien van Duitschland door den Volkenbond1 uitgeoefend worden moet. Deze eischen zullen stellig bij Frankrijk vooral geen' gering verzet vinden. NOG GEEN ANTWOORD. In het Lagerhuis, gevraagcL of er ant- woord was ontvangen van de Fransche regee ring' op de jongste Britsche nota over de Duitscne schadeloosstellingen en1 de bezetting van het Ruhrgebied, antwoordde Baldwin, niet te kunnen zegga®. wanneer een antwoord zou kunnen' worden verwacht Hij voegde er bij: „Het zou mdj zeer aangenaam zijn, ant woord te ontvangen". DE A AN® LAG OP 'PASITSJ. De „Vossische Zeitung" vemeem't uit Bel grade, dat Milan 'R'aijitsj een zeer zenuw- achfcig man is, die uit een: erfelijk bdaste fa- mil ie Ikomt Een zijner broers is kort geleden in het ikrankzinnigengesticht gestorven. Het betreft hier geen1 politieke aanslag, maar een wraaknemmg. Rajitsj was vroeger ambtenaar aan het ministerie van buiten- landsohe Zaiken. Hiiji was biji de Commissie van Herstel werkzaam, maar werd1 later teruggeroepen. Toen hlj1 te Belgrado was te- ruggakeerd, werd hij ontslagen en hij moet zijn diaad uitsluitend begaan hebben uit er- gernis om zijn verloren betrekking. EEN BOTSING TUSS'CHlEN OOMMU- NISTEN EN MITLITAIRIENI TE PARMA- Uit Parma wordt aan de „Messagero" ge- meldlr Biji een oommunistische manifestatie tijdens de begrafenis van: een arbeider, die dezier dagen gedood! is onder omstandrghe den, welke nog niet rijn opgehelderd, heb ben botsingen plaats gehad tusschen de troepen en de njenigte. Twee ileden der na- tionale militie en een fascist zouden ernstig gewond zijn. De soldiaten zouden het vuur beantwoord hebben en er zouden in de me- niigte gewonden rijn gevallen. Tweehonderd personen rijn gearresteerd KORTE BERICHTEN. Gister is in tegenwoondigheid van den Paus het monument voor wijleni Paus Pius X ipieditig in de basiliefc van St. Pieter ont- fauld. De landarbeidersstaking in Neder-Silezie is door 'n overeenikomst tusschen de partijen b'-eindigd. De arbeiders zullen heden' weer aan het werk gaan. Te Wiilna is een bende van 27 personen, waaronder verscheidene vrouwen, aangehou- den, die spionnage pleegde in het belang van de Sovjet. Er zijn compromitteerende doou- menten gevonden. Naar uit New-York bericht wordt, is een groot deel der Vereenigde Stateu door wer- velstormen' geteisterd. Huizen zijn omgerukt en spoorwegongevallcu hebben plaats gehad. Tot nu toe zijn, naar gemeld wordt, 50 men- sclien om het leven gekomen. De Engelsche regeeringsvertegenwoor- diger verklaardie gisteren in het Lagerhuis, dat Engeland de jongste nota over de Fran sche gewelddadigheden' in het Ruhrgebied noch aan het parlement zal voorleggen nocii bcantwoorden. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Aan het officiers-examen hebben voldaan de volgende cadetten der infanterie hier te lande C. W. Harmans en J. Hofs. Infanterie in Nederl.-Indie: F. J. van Baar van Slangenburgh, W. C. A. van Beek, C. T. Berg, H. A. Denning- hoff Stelling, J. L. Graven. J. Hoste, C. M. Jansen, B. R. Kampman, M. Kooistra, F. S. Mennes, L. J. Prummel, A. C. Saraber, S. H. Spoor, J. W. Stemfoort, L. A. Vellenga, H. J. de Vries en *J. W. P. Wouters. Cavalerie hier te lande: K. G. A. Feist. Cavalerie in Nederl.-Indig; J. H. Daams, B. U. Groeneveld en Pangeran Harlo Djati- koesoemo. Artillerie hier te lande: J. A. Buys, C. M. J. van Dommelen, H. H. A. de Graaff, C. S. Heerma van Voss, W. E. A. M. Konig, H. C. N. Meyer, J. A. W. Uylenberg, C. J. Valk en G. J. Verwey. Artillerie in Nederl.-Indig: M. J. Bakker, E. J. Beck, D. N. Blankemeyer, G. T. Fer guson, J. J. Greter, J. Klein, A. W. van de Logt, J. H. van der Meer Mohr, J. G. Or- mel, F. Rietveld en G. F. Stephan. Genie hier te lande: J. G. W. Bolomey, C. van Boven, J. N. Swaan en E. S. Zeevenho- ven. Genie in Nederl.-Indi5: E. J. O. fe Roller, T. van Strien, J. L. Tulfer en E. van IJssel- dijk. DE VERGIFTIGING TE UTRECHT. Gistermorgen zijn te Utrecht op de Twee- de Algemeene Begraafplaats de twee door vergiftiging om het leven gekomen kinderen van de familie Van Waveren begraven. Een groote menschenmenigte had zich bij het Pa- thologisch Instituut opgesteld om net ver- trek van den lijkstoet te zien. In twee lijkwa- gens waarop eenige bloemstukken lagen, werden de hjkjes vervoerd. De vader der Ian- deren volgde in een der familierijtuigen. Op het kerkhof waren honderden belangstellen- den saamgestroomd, om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Nadat de kisten in het graf waren neerge- laten, sprak een collega van den vader eeni ge hartelijke woorden van troost, waarna een familielid namens de ouders dankte voor de ondervonden deelneming en hulp in de laatste dagen. De politie had uitgebreide maatregelen voor de orde genomen. BENOEIMING VAN DE HDOGLEER- AREN EN DOCENTEN AAN DE RX UNIVERSITEIT. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft benoemd aan de R.K. Universiteit tot rector magnificus voor het eerste aca- v^misch studiejaar 1923—24: dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar te Utrecht. Verder zijn de hoogleeraren in de ver- schillende faculteiten benoemd. DE GESTOLEN RUBENS. Het Oerechtshof te Arnhem heeft het von- nis der rechtbank te Almelo vernietigd, waarbij P. S. K. te Enschede wegens gefin- geerden diefstal en oplichting van een schil- derij van A. Rubens, voorstellend het Hoofd van Johannes den Dooper op een scbotel, en wegens poging tot oplichting der „General Excellent Fire and Life Assurance corpora tion Ltd. 1885", tot een jaar en 6 maanden was veroordeeld. Het Hof veroordeelde be- klaagde tot een gevangenisstraf van twee ja- ren met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde een jaar en 6 maanden met af trek van preventieve hechtenis. Na het uitspreken van dit vonnis riep be- klaagde op verontwaardigden toon uit: „U heeft mij onschuldig veroordeeld heeren". Met gebalde vuisten gesticuleerend vervolgde hij: „U kunt mij niet het minste bewijzen". Terwijl beklaagde door den veldwachter werd weggevoerd, riep hij nog uit, dat hij in cassatie zou gaan. DAS EWIG WEIBLICHE. OB. en W. der gemeente Dirkslandi, zegt de Telegr., plaatsten dezer dagen een oproep voor solhcitanten naar de betrekking van hoofd van de bewaar- en handwerkschool in die gemeente. Drie dames hadden aan dezen oproep ge- hoor gegeven. Een uit het trio stond B. en W. het beste aan. Als haar leeftijd had zij opgegeven 55 jaar. Een mooie leeftijd dachten B. en W. 't Kan iemand zijn met veel ervaring en zij zou naar alle waarschijnlijkheid ook niet meer zoo spoedig veranderen van plaats, zooals dat gewoonlijk met jongeren gaat. V&r de persoonlijke kennismaking wilden B. en W. nog eens information inwinnen bij het dagelijksch bestuur van de gemeente, waar sollicitante woonde. Men kan zich de ontnuchtering van B. en W. voorstellen toen zij bericht ontvingen dat de betreffende dame niet 55 maar76 jaar oud was. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten bieden aan Prov. Staten ter vaststelling aan een vierde suppletoire be- grooting der provinciate inkomsten en uitga- ven voor den dienst 1922 tot een totaalhe- drag aan inkomsten en uitgaven van /4,766. Ged. Staten bieden verder ter vaststelling aan een tweede suppletoire begrooting der provinciate inkomsten en uitgaven voor den dienst 1923 tot een totaalbedrag aan inkom sten van 540,525 en uitgaven 540,440. Bij deze ontwerp-begrooting is gevoegd een ontwerp-besluit tot het aangaan van een leening groot 417,700. GEMEENTERAADSVERKIEZINO. De definitieve uitslag van de Woensdag in den Haag gehoudien gemeenteraadsver- kiezingen is, dat gekozen zijn 10 katholieken (1 zetel winst), 13 sociaal- democraten (deze partij verliest 1 zetel), 5 anti-revolutionnairen (verliezen 1 zetel), 4 christelijk-historischen (2 zetels winst) 6 Vrijheidsbonders, (verliest 2 zetels), 2 vrij- zinnig-democraten (1 zetel winst), 1 com munist (veriies 2 zetels), 1 middenstander, 1 amusementsman, en 2 leden der Hervormd Gereformeerde Staatspartij. Niet herkozen zijn de katholiek Verburg, het anti-rev. lid Vink, het christelijk-historische lid Anker- man, de Vrijheidsbonders Romeyn en wellicht ook de heer JoSls (dit hangt van de loting af), en de communisten Colthof en mevrouw Nijhuis. Het aantal vrouwelijke raadsleden is van 3 op 1 teruggebracht. WEGBRENGEN VAN SCHEPEN. De Haarlemsche Rechtbank deed gister uitspraak in de zaak van het wegbrengen in September 1919 van de IJmuider trawler ,,IJ.M. 486", toebehoorende aan de Mij. „De Vriendschap". De bedrijfsleider C. v. d D. werd veroordeeld tot negen maanden, de sto ker J. J. P. T. tot acht maanden en de ma chinist J. H. tot zeven maanden gevangenis straf, alles met aftrek van den fijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Het O. M. had tegen hen onderscheiden- lijk gceischt: 6en jaar en vier maanden; 8 maanden en zeven maanden gevangenis straf. ONAANOENAME VERRASSINO. De heer P. Boon6tra te Witmarsum had een: kloek met elf kuikens. Des middags 12 uur stond hij met enkele buren er naar te kijken. Men zal zich zijne verbazing kunnen voorstellen, toen hij twee uur later weer ging kijken en ontwaarde dat een duizendtal bij en de kloek en de elf kuikens gedood hadden. HANDEL IN DUITSCHE MEISJES. Te Weener (grensstation) is Dinsdag de Nederlander T. gearresteerd, verdacht van handel in Duitsche meisjes, die in de groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag in z.g. „betrekkingen" werden geleid. Giste- ren is hij naar Aurich overgebracht. WEER OP VRIJE VOETEN. De winkelier Th. G., die de vorige week in Haarlem is gearresteerd als verdacht van verduistering van J 3500 ten nadeele van den winkelier M. te Leiden, en naar Leiden was overgebracht, is na verhoor weer op vrije voeten gestcl.! M GEVALLEN.™ De 34-jarige schilder J. tie Or. is Woens- ig op de buitenplaats Te Werve onder Rijs- wijk van een ladder gevallen. Zwaar gewond werd hij naar het gemeente-zickenhuis te 's-Gravenhage vervoerd, waar hij kort daar- na is overleden. E'RNSTTGE Ml SHANDE'LINO. Woensdagnach't omstreeks half 3 werd 'n politieagent op den Schiedamachendijk te Rotterdam aangesproken door die naaister Mi. J. die hem vertelde, dat een half be- schonlken man haar kamer, gdegen op de derde verdieping v66r van een huis in de Ze- venlhuissteeg was binnemgekomen en haar mislhandeld had. In de Zeven'huissteeg ge komen werd moordgeroep gehoord en 'zag men dat iemand met een sitoto de ruiten stuk sloeg van de kamer hiervoren bedoeld. De pditie, die rich in huis begaf, vond op het portaal1 der derde verdieping een man liggeni, die hevig bloedde en aan het hoofd en de rechterzijde van' den ibuik zwaar ge wond was. Die man, A.B. genaamd en in Den Haag woonaching, wend naar het zie- kenhuis vervoerd. Gistermorgen was z'n toe stand niet levensgevaariijk, hoewel1 hij ern stig bloedverlies heeft geleden. In de Zevenibuissteeg vernam de politie venvolgens, dat men een man, gekleed in een grijs costuum,, heeft zien wegloopen Die man wend opgespoord en gevonden op een kamer op den Schiedamsehendijk, waar hij tijdelijk verblijf houdt. Het is die Spaansche zeeman R. R. D. uit Oviedo. HSj! werd te bed liggendie aangetroffen en in de kamer vond men een grijis costuum' geheel miet bloed be- vlekt en daarop een1 met bloed doortrokken badbanddoek, waarmede met blijkbaar bezig was geweest om de bloedvlekken te verwijde ren. De man wend aangdhouden en naar het politiebureau in de 'Groote Pauwensteeg ge- bracht. Tevens i« aangehoudlen en naar het- zelfde politieibureau gahraeht de naaister M. die venmoedelijk de verwonding op het oofd van A. B. heeft toegefaracht tengevol- ge vkn een slag met een melkflesch. De Spanjaaid heeft waarschijnlijk uit ]a- loezie gehandeld, aangezien hij; betrakkingen met de naaister ondenhield. BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGE- NiAREN EN BOUWONDERNEMERlS In de vergadering te Delft van het Cen- traal comite van den Nederl. Bond van Huis- en grondeigenaren en Bouwondeme- niens is't aftredende bestuur met algemeene stemmen herkozen. Na eenige d'iscussie werd de voorgestelde statutenwijziging, die mogel'ijk zal maken dat alle Nlederlandsche vereenigingen van grond- en' huiseigenaren en bouwondeme- mers kunnen toetreden, aangenomen. De afd. Delft bood den voorzitter een bord aan van: de fabriek de Porceleyne Fles, met het Deutsche stadhuis en een toepasselijke in- scriptie. net congres van den Bond werd's mid dags te 2 uur geopend door den burgemees- ter van Delft mr. G. van Baren. BRAND. Gister brandde te Oss de woning van L. v. d. Berg, gelegen aan den ouden Molenweg, af. Behalve enkele stoelen, ging ook den ge- heelen inboedel in vlammen op. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Heden is te Dordrecht de 146ste jaarlijk- sche algemeene vergadering der Ned. Mtp. v. Nijv. en Handel geopend door Dr. F. r. Posthuma met een rede over het onderwerp „De vicieuse cirkel". DE NBDERLANDSGHE SPOORWEGEN ALS EXPEDITEURS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Het Land van Maas en Waal te Nijr megen heeft er de aandacht van' den minister van waterstaat op gevestigd, dat de directie van de Nederlandsdie spoorwegen den laat- sfcen tijd tracht door bemiddeliiig van haar personeel' zooveel mogelijk klanten tot zich te trekken voor de inklaring van uit het bui tenland aangekomen zendingen; ze gaat zelis openlijk den strijd tegen de expediteurs aan, door in den onlangs verschenen en door haar uitgegeven offideelen reisgids te adver- teeren, ,.snelle en voordeelige inklaring van uit het fmitenland aangevoerde goederen zander tusschenkomst van expediteurs." Wel is waar hebben de spoorwegen .rich steeds op verzoek van geadresseerden met de inkla ring belast, zonder daarvan zooals thans een bepaald bedrijf te maken. Het laatste is thans iinderd'aad het geval cn ontvangers van goederen worden o.a. op de gelegenneid op- merkzaam gemaakt een doorloopende mach- tiging tot vrijmaking van zendingen te tee- kener, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt, dat de aangifte tot inklaring reeds dadelijk na aankomst der zending gcreed ge- miaaikt kan worden, zoodat daardoor zoowel de inklaring als de aflevering der goederen bespoedigd wordt. Daar net personeel der spoorwegen de vrachtbrieven voor alle geadresseerden in handen heeft, is't begrijpelijk, dat rij' daar door een prachtige gelegenheid bezitten, om, vooral ook voor de toekomst, de ontvangers van goederen niet alleen als clitoten voor de afdeeling Inklaring" der spoorwegen, maar ook voor andere werkzaamheden, die tot nu toe aperiaal door expediteurs worden verricht, te winnen, daar bij de kennisgeving van aankomst formulier yam aanbeveling wordt bijgevoegd. De Kamer is van oordeel, dat door een en ander aan de expediteurs een zeer groote en deloyale concurrentie wordt aangedaan; dat vele expediteurs door dte algemeene malaise worden getroffen; maar vooral degenen, dte door den stilstand .van het goederenvervoer in bezet Duitschland toch reeds zeer moei- lijke tijdten: doormajcen, en him personeel slechts ten koste van groote geldelijke offers in dienst kunnen houden. De Kamer is dan ook de meening toegedaan, dat deze concur rentie der spoorwegen, zijne 'n semistaats- bedrijf, niet toelaatbaar is en verzoekt mits- dien te willen overwegen, in hoeverre het mo- gelijk is deze concurrentie te doen ophoudten, of haar in elk geval tot ue kleinst mopelij'ke afmetingen te doen reduceeren. L1EFDESDRAMA TE EINDHOVEN. Donderdag is door de gemeente-politie van Eindhoven de verdachte A. B. K., kellner te Eindhoven, binnengebracht, voor den Officier van Justitie geleid en door dezen in verhoor genomen. KORTE BERICHTEN. De Bank van Handel en Industrie te Rotterdam is failliet verklaard. Proyinciaal nieuws UIT OUDORP. Donderdagmiddag om 4 uur landde, zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag me- dedeelden, een militair vliegtuig, het Spijker- toestel No. 51, wegens motorddect op een stuk weideland van den heer Bijman. Doordat het toestel in. een greppel geraakte, kwam het op z,ijn kop te staan en brak de propeller. De vliegeniers luit. Kohler en korporaal Van Bergen v. d Grijp konden daardoor hun reds van den Helder naar Schiphol niet voortzet- ten. Gelukkig hadden de bostuurders geen let- sel bekomen. ALRHAARSC11 CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1