Alkmaarsche CDurant GRATIS Voor bestelllngen N.V. Boek- en HandelsMkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. I* 161. 19SS. Hondsrd Yljt id Twlntlgste Jaargang, frtjdag 29 Jnni. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Lann gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 27 en 28 Jnni 1923: Kolaren portcmonnale met inlhoud en een rozenkrans met ring. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27 en 28 Juni 1923: Sportriem, J. G Boots, Zeglis No. 55; mu- zickstuk standaard; B. Hilckman, Langestraat No. 27zilveren armband, J. M. Brakenhoff, Wildemanstraat No. 4; z,ilveren horlogeket- ting, J. Meijer, Langestraat (sigarenmaga- zijn); zweep, J. Amoureus, Geesterweg No Zijn); zweep, J. Amoureus, Geesterweg No. 16; zilveren naaldenkoker, Koos Oudt, Mient gustij Nocri Landbouwcrediet, dam; bril, Pascha, Tienenwal No. 17; post- duif, gemerkt en genummerd, W. v. d. Meij, Stuartstraat No. 25. Wanneer men woder in het bezit is van het vcrloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van Po litie. Provlneiaal Meuws UIT BERGEN. De kalender toont aan dat we zomer heb- ben ofschoon het weer zeer dikwijls doet ge- voelen alsof we in den herfst waren. Gndanka dat gure weer herbergt Bergen zoo langzamerhand opnieuw zijn zomergas- ten. In verband hiermede zal er van af1 Juli a.s. in het „Oranje Hotel-" een strijkje aanwezig zijn, gevormd door drie conserva- toristen viool, eel en piaino die er da- gelijks, 's middags en's avonda een paar uren zullen musioeeren. Eenigen tijd geleden werd ons de gelegienheid gegeven hen te ko- men hooren en wat zij toen ten beste gaven mag als eerste klas werk ibeschouwd wor- den. Zij bezitten een uitgebreid repertoire, te- vens groot in verscheidenheid. En waar het „Oranjehotel" door zijn nieuw terrein, en zijn geheele aanzien al tot een bezoek uitnoodigd, hoeveel te sterker zal die drang niet worden wanneer er van af a.s. Zondag, de muziek dezer drie talent- voile jonge mlusici weer klinkt en mien er op warme dagen waarop alien hopen, zich aan een frisschen dronk kan laven of bij gurem weersgesteldheid (waarop wij niet hopen) den verkleumde bezoeker ook wel iets warms wij spreken uit ondervinding kan beko- menl! De raad vergaderde gistermiddag ten 2 ure. Aanwezig alle leden. De notulen van de vergadering van 15 Mei werden na eenige redactiewijzigingen vastgesteld. lngekomen waren: Goedkeuring op de begrooting van 1923. Goedkeuring tot het opnieuw verhuren van het postkantoor. Voor kennisgeving aange- nomen. Voor kennisgeving werd mede aangenomen een adres van de gemeente Smilde, waarbij adhaesie wordt verzocht op een adres waar bij verzocht wordt om den van het gemiddelde van de jaren te nemen. De heer Hoksbergen zou, in verband met het verslag van den schoolarts, gaarne zien, dat B. en W. een conferentie hielden met den schoolarts. Uit diens rapport bleek niet waar- om hij de Bijzondere Uloschool niet bezocht. Ook zou hij gaarne zien, dat er bevoegdheid werd verleend om kinderen wegens onreinheid naar huis te zenden. De waschgelegenheid in de openbare school is onvoldoende en spr. zou ook gaarne zien, dat daar twee vaste wasch- bakken werden gemaakt. De voorzitter zeide dat reeds eerder over de waschgelegenheid van de openbare school in den raad was gesproken. De andere hee- ren ontkenden dit. De voorzitter was wel genegen de wensche- lijkheid er van te onderzoeken. De heer Hoksbergen oordeelde het gerecht- vaardigd te eischen, dat de kinderen gewas- 8chen op school komen. Wie het niet doen le- veren gevaar op voor de anderen. De voorzitter oordeelde dat men niet te sterk in het individueele leven van de burgers moet ingrijpen. Hij oordeelde dwangmidde- len erger dan de kwaal. Vroeger waschten ve- len zich niet en volgens dokter Blok wordt dit veel beter. De heer Hoksbergen betreurde het, dat vele ouders het nut van een schoolarts niet be- grijpen. Spr. kent gevallen, waarbij ouders zich niet aan het advies van den schoolarts stoorden, om zwakke kinderen slechts des morgens naar de school te zenden. De voorzitter vond dit ook jammer, doch daartegen was weinig te doen. De heer Hoksbergen wilde officieel de me- dewerking van de ouders inroepen. De voorzitter was daar niet tegen, doch z. i. moest dit door de ©nderwijzers geschie- den. Het was voor alles een schoolzaak. Op een vraag van den heer Baltus, deelde de heer Hoksbergen mede, dat het aantal on- reine kinderen het grootst is op de R. K. Bij zondere school, daarop volgt de open- bare. In Amsterdam werden reeds vroeger kinderen die niet gewasschen waren van de l school verwijderd. Spr. oordeelde dat dit wel paedagogisch werkte. De voorzitter wilde voor alles het goede door overreding bereiken. Punt 3 was de vaststelling balans en winst- en verliesrekening van het Gem.-Woningbe- drijf dienst 1921. Werd conform vastgesteld. Aan de orde was hierna de vaststelling 3e suppl. gemeente-begrooting dienst 1922. Eveneens conform vastgesteld. In behandeling kwam nu een voorstel van burgemeester en wethouders. tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uit- gaven dienst 1922. Punt 6 was de aanvraag der Berger School- vereeniging om een gemeentelijke bijdrage bedoeld in art. 102 der L. O. wet over 1922 en om een voorschot op de gemeentel. vergoe- art. 101 cn 102 der L. 0. Wet voor 1923. De Voorzitter stelde voorop, dat de wetter lijke weg bewandeld moet worden. 3. en w. hadden zich nog eens tot den Mi nister gewend en het was gebleken, dat het weinig waarschijnlijk is, dat art. 206 van de wet op het L. O. alleen slaat op de vergoe- ding wegens leerkrachten en met op de in- standhouding der doode middelen. De heer Swaan was van meening, dat de vergoeding niet behoefde te worden gegeven. De Voorzitfer: Op grond waarvan niet? De heer Swaan: Omdat niet voldaan wordt aan de letter der wet. De Voorzitter: Op welke gronden meent U dit? De heer Swaan: Ja, 't is mij meegedeeld. Ik geloof niet, dat zij er recht op hebben. De Voorzitter: Ja,ik geloofDe kwes- tie is, hoe staat de zaak als net puntje bij het paaltje komt? Art. 206 heeft het over het feit, dat het Rijk betaalt voor de leerkrachten ondanks het feit, dat de school niet voldo'i aan het ten achtste van art. 89 omschrevene. Nu verwijst art. 101 juist naar dat artikel en men kan zich de vraag stellen, of het ook geldt voor hetgeen de gemeente moet uitkee- ren voor de doode middelen. Wij moeten nu alleen het wettelijke van de kwestie onder de oogen zien. De redactie van het antwoord van den Minister had spr. anders verwarht. Maar wij moeten niet vergeten. dat de wet- ever de zaak anders beschouwd dan wij. Wij ebben hier gezegd: „Wat kunnen we doen, om er af te komen?", maar de Minister staat niet op dat standpunt, hij wil de wet naleven. De regeering ketst alleen die aanvragen, die in strijd zijn met de wet en het zou alleen nog kunnen zijn, dat alsnog open blijft. dat wij het mogen doen, maar niet moeten doen. Spr. kan echter niet veronderstellen, dat het niet motet. De heer Bogtman was van meening, dat de Raad tegenover de Berger School vereeni- ging voldoende soepel was geweest. De ge meente had de schoolgelden kunnen innen en die niet behoeven terug te geven. Ze deed dit niet. Doordat de Schoolvereeniging kinderen van de Openbare School heeft weten weg te stroopen, kosten ze de gemeente geld, aange- zien de gemeente hierdoor enkele leerkrachten niet van het Rijk vergoed kreeg. Volgens art. 88 tot en met 96 van de L. O. wet moet een school aan zekere eischen voldoen. De Voorzitter: Maar daar tegenover staat art. 206. De heer Bogtman: M. i. was de Rijksuit- keering onwettig. Dat zij deze gekregen heb ben, berust op een on juist advies. Het antwoord van den Inspecteur en van den Minister is een half antwoord. Wij kun nen ons dus aan de wet houden, als wij er niet op ingaan. De Voorzitter: Wij moeten ons altijd aan de wet houden, cadeautjes worden hier niet gegeven. De Minister zou art. 206 niet heb ben aangehaald, indien de school wel aan de eischen voldeed. De heer Bogtman: Wij moeten zeggen, dat in 1920 de school niet aan de eischen voldeed, en dus niet betalen. De Voorzitter: Maar de school is in 1920 in aanmerking gekomen voor de verg want zij heeft haar gehad. Nu rest, wat zegt: „Had de school wel in aanmerking mogen komen?" Maar wanneer U art. 101 leest, dan ziet u, dat het Rijk de voorwaarden stelt en dat het een groote vraag is, of dit ook voor de ge- ineentebesturen geldt. Spr. wil dit nog wel eens aan Ged. Staten vragen, maar als het wettelijk is, dat wij moeten betalen, dan die- nen wij dit te doen en dan wil spr. het maar gauw doen. Dit geldt voor alle dingen, die de gemeente lasten opleggen. De wet is z66 opgesteld, dat de gemeente het niet nader behoeft te bezien. Wij geven geen cadeautjes, maar moeten aan den anderen kant zeggen: „Wat de wet ons voorschrijft, doen wij." De heer Hoksbergen: Het is wel zoeken naar den bekenden weg. De VoorzitterDat meen ik ook en daarom vraag ik: Is er iemand, die een juridische re- deneering naar voren kan brengen, om die voor te leggen?" De heer Bogtman: Die is er, maar dat kan niemand beter doen lan U. De Voorzitter: Maar de Minister bepaalt de wet. Den heer Apeldoora was het ook opgeval- len, dat het antwoord van den Minister niet direct houvast geeft. De Voorzitter: Volgens de strekking van de wet moeten wij betalen. Vraagt men, of er nog iets blijft af te dingen op hetgeen het Rijk gedaan.heeft, dan zeg ik: „Neen." De heer Bogtman oordeelde, dat de school vereeniging tengevolge van een fout van den Inspecteur de uitbetaling heeft gekregen. Spr. wil zonder meer afwijzen, omdat het z.i. vol gens de wet niet goed is. De heer Baltus was overtuigd, dat dan toch de beslissing zal komen, dat Bergen zal moeten betalen. De Voorzitter geloofde dit ook en hij zou dit onaangenaam vinden. De Minister heeft dan het recht te zeggen: „Waarom vraag je dan mijn advies." De heer Bogtman: Het gaat er om, dat zij 4 Nov. 1920 geen gebouw hadden, dat aan de eischen voldeed en zij hadden dus geen recht op de vergoeding van het Rijk. De Voorzitter: Dat het gebouw niet vol deed, daaraan twijfelt niemand, maar het Rijk heeft de vergoeding gegeven en mogen wij nu zggen: „Dat doen wij niet." De heer Bogtman: Natuurlijk. Wat kan ons dat schelen. Omdat het Rijk een flater gemaakt heeft. Moeten wij dat nu ook doen? Het praeadvies van B. en W. heeft mij ten zeerste bevreemd. De Minister zegt nu niet of het goed is of niet goed. Er is dlleen een advies van den Inspecteur en daarop geeft de Minister een soepel antwoord. Het gaat niet om de knikkers, maar om het principe. De heeren Hoksbergen en Apeldoora ont kenden dit. De Voorzitter betoogde dat het juist om de knikkers gaat. Spr. wil den Raad voor de zooveelste maal een beslissing achteraf be- sparen. De heer Apeldoora gevoelde veel voor een mondeling onderhoud van den Voorzitter met Ged. Staten. Wanneer dan blijkt, dat de ge meente aan de hand van de wet moet betalen, dan wil spr. doen, wat volgena de wet plicht it. een z&kje A.J.P's Grenadine-Bant inieder pakje A.J.P's Amandeltjet-Pudding. TIJDELIJKE RECLAME I 6 De Voorziter wat van dezelfde meening. Spr. vindt bet naar tteedt met betlittingen achteraf te komen en noodigde den heer Bogtman uit zijn gedacbten op schrift te stel len. Spr. wat dan genegen, die voor te leg gen, doch overigens wilde hij afwerk makea en niet blijven harrewarren. Aldus werd besloten. In behandelink kwam hierna het voorstel van Burg, en Wethouders om ten opzichte d^r bereidverklaring tot betaling der bijdra- gen voor de instandhouding der Handels- scholen te Alkmaar voor leerlingen uit Ber gen, de bereidverklaring uit te strekken tot alle leerlingea De Voorziter: Dat is ook een principieele kwestie. Spr. lichtte dit nader toe. Het hoofd- geschil is, de verplichting voor de buitenge- meenten om te betalen voor interne kinderen te Alkmaar. Voor het standpunt van beiden is wat te zeggen. Spr. adviseert om de ver plichting te aanvaarden. Bergen zal boven- diert* geen interne kinderen krijgen. De -heer Bogtman had het van Alkmaar verkeerd gevonden om voor leerlingen, die reeds waren toegelaten een verhoogd school- geld te vorderen. De Alkmaarsche Courant sprak in dat opzicht ten onrechte van het parisiteeren op Alkmaar. Er moet echter ver- haal zijn op gemeenten waar de kinderen vandaan komen. Spr. gaat dus met de rege- ling accoord. Besloten werd de regeling te aanvaarden. Punt 8 was een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet groot 1600. voor het npmen van een proef tot verbetering van den Bergerweg. De Vo'orziter betoogde de wenschelijkheid om een stukje goed te maken en steeds meer te doen naar verhouding van de financieele draagkracht. Spr. wil een bazalt-oppervlakte van 7 M. breedte. Het idee is om het te doen tegenover de boerderij van den heer Bak. De heer Bogtman wilde liever iets meer uitgeven, mits na de volgende begrooting. De Voorzitter betoogde het ongewenschte daarvan, omdat het procede dat moet worden toegepast in den zomer behandeld moet worden. De heer Bogtman vond het voorstel ook daarom bezwarend, omdat z. i. de Kogerfdijk voor het groote verkeer is aangewezen. Voor het snelverkeer is het geen bezwaer dat deze weg iets langer is. Wil men een proef nemen, dan moet die ge- nomen worden aan den Kogendijk. De Voorzitter: De commissie besloot toch de proef te nemen aan den Bergerweg. De heer Bogtman ontkende dit. De heer Apeldoora oordeelde de verbree- ding van den Bergerweg meer mogelijk dan die van den Kogendijk. Het laatste zou z. i. meer kosten. De Voorzitter las het besluit van de wegen- commissie voor. Z. i. stond vast, dat eerst de Bergerweg behandeld zou worden. De. Bergerweg kan gemakkelijk op 7 M. breedte behard worden zonder onteigening. De heer Bogtman hield staande dat eerst onderzocht zou worden, de mogelijkheid om den Kogendijk te verbreeden. De Voorzitter bepleitte de proef aan den Bergerweg. Deze moet toch onderhouden worden en bestrating kost duurder. Er is een ingenieur naar Engeland geweest en wat B. en W. willen toepassen voldoet zeer. Boven de bazaltslag komt een procede, dat het mid den houdt tusschen asphalt en teer. De heer Baltus betoogde dat men de onder- houdskosten niet uit het oog mocht verliezen. De Voorzitter wilde in ieder geval de proef nemen. Is het goed dan kan men er mede doorgaan. De heer Baltus wilde in geen geval de Ko gendijk uit het oog verliezen. De Voorzitter betoogde, dat dit geenszins de bedoeling was. Alleen een proef met de beharding werd beoogd. Met algemeene stemmen werd tot de proef- neming besloten. Het hierna in behandeling komende punt was een voorstel van B. en W. om aan den bewaarder van het Gem.-museum 50 pet. van de entreegelden te vergoeden en voorts B. en W. te machtigen in bijzondere gevallen ont- heffing of reductie op de entree's te verleenen. Conform besloten. Wtardf vervolgd UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de heer G. Keioer, wclbe onder zijn gewone dagelijksche bezig- heden door, leerde voor commies, heeft na slechts een jaar studie, met gunstig gevolg exainen afgelegd en ontving reeds eene aan- stelling als zoodanig met tot standplaats Leuth bij Nijmegen. Hedemniddag vergaderdten onder voor- zitterschap van den heer Jhr. van Spengler, burgemester van Zuidscharwoude, het be- stuur van de Groothandelaren-Vereeniginig i„De Koophandel" met de verachillende bestu- ren der organisaties van transportarbeideis, ncvens hoofdbestuursleden, om tot een oplofr- sing te komen v66r 1 Juli aangaande het inla- deii der groenten. De uitslag is nog onbe- kend. UIT HEEMSTEDE. De nog jeugdige vereeniging „de Nards", opgoricht ter bestrijding der Narcisvlieg, telt reeds ruim 1400 kweekers, die aUen zijn aan gesloten bij den Onderlingen Keurings- dienst. De beplante grond dezer aangeslote- igt pl.m. roeden met Narcisbollen. nen bedraagt pl.m. Yz millioen Rijnlandisiche Bedoelde keuringsdienst is een ondenleel van de Nederlandsche Vereeniging voor Bloembollencudtuur. DE NOORDERMARKTBOND. Woensdagavond vergaderde te Noord- Scharwoude het bestuur van dezen bond. Alle leden waren aanwezig, metuitzondering van den heer Ligthart. Na opening der vergadering en lezing der notulen, naar aanleiding waarvan door den veilingsleider werd medegedeeld, dat keyring van aardappelen namens den Plantwiiziekte- kundigen Dienst voor het vervolg op hot laad- ?n terrein zal kusnec geschloden, eet dat daar- voor door den Minister van Landbouw zijn aangcateld de heeren J. Ootjer# en J. Zwart In een tweetal vergaderingen, onder leidmg van den heer Valitar, is deze zaak voor elkaar gezet Hierin werden de voorschriften vastge steld en tevena een algemeene maat bepaald. Lagaande 1 Juli is deze voor groote bepaald op 33 m.M., voor dxielingen op 26 m.M., ter- wijj tevens werd vastgesteld, oat aardappelen hoogstens 4 pet. aarde zullen mogen bevat- ten. Met dezen keur wordt tevens een veilings- incrk ingevoerd, vorloopig bestaande in een nummer, doch wat men mettertijd1 hoopt door ecu bepaaid'eigen merk te kunnen vervangen. Besloten werd met algemeene stemmen met de zustervereenigingen in dez omgeving met een collectiyeve inztndiug deel te nemen aan de in September te houden groote tentooo- stelling te Amsterdam. De Heer Ootjers werd aangewezen tot ver- tegenwoordiger in de daarvoor samen te stel len voorloopige commissie van uitvoering. Eveneens werd de heer Ootjers aangewezen tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring aer te Aalsmeer gevestigde Tuinbouw- Aankop-Centrale, waarvoor de beschrijvings- brief was ingekomen. Hierna kwam in behandeling een schrijven der vereeniging „Koophandel", met het oog het afloopen van het contract met de ransportarbeiders-organisatie op 1 Juli a.s. en hetmislukken der pogingen om tot een nieuw contract te komen. Nadat door den voorzitter de gang van za- ken was medegedeeld betreffenae het optre- den der Veilirigsbesturen, nadat door „Koop- handcl" was besloten het bestaande contract niet te bernieuwen, volgde een zeer langdu- rige di9cussie waariut bleek, dat algemeen wordt betreurd, dat onze bemiddeling niet heeft mogen leiden tot een vergelijk. Waar de zaak op het doode punt stond, hebbeni de vei- lingsbesturen getracht den wagen weer aan't rollen te krijgen, waarom men het van de transportarbeidere niet goed gezien aclit, de meening der tuinbouwers in dezen niet te willen aanhooren, terwijl anderzijds toch ook wel wordt erkend, dat eerder het gevoelen der transportarbeiders gevraagd had kunnen worden, en wat onze veiling betreft over de werkwijze niet ongunstig wordt ge- oordeeld. Evenwel, men staat voor't feit, en er dient voor gezorgd, dat de werkzaamheden op de veiling haar beslag kunnen krijgeq.', zoodat maatregelen daaTtoe gefroffen moeten wor den, al hoopt men nog, dat het ter elfder ure tusschen „Koophandel" en de transportiarbei- ders tot een oplossing zal mogeni komen. Besloten' werd dus, zoo nooddg zelf het werk te verrichten, doch dit door den handel te doen betalen volgens het voorgestelde ta- rief, terwijl bij de lading de handelaar of zijn vertegenwoordiger aanwezig zal moeten zijn Voor der egeling werd een vaste commissie van 6 personen aangewezen, welke beurto- ling door nog 3 andere bestuursleden, zoo noodig, zullen worden bijgestaan. Indien er geen oplossing komit v66r I Juli, achttc men het gewenscht, dat de tuinbouwers zelf met hun producten ter veiling komen. Met den wensch, dat de genomen besluiten niet tot uitvoering behoeven te komen en dat de resultaten van het nieuwe seizoen beter mogen zijn, dan het zich voorloopig laat aan zien, sloot de voorzitter de vergadering. UIT STOMPETOREN. De Commissie tot Wering van Schoolver- zuim in deg emeente Oterleek heeft in hare vergadering van 28 dezer tot voorzitter be- noemd de heer P. Dekker, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. van Albada naar Alkmaar. UIT NOORDSCHARWOUDE. De raadi dezer gemeente vergaderde Don- derdagavond voltaillig. Bericht was ingekomen dat alls gemeente- veldwaohter benoemd is de heer G. J. H. Leuring. Het belkende .adres van Britseradeel in1- zafce Godslastering stelden B. en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen. !Na eenige besprefcing, waarbij de heer Barten vooratelde er wel op in te gaan, werd het voorstel met 23 stemimen aangenomen. Het sdhrijiven van dien M'inisiter inzaike tapverbod biji jiubiieuimfeesten werd op voor stel van B. en W. voor (kennisgeving aange nomen. De oomimissie voor de lichibedrijven stelde voor om. de vexordening inzaike levering van electrischen stroom zoodanig te wdjzigen, dat de conserven^fabrieken alleen buiten de lichturen.' krachtstrooni mogen gehruiken; dit omdat het gebruik van die inrichtingen van dien aard is, dat door enkele uren de maximale belasting zoodanig wordt opge- voerd, dat het een jaarlijksche schadepost beteckent van circa f 1500. Oolc werd de bevoegdheid gevraagd om zoo noodig voor andere bedrijveni een sper- schakeTaar voor te schrijveni De raad ging met deze voorsteien ac coord. Op het bekende adres van Smildie inzake regeling belastingheffing werd besloten ad- hacsie te betuigen. Aan de gei tenfokvereeniging werd op voorstel van B. en W. ingevolge verzoek een subsidie toegelkend van 10 gulden. Het Hiarmoniegezelschap Excelsior deed een scfariftelijik verzoeJ? om subsidie, doch B. en W. stelden voor 0m1 dit verzoek bij de be grooting voor 1924 te behandelen omdat voor dit jaar hiervoor reeds 2'5 gulden is uitgetroUdcen. Aan de afdeeling Alkmaar van1 de veree niging tot zedelijke verbetering van gevan- genen werd voor deze en vorgemdie jaren een subsidie toegelkend van 10 gulden Ingevolge ingekomen berichten heeft de ze gemtente te betakn aan de middelbare tedhnische school te Haaiten 181.48; aan het Gymnasium 70.50; aan de RijkShoogere Burgerschoot te Allkmaar 275.03 en aan de Huishoud- en imdustriesdiool en de Am- badhtsdhool te Alikimaar een nog niet vast gesteld bedrag, welke bedragen geen van alle op de ouders mogen worden veilhaald. Voor de Handelsschool te Alkmaar moet 477.48 54 en voor dte Hooge-handelsschool' aldaar moet 24i5.79y^ betaald worden, wellce bedlragen ingevolge verordening edh- ter van de ouders kunneni worden terugge- vorderd. (Als Ged. Staten daar geen stokje voorsteken. Red. Alkm. Crt.). De voorzitter deed mededeelinigi van een van boekwerken en ttjdschriften, zoowel binnen- ale bnitenland- eche, houdt zich beleefd aanbe- yolen schrijveni van den directeur van de handels- 6Cholen te Helder waarin wordt meegedeeld, dat daar de schoolgelden voor de buitenker- lingen niet hooger zijn dan van die te Helder en dat van de gemeentebesturen geen bijdra- gen gevorderd worden. De voorzitter achtte het in het belamg der ouders om deze mededeeling te doen, terwijl Z. E. de hoop uitspreekt, dat de ouders bij het dienken aan de toelkomst hunner kinderen ook denken aan de U.L.O. school aihier. Aan J. Koomen en W. J. Smit werd de noodige afschrijving verieeod op de honden belasfang. IDe schoolgeldregeling voor dte U. L. O - school ondergaat in veraand met een nieuwe wetsbepaling zoodanig wijziging, dlat niet meer net zuiver inkomen, doch het btelast- baar inkomen na kinderaftrek in aanmer king genomen wordt. Ingevolge circulaire van1 Ged. Staten stel den B. en W. voor om het salaris van den gemeenteontvanger te regelen <5p 800 gul den met 4 eenj.aarlijksche verhoogmgen van 75 gulden. De heer Duyves vond (fit te hoog. Hij achtte de werkzaamheden niet van dien aard, dat dit bedrag noodig was en stelde 700 gulden voor zonder verhoogingen Geruimen tijd werd hierover van gedach- ten gewisseldi, doch1 ten slotte werd het voor stel van B. en W. met 61 stem aange nomen. Hierbij. werd nog eens terdege naar voren gebracht wellce geschiedenis deze gemeente- te met ambtenaren aehter den rug heeft, waardoor des te meer een goed ambtenaar gewaardeerd moet worden. Het adires Grootebroek inzake salarissen van Burgemeestersi, secretarissen en ontvan- werdi op voorstel van B. en W. voor inisgeving aangenomen. Van Ged. Staten was een sdhrijVen inge komen' in verband met verhaal van pensioen bijdragen. Besloten werd de bdjdragen van 4 pet. ook op de nieuwe wet van toepassing te brengen. IB. en W. stelden voor om in de politiever- ordening op te nemen, dat de ingezetenen verplicht zijn bij gladde wegen deze te be- strooien. tDe afgeloopen winter is met een beleefd- verzoek de proef genomen, doch' deze proef is mislukt. Het voorstel werd ten zeerste bestreden door den heer Heeman; die zooveel bijval vond, dat na breedvoerige bespreking het voorstel van B. en W. met 6—1 stemmen verworpen werd; Alleen wethouder Barten stemde voor, omdat het z.i. voor de ingezetenen een ge- ringe moeite is en een ieder wel iets te strooien heeft. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het uurwerk in de gemeentetoren af is. De klok gaat niet meer. Alles is versfleten. B. en W. hopen in de eerstvolgende ver gadering met voorstollen te komen om in dit euvel te voorzien. Het is geen meevaller doch het komit niet onverwacht. Hierna werd de vergadering gesloten. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de vergadering van gister waren ver- schillende wetsontwerpen w. 0. de Dienst- plichtwet, aan de orde, die alle zonder dis- cussie of stemming werden aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 ur. Na afloop der openbare vergadering zullen twee ontwerpen in de afdeelingen wor den onderzocht, benevens vermoedelijk het Hanze-credietontwerp. De Voorzitter zal dan de Kamer 10 Juli, 's avonds halfnegen, weer bijeenroepen. TWEEDE KAMER. In dte vergadering van gisteren werd voort- gegaan met hetw etsontwerp Wijziging van hoofdstuk VII'B der Staatsbegrooting voor 1923 (Steun aan Hanzecredietbanken). De Minister van Financien had een wijr ziging aangebracht. De omschrijving van den begrootingspost luidt thans Art. 138a. Uitgaven, voortvloeiende uit af- loopende garanties, door het Rijk aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den middtenstand en de Nederlandsche Bank verleend ten behoeve van crediet tvaardige middenstandsbedrijven, die ten gevolge van moeilijkheden, waarin middenstandscrediet- banken verkeeren, buiten staat zouden gera- ken hunne bedrijven voort te zetten. De heer v. d. W a e r d; e n (S.D.) repii- ceerde. Hij verklaarde, dat de regeering ge- heel en al is tegemoet gekomen aan zijn wenschen en al is het niet met geestdrift, zijn fractie zal v66r stemimen. De heer V a n G i j n (V.B.) meende, dat niet alle bezwaren zijn weggenomen nu de post geen memoriepost meer is en de Hanze uitd e omschrijving is veidwenen. 't Is thans eigenlijk een principieele beslissing gewor- den. E)e heer D u y s (S.D.) betoogde, dat het een gansch ander wetsontwerp is gew.rden Bs de Minister nu zelf te vreden ove" zijn wijze van doen ir. de voorbereiding van dit ontwerip? Het blijkt nu maar, dat de opzet zeer overhaast is behandeld en dat het an- dters werd zoodra mem ve'der over de zaak nadacht. Spr. keurde het af, dat de Minister de Kamer van teten tot zes heeft laten pra- teo, terwijl hij een gehcrl ander ontwerp bij ziat had. Dat is geen manier van zaken- doen. Waarom heeft de Minister niet dade- liik zijn mededeelingen gegeven, zoodat de discussia daarmade rekening had kunnen houden. 1 r

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5