DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De buitengsmeenten en bet Alkmaarsche Handelsonderwijs, No. 152. Honderd vflf en twintigste Jaargang. 1928 Abonnementsprijs bij ToonUtbetaUng per S maanden f2.-, ft-. per post f2.50. Bewtjsn. 5 et Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco *.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No 33 ZATEEDAG 80 JUNI Buitenland. Dft tmuimer besteat ufl 3 Marten. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Ingevolge zijn belofte is de heer Haring- huizen, dezer dagen met cea lijvig dossier op ons bureau gekomen en heeft ona tier staving van vele zijner bewemgen, tal van brieven, atsdmften. en rapporten ter inzage gege- ven. Uit het langdunge onderhoud is ons ge- bleken dat bij inderdaad reden kan bebben de bouding door Alkmaar vroeger tegenover de buitengeineenten aangenomien niet steeds in aile opzicbten als de meest gewenschte te erkennen, al. widen wi| er dadelijk bijvoe- gen dat dd meeste gescbiipuinten reeds lang tot oplossing gebracbt zijn. Practische waarde beeit het nagaan van ai die geschillen uit vroeger jaren dua niet meer. Maar we kunnen ons indenken, dat de beer Haringhuizen er prijs op stelt de door hem uit de sloot opgediepfe oude koeien en hier en daar zelfs kleine kalfjes nog eens op een rijtje te zetten ter demonstratie van zijttt goed recht om het door de gemeente Alk- maar gevoerde beleid niet steeds als het meest doeltreffende te beschouwen. De heer Hj beeft in een zijner artikelen ge- schreven, dat inzake de vergadering voor het Handelsonderwijs Alkmaar in den be ginne betaling vroeg vanaf 1 Januari 1920 maar later die vergoeding vanaf September 1919 ging berekenen. Deze bewering hebben wij niet weerspro- ken, maar wij willen omdat de heer H daarop bijzonder prijs stelt met genoegen mededeelen, dat bij uit de in zijn bezit zijnde brieven kan aantoonen, dat 'zijn bewering juist is. Evenwel heeft Alkmaar te dien opzichte later een audere gedragslijn gevolgd en were niet alleen van Wieringerwaardi zooals mem het wilde laten voorkomen, maar van alle andere gemeenten de bijdrage voor den cursus September 1919 tot September 1920 slechts vanaf 1 Januari 1920 in reke- ning gebracbt. De correspondentie over deze en andere aangelegenheden getuigt niet van groot ver langen naar doeltreffende samenwerking. Het wil ons na den beer H. te hebben geboord voorkomen, dat deze een niet zoo vasthoudend tegenstander zou geworflten zijn als Alkmaar aestijds bereid was geble ken de gemaakte fouten ruiterlijk te erken men. De heer H. heeft ons verzekerd, dat de buitengeineenten het zeer onaangenaam von- den toen zij op 2 Juli 1920 kennis kregen dat zij voortaan voor het Handelsonderwijs te betalen zouden hebben, niet alleen voor de toekomistige leerlingen, maar ook voor de toenmaliige em zelfs voor de leerlingen die juist in die dagen de school zouden verlaten. Wij kunnen ons indenken, dat die terug- werkende kracht der geeischte betalingen als iets or.billijks gevoeld is. Tot restitutio van het van af Januari 1920 tot het begin van den nieuwen cursus betaal- de is het niet gekomen doordat de Raad dit niet goedkeurde. Evenwel1 is later het gevraagde niet ver- langd van de gemeenten wier leerlingen in 1920 de school veriieten wanneer er voor den nieuwem cursus geen andere leerlingen uit die gemeente meer aanwezig waren. De bewering van den' heer H. dat Alk maar van de buitengemeenten oorspronkelijk meer gevraagd heeft dan de gemiddelde kos- ten per leerlmg welke door Alkmaar zelf be ta: dd moesten worden. blijkt juist te zijn voor het jaar 1920, toen ae gemiddelde kosten 204 bedroegen en de verlangde bijdrage 225 was. Het betrof hier echter, gelijk reeds gezegd, de oorspronkelijke regeling van 1920 Toen die regeling gemaakt werd was het juiste bedrag der gemiddelde kosten over dat jaar nog niet bekend. Er moest dus een slag in geslagen worden. En deze schatting is nu later gebleken 21 te hoog te zijn geweest. In de verordening; gelijk de Raad deze ten slotte vaststelde, is men echter later de ge middelde kosten precies gaan uitrekenen en de aanvankelijke ruw6 sdiatting is dienten- gevolge gecorrigeerd. Vroeg Alkmaar eerst bijdragen in1 over- eenstemming met art. 25 der Nijverheidson- derwijswet, kort daama bracht Alkmaar de stichtingskosten tier tafel, waarmede ook in het ontwerp-contract rekening werd gehou- den. Het is begrijpelijk dat de buitengemeenten daar niet dadelijk mee acooord gingen. Anderzijds was het begrijpel'ijk dat Alk maar de stichtingskosten met over het hoofd zag waar ze steeds te berde gebracht wer- den in de rekeningen die Alkmaar aan het Rijk in verband met de suMdie-verieening inzond. Later is in den Haag ingezien, dat die tot dusverre bij de samenstelling der rekening voor de school gevolgde en goedgekeurde handelwijze minder juist was en toen heeft naturlijk ook Alkmaar de stichtingskosten ten aanzien van de bijdragen der buitenge meenten verder buiten beschouwing gelaten. Wii zullen nu niet diep op de vraag ingaan of Alkmaar zich in den beginne met de verhaalsregeling in de buitengemeenten moeid heeft. Zelfs al mocht dit het geval geweest zijn dan is men daarop toch spoedig terug geko men en heeft de vraag thans geen practische beteekenis meer. Dat de buitengemeenten bezwaar hadden tegen inzage van de rekening nadat deze door den minister goedgekeurd was kunnen wij ons indenken al mag niet vergeteo worden dat de minister ook het belang der buitenge meenten bij het goedkeuren dier rekening niet over het hoofd zou zien. Evenwel heeft Alkmaar en de heer H noemt' dat o. i. niet ten onrechte een ge- volg van de conferentie met Ged. Staten op dit punt aan het verlangen der buiten gemeenten toegegeven evenals dit ten opzichte der stichtingskosten het geval was. De heer H. toonde ons een schrijven van Ged. Staten waarin deze mededeelden geen „bezwaren" tegen door buitengemeenten ge- wenschte wijziging der verordening te hebben en meldden daarbij dit ook aan Alkmaar te zullen mededeelen. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat het hebben van geen „bezwaren" tegen een wijziging nog niet beteekent, dat men die wijziging nu ook als de meest wenschelijke regeling beschouwt. Is Alkmaar van een en ander niet op de hoogte gcstcld, dan kunnen we slechts consta teercn, dat Ged. Staten van bun belofte om Alkmaar van hun brief aan den heer H. in kennis *e stellen in gebreke zijn gcbleven. Op zwakker ijs komt de heer H. te staan waar het zijn uitlatingen over de kracht zij ner actie betreft in zooverre hij deze afmeet naar het aantal gemeenten, die zich gehee aan de leiding van zijn comite heeft over' gegeven. „Het zal U blijken", heeft hij in zijn schrij ven van 11 Juni gezegd, „dat 46 gemeenten bij ons Comite zijn aangesloten." Dit nu geeft den indruk alsof deze 46 ge meenten in de betalingskwestie terzake van het Handelsonderwijs alle nog ten voile ach ter den heer H. staan en dit heeft deze ons niet kunnen aantoonen. Hij bezit oude volmachten, in alien geval le volmachten die later niet ingetrokken zijn, maar kan niet met zekerheid aangeven h'oe- vele gemeenten van de door hem genoemde 46 nu nog achter hem staan, zelfs niet of er daaronder niet zijn die inmiddels reeds met Alkmaar tot overeenstemming zijn gekomen. Zooals bekend waren B. en W. van Alk maar verdeeld over het vraagstuk inzake de werkelijke woonplaats der leerlingen en heefi: de Raad destijds besloten op dit punt niet toe te geven. Dit punt eigenlijk een theoretisch strui- kelblok houdt Alkmaar en verschillende buitengemeenten nog gescheiden. Op de in het begin dezer maand gehouden )mit£vergadering waren, naar ons uit het rapport van den heer H. gebleken is, 19 ge meenten tegenwoordig die eenstemmig te de- zen opzichte het Comite tot optreden tegen over Alkmaar gemachtigd hebben. Dat 23 gemeenten met Alkmaar reeds tot overeenstemming zijn gekomen werd door den heer H. niet ontkend. Wei rekende hij de 7 andere gemeenten die restricties maakten tot zijn bondgenooten, wat niet juist genoemd kan worden in zooverre er daaronder wel- licht zijn die andere bezwaren hebben dan het thans nog slechts naar voren gebrachte vraagstuk van de werkelijke woonplaats der leerlingen. Ten slotte mag men zich met eenige ver- wondering afvragen of het vraagstuk van de werkelijke woonplaats van zoo groote betee kenis moet genoemd worden dat daardoor Alkmaar met een vrij groote groep van bul- lengemeenten niet "tot een overeenkomst zou kunnen komen. Dat die groep buitengemeenten juist aan dit punt bijzondere waarde hechten mag be- vreemden, eenerzijds omdat het aantal leer- ingen welke van buiten de school bezoeken en dan te Alkmaar hun intrek nemen zeer ge- ring zal zijn en anderzijds omdat nog in vele gemeenten de kosten op de ouders verhaald worden en het den betrokken gemeentebestu- ren dus koud kan laten of de vader of voogd van een uithuizige leerling al dan niet extra scboolgeld zal moeten betalen. Zouden de buitengemeenten er ha drie ja ren onderhandelen wel zoo halsstarrig aan vasthouden ook op dit punt hun zin te krij- gen wanneer niet iemand als de heer H. als eider van de ontevredenen was opgetreden? Wij hebben den heer H. geraden het stand- punt der zich aan zijn leiding of wan neer hij't liever anders gezegd heeft, aan de leiding van zijn Comite toevertrouwende gemeenten dezer dagen aan Alkmaar ken- )aar te maken. Dan is er althans aanleiding het vraag stuk van de werkelijke woonplaats der leer lingen opnieuw te bekijken. Alkmaar vreest dat door toegeven fraude in de hand zal worden gewerkt en waar de Raad zich op dit punt reeds duidelijk heeft uitgesproken is er niet veel hoop dat deze ge meente de thans goedgekeurde verordening op dit punt nog zal wijzigen. Het is duidelijk dat Alkmaar wat betreft het deelnemen van |>uiten-leerlingen aan het Handelsonderwijs veel meer afhankelijk is van de vraag of de buitengemeenten de bij dragen al dan niet op de ouders verhalen dan van de vraag of de verordening ook door de thans nog weigerachtige gemeenten zal goed gekeurd worden. Mochten in die gemeenten ouders van leer lingen tot betaling ber .id zijn, dan kan de werkelijke woonplaats dier leerlingen den gemeentebesturen vrij onverschillig blijven. Toegeven op't gebied der woonplaats zou alleen dan voor Alkmaar iets verlokkelijks hebben, indien Alkmaar daardoor de zeker heid zou kunnen verkrijgen, dat alle buiten' gemeenten van verhaai op de ouders afzagen. Het is echter zeer twijfelachtig of de heer H aan Alkmaar die zekerheid zou kunnen ver schaffen. Inmiddels is het te hopen, dat aan den veeljarigen strijd een eind mag komen en weldra het tijdstip aanbreekt waarop de heer H. zijn volgelingen het teeken geeft de strijd- bijlen maar te begraven. En bovenal is het te hopen, dat hetzi; al dan niet volgens wettelijk voorschrift het verhaal op de ouders der leerlingen spoe dig tot het verleden zal behooren. Dat alleen mag de beste waarborg voor een grooter leerlingental en dus voor grootere be staanszekerheid van onze stedelijke Handels scholen genoemd worden. DE BEZETTINO VAN HET RUHRGEBIED. Tengevolge van de arrestatie door de Duit- sche politie van twee Duitsche spoorwegbe anibten. die in dienst waxen van de Fransch Belgiscne spoorwegregie, hebben de militaire autoriteiten de stad Limbing bczet en dien Landrat benevens zeven notabelen gearres- tcerd. Er vielen geen inddenten voor. Als sanctie voor daden van sabotage te Wiesbaden en op de lijn MainzWorms be- zetten de Fransdie troepen Lorgef en Gegh- bora en braken over een afstand van 25 M de rails op. De beroovingen van de Rijksbankfilialen door de bezettingstroepen duren voort. Op 23 Juni zijn te Mulheim 7 milliard en op dienzdfden dag le Obcrhausen 2494 miliioen mark in besdag genomen. Het geheele op deze wijze door de bezettingstroepen' verkr bedrag beloopt thans 140 milliard. Dc directeur van het postkantoor te Dusr scldorf heeft geprotesteerd bij geueraal De- goutte wegens ae inbeslagneming van een milliard op het postkantoor te Dusseldorf en van 80 miliioen op dat te Duisburg. De uitgezette regeeringspresident van de Palts heeft aan' de mtergeallieerde Rijnland commissie een schrijven gericht waann hi protcsteert tf wiaaraan de er on hoezeer dit in strit betuigingen van vredelievendheid en ver klaart, dat de bevolking ondanka alles bi haar houding en in haar trouw aan het Duii sche Rijk zal volharden. Te Bochum is een dokter tot een boete van vijf miliioen Mark veroordedd, omdat hij weigerde bedden uit het ziekenhuis, door de Franschen gerequireerd, af te leveren. Qndcr bedreiging met sanctics vcrboden de Franschen turners uit de Raits deel te nemen aan een tumfeest te Miinchen. De krijgsraad te Werden heeft oen Fransch soldaat, die in het station te Essen indertijd den soldaat Schmidt heeft doodgeschoten, ver oordedd tot een jaar gevangenisstraf. De Franschen hadden Essen een zware boete op- gelegd, omdat de dader een Duitscher zou zijn geweest Blijkens een mededeeling in den gemeente- raad van Essen verloeert dc voedsdvoorzie- ning dier stad in groot gevaar. De ste onslagplaatsen van ievensmiddelen zijn aardappelvoorziening staat er treu voor. In de behoefte aan groenten worcft slechts voor 1/3 deel en aan melk voor 1/5 deel voorzien. De moeiiijkheden worden nog verhoogd, doordat de telegrafie en telefoni- sche verbindingen zijn verbrolcen zoodat de stedelijke leveranders niet tijdig aan hun' op- drachten kunnen voldoen. De Franschen bezetten gister met twee compagnieen op oorlogssterkte het station j-angen aan de lijn FrankfortDarmstadt, waardOor bet verkeer met Bazel is stopgezet, alsmede de spoorwegwerkplaatsen te Nied aan de Main. Op bcide punten waden dc rails opgebroken. Donderdag hebben de Franschen' de Ho- hensyburg bij Hagen bezet en op het gedenk- teeken van Wilhelm I de Fransche vlag gehe- schen. De krijgsraad voor behandeling van hoo- Ter beroep te Dusseldorp heeft verworpen het verzoek van den directeur Kellermann van de mijn „Gute Hoffnung" en den direc teur Falke van de Ranberger Hutte om hoo- ger beroep in zake hunne vonnissen van resp. 5 jaar gevangenisstraf en 170 milliard mark boete en 5 jaar gevangenistraf en 42 milliard mark boete. De Franschen gaan nog geregeld voort met de arestatie van hooggeplaatste ambte- naren, die zich niet schikken naar de wen- schen der bezettingsautoriteiten. De Oberregierungrat Tiemann is, blijkens >ericht uit Dusseldorf, gearresteerd en naar de Bongardschool overgebracht. Gistermorgen werden in het gebouw van het filiaal der rijksbank te Aken de hoogere beambten gearresteerd en weggevoerd. Daar- na keerde men terug en nam een groot be drag aan geld in beslag. Men schat dit be drag op 600 k 700 miliioen mark. In den loop van den namiddag vertoefden wederom vertegenwoordigers der bezettingsautoritei ten in het bankgebouw. Het dorp Hohensyburg in het district Dort mund is Donderdag door de Franschen be zet. De intergeallieerd Rijnlandcommissie heeft een verordening uitgevaardigd, volgens wel ke het verboden is, in de grenszone van he' bezette gebied nieuwe belastingkantoren op te richten voor het innen van de belastlng op de verbruiksartikelen, waarvan de dienst eertijds werd gedaan door het meerendee: der niet- uitgewezen douanebeambten. Te Gustavsburg bij Mainz is een bedrag van 4 milliaTd Mark, bestemd voor ujtbeta- ling aan stakende Duitsche spoorwegarbei 'ders, in beslag genomen. DE DUITSCHE NOTA. Poincare heeft in den Franschen Senaat verklaard, dat de Duitsche voorstellen geen antwoord verdienen, en dat de ontruiming van het Ruhrgebied slech ts zal plaats hebben naar gelang van de betalingen. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. De definitieve aanvaarding van de functie van Belgisch kabinetsformateur door Theunis valt samen met een nieuwe bespreking, welke tussche nlord Crewe, den Britschen gezant te Parijs, met Peretti della Rocca, den Fran schen onderstaatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, heeft plaats gehad en welke ge volgd zal worden door een onmiddellijke her vatting van de gedachtenwisseling tusschen Frankrijk, Engeland en Belgifi over de Ruhr- kwestie en het probleem der schadevergoe- ding. Zonder nog het resultaat van de pogingen van Theunis te kennen, schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat er thans niets meer aan een meer volledige gedachtenwisse ling tusschen deze drie landen in den weg staat. St. Aulaire, de Fransche gezant te Lon- den, zal dus al spoedig het antwoord der Fransche regeering op de Britsche vragen- lijst overbandigen, waarop de Engelsche re geering wacht. Spoeijig ook zal men- weten, of het na deze nieuwe gedachtenwisseling gunstig kan worden geacht, het denkbeeld van een persoonlijke samenkomst tusschen Poincar6 en Baldwin te opperen. HET NIEUWE BEL01SCHE KABINET. In een onderhoud met een vertegenwoordi er van de ,,Dernifere Heure" verklaarde heuqis, dat hij zich Dinsdag met al zijn vroegere medewerkers in het kabinet aan het parlement zal voorstellen. Alle ministers, die deel hebben uitgemaakt van het afgetreden kabinet, zullen hun porte- feuille behouden. Heden zal in de staatscou- rant een ministerieele verklaring verschijnen, waarin gezegd wordt, dat de koning heeft ge- weigerd het ontslag van het kabinet te aan- vaarden. Wat den militairen diensttijd betreft, de verklaring zal behelzen, dat de diensttijd twaalf maanden zal bedragen, plus twee maanden, zoolang als de bezetting van het Ruhrgebied duurt. Het effectief, dat onder de wapenen is, mag evenwel een sterkte van 49.000 man niet te boven gaan. Ten aanzien van ode Vlaamsche kwestie houdt het kabinet zich aan de formule van de gedeeltelijke verdufceling der leergangen aan de vervlaams; tite Gentsche Hooge- school. De regeeringsverklaring zal voorts nog een passage bevatten nopens den toegtand, waar in het spoorwegpersoneel en dat der P. T. T. verkeert. In de verklaring zal worden ge zegd, dat de regeering de belofte, welke door Theunis en minister Neujean zijn gedaan tijdens de spoorwegstaking, zal nakomen. De buitenlandscne polifiek der regeering zal geen verandering ondergaan. DE ITALIAANSCHE FASCISTEN BEGINNEN WEER. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Osimo zijn de fascisten wederom wqp-" rclreuen. Zij vielen lcden "ir \.,*spdiuj aan, verniel- de« jci Kiezingsbureau van de plaatselijke aideeling dezer partij, alsmede de lokalitei- ten van verschillende Katholieke clubs en het secretariaat der republikeinsche partij. Ook in andere plaatsen zijn de fascisten op gelijke wijze te keer gegaan. Het gevolg hiervan is, dat de kiezers van de andere par- ijen niet gestemd hebben. Zouden de fascisten bevreesd zijn hunne tegenwoordige meerderheid niet lang meer te zullen behouden? DE FRANSCHE BEGROOTING. De Kamerzitting is gisterochtend om 4 uur 45 opgeheven, nadat alle posten van de begrooting waren aangenomen. Ilier'onder behoort een verhooging van de credieten voor de luchtvloot met 36 miliioen ranc, uitsluitend met het oog op Duitsch- land, zooals de minister van Oorlog zei. Een der leden had gezegd: „Indien de verhooging is bedoeld als antwoord op de jongste ver klaring van den Engelschen premier Bald win, schijnen wij dus aan den vooravond te staan van een oorlog met Engeland", maar dit ontkende de minister. DE SAMENZWERING IN HONGARUE. Uit Boed*p«st wordt volgens het Hbld. meld): de politie Ice politie moest het oadereoek STAKINOLEIDERS TE BARCELONA GEARRESTEERD. Te Barcelona zijn achttien vooraanstaan- de syndicalistische leiders gearresteerd, be- schuldigd van opruiing van militairen. De minister van Oorlog heeft aan de pers mede- :edeeld, dat de arrestatie is verricht in ver- and met het feit, dat reeds e6n soldaat is gedeserteerdj terwijl ook een hoeveelheid le- xer-wapens is verauisterd. Bij huiszoekingen bij de gearresteerden werd een aantal revol vers, munitie en een groote hoeveelheid op- ruiende geschriften gevonden. Het orgaan van net syndicaat publiceerde dezer dagen een telegram van Trotski, waar in deze ae werkstakers te Barcelona aan- spoorde, den strijd vol te houden en waarin hij mededeeldc ten bchoeve van hun weer- standSkas 20.000 peseta's te hebben gezon- den. AANSLAG OP DEN VOORZITTER DER ITALIAANSCHE KAMER. Te Napels werd Donderdagmiddag de president der Italiaansche Kamer Pietravel- e op een plein door een onbekenden man aangevallen en door een dolksteek in de maag levensgevaarlijk gewpnd. .De daad schijnt be- dreven te zijn door een werklooze, die voor eenige dagen Pietravelle om een betrekking lad gevraagd. De toestand van den president is hopeloos. De dolk is de maagholte binnengedrongen. Pietravelle behoort tot de democratische frac- tie der Kamer. SPRTNIKHANIEINIPILAAIG TNi RU9LAND Men meldt uiit Rusland de verschijning van sprinikthanen, die zidh in groote menigte voortbewegen, ailles venwoestend wat zij ont- moeten. In het gouvernement Waronez zijn er verschillende districten mee beddkt over een oppervlakte van 300 vierk. K.M De spoorweg van T aszlkond heeft het verkeer moeten staikm, daar dit vexlhinderd wordt door een ware lawine van sprinkhanen, die zich uitstrefet over een front van 12 K.M. Arbeiders met sdhoppen gewapend trachten ze op te ruimen. MiEDISCHE BEHANDELINIO OP ZEE PER RADIOGRAM. Blijkens een draadloos berieht uit Kopen- hagdn i« thans de voorbereddipg gereed voor ALKMAARSCHE CODRANT. flOirkitror kii l-T ri ri _i 1 lg' -naar de jongste samenzwering staken, daar de militairen de samenzweerders in bescherming nameo en weigerden by het onderzoek te hel< pen. De meeste gearresteerden zijn reeds weer vrij. 1 gelaten en men verwacht, dat ook de anderen weldra op vrije voeten zullen worden gesteld. Daaronder bevinden zich twee burgers met den naam Kovacs en die eerste Iuitenant Bee. ker, die aan den moord op Joodsche kooplie. den hebben deelgenomen. j DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. In het Britsche Hoogerhuis heeft Curzon ver» "klaard, dat Engeland niet in de vaBtsteHing der twaalf mijlsgrens zal toestemmen. In Amerika is nog geen beslissing genomen inzake het voorstel om feuitenlandsche passa. gierssohepen, die sterken drank onder zegel binnen de Amerikaansche territoriale w&teren brengen, in beslag te nemen. DE BELGISCHE REGEERINGSCRISIS OPGELOST. Na afloop van een vergadering der rechter. Szijde en der liberate linkerzijde, die hem hun ■sympathie betuigdlen, heeft Theunis zich eer. gister om halfzeven naar den__ Koning begeven om hem mede te deelen, dat hy de opdracht om een kabinet te vormen, aanvaapdt. DE VERVLAAMSCHING VAN DB UNIVERSITEIT VAN GENT. De tekst van de wet, die het nieuwe kabinet' Theunis in dqn loop van de volgende week by den Senaat zal indienen, aangezien deze kwestie nog steeds by dat lichaam aanhangig is luidt als volgt: Art. 1. Op de universiteit van Gent wordt het onderwijs in het Vlaamsch gegeven en de Vlaamsohe taal la de administratieve taal van de universiteit. Art. 2. In de faculteiten der letteren en wys. begeerte, philosophie en medicynen hebben do studenten de keus tusschen de Vlaamsche en de Fransche regeling. De Vlaamsche regeling besrtaat uit 2/3 van de college's in het Vlaamsch en 1/3 van de college's in het Fransch. De Fransche regeling bestaat uit 2/3 van de college's in het Fransch en 1/3 in het Vlaamsch. Art. 3. De ldinische college's In de facub teit der medicynen zullen in het Vlaamsch worden gegeven. Art 4. F.en opleidtog voor mljningenieur wordt ingesteld aan de universiteit van Gent; de colleges worden in het Vlaamsch gegeven. By de opieiding voor civiebtogenicur enz. worden alle college's in beidc talen (Fransch en Vlaamsch) gegeven. Art. 5. Als er tydens cte toepassing van bovengenoemde beschlkldngen geen titularis. sen voor een of meer college's zijn, die in het Vlaamsch doceeren, zal er by Konlnkiyk be. shiit in die leemte worden voorzien, zoodat er nog Fransch hooger onderwijs wordt gescha. pen, zonder echter inbreuk te maken op de art. 2, 3 en 4. Art. 6. Het academische jaar beglnt in 1923—1924. Art. 7. De studenten, die voldaan zullen hebben aan de eischen, by de onderhavige wet gesteld, zullen tot openbaro ambten kunnen worden beroepen. Art. 8 loopt over de salarieering der hoog. leeraren.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1