Ingezonden Stukken. geven, kon wc Bij *1 el nitt sfltwnteg van de wwf zou de heer Van Kaurpen niu een salaris willen. waardoor de worden gehandlhaab De voorzitter zeide dat men een volgenden raad niet a an banden mag leggen. Het voorsteJ wordt aangenomen. De voorzitter sloof hierna de verga.de- ring. UIT BROE'K OP LANQENDfJK. In de vergadering der verschillende transporta rbeiders-orga n isaties met bun hoofdlbestuien, en1 Koophandel, onder voor- zitterschap van burgemeester Jhr. van Spengler kon men nog niet tot een resultaat komen. Dientemgevolge besloot men eersrt nog een vergadering van Kooplhandel te be- leggen, en Maandagmorgen elf ur de afge- broken vergadering wedierzijlds, voort te zet- ten, zoolang de onderhandelimgen duren, ge- schdedlt de inlading der groenten nog op de gewone wijze. Algemeen wordt gehoopt op eene goede opdossing. UIT OUDKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagmiddag om 2 uur. Bij de laatste kasopname op 4 Juni bij den gemeenteontvanger waren kas en boeken in volkomen orde. In kas was 3904. Het centraal stembureau berichtte, dat mevr. Rootjes—Hofland hare benoeming als lid van den raad niet heeft aangenomen en in haar plaats gekozen is verklaard de heer P. Kroon Jbz. Over het tijdvak 1 Sept.31 Dec. 1922 heeft deze gemeente voor de Rijks H. B. S. voor 2 leerlingen te betalen 137.50. Inzake muggenverdelging zal een bepaling in de politieverordening worden opgenomen. Deze zal nader geformuleerd worden omdat toch algeheele vernieuwing van deze verorde- ning moet plaats hebben. Inzake het vloekverbod was een vrij breed- voerige discussie gevoerd. B. en W. waren niet voor adhajesiebetui- n, de heer de Oroot voelde er wel voor en eer Schrieken was van oordeel, dat er nog wel wat anders te doen is, zoolang er kanonnen, granaten, bommen enz. gemaakt worden en gemoord wordt in naam van God. Met 1 tegen 5 stemmen werd ten slotte be- sloten om geen adhaesie te betuigen. B. en W. wenschten in verband met de cir culate van Ged. Staten het salaris van den gemeenteontvanger op 700 bepaald te zien. De heer Schrieken meende dat 500 vol- doende was, nu er zoo weinig werk meer is. Beide voorstellen kregen bijval met gevolg, dat er staking van stemmen plaats had, zoo- dat het voorstel moest worden aangehouden. Op het adres van de afd Alkmaar van de vereeniging tot zedelijke verbetering van ge- vangenen werd gunstig beschikt. Er zal tot wederopzegging een subsidie van 10 wor den toegekend. De heer Groen kwam ter vergadering. Op nieuwe bepalingen van het gemeentebe- stuur van Alkmaar inzake lager en u. 1. on- derwijs werd niet ingegaan omdat voor dat oiderwijs hier voldoende gezorgd kan worden. Wegens het overlijden van den gemeente ontvanger werd met algemeene stemmen tot tijdelijk ontvanger benoemd de heer K. O. Reinders, gemeentesecretaris te Noordschar- woude. B. en W. hadden op de aanbeveling feplaatst de heeren 1. K. G. Reinders, 2. J. chrieken. Voor de geitenfokvereeniging wilden B. en W. 5 beschikbaar stellen. De heer de Groot wilde het op 10 bren- gen. Nadat het voorstel-de Groot met 3 tegen 4 stemmen verworpen was, werd dat van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De heer Schrieken stelde voor om de ver- goeding voor de wethouders terug te brengen van 200 op 100 voor elk. Dit voorstel was in een vorige vergadering aangehouden. Nader toegelicht werd medegedeeld, dat bij een vergelijking met andere gemeenten deze gemeente flink boven bet gemiddelde is. Over de werkzaamheden is moeielijk te oor- deelen, zoodat men dan allicht vergelijkingen gaat maken. De wethouders waren van oordeel, dat ver- laging niet gewenscht is, in verband met de werkzaamheden die hier niet gering zijn. De heer de Groot deed een tusschenvoor- stel van 150. Nadat het voorstel van B. en W. bij sta king van stemmen verworpen w#erd, werd het voorstel-de Groot met 5 stemmen voor, aan genomen. De verordening regelende de voorwaarden voor de levering van electrische stroom werd zoodanig gewijzigd, dat de conservenfabrie- ken niet in de lichturen hun krachtstroom mo- gen gebruiken en ook voor andere bedrijven een sperschakelaar kan worden voorgeschre- ven. 137.57 zal worden betaald uit de post onvoorzien, af- en overschrijvingen werden gerekend op 1027.37 en de 4e suppl. be- grooting dienst 1922 werd vastgesteld op 53.17M. Alle gekozen raadsleden hebben de benoe ming aangenomen. De heeren Schrieken, de Groot en van Exter hebben de geloofsbrieven nagegaan en in volkomen orde bevonden, zoo dat tot toelat'ng besloten werd. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd aangeboden met een ontvangst en uit- gaaf van 5248.62Y,. Als post van ont vangst is op de rekening voor 1923 overge- boekt 927.22. Aangeboden werden balans en rekennig van de lichtbedrijven, welke bij de leden zal circuleeren. Daarna sluiting der vergadering. UIT HETL0O. Zondag bad op het landgoed van wijlen Jhr. Mr. P. van Foreest de groote open- luchtmeeting plaats van' de I. A. M. V Nadat de sitoet was opgesteld a an de Han- delsifcade te Alkmaar toog men met ontplooi de banieren naar 'het meetingsterrein, terwijl de Amsterdamsohe Muiziekver. „Forzanda in den sitoet meeldep. Men fcwam om plan. 1 uur aan. Nadat eersit eenigen tijd was gepauzeerd, werd de meeting door ds. de Leeuw uit Oud- karsipel geopema, waarna het woord werd gevoerd door den1 eerstan spreker, den heer Rosseau. Deze betoogde dat men over vrede sipreeki terwijl1 men overal togbereidselen maakt tot nieuwen striid. Waarvoor wordt de bloem van ons volk opgeroepen, onder de valscfae Twiz* h«t vatJertamd te (Stem? Spr. vroeg: is het wel dienem van het va derland' wanneer men andferen vermoordt? WW noemen zulk een pensoon een tafaard. De motieven, orni het moorden aanneme- lijk voor te stellen, werden door spr. uitvoe- xig belicht, het ieven in de loopgraven en de marteling door de verfijnde uitvinding om daar elkander te vermoorden werden door spr. uiteengezet. HSjl wekte op tot tegen- stand om het monster van het militairiikne den kop in te drukken met kracht en recht- vaardigheid, want ieehtvaardig is het om de maatschappij; hiervan te verlessen. (Ap- plaus). De 2e spreker was de heer Jo die Haas. Deze betoogde dat, alia men den toestand vergeleefc met dien van v66r 1914' men klaar staat voor den oorlog. Men wil praten doch altijd als het gedaan is en dan beeft men de sohepen en werktuigen klaar. In 1922 is bet vredescongres gehouden en men1 maakt zich klaar voor een oorlog als nooit te voren Spr. gaf een> uiiteeoizetting van het aantal slaOhtOffere en dan is het niet spit's eerste vraag: hoeveel zijn er gevallen? doch: waarvoor zijln ze gevallen? Ze zijn gevallen voor een leugen want het is misleidend dat het in1 'het belang is van het vaderland. 'Spr. betoogde dat het militairisme een gevaar is voor de arbeidlerslklasse en1 ging hierop dieper in. Wij anarchisten 'aldtis spr. gaan principieel tegen het militairisme in (Applaus). De 3e spreker, de 'heer Rijndens van Am'- sterdam, ving aan met te zeggen, dat het mi litairisme dagelijks 400.000 kost. Wanneer spr. tot zijn ondierwerp 'kwam, zeide hit dat men zich moet geven voor zijn vadenand'. Wat is vaderland, zijn touis waar de een de tafel vindt gedekt en' de andere die brokken krijgit? Spr. waarschiuwde voor het overdire- ven vaderlandisme dat tot niets leidt. Si wekte elke moeder of vrouw op om te strfj" tegen het militairisme onder de leuze: voor het leger geen man en geen cent. Spr. zeide, dat die leuze werkelijlkheid moet worden. (Applaus). De 4e en laatste spreker was ds. Scher- merhorn uit Nieuwe Niedbrp. Spr. stelde de vraag, die hem werd gedaan': kunnen je- lui de verantwioordeliikheid van je propa ganda aanvaarden? Weet je dat je door je propaganda die je voor jong en1 oud maakt, jongeren tot dienstweigering opwekt en 'hen daardoor blootstelt aan vrijheidisberiooving? 'Spr. zeide dat men uit vrijen wil tot hen kan komen dbah dat zijl die de vraag stel len, de iongelui dwingm om te komen. Spr. keerde de rollen ooi en vroeg zich af: kun nen jelui die verantwoordtelijikheid aanvaar den, die veel verder reilkt? De dlienstweigeraars viinden het berooven van hun vrijheid niet zoo erg alls op com- onder discipline te staan. Men zegt maar ,„ze boeten: hiervoor hun vrijheid in" en „daarvoor is mijn iongen te goed", doch is hiji dan niet te goed om zich te laten doodschieten, of weiktuilg te zijn van een of andleren petroleumkoning als Co- lijin? Wij propageeren wat ieder weldenkend mensch iln dien1 mondi li'gt, n.l. vrede. Men kan zoo goedi „ja" zeggen, doch „neen" moet het zijn als men onze diensiten als militair vraagt, dat woord zegt men nog zoo moei- lijk. Men vraagt of ik me er niet van bewust ben dat ik het gezag ondermijn. Spr. wil aan die dwaasiheid tot verdediging van het va lerland niet meedoen, want het is dwaasheid en geen glorie voor het vaderland als er bloed moet Vloeien, integendeel. Wij willen daarvoor de verantwoordelijkheid, wij wen- scheni vrede op aardie, zoo is onze levensop- vatting. Wij willen niet meedoen alb de wereld zich klaar maakt voor een nieuwen oorlog, er komt van ons siterfc verzet. Het klinkt dwaas, spr. kan zich dat indenken, doch wij vinden 'het diwaas dat men zajta kindleren geeft voor het militairisme. K'laag dan niet als de nieu we oorlog oplaait, giji hebt dien gewild en al klinkt het hand, wij: 'hebben1 dan ook voor uw klacht geen medalijden, wat gij' zaait zult gij1 oogsten. Weet, als gij het monster van Set militairisime in uw midden houdt, dan zult gijl er door worden' verslonden. Hlebt den moed en dm durf om u er van te bevrijdeni m het zal ui ten zege zijn. Toont uw woord door uw dhad! Spr. wekte ten slotte op om- de dienstwei- geraairs te gedlenlkm. Toont dan belangstel- ling door hun 'n ansicht te zenden. Verlicht hun last, dien zdji dragen, door een tijd van hun jonge levm in afzondering te slijten. Spr. wekte ook nog op om1 de collecte te ge- denlken, de sympathie voor de anti-militai- ristische idee zou uit de collectie kunnen wor den opgemaakt. (Lanigdurig applaus). Nla het opstellen' van den sitoet verliet men onder de vroolijke tonen van die muziek het terrein. Die goed geslaagde meeting werd door ongeveer 1500 personm bijgewoond. De vereeniging „Het Witte Kruis" heeft Vrijdagavond een ledenvergadeiing belegd voor cen bespreking inzake de verbouwing van het magazijn en de stichting van een bad- huis. De belangstelling was goed' te noemen De vergadering werd door den heer Eilers de Haan geopend. Deze deelde mede, dat het bestuur de verbouwing van het magazijn had besproken en had geoordeeld, dat dbt wel ge wenscht was. Daarom stelde het bestuur voor o mhiervoor een aanbesteding te doen plaats hebben, het gebouw te vergrooten en op dc- zelfdb plaats te laten en aan de gemeente grond in erfpacht tev ragm vor ide vergroo- ting. Verder oordeelde bet bestuur het noo- dig om de begrootingssom niet te noemen, wijl dit van invloed kon zijn op dfe aanbeste ding. Wat dit laatste betreft waren de meenin gen verdeeld, men wilde de som weten. Ande- ron moenden, dat dit kon geschieden wanneer het bestuur de aanbesteding bad gehouden, weer anderen wilden alles aan bet bestuur overlaten. Van de voorstellen, in stemming gebracht, werd het laatste aangenomen. Daarop deelde de voorzitter mcde, dat het de bedoeling is voor de verbouwing aandee- len' te plaatsen k f 100, aflosbaar in 20 jaar, tegen matige rente. De beer Maas Geesteranus vondi het betcr rentelooze aandeelen van 25 te plaatsen, doch het bestuursvoorstel werd aianvaard. Stichting Badhuis. De voorzitter deelde mede, dat een kostenberekening en teekening zijn gemaakt door den gemeente-opz,icbter: Inrichting met wachtkamer, W. C., 2 kuipba- den en' 5 etortbaden, begrooting 4250. In- «awat«, alles inbegrepm, 4020, met gTond- aankoop, matig berekend, 9000. Stelt men lhertegcnover de bediening, was- scneu, biandstoifen, duinwater en licbt, met rente m aflossmg, welke laatste over 20 jaar is oerexend, dan moeten, om deze kosten' te aexKen, 2500 baden worden genomen ue voorzitter becijlerde aan de band van de door den heer Maas Geesteranus gegeven cijfers, dat men niet kan uitkomen. Deze stelde zich voor, dat men 6000 baden zal nemen. Gok noemde spr. de cijfers der in' Beverwijk en Alkmaar genomen baden en kwam tot de siotsom, dlat, zou bier de exploitatie zichz,elf kunnen bedruipen, bier bet aantal baden' dat van Alkmaar zou moeten oversdirijden. Om deze reden kan het bestuur de verantwoorde lijkheid niet op zich nemen. Het kan de ver eeniging niet aan zulk 'n risico bldotstdlen, zouaer de contribute te verhoogen, wat niet kan. Hdt bestuur is wel voor een badhuis, doch kan dit niet op zich nemen voor bet Witte Kruis". De heer Maas Geesteranus gaf een resume van den> toestand in Hilversum en Beverwijk en oordeelde dat, zal hier een badhuis ge- sticht worden, men het zoo eenvoudig moge- iijx moet inrichten'. In de laatste plaats is het ook heel eenvoudig en er is steeds reunite te kort. Men dieat rekening te houden met de- gelijkhcid van' installahe. Doch spr. gaf als zijn meeuing weer dat de exploiitadekosten te hoog waren. De voorzitterAl was het 2000 minder, kon het evenmin, diocb alles zal eenvoudig ingericht zijn. Verschillende meeningen1 kwamcn naar vo ren, doch nieuwe gezichtspunten werden niet genoemd. Het bestuursvoorstel werd/ aan- vaard. .De heer Jac. van Gemeren had met belang stelling de discusaie gevolgd en kon zich met de zienswijze van het bestuur vereenigen. Spr. zou gaarae zien dat het bestuur het ini- tiatief nam tot oprichting van een badhuis Of het al of niet met woonhuis zou zijn, ge- combineerd met bergplaats voor het „Witte Kruis", was van latere zorg. Laat het bestuur een commissie benoemen die tracht de stichr tingssom bijeen te brengen. Men heeft dan de proef op de som of er voor wordt gevoeld. Tegen dit voorstel had niemand1 van het bestuur bezwaar en het werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen'. Daarop stelde het bestuur voor: het maga zijn volgens teekening te vergrooten en de aanbesteding te doen'plaats hebben voor le- Kreis" uit deze g< De heer van Gemeren zou dit willen aan- den van het „Witte uit deze gemente. hoduen, bijv. een maand. tot de uitslag inzake de stichting van het badhuis bekend was. De voorzitter delde niet die meening, wijl de verbouwing moet plaats hebben in den zomer. Ook moet mien op de bestaande plaats blijven, daar men waarschijnlijk goedkoop grotid in erfpacht kan krijgen en- dez ekerheid dat men baas blijft op eigen terrein moet niet afhangen van het badhuis. Het laatste is dan ook een initia tief-voorstel. V66r alles is het gewenscht beadhuis en magazijn niet te combineeren. Daarop werd het bestuursvoorstel aange nomen. Hierna volgde sluiting. Stadsnieuws ONTEIGENING KREBBESTEEG. In bijlage 117 zeggen B. en, W. het voi- gendc: Gevolg gevende .aan Uw besluit van 7 Juni j.l. bieden wij U ter vaststclling aan het vcl- gende ootwerp-besluit De Raad der gemeente Alkinaar, Overwcgende, dat het gewenscht is, ten behocve van het verkeer tusschen de Lange- straat en het ten Noorden daarvan' geiegen stadsgedcelte over te gaan tot verbreeding van de Krebbesteeg tusschen de Langestraat cn dc Gedempte Nieuwesloot; dat de daarvoor noodige perceeleni niet zijn eigendom der gemeente en dc zekerheid niet bestaat, dat d'e gemeente den eigendom an ders dan langs den weg van ooteigening zal kunnen' verkrijgen; Gclezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 29 Juni 1923 (bijlage No. 117); Besluit tot H. M. de Koningin het verzoek te rich- ten, de totstandkoming te bevordferen van een wet, waarbij wordt verklaard, dat het alge- meen nut vordert de onteigening ten name der gemeente Alkmaar van de perceelen of perceelsgcdeelten, in het belang van het ver keer tuschen de Langestraat en het ten Noor den daarvan geiegen stadsgedeelte benoodigd ten behoeve van een verbreeding van de Kreb besteeg tusschen de Langestraat en de Ge dempte Nieuwesloot, overeenkomsitig het aan- gehechte plan. VIEIRIKOOU BOUWTE'R'REIN EMMA- STRAAT. B. en W. stellen in bijlage 114 voor te be sluiten: I. in te trekken het Raadsbesluit van 7 Juni f.L No. 1 E, tot verkoop van grond aan den heer C. P. Asjes; II. Aan die heeren J. H. Smdt en M. Hooger- vorst voornoemd het bovenOmschrevcn.' ge- d'eclte bouwterrein, groot ongeveer 1825 vierk. Meter, voor den prijs van 10 per vierk. Me ter te verkoopen onder voorwaarde: a dat de betaling der koopsom zal ge schieden bij het verlijden der akte van over- dracht b. dat alle kosten van overdracht komen voor rekening van de koopers; c. dat alle afscheidingen ten genoege van Burgemeester en WetJioutleni en voor reke ning van de koopers worden gemaakt; d. dat, naar gelang bij' die kad'astraie op- meting't terrein grooter of kleiner wordt be- vonocn dan 18'2o vierk. Meter, de koopers zuiden oijoetaien of tcrugontvangen een be- nittg, oeitACiid naar J 10 per vierk. Meter; e. dat dc koopers zich verhmdea te zox- gcu, uai ue op het gekocbie terrein te stichten .vonmgen binnen een jaar na de overdracht van acn grond gereed zijn; en verder op ae dooa- Burgemeester en Wethouders te maken bedingen. ONDERZOEK GELGOFSBRIEVEN. De commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven, stelt den Raad voor, te besluiten: als lid van den gemeenteraad tot het einde van dien thans nog loopenden zittingstijd toe te laten den heer H. Klaver. II. De Raad der gemeente Alkmaar; Gezicn en onderzocht de geloofsbrieven met bijlagen van de met dien eersten Dinsdag van September a.s. benoemde leden van den ge meenteraad Gelet op het rapport der commissie van onderzoek van die geloofsbrieven' met bijla gen, alsmede op de artt. 12, 16a, 17, 19, 20, 21, 23, 31 en 38e der Gemeentewet; Overwegende, dat Mej. N. Carels niet kan worden toegelaten omdat zij de betrekking bekleed't van leerares in waschbehandeling, tevens waarnemend dtrectrice, aan de Huis- houd- en Industrieschool, alhier, waardoor zij op de gronden, vermeld in het bovenge- noemde rapport, moet geacht worden onder- wijzeres bij het lager onderwijs te zijn en dler- halve een betrekking vervult, die op grond van art. 23 le lid lr.. i der Gemeentewet on- vereenigbaar is met bet lidmaatschap van den Road; Overwegende voorts, dat overigens ten' op- zichte van de andere benoemde leden geeaerlei beletsel tegen toelating aanwezig is; Besluit a Mej. N. Carels niet toe te laten als lid van den met den eersten Dinsdag van Sep tember a.s. optredendien gemeenteraad; b. als leden van dien gemeenteraad toe te laten: Mevr. J,. Westerhof geb. Koopal, en de hee ren F. Balk; J. Cloeck, H. van Drenen, D. Govers Jz„ C. W. Keijsper, H. Klaver, Mr. H. A. J. M Kusters, Mr. A. J. M. Lees^ berg, Mr. P. A. Offers, D. Plevier, J. Ringers, G. van Slingerland, Mr. D. Sluis, A. F. Thomsen, G. Veen, J Vogelaar en J. Wester hof. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van, 25 Juni1 tot en met 1 Juli zijn geno men door heeren 496, door dames 224, door onvermogenden 53, totaal 773 baden. Hoogste temperatuur 63 graden. AhwkI gevear. Dt voorticwDe afto grfteel 1W meermalen rnooi en overdacht combinatifr- spel zien. Scheidsredhter Kelder had een zware taak. Het snel verpdaatsen van't spel en1 de talr looze gevallen van buiitensipel, maakten de leiding moeilijlk. Vensich'illiende gevallen ont- 'hem. lil Haarlem momeniteel echter aan Allk- maar een flink lesje geven, dan gelooven vij toch heusch, dat elrtal mee moet brengen" Voor Alcmaria is wij toch 'heusch, dat zaji't volledig eerste dit 'het beste compliment. EAUDE COLOGNE DUBAPRY Marktberichten BOVENKARSPEL „de Tuinbouw", 30 Juni. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 8—/ 12.50, II 4.50—/ 6, III 1.80— 3.40, Groote Schotsche muizen 3.30 2.95, kleine Schotsche muizen 1.25 2.15. Aanvoer 293 schuiten. NOORDSCHARWOUDE, 30 Juni. Schotsche Muizen 5.60—/ 6.40, Drielin- g enf 3.30—/ 4, kleine 1.20—/ 1.70, per 100 K.G., Bloemkool 11.60 per 100 st. Aanvoer op 29 Juni: 39508 K.G. aardap- pelen, 230 stuks bloemkool. Kunst en Wetenschappen ZANGV. „CRESCENDO". In onzen muziektuin zong gistermiddag het femengde koor „Crescendo" uit Noord- charwoude, welk koor door den heer Willem Hesipe, uit Amsterdam, wel bekend in die 1 zangeiwereld, tot diri'gmt heeft. En eveneens bekend is het, dat waar Hespe den sfaf hanteert vroeger deed hij het zon der dat gewichtig voorwerp men muzikaal zingen hoort. Geen overdreven pp's of in het ruwe ontaardende ff's ofschoon de sopra- nen in „Waak op" van den Hertog, de grens der welluidendheid bereikt hadden maar goed klinkende, zuiveren zang. „Eindeloos" van Olman, was al een mooi begin ook al door de compositie, geschreven op een gedicht van Boutens. Als muziekstuk sprak minder aan „Driekoningenlied" van nendriek Andriessen (dichter Guido Gezel- le). Maar evenals „Eindeloos" sprak weer veel meer aan van Eeden's „Ellen" fragment uit den eersten zang, wederom getoonzet door Olman, wiens werken uitmuntten door ware inspiratie. „Russischer Iesperchor" van Bortniansky en het .,Kerkklokje" van den heer Hespe, wa ren meer eenvoudiger nummers waaraan ech ter niet minder zorg was besteed dan aan de moeilijkere. Deze zangvereeniging heeft als onderaf- deeling een kinderkoor dat op dezen middag zich ooik hoorein liet en die aandlacht trok door beschaafden zang. Verschillende aardige liedjes gaf men waarvan sommige met klavierbegeleiding. Evenals overal zijn in dit koor de meisjes ver in de meerderheid, maar de jongens, hoe kleln in aantal dan ook toonden in het aardige lied van Kallenbach dat zij zich gerust alleen kunnen laten hooren. Het concert was goed bezocht. A. K. Gistermiddag heeft dan het trio conserva- toristen viool, eel, piano zijn intrede in het Oranjebotel ged'aan en is het gebleken dat Bergen een attractie rijker is geworden. Gisteravond hebben wij er een uurtje vertoefd en zagen bij het binnenkomen een voile zaal. Ook's middags moet het er druk zijn ge- weest. Het spel der jonge musici werd met aandacht gevolgd, de violist frappeert door z'n techniek en de gemakkelijkheid waarmede hij moeilijkheden overwint zooals in de solo van Drdla, het spel van den cellist bekoort door den mooien vollen toon die hij uit het instrument haalt, en de pianist ondersteunt beiden door zijn vast en volgzaam spel. Zij geven zich geheel en met jeugdig vuur, waar- in wel eens een beetje overmoed spelen zij hun populaire stukken, opera fragmenten, ouver- turen, enz. Ook door zijn verlichting trok het „Oranje- hotel" gisteravond zeer de aandacht. A. K. - Sport VOETBAL. AUCMA'RIA VICTRIIX—HAARLEM 4—3. Daft is gisteren indlerdiaadl nog een span- nende wedstrijd geworden, vooral door bet famatielke spel1 van Alcmaria, dat vooral in de eerste helft den Hlaarlemmers geen' kans liet, en zelf een 30 voorsprong behaalde. Toen kwamen in de tweede helft vijf minu- ten van inzinking. 'De Alcmari a-verdedigin g werd overladlen' met werk en drie doelpunten, waardoor de standi getijfe werd1 waren het resultaat. Toen nam1 Alcmaria weer even het spel in banden' en een goed doelpunt van J Zweedijlk braoht Alcmaria1 die overwinning H'aarlem kwami uit met het volgende elf- tall: Kaan (d.) Yffs en van D'aalen (ach- ter), Kliuit, Tekelenburg en Dito (in..), Lamp, Veldheer, Breenwer, van 'Pellecom, en Don- selaar, (na de rust linkerwing oangewisseldf) Alcmaria had Rooztendaal op de spilplaats en van Willigen linkshalf. De linlkervleuigel van Alcmaria onder- sCheidde zich in de eerste helft bijzomder. Twee doelpunten waren1 daarvan het al1 dient erkend, dat Kaan, d'e Haarl per, zeer zwalk werk verricihtte. Bij de eerste goal had hiji moeten uitloopen en bij de tweede liet 'hiji zich door D. Zweedijk leelijlk venrassen. Na de rggt deed Kaan weer onze- ker bij1 't opvangen van een verren kopba! van Bos, de bal raakte over de dbeflljn. (30). Spil Tekelenburg zette nu de Hiaar- lemmannen nog eens diuchtig aan en uit een doorhraak m'aakte Bireeuwer het eeirete doel- :nt. Veldheer na opigelegd buitenspel van lleoom, de tweede en Lamp de deide. Zoo was ineens tot aller verrassing de stand ge- lijk. Maar na heel mooi sped ikreeg Alcma ria opnieuw de leiding omi die niet meer af te staan. De backs deden bij1 HlaaTlem goedi werk, speciaal Yffs viel! op. 'Deze speler is uit 't vierde el'ftal in' 't tweede gekomen en deed zich fcennen als een1 onbevreesd, zuiver en hard trappend achtersipeler. In de middenli- nie was Tekelenburg vooral' na de rust uit- stekend. Difc speelde tegen Alcm aria's rech- terwing een1 uitmuntende partij'. De voor- hoedle van Hiaarlem bedieri zeer veel door buitenspel staan. Alcmari a's achterhoede, en1 in't bijzonder de backs 'hebben sdbitterend gewerict. In de midden'linie was niet dat verband. Roozen- daal deed als spil wel goede d'ingen. doch reikte lang niet aan zijn vorm' van linwshalf. Nu was't voor een spil ook een zeer zware wedstrij'd door het sinelle tempo, en dan te- zulke lange spelersi als Breenwer en ekelenburg is het lang niet gemaikkelijk. v. d. 'Pol verdedigide, vooral voor d'e rest zeer goed. Van Willigen deed aardige din- als geheel was de match te zwaar. Pel snelle Lamp was na de rust een voort- (Batten ver artt woordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubrtek bewifsi geerts- zins dad de redaciie er mede inslemi.) Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik willen dat u dit zou willen plaatsen waarvoor mijn dank. Het gaat nogmaals over dien onhoudbaren toestand aan de Friesche brug of dat halve pontje. Dlaar ik als baas werkzaam ben van een houthandel en alle dagen hoofdbreken ondervind door afsluiting van genoemde brug heb ik gemeend eenige letteren naar vo ren te moeten brengen hopande dit den 'h.h ingenieurs of andere autoriteiten obder oogen te brengen. Als men nu eens nagaat dat er zoo dage lijks 6 A 7 zware wagens met hout genoemde brug over moeten willen zij op de plaats van bestemming komen en als men bedenkt dat over die magere Vlotbrug een asbelasting mag gaan van 1500 K.G. zal men tot de overtuiging komen dat dit halve vrachten moeten zijn zoo niet dan word je al s een kwajongen terug gestuurd. Is dat niet pret- tig? Goed dan mag zoo'n halve vracht er over en gaat dan naar de Handelskade waar het restant wordt opgeladen, vanuit een schuit, wat vanzelf heel veel tijd in beslag neemt allemaal ten koste van genoemde brug. Nu betreft dit vanzelf nog maar een firma. Deze week werd mij verteld dat een Voerman van den heer de Wild werd teruggestuurd en om moest rijden met 1 Yt Meter grind bij Schoorldam om, om op deze wijze aan den Westerweg te komen. Is dat niet prettig? Ja maar we leven ook in de verlichte eeuw en zoo kan ik nog wel even doorgaan maar dat vordert te veel plaats. Maar is daar nu geen andere oplossing voor te vinden? Er zijn toch menschen die het op zich ne men willen zooals de heer P. Dubbeld of we ten de heeren ingenieurs een betere oplossing. Wacht dan niet langer want zoo wordt er een hoop tijd en geld verspild met dit systeem van martelen. Is het niet het toppunt dat het Rijk met zijn geleerde mannen zich laat beet nemen voor een luttel bedrag van drie en half duizend gulden. Dan had ik voor dien tijd maar een collecte gehouden in het. Noorder- kwartier of een speldljesdlag, dan had1 men ten minste een flink nooaverkeer kunnen maken. Dit is van Rijkswege al weer een verkeerde /aar blijven nu de ingenieurs of die geleerde mannen die zooveel hooger staan dan een ander. Laat zien nu wat gij kunt en" verbetert dezen onlhoudbaren toestand. Want dit Is toch zeker nijverheid en industrie tegen werken. Ik wed dat er boeren zijn die er een kaasje voor over hebben want ze gaan ge- woonweg Vrijdags naar de pijnbank. Waar blijven de menschen die van deze brug nadeel ondervinden. Gij alien betaalt toch belasting. Ive dit sy- 'erzet U met alle miacfet tegen' steem. Met dank voor de plaatsing. P. POVER. Alkmaar, 2 Juli 1923. AANKOOP VOORMALIG RUKS- OPVGEDIN GSGESTICHT. B. en W. stellen den raad voor te besluiten van den Staat der Nederlanden aan te koopen de gebouwen en gronden, uitmakende 't voor* malige Rijksopvoodlingsgesticht te Alkmaar, kadastraal bekend Sectie A, nrs. 3590, 3505, 2397, 3741, 3742, 3502, 3503 en 2396, ter geza* menlijke grootte van ongeveer 7197 M', voor den prijs van 151.600.onder bepaling dat aan den Staat in huur zullen -worden gelaten: 1. het geheele voormalige administratiege* bouw aan de Gasthuisstraat, voor den prijs van 1250.per jaar; 2. de twee benedenlokalen van het oude hoofdgebouw van het voormalig Rijksop* voedingsgesticht aan de Gasthuisstraat, voor den prijs van 1100.per jaar; en voorts onder de by het opmaken der akte nader vast te stellen bedingen. SANDERS pui

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6