DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m ■sen No 155. Honderd vfjf en twintigste Jaargang. 1923 WOENSDA0 4 JULI Dtt nuwmer ftmtaat all 2 Marten Deze Courani wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'inementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. DIrecteur: O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTrN #N: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote 1 t;e. ar /adtsnifniic Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vh '""RiWs COS'TP ft ''OC" Voordam C 9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. De arbeidersorganisaties en de vertegen woordigers der vakbonden van alle richtin- gen hebben een resolutie aangenOmen waarin geprotesteerd wordt tegen de afsluiting van het bezette gebied als represaille voor de ramp bij Duisburg; het is volgens de berich- ten uit Fransche bron nog volstrekt niet be- wezen aldus de resolutie dat die ramp inderdaad te wiiten is aan een bomaanslag, gepleegd door Duitsche nationalisten. Ver- der wordt gewezen op de zeer ernstige eco- nomische gevolgen van de represaillemaat- regelen en in't bijzonder op de toch al moei- lijke voedselvoorziening. Gisterochtend had de plechtige begraifenis plaats van de Belgische soldaten, die het slachtoffer werden van den aanslag. Een groote menigte, waaronder Belgische, Fran sche ep Engelsche persoonlijkheden, was tuige van de plechtigheid. De lijken werden daarna naar Belgie verzonden. Er ziin nog twee der gewonden overleden Te Aken heeft een rouwdienst plaats gehad door de bezettingstroepen voor de slachtof- fers. Het geheele verkeer in de stad, ook dat voor fietsen en trams, werd van 1 tot 4 uur stilgelegd. Alle cafe's en winkels moesten dien tijd sluiten. Te Aken, te Herbesthal en te Luik heeft het in grooten getale opgekomen publiek bij het passeeren van den specialen trein met de lijken der bij den aanslag te Duisburg gedoo- de soldaten een ontroerende hulde gebracht aan de slachtofers. Op alle stations werd de militaire eer bewezen, terwijl overal de auto- riteiten vertegenwoordigd waren. De als dwangmaatregel wegens de ontplof- fing ingestelde afsluiting van het bezette ge bied wordt met groote strengheid gehand- haafd. Zelfs aan Roode-Kruisvertegenwoor- digers wordt de toegang herhaaldelijk ont- zegd. Ook transporten van kinderen uit het Ruhrgebied zijn voorloopig niet meer moge- lijk. Door de strenge controle van het verkeer in het bezette gebied wordt de levensmidde- lenvoorziening ernstig bemoeilijkt. De trans porten worden vaak 24 uur vastgehouden. Dit heeft te Dortmund reeds geleid tot de rantsoeneering van verschillende belangrijke levensmiddelen. Het vervoer van Duisburg uit, waar groote voorraden zijn opgeslagen, is zeer moeilijk. De „Volkszeitung" te Dusseldorp beves- tigt, dat de credieten,-aan de industrie van Riinland en Westfalen verstrekt om het lijde- lijk verzet te steunen, 2 billioen mark bedra- gen. De schildwacht ter bewaking van de bru van Hochfeld is gisternacht door een revo verschot licht gewond aan het hoofd. De dwangmaatregelen zijn onverwijld uit- ebreid met een algeheel verbod van net ver- eer van vervoermiadelen in het bruggehoofd, met uitzondering voor het vervoer van goede- ren, tusschen vijf uur's morgens en acht uur *8 avonds. Alle verkeer is verboden na acht uur in plaats van tien uur. Naar aanleiding van alle aanslagen is vol gens de instructie van den Belgiscnen minis ter van nationale verdediging de stad Duis burg beboet met twintig milliard papieren marken. De stad Oberhausen Is door de bezettlngs- autoriteiten beboet met een bedrag van 100 millioen mark, omdat de telefoonkabel in het station was vernield De werkplaatsen van de mijn Nied zijn zonder incidenten bezet. Er werden 86 loco- motieven, waarvan drie nieuwe, aangetroffen en in beslag genomen. De inventarisatie bij de Krupp-fabrieken te Sygeroth en de Gute- hoffnungshiitte, alsmede op de mijnen Mans- feld, Fieinrich Oustav, Langendreer en Dorstfeld is zOnder incidenten verloopen. In de Krupp-fabrieken te Segeroth werden vier geheel nieuwe locomotieven gevonden. De Fransche autoriteiten hebben Zaterdag het gebouw van het filiaal der rijksbank te' Wiesbaden bezet en het aanwezige geld in beslag genomen. Het werd op lastauto's ge- laden en weggebracht. Daar bij de wisseling van de week de rijksbank de beschikking heeft over groote bedragen ten behoeve van de Wiesbadensche banken, die voor loonen en andere betalingen aan de ondernemingen geld verstrekken, is de in beslag genomen som waarschijnlijk zeer groot. Uit Dortmund wordt gemeld: De directeur van 't Duitsche bezettingsbureau Dudelz en de eenige dagen geleden benoemde burge- meester van Buer, Freihuter, alsmede de plaatsvervangende burgemeester van Uber- ruhr, Kaufmann, zijn gearresteerd In verband met den aanslag op den tunnel bij Mainz ziin drie personen gearresteerd. De Paus heeft een protest tegen sabotage- daden gericht tot de Duitsche regeering. Hij heeft aan den nudtius te Beridjn1 het volgen- de telegram doen zendeni door den kardi- naal-staatssecretaris „Terwijl de H. Vader zich door zijn schrij- ven moeite gaf, de mogendheden tot een eco- nomiscbe verzoening te brengen en terwijl het zijn streven is, alles te doen vermijden, wat zulk een verzoening zou kunnen verhln- deren, verneem ik met levendige smart, dat in de bezette gebieden daden van sabotage en andere misdaden, onder den naam van lijdelijk verzet gepleegd worden. Z. H. draagt mij op, krachtige stappen te doen, opdat de regeering ten uwent eens en vooral zulk een misdadigen tegenstand veroordeelt, zooals de H. Vader dien veroordeelt." Nuntius Paceli kornt heden naar Berlijn. Naar men verneemt zal hij met den rijkskan- selier een bespreking hebben, betreffende. het telegram. Wat betreft het in bovenstaand telegram bedoelde pauselijke schrijven, dit is vooral in Frankrijk verkeerd uitgelegd, gelijk men weet. Vandaar dat kardinaal Dubois thans in antwoord op vragen van den Katholieken Franschen afgevaardigde Gaillard Bancel dezen 'n brim heeft toekomen, waarin hij verklaart, dat de paus in zijn schrijven be- doeld heeft dat de verzoeningsvrede nog ontbreekt omdat de overwonnene en debiteur geen bewijs heeft gegeven van goeden wil om tot een definitieve en billijke overeen- stemming te geraken en zich heeft verzet te gen het mstellen van een nauwkeurige en on- partijdige controle aangaande zijn solvabi- liteit. Kardinaal Dubois is voorts van meening, dat de paus het rechtvaardig heeft geoor- deeld, dat de overwinnaars.garanties eischen overeenkomstig de hoogte van de schuld van den overwonnene; dit houdt dus een goedkeu- ring van de politiek der geallieerden in, als mede de souvereine sanctie voor de beginse- len, welke de Fransche regeering tot de hare heeft gemaakt. De kardinaal voegt hieraan toe, dat hij, in voile bekendheid met de oorzaken van de actie in het Ruhrgebied en van de vrijheid, welke Frankrijk en Belgig daartoe hadden, weet, dat deze landen die operatie niet heb ben gewild. Het is thans voor de eerste maal dat de geldigheid van bovengenoemde begln- selen officieel door een macht, die buiten de geallieerde regeeringen staat, wordt erkend. De bezetting van het Ruhrgebied al dus eindigt het schrijven is bovendien een probleem, waarover de paus geen oordeel wil vellen. De kardinaal verzekert, dat het pauselijk schrijven niets bevat, dat het Fran sche patriotisme zou kwetsen. Naar uit Dusseldorf bericht wordt, is de hoofdredacteur van de op 29 Juni voor een maand verboden Dusseldorfer Nachrichten, Dr. DOrkes, gisteren door de Franschen in hechtenis genomen, zonder dat de redenen daartoe zijn opgegeven. Naar uit Frankfurt bericht wordt, rukten de Franschen gisteren in de richting van Frankfurt verder. De nieuwe grens Jigt thans vlak voor de eerste huizen der stad. Eene uit 6 man bestaande Marokkpanschc wacht werd op het voormalige vliegterrein opge- steld. De bladen berichten, dat een geldtrans- port van twee milliard mark, hetwelk voor de uitbetaling van loonen bestemd was, door de Belgische bezettingstroepen te Gladberk in beslag is genomen. Verschillende bladen: uit Frankfort a. M melden, dat een arbeider uit Duisburg, -die door de Duitsche politie gearresteerd is, be- ken heeft, onder nauwkeurige opgavc van laats en tijd, dat hij bi em samenkom3t met elgische geheime politiebeambtm werd aan- gezocht om een bomaanslag tegteni het •tad* liuis en den schouwburg tie doen. Een zeer ernstige mededeeting inderdaad! Volgens bericht uit Dortmund zijn l:r ge- legenheid van de bezetting van de spoorweg- stations Dortmund-Ost door de Franschen heel wagons met levensmiddelen en veevoeder weggevoerd. DE BELGISCHE REGEERING. In de gisteren1 in de Belgische Kamer af- gelegde regeeringsverklaring wordit gezegd, dat de regeering zal voortgaan met de tot dusver gevolgde politiek. Vandervelde (soci alist) oefende scherpe kritiek uit. Vervolgens deed Theunis voorlezing van de regeeringsverklarimg. Aangaande de Vlaamsche uqiversiteit zeide hij: „Het ont- werp, dat aan het parlement zal1 worden aangeboden, bevat een oplossing van- deze kwestie, waarbij rekening wordt gehouden met de voormaamste overwegingen, welke tot uiting zijn gekomen bij de debatten1 in het parlement. De huidige toestanden in het po- litdeke en sociale leven in Vlaanderen maken voor de uitoefenimg der vrije iberoepen die kennis van het Vlaamsch en het Fransch noodig. Het ontwerp bepaalt, dat vooitaan de studien, welke tot deze beroepen opleiden, in de beide talen' zullen worden gedaan. Maar er bestaanin de Vlaamsche pro- vincies twee categorien van studeerenden, waarvan de eene groep zidi gewoonlijk be- dieoit van het Vlaamsch, de andere van het Fransch. Ten einde de studien voor alien te vergemakkelijken en om zooveel mogelijk hun vrijheid te waarborgen, zal men hun de keuze der taal latm, althans voor een ge- deelte hunner studito. Hiertoe wordt voor de vier faculaeifcen een1 dubbe' stelsel voerd, een Vlaamsch en een Fransdi. Het eerste omvat voor tweederde Vlaamsche cur- sussen en voor een derde Fransche cursus- sen; het tweede voor tweederde Fransche cursussen en een derde Vlaamsche cursus- sen. Slechts een derde van het onderwijs zal in de beide talen worden gegeven, hetgeen het mogeliik maakt de ernstige en bijna onover- komenlijke bezwaren van' een algemeene ver- dubbeling te voorkomen en een rationeele or- ganisatie in het leven tte roepen van het hoo- ger onderwijs te Gent, waardoor de waarde an vruchtbaarheid van het onderwijs wordt De voorbereidende cursussen voor den graad van civiel- en mijn-ingenieur zullien te Gent worden georganiseerd1 en in het Vlaamsch worden gegeven in de scholen der genie en kunsten en ambachten. Alle cursus sen zullen worden> verdubbeld In verband met de aanwezigheid van ean> groot aamtal Waalsche en buitenlandsche studenten. deze wijze blijft te Gent een bel'angrijk br; jyunt der Fransche beschaving gehaindhaafd. Aan den anderan kant kan in Vlaanderen de beschaafde klasse haar belangrijke taak bij' de sociale opvoeding beter vervullen, dank zij een vollediger kennis van de volkstaal. Een koninkliik besluit, dait door den mi nister zal worden on cestoid, zal de maatre- gelen vaststellen, welke noodig zijn om het Vlaamsche hooger onderwijs aan te vullen en aan Belgig een Vlaamsche ueiversiteit to scheniken. De regeering is er van overtuigd, dat zij een< nutflc em vruchtbaar werk ver- richt. Zij is er zeker van, dat de nieuwe in* stelling, naast de Belgische univeraiteiten, waar het onderwijs in het Fransch wordt ge geven, in hooge mate zal bijdragen tot de vormimg van een wetenschappdijke elite, die verlangend is te werken in het belang van den voorspoed en de nrootheid! van het Bel gische vaderland'. Dank zif de handhaving van talrijke Fransche cursussen, blijft de nieuwe universitoit toegankelijk voor de jonge lieden, voor wie Fransch de gebruikelijke taal is. In de vier faculteiten zal het onderwijs in het Vlaamsch slechts dan in het Fransche stelsel verplidht worden gesfeld voor zoover het absoluut moodzakelijk is voor de ultoefe- ning van een vrij beroep in Vlaanderen. De Vlaamsdie en1 Fransche studenten zullen de- zelfde cursussen volgen en dezelfde profes- soren hebben voor minstens tweederde ge- deelte van hun studi&n." DE SAMENZWERINGEN IN BOEDAPEST. De uit Bpedapest bekende berichten om- trent de samenzwering tegen de regeering Betlilen laten de geheele -zaak nog steedis in een geheimzinnig waas gehuld. Naar de correspondenten te Bocdapest mel den, hult de politie zich in een dliep stilzwij- gen en behandelt het onderzoek strjjit geheim De „Tag" en de „Morgexiizeitung" stellen vast, dat het onderzolek in de ,^Jutsdi"-affaire op net doode punt is gekomen, daar de mili- tail en wcigeren het onderzoek voort te zeU ten, terwijl een aantal getuigen hunue verkla- rilugen herroepen. 22 Gearresteerde leden van dc Vereeniging der Ontwakende Hongaren zijn reedls weer vrijgelaten, slechts de seac- taris der vereeniging, Marffy, bevindt zich nog in hechtenis Na aar de „Tag" meldt, is de vrijlating van dc andere gearrestecrden zoo good als zeker. Imtusschen verluidt het hier, oat de Kleine Entente eai diplornaiieken stap inzalke de Putsch-affaire'' in Bocdapest beoogt. De Belgrader „Trlbune" voegt hieraan toe, dat de regeering van Praag in Boedapcst zal ei schen, dat de politieke documenten uiigeleverd moetcn worden, daar de ontdek'te samenzwe ring wegens haar legitimistisch karakter een gevaar voor de Kleine Entente betoekent.. DE WEDEROPBOUW VAN DE VERWOESTE BELGISCHE GEBIEDEN Bij het sluiten van den wapenstilsfand wa ren er in Belgie 78.000 woningen verwoest of ernstig beschadigd, terwijl 22.000 huizen on- bewoonbaar waren geworden. Op het oogen- blik zijn volgens de jongste statistieken reeds 24.600 huizen herbouwd of gerestaureerd. Er zijn 1150 arbeidferawooingen gebouwd en met degclden van het fonds van koning Albert zijn 11.000 woningen opgetrokken; 34.630 woningen zijn gerestaureerd of herbouwd door bemiddeling van d'e cooperaties voor het herstel der oorlogsschaden. TRANSPORT ARBEIDERSSTAKING TE ESSEN. De transportarbeiders to Essen' hebben we- gens loongeschillen den arbeid neergelegd. Grocpen van stakers houden lastauto's en voerlieden aan. Tegen deze dad'en kunnen de stedelij'ke autoriteiten1 niets doen, daar de stad nog steeds zonder politie is. DUITSCHE ARB E IDS MARKT. Sedert begin Juni heeft de Duitsche ar- beidsmarkt zich aanmerkelijk in gunstigen zin gewijzigd. De reeds meermalen gemiaakte opmerking, dat de daling van de mark op het bedrijfsleven een gunstigen invloed uifoefent, biijkt thans opiueuw. Het aantal arbeiders dat korter dan den normalen werkdag werkt, is aamnerkelijk teruggeloopen. Dit aantal he- droeg ibij den Duicschen xnetaaibewerkers- bondi eind April 24.74 pet., begin Juni nog maar 15.3 pet., terwijl het aamal werkloo- zen hetzelfde bleef. Vooral bij de eacportin- industrieen valt een aanmerkelijke verbete- ring waar te nemen. In de textielindustrie is het aantal arbeiders, dat korter Han den nor malen werkddag werkt, gedurendle de zelfde periode van 51.111 pet. tot 38.51 pet. terug geloopen, bij de fabri^|csarbeiders van 25.48 pet. tot 14.62 pet. De werkloosheid onder de leden van deze organisatie is teruggeloopen van 7.39 pet. tot 5.06 pet. AFSCHEIDSPLANNEN VAN R1JNLAND. Naar uit Lornden bericht wordt, vesitigde de ■afgevaardigde Morel in het Engelsche Lager- huis de aandadit op het feit, chit de Franschen in het Ruhrgebied de kolen goedkoop aan ar beideiskringen afgeven onder voorwaarde. dat de ontvangers eene verklaring, ondertee- kenem, waarin zij. verklaren, de vorming eeaer Rijnlandsche repubhek goed te keuren. EEN MOORD-ORGANISATIE TE WEENEN. Volgens een te Weenen verschijncnd blad, „Die Stunde", zoo meldt de berichtgever van het Hbld., zou in de Oostenrijksdhe hoofdstad een moord-organ isatie van Hakenkreuzler zijn ontdekt, ten doel hebbeade politici, die den Swasticadragers niet welgevallig waxen, uit den weg te ruimen. De politie zou een uit- gebrcid onderzoek hebben1 mgesteld. DE STAKING DER HAVENARBEI- DERS. De wilde staking der bootwerkers te Hull, Grimsby, Cardiff en1 Bristol heeft zich thans uitgehreid tot Louden en Tilbury, waar dui- zenden bootwerkers het werk eveneens heb ben neergelegd. Het werk ligit stil op eenige schcpen, ide geladen ziin met vruchten1 en an* dere aan bederf ondernevige waar van het vastcland. Latere berichten uit Hull melden, dat de bootwerkers daar ter stode hun besluit hand- haven am het werk niet te hervatteni. Het personeel der fruitkoopltedem ontlaadt de fruitzendingen. BEIEREN EN HET RI1K. Uit Miinchen wordt door het Tlbl. gemeld De grondwctscommissie uit den Beierschen Landdag heeft een voorstel aangenomen be treffende de beperking der bevoegdheden van den rijkspre8iident voor zoover deze op de souvereine rechteni der landen be trekking heb ben. De rijksregoering zai te gelegener tijd een desbetreffend voorstel in den Rijksraad in- dienen. PATRIARCH TICHON, De patriarch Tichon woont thans, maar Reuter uit Moskou meldt, in twee bescheideu kamera in het Donskoi-kiooster. In <pn on- derhoud met den correspondent van Reuter zeide de patriarch: „Mijn schrijven aan het hooggerechtshof ioeb ik oodertieekend, nadat i'k zorgvuldig elk wtord er van: gewikt en ge- wogen had. Ik heb etc politiek voorgoed vaarwel gezegd en zal de rest van mijn leven wijdcn ten behoeve van den vredc in de Kerk". Dc patriarch, die zeer duidelijk, hoewel wat moeilijk sprak, gaf uiting aan zijn dankfcxiar- heid jegms de noofden der Engelsche kerk voor hum sympathieke houding. iZondag j.l. cclcbreerde hij de mis in de kerk van het klooster, geassisteerd door twee blsschoppcn en twintig priesters. De dienst was zeer druk bezochit. Naar uit Moskou bericht wordt, heeft de patriarch in die eerste preek na zljhe vrijla ting aangedrongen op een scherpe scheiding van kerk en politiek. Voorts verklaarde hij de besluiten der Russische kerkvergadering voor nietig. FRANSCH ANTWOORD OP DE ENGELSCHE VRAGENLIJST. Naar uit Parijs bericht wordt, zal Poincar6 ingevolge den wensch van het Engelsche kar brnet een schriftelijk antwoord zenden, het welk 40 bladzijden moet beslaaia. Naar het blad' „Ere Nouvelle" mededeelt, is men thans te Parijs beslotem, toe te stemmen in een Fransch-Britsche bijeenkomst; men wil echter eerst deskundigen naar Londen zenden, wier voorloopige besprekingen1 dan tot eene uiteenzetting tusschen Pomcar6 en Baldwin moeten leiden. HET 'HANIDELSVERDRAO MET TSJECHO-9LOWAKIJE. Men meldt uit Praag aan de N. R. Crt De Seniaat heeift de ratificeecing van het handelsverdrag met Nederland van de agen da afgevoerd in verband met de in NWer- land daartegen geopperde bezwaren, hoewel de commissies er voor waren. Nhder seint men uit Praag: De bladen' zijn ten aamzien van1 de verda- ging van de ratificatie van het handelsver drag gereserveend. Bohemia spreekt van een dreigenden handelsoorlog met Nederland. De onafhankelijke Tribuna verdedigt de ver- daging em.' hoopt dat de Nederlandsche in dustrie zich onidertusschen bezinnen zal. Daartoe zal de draconische en gecompli- oeerde maatregel ten- aanzien van de beper king van den invoer vam schoenwerk hel'- pen. Wat vandaag voor de schoenen geldt, zal morgen een andere industrie verlangen. Een dergelijke politiek van bescherming voert zichrelf ad' aibsurdum. DE SCHADEVERGOEDINGS- KWESTIE. De d'iplamaticke besprekingen ten aanzien van de schadevergoedingen zijn hervat De Belgische gezant had gisteravond een onder- houd van een uur met Ouxzon op het Engel sche departememt van buitenlandsche zaken Eeretgenoemde gaf van de Belgische opvafc- ting over den toestand in het Rulirgebied een uiteenzetting, welke naar verluidt, geen nieuwe gezichtspunten opendte. Curzon ver klaarde in zijn antwoord1 opnieuw het Bri- sche standpuni Later bezocht de Fransche gezant Curzon. DE KERKROOF TE MUNISTER. Ondieir ernstige vexdenking den kostbaren Ion monsfcnams uit de Domkerk te heb- stolen, d® die tweede Domkoster Ludk wig Groffker door de poliitie geamresteerd. De aanleidilng daartoe is, dait deze ambte. naar ibij1 de varkliaringen die hij aflegde ge- adht wordt dat die momstrans op 11 Junf, toern parsmiannoii hem bezichti'gde, zou zijn zoek geraakt en dat de monstrans zood;an.ig was weggeborgen dat oningewijdlen onmoge- lijk die brandiklui® hebben kunnen openen. De 2e kosoer gaf van zijn bevinding dat de monstrans gestol'en was, eerst een d:ag na dat de dfefstal zou gesPnied zijn, kennis De politie neemt aan dat Grtffker den monstrans ergens heeft veTborgen, om .liaiter van zijln buit te kunnen1 profiteesren en dlat er andere personen in het sipdi ziju, die dien tweeden koster tot die dlaad hebben verieid. De politie heeft than® de premie van 25 mililioen Mark tot opspormg van den monstrans verhoogd tot vij'fteg millioen Miark. Daar die kerk over te weinig geldmiiddeldn beschikt om deze hooge premie te bctalen, wordt de steun van die giemcenteleden ingeroepen om' het bedoel de bedinag bijfcen tx- brengen, waairtoe reeds vde pBrochianen zich bereddi verkllaard heb ben. DE TOESTAND DER METAAL- INDUSTRIE IN HET RUHRGEBIED. De toestand, welke men na debezetting op 23 Juni heeft geconslateerd bij dc fabrieken der Hermanshiitte, kan beschouwd worden ale maatstaf voor den algemeenen toestand der groote mctaalfabriekcn In het Ruhrgebied. De productie is geheel atopgezct De installa- ties voor het vervaardigen van Thomas-uzer en de groote Martin-ovens zijn ged'oofd. Va dc acht kleine Martin-ovens znij er nog dragt slechts 50 ton HmB.I De dagproductie be- tegenover 2000 ton nor- slcohts twee in bedrijf. mnal. Ontzaglijke voorraden fabrikaten, welke geschat worden op meer dan 300.000 ton, zijn op;,cslagen, zonaer dat zij kunnen worden getransporteerd. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend' vloog een militair vlieg- tulg, dat op weg naar Mainz was, angeveer ter hoogte van Hauconcourt (Lotharitigen) in brand en stortte neer. De inzittondcu, een sergeant-vliegenier en de bestuurder, werden I Bij een botsing tusclien een D-trein met een goederentrein nabij Grosswardejn zijn 6 personen1 gedood' en 20 gewond. Uit Bocdapst wordt gemeld, dat aldaar het fort Catelu m de lucht is gevlogen, door- dat een1 arbeider een granaat liet vallen. Zes personen werden gedood en zeven gewond. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Frank rijk aan Zuid*SIavie eenu bewapeningscre- diet van 300 miLlioen francs zal verleenen. Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk op de lijn tuschen Boeka- rest en jaszy dertig reizigers gedood en vijf- tig gewond. Afgelegen dorpen in het verre Noorden en Noord-Oosten van Siberie worden be- dreigd met een tekort aan voedsel, ten gevol- e van het vasthouden van Amerikaansche andelsschepen aan de Oostkaap. Tijdens een typhoon, die gedurende twee dagen op de Philippijnen woedde, werd een persoon gedood, terwijl bijna alle telegraaf- en telefoonlijnen in de omgeving van die stad werden vernield. Bovendien verdween op zee nog een zeilboot in de golven. Volgens een telegram uit Weenen ver- trekt de socialistische leider Fritz Adder in Augustus voor zes maanden naar Londen tot oprichting van het secretariaat der nieuwe Internationale. Hij zal geen nieuwe candida- tuur van het parlement aanvaarden. Het begin van het proces tegen den Dultschen kapitein Ehrhardt, bekend uit zijn nationalistii vastgesteld. optreden, is thans op 23 Juli ALKMAARSCHE CODRAN m

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1