Alkmaarsche Gourant In verkeerde schoenen Voor spoedlge afleve- rlng van ALLE Is nw adres: Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, FEUILLETON. Voor de bnisvroaw. Voordam G 9, ALKMAAR, Woensdag 4 Juli. H*. l&L t9Qi. Honderd Yi]t en Twlntlgste Jaargang, GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 2 en 3 Juli 1923: Haakwerkje; mantel- ceintuur; grijze handschoen; een paar grijze dameshandschoenen en een glacfe dames- handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2 en 3 Juli 1923: Gouden armbandhorloge met double arm band, Juff. Peet, Keizerstraat No. 16; bril, H. Boerwinkel, Koningsweg No. 76: duif, Idema, St. Jozephstraat No. 9; witte blouse, B. S. de Vries, Wildemanstraat No. 10; bee- nen kindercollier, J. Jonker, Noorderkade No. 45; zwart poesje met witte voetjes, Schenker, Costerstraat No. 11; huissleutel, Visser, Alg. Begraafplaats, Westerweg; ket- tingceintuur en een nikkelen rozenkrans, A. de Goede, Snaarmanslaan No. 102; bos te- lefoondraad, G. de Rie, Liefdelaan No. 11; jongenspet, G. Braak, Wognumschebuurt No. 24; platvoetzool, C. Bakker, Achterstr. No. 44; zilveren rozenkrans, Ruckert, Kin- heimstraat No. 45 en een kinderportemon- naie, (gevonden te Bergen) P. Nijman, Ou- acnt degracht No. 2. De excursle van Nederl, Landbouwers naar Noord-ltaliS. XIV. (Particuliere Correspondemtie). 1TALIAANSCHE STEDEN. Ravenna en Venetii. Op onzen tochit hebben we verder nog een bezoek gebracht aan Cremona, Piacenza, Bo logna, Ravenna, Ferrara em Venetie. Het zijn alle oude, stille siteden, die een prachtige, oude kathedraal em dito stadhuis bezttten. De oude universiteitssbad Bologna beeft een merk- waardig gebouwde kerk, waarvan vooral de voorgevel zonderling aandoet. Dit schijnt in vcrband te staan met een oneenigheid, die de stad eens met deoi Paus heeft gehad. Opmerkelijk is, dat de siteden een tolgrens hebben, wat diTect middeleeuwsche gedachteu bij den Hollander opwekt. Alles wat in de stad wordt ingevoerd, moet worden aangege ven en daairvan wordt belastimg geheven. Als wij er met onze kolonne automobielen aam- kwiamen, was het steed® halt houdeu. Natuur- lijk took de bagage-auito, die de dik besfeoven koffers van het geheele gezelschap meevoerde, vooral de aand'acht der scherpzonnige d'oua- nen, maar het woord „01andesi" deed den beambte in 'de houding springen. Het mili- tair saluut werd gebracht en we kondem de reis terstond vervolgen. Ravenna is een stille stad van ongeveer 75.000 inwoners, maar met een roemrijk ver- leden, waarvan' nog vele herinneringen zijn bewaard geblevem. Een paar maal was het de hoofdstad' van het West-Romeinsche rijk en de Gothische kooing Theod'orik hield er zijn verblijf. Zijn grai is in deze stad, even- ais dat van Dante Het huis, waar Dante woondle, bestaat nog em vlak daarbij bevimdt zich de prachtige grafkelder, welke van binnen geheel uit mar iner is opgetrokken. Het graf is nog betrek- Icclijk nieuw; alleen het prach'tilge relief bo- ven de tombe, dat den grooten man wcer- geeft, is afkomstig van de 15e eeuw Rome schonik de twee bronzen deuren, gegoten uit brons van kanonnen, welke geduremde den laatsten oorlog werden gebniikt! In een kledm museum worden' enkiele merkwaardighe- den, betreffende Dante's leven en werk, ten- toongesteld. Het meest beroemd' van Ravenna zijn de mozaieken, die tot de allermooiste van de we reld worden gerekend. Een meesterwerk in dit opzicht is de graf kelder van Gallia Placidia, zoo genoemd naar de keizerin van dien naam en afkomstig u't de 5e eeuw (ongeveer 440). Van dit mau soleum worden de mozafken het meest ge- rocmd. Door de vensters van albast wordt het inwendige op indrukwekkende wijze be- licht en komt het blauw der mozafken het he- melblauw nabij. Vlak bij dezen grafkelder is de beroetnde kapel van S. Vitale. Deze uit de 6e eeuw af- komstige kerk is acbthoekig en in byzantijn- sdien stijl opgetrokken. Met uitzondering van het dak is zij geheel uit Oostersch manner opgebouwd. Er bevinden zich ook prachtige mozafken. Deze kapel heeft tot voorbeeld1 gediend van die (veel grootere) Aya Sofia te Konstantino- pel, maar de laatste wordt door veel kunst- Naar het Bngelsch, door Berta Ruck. WOOFDSTUK III. 6) Ver latent Stel u mijn toestand voor Voor dem gek gehouden, bijnia aan het eind van mijo reis, uit den trein geworpen, mijn X bagage mij ontnomen! (Er stond geen op, niets). Ein daar stond ik nu en zag den trein dem hoek omslaan, terwijl de vroolijke afscheidsgroet van het meisje dat had ooren klonk. mij deze poets had gebakken mij nog in de Mejuffrouw Vera Vayne, het jonge oor- logsweeuwtje van den' armien George, ha< inderdaad haar vrijheid terug gekregem! Maar wat moest er met mij gebeurem met Rose Whitelands die daar stond met Vera Vayne's valies, haar onbekookt plan dat ik haar rol zou vervullen, en dit ja, dat andere pakje dat zij mij uit de coup6 toege- worpen hadwat was cfat? Verbijsterd' nam ik het van1 het perron op. akdoekj' en' deed er het geparfumeerde zakdoekje af waar zij het in gerold had. Wat was het? Hemel! Het was het gouden kettinkje _en het medaillon met paarlen randje, waa portoet zat van „aen armen George". Kenners minder moot gevonden. Beroemd is verder nog de S. Apollinaris- icerk van de 6e eeuw, welke de oudsibe kerk tier weteld is, vanwege de moode mozafken, een bezoek ten voile waard. De laatste plaats, welke wij bezochten, was Venetie, de stad van de gondels, van de doomen, van de stille, nachten De aankomst bij avond is bijzonder mooi en moet vooral op een niet-Holiander diepen indruk maken. Ete stilte wordt slechts onder- broken door het geplas van de roeisponen der goudeliers, die elkaar zoo nu en dan iets toe- roepen. Geheimzinnig glijden de gondels voorbij, het flauwe schijnsel hunner lanitaren- tjes weerspiegelend in het stiile water Vaniuit fle vertc kunki zactite muztek en zang De stad zelf maakt bij aankomst in den avond een indruk zooals Amsterdam, wan- neer men het nadert van den kant van het IJ Dat Venetie overigens aan Amsterdam doet denken, kunnen we moeilijk zeggen, inisschien alleen een enkel hoekje. De stad draagt een geheel ander karakter en is ook veel Weiner dan Amsterdam; Venetie heeft ongeveer 175000 inwoners. Het heeft, evenals onze hoofdstad, grachten, waarvan er maar 6en een behoorlijke breedte heeft, n.l. het „Groote Kanaal" en de andere zeer smal zijn, een me ter of 6. Dat is al een verschil met de Am- stterdamsche grachten. Bovendien staan de huizen in Venetie bijna alle met de voorgevels direct aan het water, de stoep daalt er een eindje in af. De wallen ontbreken dus door- gaans en de boomen altijd. Het geheel is daai'door z6o verschillend van de grachten onzer hoofdstad, dat een vergelijking niet mo- gelijk is. Wij voor ons vinden de grachten van Amsterdam en van andere steden in ons land in het algemeen een veel grootseher in druk maken. Niet gaarne zouden wij de Kei- zeisgracht te Amsterdam willen rui'len tegen de allermooiste in Venetie en het gezicht, dat men in het voorjaar bij helder weer heeft van een der bruggen over dt Keizersgracht, wordt ons inziens niet overtroffen. De huizen in Venetie zijn de vertegenwoor- digers van den bloeitijd' der republiek, toen deze handel en scheepvaart, tengevolge van het verkeer met den Levant en' Indie, tot zich wist te trekken De rijke kooplieden bouwden zich toen huizen als kasteelen en voorail het „Groote Kanaal" is er nog om dit te bewij- zen. Na de ontdekking van den zeeweg naar Indie giing de stad achteruit en tlians kan men zien hoe de prachtige huizen zijn ver- weerd van ouderdom Niettemin levert het geheel ecu schilderachtig gezicht, daar de harmonic niet door een of ander mal modem gebouw wordt verstoordi. In de Hollandlsdic steden schijnt men het daarentegen den iaat- sten tijd per se op de vernieling van het oude stadsschoon toe te leggen. Als's winters de bladertooi der boomien de huizen onzer grach ten niet langer in de schaduw zet, on'tvalt ons dikwijls de uitdrukking: ,,het is toch wei'kelijk geen gezicht", zoo warden de meest typische punten door den modernen bouw ontsaerd. VenetiS gaat meft den nieuiven tijd niet mee. Een recbtgeaarde Venetiaan heeft nog nooit een fiets, een paard, een rijtuig of een auto gezien. Van een sto^ilaag weet mien in deze gdulklkige staid evemmim en ieder kan rustiig uit winikelen 'gaan; geen rauwe door- dlringende kreet van die cliaxom zal hem dben versohiilkiken. Het goederemvervoer geschiedt bijna uit- sluitendi te water dloor middel van gondels en den laatsten tijdl ook van motor- en stoom- booiiijes. De menschen verpliaatsen zach te voet, want mien kan vrijwdl overal lioopende komien. De stoaten, of beter de steegjes wiant die meesten zijn niet breeder dan een meter of 3 a 4 zijn diientengevolge voort- durend vol menschen, die bezig zijh in de winkels faiun inkoopen' te doen. De dirukte wordt nog venneexdlard door het groote aan- tali vTeemdelingen, onder wie vooral1 Engel1- schen en Amerikanen opvallen. Door hun diplOniiatentorillen gluren zij vol ernst voort- durend ini hun Baedeker en1 zijn dan n6g niet in staat dien weg eni de kiunsischatten te vin den. Een uitzondtering op de nauwe straten en steegjes vommt het eenige plein der 6tad. heft San Miarco, met op den achtergrond de praChttge kathedlraal van dien naam. Dit plein overtoeft, volgens1 sommigen, alle an dere pleinen der wereld in scnoonheid. Het is ingestoten door huizen, welke alle in den- zelifldleii stijl zijn opgetrokken. Beneden is een winkelgalierij, waar mien ruime keuze heeft in het beroemde Venetiaansche leer, gllasi- en aardewerk. Wie veel' zusters heeft, kan daar zijn gelid kwijt! 'In een der hoeken van het San Marco ver iest, vlak voor dien zajfcant van den dom, den 99 M. hoogen toren, vanwaar men een schitterend uiMcht over de eiliattdenstad heeft. Volgens velefn staat deze toren daar anderen daarente- ontsderen. Met die- ajh wijl het eens-. Naast de San Miarco kerk staat het oude palds dler dogtan, dat thacs ate nrusoum is ingericht. DSt paleis is dloor de beruChte ,brug dlar zuchten" met die gevangenis van voorheen verbonden. Het verhaal luidt, dat wie hiier vroeger over werd geleidi, het dag- licht van ziin leven niet meer kreeg te aan- schouwen'. TDe gruwelkamer is er nog om aan te itoonen, op welke wijze aan het leven dezer ongelukkigen een einde werd ge- maalkt. Voor het paleis der dogen staande, heeft men een pradhtig gezicht over het breeds water, op het eiland1 S. Giorgio. Het verkeer geschiedt, zooals we reeds meedeeldien, grootemdeells met gondels. Wife niet all te prozai'sch is aangelegd, wil Vene tie zien met een gondeli en niet van af het dek van een motor- of stoombootje. 'De gon dels zijn typische vaaifuigen met hoog oploopende voor- en achtersteven. Ze zijn stemimig zwart geschildlerd en versierd met eenig koperwerk. De gondielier beschikt over een lange roeispaan, waarvan een hefboom wordt gemiaakt. Hiji staat achterop en brengt het ranke bootje mat bewondferensiwaardi vaard'igheidi op de plaats, waar hij! het ben wi. De gondieliieil9 zijn een bepaald slag van menschen, die je all het bekooriijke van een Vematiiaanschen avond kunnen ontnemen dbor hxm' onbeschofte wijze van optreden. Ze kunnen hun miond geen oogenblik dicht 'hou- dlen en als zij: niemand hebben om tegen te praten, doen zij' dlat tegen zichzelf Ze sdhreeuwen voorts hun collega's met schorre stem toe, naar welke zijde moet worden uit- gewefcen. Behialve hun iBargoensch spreken ze anderlhalf woord Duitsch, Engelsch en Fransch. Ze kijken' iederen dag opmieuw met de grootste nauwgezetheid veel te diep in de flesch en zijn groote afzetters. Hoewel zij gebondem zijh aan het tarief (het is een soont taxvsysteem, de bootjes bdhooren aan een pariiculliere ondernemiiig, maar dfe stad oefent toezicht nit), zoo overvragen zij na de vaart met het onnoozelste gezicht tot 50 pOt. en meer. Men kan van tevoren niet z66 af spreken, of bijl de afrekening toachten zij dien vreemdeling te plukken. Toen wij met onze bagage naar net station gegondield werdien, had een onzer gondeliera de brutale geesitigheild op te mieriken, dat hi} van iedler onzer 5 lire fooi verwachltte, opdlat hij op ons iedier welizijln een 'goed glias wijn zou kun- nepi drinlken. De stad iis door een llange brug, waarop de spoorhaan is aangelegdi, met het vaste- land verbonden. Deze z.g.. Haigunenbrug is een taap situfcje ingendeurswerk. Wie van een' zeehad houdt, kunnen wij het totihtje naar het eiland Lido aanbevelen, waar een badplaats is, die door velfen wordt bezocht. Het bootje vaart ieder oogenblik in de nabijheid van ihet San Marco af, en in een half uur is men op de plaats van bestem- mdng. Hloewel! het pas begin Mei was, zoo had het water der Adriatiscbe zee reeds een temperatuiur, die 'het water hiler te liande in dlani vollen zomeridjd bereiktals we ten miinste warm weer 'hebben. We zijn hier al 7 weken verder, maar we hebben ons nog niet in de Ntoordzee gewaagd! K- Vrouw, wat is uw pl'icht? Te veel spreekt de moderne vrouw van haar rechten; :aan de Afrikaansche wordt het eens eventjes anders geleerd! Lees maar heel aandachtig het volgende gedicht, dat ik overnaim uit „Ons weg dleur die Wereld", i van C. J. 'Langenhoven:- Die werk van 'n vroa. Wat is jou werk, o vrou? Omi huis vir jou man te hou, Sy solkkies te stop, en sy dassies te fas, Sy hemdle te strijk en' sy biroeke te was? Om sy 'kos the kook, en te staan by sy vuur, En te stik in sy rook, en sy potte te sikuur? In did wereld! sy kindiers te bring met smart? Ja dit: en dan steed® nog te dra op jou hart. En rnieer: onvennoeid by sy siekbedi te staan, Sy moedi op te beur as sy hoofd horn ont- gaan, Sy wonde te salt, horn' te troos in sy kliaag, Sy laste van teespoed same te draag; Sy ywer steed® war te hou vir sy plig, En jou eie steed® ongewaardieerd te verrig? Sy huis the verfig met 'n glimlag van' vreug; En sy hart te verhef met 'n voorbeeld van deug; Omi te sorg viir sy lijggaam en siel' en ver stand; 'Dit alles, o vrou, i® jou plig, en die pand1 Aan jou toeveitooui vir die fifeOi van jou land. En oim laatste die 'hoogste en dluurste te noem; Vlto die heili van jou volk, hOU' jou eer en jou roem Hlaing het boven uw wasdhtafel, leer het uit uw hoofd en breng ihet in toepassing, al® u kimt dan wordt u een model-huis- vrouw!! Een jDmelette au chocolaP is een van de Zij dacht dus wehkelijfc dat ik haar onzin- niige plan zou ten uitvoer bnengen? Dacht ziji dat, Om het niet te verliezen, maakte ik het kottinkje met med'aillon om' mijo eigen hals vast. Toen stond1 ik daar hulpeloos den toein na te kijken lang nadat er geen trein meer te zien was. O, 'net was te slecht van dat meisje! Mdjl in zulk een moeilijkeo toe- stand te bnengen! Te maken dat ik te i.aat kwam' in inijh nieuwe betrekking. Hun van het begin af aan een ongunstige indiruk van mijl te geven; onnauwkeurig, nonchalant met mijn bagage! Hbe zou ik de zaak kunnen verkliaren aan dfi Sutcliffe-Srniths? De stem van een spoorwegbeambte deed mij: ontwaken uit mijh gepeims. „Mlag ik uw kaiartje even' zien!, aTs't u bl'ieft? Ik had! mijh oud zwart moire tasch- je nog bdji mij. Wenktuigelijfc tastte ik er in naar mijn kaartje en toonde het hem. Die spoorwegbeambte bleek een zeer con- scientieus man te zijln. Hij! zei: „Ik dacht dat ik u uit een eerste klas wagon zag stap- pen1, is't niet juffrouw? U moet 6.60 bij oetalen" „Miaar ik werd' dloor den conducteur tfe EUston in die coupe gefzet „J:a het spijt mi]' wet julffrouw, zei de man op een toon van verwijlt. „M:aar u had' in Stafford kunnen uitstappen, niet waar?" Jia, dat was ook zoo. Het was dfe schutd van die ..Verschijning" en haar praatjes, waardoor ik het niet gedaan had. Ommoge- lijfc meislje. Waaaxxm1 had ik haar ooif aan- sChouwd, of zij! mijl? Reedla fcostte ze mij! flHloeveel is het?" Vroeg ik wanhopig. „Zes gulden zestiig cent, juffrouw, her- ha aide de man. „Hier heb je een sovereign; geef mij daar van terug". Het was mijn liaatste sovereign nog wel'! Eh wat moest ik nu doen? Ik liep een eindje het sombere station langs. A:an het eind kon ik juist in de verte een afgezet terrein zien op een veld met een afrastering er om1 hieen en een schildwaCht en een rij: ba- rakken. Ik had gehoord wat het was: een karnp van DuitsCne krijlgsgevangenen. Door de reten tusschen die planken omheinig, kon ik even wat zien van at dat mengelmoes van mannen, die de treinen stonden na te kij'ken. Sommigien droegen het Duitsche infanterie uniform, anderen war en als zediedien ge- klfeed. Een groote, ruwe vent, wiens gezicht een uitdruklang had van wreedheid en woestheid was gekleed) in een wit wollen buis met een korte broek en de blauwe Beijersche pet een rooden1 band. Tk had een rilling van yol- dloeniog bedenkende dat die tenminste veiltj en wel achter sdiildwachten' en1 prikkeldraa< in zat, een in den val geloopen wild' dier, dat ten minste met zijn nagels en klauwen geen kwaad meer kan doen De nauwgezette beambte stoorde mij weer in mijn overdenkingen door mij zijn geld te rug te brengen. Minder dam negen shilling 5.40) was iwtwie itrafctaties voor ktecteren. U koopt arvoor een plak chocolade en cnijdt deze in kleine ttukjes tot u twee ons er van bebt; os het dan op in drife' eetlfepels lauwe melk. Laat dit afkoelea. Klbp drie eieren, voeg hier een ons suiker aan' /toe en een paar druppels vanieljeessence, ten Slotte de chocolade. Ver- warm ongeveer een ons boter in een bakpan. schenk er het choool ade-mengsel in en roer het gedhrende eenige minuten met een lepel om. Laat het vast en een beetje bruin wor den aan den omderkanit, vouw de koek dan dubbeT en dietui die omelette in een verwarmde schotel cp. Een andere tekkenniijl is de pannekoeken; loe mieer variaties u daarvan 'kunt maken, dies te beter is het. Zoo zijn er de rijsiekoek- jes. Hiervoor heeft u anderhalf kopje gekookte rijst noodli'g; deze moet met zout rijk toebe- reid zijn. Voeg er twee kopjes melk en een geklopt ei aan toe en roer er anderhalf kop je meel dooxheen, waar eerst een theelepeltje zout en twee .groote theelepels bak-poeder door gemengdl zijh. Bak deze combinatie in de ingevette pannekoekenpan en dien ze op met een kaassaus. Deze saus maakt u op de vol- gende manierRoer een kwart-liter gewone witte saus en vermeng hienmee, terwijl zij nog beet is, twee eetlepels geraspte kaas. Roar dlit itot d)e kaas is opgelost, doch pas op, dlat de saus Diet meer gaat koken, nadat die kaas n aan toe is gevoegd Voor appelkoeken gebruikt u twee groote appelen, twee eieren, twee eetlepels suiker, twee eetlepels bloeni en het sap van een hal ve citroen. Klop de eieren met de suiker met een bouten lepel tot bet schuimt;1 schil en rasp de appelen. Doe ze bij de geklutste eieren' met die bloem en het citooensap. Bak dit mengsel tot kleine ronde keekjes en doe ze 'heet op, licht bestoooid met suiker. Weer een andleiiie manier is om de panne koeken in den oven te bakken. Neem twee eieren, twee dessertldpels bloem, een kwart- 1'iter melk, een beetje zout, wat j'arn en twee dessertlepelS suiker. Kluts de eierdooiers met het zout, de bloem' en de suiker, voeg er dan de gewarmde melk en het eiwit aan toe en roer voorzidMg. Verdieel dit besllag over drie of vier ingevette tinnen borden en bak ze in den oven. Zorg, dat die, even verwanndJe, jam bijl die hand1 staat en' doe Mervan tus schen twee koekjes; dat gerecht d&ent zfefer heet opged'aan te worden. Ten slotte het necept voor Fransche pan nekoeken. Kluts de dooiers van vier eieren met vier eetlepels suiker. Voeg hier een eet- lepefl) oranjemarmelade, een beetje geraspte notenmuSkaat, vier eetlepels melk en vier eet lepels bloemi aan tee. Klop het eiwit stijf en roer 'het voorzichti'g door het mengsieltje. Doe een stukje boter in de bakpan en voeg het beslag hierbij, zoodra de pan heet is Bak; de koekjes aan baide zijdfen bruin, vouw ze dubbel, bestoood ze met suiker en dien ze ■gloeiend op. Nh ik het tech over eetwaren heb; wist u, dat u zulfce leuke kralen van macaroni ma ken kunt? Dat las ik onll'angs in de „Haag- sche Post". Het is heel gemakkelijk: van niet all te diikke pijpen macaroni' breefct u sfcukjes ter lengte van 1Y, c.M. af en beschildfert de ze met een fijn pensedtje in bonte klenren. Als ze goed droog zijh, rij'gt u ze aan een lange goud- of zilverdraad en maakt na iedere kraal! een knooplje. Het effect moet al- leraamdigst wezen1! Een fwisvrottwelijke raad: Weet u een practische mianier om uw Spie gel® imet vochtig weer helder te houden? Miaak een stukje zeep nat en wrijif hiermee over den Spiegel tat de gehieele oppervlakte bedekt is. Laat heft zoo een (kwiartiertje zit- teft, ha,all dan die zeep er af met een' drogen doek en polijst het glae met een zeem of zacht leeren lap. IE? blijft dan geen spoor van voditighei'di meer over. Uw Spiegel blinkt en is helder als nieuw! 'En een andere: als uw badh'anddoeken, waschlapjes en. overige dingen, die van zg. sponsdoek zajni gemaakt, grauw en hard' uit de waschi komen, is dat een bewijs, dat zij bij dfem bleeker niet goed behandeld worden. Want dit materiaal is juiSt uiterst sterk en kunt er jaren mee doen, zondler dat het lee- lijk wordit, maar. het eischt een speciale zorg, waar niet allfe menschen voldoende re- kening mee houden. Sponsdoek mag nooit gelijk met het overige goed gewasschen wor den. Het moet eensteen nacfat te week staan in en llauw zeepsopje. Als het geen gekleur- de doeken zijn, moet u er wat zeeppoeder of sodq aan' toevoegan; is de stof met een rand, dian mag dit natuurliik niet. Den dag daar- op wascht ui het goed' uit in schoon, warm zeepsop, en spoelt het daarnla eerst tweemaal in la/uw en dian' tweemaal in koud waiter. Dit overvloediiig spoelen dient om alle zeep te verwijdleiren, die anders zoo licht in die dnaaajes dier stofi zou blijlven vastzitten. Dlruk vervolgens de gewasschen doeken uit? niet wringen en laat ze snel droogen, bi] de kacheli bijlv. of ihl de zon. Deze stof kunt u niet mlangelen Of strijken; dUs door T recht al wat ik op de wereld bezat, totdat het sa- laris van mijn eerste kwartaal door de fa- milie SutclifffeHSmith zou worden uitbe- taald. „Wou u soma een' vigelante hebben, juf frouw?" vroeg de portier, die mij klaarblijke- lijk met argwaan beschouwde. „Een' rijtuig? Waar naar toe? Ik vertrek immers met dan trein. Ik draaide mij om en ging naar de spoor- weglijsten waarop de uren van vertrek der locaaltreinen waren aangegeven. Er was geen trein' voor 4.15, en dat was een echte boemeltoeto. Allies de schuld van miss Vera Vayne. Vervelend, vervelend schepsel dat mij uit den steltoein geworpen' had en mij hier had laten staan met haar valies om voor te zor- gen terwijl het mijne, zonder adres, voort- spoedde naar Abersystwith Het perron waarop ik been an1 weer liep was geheel verlaten, bebalve die achterdoch- tige portier. Daar kwam met veel lawaai en veel drukbe een heel gezelschap aan men schen die er al heel weinig innemend uiitza- gen. De moeder, heel dik, met een onbeschaafd, alled'aagsch gezicht, te voorschijn komende uit eeln kraag van bont nog rijker en aanzien- liiker dan' de bontmantel van de Verschij- ning. De dochter van omstreeks zeventien jaar, prachtig gekleed met een mooi maar onaangenaam gezicht. Twee kleine jdngens met bleeke, boufe wangen, met licht groene hangen bijl het dirogen rekt u ze meteen uit. Door fcloppen en rekken dier gedroogde doe ken, blijft 'het weefsel m/ooii en los. Uit den mond der zuigeUngen. !V66r Jantje op visde gaat, kkijgt hij van mioeder nog ten vermaning: _Deok er om, Jannemam, dat je je bijl tante Marie als een echte 'hear gedraagt. Hoe gedmagt zich een hear?" Jantje antwoordlt vlot en vaarddg: „Hij spreekt met twee woordien, hijl eet met zijn vorfe en ihijl pulkt nooit in «jn neusje!" Stadsnieuws VEREENIGING TOT INSTANDHOU- DING VAN EEN KINDER- BEWAARPLAATS. Deze vereeniging vergaderde gisteravond in de kleine zaal van „De Unie", onder voorzitsterschap van mej. Van der Voort, die de bijeenkomst opende met een woord van welkom, haar teleurstelling uitsprekende over de geringe belangstelling. De notulen werden, na lezing door de se- cretaresse, goedgekeurd. Volgde lezing van het jaarverslag, dat als volgt luidt: De Vereeniging tot Oprichting en Instand- houding eener Kinderbewaarplaats heeft ge houden in 1922: 1 ledenvergadering en 4 be- stuursvergaderingen. In het bestuur zelve is weinig verandering gekomen. Als a.s. bestuurslid werd voorge- dragen mevr. AdemaDe Man, wier benoe ming aan de leden zal worden voorgesteld. Me' °Pg volgd door mevr. DorbeckKortmann. Nog 'evr. ConijnSchroder heeft hare taak als secretaresse neergelegd en werd opge- steeds zijn de uitbreidingsplannen in voorbe- reiding, doch door samenloop van allerlei onvoorziene omstandigheden nog niet tot af- doend resultaat gekomen, zoodat de oude toe- stand gehandhaaf bleef. In het innerlijk le ven der K..B. is evenmin veel verandering gekomen. Zij bezit de sympathie der arbei- dersbevolking en der burgerij. Wordt eene opgeheven, dan vallen vaak aan ver' de K. B. de restanten der kas te beurt. Zoo deden de Ver. Plaatselijke belangen en de ofd. Alkmaar van den Ned Bond van Ge- pensionneerden. De schoolarts geeft steeds zijn zorgen aan de Kinderbewaarplaats, controleert den ge- zondheidstoestand der kinderen en is een groote steun voor het bestuur tot den goeden gang van zaken. De K. B. behoort nu tot de aangesloten vereenigingen bij den Armenraad en heeft hare afgevaardigde in dies raad in hare se cretaresse. De inspecteur der kinderhygiene, Dr. Tuntler, bezocht het gebouwtje en raadde aan ten spoedigste een ander onderdak voor de kinderen te zoeken, daar dit verblijf aan alle mogelijke eischen te kort komt. Wegens plaatsgebrek zijn 17 kinderen ge- weigerd en wel in Maart 5, April 1, Mei 6, jum 5. De subsidie van de gemeente bedroeg de som van f 1500. In 1922 is de K. B. een korten tijd voor roodvonk gesloten geweest, van 1623 Febr. Het aantal kinderen bedroeg 2749, het aan- tal dagen 296, het aantal gezinnen 28. St. Nicolaas bracht voor de kinderen een heerlijk, buitengewoon genoeglijk slot van het oude jaar. Dit jaarverslag werd met dank aan de sa- menstelster goedgekeurd. De penningmeesteresse mevr. Korteweg deed rekening en verantwoording over het boekjaar 1922, waarvan wij enkele posten memoreeren Aan contributie was ontvangen f 293.50 tegen 352 in 1921. Daartegenover was de opbrengst van een collecte 728. De gemeen- telijke subsidie bedroeg 1500. Verscnillende flinke giften waren ingekomen en ten slotte jasjes, zwart fluweelea hoedjes ec lange liee- ren stobkousen; het eene kind in toanen. Een vrouw, waarschijnlijk een kamenier met een stuursch gezicht. De chauffeur, in chocolade-kleur livrei, keek brutaal. Het geheele gezelschap scheen luide te ge- tuigen' Van rijlcdom, onlangs verkpegen. Ja, nouveaux riches dat waren ze duidelijk. Ik hoorde er staaltjes van; het platte, knarsende achterbuurt accent. „Meer dan bespottelijk, een' Roll's-Royce die't op die manier aflegt! Is dat nu een ding waar je zeventianhonderd1 pond voor betaald hebt, dat wou ik wel eens weten Ze- honde ventien hondeid!" (Crescendo!) „En dan in den steek laten den allereersten fceer dat wij er een' tochtje mee doen van 't kasteel naar Camrys! En wat jou betoett Browne (dit tot den chauffeur) ze kunnen zeggen wat ze willen maar niemand zal mij ooit wijs ma ken dat je je vak verstaat. Neen, al kreeg ik je met een getuigsdirift van lord Nautwich „Een vreeselijke vrouw", dacht ik luste- loos, ,^net eesn vreeselijke stem". Het was haast ongepast, dat een mensch met zulk een stem een auto van zeventien honderd pond mocht bezitten of dat haar dochter zulk een keurig gemaakten mantel aan h'ad. En de twee pafferige kinderenr met hun mooie kleeren en hun te doorvoede gezichtjes ik kon niet nalaten plotseling een ongemoti- veerde afkeer van hen te hebibera, ofschoon ik in den regel veel van kleine jongens houd. Zij maakten ruzie en schreiden om beur- ten. Wordt rervol'gd 011:

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5