H«t bnit g*ntesmfdd«l toot ten tragt lever, schele noofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpil- len. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goe- de werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65; in apotheken en dro- gistzaken. werd door gezinsleden 648.30 betaald. To- taal was ontvangen 4203.01. Uitgaven: salarissen 1192.6214, linnen- goed 65.65 brandstoffen 79.63, aan voeding J 748.88. Het batig saldo bedroeg 1613.03 M tegen ruim 1100 in 1921. De verantwoording was nagezien door een commissie, bestaande uit de dames De Lange, Tigler Wybrandi en Zijlstra, die tot goedkeuring adviseerde. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening over het volgend boekjaar werden de volgende dames benoemd: mevr. Eecen, mej. Cohen Stuart. Vastgesteld werd de begrooting voor 1924, tot een bedrag van 3240 in ontvangst en uitgaaf. Aan de orde was de verkiezing van een bestuurslid, waartoe bij acclamatie werd ver- kozen mevr. O. AdemaDe Man. Bliikens een mededeeling van de voorzit- ster, is in de laatste bestuursvergadering be sloten, dat in het.gebouw linoleum zal wor- den gelegd. Het bestuur kreeg machtiging tot het aan- brengen van enkele noodzakelijke onder- houdswerken Na rondvraag volgde sluiting. VERTROKKjEN PERSONEN. N. Kabel, tuinmiam, R.K., Lindenlaan 99, Zijpe. M. J. A. Qroothuizen R.K., He- kelstraat 16, Bergen 'N.H. R'. O. Vee- nenbos, civ. imgenieur, N.H., Kenn.sitr.weg 1001, 'Bergen. A. Korver, brievenbestef- ler, R.K., Koningstr. 7, Bergen. C. H Hildering, Lutt. Oudorp 66, A'dam. J Bregman'VIug, N.H., Zeglis 94, Beem- ster. C. Kooiji, Leeraar A.B.S.. N.H., Snaarmanslaan 140, Enschede. M. van Leen, loodgieter, N.H., Boteratraat 7, Ber gen. L. J. Caarls, R.K.. Vanmebroek 34, T imimenJ. O. 'rrederis, R.K., Varne- hroek 3(4, Limmen. B. T. Martens, O.K., Dijkgr.str. 17, A'dam. A. Veen, N.H., Overdiestr. 71, Beemster. C. den Hertog, chef-winik»lbed., O.K., Fnidsen 96, Utrecht. N. A. C. van der Star, N.H, Linden'l- 102, NSeuwer Amstel. 1 A. Comijn, R.K., Laat 194, Amsterdam. I. Kroom, N.H Overliestraat 66, Groat Schenner. E. J Karasen, sitoffeerder, H.A, Boterstr. 14, Castricum. J. Rodofs, N.H., Langestr. Steen, R.K, Vamebroek 22, Gorinchem. A. Bloem, db, N.H, Kenn.str.weg 124, Bergen. J. Adriaanse, dir. inf. bur. G K, Eendracratstr. 6, Helder. W. C. Schouten, R.K, Heiligland 5, Amsterdam. E. J. H. Pater, R.K, Oudegracht 161, 's^Gravenhage. N. Bet, db, R.K, Ken- nemerstraatweg 174, Hdloo. O. Schoe- link, letterzetter, N.H., Achterdam 30, Ber gen ID. J. Groot, smidl, N.H, Kooltum 21 H.H. Waard. N. Emmer. rijksveldwachter, N-H, Stanons- weg 180, Schoten. N. Haasbroek, kantoor- bediende, N.H, Boezemsingel 4, Schoorl J. Mulder, agent van' politie, Zeglis 95, Scho- terland. G. Zorgman, bankwerker, N.H, Uitweg 4, Bergen. K. Bergsma, kantoor- bediende, N.H, Eikelenbergstraat 2, Broek op Langendijk. C. O. Timmerman, kan- toorbediende, Oosterkolkstraat21, Haarlem. T. E. Bergsma-v. d. Oord, N.H, Eikelenberg- straat 2, Broek op Langendijk. W. de Vries, huishoudster, N.H, Molenbuurt 9, Zijpe. A. Groot, schilder, NHL, Kinheim.- straat 26, Amsterdam. T. van der Wal, N.H, Spoorstraat 89, Broek op Langendijk. C. C. Albus, dienstbode, H.L, Nieuwlan- dersingel 52, Anraa-Paulowna. A. de Beurs, arbeider, N.H, Polderstraat 14, Koe- dijk. C. M. de Jong, Verl. Landstraat 27, Kocddjk. C. C. Klief, dienstbode, R.K, Star- tionsweg 7, Apeldoorn. A. van Laar, siga- rensorteerder. N.H, Forestusstraait 19, Be- verwijk. K. Roos'ma, klerk registratie, Boe zemsingel 35, Schoorl. T. Kleimeer-Beets, N.H, Schermerweg 12, Noord-Schermier K. Krom, dienstbode, N.H, Hoeverweg 24, Ursem. A. B. van Egerschot, kellnier, R.K, Niieuwesloot 49, Utrecht. H. van Berghem, uitvoerder, N.H, Nieuwpoortslaan 25, Amers- foort. R. J. Posthuma, modiste, D.G, Bo- terstTaat 16, Coevorden. G. Bontan. adj.- comm. dir. belastingen, K.O, Boomkamp- straat 24, Amsterdam. J. Gottschalk-Klok, N.H, Heiligland 48, Purmerend. J. Jon- ker, N.H, Lindenlaan 86, Weesperkarspel. F. Mandemaker, boekhouder, Stuartstraat 44, Bergen. T. Frankenoudt, N.H, Komng-s- weg 21, Bergen. F. Koot, NH, Lom- bardsteeg 19. Reverwijk. A. Schulfel, dienstbode, N.H, Friescheweg 42, Hoorn. L. Baars-Schmidt, R.K, Roemer Visscher- straait 24, Schagen. H1. Kuut, dienstbode, D. G Houttil 28, Schagen. C. J. P. Bense, teelegraafwerker H. S, R.K., le Tuindwars- straat 20, Zutphen. Provinciaal Nietiws UIT SCHERMERHORN. De Raad dezer gemeente vergadcrde op 29 Juni, des avonds 7 uur. Afwezig de heeren K. Kalis en P Bakker. Ingekomen stukken: Kasopname bij den ontvanger, wiens kaa- geld met de overgelegde bescheiden over- eenstemde Van Ged. Staten besluiten tot goedkeuring a. van het heffen van keurloonenb. van het heffen van een vermenigvu ldi^ingscijfer tot ten hoogste 2; van ae Gezondheidscommissie te Pur merend; de begrooting voor 1924; van de gemeente Smilde een schrijven om adhacsie inizake een belastingopgave naar het gemiddelde over 3 jaren inplaats van over het voorafgaand jaar; van dte gemeente Wijmbritseradeel een schrijven inzake het vloekverbod. A1 deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een verzoek van A de Vries om uitstel van betaling der schoolgelden. Ftierop werd tot 1 September gunstig be- adnJn Een schrijven van het heemraadschap ^viijzen" rexzake het niet omleggen van den Mijzmweg, waaraoor nun verzoek van Octo ber 1922 als vervalkn kan worden be- scuouwd. Naar aanleuimg daaxvan zal het raaosoesiuu van 30 October 1922 eveneens vervahen. nizaae een scnrijven van Ged. Staten betref- tende de jaarwedderegeung van uen onuvan- ger ward door den Kaiad oesioten, Ged. Sia- ten te bencnten, dat het salaris voor dot te- genwoordigen ontvanger gehandbaaid kan bliijven, hieit maximum evenwel te verlagea, zoodai de nog komende periodieke verboo- gingcn zullen vervallen. Bij een eventueele vacatuxe zal een regeling van bet salans kunnen bedragen van -WO tot 500, zoodat met 2 jaarlijksche verhoogingen hot maYiimum wordt bereikt. Aan de orde was een voorstel van1 B en W. om in de bestaande instrucbe van den arts, „belast met de armenpraktijk", eene bepaling op te nernen inzake cpidemische ziekten en doodschouw, waartoe werd besloten. Van Ged Staten was teruggekomem de verordening op de personeele Wasting. B en W. stelien den Raad1 voor met ingang van 1 Januari 1924 te doen hefen 45 opceaten, thans bedragendie 50.70 en 90 opoenten, waar toe werd balotm. Eeu schrijven van het Department van onderwiis, Kunst en Wetenschappen, betref- fende het vervolgonderwijs, en naar aanla ding dat geen vergoeding meer van het Kijk wordt tegemoet gezien in de kosten van het vervolgonderwijs, mede met het oog op de zeer geringe deelname in deze gemeente. Werd besloten van gemeentewege geen vervolgonderwijs te geven. Aan de orde was de aanbieding van die af- en overschrijvingen, suppletoire begrooting en betalingen uit onvoorzien, alle den dienst 1922 betref fendle, wdke posten werden toege- staan en ter goedkeuring aan Ged. Staten zulleu worden ingezonden. Overgcgaan werd tot het nazien der ge- loofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den Raad De commissie hiervoor, bestaande uit de heeren Groot en Rus, adviseerde bij monde van den' heer Groot tot toelating. Arm de orde was hiema een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een geheel nieuwe brug op dezelfde plaats van de oude, over de Schermerringvaart. Hiervoor waren 2 plannen' op teekening uitgevoerd. De Raad bealoot tot plan 2 over te gaan en toestem- ming daarvoor, tevens een geldleening, bij Ged. Staten aan te vragen. In de gehouden ronmraag besprak de heer Oostwouder de noodzakelijkheid om rera- mingwerken bij de nieuw te bouwen brug aan te brengen De voorzitter zegde onderzoek toe. De heer C Groot vemam gaame den uit- slag van de kwestie Burger-Groot inzake de gediane noocMiaohting en of dtoor B. en W. reeds een begraafplaats voor kadavers aan- gewezen was. De voorzitter deelde in de zaak Burger- Groot mede, dat hem genoeg gebleken is, het indertijd aan den Raad gerichte schrijven van den heer Groot voor kennisgeving aan te moe- ten nemen, inzaike de begraafplaats zulllen B. en W. aandacht geven. Hiema volgde sluiting BERGEN (Juni.) G e b o r e n Adrianus, z. van Johannes Tromp en Maartje de Moel. Evertine Jo hanna, d. van Johannes van Altveer en Teuntje Maria Wilhelmina Visser. Pe- tronella, d. van Johannes Duijn en Trijntje Veldt. Kees, z. van Roelf Jongman en Maria Egmond. Adriana, d. van Laurus Bastiaan Everaard en Antonia van den Dam. Anna Maria, d. van Johannes Wilhelmus Nanne en Alida Anna de Jong. Johanna Adriana, d. van Dirk Roosloot en Neeltje Roosloot. Gerrit, z. van Pieter Verweel en Klazina Miessen. Pieter Jean, z. van Si mon Jacobus Sieuwerts en Jitje Hollander. Margaretha Fortunata, d. van Pieter Wittebrood en Anna Hof. Wilhelmina, d. van Petrus de Waard en Catharina de Moor. Pieter, z. van Cornelis Mooij en Neeltje Sijbrands. Overleden: Albertje Kok, weduwe van Pieter Beeldman, oud 70 jaar. Johannes Buurman, weduwnaar van Anna Maria NiJ- enhuis, oud 67 jaar. Kornelis Postma, echtgen'ooit van Leentje Noppert, oud 59 j. Johannes Blankendaal, echtgenoot van Elisa beth Henneman, oud 62 jaar. G e h u w d Josephus Johannes Marie Wiegman te Heemsikerk en Enrmy Maria Wilhelmina Regout. Oevonden en verloren voorwerpen. Oevonden: Een netje met houten zand- vormen, een zwart been en haardspeld met twee punten, een zwarte kinderkous met roo- de rand, een grijze overjas, een bruine dames- hoed en een parapluie, een zilverbon, een beige jongensmuts, een huissleutel, een cein- tuur van een damesmantel. Verloren: Een heerenparapluie, een bruin lederen damesportemonnaie met in- houd, een zilveren sigarenpijpje en een geel- bruine teddybeer, een zilveren broche met speld, een zilveren beursje met inhoud, een gouden tientje. GBDAM Juni. Geboren Nkolaas Johannes, z. van Nicolaas Lourentius Berger en van Petro- nella Appel. Agatha, d. van Gerard us Beerepoot en van Cornelia Heddtes. Cor nelis NicoTaas, z. vaini Petrus Koenis en' van Geertje van Baar. Petrus, z. van Adrianus Petrus Coppens en van Bregitta Maria Noor- deloos. Overleden Petrus Joseph Koenis, oud 8 jaar, z. van Nloolaas Koenis en Stijn- tie Bakker. UIT HOORN. Ongeveer zes uur, omgeveer een uur later dan men zich aanvankeTijk had: voorgesteld, arriveerde hier gistemamiddag per boot Z. E. de Minister van Landbouw, vergezeldl van dten heer Van de Bi lit, Lid van de Tweede Ka- mer, Dr. Van' Hoek, Directeur-Generaal van1 den Landbouw; den heer Kakebeeke Inspec- teur van den Landixiuw en Dr. A. Hennepe, verbonden aan de Rijksserumiinrichting te Rotterdam. Zooals we gisteren mieldden, kwam het hooge gezelschap van Volendam, waar een onderzoek was ingestdd naar het eendemhou- dershedtrijlf diaar ter plaatse, in verband met de te Volendam heerschemde malaise. Aen de haven werd het gezelschap ontvan gen door het beaituur van de Rijkslandbouw- proefzuivelboerderij alhier, waarna per auto gereden werd naar het Rijkslandbouwproef- station en de proefzuivelboerderij, beddem ge- legem aan het Keem. Onder leiding van, het Bestuur werden de verschillende inrichtmgen (fabriek, stallen, hooiberging) op de proefzuivelboerderij be- keken, waarna een rondwandeling werd on- dernomen door de lokalen voor wetenschap- pelijk onderzoek van het Rijkslandbouwproef- station. Olnderwijl werd ook nog door een gedeelte van het hooge gezelschap het fraaie vee van de proefzuivelboerderij in oogen- schouw genomen, dat voor die gelegenheid uit de weide naar voren was gebracht. Nadat in hotel „De Doelen" was gedi- neerd, vertrok het gezelschap met den snel- trein van 8.22 naar Den Haag. 'De Zwemvereeniging „Hiet Hoomsche om in het nu ingetrecfen een zwemwedistrijd te organisee- ren. Het Stedelijk Muziekoarps zal bij gun- stig weer a.s. Donidlerdag een concert geven op die K aasmarict. Nlaar verluidt moet de Zietoeninrichting van een zijdte, die onlbekend wenscbt te blij- ven, een bedrag van 10.600 zijn geachon- ken. Voorwiaar een vorstdijlce gift. Bijl de aanbesteiding voor het bouwen van' een bankwerkepij van de Ambachts- school alhier was de 'hoogste imschrijver de heer R. Yprna, te Hoorn voor 12700.—; de llaagste C. Hagenaara al'hier voor /9663. UIT EGMOND AAN ZEE. Tot onderwijzeres aan de te openen school der Leeuwarder schoolvereeniging is be noemd mej. D. v. Diik, onderwijzeres aan de openbare school in deze gemeente, die er echter niet toe heeft kunnen besluiten haar werkkring hder vaawel te zeggm. Gemengd Nieuws INTOXICATIE OF DEFICIENTIE. In het Groot-Auditorium van het Univer- siteitsgebouw aanvaardde heden Dr. E. Gor- ter, de nieuwbenoemde hoogleeraar bij de fa- culteit der Geneeskunde om onderwijs te ge ven in de kindergeneeskunde zijn ambt met eene ede over het in den hoofde dezer ver- meld onderwerp. 74ste ALGEMEENE VERGADERING DER NEDERLANDSCHE MAAT- SCHAPPIJ TOT BEVORDERINO DER GENEESKUNST. Ter inleiding van de groote vergadering is er te Enschede eene bijzondere vergadering gehouden van de huisartsenorganisatie (H. O.), ter bespreking van voor haar op de ver gadering te behandelen belangrijke aangele- genheden, onder voorzitterschap van dr. Meinders uit Hengelo. Aanwezig waren ook enkele leden van het H. B. Maandagochtend negen uur opende de voorzitter dr. Aldershoff de algemeene ver gadering en heette alien, in't bijzonder den minister van arbeid, dr. Aalberse, den bur- gemeester van Enschede, den heer Edo Bergsma, en den secretaris-generaal der afd. volksgezondheid, mr. Lietaert Peerbolte, wel- ke laatsten aan de hoofdbestui«stafeI hadden plaats genomen, hartelijk welkom. Hij meu/o- reerde hierbij de aangename en goede ver- standhouding met de Maatschappij en het departement, terwijl hij den burgemeester een bijzonder woord van dank bracht voor de gastvrijheid. A1 is Enschede wat moeilijk te Eereiken, toch is niet geaarzeld om dit jaar te vergaderen in het centrum van de industrie. Daarna hield dr. E. J. Buning een rede. De voorzitter dankte den spreker, waarna aani minister Aalberse het woordi werd gege- ven. Zijne Excellence verklaarde verheugd te zijn ook dit jaar weer de gelegenheid te heb- ben om de vergadering bij te wonen. Burgemeester Bergsma nam daarna het woord, er aan herinnerende, dat er op gewe- zen is, dat Enschede wel wat buiten net cen trum ligt. In dat verband merkt hij op, dat Enschede soms ook wel wat aan de grens van de belangstelling der regeering ligt, het de- partemtenit van. arbeki natuurlijk uitgezxm- derd. Dit alles neemt echter niet weg, dat En schede het bezoek der Maatschappij op zeer hoogen prijs heeft gesteld, omdat de te be handelen onderwerpen voor Enschede van zooveel belang zijn en hij hoopt dan ook, dat het licht, dat deze vergadering zal afwerpen, aan de gemeente in ruime mate ten goede mag komen. Na een kort woord van dank van den voor zitter wordt besloten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Daarna wordt er gepauseerd om te half- twee de werkzaamheden te hervatten. Na de pauze kwam aan de orde de behan- deling van het rapport der bevredigingscom- missie. De algemeene beschouwingen leidden tot een breedvoerige discussie, waarbij o.m. bleek, dat in verschillende afdeelingen de on- tevredenheid zoo hoog was gestegen, dat hier en daar aan afscheiding werd gedacht. Algemeen was men van oordeel, dat zulks moest worden voorkomen. De vergadering achtte het wenschelijk, dat bij het sluiten van contracten de Maatschap pij niet alleen haar leden, maar ook niet-le- den der Mij. laat deelnemen. De vraag of dat toelaten regel of uitzonde- ring moet zijn, lokte een langdurige bespre king uit; eveneens de vraag aan welke voor- waarden de niet-leden moeten voldoen. Het vooirstel' om1 eveni hooge contributie en het zich neerleggen bij bindende besluiten van de niet-leden te eischen en hun geen stem- recht te geven, werd van verschillende zijden heftig gecritiseerd. Men achtte de mogelijk- heid niet uitgesloten, dat de ziekteverzor- gingswet en de vakorganisaties dat niet zou- den toelaten. Ten slotte wordt bij stemming het voorstel van de bevredigingscommissie, van de toela ting regel te maken en geen uitzondering, verworpen met 75 tegen 63 stemmen, zoodat het voorstel van het bestuur is aangenomen. Om 4.45 uur had de ontvangst door het ge- meentebestuur plaats, waar burgemeester Bergsma een rede hield om de gasten nog- maals hartelijk welkom te heeten te Enschede. Deze rede werd beantwoord door dr. Al dershoff, den burgemeester tevens huldigen- de als voorzitter van den A. N. W. B. Toen stapten de deelnemers in de auto's 1 om zich over Oldenzaal, Denekamp, Ootmar- sum en Tubbergen naar Almelo te begeven, waar gedineerd werd. 's Avonds om 10 uur keerde men per auto of per trein naar Ensche de terug voor de reunie in de Groote Socie- teit aldaar. HERZIEN1INC VAN DE WGN1INGWET. Het bestuur van het Nederlandsch Itositd- tuut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft den minister van arbeid, handel en nij- verheid verzodit, alsnog in het ontweip tot herziening van de Woningwet, zooals dit door de Tweede Kamer is aangenomen, een wijziging aan te brengen. Ami het slot der memorie van toelichting op genoemd wetsontwerp verklaart Uwe Ex- cellentie, aldus schrijft genoemd bestuur, dat de voorgestelde wijziging in art. 34 (waar- mede tevens art. 35 tweeae lid en art. 36 tweede lid van beteekenis veranderen), be- oogt „het normale toezicht van1 Gedeputieer- de Staten (te herstellen), zoozoover bij de toepassing van de bepalingen van par. 7 het Riik geldelijk niet is betrokkien." Naar de meening van adressante bestond zulk een toezicht voor de laatste herziening van die Woningwet in 1921 niet. Par. 7 was alleen dan van kracht, waneer het gemeente- bestuur overeenkomstig par. 8 een deed op rijkssteun. Was dit niet het dan was het gemeentebestuur in zijn handie- len krachtens zijn autonome bevoegdheden, uitdrukkelijk gehandhaafd in art. 45 (oud) der Woningwet, vrii, behoudens uit dten aard der zaak het toezicht van Gedeputeerde Sta ten, zooals dat voortvloeit uit de bepalingen der Gemeentewet. De strekking van de voorgestelde wetsiwij- ziging gaat derhalve verder dan de bedoe- dressajnt acht het bedenkelijk, dat een zoo ingriipende verandering in de poaitie der gemieentebesturen incidenteel uit een wetswij- ziging zou voortvloeien en in de memorie van toeliditiDg niet explidte als wenschelijk en geraden wordt verdedigd. Dit heeft waar- schijnldjk ten gevolge gehad, dat men zich bij de behandeling m de Tweede Kamer temau- wemood van de gevolgen van de voorgestelde wijziging rekenschap heeft gegeven, en dat slechts een lid in laatste instantie daarop die aandiacht heeft kunnen vesitigen. Adressant acht bovendien de voorgenomen verandering on'gewenscht en ziet geen aan- leiding, m den bestaanden toestand' verande ring te brengen. Het is volkomen juist te achten, dat de gemeentebesturen aan toezicht, direct van regeeringswege door bemiddeling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid worden onderworpen, wanneer zij gebruik wenschen te maken van het rijkscrediet. Maar te dezen opzichte hun vrijheid van handelen aan ban den te leggem, het verleenen1 van fi- nancieelen steun uit eigen middelen of uit door leening verkregen gdden, het bouwen van gemeentewege, net op ziCh nemen van garamtie voor de nafcoming van door bouw- corporaties tegenover derden ten aanzien van opgenomen gelden aanvaarde verplichtingen, afhankelijk te maken van1 een toezicht van1 Ge deputeerde Staten volgens de Woningwet, komt aan adressant voor een niet vold'oende gemotiveerde beperking van' de gemeente- autonomie te beteekemen. 'Dit geldt in de eer- ste plaats ten aanzien' van de groote gemeen- ten. Maar ook ten aanzien van de kleinere moeten wel argumenten van groot gewicht aanwezig zijn, om een' dergelijke ingrijpende beperking van de bevoegdheid' der gemeente besturen te rechtvaardligen. Adressant verzoekt deihalVe den minister het voorstel tot toevoeging van twee nieuwe zinsneden' aan al. 2 van. art. 34 terug te ne men. WIEER E'EN BEROEP OP T>E OVER- HIE I'D AL S B ANKIER. N'aar het Haagsche Ganrespondentiebu- reau vemeemit, heBbm die direchesi dler Oen- tmale Oredietbanlk, Crediet- Hypothedkbank, beideni te 'sMQraivenhiage, en Provind'ale Oe- diet- en Spaaihtank te Sclhiedlam, zich tot de regeering gewend met het verzoek, een dleel der gelden van den Postdteque- en Giro- dienst of andere gelden te barer beschikking te stelien. Zij1 gronden hum veraoek Menop: lo. dat ook zdjl het bedlrijf uitoefenen van het ver- streklken van booiwcredieten en> andere credie- ten, eveneens aan' dien midlideinstandi, zonder zich1 te bemoeienl met eendlge politieke of ker- kelijke kleur; 2o. dlartJ hlaar bedlrijven zajn ge- zond en' in oeaonomfisdh opzidit het alge meen belang dienencL wijl zdj' immers daar- miede eensdeels bevordleiren den nieuwen bouw van huizen en' anderdeels den middenstand steunen, zij het dan1 ook uitsTuitend tegen voldoende zekerheidsstdlinig (bianco credie- ten worden door hen nimmer verstrekt)3o da zdj! tevens medleweriten tot het besfcrijden van den woningnood' era het venninderen van de werkloosheid in de bouwviakken: 4o. dat in die tegenwooreffige idjdsomstandignedlen het aantall creddetaanvragen met soTide dlekking de hiervoor beschikbare middelen1 zeer be- langrijk overtreffen' en voorts dioor de d6- Mcle der Hlanzebankeni het iaarnta'11 Solide aanvragen nogi weder zal toenemen. Dte bedoeling is, dlat ter bdlegging van een deel der gelden vara den' Postchdque en Giro- d'ienst era tegen behooriiike rentevergoeding, de noodige middelera Eesdhikbaar gesteld worden, teneirade in het aligemeera belang aan de toememendie vraag naar credietera te kun- oeni tegemoetknmen, daardoor tot verminde- riing van den woningnood mede te werken era tegelijkertijidi voor de solide cnedlietnemera der Hlanzebamken de gelegenheidl te openen, een nieuw crediet te bekomen. DOOPSO EZINDE JONGERENDAG. Onder begninstiging van mood weer heeft naar de N. R. Crt. nteldt, Zaterdag en Zon- dag die jaariijksdie reunie plaats g^iad1 van jornge doopsgezinden, evenals het vorige jaar te zamen geroepen door de Doopagezinde Gemeentedag-commissie. De keuze dezer twee dagen was gelschied met het oog op den Aligemeenera Gemeentedag, die op dte 3 da gen daaraan voorafgaand gehouden werd. Een honderd jongeren en een twimiig oudO- rera brachten' in de gebouwen vara den Zen- een bezoek aan de Koningin-Moeder op Soest- dijk gebracht Te Denekamp is gistermorgen een met- selaar door een electrischen draad gedood Te Sneek is Zaterdag de 49-jarige ge- huwde arbeider S. de V., die enkele dagen te- voren onder een wagen met hooi geraakt was, overleden. Ingezonden stukken (BuiUn verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opnarne in deze rubriek bewifst g*w/r»- zins, dat de Redactie er mede insiemt). NIEUW AMBULANT ISME. M. de R. Naar aanleiding van het ingezonden situk van het Bestuur der afd. Alkmaar van den Bond vara Ned. Qnderwijzers over 'het tijde- lijik op zij' zetten eeraer nutsbepaling kan het ambuleerem van den heer van Burken mis- schien nog niet zoo kwaad zijn1. Denkeljk heeft hij even tijd om bij zijn collega om een hoekje te kijken era1 eens te informeeren wat de oorzaak is dat daar nog steeds geen ouden- commissie bestaat. Dankend voor de plaatsruimite, M. RENTENAAR. Geachte Redactie. In de courarat van' Maanidag las ik een stukje „Uit Schoorl", dat, zonder dat U het welilicht bedoelt, een vearkeerden indruk kan geven. Juost door de algemeen werkende keuring op vleesch is het thans gebleken, dlat een po- ging om oo'gekeurd vle^ch in consumptie te breugen, dank zij samenwerking, is moeten mislukken. Evenmin nu, als b.v. voor Alkmaar met zijn abattoir, Bergen of voor welke andere plants ook, de volkomen' zekerheid bestaat, dat frau- duleuze invoer van' vleesch steeds wordt voor komen, evenmin kan deze volkomen' zekerheid ten aanzien van Schoorl worden aangetxof- fen. Uwe ietwat insanueerende bespiegeling over „dle mindere dOelmaitigheid dCr regeling in de gemeente Schoorl met zijn toenemend vreem- delingenverkeer", ware m. i. als noodeloozie agitatie dan ook beter niet opgeraomen. Hoogachtend, A. J. PEECK, Burgemeester van SchoorL Schoorl, 3 Juli 1923. (Wij blijven van meening, dat de uitvoering van de Vleeschkeuringswet ten platte lande veel te wenschen overlaat. Dat in Schoorl de wet zoodandg wordt uitgevoerd, dat slechts aan de overgangsbepaling van dte wet voir daan wordt, is iets wat wij niet in het belang van Schoorl met zijn toenemend vreemdelin- genverkcer oordeelen. In Schoorl mist men een centrale slachtpliaats, die er over 4 jarcn zal moeten zijn. Zelfs de keurmeester, die in Alkmaar woont, en' die Schoorl gemeenschap- pelijk met Koedij'k en Warmenhuizen heeft, was nog steeds niet beeedigd, zoodat hdj de commiezen moest verzoeken proces-verbaal op te maken. De regeling in Sch'oorl latat dus wel icts te wenschen over. Wij hopen dan ook, dat het plaats gehad1 hebbende geval, dat bijna tot vlee^hvergiftiging heeft geledd, voor mcerdere gemeenten een aansporing zal zijni, om tegen de knoeiers krachtiger dan pa- pieren maatregelen te nemen'. Red. Alton. Crt.) SOOMVAARTUJNEN. STOGMV.-MIJ. NEDERLAND. Koningin der Nederlanden (uitr.) arr. 3 Juli te Genua. Prins der Nederlanden (thuisr.) arr. 3 Juli te Genua Bcemsterdijk arr. 1 Juli v. Rotterdam te Bal timore. Bengkalis arr. 1 Juli v. Amst. te Mejiltooes. Lombok vertr. 2 Juli v. Batavia n Amst. Prinaes Juliana (thuisr.) vertr. 2 Juli v Co lombo. Riouw (thuisr.) vertr 2 Juli v. Marseille. KON NED. STOOMB.-MIJ Amazone, v. Algiers n. Amst., arr. 3 Juli v. Constantinopel te Cavalla. Orpheus arr. 3 Jul iv. Amst. te Koperahagen Rhea vertr. 3 Juli v. Napels n. Catania. Ulysses vertr. 2 Juli v Algiers n. Piraeus. Bacchus vertr 2 Juli v. Cadix n. Ceuta. Clio vertr. 3 Juli v. Rott n. Piraeus. Euterpe arr. 1 Juili v. Vigo te Oporto. Hcrculcs arr. 1 Juli v. Sulina te Galatz. Theseus vertr. 2 Juli v. Hamburg ra. Danzig Vesta vertr. 2 Juli v. Alicante n. Barcelona. KON. HOLL. LLOYD. Ecmland' (thuisr.) vertr. 1 Juli v. Santos. Flandiia (uitr.) vertr. 2 Juli v. Leixoes. Zaamland vertr. 2 Juli v Hamburg n. Am sterdam. HOLL. AMERIKA-LIJN. Volendam, v. New-York n. Rotterdam,, arr. 2 Juli te Plymouth. HOLL. OOST-AFRIKA-LIJN. Aludfca (thuisr.) arr. 2 Juli te Louden. Meliskerk (uitr.) arr. 2 Juli te Port Ntal. HOLLAND OOST-AZIE-LIJN. Saleier (uitr.) arr. 2 Juli te Manilla ROTTERD. LLOYD. Djember (uitr.) vertr. 3 Juili v. Sabang. Tabanan (thuisr.) vertr. 2 Juli v. Singapore. STOOMV.-MIJ. OCEAAN'. Adrastus, v. Japan n. Rotterd., vertr. 3 Juli v. Colombo. Machaon vertr. 30 Juni v. Foorhow n. Rot terdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Almelo (uitr) vertr. 2 Juli v. Cristobal n. Guayaquil. Ares arr. 3 Juli v. Chili te Amsterdam. Breda vertr. 27 Juni v. Junto n. Cristobal. Brielle arr. 30 Juni v. Valparaiso te Talca- houan Caraa arr. 29 Juni v. Wes-IndiC te New-York. IXlft art. 29 Jurai v. Amsterdam te Call,as. HOLL'. BRITSCH-INDIEJJJN. ijk (thuisr.) vertr. 1 Juli' v. Madras, rkcrk (uitr.) vertr. 2 Juli v. Kurrache HOLLAND WE ST-AFRTKA-LIJN. dtogsstudienaad te Luniteren twee Mijde da gen door. KORTE BERICHTEN. De gemalin van den gewezem Duitschen keizcr die verwant is aan de Koningin-Moe- der. heeft met haar beide jongste kindleren Stella vertr. 30 Juni v. Duala n. Degama. HOULAND-AUSTRALIE-UJN. Modjokerto (thuisr.) vertr. 2 Juli v. Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYL Kuwi (uitr.) arr. 2 Juli te Belawan. Rind'jam arr. 3 Juli v. Batavia te Rotterdam. Tosari air. 3 Juli v. Rotterdam te Batavia. ROTTERD. ZUID-AMERIKA-LIJN. Alwaki arr. 2 Juli u. Rotterdam te Buenos- Ayres. Waalvrijk (uitr.) vertr. 1 Juli v. Bahia. wcoj/x Cftiug VCU1 VW1 HOC*A op UC VCi"

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6