DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 157 Honderd yflf en twintigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs blj vooruitfoetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brleyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Bedactie No. 33. 6 JULI YRIJDAG Buitenland. BinnenJand. Gemengd nleuws DM nummer bestsaat utt 2 hladen Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj N. ADEMA. DE BEZETTING VANi HEX RUHR GEBIED. Ia tegenstelling met alle Duitsche bewe- ringen, diait de aanslag op dea trdm bij Duis- bung bet gevolg 20a zijn vaa een ongeluk, wordlt van Belgiiadhe zijde thans gepubli- ceerd, dat iali)e feiten, die zijm vasigesteld, d)ui<Mdjlk aantoomen, diat men Mar met een moord met voorbedachten rade te doen aeeit. Gister spralk rich die Allgemeine Deutsche Gewerkschaftsbund over de daden van sabo tage in het Ruhrgebied ait. Algemeen is men ten scherpsbe gakamt tegea dergelijlke daden. die men in sitrijd aaht met dten afweerstrijd van de bevOlking van bet bezette gebded. De Gewenkschaftsbund riep dan 00k alile vakver- eenigingen op om krachtig tegen dergelijke daden van sabotage en aanslagetn op te fare- den. Van de rijksrageerimg werd geeisdbt, dat de scbuldlLgea aan bet Duitsche gerecbt zul- len worden overgeleverd! en zicb te verant- wooirdem zullen bebben. Het Rijksbankfiliaal te Essen is door de Fransdben bezel De sileutels der ktuizen zou- den zich niet te Essen bevinden, zoodat den Franaahen geel geld in banden zou zijn ge- vallen. Later op dlen dag gin gen de Franschen over tot pogingen out de klu'is te openen. Het geluikte echter niet. In de (klejne zou 20 mil liard mark geborgen zijn. De Duitscbe regeering beeft in eene nota aan de Fransche regeering ten scherpste ge- protesteerd tegen de Fransche inbeslagne- mingen in de Rijksbamkfilialen van het bezette gcbied. In de nota worid o. a. gezegd: „Deze voortdurende inbreuken dreigen de, tenge- volge van de bezetting toch reeds zeer be- mocilijkte handhaving van geordende toestam- de nin het Ruhrgebied inzomderheid ten aan- zien der levensmiddelenvoorziening magenoeg onmogelij'k te maken De Duitsche regeering eischt teruggave der weggenooien bedragen en behoudt zich cn de Rijksbamk alle aan- spraken op schadeloosstcliing voor" Uit Essen wortd gemeld, dat het station Vohwinkel, na vijf maanden bezet te zijn gc- weest, tbans is ontruimd. Het is door de Duitsche spoorwegautoriteiten weer in bedrijf gen omen. Hetzelfde is met het station Vor- halle geschied. NOG GEEN VERKLARTNG VAN DE ENGELSCHE REGEERING. In antwoord op een vraag in het Lager huis zeide Baldwin, dat het niet wenschelijk was, op het huidige oogenblik een verklaring af te leggen aangaande de kwestie der schade- loosstellingen en de Fransche bezetting van het Ruhrgebied. De mondelimge besprekingen met de Fransche regeering worden nog voortgezet. Hiji verzekerde het Huis, dat nie- mand beter bet feit waardeerde, dat de tijd een zeer belangrijk element was. Reuter verneemt, dat de besprekingen tus- schen Engeland en Frankrijk wellicht einde dezer week of begin der volgende zullen wor den hervat. Verwacht wordt, diat Frankrijk dan een ge- scbreven antwoord zal geven op de Britsche vragenlijst DE DUITSCHE GEZANT TE WASHINGTON. Volgcns het „Berliner Tageblatt" zal de Duitsche gezant te Washington, dr. Wiedfeld, binnenkort met verlof naar Berlijn vertrek- kcn. Naar het blad meemt, tracht de firma Krupp nog steds, de ontheffing van Wiedfeld van zijne functie van gezant te bewerkert, ten' einde hem weder als directeur der Krupp- fabrieken te doen optreden. DE HAVENARBEIDERSSTAKING IN ENGELAND. Than® stakan 18.000 bootwerlkars te Lorn den. De prijs van het buitenlandsch' vleesdh te Londlen 'is gestagen. Verscheidene havens zooals Hull! en M anchester zijln reeds over- vol met sohepen. Er worden door de stalkers pogingen ge- daan om de voerlliedlen en het pensoneel van de vleesch- en gnoentemarkten te Londen over te ihialen, zicb bdjl de staking aan te sluiten. De vakvereeniigingsleildfeTS doen anderzijds moeite de arbdders buiten de wiMe staking te houden. Een troep stakers verhinderde te Hull dat schepen, met hout geladen, door werkwillige bootwerkers werden gelost. Woensdagavond vonden er storm achtige tooneelen plaats tusschen ongeveer 5000 sta- kcr en bezoldigde bestuurders van den Trans- portarbeidersbond, ide tegcn de staking zijn De menigte bestormde de automobiel, waarin de bestuurders gezeten1 waren en er ontstonc groot tumult. STAKUNQISDN'LUSTEN TE WHITE- HiAVE'N. Een1 demonstratie van stakendie mijnwer- kere, eindigde Mlaandagavond! met ernstige ordeversitonng, waarbijl de ruitesn der mijn- gebouwen werden ingegoodd en de automo biel' van den directeur werd verbrand. 'De relletjes herhiaaldlen ziich gisteravcmd, toen de stakers trachtten het politieoordon om de mijnigebouwen te doorbrelken. Na ge- diurenlde eenige minuten het hoofd te hebben gebodien aan' die aanvallen der nujnwerkers, voendie de politie met den waipensitok een charge uit en veegdle de stnaat sdioon. Ge- durende den geheelen nadht tot het fcrieken van den dag werdl in de stad gevocbten. Tal- rijlke wlnkels werden geplundterd. Een onf- zagl'ijk aantal venstenruiten is verhrijzeld, iissen. Heden- oolk van het politiebureau en van het ge- rechtsgebouw. Het gebouw van de branch weer werd in brand gastelkein doch men was het vutur sipoediig meester. Er werden' ongeveer tweebondetrtl stakers en een ttwintigtal 'agenten gewond. DE DREfGENlDE METAALBEWER- KERSSTAKING TEl BERLIJN In een aantal Berlijtasche metaalbedrijven zijn de arbeidlers in stalking gegaan, ofschoon de metaalarbeidersbond nog geen instructie voor het verl'aten van 'het werk Wad gegeven. Waarschijtol'ijk kan het stakmgsibesluiit even- wel heden worden verwacht. De staking zal dlan 300.000 arbeiders uit Groot-Berlijn om- vatten. De geheele Berlijnsche metaal-in- dustrie zal ihierdioor worden stilgelegd. Tot het besiluit, in staking te gaan heeft aanleidiinig; gegeven de weigedng der werk- rers, dlen loonstandaard overeenkomstig lievensimliddelenindeix te laten rijizen en da- len. Oistermorgen is te Berlijn een staking der jouwvakarbeiders uitgebroken, aangezien dc arbitrale uitspr'aak in zake het biangende oonigesoMl1 door dfe werknemer® aanvaard, otaar door de werkgevers is afgewezen. De staking, die reedls tweemiaal dreigde te zullen uitbreken, dtoch! die door het bemid- delend optreden' van den minister van Ar- bdid werdl uiigesteld, zali toch warden gepro- clameerd. De metaalbewerkers, <fie, met de scheids- redhterlijke uitspraak van den minister van Arbeid Met tevreden waren, hebben: Zich met een meenderheid van naar reedls is vastge- steld 05 pet. van het aantal1 uitgebrachte stemmen v66r verwerping van het bemidde- ltogsvoorsteli veiklaard en zich! v66r verwer ping van het benrndrielingsvoorstel verklaard em zich' v66r bet prodlameeren der staking uitgesprokm. De reeds vroeger gelkozeni kwam daaxOp bijeen, teneindie te wanneer de staking zal begmnen ochitend zal1 de staking een aanvang nemen arrestatie van een BOLSJEWIEK TE CONSTANTINOPEL De politie heeft een zekeren Nowikof, een der secretarissen van den Soviet-vertegen- woordiger Zalkinit gearresteerd Nowikof wortd er van verdacht de politie te hebben be- spionneerd bij baar onderzoek naar een com- munistisch complot en te hebben getracht ze- kere documenten in handen te krijgen. Deze arrestatie staat waarschijnlijk in ver- band met het te Angora aangevangen proces tegen 35 personen, ide er van beschuldigd worden te hebben getracht de Turksche regee ring omver te werpen en in Turkije het com- munisme te vestigen. Tot de beklaagden be hooren eenige joumalisten en advocaten en 00k een gewezen lid der Nationale VcrgadC- ring. Het is thans duidelijk, waarom de Turksche autoriteiten hebben geweigerd het Sovjet- visum te erkennen. GEEN STEUN AAN SEPERATISTEN. In antwoord op een vraag van den commu nistischen afgevaardigde Cachin sprak de Fransche minister voor de Bevrijde Gebieden, Reibel, in de Kamer formeel de beweringen der Duitsche bladen tegen, volgens welke de Fransche regeering de Rijnlandsche separatis- ten en de Beiersche monarchisten financieel zou hebben gesteund. Reibel voegde er aan toeFrankrijk volgt ten opzichte van Duitsch- land een duidelijke politiek, wedke niets te verbergen heeft BESPREKINGEN PACELLI MET CUNO. De besprekingen tusschen denu Rdj'kskanse- lier en Pacelli werden gister voortgezet Over het resultaat, dat deze onderhandelin- gen tot heden hebben opgeleverd, bewaren de officieele kringen het strengste stilzwijgen. DUEL TUSSCHEN EEN MINISTER EN EEN MLAARSCHALK. Dc „Voss. Ztg." verneemt uit Warschau, dat aldaar een ortblocdig verloopen duel heeft plaats gehad tusschen den Poolschen minis ter van oorlog, graaf Szeptydky, en maar- schalk Pilsoed9ki. Eerstgenoemde had zich beleedigd gevoeld door een uiterst scherpen •aanval van' Pilsoedski in de jongste zitting van den hoogen krijgsraad' en aen maarschaik uifgedaagd. WANTROUWEN IN DE DUITSCHE REGEERING. In een vergadering van den Bond van de Britsche Kamers van Koophandel besprak de voorzitter Sir Arthur Ballour het schadever- goediugsvraagstuk. Hij zeide dat de Duit- schers draaiden en onibekwaam waren om de feiten onder het oog te zen. De ware moedlijk heid van de kwestie was, dat men niet wist o de Duitsche regeering kon woroemi geloofd o niet. Drie dingen waren noodzakelijk voor d" behandeling van de kwestie: ten eerste een geallieerd onderzoek naar de Duitsche inkom- sten cn de verborgen bronnen en andere me- thoden van ontwifkingten tweede een inter- nationale zone aan beide zijden van den1 Rijn; ten dhde moesten de Duitsche douane-inkom- sten in beslag worden genomen BEIEREN EN HET RIJK. De Rijfcsdag beraadslaagde gister over een s.c.-dem. voorstel tot opheffing van den uit- zondermgstoestand in Beieren, meldt he: Hbld. E)e voormalige onafhankelijk soc.-dem afgevaardigde Unterleitner uit Munchen lichtte het voorstel toe en deed een uitersit scherpen aanval op de Beiersche regeering, die hij beschuldigde de rechtradicale elemen- ten te steunen, die openlij'k landiverraad pleeg- den. In de kringen der Beiersche Volkspartij lokte de rede heftig verzet uit, zoodat er weer rumoerige tooneelen ontstonden. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. In geen enkelen staat van Noord-Amerika heeft de strenge toepassing van de drankver- bodswertten zooveel tegenstand gevonden als in de wereld- en havenstad New-York. Toch rebben deze wetten 00k daar uitersit heiltzaam gewerkt vqorzoover dit althans mag worden opgemaakt upit de volgende officieele giege- yens 1 (In de vijf jaren 1913*1917 bedroeg t aan tal arrestables in New-York wegens openbare drohkenschap en „liederlijkhei<r, 106968, in de vijf hieropvolgende droge jaren 1918-1922 41746, d. i. een afnatne van 65222 gevallen. Voor vechtpartijen zijn deze cijfers respi.: 40481 en 27806 (afname 12675); opname in een izekenhuis wegens alcoholisme 48334 en 19659 (afn. 28675); sterfgevallen1 met alco- lolmisbruik als doodsoorzaak 3151 en 1035 (afn 21163. Voor de jaren 1921 en 1922 geeft de statis- tiek weer oploopende cijfers. Door den clan-, destienen drankhandel, ide in New-York zijn centrale heeft, worden de gunstige resultaten der drankwetten zeer beperkt. 1114 DUIZEND GULDEN VOOR EENI BIJBEL. 'In 1847 beta aide een Amerikaan 500 pd. sterling v. den eeraten afdruk van den1 bijbel omisitreeks 14155, door Gutenberg te Mainz vervaardi!gd. Toendlertijdl werd dit een krank- zinniig hooge prijs genoemd. De tijden zijin venanderd. Vbor eenige dagen besteedde mr. Phillip RosenbaCh' uiit New York 9500 pond sterling Voor een' andlerem afdruk van den eersten gedkukten bijbel' op een verkooping bij Sotheby, zooaTs de „Oaily Miail" meldt IHORTE BERHCHTE'N. Het aantal jeugdHge terrorisfeni, gear resteerd in verbamd met de maondorganisiatie bedraagt thans 30, waaronder drie Rijks- Duitschens. Ten huize van drie 'Rhssische offideren zijin wiapens m besllag genomen. De express Leeds-Mancnesiter is bij Huddersfield op een looomotief geneden. De express viel om. Zes personen warden ge- dloodi en zeven gcwoncl. De Zweedsdhe regeering heeft een be- slissing genomen in zake de kwestie van het uitzemden van draadlooze berichten. Dit mag door partioulieren geschieden, rnits on- dler srtaatstoezicht. De staat zal1 ontvangsta- tions bouwen, die zijn eigendlom blijven. Aian driehondem1 poMeke gevangenen in Egypte is amnestic verleend ter gelegen- heid van de opheffing vag den staat van be- leg, welke igistcrmorgen te Cairo is afgekon- digd. 'De AimerikaansChe lteger- en vlootraaa heeft besloten, het Oongres een aanzienlijke veihooging te vragen van de credieten' voor de lHichtvlloot. De Belgische Kamer heeft een rnotie van vertrouwen in' die regeering aangeno- men. Tegen stemden de socialisten en de drie leden der frontpartij. Het fentraal bestuur der vereeniging van hiuseigenaars te Weenen sloeg de Fransche uitnoodiging a! tot deelname aan het congres van huiseigenaars te Pa-rijs, wegens de door de Franschen in de bezette Duitsche gebieden gepleegde gewelddaden^B De Spaansche Kamer heeft een commissie van 21 leden benoemd tot het in' stellen van een' onderzoek van de kwestie der politieke verantwoordelijkheid voor den slechten gang van zaken in Ma^okko Uit Angora wordt bericht, dat de Turksche regeering zich tot eigmanes heeft veridiaard van 'alle verl'aten of lafgebrande gebouwen te Smyrna. Dientengevolge eischt zij: voor katstgenoemde van die verzekering- maatschappijen die udtbetaling der verzeke- riingssommien. -N'aar het besituur Ider Inf. TTransport- arbeidersfedbiatie meedeelf, is de Italiaan- sohe zeeliedenbond wegens elaties met de fascistm' uit de federatie verbannen. 1— In, Duitschland bedraagt het indexcijl- fer over Jumi het diubbele van dat over Mei. Ter geiegenheid van den Amerikaan- schien on'afhanlkeliijlkheidsdag, heeft president Millerand gister een telegram aan president Harding gezomdlen, waarin hijl de beste wen- schen uitspreefkt voor den voorspoed der Ver- eeniigtdte Staten. De Italilaansche premier MussoTin heeft in dlen mimistemaad veiklaard, da: Italifi zijn sfandpunt betreffende de toeracde zooals dat is uiteengezef in het Londensche memorandum handhaaft. De moordenaar van den Tsjech'isdien minister van/FimanciM1 Rlasjin, de _j j®, werdl gister door de staats-rechtba welice in alile zaken betreffende de handha ving der republiek uitspraak dbet, tot een kerkerstraf van 18 jaar veroordeeld. De „Tempsw meente te weten, dat de Belgische regeering er op het oogenblik nie: aan denkt, het inilatteif te nemen voor een ibijeenlkomst vani eerste ministers. DIENSTWEIGERAARS. Op vragen van den' heer van Zadelhoff, lid: van de Tweede Kamer, over de wijze van berediting van de prindpieele 'dienstweige- raars: 1. Is het dien minister bekend: a. dat prindpieele ddenstweigeraars tegien- woordig, na hum straf te hebben ondergaan opnieuw voor het feit van de weigering wor den geplaatst en bij volharding ten tweeden male worden veroordeeld, terwijl ze voorheen hun straf onafgebroken ondergingen? b. dat de advocaat-fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof den laatsten tijd van verscMllende vonnissen van den krijgsraad' in appel gaat en dan de appellanten-dienstwei- geraars laat overbrengen uit de hulpgevan- genis voor militairen te Scheveningen naar :iet huis van bewaring te Utrecht, waar ze een behandeling ondergaan in niets verschil- end van die van gewotne misdadigers? 2. Zoo ja, wil de minister dan bevorderen, dat de vroegere wijze van berechting, waar- bij de dienstweigeraars de hun opgelegde straf onafgebroken konden ondergaan1, weer als regel wonde ingevoerd? 3. Wil zijn excellentie er toe medewerken, dat voortaan appellanten-dienstweigeraars, indien1 zij voor het Hoog Militair Gerechts- Irof te Utrecht moeten verschijnen, niet rneer worden ingesloten in het huis van bewaring te Utredit welke insluiting niet noodig is, moch voor den rechter van instructie, door wien ze niet meer worden gehoord, noch voor den verdediger, die hen 00k niet hoort, of slechts eenige oogenblikken v6or de openbare zitting imaar blijven gedetineerd ini de hulpgevangenis voor militairen, waar ze een bijzondere behandeling gemieten? 4. Wil de minister er tevens toe medewer ken, dat de zevem dienstweigeraars, die thans in het huis van bewaring te Utrecht zijn op- gesloten, onmidldellijk weer worden overge- bracht naar de hulpgevangenis voor militai ren te Scheveningen? heeft de minister van justitie geantwoord, Ad la. Zijn de door den ondergeteekende verkregen inlichtingen juist, dan moet deze vraag op een misverstand berusten. Dat niet steeds bij eerste veroordeeling een lan'gere vrijheidsstraf wordt opgelegd' met ontslag uit den dienst, doch somtijds een veroordee ling tot kortcre vrijheidsstraf zonder ontslag wordt uitgesproken, die dlan dus den betrokke- ne geiegenheid geeft op ziim aanvankelijke bouding terug te komen. is niet een versehijnr sel van den laatsten tijd, doch heeft 00k vroe ger aldus gegolden. Ad lb. Evenmin is het instellen door den' advocaat-fiscaal, ingevolge autorisatie van het hof op den voet der provisionede instruc tie van app£l tegen vonnissen der krijgsra- den1 in zake dienstweigeraars, iets van den laatsten tijd. Alleen is oogenblikkdij'k het aan- taltal appellen wat hooger geweest dan ge- woonlijk, hetgeen sChijnt samengehangen te hebben met de omstanddghcid, dat geoor- deeld werd, dat de krijgsraden ten, onrechte geen gebruik hadden gemaakt van de siinds 1 Januari jl. door het nieuwe Wetboek van Militair Strafrecht geopende mogelijkhdd om ontslag uit den militairen dienst te ge ven, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Ad 2. Noch over de vonnissen van krijgs raden en hof, noch over het uitlokken van ap pellen door het hof, komt den ondergeteeken de eenigerlei zeggenschap toe. Reeds uit dien hoofde kan, daargelaten, dat ingevolge het vorenstaande de feitelijke grond aan de vraag ontbreekt, een gevolggeving aan deze vraag door den ondergeteekende niet in over- weging genomen worden. Overigens komt 00k den betrokkenen zelf het recht van beroep van de vonnissen der krijgsraden toe. Ad 3 en 4. De overhrenging van dienst weigeraars, wier zaak in appel mloet worden behandeld, naar Utrecht wordt noodig ge- acht, opdat voor de •erdedigers geiegenheid tot beraad met hum clienben zij, terwijl voorts het hof de persooniijke verschijning van de be klaagden wenscht en dezen zelf blijkens de ervaring op tegenwoordigheid bij! de uit spraak prijs stellen. Heeft deihalve die over- brenging alleszins redelijken grond, de on- dergeteekende is desniettemin bereid in madier overieg te treden over de vraag of een veiblijf der dienstweigeraars te Utrecht gedurende den gansdien tijd, van af de instelling vam' het app^l tot iop de uitspraak, wel door het vorenaangegeven doel wordt geboden. Overi- fens heeft vraag voor het oogenblik haar elang verioren, omdat de itn1 vraag 4 be- doelde gedetineerden alien' reeds m verband met de te hunnen aanzien gevallen ednduit- spraak weder te 's-Gravenhage zijm terugge- keerd en thans geen enkele dienstweigerings- zaak in hooger beroep aanhangig is. GOEDKOOPE TRE1NEN. Oto vragen van den heer Hermans, lid van de Tweede Kamer, betreffende het inleggen van goedkoope treimen in Juli en Augustus van de hoofdstedem van ons land naar het Zuiden vam Limburg em omgekeend, heeft den minister van waterstaat geantwoord: In het vorige jaar heeft de ondervinding aangetoond, dat goedkoope treimen naar en van Amsterdam em VGravenhage van en naar Zuid-Limburg geen levensvatbaarheid hebben. De belangstelling voor die treinen' was zoo gering, dat er toe moest worden over- gegaan de aangekondigde extra-treinen niet te doen loopen en de zeer weinige deelne- mers op hun goedkoope plaatskaarten van treinem der gewone dienstregeling gebruik te laten maken. Van een proefneming met goedkoope trei nen, die den volgenden dag zouden tenigkee- ren, wordt evenlmin gunstig resultaat ver wacht, nog daargelatea; dat zulk een rege- limg een zeer oneconomisch gebruik van het materieel voor den spoorwegmenst zou mede- brengen. HERZIENING VAN HET OORLOGS- RECHT. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer overieg en Witboel, in- houdende het algemeen verslag der oommisr sie van rechtgeleerden, belast met de situdie van em hetu itbrengen van bericht over de herziening van het oorlogsrecht. DE BE'RSTE KAiMERVERKIEZING'EN. Naar De Stand, verneemt, zijn bij over- leg tusschen de provincies Utrecht en Zee- land voor de a.-r. partij de vdgemde candi- daten gesteld: 1. Mr. A. A. de Veer (aftr.); 2. G. C. D. d?Aumale barom van HardenbToek van Har- denbroek (aftr.)3. mr. J. E. van Beeck Cal- koen; 4. J. H. Blum; 5. prof. dr. A. Ntoordizij; 6. Gerlach. Zijn de informatics van het Mad' juist, dan is aan Zeeland de eerste plaats gelaiten, om dat mr. De Veer de eenige Zeeuw is, die thans in de Eerste Kamer zitting heeft. De R.-K. Statenfractie van Noord-Brabant bcsloot voor deze provincie tot samenstelling Van dev olgende lijst van candidaten voor het Hdmaatschapder Eerste Kamer: 1. Jhr. mr. F. X. A. Verheyem te Den Bosch'; 2. Mr. W. van Lanschot te Vught; 3 H. Blomjous te Tilburg; 4. De Jong van den Heuvel te Tilburg; 5. Jhr. mr A. F. O. van S'isse van IJsselt te Den Bosch; 6. P. de Wit te Helmond; 7. Ch. Francken te Oosterhout; 8. Mr. dr. J. v. Best te Eindhoven9 J. Mey- ring te Den Bosch; 10. J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom. GEDEPUTEERDE STATEN VAN GELDERLAND. Mr. H. P. de Wilde (v-d.), die Woensdag tot lid van Ged. Statem van Gelderlamd is ge- kozen, heeft verklaard de benoeming niet aan te nemen De verkiezing van een mieuw lid van Ged Statem zal plaats hebben in' de zit ting van 17 dezer. VEKLOREN GEGANE GOEDEREN OP DE SPOO'RW EG EN IN HET BEZETTE GEBIED. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland heeft de volgende dr- culaite verzonden Zooals bekend is, heeft de Regie des Che- mins de Fer Rhenans, bij welk lichaam tot 10 Juni de in het bezette gebied van Duitsch land verioren geraakte spoorwagens gere- dameerd konden worden, naar werkzaamhe- den gestaakt en de in haar hand gestelde ge- gegevens omtrent spoorwagans en stukgoe- aerem overgedragen aan de Service de ven- tes Franco-Bdge, gevestigd te Wiesbaden. Dit bureau is thans bezig, de goederen, die op de spoorwagens in het bezette geMed on- beheerd aanwezig rijn, te catialogiseeren, ten einde dfeze te kunnen liquidCeren. Het is de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland gebleken dat het thans nog mogelijk is, zoekgeraakte goede ren bij' deze Service de ventes te reclamee- ren. De Kamer heeft daarom 00k onmiddiel- lijk d'e dioor haar bemiddelimg bij de Regie ingediende en door deze nog niet behandelde formulierfen aan dit bureau ommogelijk is, belast de Kamer rich gaame met het over brengen van verzoeken tot vrijgave van ver ioren geraakte goederen. Mervoor zijn te haren kantore, Damrak 80, Amsterdam, for- mulieren verkrijgbaar. EMIGRATIE. In verband met de zeer vele verzoeken om financieelen steun voor emigratie, maakt de directeur van het imformatiebureau van de 1 Nederlandsche Vereeniging Lamdverhuizing te 's-Gravenhage bekend, dat het beslisit niet mogelijk is, kosteloos naar het overzeesehe te reizeu. De vereeniging Landverhuizing kan geen financieelen steun verleenem en evenmin helpen door voorschotten Het is dus volko- men nutteloos, rich voor geldelijken steun I tot de vereeniging Landverhuiring te wenden. Zii, die emigreeren: willen. moeten in staat zijn, zelf de reiskosten en hetgeen verder noo dig is te betalen. (Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen desertie van schepen of pogingen om op an dere niet wettige wijze in de Vereenigde Sta- 1 ten van Amerika te komen. Bij ontdekking, zij het 00k later, loopt men groot gevaar voor ernstige moeilijkheden, en gehuwden staat te wachten, dat htm gezin de toegang wordt ge weigerd. DE EFFECTENDIEFSTAL TE HOOGLAND. Nlaar wij veraemen, zijn de bewuste effee- ten, die een dezer dagen door inbraak, in de gemeente Hoogland zijn ontvreemid in een nabijgelegen boschje teruggevonden. PRDVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAN1D. Tot bijzonder lid van Ged. Staten van N. Brabant werd' herkozen mi. H. P. Loeff te 's-Hertogenbosch met 56 van de 59 stemmen. VERMISnr. Een Maandag dbor een' Bossche kassiers- firma verzonden brief met 4000, bestemd voor Amsterdam, is door den geadresseerde niet ontvangen. Door een verzuim was de brief niet aangeteekend. VERDRONKEN. Bij hetb aden in zee is gistermiddag te Harlimgen de 9-jarige B. Sch. verdronken. Met eenige vriendinnettjes had ze rich te wa ter begeven, buiten het voor badplaats afge- zette gedeelte. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1