DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. A. DAM Co. E No. 158 on rnnnmer bestsa$ an 3 biaden. Honderd yflf en twintigste Jaargang. 1923 Afoonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 7 JTJLI Buitenland. HET adres voor reparoerea, verhnren, stallen van AUTOMOBIELEN Tel. 490 SCHARLOO De Gemeentewet moest eigenlijk een artikel bevatten, waarin het houden van raadsverga- deringen bij een temperatuux van ongeveep 80 graden verboden werd En nu kan men den journalisteni wel tegenc werpen, dat zij dan maar thuis moeten blij- ven, maar ons beroep heeft ons nu eenmaal veroord'celd' om overal tegenwoordig te zijii waar menschen bij elkaar komen om de belan- gen van onze huidige samenleving te bespre- ken. En de lezer vraagi er niet naar hoe lang het geduurd heeft en hoe vervelend het was. Hij vouwt 'savonds zijn krant open, gaat in een gemakkelijken stoei zitten en zoekt in het ellenlange raadsversiag naar den uitslag der stemming over het voorstel van Burg, en Weth. om n i e t over te gaan tot het in het le- ven roepen van een gemeentelijke melkcen- trale En als hij ziet dat dit voorstel met alleen de stemmen der sociaal-democraten tegen aangcnomen is, spaart hij zich de moeite om nog cens tot in bijzonderheden na te gaan wat de heer Westerhof alleen in twee uur en de andeien tezamen in feen uur over dat vraag- stuk naar voren gebracht hebben. Maar hij bedenkt niet, dat er slachtoffers van hun beroep zijn geweest, die drie uren verplicht zijn geweest om dat alles aan te hooren. Is het bij een overladen agenda met drie en twintig voorstellen en ettelijke interpellaties eigenlijk niet schromelijk mishruiik maken van den kostbaren tijd om z66 lang het woord over een hopeloos verloren zaak te voeren Daar wachten tal van belanghebbende in- gezetcnen op's Raads uitspraken over vele voor hen belangrijke vraagstukkm en men laat hen wachten. De Raad heeft geen tijd zich met hun belan- g^n te bemoeien, de Raad1 ziet geen kans slechts de helft der agenda af te werken, want de heer Westerhof heeft vrijwtel den geheelen beschikbaren tijd noodig om de tot stand ko- ming van een gemeentelijk melkbedrijf te be- pleiten, terwijl bij met zekerheid weet, dat al leen hij en zijn politieke Iijfeigenen er hun stemmen voor zullen uithrengen. Wij zullen na het uitgebreide raadsversiag voor dit punt niet veel meer van1 het geduld onzer lezers vergen. Het is mogelijk, dat iin de toekomst de ge- heele melkhandel in handen der gemeente zal komen, maar gelukkig zal daarvan vooreerst nog geen sprake zijn. Wij hebben al overheidsbemoeiing en amb- tenaren genoeg, wij betalen al genoeg belasr ting voor allerlei gemeentelijke tegcnvallers en wc gunnen den particulieren handelaren, zoolang ze niet knoeien met gewicht en kwa- liteit, met alle genoegen hun bestaantje. En als zc knoeien, dan is onze uitstekend ingerichte keuringsdienst, die thaos onder doeltreffende wettelijke maatregelen niet al leen Alkmaar, maar de geheelye omgeving controleert, heel wel in staat aan die knoeierij een einde te maken' Dat er na het nemen1 van 760 monsters slechts 15 bekeurkigen volgden, is een bewijs dlat er hier 'over de melkleveranaeiS in het aJgemeen niet te klagen is. Melk is op zuiverheid gemakkelijk te con- troleeren en d'oor het even doorkoken is ieder bij het voorkomen van bepaalde ziekten vrij zeker van het dooden van alle ziektekiemen. Zoolang de toestanden in den- melkhandel blijven, zooals ze op het oogenblik zijn, kan overheidsbemoeiing hier ter stede in geen eukel opzicht noodzakelijk genoemd worden. En zoolang kunnen we net dreigende ge- vaar voor onzen burgemeester afwenden dat hij in de hondsdagen's morgens v66r negen uur al door booze huismoeaers opgebeld en ter verantwoording geroepen zal worden, omdat de melk een beetje zuur smaakt. Of omdat een gemeentelijke, georganiseerde Alkmaarsche koe niet aan het voorschrift in een of ander gemeenteblad voldaan heeft om melk van een nauwkqmig voorgeschreven vet- gehalte af te leveren. Wat zouden wij een koStbaren tijd sparen ais ook den raadlsleden eens het recht van schriftelijke vragen toegekend werd. Was vroeger een interpellatie een zeldL zaamheid, thans kan er geen knoop van1 een vest van een zich bukkenden gemeentewerk- rnan afepringen of het een of andere raaidslid houdt er een interpellatie over en informeert tegelijkertijd naar de oorzaak van het feit, dat deze loonslaaf uit onze kapitalistische samen leving zich in gemeentedienst heeft moeten bukken, zonder dat daarover eerst zijn orga- nisatie gehoord is Het krantenpapier is erg geduldijg en de redacties der in Alkmaar verscbijnende dag- bladen, die met genoegen al's heeren Wester- hof's beschouwingen over het nut van een ge meentelijk melkbedrijf gepubliceerd zouden hebben, zouden er zeker ook geen bezwaar tegen maken alle schriftelijke vragen1 en' de antwoorden van Burg, en Weth. daarop ter algemeene kennis van de Alkmaarsche kiezers tc brcngen. Mocliit een raadslid dan nog niet tevreden gcsteld zijn, dan zou hij voor zijfi mondeling verweer nog altijd beslag op den kositbaren tijd van een raadsvergadering kunnen leggen. Zooals't nu gaat, zal't in alien gevalle niet lang meer kunnen duren. Het aanital interpellaties gnoeit onrustba- rend en de tijd zal niet ver meer zijn, dat er geen enkei voorstel meer afgehandeld kan worden, omdat de besehikbare vergadexings- tijd nog niet eens voldoende is om alle moge- lijke vragen van raadsleden te beantwoordieni. De heer Van Drunen schijnt hier ter stede dc toevlucht der ontevreden gemeentewerklie- dcn te zijn. Geen bedrijfsdirecteur heeft ooit een ver- wonderden blik in de richting van een op zijn horloge kijkended gemeentewerkman ge- wurpen of de heer Van Drunen heeft des avonds visite en zweert bij de geldigheid van alle ongestempelde postzegels, dat hij als overheidspersoon voor de belangen van den georganiseerden werkman zal opkomen, dat hij den burgemeester en alle wethouders stuk voor stuk tier verantwoording zal roepen en niet zal rusten voor den betrokken directeur duidelij'k gemaakt is, dat hem in zijn bedtijf nog minder vrijheid gelaten wordt dan den miuste zijner arbeiders en dat hij als ambte- naar slechts de bevelen van Burg, en Weth. heeft af te wachten En van den Raad. En van den heer Van Drunen in't bijzon- der. Dank zij de schitterende wijze waarop deze sociaal-democratische afgevaardigde zijn in terpellaties verdedigd h^ft, is onomstooteiijik komen vast te staan, dat de directeur van de gasfabriek, nadat zijn werklieden een door hem ontworpen arbeidsverdeeling gemeen- schappelijk afgekeurd hadden, zich niet op- nieuw tot de organisaties dier werklieden ge- wend had, om ook daar nog eens het onaan- neembarc van zijn voorstellen te hooren uit- spreken Dat is natuurlijk een heel groote fout ge weest en omdat diezelfde directeur het ge- waagd had den dienstrooster te wijzigen, zon der daarover eerst de goedkeuring van de organisaties aan te vragen, is hem een offi- cieelen brief thuis gezonden, waarin Burg, en Weth. dezen vrijbuiter cp organisatie-terrein er nog eens nadruikkelijk aan herinnerd heb ben, dat hij volgens-gemeenteblad No. 633 zich niet langer grapjes met de rechten en plichten van zijn arbeiders mag veroorloven. De heer Van Drunen zal nu zeker in een heelen tijd geen klagen over hem hebben. De interpellaties van den heer De Boer ver- dienen ongetwijfeld alle aandacht. Zooals bekend, heeft de Raad destijidS be- sloten, dat bij de samenstelling, van regeuten- colleges en andere besturen van min of meer officeele lichamen rekening gehopuden moet worden met diverse in onze gemeente tot uiting komende levensopvattingen en dat met de ieiders van politieke- of godsdienstige or ganisaties bij vacatures overleg zal worden gepiecgd omtrent de daaruit te kiezen Candi da ten Het vo6r en tegen dezer regeling hebben wij vroeger reeds uitvoerig besproken. Zij kan ons niet in alle opzicnten bevredl- cn, maar soit, de Raad heeft gesproken, de aad heeft besloten, zijn naam zij geloofd door alien die zich naar zijn inzichterl hebben te schikken. Zeker heeft de nieuwe regeling dit voor- deel, dat er onomwonden in tot uiting komt, dat geen enkele vertegenwoordiger van een belangrijke volksgroep door onderlinge af- spraken van regenten of bestuurderen meer opzettelijk buiten diverse colleges kan gehou- den worden. In dte practijk brengt de nieuwe regeling vele mocilijkhed'en niet alleen zooals bij tie commissie van toezicht op het M. O. reeds gebleken is doordat men ondfcr de besehik bare candidaten soma tevergeefs naar de ver- eischte deskundigheid of ontwikkeling zoekt, maar ook omdat blijkt dat er door onwil tot doeltreffende samenwerkin'g tuschen be- stuurscolleges en organisatie-besturen dik- wijls niets te bereiken is. Zijn de organisatiebesturen niet steeds met gepaste bescheidenheid opgetreden, ook be- stuurscolleges hebben een merkoaren onwil tot het zich onderwerpen aan de nieuwe rege ling getoond en met name wordt het Burger- lijk Armbe-tuur verweten, dat het zich verzet tegen zijn uitbreiding met twee arbeiderscan- didaten waarbij dan het door den Raad ge- wenschte overleg zou moeten gepleegd wor den. Is dit verzet inderdaad geconstateerd dan kan het niet worden goedgepraat. Hoe men over's Raads beslissing ook moge denken, men heeft er zich ten slotte aan te houden omdat de regentencolleges zich aan den Raad en niet de Raad zich aan de regen tencolleges heeft te onderwerpen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft, naar be- weerd wordt, van onwil tot doeltreffende sa in enwerking blijk gegeven en aangezien de mand de leden daarvan ten slotte dwingen kan zich naar's Raads inzichten te gedragen, heeft de heer De Boer voorgesteld de betref- fende verordening zoo te wijzigen dat het Burg. Armbestuur tot toegeven gedwongen zal zijn Willen de leden van dat college dit niet, welnu niemand belet hen af te treden, zoodat minder halsstarrigen hun zetels zullen kun nen overnemen. En nu zou het inderdaad zeer te betreuren zijn als het zoover zou moeten komen, als een college dat geheel vrijwillig zulk uitstekend werk doet, op een dergelijke wijze naar huis gestuurd zou worden. Maar men bedenke dan toch ook, dat dit onvrijwillig heengaan de duidelijkste de- ihonstratie zou zijn, dat men zich niet aan 's Raads beslissing onderwerpen wil en dat het bij een zoo duiaelijk gebleken verschil van inzicht en gebrek aan goede samenwerking geen ramp mag genoemd worden als aan de zen onhoudbaren toestaad ten slotte een eind zal gemaakt zijn. Wij kun >en ons volkomen voorstellen dat de heer De Boer en anderen er hun groote verwondering over uitgesproken hebben dat Burg, en Weth. tot dusver ntet ddortastender zijn opgetreden. De tweede interpellatie van den heer De Boer heeft tot resultaat gehad, dat Burg, en Weth. thans openlijk hebben medegedeeld, dat het aantal leerlingen aan de Handela- sohool zoo gering is, dat sommigen leeraren ontslag aangezegd is en een wachtgeldrege- ling in verregaanden staat van voorbereiding is gekomen. Deze leerlingen-malaise aan een zoo voor- treffelijk instituut als onze Handelsschool is zeer zeker te betreuren, maar er zal al- thans wat de buitenleerlingen betreft geen afdoende verbetering kpmen eer verschillen- de besturen van buitengemeenten ingezien hebben hoe onbillijk het is voor dit Handelsr onderwijs alle kosten op de ouders der leer lingen te verhalen. Wat de interpellatie inzake het verkeer op de Laat tijdens de Zaterdagavondknarkt be treft, doet het ons genoegen dat Burg, en Weth. blijk hebben gegeven stagnatie in het verkeer op dit drukke stadsgedeelte zooveel mogelijk te willen voorkomen. Een afdoende verbetering zal eerste bereikt zijn als die heele verzameling stalletjes en kraampjes van de Laat weggenomen en overgebracht wordt naar het Waagplein en Hofplein, waar ze thuis hooren. De commissie tot onderzoek der geloofs- brieven, in welke commissie de heer Wester hof een leidende rol schijnt gespeeld te heb ben. had in overgrooten ainbtsijver ook al de stukken voor den heer Klaver voor het zit- ting nemen in den ouden Raad onderzocht, zoodat deze nieuwe volksvertegenwoordiger na het trouw zweren aan allerlei hem onbe- kende wetten reedis dadelijk aan de debatten kon deelnemen. Had de heer Westerhof geweten, dat deze welbespraakte Benjamin hem de noodzake- lijkheid van een gemeentelijk melkbedrijf zou betwisten, dan zou hij te zijnen opzichte wel- licht minder voortvarend geweest zijn. Maar het brandpunt van de geloofsbrie- ven-kwestie was ten slotte de al of niet toela- ting van mej. Carels en te dien opzichte heeft de heer Westerhof zich z66 onwelwillend en z66 on-democratisch gedragen als men zich van een conservatief stamhoofd uit het stee- nen tijdperk nauwelijks zal kunnen voor stellen. Het is uit het dezer dagen door ons gepu- bliceerde en uit de debatten in den Raad voornamelijk uit het zeer zuivere betoog van mr. Bosman nu wel overduidelijk gebleken dat er minstens evenveel redenen voor toe- lating als voor weigering zijn. En de commissie tot onderzoek der geloofs- brieven wist dat. Zij kende de redenen tot wH-toelating, zij wist ook dat in Den Haag onder precies de- zelfde omstandigheden &n de Raad fen Ged. Staten tot toelating geconcludeerd hebben. Maar in hare geheele bijlage is daarvan geen woord te vinden. De bijlage van deze „onpartijdige" com missie somt slechts alle mogehjke redenen voor niet-toelating op, geeft een overzicht van diverse verouderae gevallen uit den tijd v66r het totstandkomen van de Nijverheids- onderwijswet, wijdt geen woord aan de argu- menten voor wfel-toelating en verzwijgt op zettelijk de belangrijke Haagsche beslissing. Dat geeft te denken.^ Het heeft er inderdaad den schijn van als- of deze commissie alle pogingen in het werk gesteld heeft am mej. Carels als raadslid te weren. Wie den heer Westerhof hoort betoogen, dat het Lager- en Middelbaar-onderwiis waarin volgens art. 3 der wet op het Nijv.- onderw. het schoolonderwijs verdeeld is geen Lager- en Middelbaar Nijverheids-on derwijs zou zijn, of dat men in den Haag wel toegelaten zou hebben, omdat de gekozene slechts voor 3 maanden zitting zou nemen, kan niet anders dan zich over deze stumpe- rig pogingen om mej. Carels als raadslid te weren ten zeerste verbazen. Wie hem hoort verklaren dat bij gelijke ge- grondheid van argumenten voor al- of niet- toelating, de duidelijk gebleken wil der kie zers geen gewicht in de schaal legt, kan er zich slechts over verwooderen, dat de heer Westerhof in een debat met mr. Leesberg verreweg de grootiste conservatief is gebleken. Wij gevoelen iets voor de argumenten van mr. Sluis als deze er op wijst, dat een leeraar van de Ambachtsschool die vroeger niet toe- a-iaten kon worden ook nu nog geen zit' moet kunnen nemen. omdat er in zijn positie tegenover den Raad geen enkele wijziging is gekomen. Zeer juist, het zal ook wel de bedoeling van de wet zijn hem ook nu te weren en wel- licht zal binnen afzienbaren tijd de gemeen- tewet z66 gewijzigd worden dat daarin dui delijk tot uiting komt, dat ook onderwijzers bij net Nijverheidsonderwijs geen raadslid kunnen zijn. Maar zoolang de Gemeentewet dit nog niet uitdrukkelijk vaststelt, zoolang het in 1921 tot stand gekomen nijverheidsondetwijs nog niet in de wet genoemd1 wordt, is de uit- sluiting van mej. Carels door geen enkel wetsartikel te verdedigen. Maar betoogt de heer Westerhof we hebben rekening te houden met de bedoeling van de wet. 't Is ergerlijk dat hij en de zijnen daarover spreken durven. Wat is er ondemocratischer dan het door dik en dun zoeken naar argumenten om een Raadslid maar niet te kunnen toelaten, om den wil van de kiezers maar niet tot uitvoe- ring te laten komen. Heeft het echtpaar Westerhof naar de be doeling van de wet gevraagd toen mail en vrouw samen naar den Raad trokken, hoe- wel zwagerschap in den tweeden graad tus- schen raadsleden reeds verboden is en ieder oogenblik een wetswiiziging kon tot* stand komen die aan het toelaten van man en vrouw een einde zou maken? Integendeel. Men heeft geprofiteerd van den achter- stand dien de wet had en nog gauw mevrouw Westerhof in den Raad gebracht v66r de ge meentewet aan dezen hoogst ongewenschten en ongezonden toestand een einde gemaakt heeft. Wanneer er fefen is die tegen elke duidelijk uitgesproken bedoeling van den wetgever in onze raadszaal zit, dan is het mevrouw Wes terhof en niemand anders of het moest mijnheer Westerhof zelf zijn. Efen van die beiden is er in onzen Raad te veel. De heer Van Drunen acht een leerares in de waschbehandeling, als mej. Carels, niet toelaatbaar, maar hi] is zelf ook ambtenaar en hij blijft zitten. De heer Veen is van oordeel dat een leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool niet in den Raad thuis hoort, maar hij bekleedt zelf een ondergeschikte functie aan die school en stond nummero drie op de lijst toen er nieuwe raadsleden gekozen moesten worden. En de beide sociaal-democratische dames die thans in onzen Raad zitting hebben, zien niet alleen toe hoe men zijn best doet haar sexe-genoote te weren, maar geven bovendien blijk van buitengewone wetskennis door bij de eindstemming la mort sans phrase over haar uit te spreken. Omdat de groote Heer en Meester dat in zijn al-wijsheid nu eenmaal zoo bevolen had, omdat zij niet den durf en de macht hebben om een eigen geluid te laten hooren. Omdat men nergens z66 onder discipline staat, nergens z6o onvrij, nergens zoo'n groote marionet is dan in de Alkmaarsche sociaal-democratische raadsfractie, waar alle schapen willoos volgen als no. 1 maar over den dam gaat. Met uitzonderinp van den heer Dc Boer, is dit raadsbesluit met aan Burg, en Weth. of aan de vrijzinnige leden te wijten. De heer Cloeck zal bij Oed. Staten in faoo- ger beroep gaan en het is te hopen en te ver- wachten dat dit college het besluit ongedaan zal maken. Zelden heeft de Raad zijn vuile wasch zoo te kijk gehangen als in de thans achter ons liggende zitting. Een leerares in de waschbehandeling zal niet het minst in die functie hier reeds on- schatbare diensten kunnen bewijzen. DE BEZETTING VAN HET RUHRGE- BIBD. In den nacht van Woensidag op Donder- dag zijn schoten gelost op een personentrein tusschen Aken en Montzen. Een Belgische patrouille ontdekte bij den tunnel van Gemmenich dtie individuien. Zij1 nam hen onder vuur, waarop er feen, een Duitscher van den rechter Rijnoever, aoode- lijk gewond neerstortte. De overigen namien de vlucht. De door den krijgsraad te Mainz wegens sabotage op 26 Juni j.L ter dood veroor- deelde zeven beklaagden hadiden, zooals ge- meld, revisie tegen 'het vonnis aaingetoekend. Die revisie is thans door de rechtbank van het Fransche Rijn'leger te Dusseldorp ver- worpen. De verdiediger der beklaagden was niet aanwezig. Aan het hoofdhureau en de bijkamtoren voor die werkloozenzorg te Aiken zijn alle aanwezige gelden in feslag genomen. Vol gens een der bladen beloopt de geconfis- ceerde som 70 millioen mark. Verdere uitibe- talingen van werkloozenuitkeeringen zijn verboden. In verband met den aanslag op de brug te Hochfeld hebben de Belgische militaire autoriteiten besloten, dat een of twee Duit- schers zullen meereizien in elken wagon van de treinen, die in het bruggehoofd Duisburg- Ruhwis rijden. Indien er nieuwe aanslagen van dezen aardi plaats hebben, zal het aan tal Duitsche onderdanen, die met de treinen moeten meeredzen, worden, verhoogd. Reizigere uit het door de Engelischen be- zette gebied Jmnnen met passen, voorzien van het groene Engelsche stempel, die Fran sche controle-posten bijna ongehinderd pas- seeren. Het doorgaand personenverkeer in het bezette gebied heeft onbelemmerd plaats. Het personenverkeer tusschen het oud- en nieuw bezette Duitsche gebied is gestremd. Wel worden reizigers, die in het bezette gebied wonen en die volgens hun plaatsbil- jet naar stations in het onbezette gebied rei- zen, no? doorgelaten. De ..Vossisdie Zeitung" verneemt uit Es sen: Bij verdere ondernandelingen met de Krupp-directie hebben de Fransche bezet- tingsautoriteiten den eisch, om voor het trans port van kolen de spoorwegemi van het be- drijf ter beschikking te stellen, ingdrokken. De kolen en cokes worden thans vervoerd langs een zijlijn van het station Altenessen, welke sinds eenige jaren buiten bedrijf was. Het opladen der kolen geschiedt door Fransche arbeiders. De weifaaamheden zul len naar schatting ongeveer 6 k 8 weken du ren. Behalve kolen en cokes hebben de Fran sche "bezettingsautoriteiten bij 13 fabrieken1 locomotieven in beslag genomen, welke voor verkeer op het normme spoor kunnen worden gebruikt. Te Dortmund zijn dertig winkels gesloten tengevolge van gebrek aan koopwaren en het >-afsluiten van die grenzen. Naar het Dusseldorf aan het Hbld. wordt ge» -meld, zijn alle aldaar verschijnende Duitsche bladen door de bezettingsautoriteiten verbo. den. Do door de Franschen in de Duitsche taal uitgegeven bladen worden daarentcgen gratia verdeeld. De paus zou, naar veriuidt, voornemena zijn, een onderzoek te doen instellen naar het ge< beurde by de brug te Hochfeld en dringt op matiging aan bij het treffen van strafmaatre. gelen in het Ruhrgebied. In verband met die kweetie der formuleering van de regeeringsverklaring tegen de daden van sabotage in het bezette gebied pleegt het Rijkskabinet overleg met de Pruisischo regcc< ring. Deze verklaring zal niet in het parlemeat worden afgolegd, doch op andere wijze worden gepubliceerd, daar de Rijksdag heden voor den duur van ongeveer drie weken uiteen gaat, zegt het Hbld, Beide negeeringen zijn het er over eens, dat aan Duitschland het recht niet kan worden ontzegd om maatregelen to nemen ter bestrij. ding der economische plannen der bozettors, doch beide keuren alle gcwelddaden tegenover personen af. Havis geeft een uiteenzctttng van den dienst der spoorwegen in het bezette gebied Daar zijn nu 180.000 Duitsche arbeiders vervangen door 12000 Franschen. Dagelijks circulceren 300 passagierstreinen en 400 goederentreinen voor de levensmiddo. lenvoorziening, hetgeen dagelijks 54.000 K.M. trein uitmaakt. In weerwil van het toezicht van Duitsche ambtenaren en bedreiging met gevangenisstraf en in weerwil van door het Duitsche rijlc uitgekcerde premies aan Duitsche arbeiders, die dlageiijka te voet bepaalde tra. jecten afleggen, beloopt het aantal Duitscha reizigers per dag 55.000, Tengevolge van de afsluiting van het ver keer doen zich in het bezette gebied de le- vensmiddelenschaarschte en de duurte steeds meer gevoelen. De prijzen te Hochst am Main zijn o.a. 50 pet. hooger dan die te Frankfort, zoodat de Franschen den levens- middelenhandelaars te Hochst en Wiesbaden hebben moeten toestaan de grens te passee- ren om voedingsmiddelen te halen. Ook aan alle houders van voertuigen, die levensmidde- len wilden aanbrengen, werden daartoe ver- gunningen verstrekt. Dientengevolge heersch- te gisteren bij Griesheim een druk verkeer. In weerwil daarvan zijn de prijzen niet gedaald. Een groot aantal slagers in het bezette ge- bied1 hebben hun zaken gesloten, daar de aan- gevoerde hoeveelheid vee te gering is en de prijzen te hoog zijn. De slagers hebben zich tot de stedelijke autoriteiten om steun gewend. DE HAVENARBEIDERSSTAKIING IN ENGEILAND. Het nafcronale besituur der d'okwerkersaf- deelingen van den federalen transportarbei- dens- en algemeenen werkliedenbond nam l Vrijdiagavond na een bespreking van de sta- j king een resoTutie aan, waarin van de sta- 1 kende bootwerkers wordt verlangd, dat zij het werk Maandag a.s. zullen' hervattien. De resolutiQ zegt, den wrevel tegen de loonsver- 1 aging wel te begrijpen, maar verklaart, dat zulks is geschied op gnond van een overeen- komst, welke goedgekeurd te door een verga- dering van gedelegeerden uit alle havens van het land. Eterhalve moet de overeenkomst worden geeerbiedigd, te meer omdat de werk lieden er zelf steeds tegen opgekomen zijn, ALRMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1