DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uw Prijscouranten Laat ons drukken. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, Voordam C 9, ALKMAAR. No. 160 Honderd ygf en fwintigste Jaargang. 1923 DINSDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoof dredacteurTj N. ADEMA. 10 JULI OH nummer besfcaat uit 2 Uaden Abonnementsprijs bij yooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Biandelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Buitenland. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Baldwin deelde gister in het Lagerhuis mo de, dat hij hoopte, Donderdag eene verklaring te kunnen afleggen aangaande den stand der schadeloossteliingskwestie. Deze mededeeling bad plants na een langdixrigen kabinetsranu, waarin, naar men vemeemt, over de Britsche houding dienaangaande is beraadslaagd. Volgens de avondbladen zal er een com- missie van Britsche deskundigen worden be- nioemd om de regeering van advies te dienen nopens de betalingscapaciteit van Duitsch- land. De „Times" schiiift, dat „voor zoover kau worden nagegaan, de zaken noch beta, noch slechter staan dan een paar dagen geleden en als stationair zouden kunnen worden be- schouwd, ware het niet, dat elke dagj, die voorbijgaat zonder verbeterinig, moet worden beschouwd als een verloren dag voor het her- stel van Europa. De wisseling van gedachten tusschen de regeaingea van Britannia en Frankrijk schijnt te hebben aanlgetoond, dat Frankrijk definitief heeft besloten niet in be- sprekingen te treden met Duitschland, zoo- lang het niet het lijdelijk verzet in> het Ruhrge- bied heeft gedesavoueerd en de ordonnanties ingetrokken, waar op het steunt Daar Duitschland tot nog toe niet van zijin voome- men heeft doen blijken, is de mogelijkheid van een gemeenschappelijk anitwoora op zijn jongste voorstel uitge&loten". Renter verneemt, dat de verklarmgen van Curzon en Baldwin over de schadevergoedin- gen tot E>onderdag zijn uitgesteld wegens het rat, dat de vCrklaringen omtrent de Britsche poiltiek zoo zorgvuldig mogelijk rnoeten wor den1 voorbereid, met het oog op de vtrstrek- kende gevolgen welke zij zeker zal hebben. De verklaring zal zorgvuldig door het kabinet worden nagegaan alvorens zij in het par Le nient wordt afgelegd. Er is geen afspraak gemaakt voor een' nieu- we besprekiing tusschen Curzon en den Fran- schen ambassadfeur, daar het algemeen gevoe- len is, dat het eind van het houdlige stadium der besprekingen inzake de Fransche hou ding van de Ruhrbezetting thans bereikt is. Curzon ontving gistermiddag den Duit- schen ambassadeur Sthamer op zijn departe- ment. Van verschilleude zijden wordt oenstem- mig verzekerd, dat Engeland, zoo Frankrijk zijn houding niet wijzigt, een conference van geallieerden en neutralen bijeen zal roepen, om tot een algemeene regeling te geraken. Ook de Vereenigde Staten zullen worden uit- genoodigd1 aan deze conferentie deel te nemen en Engeland wil zelfs de Vereenigde Staten uitnoodigen een voorzitter daarvoor te benoe- men. Men verwacht, dat de noordtelijike neu tralen terstond hun imstmuning zullen1 betui- gen, even a Is Italie en de leden der kleine En- lente. Omtrent de houding van Belgifi ver- keert men nog in het onzekere, daar men niet weet of dit bereid is zich geheel van Frankrijk los te maken. Het is zeker, dat Baldwin bij het nemen van den nieuwen koers op den vol- ledigen steun van den geheel en hamdel kan re- kenen, die geen verbetering van den toestand verwacht, indien Duitschland ten gevolge van de voortdurende onzekerheid verder te grom- de gaat. Baldwin heeft alle partijleiders ge- raadpleegd, evenals Ramsay McDonald1, As- quith en Lloyd George. AUen hebben hem hun steun toegezegd. Wat de houding van Frankrijk betreft, is het zeker, dat Poincare tot nu toe geweigerd' heeft eenige schriftddjke verklaring te geven, waardoor Frankrijk zich zou binden. Frankrijk schijnit van meening, dat Duitschland definitief verslagen is en op het punt staat ineen te storten. Daarentegen zijn de Engelsche staats- en zakjenlieden over- tuigd, dat het verzet in Duitschland1 nog maanden' kan aanhouden, zij het dan ook met ontzaglijke schade voor geheel Europa. De Duitsche gezant te Londen bradi't gister een bezoek aan het ministerie van buiten- landsche zaken te Londen, dat geruimen tijd duurde. DE BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. Naar verluidt, hebben de Duitsche gezan- ten te Londen en Rome opdracht gekregen, met nadruk op het ernstige gevaar te wijzen, dat ontstaan door de afsluiting van het Rulir- gebied1. Speciaal mocten ziji ook medodeelen, dat deze afsluiting de leden van den Rijksdag verhinderdt hun wettelijke bevocgdheid uit te oefenen, en er op wijzen, dat de Rijksdag afgevaardigde Most als gijzdaar d'oor de Franschen gevangen wordt gehouden. Verder hebben de gezanten opdracht, de Engelsche en de Italiaansche regeering op het gevaar te wijzen, dat kan ontstaan door de eventueele tenuitvoerlegging van de zev.en doodvonniissen van Mainz. Overigens heeft de Duitsche regeering te bestemder plaatse de noodige stappen gedaam om- de tenuitvoerleg ging van deze doodvonnissen te verhinderen. De plaatsvervangende regeeringspresident van het district Dusseldorf is op zijn reis naar Gerrisheim, waar bij een transport uit- "gezette personen wilde gaan begroetai', door de Fransclien in hechtenis gen omen. De krijgsraad te Sterkrade veroordeelde den hoofdredacteur Diebold1 van de „Buerer Volksztg." wegens opneming van> een onjuist bericht tot een jaar gevangenisstraf en vijf millioen mark boete. De Fransche krijgsraad1 te Witten veroor deelde den d'irecteur-generaal ECarr van de „Phoenix A. G." te Herde tot 3 maanden ge- vangenisstraf en 100 millioen Mark boete. Hem werd ten laste gdegd, dat hij belemme- rend zou hebben gewerkt bij de uitvoering van twee verordeningen van generaal De- goutte, tot het inbeslagnemen van siteenkoien en cokes. Naar uit Buer wordt gemeld hebben de Belgdsche bezettings-autoriteiteo aldaar be- paald, dat in elken personentrein, die op het onder Fransch-Belgische regie staande traject BuerOberhausen rijdt, vijftig Duitsche gij- zelaars rnoeten meerijden. Dortmund is veroordeeld tot het betalen van een boete van 10 millioen Mark, daar ties nachts 3 militaire telefoonverbindingen zijn doorgesneden. In den nacht van 7 Juli werden te Witten revolverschoten op Fransche wachtpoetea ge- losi Dientengevolge werd een nieuw ver- keeisverbod ui tgevaardigd. Volgens een Wolfbericht zouden gister we- dcr 200 gezinnen van spoorwegmannen, sa- men 700 personen, alien uit EXiisburg en om- geving, door de Belgische bezettingsautoritei- ten worden uitgezet. Naar uit Duisburg bericht wordt, dwingen de Belgeni thans dozijnen personen op hunne treinen mede te rijden Deze rnoeten zich 2 uien voor hetv ertrek van dten trein bij de Belgische militaire averheden mddea. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De offideuse bijeenkomsten, welke sedert Zaterdag zijn gehoudenL hebben het mogelijk gemaakt om vast te stellen dat er tusschen de geallieerde en Turksche delegaties in beginsel overeenstemming is bereikt over de drie vraagstukken, die nog ter bespreking overble- ven. Aan de deskundigen is opgedragien de opgesteldte teksten mader uit te wei'ken. Eindelijk is dus de vrede vakregen, waar- over al zoo vele zittingen te Lausanne zijn gehouden, waar hahaaldeldj'k de Turken door hunne starre houding het bijna onmoge- lijik maakten om aan de comferentietafel te bhj- ven zittcn. Men denkt niet, dat de overeenkomsten v66r 17 Juli zullen worden onderteekend. De sovjet-regeering zal worden uitgenoodigd haar handteekening te plaatsen1 onda de con- ventie inzake de zeeengten. Het vredesverdrag herstelt den definitieven vredestoestand tusschen Turkije en het Brit sche riik, Frankrijk, Italic, Japan, Giieken- land, Roemenie en Zuid-Slavie. Amerika en Turkije begonnen besprekingen ter hervatting van de diplomatieke en handelsbetrekkingen. (Zes weken na de ratificatie van hetverdrag door de nieuwe Nationale Vagadering van Angora, zullen de Engelsche, Italiaansche en Fransche bezettingstroepen Konhtantinopel, Tsjanak en Gallipoli heoben ontruimd. De gepubliccerde tetet van het vredesvadrag is een lang document, dat alle vroegere gepubli ccerde inededeelingen in den juisten vonn inhoudt. Het bericht da tot stand gekomen regeling te Lausanne wordt in de Britsche pers met groote voldioening venneld1, daar men hoopt, aat hiermede een lang en gevarlijk hoofdstuk van den Oosterschen Europeeschen toestand is afgesloten. Het Wordt als een gelukkige sa- menloop beschouwd, dat op hetelfde tijdstip de Fransche Kamer't verdrag van Washing ton heeft geratificead. De bladtn vaklaxeu, dat de cerate zaaik, die thans moet worden opgeheldad, de toestand in het Weston is. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen betreffen- de het Saargebied, waarin voldoening wordt te kennen gegeven over de amnestie-maatre- gelen, welke onlangs door de regeeringscom- missie zijn genomen. Voorts apprecieert de resolutie de economische overwegingen, wel ke de commissie er toe brachten, ae nfranc als wettig betaalmiddel in het Roergebied in te voeren. Voorts prijst de Volkenbondsraad ten zeerste den arbeid van de commissie, wel- ken zij onder bijzonder moeilijke omstandig- heden gedurende 3% jaar heeft verricht, en verzekert ten slotte de commissie van haar volledigen steun voor de voltooiing van haar taak. DE STAKING TE BERLIJN. De toestand in de stakingen in de Berlijn- sche metaalindustrie is weer verscherpt. Meer en meer beginnen de arbeiders afzon- derlijke acties. Men gelooft dat de commu- nisten de gansche metaalnijverheid zullen pogen stil te leggen. De vertegenwoordigers der stakers en der werkgevers hebben gister met den rijksminister van arbeid geconfereerd en met het oog op deze onderhandelingen verzocht de stakingsleiding den arbeiders om af te zien van afzonderlijke acties. HET ONIDEKHDUD TUSSCHEN MGR. PACELLI EN CU'NO. Een offideel communique, hetwelk Vrij- dagavond tegen middemacht werd uitgege- ven, meldt in zake het ondeThoud, hetwelk de nuntius Pacelli met den Rijkskanselia Cuno heeft gehad, dat Pacelli in opdracht van het Vaticaan o.a. de daden van sabotage in het bezette gebied' ter sprake bracht. Naar dte „VossdSc3ie Zeitung" met betrdk- king tot deze aangelegenheid vemeemt, zal die Rijfcsregeering die resultatera vain' dit on- derfioudl vermoeaelijlk ite 'n nota vastleggen. Deze nota zou, naar veriuidt, binnen; ailcdle dagen gereed zijn en alsdan' den nuntius worden ta hand gesteld, met verzoek den in^ houd daarvan ta kennis te brengen van den Paus. Zekere kringem te Balijn hebben getracht de regeering te bewegen, zich van een diirec- te veroordeeling van de daden van sabotage in het bezette gebied te onthoudlen. Dit is echta niet gelukt en de vaklaring van den Rijkskanselia dienaangaande zal ongetwij- feld algemeene instemming vinden. Het Gentrum-orgaan, de .jGermania", meldt, dat het door den Paus aan Pacelli ge- richte telegram niet voor publicatie bes/tenid was en zonda medeweten van deze beide per- soonlijkheden in de pers gepubliceend is. Voorts wijst het blad a op, dat de beweiing, dat de vroegae riiksikanselia, dr. Wirtih, die thans te Rome vertoeft, aan/ de opstelling van het telegram zou hebben medlegewerkt, alien grand mist. EEN KAPEL VOOR DE OORLOG SSL ACHT OFFERS. Naar aan den Ullstein-dienst uit Rome wordt gemeld, heeft de vicaxis-genaaal, kar- dfaaal! Pompdli, aani alle kiathalieken! in die wcreld een oproep gericht, waarin hij a op aandringt, gelden in te zamelen voor de door Paus Beneaictus XV voorgestelde oprichting van,' 'n fjempel! te Rome, Waarin een1 kapel zal worden aangebracht voor de in den grooten oorlog gesneuvelde militairen van alle naties. ARIME DUEREN. Aan die „Daily idhroniiicle" omtleenen wij hiet navolgemdie vahaal ova die wijze, waar op een zesiial Stamboekviaaraen zich op een vaongdiukt em venlaten sdhip gedurende 26 dageni in ihet lfeven hidden. Op weg van Kiaapstad niaar 'Angola sitranddie, zooals men weet, eenigien tijd ge leden ihlet s.s. „Mossamiedesr" eui wad dbor de opvarenden valaten. Bijna vier wieikm lata dag de bem'anning van een kustboot ihet schip. Een sleep won uitgezd em men ging aan board. Daar vond mien een zestal koden, die zidhl gedurendle bun vablijf in het leven hladldlen gehouden dOor het opvreten da matrassen. Om hiun dorst te lesschen lekten zij den, dauw van het dek iaf. De dlieren waren zod wtllldi gewor- dlen, dat twee moesrfm wordlen neagescho- ten, ea die <andleren gered kouden wooden. MOET DE VROUW NAAST HAAR MAN ALS KOSTWINNER OPTREDEN? Aan een artikel in „Femina" over de vraag of een vrouw in zaken een goede huis- vrouw kan zijn, is het volgende ontleend: „Toen de oorlog kwam, werden in de be- trokken landen de vrouwen plotseling ge- plaatst voor de zwaarste taak, die zij ooit ter wereld hebben vervuld. Het kon niet an- ders of de invloed van deze groote gebeurte- nis, moest ook over ons landje, al was het ge- lukkig voor de oorlogsrampen gespaard ge- blevcn, zich uitstrekken. Een zeer groot aantal is sinda dien tijd in het practische leven werkzaam gebleven. De tijden veranderen snel en onophoudelijk. Op het oogenblik is het voor een man een zware opgave om het levensonderhoud te ver- dienen en een vrouw is een kostbar bezit in dubbele beteekenis van't woord Brood en boter ea kleeren en linnengoed, verlichting, verwarming, al deze zaken, die onze ova- grootmoeders thuis producecrden, rnoeten nu worden gekocht En gekocht tegen prij- zen, die het een jongen man heel moeilijk valt te bestrijden uit zijn salaris, wanneer hij zich pas gaat vestigen. Is het nu onbillijk, dat de vrouw van he- den, die alles in de winkels koopt, wat vorige geslachten met hun eigen handen maakten, den tijd, dien zij van deze, ik zal het maar noemen, huisindustrie heeft vrijgekregem, te besteden om haar man bij te staan in het in- brengen van het geld, dat voor het aankoo- pen van al deze artikelen noodig is? Laten wij eens nagaan, wat de modeme vrouw met haar dag doet in vergelijking met hoe de dagverdeeling was bij de vrouwen van eenige geslachten geleden, die zelf brood bakten, zelf voor het maken en onderhouden van de kleeding en het linnengoed zorgden en al den anderen produceerenden arbeid verrichten, die heden ten dage, met behulp van machines, massa-productie en centralisa- tie zooveel eenvoudiger kunnen worden ver- kregen en dan in winkels tegen vaste prijzen verkocht. Wanneer zij dan in de gelegenheid is, het inkomen van naar man te vermeerderen door haar veel vrijeren tijd daarvoor ten nutte te maken, doet zij dan iets meer, dan haar over- grootmoeder deed? Er is echter een zaak, waardoor de vrouw aan huis gebonden kan zijn. Dat is de op- voeding van jonge kinderea Er is niets ter wereld gerechtigd het geringste deel van de toewijding te verlangen, die de moeda voor haar kinderen heeft bestemd. Maar er is ook niets ter wereld, waarbij zulk een absolute ie- geering van onkosten moet worden betracht, als juist bij die opvoeding van kinderen. En in jonge gezinnen is het daarom goed, om vo6r de kinderen a zijn, een kleine reserve te maken uitsluitend te hunnen toekomstige ba te. En bij het maken van deze reserve heeft de vrouw den natuurlijken plicht, om daaraan haar steentje bij te dragen, wanneer zij ge- trouwd is met een man, die haar vooraf eer- lijk openbaarde, dat hij de eerste jaren van hun huwelijk toch niet meer in staat zou zijn, dan zich met opgeruimdheid en goeden wil door het leven te slaan." Gemengd Mwrwt. DE AUTO-BANDIETEN GEARRES- TEERD. Hiaova wordt nada gemeld: Nadat de politie in den loop van haar on- derzoek naar de daders van den1 brutalen idefstal op Zatendagmorgen1, toen een geldr draga van „Vooruitgang" alhia werd nea- geslagen en beroofd van 7000, ova vol- doende gegevens de beschikking had gekre gen, heeft Zondag de inspecteur van politie W. v. d. Berg van het bureau Bagsingel, de auto in beslag genomen, waarmede naar alle waarschdjnlijkheid het misdrijf is gepleegd. De eigenaar van deze auto, een za goede bekende van de politic, J. M. genaamd, 31 jaar oud en glazenwa^cha van beroep een man, ide a twee eigen wagens op na houd twas Zaterdagmiddag met zijn vrouw, vagezeld1 van zijn vriend N. M. W. en diens echtgenoote, pa trein naar Amster dam vertrokken In den nacht van Zondag op Maadag heb ben de Rotterdamsche rechercheura W. Moree en H. Wegman het viertal ini die hoofdstad aangehoud'en en gistermorgen is het naar Rotterdam ovagebracht. De vriend is ook reeds verschillende malen met de politie in aanraking geweest, en de vrouw van M. staat bekend als baoofster. De auito i® 's margens een.1 uur vtoardat de aamslag wlend gepleegd, dloor den eigenaar afgebaald unit eeni scMldlerawerkpliaate in de Rosevelidlsitlraait, wiaar ze voor reparatiewerlk- zaamihedem was gebracht; een'iigan1 tijd ge leden had a een aamneiding mee pliaats ge 'had Ota' 66n uur stand die wtagen weer in de garage op dleni Sdiiedamsdhendljlki van Waar iiij op llast van den aamgehioudlen W., die kelillna van beroep is, door een jongen, den chauf feursiliealing, naiar de scMilderawerk- pllaaitS is tmig-gebracht, wiaar de wagen Zondag werd in besliag genomen. Het ondenaoek is nu1 nog in volllen gang, maar de 'aamwijzigingen, die die politie tegen J. M. in fhiandm heeft, zajlni van dien aard, dat wel1 vasistaat, dat J. M. die chauffeur is gewecsit, op het oogenblik dat die roof plaats 'Die auto, die een heel! ander nummer dan 25014 hieeft, (heeft adhta op een' gareedr sdha'pslkist een paar gaten, waadn zea ge- maiklkdijk een anda nummer gehangen kan Wordlen. Aan tot portlier zijta ook moddersro- reni 'gvondien, die a op gemaakt rnoeten zajn. toen de roover naar bmnem klom,. De auto is door versdidMlendie 'getuligeu pertinent her- kend, en1 bewoners van dte buurt hebben va- Wllaard, dat met denzelfden wagen teflkens weer in de buurt werd rondlgereden en steeds omstreeks den tijd, dat die gelddragcr van Vooruitgang daar gewoon was op die tram te waraten. V. DE DAG". Mao den for Broekhuys ontvfageo wij, zegt tot Vad., een' afsdhrift van een onge- datearden brief aan die redactlie Van De Dag, Waanvan to hdt telegram' to ons vorig num mer sprake was. Hiij ziqgt daarin, dat zijn hedle fcapitaal1 bestaat uit 10.000 nomtoaal obiiilgatiieBi von' de HJoffiandisdbe Gredietbanii en dat de veriliiazen dbr vennootSdhappen, waarbij1 hij! was betrokken zoo groot zijn, dat slechts met de grootst mogelijke bezruini- 'gitogi het bllad a zou kunnen komm. De pens welke hijl noodig heeft voor De Dag fcan eerst ova 6 maanden' geleverd wordlen en hijl biedt nui dien redladnelieden, die contract hebben, <zan het voile salialris over Juli en 50 pot. over Augustus—'Decemba. All het personeeill, dat geen contract heeft, wordli) ontsllagen. Voorwaande is echta, dat ooflllectilef dit voorstell wordt aanvaard en dat de /adviseur, een cheque van 5000 pond ster ling tenuiggeeft Deze adviseur, die 1 dlezer ontslag heeft genomen, heeft, zegt de tocr Broefchuys, vendllaaxd missonien kans te ziien een' combtoatie onda leddiing van prof Tmeub te vormen. Modht dit gelukken, dan is hij bereid die abonmementen en advertentie- contaaoten bel'angelboe aan die oombinatie al te staan, units de nedadie en bloc aan hiet nieuwe blladl wordt vabonden. Het ladres van; dien hleer Braekhuys Wordt in dezen brief opgegeven Piet Hietostraat 100 ite Is IGraivenhiage. ZAL „DE DAG" TOCH VERSCHIJNEN". De heer W. Broekhuijs heeft uit Rotterdam het volgend telegram gericht tot het Persbu- reau Vaz Dias te Amsterdam: „Nu de „Nieuwe Dag" niet zal verschijnen, en ik evenmin jegens de redactie-verplichtin- gen heb, deel ik mede, dat het geenszins mijn bedoeling is mij aan moreele verplichtingen tt onttrekken. Ik acht mij in dat opzicht niet ontslagen. Ik machtig daarom den heer J. M. Goedemans de ch6que van 5000 pond onder de redactieleden te verdeelen naar verhou- ding van hun salaris. Deze machtiging geldt niet alleen voor mij in privd, doch ook als di recteur der N.V. Hollandsche Credietbank. Deze venoootschap is bereid en in staat het dagblad zoodanig te financieren, dat ik het voorstel, aan de redactie gedaan, kan nako- men. Afgezien daarvan zal ik in den loop de- zer maand nadere voorstellen doen, indien dit voorstel niet wordt aangenomen. V66r alles wil ik echter zekerheid hebben, dat de 60.000 gulden, bestemd voor de re- dacteuren, hun bestemming bereiken. Dit hangt af van den heer Goedemans. Ik werk in elk opzicht mee. Ten overvloede deel ik nog mede, dat de ge- schonken juweelen ter waarde van /20.000 van mij zijn. De financieele toestand van de N.V.S., waaraan ik verbonden ben, iB van dien aard; dat „De Dag" kan verschijnen, in dien er met meer onverstandige dingen wor den gedaan. „De Dag" verschijnt a.s. Zaterdag als ex- tra-nummer. w. g. BROEKHUIJS. DE DAG EN DE NIEUWE DAG. De Nieuwe Dag is gisteravond toch niet verachenen en wel op raad van den rechtsuix- digen adviseur, dat hierop gegrond: was, dat de heer Broekhuijs tot dusvere alleen in ge- breke was gebleven tegenova de enkele redac tieleden die per week hun salarissen zouden ontvangen, en niet tegenova hen die op maandsralaris waren aangesteld. Deze laat- sten zouden nog niet geheel vrij staan en door hun medewaking aian de pitgave alle verdere aanspraken en rechten ten opzichte van den hea Broekhuijs prijs geven Hieruit schijnt men dus te mogeni afleiden, dat ook De Nieuwe Dag a althans voorloopig zeka niet komt De redactieleden van De Dag hebben zich naar zij aan een persbureau flier ter stede melden gisterochtend naar het bureau aan de Sofialaan beAven. DaaT werd! hun de toe- gang geweigerd door mevrouw Broekhuijs. De redactieleden hebben dit door den hen vergezellenden deurwaarda laten constatee- ren Het dagelijksch bestuur van den Nedal. Journalistenkring heeft de redactieleden van De Dag opgaoepen tot eeni vergadainig, van- middag om half 3* in het gebouw van het Nedal Peramuseum, N. Z. Kolk, alhia. VANi JEl MRiIENDEN MDET JEi T HEB- BENv 'Eeni kiunslfihlandlelaar uait Amsltierdlam Was met twee vriemdlen em dag op ZandVoort. Op het vrijb strand! om (te Zuidi nameni zij een bad. Biijl het iaanMloedien mi&te de kun&t- 'hianddllaar znjn porlemonnaie met tolhoud. Er wad een omterzaelk togestelldl, maar niemianJ uit die omgeving kian inlichtingm vasduaf- fen. Toen' werd' op' Ihet po^li^lidbuI^eau, aangif- te gediaan, waaibijl de vriendan torn vage- zelden. Moor Ihet tosttellen van een' gtroodig onda- zoek meenidle men met die vriendlen te rnoeten beginnen. Dit bleek een goede inval, want in die parte feuHMe Van een da „vriendiett'' wad hiet venmfete gelid1 gevonden. Met de vrtendsdhiap zal het nu wel' uit zdjn. ERINSTIO MOTORCNGELUK. Eenige dlagen geLeden reed! een motorfiet- sa oip (ten nlaaiCemmerweg Mji het kralt- huii® in eeni dliepe kuil to .dim weg. De man, em1 bewoner van! Haarlbm slbeg a af. Hij kreeg em hersensdhiudldin'gi. Ecu automobi- list Jan Maus, heeft den gewonde in zijn auto maar het Elfeabethgasihuis te Hlaarlinm' ver- voad, waar hijl gister overfeden is. Dit ou- geliuk llaoit woa eens rim, to wellk een treurt- gm toestand die Haarlemimaiweg verkeert DE K0NHNOIN IN ENOELAND. De trein, waarenee die K'ontog en de Ko- ntogto' (Van Enigidiandi) naar Sdhotlland gto- gen, heeft em kwartier gestopt op het sta tion1 Carlisle, waar rij werdm begroet door die Koningto van1 Nledferllaimd, die met een auto uit Set Lake-distriCt Was gekomen. AFGEBIRAND iZondagmaddag ongevea balfzes ontstond a brand to die timjnamlanlswerkpOaats van dtemi hea Oh. Vermolen aian dien Nieuwen- weg te Liaren (Nl.-H.) De werfkpllaats van dien toa DSjlkmiaim gtog evmeens to vl'am- mm op ma een grootem voorraadi bout. Te- vens kwaimm to die vfllamimm eenige Ihuisdie- ren om. De hrandlwea was spoeaig op ha terrain m' wist aga te voorkomem. Assu- nantie didkt slechts gedeelMdjik die schiade. De brand is ontstaan door twee jongens van via jaar, die ma Hucifers speelden. TREURIG ONGEVAL. Gistermiddag geraakte de los arbeida P. Leendert, werkzaam op de losplaats da Staatsspoorwegen te Eindhoven onda eeni loeamotief, waardoor hem beide been en wer den afgereden. Ook bekwam hij em sche- delbreuk. In hoogst ermstigm toestand werd1 hij naar ha ziekenhuis vervoad. DE INBRAAK IN HET POSTKANmOOR TE STEENWIJK. De Rech tbank eischte gister tegen' T. B. en J. Z., wonmde te Ta Apel, ter zake van to- ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1