DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 166. Honderd ent twiuigste Jaar gang. 1928 DINSDA6 17 JUL! Buitenland. Binnenland. Dft mummer baataat utt 2 ttaden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Vnonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. Directeur: O. H. KRAK. PRIJS DER GLWONE ADVERT Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerii v Voordam C 9. EN a"' p!aatsr«ii™<i»' ERM' C, i Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. EEN REDE VAN POINCARe. Poincare heeft Zondag te Senlis een oor- Lagsgedenlkteeiken onthuid. Bijl deze igelegen- heid neeft de premier eea belangrijke poiitieke redevoering gehouden. „Franknjk heeft geen territoriale voordee- len verworven door zijn zegepraal, uitgezon- derd de herwinst van de beide vroeger verlo- ren provinciesi, zeidle de premier o. a volgens de lei. Daarentegen konden andere oorlog- voerende mogendiheden bun grenzen uitbrei- den of wijlzigen, overeenlkoimsitig bun strategi- scbe belangen. Frankrijk verklaarde voldaan te zijn, omdat bet nimmer droomde van ver- overingen en van meening was, dat de tijd voorbij is voor het dcen van annexaties tegen den wil van de inwoners- Hoe werd Frankrijk voor die matigbeid beloond1 De mkt, waar- mede hetverdrag van Versailles werd onder- teekend, was nauwelijk droog, toeu men, aan- gezet door Duitschiand, overal hetzelfde iiedje begem te zingem, waarvan het refreiu was: „oorlogszuchtig Frankrijk, militaristisch Frankrtijlk, iniperialllisisidb Frankrijflc". Maar (boe luidruuhtig deze agitatie ook werd gevoerd, toch werd zij: overstemd door de waarheid „Wij, begeeren geen d'uim breed vreemden grond", riep Poincare uit. „Wij verlangeu alleen vervalgde spreker dat een verdrag, geteekend door 28 naties, niet reeds zal warden beschouwd als een fossiel van v66r den zondvloed, dat slechts voor een oudhcidkundig museum eenige waarde zou bezitten. Sedert den vrede, zoo vervolgde spreker, heeft Frankrijk niet opgehouden, concessies te doen. Het is een beleediging, ons voor te stcl- leui alia zelfaudhtig, uitsMtlaid denkend aan onze eigen belangen en onverschililig vooi de welvaart van Europa.. Frankrijk heeft niets van zfijn inigeboren edoknoedigheid verloren of van zijn oud geloof in idlealen en zijn be- langelooze befde voor de menschheid. Laat men ons veroorloven, dat wij ons vaderland en onze helderheid van inzicbt behouden. Frankrijk weet heel good, dat bij de ingewik- keldbeidl van het modeme leven geen andere natie geheel gei'soleerd kan zijn van dc an dere, dat er tusschen de volken verscheidene banden van economisehe afhankelijkheid zijn. Maar waarom zeggen wij, dat wij; aan het cindc van concessie-doen zijn gekomen Om dat wij; tot dusver voor deze concessies heb ben moeten betaien. Het vredesverdrag bctoofde herstel van schade en waarborgen voor onze veiligheid. Wat die veiliijghekl betiieft, werd ons't redht gegevon tot .(fijdieljlkie bezetting van Wet Rijn- Iand;, welke bezetting juist zou ophouden op het oogenblik, dat Duitschiand weder sterk genoeg zou zijn. Ten einde ons voor deze hachelijlke positie te vrijivaren, werd ons een pact van hulp aangeboden, dat weliswaar geen mffitaire waardle, maar dan todh d'e deugd had, 'n mioreele en poiitieke waaradhu- wing te zijn Deze belofte werd evenwel niet nagekomen en niets werd daarvoor in de plants aantgebodlen. Wat betreft 'biet andere pact van garantie door den vroegeren Britschen premier Lloyd George aangeboden, voor een periode korter van duur dan de pe riodic van bezetting en zonder bepaalde ver- p'ichtingen tot militaire hulp, dat nad niets te oeteekenen. HPet was niets meer dan ecu aan- bodi, hetwelb diende, cms de oogen te ver- blinden. Wat het herstel van de oorlogssdiade aan- gaat, werden wij; niet beter behandeld, be- toogde Poincard vender. Een lijst van betalin- gen werd dtoor d'e Commissie van Herstel schroomvailig aanvaard Hierdoor werd' bet totale bedrag van onze aanspraken vermin- derd. Slechts enkele maanden daama, werd de juistheid van d'ezelfde lijst van betalingen opnieuw in twijfel getrokken Ons wordt verweten, dat wij geen rekening houden met de moeilijkbedlen van Duitschiand en dat land Wootsteillen aan een ramp, waar van aile andere naties den weeromstuit zou- den voelen. Drie jaar lang is men tegenover Duitschiand1 zoo toegevend geweest, dat het z,ich aan zijn verplichtmgen kon onttrekken, tcrwijl wij werden genoodzaakt 100 milliard uit te geven, welike Duitschiand ons verschul- digd is, maar niet heeft betaald. Het vodide zich aangemoedigd in zijn houding en h et oogenblik kwam, waarop wij: genoodzaakt waren, krachtdadig op te tredem en panden te nemen. Het is niet onze schuld^ dat daaruit nadee- lige gevolgen zijn voortgevloeid. Wanneer de andere geallieerden met ons wtaren opgetre- dem, dan zou Duitschiand van. stonde aan hebben toegegeven, maar wij moesten alleen hiandelen met de positieve hulp van Belgie en de gedeelteliike samenwerldng van Italie en1 in plaats van dat Duitschiand de exploitatie der panden gewillig toeliet, organiseerde het ver- zet en dwong ons tot verscherping van onzen druk. 'Zijn wij dan veran;twoorddijk voor de daarop gevolgde troebel'en,? Moet niet degene, die hetv redesverdrag schondt, eerder dan zij, die de uitvoering van het verdrag eischen, ter verantwoording worden geroepen? Indien wij thans niet in het Rutorgebied waren ge weest, dan zou Ehiitschdand evengoed zijn uitgegledea naar den afgrond, dien het zich- zelf heeft gegraven. Maar wij zouden met lecge handen hebben gestaan, terwijl wij thans panden bezitten en in een positie ver- keeren, diat wij: deze panden niet bdhoeven los te lateni. Poincar^ geloofde te kunnen zeggen, steeds een trouwe aanhanger van de Fransch-Brit- sche alliantie te zijn geweest en meer dan dat. Niemand zou het meer betreuren dan ik, zei- de hij, wanneer ook maar tijdelijk een hchte schaduw op die vriendschap werd gewoxpen. Maar ik was steeds van oordeel, dat die vriendschap aan beide volken een onafhanke- Hjke opinie liet en doelde op verzoening van hun belangen, niet om het eene volk aan het andere ondergeschikt te maken, maar veeleer beoogende den besten steun te zoeken in een aanhoudende poging elkaar te verstaan. Het vcrgeten van aangename verbintenissen zou, wel verre van het economisch herstel van Europa te bevorderen, na zeer korten tijd een grootere wanorde scheppen, zoodat Frankrijk bij de verdediging van zijn rechiten ook de ■t rechten van zijn geallieerden verdiedigt en de Franschen, door de vredesvoorwiaarden te handhaven, handelen en werken voor het hcil van de menschheid, aldus besloot de presi dent. De „Deuteche Allgemeine Zeitung" noemt de rede die Poincart in Senlis gehouden heeft, een verdedigingsrede Voor de Fransche ope- raties, met een ten deele zeer klagenden, in- houd, natuurlijk afgezien van het propagandi- sche tintje Poincar6 hield niet zonder be- paalden reden. zulk een klagenden redevoe ring, en wel daarom, omdat de meening der wereid zich sedert 1918 van Frankrijk in stij- gende mate afwendt. De „Vorwaerts" meent dait Poincar4 beter had gedaan de rede niet uit te spreken, want zij, houdi geen spoor van nieuwe gedachten in1. Als antwoord op de rede van Baldwin be schouwd, is zij in ieder geval niet andere dan negatief. Het blad legt dien nudnik op de groote poiitieke onhandigheid door het indi rect toegeven van Poincare dat Frankrijk zich onrier leiding van Poincar^ nog na drie-en- veertig jaren verzet heeft tegen de erkenning van het geteekende vredesverdrag, terwijl Poincar^ thans een volledige erkenning van het verdrag van Versailles wil doorzetten. In een commentaar op de rede van Poin- car6 te Senlis betreurt de „Evening Standard." dat de Fransche premier zich er toe bepaalde, opnieuw te verklarem, wat inderdaad siechts zeer weinig Engelschen zullen willen be- twisten, n-L dat Frankrijk volkomen wettige aanspraken heeft op Duitschiand, die ontdo- ken zijn, en dat Frankrijk, indien men Duitschiand' toestaat zich te hcrstellen, zon- der zijne verplichtingcn na te kewnen, zich in een toestand van groote onveiligheid zal be ll vinden De ^Evening Standard1" vervolgt: „Over dit Altai is nagenoegi de geheele Britsche na tie 't eensi met Frankilijlfi. De eenige meeninga- verschillcn betreffen wat de grens is van het betalingsvennogen van Duitschiand en welke de beste methode is, om betaling te verzeke- nen. Frankrijk antwoordt met militairen ciwang, toegepast met steeds grootere gc- strengheid. Groot-Britannie ziet in, dat deze litiek geen uitzicht op schadeloosstellingen iedt, maar zeker op vermeerdering der ver- f warring, die vroeger of later het hoogtepunt moet bereiken in de ineenstorting van Duitschiand en daarmede in eene economisehe ramp voor geheel Europa. Indien het slechts eene kwestic was tusschen Frankrijk en Duitschiand, zouden wij dit pro.-es eenigszins objectief kunnen gad-riaan, maar htt is eene kvvstie, waarbij wij zelf veel belang hebben rechtstreeks omdat wij belf ontzaggelijke aanspraken hebben op Duitschiand, indirect, omdat onze handelsvoorspoed' in hoo.ge mate afjiangt van de economisehe regelmg van Eu ropa, die onmogeltijki is, zooHlaidg de wond van de Ruhr open bljft". HET ENGELSCHE ONTWERP- ANTWOORD. Pertinax schrijft uit Londen aan de „Echo de Paris" dat men omtrent het Engelscheh ontwerp-antwoord der geallieerden op de Duitscne nota van 7 Juind niet in twijfel be- hloeft te verkeeren. Aan het verzoek tot het ihstellen van een internationaal1 onderzoek naar de betalings- capadteit van Duitschiand door Cuno op 7 Jund geformuleerd, zal daarin, hetzij met zooveel woorden, hetzij op meer bedekte wij- ze, gevolg worden gegeven. Niettemin. wordt veitSikerd, dat (het woorid internationaal." zal worden vermeden. De garanties, door Berlijn aangeboden, welke hierop neerkomen, dat in de plaats van de plaatselijke controle in Roer- en Rijnland een algemeene controle over die Duitsche fi- nanden komt, zullen eveneens in1 prindpe aanvaard' worden', onder voorbehoud cfai meer gedetailleerde uiteenzettingen kunnen worden verlangd. Het tijdelijk verzet zal gelaakt worden, maar de opheffing ervan door die Duitsche poll biec regeering zal min of meer worden vastge- knoopt aan een wijziging van de Fransch- Beigische politick van 11 Januan. Het is niet zeker dat men zal vasthouden aan het door Duitschiand geopperde denk- beeld van een groote eonferentie van over- winnaara en overwonaenen; want Poincare heeft duidelijk aan Lord Crewe, de Eugelsche. gezant te Parijs, te kennen gegeven, dat hij er niet in zou toestemmen,gnet de Duitschers te oonfereeren, dan alleen op de manier zoo- als te Spa. Pertinax gelooft, dat de Engelschen be- sloten hebben de uitvoering ter hand te ne men van het politick program dat zij hebben opgesteld, een program, dat iniet te vereeni- gen is met de Fransch-Belgische actie van den 11 den Jannaiiij en dat zdj| vddrr alles op het oog hebben, aan den toestand, die in Ja- nuari is geschapen, een einde te maken. Dat wil zeggen, dat ze beoogen, Italie en Belgie aan hun zijde te brengen, opdat Frankrijk ditmaal alleen komt te staan. Belgie staat midden in den diplomatieken strijd. Ddegenen, die als Pertinax zelf, wen- schen, dat de Entente niet te niet gaat ho- pen, dat Belgie en Benesj een nuttige bemid- delingsrol zullen weten te spelen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Verechillende symptomen geven aanleiding te gelooven, dat de geallieerden in die nieuwe crisis te Lausanne officieel een gemeenschap- pelijk stand'punt zullen innemen in verband met de gerezen moeilijkheden, waarschijnlijk door middel van een nota aan de Turken, welke het mogelijk zou maken, nieuwe onder- handelingen aan te knoopen. In de eerstvol- gende uren wordt een verdere ontwikkeling van den toestand verwacht De nota der geallieerden, welke aan de Turksche delegatie is overhandigd, is in ver- zoenende, maar ondubbelzinnige bewoordin- gen vervat. De geallieer-'en kondigen' dlaarin aan, dat zij de Turken zullen vragen, op on- ouiwonden wijze te veridaren, erf de kwesties, waaromtrent eon. regeliing is verkregen, als definitief opgelost zullen worden beschouwd, en om onverwijld eenige kwesties, welke nog hangende zijn, tot een oplossingi te brengen. De geallieerden zijn van oorded, dat 66n en- kele bijeenkomst in den loop van morgen de eonferentie in staat zal kunnen stelten, defini tief de situiatie te Lausanne op te helderen. Later wordt gemeld: De geallieerde en de Turksche gedelegeerden hebben in een gister- morgen gehouden zitting van de deskundigen de onderhandelingen officieel hervat. De be- sprekingen maken goeden voortgang, zoodat de hoop bestaat, dat een accoord zal worden bereikt. De besprekingen werden in den namiddag voortgezet. Omtrent de kwestie der concesies Is bijna algeheele overeenstemming bereikt. Thans moet nog de terugtrekking der ge allieerde oorlogsschepen uit de Turksche wa- teren worden besproken. HET EERSTE SLACHTOFFER VAN DEN OORLOG. Zoedag heeft te Thimister, een dorp in de provincie Luik, niet ver van de Duitsche gtrens geltegen, die on.thullinig pilaats gehad van een gedenkteeken, opgericlit ter nage- dachtenis van den eersien Belgischen soldaat, die voor zijn vaderland gevallen was, dien ca- valerist Fouck, aldus de Brussdsche corres pondent van de Tel. Fouck was het eerste slachtoffer van den grooten oorlog. Op 4 Au gustus om 2 uur bevond' hiji zich na de schen- ding van het Belgisch grondgebied door de Duitsche troepen, op patrouille, niet ver van Thimister op den weg naar Aken. Hij be- merkte een afdleeling Pruisische huzaren en schoot zijn geweer op hen af, maar een Duit sche wielrijderspatrouille viel hem aan en ochoot hem neer. Het monument is opgerJcht op de plaats, waar Fouck gevallen. is De minister van Nar tionale Verdediging, Devfcze, bracht hulde aan de nagedachtenis van dezen strijder. GEWELDIGE ONTPLOFFING IN SERVIe. De „Vossische Zeitueg" vemeemt uit Bel grade: Eergistemamiddag had1 bij Kraguje- Watsj een ontzettende ontploffing plaats van artillerie-munitie en oude zeemijnen in een ariillerie-arsenaal aldaar Er ontstond brand en het vuur tastte weldra alle omliggmde mu- nitie-opslagplaatsen aan. Eerst om zes uur hielden de ontploffingen op. De bevolking der stad vluchtte in panischen schrik. Het aantal dooden en gewonden is nog niet vastgesteld. Tien zware granaten kwamen in de stad- te- reclit en richtten daar emstige schade aan. EEN GEVALLEN VORST. De „Daily Chronicle" vertelt: „Ex-koniing" John Williams, gekroond potentaat van Bardsley Island (gelegen in d'e baai van Car digan) is Vrijd'ag, 84 jaar oud, in het armen- huis van Pwellheli (Wales) overleden. Daar was hij vier jaar geleden heengegaan om er den avornd van een welbesteed leven te slij- ten. Dat Bardsley-eiland, waarover Williams koning is geweest, is 3200 Meter lang en 1600 Meter breed. 'Zestig jaar geleden gang Lord New-Borough, die destijds eigenaar was van het eiiand, ertoe over, een van zijn pachters aan te wijzen als zijn opvolger-in-rechten, welke man dus eigenaar werd van den grond, en door Lord Newbourough bovemdien be- kleed met de ,regeeringsmacht" over mensch en dier. Voor de aaidigheid zette de lord1 zijn besten pachter Williams, dim1 hiji had uitver- koren, een koperen kroon op het hoofd, en maakte een „leger" in de gedaante van een houtcn pop, die als soldaat was uitgedost. „Kooing John", de nu gestorven heerscher, was de tweede van dien naam; zijn vader, Jolin I, stterf dertig jaar geleden Twintig jaireni (her, dus toien John II all 10 jiaar regeerdle, was er een opstand1 op het eilland, hetgteen, :aLthans vollgens koning John, het gevolg was van die intriges van een wieiemdlellingi, dlie naar die kroon streefde, en alles deed iwiat (Mjl kon om den regeeren- dlen vomsit ten vialll te brengen. 'De ondlerdanea van dien monarch gavenhellaas aan dleze in- bllazingen gehoor, begonnen te morren en den koning het lieven zuur te maken. Ten slotte (besllioot John 'III maar, afstand te doen. Zijln opvodgers betaalde hem omstreeks 100 pond sterllelg voor ovemlame van het rJko- ninkltijifl paileis" en John venlliet het eiiand, ami er noodit terug te keercn. Een1 tijdkng woonde Ihiji sinldfedien te Abersoch, waar hij het beroep van sohaapherdler uitoefende. Hij verifllaiarde, dlat schapen gemakkelijker zijn te regeeren dan menlschen. Een paar weken gefledleni nojg hladl d>e oud-lkoniing een ornder- Eouid met demand van die „Daily Chronicle", wien hij zei, dat het bestaau van een koning lets ellcndigs is: een ondankbaar werkje, en, hoe het ook gaat, lalMjidl massa's vijfandlen. Toen zei hij ook, niet meer naar het' eiiand terug te ziuilen keerm, want hij' wilde niet meer verkeeren onder volk, dlat zmh zoo vol liage ondlainkbaaTheid hladl getoond". Zijn kroon llag nog in hlet „paleisr het bovengenoemde incident zich heeft afge- speeld te Mayenne, dezelfde plaats, die Sez- nec, toen hij onder den naam Tribourg te Havre een schrijfmachine kocht aan den schrijfmachinehandelaar Chenouard als woonplaats opgaf. DANSE MACABRE. Eenige dagen geleden waren een aantal arbeiders te Valenciennes bezig met het on- gerd Adv De gevallen vorst zal nu1 Dinsdlag op het kerlldhof van Aberdavon wordlen' begtnaven, in hetzelifde igtnaf ate zajhi vader koning John I. DE STORM IN URUGUAY. De jongste stormen aan de Zuidikust van Uruguay hebben aanmericclijke schade aange- richt. Talrijke gebouwen werden verwoesi, terwijl ettelijke arbeidersgezinnen dakloos werden. Vijf personen verloren het leven. Aan den Zuidkamt van Montevideo werden de ka- den beschadi'gd De schade bedraagt ongeveer lVx millioen dollar. Ook verschillende geded- ten in het binnenland van Uruguay hebben veel van de stormen te lijden gehad. HET BESTUUR VAN PALESTINA. Een Arabische delegatie is Via Jaffa naar Londen vertrdkken tot het voeren van bespre kingen over het bestuur van Palestina. aldus de Tel. Zooals men zich zal herinneren, wei- 'den cenigen tijd geleden1 de leden van den dviseercnden Raad van Palestina hun be- noeming aan te nemen. In verband1 daarmede weiden door de regeering te Jerusalem be sprekingen met dea -den gehouden, waarbij hun werd uiteengezet, dat het aannemen van hun benoeming geenszins een goedkeuring van de grondwet beteekent. Zij vroegen, deze verklaring schriftelijk te mogen ontvangen en verzodhteni nadierhand om een bedenktijd van twee weken. DE VERDWIJNING VAN QUEMENEUR. Dr. Louis Bevalot heeft den Procureur der Republiek te Mortaix in kennis gesteld van eenige feiten, die misschien kunnen leiden tot de opsporing van het tot heden vruchteloos gezochte lijk van Quemeneur. Den 27en Mei, 's avonds omstreeks halfelf, wandelde dr. Bevalot met zijn vrouw langs den Quai Camot, toen hij op eenigen afstand een man bemerkte, die zich gereed maakte een groot pak in de rivier te werpen. Bij het naderen van dr. Bevalot zag de man echter van zijn voornemen af en verdween met zijn pak in de duisternis. Het groote pak verspreide een zoo sterke lijklucht, dat dr. Bevalot den man nieuws- gierig volgde tot bij een hoop takkenbossen, waar hij hem het pak zag neerleggen. Dr. Bevalor vond de zaak zoo verdacht, dat hij zijn vrouw opdroeg, den man niet uit 't oog te verliezen en zelf de gendarmes ging halen. Nauwelijks had de dokter zich verwijderd, of een tweede individu vergezeld door een kleinen jongen, voegde zich bij den man met het pak, wisselde eenige woorden met hem, waarna hij een brug overstak en begon te fluiten, hetgeen door mevrouw Bevalot voor een signaal werd gehouden. Toen dr. Bevalot met enkele gendarmen te- rugkwam was de man met het verdachte pak- ket echter verdwenen. Na eenige vruchteloo- ze nasporingen in den omtrek gaven de gen darmen het op, in de meening, dat er slechts sprake was geweest van een slager, die zich had willen ontdoen van een partij bedorven vleesch. Sindsdien heeft de geruchtmakende verdwijning van Quemeneur dr. Bevalot ech ter weer tot nadenken gebracht, vooral daar derhoud der graven op de begraafplaats, toen plotseling een der arbeiders, in een vlaag van waanzin, zich geheel ontkleedde en een naaktdans begon. De andere arbeiders volg- den zijn voorbeeld en spoedig werd het een dolle en woeste dans, rondom het nabijzijnde monument ter herinnering aan de gevallenen in den oorlog. De spoedig gewaarschuwde politie maakte een einde aan deze zonderlin- ge vertooning en nam de hoofdschuldigen in hechtenis. De gearresteerden konden geen enkele bevredigende verklaring van hun vreemdsoortig gedrag geven en het had er alien schijn van, dat men hier te doen had met een geval van collectieven waanzin, ver- oorzaakt door de enorme hitte die dien dag heerschte, schrijft de „Matin", waarin wij dit ontleenen. KORTE BERICHTEN. Aan Mc. Neill, de Engelsche onder- staatssecretaris van buitenlandsche zakeh, werd in het Lagerhuis gevraagd, of de Brit sche regeering, Ten einde eene definitieve rege- ling te verkrijgen, bereid zou zijn, de Tanger- kwestie den Volkenbond ter beslissing voor te leggen Mc. Neill antwoordde, d'at de Britsche re geering het resultaat der eonferentie mod. af- wachten, die thans plaats heeft tusschen Brit sche, Fransche en Spaansche deskundigen, al- vorens over eenigen verderen stap te 'kunnen bes'issen. De Prins van Wales onthulde gisteren een gedenkteeken, hetwelk op den oever van de Theems is opgericht ter eere der leden van de luchtstrijdkrachten van het Rijk, die in den grooten oorlog sneuvdden, Het gedenkteeken neeft den vorm van eene steenen poort van 56 voet boog, waarop zich een groote gouden arend bevind't, die met uitgestrekte vleugels naar Frankrijk ziet. De ex-keizer van China heeft het ontslag gelast van meer dan tweeduizend eunuchen, daar hij vele waardevolle gouden omamenten uit het paleis miste. De eunuchen hebben het paleis verlaten en zijn thans dakloos In Leipzig zijn in verband met de ont- vluchting van Ehrhardt en op grond' van het as. onderzoek verscheidene gevangenisbe- ambten in hechteni9 genomen. In Miinchen is verdacht van in verbinding te staan met den ivlucht van Ehrhardt, Princes Margarete Ho- henlohe Oehringen gevangen genomen. De Princes had destijds Ehrhardt onderdak ver- schaft Onder leiding van den Amerikaansch.cn Minister van Arbeid kwam uit Amsterdam de Amerikaansche Studiecommissie te Berlijn aan; om de economisehe verhoudingen van Duitschiand te leeren kennen. De commissie zal dan verdfer reizen naar Warschau en van daar naar Rome. Het werkloosheidsvraagsituk in Oosten- rijk gaat met rassche schreden zijn totale oip- lossing tegemoet. Naar de bladen melden, is te Boekarest een zeer sterke beweging gaande om prins Ni'colaas van Roemaiie tot koning van Alba- nie uit te roepen. In verband met de eonferen tie van de kleine Entente in Sdnnia zou deze beweging ontstaan zijn. Na zes dagen van verzengende hitte is Zondagmorgen 9 uur een hevig onweer bo- ven Brussel losgebroken. De bli'ksem is op verschiillende plaaitsen ingeslagen. De hagel en de regen hebben groote schade aan d'e te velde staande gewassen aangericht. Zaterdag begonnen te Miinchen de Duitsche tumfeesten, waaraan meer dan tweehonderd turners uit alle deelen van Duitschiand deelnamen Het sportieve gedeeli- te der feesten nam' gister een aanvang. De arbeiders en arbeidsters in de lint- fabrieken te Comities hebben besloten met in- gang van gister te staken. Eene matte stemming heerschte gister op d'e buitenlandsche wisselmarkt te Londen, daar de rede van Poincare geen aanmoediging schonk. De Fransche en Bdgische francs daalden opnieuw, maar de Italiaansche tires waren beter en stonden op 106 RIIJWKEL'EIN YOOR POST EN TEUE- ORAFTB. Op vnalgen van dleni (heer Staiallman be- treffendfe die dloor, het Staatsbedrijf van de postenijeni en teliegnafie en telefonie voor zijln vast aangesitelldle amlbteniaren geopendle mo- geljlkhaild ziiidh op bepaa'Me voorwaarden rijwielllen aan te srihiaffeo: Is db minister 'bereid:, n aar aanlteiding van het d.dL '5 Jum j.TL gegeven antwoord op de vragen van ondlergetedendb, alfenOg omtrent de volgende punten inlichtingen te verstrek- ALRMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1