De Lange De Moraaz. A, j. P's vanille-grEmepuddikg. Verleenen Credieten. ffi: HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hier- onder vermel d, bij dezen op om in 1923, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijd- vak, krachten« art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet (Stbl. 1922 nr. 43) voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te komen. STEEMAN, CORNELIS, lichting 1920, behoorende tot de Rt. Vesting Artillerie, gar- nizoensplaats Gorinchem, tijdvak 29/10 10/11 1923. WANSINK, DIRK, lichting 1919, be hoorende tot Rt. Kust Artillerie, garnizoens- plaats Helder, tijdvak 113 Oct. HAMMINGA, JOHANNES BARTELD, BEREND, lichting 1919, behoorende tot Rt. Vesting Artillerie, garnizoensplaats Naar- den, tijdvak 30 Juli—11 Augustus. Vo:r nadere bijzonderheden wordt verwe- zen naar de openbare kennisgeving van 15 Mei j.l. terwijl de afdeeling Militaire Zaken ter gem.-secretarie verdere inlichtingen ver- strckt. Alkmaar, 14 Juli 1923. De Burgemeester van Alkmaar, W. C. WENDELAAR. YEBFRISSOHEND en VERKWIKKEND A. J. B's ERAMBOZENSAUS voor Puddingfabrieb, A. J. POLAK, Croningen. ken: 1. Wellk percemtaige van die opbrengst botmit aan den tusschemihandel ten goede, ita* dien door diens tussdhenlkomst de rijwieifa- briiek .aan een aimibteniaiar van de posterijen, telllegrafie em telefonie levert en hoe wordt de- ze provisie uitibetaallld? 2. Welken controle wordt toegepast ter voorkamttag dlat die 2O0i aan die ambtenaren igeleverde rijwielen inderdlaadi an faun bezit blSjivm en nilet dloor hen aan amderen worden overgedaan? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dlat odk andere leveranciersi op diezelldie wij'ze rijy wielen kunnen leveren aan de hierboven be- dloeMe ambtenarpn? 4 Zoo neen, wiefflke motieven hebben dan gegoflden oan een fafariek boven elike andere te oevoordeelen? 5. Is de minister voorneanens odk ten aan- zien wan andere artikelen dain rijwielen een eoanigelijlkie regeling te bevorderen? heeft de iministter van waterstaat geant- woondl: Het is den ondergeteekende aangenaam door die vriagien van den heer Staaltaan in staait te zdjfai gasteld, omi die onderwerpelijlke aangiellegenheid, waarotmitrent in de vakbla- dlenj van die xSjlwieHhianidlefllaren veel1 is gesehre ven, tot de jiutete afmiettingeii tenug1 te kun nen breoigen. Toem van nit de dienstconnmissie voor het Staiaitsbedlrijlf dter Positerijieni en Telegr afie het venzodc kwiatm, olmi bemddkMend' op te tredlen, oomi die ambtenaren van dat Staatsbedlrijf in het bezit te stelilen] van een dleugdelSjik rijwiel, is daaraan volldlaan. DM (gesdiiedldle te eer- dier, omdat hderidloor, zonder dlat eenig beroep op de sdhatfcist' betoefdle te worden gedaan, .aian het personeel1 een welwillendiheid! Ikon warden bewezeni, zooals meermallen bdji parti- culieren geschdedlt. 'Dtait zuffik® door dliit perso neel' op prijs wordt gestelld, is o.m. uit een vaddblad van dlat pensoneell gebleken, Zonder in alle bijzonderheden te tredlen, mage ten aanzien van die gestelde vragen ■het volgende dienen: 1Zdoalfa reeds >udt de beantwoordSng van de vroeger gedane vraigen blijkt, tneedt ge- noemdl Sbaatisbedrijf sleabts bemiddelend op en men'gt zidhl dlerhialwe ndet in de verhau- diiimg itusscfaen rijwielfabriiiant en -lieveran- cier. iDe beantwoordling van de sub 1 gestelde vraiag ©gt dan oolk niet op den weg van den ondergeteekende. 2. Uit het vorenstaandle vol'gt tevens, dat nia de aansdbaffing, controle, alls in de vra gen! bedoellldl, niiiet wordt uitgeoefend. 3 en 4. De ervaring wel/ke dloor meetge- moemd! Staatsbedrijf is opgedaan met de vroeger dbor de Machine-, Rijwiel!- en1 Auto- mobielenfabriek Simplex te Amsterdam gel'e- verde diensitrijtwiellen, is aarileiiding 'geweest omi het persoeeell 'in die igelegenibeid! te stelilen desgewenscht van deze fabridk rijwielen te betreMceni. Ten eindle in dletzen iaan de van velle Zijidlen geuiite beziwiaren te gemoet te ko men, is de ondergeteekende hereidL te bevor deren, dat die tusschenfcomst van het Staate- bedlrijif zich in ihet vervolg bepaalt tot rijwie len, welflce uiitsllluitend of niedie voor den dienst benoodilgd zijin. 5. Aangezien hiet personeel' tot dtusverre nag niet heeft vertzadht om voor andere arti- kelen dan rijwielen bemidldelend op te treden lligt het voorallsnog niet in de bedioelling van den ondergeteekende, een soortgelijke regeling voor andere artilkelen te bevorderen Gemeng'f nieuws OM EEN BEETJE VUUR. Zondag^ ond kregen op het Vdperplein te Arrht n. twee vriendem, die te veel aan B-"ujius geofferd hadlden twist met een an- der, die zijn lachen niet kon bedwingen over de wijze, waarop de vrienden elkaar van vuur bediendiedln. Een der vrienden wilde den lachenden jongeling te lijf doch kreeg van dezen zoo'n Slag, dat hij over den grond tuimelde. Nummer twee onderging, toen hij z'n vriendd wilde helpen, hetzelfde lot. Ten tweede male probeerden de vrienden den niet meer lachenden doch boksenden tegenstahder aan te vallen wat tot gevolg had, dat een der aanvalilers door een vuistslag van zijn tegenstander zoodanig getroffen wend, dlat hij per auto naar het ziekenihuis moes wor den overgebracht. Van een en ander is door de politic pro- cesverbaal opgemaakt. KRAS STAALTJE VAN AUTO- BANIDITISME. Een kras staaltje zegt de Telegr. van ver- egaande brutaliteit speelde zich Vrijdag jl. if nabiji de Belgische grens bij Reusel. Een tweetal chauffeurs, genaamd Visser en Van den Bogaerd, beiden uit Woensel, lieten zich per auto, een Spijkerwagen, bestuurd door den chauffeur Strijbosch, uit Eindhoven, naar Antwerpen vervoeren. Even over de grens gekomen, op Belgisch gebied tusschen Reusel en' Aerendonk, zeide v. d. B. tegen S., dat haj: zich even moest verwijdieren. Strijbosch antwoordde: „Wij zijn bijna bij het grenskantoor, daar moeten wiji toch. stopy- pen Verderop herhaalde v. d B.„Stop, of ik schiet je kapot". Tegelijkertijd werd een- maal door v. d. B. op S. geschoten en het schot trof hem naast het linkeroogwaar- schijnlijk was het op de hersenen gericht. In de buurt van het voorval was juist de Bel gische gendarmerie, die op het schot toe- smelde. Onmiddelliik werd het tweetal, n.l. V. en v. d. B., gearresteerd en naar Tunny hout overgebracht. Niaar de Telegr. vernieemt, zullen zij' niet aan de Ntederlan<feche Regeering worden uit- geleverd. De beide mannen haddent de bedoe1ing, Strijbosch uit den weg te ruimen, teneinde zelf naar Antwerpen te rijden met diens auto. Uit heht onderzoek is geblekeni, dat die auto van S. reeds in Antwerpen verkocht was! S., gewond zijnde, reed1 zelf naar dr. Ver- hoeven, te Arendonk, die hem het eerste ver band legde. De schotwonden bleken niet van ernstigen aardd. Een auto, die toevallig pas- seerde, waarschuwde de familie te Eindho ven. die terstond per tram arriveerde. Zondagmorgen is de getroffene naar Emd1- hoven vervoerd. Zijn toestand bleelk zeer voor- uitgaamde. V. en v. d. B. zijn ongehuwd en ongeveer 26 a 27 jaar oud. Nog vernemen wij, dat 6en hunner ook een hamer in de auto had meegenomem om daarmede hum slachtoffer te lijf te gaan. De zen hamer hebben ze echter onddrweg uit de auto geworpen, en, naar men aan de Telegr. m'ededeelt, is <Mt werktuig reeds dcor de Bel gische politic gevondetni. Uit alles blijkt, dat de jongemannem uiterst brutaal en met voorbedachten rade te werk zijn gegaan, vooral daar, zooals gezegd, de auto reeds te Antwerpen verkocht was. NOODLOTTIGE WAAOHALZERIJ. Toen een zekere C. R. uit de Wiegelstraat te Amsterdam gisteravond omstreeks 8 uur met eenige vrienden, in eenigszins beschon- ken toestand langs den Amsteldijk wandelde, wilde hij zijn vrienden laten zien, dat hij den Amstel kon overzwemtaen. Gekleed en al sprong hij te water, maar, ongeveer in het midden van den Amstel1 gekomen, begaven den waaghals, die anders als een uitstekend zwemmer bekenki staat, maar door den toe stand, waarin hij verkeerde, belemmerd werd, de krachten en de veto toeschouwens, die sa- mengestroomd waren, zagen heml pllotseling in de diepte verdwijnen. Vanaf de Weesperzijdle sprongeni verschi1- lende personen te water, terwijl van een der voorbij varende booten gedregd wend1. Korten tijd later werd de man, die geen teekenen. van leven meer gaf opgehaald. De geneesfcundige Dienst was spoedig ter plaat- se. Langen tijd was men bezig te trachtcn de levensgeesten van den ongetokkige weer op te wekken, welke pogiugen echter faalden. OP HOL GESLAGEN. Te Hoogebrug bij Winschoten is de onge- huwde knecht H. bij het op hoi slaan van zijn paard onder den wagen geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Dongen is de bliksem in twee boerde- rijen geslagen, die zijn afgebrand. Ten gevolge van hooibroei zijn gistermid- dag de boerderijen van K. en de V. te Lange- zwaag afgebrand. MET EEN MES GESTOKEN. Zondagavond heeft de 23-jarige G. v. d. L. te Hilversum de 20-jarige vrouw K. H. uit de Palmstraat aldaar in de Kerkstraat met een mes in den onderbuik gestoken. De ge troffene is naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd. Haar toestand was gistermorgen redelijk. De dader, die uit minnennijd heeft gehandeld, deelde een surveilleerenden agent kalm mede, wat hij had gedaan. TOGING TOT INBRAAK. Te Delft werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een poging tot inbraak gedaan in het horlogemagazijn van de firma G. v. d. S. op de Hypolitusbuurt. Met een of ander hard voorwerp werd de groote spiegelruit verbrijzeld. Een bijzondere inrichting belette dat de uitgestalde horloges, als bij een vorige inbraak, gestolen werden. Twee personen, die 's Zaterdags te voren en dienzelfden nacht nabij het magazijn wa ren gezien, werden gearresteerd. BlENOEMTNIG VANl WETHOUDERS. De Haagsche raad is overgegaan tot het doen van benoemingen. De aftredende wet- houder van Vuuren werd herkozen met 40 van de 43 stemmen; 1 stem werd uitgebracht in bianco, 1 op den heer Michon (herv. ger. St.partij) en 1 op den heer Hegi (herv. ger. -Laatspartij). In de vacautre-Droogleever Fortuyn werd gekozen de heer Van der Meule met 41 van de 43 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op den heer Vermeulen, 1 in bianco. In de vacature-Albarda werd gekozen de heer Vrijenhoek met 31 van de 43 stemmen. Er werden uitgebracht 1 stem op den heer Miuyliwijk, 5 op den been Maaidiant, 1 op den heer Michon, 1 op den heer Snoeck Henke- mans, 1 op den heer Drees, 2 op den heer Hegi en 1 in bianco. De heer de Wilde werd herkozen met 39 van de 42 stemmen. Er werden uitgebracht 1 stem op den heer Hegi, 1 op den heer Michon en 1 in bianco. De heer Drees werd herkozen met 37 van de 42 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op den heer de Wilde en 2 in bianco. LOUIS COUPERUS. f- Gisteren berichtte de N. R. Ct. Wij vernemen uit De Steeg bij Arnhem, dat Louis Couperus ernstig ziek is. Een in- fectie aan het gezicht heeft bloedvergiftigUg veroorzaakt. De behandelende geneesheer vreest het ergste. Nader werd gemeld: Met diep leedwezen vernemen wij uit De Steeg, dat Louis Couperus aldaar is over leden. De crematie van het stoffelijk overschot zal vermoedelijk Donderdag op Westerveld plaats hebben. FFN TWFP DRIE klaorTs hek al Z66 vtag gtanzen Uwe schoenen olleen door ErdoL De Nederlandsche letteren hebben, zegt de N. R. Ct. o.a. een groot verlies geleden, dat talloos velen in den lande te meer zal schok- ken door het onverwachte fen om de tragische omstandigheid: vijf weken na zijn zestigsten verj aardag, dloior vrienden en letterlievenden gaarne aangegrepen als aanleiding om Louis Couperus te huldigen en hem ook tastbare uiting te geven van bewonderenden dank, heeft de dood plotseling hem weggerukt. Een vriendelijk landhuisje had men hem toege- dacht, waar hij zou kunnen rusten fen in stil- te voortwerken, gedreven op de wieken zijner bijzondere verbeelding. In dat huisje men zag het dezer dagen op de briefkaart, waar- mede hij hen, die hadden bijgedragen, ver- raste heeft hij nu onverwachts de andere rust gevonden; weggenomen uit zijn vrucht- baren arbeid, die met Het Snoer der Ontfer- ming voorgoed is afgesloten. Een dag der eere is de negende Juni voor Couperus geweest en velen zullen zich geluk- kig achten, dat hij, die het „carpe diem" meermalen heeft geprezen als vrucht van ge- wonnen levenslwijlslheidl, die aire heeft mogen plukken. Dat hij niet enkel met tot wel zeker- heid geworden vermoeden heeft geweten in zelfbesef, doch dat hij heeft hooren uitspre- ken: hoe hoogelijk velen zijn sterk-persoon- lijken levensarbeid waardeeren. Zo6 persoon- lijlk, dat wdj!, ate de Franisidhe fcnitidk na Loti's dood, onmiddellijk kunnen vaststellen: die plaats in onze letteren is ledig voor goed. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschiappenv Dr. J. Th. die Viisser, verte- genwoordiger der Nederlandsche natie, is hem op de receptie te 's-Gravenhage komen begroeten als: „een van de grootste roman- schrijvers van het laatste gedeelte der 19e eeuw en het begin der 20e eeuw; als een kunstenaar, die door de zilvereni zuiverheid van zijn taal, den rijkdom van zijn fantasie en het nationaal karakter, dat hij in zijn werk heeft weten te leggen zeer veel heeft bijge dragen tot den roem van de Nederlandsche kunst in het buitenland". Dat eerde in hem de Nederlandsche Leeuw! Tot de sprekers heeft ook Lodewijk van Deyssel behoord. Daar stonden twee van de voornaamste, hoezeer in wezen en uiting ver- schillende, dragers van de idealen der letter- kundige beweging van '80 tegenover elkaar; een schoon, thans dubbel onvergetelijk oogen- blik voor wie waarlijk onze Nederlandsche letteren lief hebben. Van Deyssel herinnerde aan Couperus' eerste boek, de Lent van Vaer- zen; daarna aan zijn eerste groote „proza- dichtwerken"Eline Vere voorop als een der praerogatieven, die de kunst heeft op het le ven, omdat Eline Vere de jeugd zelve heeft uehouden. Tegenover den doode, nu de levensarbeid, groot en schoon, ligt atoesloten, herhalen we, zonder hoop op voortzetting als we slechts vijf weken geleden nog koesterden in zeker vertrouwen; daarom met diepen weemoed: den grooten dank voor wat Louis Couperus heeft gewrocht voor de Nederlandsche lette ren. Louis Marie Anne Couperus, ongetwijfeld een van de grootste en meest bekende Neder landsche letterkundigen, werd in 1863 te 's-Gravenhage geboren. Op 10-jarigen leef- tijd vertrok hij met zijn ouders naar Indie en ontving te Batavia onderwijs aan het gym nasium Willem III. In 1878 naar zijn geboortestad terugge- keerd, werd Couperus leerling aan de hooge- re burgerschool, waar hij echter den cursus niet geheel ten einde bracht. Na, eenige jar en later, de middelbare acte voor Nederlandsche taal- en letterkunde te hebben bemachtigd, schreef hij weldra zijn eerste werken, de dichtbundels „Een lent van vaerzen" en „Or- chideeen" welke echter van weinig beteekenis zijn. Met zijn daarna geschreven roman „Eline Vere" veroverde hij zich evenwel een eerste plaats onder de Nederlandsche schrij- vers. Dit werk, in 1889 van zijn hand ver- schenen en sindsdien nog herhaaldelijk her- drukt, werd algemeen als psychologische ro man een baanbrekend werk genoemd. Daarna verschenen nog tal van novellen en romans van den reeds populair geworden schrijver zooals „Noodlot", „Extaze" en „Een Illusle". De drie romans „Majesteit", „Wereldvrede" em „Hoo'ge Troeiven" befaiooreii hoewel druk gelezen tot de meest oppervlakkige werken van Couperus. In 1897 zag zijn roman „Metamorfose" het licht, welke, ondanks zijn ontkenning als een veraichte autobtograne van den schrijver werd beschouwd. Couperus was een hartstochtelijk liefhebber van reizen; vooral aan zijn verblijf in Italie hebben heel wat van zijn werken hun ont- staan te danken. Eenige hiervan zijn: „De Berg van Licht", Aan den Weg der Vreugd- de", „Antiek Toerisme", Korte Arabesken" enz. In „Groot Nederland", waarvan hij sinds 1903 deel van de redactie uitmaakte, versche nen vrijwel de meeste van zijn werken het eerst. Voorts was Couperus nog aan tal van dag- en weekbladen, tijdschriften e. d. ver- bonden. De belangstelling voor het werk van Cou perus was, na een korten tijd van inzinking, de laatste jaren belangrijk vermeerderd en zeer velen in den lande zullen het bericht van zijn overlijden niet zonder een gevoel van weemoed hebben vernomen. DIEF AANGEHDUDEN. Door de politic te Wijjc-Maastriidht is gistermorgen aangehouden zekere Schuif, af- komstig uit Maarsseveen, die aldaar een paar maanden geleden een bedrag van 500 gelstolen hadi etn wiens aanhoudlng was ge- vraagd. DOpiDELIJK ONIGELUK. Gisterenmiddag sloeg het paard van den landbouwer Steghuis uit De Lutte op den Benitheimeratraatweg te Oldenzaal op hoi. S. viel van den wagen en kwam met het hoofd onder de wielem. In een nabijzijnd huis ge- bracht, kon de ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. S. was weduwnaar met vijf kitnderen. FRANKEERZEGELS MET OPDRUK. Frankeerzegels van 1 ct. (rood) en 1 Ya ct. en van 3, 5 (rood), 12^, 1714 en 22Ya cent, welke door wijziging der tarieven te veel in voorraad zijn of zijn ingetrokken, zijn van een opdruk „2 ct." respectievelijk „10 ct." voorzien en daardoor gelijkwaardig aan de in gebruik zijnde frankeerzegels van 2 cent en 10 cent. De hierbedoelde zegels met opdruk mogen alleen bij kleine hoeveelheden te gelijk worden verkocht. DE SALARISSEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De heer Wijnkoop, .lid1 van de Tweede Ka- mer, heeft aan den Minister van Waterstaat d'e volgende vragen gesteld: Acht de Minister het oorbaar, diat, terwijl de directie der Ned. Spoorwegen honderden om financieele redenen meent te moeten ont- slaan en loonsverlaging in diversen vorm niet van de lucht is, toch dit jaar aan de hoofd- en eersitaanwezende ambtenaren een gratificatie van 7 pet. van hun jaarloon zal worden uitbetaald1? Kan de Minister ook meedeelen, welk be- lang heeren directeuren van de Ned. Spoor wegen kunnen hebben bij een dergelijke be- slissing? Is het den Minister ook mogelijk mede te deelen, op welke geschreven bepaling deze uit- keering eigenilijk berustof zoo dit den Minister, wegens het met bestaan daarvan, niet mogelijk is op welke billijjcheid berust dan dit verhoogen van het loonpeil nog boven dat der andere Rijtaambtenaren, terwijl toch de emolumenten der hoo|gere spoorwegamb- tcnaren bij het vervallcn daarvoor voor de lagere zijn blijven bestaan? Acht de Minister in dit optredien niet eenige gevaar voor corruptie aanweziig; en wat is de Minister van plan te dezer zake te doen KOKTE BERICHTEN. Uit het Oosterdok te Amsterdam is het lijk van een 7-jarigen jomgen opgehaald, die van een zandzuiger in' het water was geval- len. Zondag is een1 tweejarig jongetje in d'e Meeuwenlaam te Amsterdam door een tram der Tweede N. Holl. Tramweg Mij. overre- den en gedood. Gistermiddag is te Oldlenzaal de land bouwer G. S. uit De Nudde onder een wagen geraakt en gedood. Hij was weduwnaar en ltaat 5 kinderen achter. Te Kijkduim is Zondag de 19-jarige M. W. F. uit Delft bij hiet baden in zee verdronken. Te Deldlen is gistermiddag dte vrouw van den timmerman Witteveen met haar drie-ja- rig kindje bij het waterscheppen verdronken. Te Raalte is Zondag de boerderij van B. door het inslaan van den bliksem afgebrand. Te Weldam is een boerderij afgebrand. Even over de grens bij Olanerbrug is een jongmensch vain 18 jaar dloor den bliksem gedood. Zondag is te Horwijnen door het inslaan van den bliksem afgebrand een schuur met grooten voorraad turven en hout van den bakker Engelvaart. Om Zutphen heeft Zondagmid'dag onweer gewoed. De modelboerderij van Van H. te Eerbeek en de boerderij van Van IJ. te Steenderen zijn in de asch gelegd1. Gistermiddag is onder Langezwaag door hooibroei de boerderij van de wed. de Jonig geheel afgebrand De Nijverheidsraad heeft in zijn laat ste vengadering die bdhlandelSng van het on- denwierip: Die bellamgen dter NfedLrlandSdie indlusitine bij bestellinigen van de Neder- lianidscih Tn'discihe regeerinig voortgezet. Te Westdorpe is een gehuwef man en vadfer, v. T., weolkzaiam baj1 den aanlteg van het eiectrisch kabelnet uit een paal gevallen en kort daarop aan de gevolgen overleden. Te Ter Aar is Zaterdagmiddag't 2-ia- rig kindje van den arbeider B. ten gevolge van de hitte bezweken'. Toloo-rftTiniK'n van hpdpn DE LUCHTVAARTTENTOONISTED LING. STOCKHOLM, 17 Juli. De Internatio nale LuchtvaarttentooniMel'ling te Gothen burg zal door den Koning op 20 Juli wor den geopend. De wetenschappel-ijbe afdfeeling zal alle publicaties over aviatiek omvatten, ver schenen sinds 1910, gr'oot 2000 deelen. De Noordelijke Historische tentoonstel- ling bevat een verzameling van modellen en werkeliike vliegtuigeni en baldonnen vanaf het begin van de aviatiek in Zwe- den, Denemarken en Noorwegen. In de luch tpostafdeelmg zijn veertieni landen vertegenwoordigd, waaronder En- geland, Nederland, Dmtschland, Zwitser- land, Noorwegen, Siam, Tschecho Slo- wakije en Zwedeu. DE TOESTAND TE LAUSANNE. LAUSANNE, 17 Juli. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de vrede zal worden ge- teckend. De voorbereidingen van de onderteeke- ning van het vredesverdrag zullen nog kor ten tijd1 in beslag nemen. De Turken hebbe ner in toegestemd dat in afwachting van de ratificatie van het verdrag feen kruiser en 2 torpedojagers voor actie der geallieerde mogendheden in de Turksche wateren blijven. EEN BEROOVIN1G IN DE SPOOK- STEEG. AMSTERDAM, 17 Juli. De Vacantie- kamer der Rechtkamer sprak heden de twee vrouwen vrij, die terecht stonden wegens berooving van een bezoeker van eem per- oeel in de Spooksteeg van plm. 900. De eisch was tegen beide vrouwen 9 maanden gevangenisstraf. EEN OPLIGHTER. AMSTERDAM, 17 Juli. De Vacantie- kamer der Recbtbamk deed heden uitspraak in de zaak tegen den 36-jarigem magazijn- bediende, die zich uitgevende als bestuurs- lid van de St. Vincentiusvereeniging, een rijwielihandelaar hier ter stede van een vier- tal rijlvielen had opgelicht en veroordeelde den man tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 3 maanden. HISTORISCHE ANECDOTEN. Johann Brahms en Bernhard Scholz waren jcugdvrienden en de vriendschap bleef besten- digd, toen Scholz in beroemdbeid achter bleef bij Brahms Eens legde hem Scholz een Trio voor, dai hij zoo juist gecomponeerd- had, en vroeg om zijn oordeel. Brahms keek de parti- tuur aandachtig door en knikte eens; tenslotte nam hij het laatste blad tusschen duim en wijsvinger en vroeg: Zeg, Bernard, waar haal jij dat voortreffelijke muziekpapier? Scholz had ook Schiller's Lied von der Glocke getoonzet, bij de premifere was Brahms tegenwoordig. Na de opvoering, toen zij elkaaf bntmoetten, vroeg Scliolze hoe hem de compositie bevaOen was. Brahms keek even nadenkend voor zich; dan zei hij. Een on- verwoestbaar dichtwerk. Ramsden, de beroemde Engelsche instru mental a ker, kreeg van George III eens op- dracht een uitstekende telescoop te maken. De koning wenschte het instrument preries op tijd tc ontvangen en dus beloofde Ramsden zich stipt aan uur en dag te houden. Maar de man beloofde alles en hield nooit woord. Want er kwam op het afgesproken tijdstip gefen telescoop. Ramsden was er nau- wclijks mee begonnen. Een jaar later; twee jaar later, neen, eerst drie jaren later legde Ramsden er de laatste hand aan Nu liet hij zich met't toestel naar Kwe brengen en na een razende rit kwam hij aan't slot, waar de Koning juist in den tuin wandelde. Rams den werd aangediend. De koning werd boos :n riep uit ,Durft die onbeschaamde nu nog komen? Staat hij niet als een ongelukkige zondaar?" Volstrekt niet! was 't antr woord. „hij blaakt van vreugde! Hij zegt, dat hi] besteld is vandaag". De koning sdiudde 't hoofd en gaf bevel, hem te halen. Ramsden verscheen als een toonbeeld van lcvenslust. Hij bood den koning de telescoop aan. George keek er met een bewonderend cog naar. Toch bromde hij:: „Ik vind je een' bmtaal heer om nu pas met dit instrument te komen." Maar Ramsden lachte fijntjes en antwoordde: ,.Het is vandaag 15 Juni en Let is zes uur. Ik ben dus stipt op tijd, ik hob mc precies aan uur en dag gehoudend Al leen in 't jaartal heb ik me vergist!" De ko ning moest lachen en omdat het instrument buitengewoon fraai vervaardigd1 was, vergaf hij het den kunstenaar, een koning (hie jaar te laten wacbten. Toen de beroemde zangeres, Madame Sonntag, gravin Rossi was geworden, zong zij niet meer in het publiek, noch in gezel- schappen. Den beroemden advocaat Berryet; den ko ning van het woord, zooals hij werd ge noemd, gelukte het toch eens door een klei ne list haar in gezelschap te doen zingen. Men zou op een partij komedie spelen'. Ber- ryer was de vader in het stuk; mevrouw Rossi de dochter. Zij smeekte haar vader om toestemming tot haar huwelijk; deze weigerde. Daar haalde hij een rol muziek uit den zak van zijn kamerjapon en zei Neen, neen; maar als je deze variaties voor mij zoudt zingen, die ik zoo gaarne hoor, dan weet ik nog niet, wat ik doen zou. Maar dat is hier de kwestie niet, zegt de gravin. Ja wel, ja wel, antwoordt Berryer; ik weet, wat ik wil. Opeens klinkt het accompagnement: de toeschouwers klappen in de handen. Me vrouw Rossi weigert niet langer en zingt, zooals ze in haar schoonste dagen had ge daan. Men vroeg Sir Hughe Walton, gezant on der de regeering van Jacobus I te Venetie, wat een gezant is Zonder zich te bedenken ant woordde de dlplomaat: Een eerlijk man, die naar het buitenland gezonden wordt, om daar ten bate van zijn vaderland te liegen. Ntadsnieuws DE FRIESCHE BRUG. De werkzaamheden aan de Friesche Drug vorderen thans vlot. GiSter zijn de beide dee len van de brug op zolderschuiten uit Dord recht aangekomen en reeds hedenmiddag is het gedeelte aan de zijde van de Heerenstraat van de schuit op de fundeering geplaatst. Dat dit een prestatie is, zal men erkenoen, wan- neer men verneemt, dat de helften van d'e brug

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2