DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 167. Honderfi vfif mi twtnigste Jaargang. 1923 WOENSDAG 18 JULI dh oft ?ze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. onnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door heele Rijk /2.50. 'iouaerlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER Gi WONE ADVERT N Per regel 0.25, bij groote contraden rabat. Groole 1< tier- Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij b Voordara C 9. <r j uatsruimte. Directeur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland. DE OOuNiFERENITIE TE LAUSANNE. Zooals wij gisteren reeds konden mededee- len, is op de conferentie te Lausanne de vol ledige ©vereenstemming bereikt omtrent alle hangende kwestiie9. De weg ter onderfceeke- ning van het Vredesverdrag is thans gebeel geefiend. Ter bespreking van den datum voor onderteekening heeft gisteravond de conferentie een voltallige vergadering ge- houden. Hierin werden alle tusschen die geallieer- den en de Turken ibereikte overeenkomisten bekrachtigd en schriftelijk vastgelegd. De onderteekening van het vredesverdrag is vastgesteld op Ddnsdag 24 Juli in de aula van de universiteit te Lausanne plants heb- ben. De UTlstein-dienst meldt, dlat aan het einde van de zitting der drie comi ty's van de con ferentie van Lausanne er door den voorzit- ter van het politieke comite op werd gewe- zen, dat de vrede thans verzekerd is. Voorts legde spreker er den nadruk op, dat op deze conferentie de door de Tu-rksche delegatie gestelde eisch in zake gelijke behandeling van alle deelnemers gebeel verwezemlijkt is. Deze handdwijze heeft ongetwijfeld een gunstig verloop der besprekingen ten zeerste bevoraerd. De Sovjet-regeering is door den secreta- ris-generaal van de conferentie uitgenoodigd, in geval zij: zulks wenscht, binnen drie dagen een vertegenwoordiger te zenden ter onder teekening van de overeenkomst in zake de zeesltraten. DE TOESTAND IN HET RUHR- GEBIED. Volgens een telegram uit Verviers heeft een Belgische schildwacht in den voorgaan- den nacht te kwart over een tusschen de twee stations van Aken drie verdachte individuSn op de spoorbaan betrapt. Zij- losten revolver- schoten op hem, die ecnter geen doel troffen. Onderwijl was een van hen bezig een gat on- der de rails te graven, waarschijnlijk om er een bom in te plaatsen, maar een tweede schildwacht, die op het schieten was afgeko- men, schoot dezen saboteur een kogel door het hart. De overigen sloegen daarna op de vlucht en konden niet achterhaald worden. De autoriteiten hebben de identiteit van den doode vastgesteld; hij is een Duitsche spoor- wegarbeider uit Aken. In den Taunus ten Noorden van Eltv'lle is een geldtransport ten bedrage van 27 milli ard mark door de Franschen in beslag ge- oomen. Een spoorwegambtenaar en twee andere personen, die met het transport waren belast, werden gearresteerd. Uit Amerika wordt gemeld, zegt de Tel., dat 20 oudstrijders van de Rainbowdivisle (Indianapolis) met algemeene stemmen een motie hebben aangenomen, waarin zij hun goedkeuring hechten aan de pogingen door rrankrijk in't werk gesteld om te verkrijgen, wat het op rechtmatige wijze heeft gewonnen door de heldhaftige daden van duizenden soldaten. In verband met de aanslagen patroullles, belast met de bewaking der spoorwegen, is in de plaatsen Westhofen, Kaiserlautern, Landsstuhl, Hauptstuhl en Muhlsbach een verkeersverbod uitgevaardigd. DREIGENDE BURGEROORLOG IN DUITSCHLAND. Namens de drie Deutsch-Wkische Rijfcs- dagafgevaardigden, heeft de rijksdagafge- vaardigde Wulle, den rijkskanselier een schrijven doen toekomen, waarin hij de vraag stelt, wat dr. Cuno denkt te doen, teneinde den dreigenden burgeroorlog in Duitschland te verhinderen. Naar aanleiding hiervan schrijft het com- munistische orgaan, de „Rote Fahne" o.a.: Na Ehrhardt's vlucht, na het avontuur te Minister, waar de politic zeer goed wist, dat een reactionnaire kapitein de sociaal-democra- tische drukkerij heeft opgeblazen, toont deze brief aan, dat de Deutsch-Volkische partij iets in haar schild voert. Bovendien moet het Turnerfeest ais een demonstratie der volks- massa dienen. Arbeiders, waar blijft uw massale optocht, waar uw voorbereiding om tegenstand te bieden. Verliest geen minuut. De dag van den 29en Juli moet den fascisten uw voorbereidingen duidelijk maken!" Met betrekking tot het Turnfeest te Miln- chen worden geen ordeverstoringen van eenl- ge beteekenis gemeld, aldus de Tel. Het „Berliner Tageblatt' schrijft, dat een opzettelijke ordeverstoring slechts van de na- tionaal-socialisten uitging. Een optocht van nationaal-socialisten werd door bereden poli tic ontbonden; bij deze gelegenheid werden eenige demonstranten gewond. Maandag had te Erlangen een vergade ring plaats van de Vereigigung Vaterumdi- scher Verbande. Te zelfder tijd vierde de Ar- beiterturnverein zijn 25-jarig jubileum. In den loop van den dag kwam het tot heftige botsingen tusschen de beide partijen, waarbij aan beide zijden verscheidene gewonden vie- laa De Berlijnsche correspondent van de Tel. schrijft aan het slot van een artikel over wat hij noemt, „de strijd tusschen rechts en links" Zoo groeien de beide uiterste partijen bij den dag elke prijsstijging van het brood van de margarine, van het tramtarief enz., is hun winst en de tijd schijnt niet ver, dat zij zich sterk genoeg zullen achten om iets op touw te zetten, datden chaos brengt. En nierin lijkt ons de beteekenis te zitten van die twee belangrijke gebeurtenissen van de laatste dagen: den oproep tot den burgeroor log van de communisten de vlucht van Ehrhardt uit de gevangenis in Leipzig. Wij willen niet zeggen, dat het laatste een ant- woord is op het eerste, de zaak tegen Ehr hardt zou 23 Juli in behandeling komen (wel heel lang na zijn gevangenneming op 30 November 1922!) en zijn vlucht zal dus wel al lang tegen dezer dagen voorbereid zijn. Maar het samentrekken van beide gebeurte- nisen bewijst dan toch dat men beiderzijds overmoedig begint te worden. Wat zal deze overmoed? Zal hij leiden tot misgrepen, in een tijd nu zcih juist ook van buiten iets voordoet waaraan de middenstof van het Duitsche volk zich even kan vast- klampen? Zal men zijn overmoed inzien, en liever gaan wachten tot den winter, of zelfs maar tot den herfst, 66k al vroeg genoeg om te kunnen nagaan of de boer soms 66k zijn ziel verpand heeft aan de speculate, en daarvoor zijn voedselvoorzieningswerk heeft in den steek gelaten? 't Is moeilijk te voorspelen, vooral- na bij- na negen jaar van de krankzinnigste onvoor- ziene gebeurlijkheden, maar te v6elen valt dat het broeit in de lucht, broeit z66 benauwd en z66 brandend, dat onweer onvermijdelijk schijnt. Eh te verwachten valt, dat, als na deze twee bliksemflitsen van de laatste dagen. het onweer werkelijk goed losbreekt, het zeker geen verkoeling, geen rust zal bren- gen. DE HOOOGESCHOOL-KWESTIE IN BELGI6. In den Senaat werd Maandag te midden van opvallende onverscMl-l igheid het debat hervat over de vervlaamsching van Gent, zegt het Hbld Een ieder weet wat op til is en v66r- noch tegenstanders maken zich warm. Van liberate zijde werd verklaard, dat die partij op een paar leden na de formule-Wolff zou aannemen, ofschoon niemand edgenljk die formule goed'keurde. Toch vond men ze minder gevaarlijk dan het ontwerp-Van Cau- welaert en het amendement-De Broqueville. j Ook Speyer, de uit Duitsche ouders geboren leider der anti-Vlaamsche liberate meerder- heid, zal zich uit vaderlandsliefde bdj het re- geeringsontwerp neerleggen, al dient hij1 iu- tus9chen amenaementen in Wolff verdedigde zijn formule in het kort als vol'gt: Hij zei d'at de regeeriug rekening heeft gehouden met de debattes, die in het parlement plaats vonden. Over ae taak eener hoogeschool als de Gentsche zei hij: verder: Zij moet een sterk centrum van nationaal iteven zijn, de 6tite voorbereiden tot haar plicht jegens het land. Daarom moeten destu- denten taal van het volk kennen en het is wenschelijk, dat zij, die te Gent worden op- i geleid, volkomen goed' op de hoogte van het j Vlaamsch zijn zooals dat van een elite terecht verwacht wordt. Zij moeten ook het Fransch kennen, niet alleen in het belang van hun vak, maar ook van's lands eenheid. Men zegt dat de talen in het mdddelbaar onderwijs worden aangeleerd, maar de beste aanspo- ring daartoe is dat de twee landstalen noodig zijn voor de hoogeschool-examens. E>ie ver- plichting is niet in strijd1 met de vrijheid. De staat moet zijn onderwijs inrichten in het al- gcmeen bdang der maatschappij zonder zich te i1aten bei'nvloeden door private belangen. Het is ook valsch, te beweren, dat het onder wijs in de twee talen- onoordeelkundig zou we- zen. In de hoogeschool te Freiburg, in Zwit- serland, worden de lessen in twee talen ge- geven. Dat is ook zoo in de universiteit te flelsingfors. De algeheele verdubbehng zou niet te verantwoorden zijn, gezien de Heine bevolking der bijzondere faculteiten Het cnt- werp der regeering steunt op het beginsel 1 /3 der lessen uitsluitend Fransch, 1/3 uitsluitend Vlaamsch, 1 /3 in de twee talen. De studenten kunnen de 2/3 van hun studien in een taal en 1/3 in de andere taal doen. Een zelfde geest zal hun bezielen. Het aantal1 leeraren1 zal niet aanmerkelijk stijgen, daar verschiltende col leges door een zelfde kraoht in beide talen kunnen gegeven worden. Het voorstd is een- voudig, zal minder kosten dan alle andere voorstellen Het laat alle situdenten vrij. De hoogeschool! is een centrum1 van studien en opsporingen. Geen volk kan ze ontberen. Door de studie in de taal van het volk te doen geschieden geeft men aan dit volk een middel tot vervolmaking. Op dat de Vlaamsche taal beter worde gesproken, een taal van geculti- vcerde. moet zij ook in de hoogeschool tot haar recht komen. Laten wij dus aan het onder den oorlog zoo zwaar beproefde Vlaamsche volk een hoogeschool geven, aangepast aan zijn taal en genie, dat is een diaad van redht- vaardigheid, een nationaal werk, waarvoor alle Belgen moeten samengaan. (Toejuichin- gcn). Toen senator Vermeylen aan het woord kwam, groeide de belangstelling, die zeer was gezakt ten gevolge van een breedsprakerige rede van den bombastischen socialistisohen fractieleider Lekeu, die namens de Waalsche socialisten verHaarde, tegen het ontwerp te zullen stemmen. Vermeylen wees het beginsel der tweetaligheid1 te Gent beslist van de hand1. Het is niet waar, zei hij, diat de socialisten stelselmatig tegen elk voorstel gekant waren. De Vlaamsche socialisten ziin nun houding getrouw gebleven; tegen alle tweetaligheid der Gentsche hoogeschool. Dat later cnze partijgenooten ons zijn bijgetreden, bewijst alleen hoe degelijk onzie ziienswijze whs. Het streven tijdens de ministerieele krisis is niet geweest om tot een rechtvaardlige oplossing te komen, maar am de eenheid in de liberate en in de ikatholiieke •partij1, te herstellen. Het ontwerp-Nolf wordt door niemand behootriijik genoemd, zelfs niet door zijn beste voorstan- ders. Het peil der studien zal door het oint- weip-Nolf noodzakelijk dalen. Het herkauwen van een zelfde stof in een tweede taal door een zelfden leeraar kan niet met hetzdfde vuur geschieden-. Er zijn schier geen leeraren, die in de twee talen kunnen onderwijzen. Te Gent zal dan ook, meende Vermeylen, het onderwijs een soort van ersatz" zijn. De student wordt in zeer onaangenamen toestand geplaatst door- diat hij- hoogere studien in twee talen zal moe ten maken Het ontwerp zal de bevolking der hoogeschool venninderen. De studenten zul len van den tweetaligen dwang niet willen hooren. De Vlaming zal te Gait niet thuis zijn, gelijk de Waal te Luik thuis is. Daar is geen gelijkheid voor den Vlaming. Er zal nog geen mogelijkheid zijn voor den Vlaming om volledige hoogeschooTstudden te doen-. Het slot van Vermeylen's rede werd met de grootste aandacht a-angehoord. Aan het front, zei hij, werd aan de Vlamingen volkomen ge lijkheid met de Walen beloofd. Na den wa- pensti-lstand werd die belofte door den ko ning bevestigd. Thans wordlt ziji met voeten getrapt. Dat zullen wij nimrner "dulden. Wat wij eischen is niet gelij-kbeid van Vlamingen te Gent, doen gelijikhek Luik, Waalsch en Gent Vlaamsch. DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ IN ACTIE. Maandag werd door het Lagerhuis een door de arbeider'-partij bij monde van Snow- den ingediende motie, waarin werd aange- drongen op vervanging der particuliere on- dernemingen door staatsbednjven op het ge- bied van productie en distribute, met het oog op de „fouten, welke het kapitalistische stel- sel aankleven met 368 tegen 121 stemmen verworpen. De mote verwierf slechts de stemmen der arbeidersafgevaardigden. PERS-CENSUUR IN ITALI6 Een decreet van de Italiaansche regeering, hetwelk beoogt, de pers onder censuur te brengen, zal vrijwef een einde maken aan de vrije meeningsuiting op politick en religieus gebied door middel van de pers. Het decreet bevat twee artikelen. Het eerste geeft den pre- fecten der provincics de bevoegdheid tot schorsing van bladen, welike onjuilste of mis- teidende berichten publiceeren omtrent diplo- matieke stappen der regeering ten aanzien dei' buit. nlandSche betrekkingen, of mededeelin- gen publiceeren, welke een beleedi-gend karalc- ter dragen ten aanzien van de regeering), den staat, den Paus, den godsdienst of gezan/teu van vreemde mogendheden. Dit artikel be- paalt tevens, dat in elke provincie een com missi. zal worden ingesteldl, bestaande uit drie rechters en een journalist. Deze commds- sie moet door den prefect van te voren worden geraadpleegd. De prefect is echter nieit ver- plicht rekening te houden met de meening van de commissie of een gedeelte barer leden. Het tweede artikel bepaalt, dat geen dag- blad- mag worden gepub-liccerd zondler de handteekening van den gerente, den persoon, die wettelijk aansprakelijk is voor den inhoud van de courant. Indien een prefect tegen een bepaald dagblad optreedt, kan de gerente daaivan bij den minister van binnenlandsche zaken in hooger beroep gaan. Men verwacht echter niet, dat dit veel zal helpen, zegt de Tel. De prefect zal ook bevoegd1 zijn, den ge rente af te zetten of te weigeren een nieuwen gerente te erkennen. Uit deze laatste bepa- ling wordt afgeleidi, dat de regeerinlg met net oog op wijzdging in de openbare meening zooveel omgelijk de oprichting van nieuwe bladen wil tegengaan. EHRHARDT'S VLUCHT. De vfloicht van kaipiitedn Bhirhardt brengt de -vraaig oip deni voongrondl of het proees- Ethrh'ardt, dat op 23 Juili was bepaald, moet worden aiiitgeste'M. Het spreedct van ze!Lf, al- dusi het Hbl. dat tegen- Ehrtiardt zelf 'geen proces lean- warden gevaerd .wanneer !hiji niet tegenlwoardig is. Daarentegen is het moge- lSjfc, het proces tegen Elhmardt te Btfaekfen en alleen zij n medebesdiuidigden prinses Margareilhe HohenioheOehringen, prof, dir. bcido&ser en den vnoageren Ikutenant en tegenwoordigen student Liedig voor den radncer te brengen. 'Het schajnt dad het staatBgerecihitshoi deze mogeiijijclheid over- weegt. lL>e directeur der gevangenis te Leipzig is, zooals reads gamete, Zaterdag in zijn ambt gesohorst, niet omdait hiji ervan wordt ver- dadht, Ehrhardt bij zijn vlucht babulpzaam te zijn geweest, doahi iwegens het feit, dat hij te laat medledeeling van de vluidht heeft ge- daan aan het 'Saksisch minisiterie van Justi ne en aan de Oberreichsanwa 11, die des avonds ami zeven uiur officiedl nog niets van Ehihardtsi vlucht afwist. Van Ehrhardt ontlbxeekt totnogtoe nog elk spoor. IDe toezitter van de auto, wa-arin hij met zijln vrienden ontsnapt is^ Ikon totnutoe eveneenis nog niet opgesipoord iwordai. GESPA'N-NEIN VERHiOUDlNG TUS- SOHIENI EQYPTE :EN DE HEDZJAS- Daar koning Hloesisein van den Hedizjas het venbod voor de Egyptische mediache mis- sie om in den Hedzj as te komen niet heeft ingetrokken 'heeft het Egyptische kabinet, naar de „Tiems" uit Cons'tantinopel ver- neemt, Zaterdag j.L den groot-mufti en den rector der universiteiit van Al Azhian ge- hoord in verband met een voorstel d'at Mah- rnali (het heiilige kleedl, dat ellk jaar uit Cairo wordt gievonden am dlea Kaaba (Hei'iige steen) -te Mehka te bedekiken), terug te doen komen. Daar btiden het er over eens waren, dat de regeering niets anders kan dloen^ dan de Malhmal terug te ihalen, werden instruc- tuosi gezondlen aan den Emir el1 H-aij, om te rug te keeren met het Heililge 'Kleed en zijn esoorte, de mediache miisaie en de subsidie van 8O0O Egypliische panden. M-aandag- avohd werd a-llles te 'Suez terugVerwaloht. IDe Egyptisidhe regeering houdt ook be- lamgrijiKje hoevedlheden koren cn petroleum op, welike elk jaar naar den Hedizjas worden geaonden. Een afbreken der diplomatieke 'be trekkingen is iwaarschdjnljlk, hoeweil zulks niet veell te beteekenen zou hebben, daar de Egyptische regeering -geen vertegenwoordi ger te Mekka heefL terwijll! die vertegenwoor diger van koning Hocssein te Cairo nog niet door de Egyptische regeerinlg is erkend. Niettemin zali hem waarschijnlijk- worden verzocht te vertrekken. GENTLEMEN-INBREKERS. De ,^>aily Mail" vestigt de aandacht op een zeker soort inbrekers te Louden, waarvan vooial de forensen het slachtoffer worden Bij de politic heeten deze dieven de ,Jieeren met bet handvaliea". Ze gaan als volgt te weik: Uitstekend ge- kleed, flaneeren ze door de buitenwijken. Out- dekken zij een villa, waarvan de bewoners „uifzijn, dan treden zij kahn binnen, forcee- rcn- desuoods de deur en garen in het buis allca bijeen, wat !hun goed voorkomt. Meestal hebben ze een flink handvalies bij zich ter berging van den buit; sommige hee- ren vertrouwen er echter op, zoo'n voorwerp wel in de villa te 'ten vinden, wat ook meestal het geval is. Een politie-inspecteur vertelde naar aanlei ding van eenige arrestaties, dat deze manier van stelen een der veiligste en winstgevend- ste is. Een jon-ge man had voor zijn aanhou- aing op 23-jarigeu leeftijd' al een fortuintje van 3000 pd. vergaard. Ecns kwam hiji bij een villa, welke volko men verlaten soheen; voor die zeikerheid klopte hij- op de deur, maar toen niemand- open deed, sloeg hij een ru-itje in. Hij: wilde juist zijn hand door het gat steken om de deur van bin nen te openen, toen de huisvrouw open kwam doen. Volkomen meester van zichzelf, maakte de inbreker excuses voor het kapotte ruitje, dat volgens hem biji ongeluk gebroken was bij1 't Moppen tegen de deur; vervolgens toonde hij zich zeer verwonderd, dat een fictief persona ge, welks naam hij opgaf, niet in d'at huis bleek te wonen trok zich toen met vele plicht- plegingen en beleefdlieidsphrasea terug. 'Zijn uiterlijk was zoo sympathiek en correct, dat Ue bewoonster hem, zonder iets te vemroeden, liet gaan. DE TREINRDOVERS IN OHIiNA. De corumissie uit het Chineesche diploma- tieke corps heeft haar onderzoek naar het gebeurde bij den treinoverval te Linisjeng teneinde gebracht. Naar gemeld wordt eisdrt de commissie ten eerste een vergoediug, groot 8'500 dollar voor elken buitenlandschen ge- vangene, daarboven de persoonlijke verlie- zen; ten tweede het ontslag van den militairen gouvemeur van Sjantoen, alsmede van de be- trokken lagere ambtenaren; ten derde de organ isatie van spoorweg- wachten onder buitenlandsche officieren. Deze eischen: zullen in de eerstvolgende volledige zitting van het diplomatieke korps warden ingediend, en indien daar goedge- keurd, woraeni overhandigd aan het Qiinee- sche ministerie van buitenlandsche zaken. RElGEEIR I NOS-JUB1.L-EUM DER KONlfNiGI'N, Te Essen is een comite gekozen door en uit Nedterlanders uit de vereenigingen in het Consiulaatres&ont Essen met opdracht, om, of voor de circa 10.000 Nederlanders een gemeensdiappelijk fr.est te organiseeren op indien maatregelen der bezettingsauto- riteiteni onmogelijk mocht blijken, in de pl'aaits diaarvan, op denzdfden dag, aan de meesthulpbehoevende Nederlanders een ge- schenk in levensmiddelen en (of) kleeding- stukkeni aan te bieden. EEN HOLBEIN GEVDNDEN. 'Niaar de News of- the Worild vemeemt, heeft men- te H-ampsteadi een schilderij van Holbein ontdekt. net was een oud portret- stuk, sterk overschiildeidi en dik onaler de vernis; na het schoonmaken bleek het een portret van Edluard VI door Holbein te zijn. Het moet dlus een- kinderportret zijn, daar de kroonlprins, later Edward! V!I, eerst zes jaar wasi, itoen Holbein) overleed. BATTLING SIKI. Battling Siki is, volgens een Central News bericht uit Parijs, Zondagavond de „held" geweest te Montmartre. Siki, die in gezel- schap was van een jonge vrouw, merkte, dat men hem de zakken had gerold. Hij werd woedend en heeft, naar beweerd wordt, ver- schillende personen, die zich in zijn nabij- heid bevonden-, kenn-is doen maken met zijn bokskunst. Ten slo-tte werd hij door de politie weggeleid. HET AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. De Temps meldt over het auto-ongeluk, dat de Nederlandsche familie Van Limburg Sti- rum te Ligron (Sarthe) trof, welke een tocht in Frankrijk maakte, dat mevrouw Leopold van Limbuig Stirum, oud 40 jaar, die aan het stuurraa zat, toen de auto wegens het springen van een band, kantelde, op slag ge- dood werd. Het lijk, in la Fl&che gebleven, zal naar Nederland worden overgebracht, als de heer Van Limburg Stirum, oud 59 jaar, en hun beide dochters bersteld zijn. Ze zijn nu buiten gevaar. EIE'N VE-RM'AKELTJKIE MERGI9SING Li-eveling. Maandaiglniid)da|g, 6 utur, ver wacht ik je op het Odinsplem. Ik zal daar wachten tot 7 uur, maar dan moet je ook komeni, hoor! Je Esther. Aldus! uidd'e een briefje, dlat kon-img Gus- taaf van Ziwedlen dezer dagen met oe och- tendlpost fcreeg. Een CentrSlI 'News telegram dat dit feit venmeldt, iweet verder te vertellen, dat de ko ning -geen enlltel kenmiisje van den naam Esther heeft en er d'us een vergissing mocst bebben plaatsg dbad. Men onderztodit het adlrcs nader, en bevonid, d'at de naam van den- geadlresseerdle bledki te zijn een matroos aian boord) van de ,,GiuStaaP een oefenschip in de haven van Stockholm. De koning was zoo inlgenomen met deze vergissing, d'at ihlijl den brief naar ihet schip Bet brengen, met de boodisidhap er bij, dat at 24 uur verl-of te ontmoe- man in- ikwestde M-a-andai mocht 'hebben, ami zijin ten. EENI BRUTAAIL- STUKiJ-F. De „Ghicaga Tribune" umaiakt melding van een- bui-ten'gewooo] brutaile ontvludhdng door 6 dwanigarbeiders uit de groote strafgevan- genis bij Philadelphia. De bandieten, zes van de igeyaarlijkste dlesperadlos, badd'en bun ontSnapping zorg- Vu-ldig voorbereid. Zij) waren in tret -bezit van revolvers, mundfie, een uitschuifbare lad der en een Tang toiulw; na bun bewakers neergesllagen te hebben, bralken zij: uit, be- fcloimimen met hun ladder den Moogen ge- vangeniismuur, laeten zich -aan de andere zij de in de sir a at naar baneden glfijd-en, hiel- 3en eeni vraditaiuto aan en- tufteni daarop weg in de riichting van Philadelphia. -Eenige mdjlen verder verwilsselden zdj| hun voerhiig tegen een grooten toerauto en asseerden Phi- ladeWhia:, zonder- incident. Vervoligens doken zijl pldiseling op in het dorpje Ogden (staat Delaware) waar zij! een farmer, zijin vrouw en vier 'kinderen kneveldien, bet Muis dloor- zoohten naiar kleederfen, tweehondlerd dollar stalen en bun aiuito voor eenige weken van proviandl voorza-gen, waama ze met adh-ter- lating van bun gevan-gen-iskldedij, in een woffle van stoif weer wegreden. Alles is zoo onvcnwacht en vlug in zijn weik! geg-aan, dat de pdlitie niet bSjttjldlsi 'heeft kunnen ingrif- pen. Alle n-asporinlgen -zijn tot nu toe vnuch- teloos- gebfleven. HET INT. CONGRES VAN FABRIEKS- ARBEIDERSBONDEN. Over het verloop van het tweede Interna- tionaal Congres van Fabrieksarbeidersbon- den te Weenen wordt gemeld, dat Edo Fim- men de wereldpositie van het proletariaat bui- tengewoon slecht en gevaarlijk noemde. Het proletaraat zal slechts dan zijn doel bereiken, ALKMAARSCHE C0D1AIT -Mc i-- t

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1