DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 169 Honderd yf}f en twintigste Jaargang. 1923 VRIJDAG 20 JULI Dk nummer beetaat ait 2 Waden Afoonnementspr ij8 bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Itedactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. Buitenland DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE Naar de Times uit Brussel vemeemt, had dr. Benesj, de minister van buitenlandsche zakcn van Czecho-SLowakije, opnieuw een on- derhoud met Jaspar, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, hetwelk een half uur duurde. Vervolgens vertrok Benesj naar Praag. V66r zdjn vertrek gaf Benesj in een inter view opnieuw zijn optimisme le kennen aan gaande den uitslag der intergeallieerde onder- handelingen over de kwestie der schadeloos- stcllingen. Volgens Benesj zou er overeen- stemming schijnen te bestaan tusschen Parijs, Londen en Brussel ten aanzien van de scha- defoosstelling, welke door Duitschland moet worden betaald. Desniettemin acht de Brit- sche regeering het noodizakelijk, te voldoen aan hetverzoek van Duitschland, dat eene in- temationale commissie zal worden aamgewe- zeni, om zijn atbelingsveimogen vast te stel- len en de beste middelen, waardoor het beta- len kan. Frankrijk en Britannie bespreken den vorrn, dien zulk eene commissie van deskun- digen zou moeten aannemeo. en het lijkt waarschijmlijk, dat die deskundigesn hunne mecning zouden moeten voorlcggen aan1 de commissie van herstel. Op deze wijze zou ecnigszins worden tegemioet gekomen aan het standpunt van Poincate Aangaande de kwestie der intergeallieerde schulden bestaat er, volgens Benesj eveneens overcenkomsteen teer punt is. op welke voorwaarden Frankrijk en Belgie er in zou den toestemmen, hun bewind in het Ruhrge- bicd te wijzigen. Voor het oogenblik vormt de kwestie het onderwerp eener verdere bc- spreking tusschen Londen en Parijs Ten slotte zal de Britsche regeering in een brief, ide het antwoonPontwerp aan Duitschland bal begeleiden, haar standpunt uiteenzettcn zij zal toestemmen in de technische voorstel- len, twee maanden geleden door Belgie ge- dasn, waarin rij een grondslag tot bespreking zict. MA (HET AIOOOORID VAN! LAUSANNE. Met betrekking tot die te Lausanne bereik- te overeenkcmst laten sommige Turksdhe bladen het voorkomen, alsof de Tuhken gun- stiger vrediesvoorwaarden hadden mogen verwaohiten. Voorts wordt beweerd, dat de regeling van de kwestie dier Turkisdh Petro leum Company een (bron van groote moeildjk- heden voor Turkije kan opleveren wegens het bestaan van de Qhester-concessies en dim daarmede gepaard gaanden Britsch- Amerikaanschen naijtver. Het overgroote deed van de Turksche pers beschouwt even wel den vrede als een merk- waardige overwinning van Turkije's volhar- ding. De president van den Zwitsersdhen Bondsraad zal Dinsdagl a.s. dte zitting van de conferentie voortzetten, waarin de vrede geteekendi zal worden. DADER AA'NSLAO OP HARDEN GEARRESTEERD. Te Weemen is de voormalige le luitenant Ankermann, die het vorige jaar Maximiliaan Harden overviel en lievensgevaarlijk verwond- de, in hechtenis genomen. Zijne uitleverimg is reeds door de Duitsche regeering bij de Oostenrijksche aangevraagd. DE VLIUCHT VAN EHRHARDT.. Uit Leipzig wordt gemdd dat het thans vast staat dat Ehrhardt naar Miinchen ge- vlucht is. De politie nam aldaar de auto, waarmede de vlucht bedreven is, in1 beslag. De eigenaar van de auto is eveneens voort- viuchtig. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Leipzig gemeld dat het proces tegen Ehihardt beslist op 23 Juli zal plants vin- den. Dit werd door den President van het Staatsgerechthof medegedeeld. NOODLANDINO FRANSCHEN VLIEGER IN DUITSCHLAND. In Wurtemtoerg bijl de stad Backnang had gister de noodlandiinig pdaats van een rran- schen verkeersvlieger van eene Fransch-Ru- meensche Mij. De bestuurder en de passa- gier werden in hechtenis genomen en weder vrijgelaten en het toestel in beslag genomen, daar door het verdrag van Versailles is ver- boden, over Duitsch gebied te vliegen. VEIROQRiDEEiLD TOTEENi FAR1- THING BOETE Een sipeciale jury bijl Ihet Gereohtehof te Londen 'heeft uitspraialk igedaan tegen Lord Alfred' Douglas en' hem tot6en farthing sdhadevergoeding veroordeeld, wegens een smaiadsohrift tegen de ^Morning Post". Lord1 Alfred! 'Douglas verklaardie, dat hij zidh beleedigd gevoeld had door een passa ge in een1 brief, geschreven door den redac- teur van de „Jewish Guardian" en gepubli- ceerd in die Morning Post" die sdhreef: „Men moest mannen als Crosland en Lord Alfred DOuglas niet langer in de ge- legenheid stellen om) gemeene beleedigingen uit hun duim' te laten zuagen tegen de jo- den". PATRIAiRCHi TICHON. Nietegenstaande de z.g. „levend!e kerk" doorgaat den patriarch Tidhon te veroordee- len, wordt deze nog steeds door een uitge- breide schare van geloovigen aangehoord. Op de deuren van sommige 'kerken' zijn ver- klaringen aangeplakt, waarin staat, dat de ze kerken uitsluitend trouw blijven aan de eenig ware kerk en dat de kerkgangers zich moeten scharen adhiter den waardigen pa triarch Tidhon. Vele kerken, welke vroeger hadden behoord aan die „levensd)e 'kerk" wer den opnieuw ingewijid. Naar verluidt zou Tidhon het voomemni hebben zijin volgelin- gen te verzamelen en met hen een nieuwe synode te stichten. AUTTOUONQEILUKK'EN! TE NEW-YORK. Het aantal personen dat gedurende de eer- ste ihelft van 19123 door automobielen cf ten- gevolge van automobiel-ongelukken te New- York is gedoodl, bedroeg vollgens de New- York Times 454, tegen 458 over denzelfden tijd in 1922. Het blad verheugt zich over de ze lading ("n verschil van vier slachtoffers) en beweert, dat zij! dubbele waarde heeft, om- dat het aantal autoes aanlmerkelijk is toege- nomen in het laatste jaar. Het cht de verbe- tering in den toestana te danken aan1 de vei- ligiheidscampagne, welke onder de kinderen en de chauffeurs is gevoerd. EEN FLUITMANIAK. E'erSt hadiden we de Marathonraces; toen kregen we Marathon-dansers, Marathon- rooters, Marathon-drinkers en thans, het al- lemieuwste wereld-reoordl: Marathon-flui- ters! Dit allernieuwste record bracht een ze- lcere Marius Fabre, alias de Pey, wonende te Camoules in de nabijheid van Toulon, op zijn naam. Dit miuizikale genie spedde het namelijk klaar om van 10 u. 20 s avonds tot den volgenden odhtend ca. 9 uur aan een stuk dWr zdjln fluit te bespelen. Hijl stopte slechts dirie keer, ten einde ziin fluit vochtiig te makem, sdhrijlit het FransChe blad, waaraan wdj| deze gesdhiedenis ontlee- nen. 25 PCT. VOOR DE ARMEiN. Toen de aartsdekem van Londen dr. E. E. Holmes na een vacantiedag te hebben door- gebracht te Broadstairs op zijn terugreis per tfam naar Ramsgate het avondblad zat te lezen, werd hem door een medereiziger naar „den' wiwnuer van de 3 uur 30 ren' ge- vraagd. De deken keek de ren-uitslagen in en deci de den vrager den naam van het winnende paard mede; toen deze hem daarop vertelde, 10 shilling gewonnen te hebben met een wedL denschap op dat paard, steilde hij hem voor 25 pCt. van die winst af te staan aan' de Londensche armen Dt man voldeed aan dit verzoek. Toen de deken de tram verlaten had. vertelde hij echter aan de medereizigers, dat hij verioren had, doch dat tegenover den die- ken niet wilde beker DE INBRAAK IN HET PALEIS VAN WILHELM. Omtrent de brutale inbraak in het paleis van Wilhelm I, te Berlijn. vemeemt de ,,Lo- kal Anzeiger" de volgendc bijzonderheden': Van af Unter den Lindien bemerkte men, dat een der vensters van de werkkamer, wel ke niet toegankelijk is voor het publiek, ver- brijzeld was. De politie werd' onmidaelliik gewaarschuwd en begon het onderzoek. In de werkkamer heerschte een onbesehrijfelijke wanwde. Alle kasten en laden waren oven hoop gehaald. Alle voarwerpen die op de ta- fels verspreid stonden en waaronder zich ve le zeer kostbare schalen en bronzen beelden bevonden, zijn den inbrekers in haniden' ^e- vallen. E)e dief, die waarsdiijnlijk eemge medeplichtigen heeft gehad, moet zijn diaad nauwkeurig hebben voorbereid en1 preries op de hoogte zijn geweest van- de plhatseliike gesteldneid. De in het paleis woinende be- ambten hebben niets gemerkt. Hoogstwaar- schijnlijk is de dief's nachts tegen den> voor- gevel opgeklommen tot het balkon, heeft toen een ruit ingeslagen en daama op zijn ge- mak in de werkkamer een' keuze gedaam uit de voor hem waardevolile voarwerpen. Ontvreemd zijn o.a. een rood satijnen gor- dijn, een 20 c.M. hooge zilvereni staande klok, een zeer kostbaar bronzen' beeldje. Tot nu toe is van den dader nog geen spoor ge- vondcn. DE BOOTWERKERSSTAKING TE LONDEN. Als gevolg van een conferentie tusschen de bestuursleden van den transportarbeiders- bond en een delegatie der stakers, heeft de bootwerkersstaking te Londen een gunstige wending genomen. Na afloop keerden de ge- ddegeerden der stakers naar hun districten terug, teneinde aan de stakers de voorstellen voor te leggen. Ofschoon er niets officieels over de bcsprekingen wordt bekend gemaakt, bleek, dat de leiders van het vakverbond rneer vertrouwen haddien, dat het work zal worden hervat en den tucht in den bond zal worden hersteld. DE NEDERLANDSCHE VLOOTPLANNEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS BESPROKEN. In het Lagerhuis werd bij de bespreking van de marine-begrooting de kwestie van de vlootbasis te Singapore weer ter sprake ge- bracht en werd verscheidene keeren gewezen op den voorgenomen aanleg van een nieuwe basis in Nederlandsdhi Oost-Indie. Daibis- hire (liberaal) keurde het plan-Singapore af, omdat het deel uitmaakte van een agtressieve politiek, die oorlbg in de toekomst onvermijde- iijik zou maken. Het plan was volgens hem in strijd met den geest van het verdrag van Washington, het wekte verbittering in Japan en het had Nederland genoopt tot het voor- nemen om 17 millioen pond sterling, voor zijn vl'oot en 8 millioen pond voor drie vlootbases in Nederlandsch Oost-Indie te besteden. Banbury (conservatief) zeide dat Groot- BritanniS boegenaamd niets te maken had met wat Nederland zou dOen, en ofschoon hij ten sterkste voor bezuiniging was, moest Gxoot-Britannie toch, koste wat het kost, een sterke vloot en een sterk leger in stand bou- den, omdat dit waarachtige zuinigheid was. De Japansche bladen drukken verbazing en ongerustheid uit over de voorgestelde vioot- basis te Singapore. Ziji zeggen dat uit het voorstel gebrek aan vertrouwen in dfe verdra- gen van Washington schijnt te blijken en be- treuren het blijkbaar gebrek aan waardeering van de Japansche gevoelens jegena Groot Britannie, welke onveranderd zijn gebleven ondanks de opheffing van het Engelsch-Ja pansch verdrag. De gewezen Burgerlijke Lord der Admiirali- teit Lamberts deed gister bij de behandeling der vlootbegrooting bet voorstel om bij wijze van protest tegen de bonding der regeering m zake het plan van de vlootbasis te Singa pore^ het salaris van den minister van marine met 100 pd te verminderen (hetgeen een ge- bruikelijke wijze is om over het algemeen be- leid van een minister afkeuring uit te spre- ken). Lambert oefende een vemietigende critiek op het beheer dier marine. Terwijl v66r den oorlog een burgerambtenaar noodig was per zeventig man strijdkrachten, is de ver- houding thans een op de 28- Bovendien was de Admiraliteit naar hiji zeidie voortdurend bezig met allerlei dure planned, waaronder die voor het stichten van vlootbases, die niet noodig zijn, vooral niet in het licht der Ztud- zee-overeenkomst van Washington. Van regeeringszijde werd betoogd, dat men hier uitsluitend met een technisch vraagstuk te doen had, dat in het geheel geen verband hield1 met het verdrag van Washington. TOEZENDING VAN DE ENGELSCHE NOTA AAN' NEDERLAND. Gemeld wordt, dat de Engelsche nota ook aan de vertegenwoordigers van Nederland en Zweden medegedeeld zal warden, daar deze beide landen rich bereid verklaard hebben, dcel te zullen nemcn aan de Internationale Commissie, welke Duitschland's betalingsca- paciteit zou mooten onderzoeken. In verband hienmede noemit men die namen van pro fessor Cassel uit Stockholm en van den presi dent van de Nederlandsche Bank, Mr. G. Visseing, die als ncutrale deskundigen zit ting zullen nemen. DE MOORD OP FAHMY BEY. Voor dene politierechter van Bow-street werd Woeusdag j.L in verband met den moord op den Egyptikhen prins Kamel Fahmy Bey een sensationeele verklaring afgelegd, sdurijtt de „Evening News". De rcchtszaal was dicht bezet, toen de prin- ses, een figuurtje in het zwart gehuld, werd binnengeleid door twee bewaaksters. Een Fransche vrouw, die achter in de zaal zat, nep haar toe: „goed succeal" De zuster van Fahmy Bey was met haar man in de zaal aanwezig. Zij: zat in een bank bij de beklaagdeobank en weende, terwijl zij haar gelaat in haar zakdoek verborg. Beiden volgden met groote belangsteling de afge- legde verklaringen. Van de rijde van het publiek bestond een enorrne belangstelling. Lang voordat de zit ting aanving, had er zich op straat een que van enkele honderden meters gevormd, rnaar daar de voor het publiek besclukbare ruimte in de zaal zeer beperkt was, moest die politie de 1'ienigte uiteen jagen. Mr Wallace, die ook ditmaal optrad als vertcgenwoordiger van het Openbaar Minis- terie, gaf in het kort een beschnjving van het tlrai'ia. Tijdens zijn betoog whieen mme. Fahmy veel kalmer dan bij het eerste verhoor cn rij volgde zijn uiteenzetting met groote be langstelling. ■Dc seaetaris van den prins, Said Enani, verklaarde op een vraag van den advocaat van mme Fahmy, mr. Palmer, of de prins haar op het jacht niet wreed bad behandeld, dat Fahmy Bey zijn vrouw in het jacht had opgesloten. Mr. Palmer: Hebt gij niet zelf bij: den prins geprotesteerd over de wijze, waarop hij zijn vrouw behand'elde? Getuige: Een enkelen keer gaf ik hem den naad, kalm te blijven en goed voor haar te zijn. Mr. Palmer vroeg vervoilgens of Pahmy Bey op den dag dat de moord plaats vmd, aan de lunch niet gedreigd had, zijn vrouw te zullen dooden. „Neen", antwoordde de getuige. Mr. Palmer: „Herinnert ge u, dat de diri- gent van het orkest haar vroeg, welk stuk rij wilde hooren Getuige: „Zij zeide: Ik wil geen rnuriek hooren. Mijn man heeft gedreigdi, miji van avond te dooden." Mr. Palmer,,Hebt gij eens tot den prins gezegd: „Gij ziji de koning der beesten?" Getuige: „Dat heb ik nooit gezegd!" Mr. Palmer„Of hebt gij wel eens tot hem gezegd „Wat ge zegt is voldoende om u naar de gevangenis te zenden?" Getuige: ,,Dat herinner ik me niet" Enani verklaarde voorts, dat de prinses al- tijd een revolver had' op de tafel bij haar bed. Zij zeide dat het een voorzorgsmaatregd was tegen het stelen van haar juweelen. Ialereen, die in de slaapkamer kwam, kon het wapen rien liggen. BRIEVEN VAN KEIZER WILHELM. Het Weensche blad' „Der Abend" puhliceert een briefwisseling tuskben ex-keizer Wilhelm en tsaar Alexander III, welke briefwisseling uit bolsjewistische bron afkomstig is. De brie ven zijn uit het jaar 1884, toen de jonge prins Wilhelm en de oude keizer Wilhelm als ver tegenwoordigers van Duitschland aanwezig waren bij het huwelijk tusschen grootvoist Sergius en prinses Elisabeth van Hessen. De briefwisseling is een aanvulling van de correspondientie; die onder den naam van „de brieven van Willy aan Nicky" wereld- vermaardheid heeft verkregen. Uit de briefwisseling blijkt ten duidelijkste de vijandige gezindheid van Wilhelm tegen over Engeland en zijn genegenheid voor den tsaar en aan den anderen leant de aan haat grenzende afkeer voqr zdjln oudera, waarvan reeds de chef van den generaleo. staf Walder- see en vorst Eulenburg in hun memo ires ge- wag maakten. In den voomaamsten brief, welke gedateerd is 19 Juni 1884, beschrijft de prins, met welk een vriendelijkheid Bismarck en de oude keizer hern begroetten na zijn terugkeer van zijn missie te Petersburg en met welk een nauwe- lijks te verheelen vijandigheid zdjn ouders hem bejegenden. Vooral zijne mioeder had ge- tracbt zijn reis naar Rusland onmogelijk te maken. Zijn vader kroonprins Friedrich maakte er zich zeer kwaad over, dat prins Wikhdm zich1 onvriendielijk uitliet over Alex ander von Battenherg, die toen zeer sledht aangeschreven stond te Petersburg. Zijn va der maakte hem zelfs het verwijt, dat hij een Russophiel1 was. Kroonprins Friedrich ont- wikkeide daarop een politiek tegenover zijn zoon, waarin hij de ideeen van Disraeli tegen Rusland verdedigde. Ten slotte belooft Wilhelm den' tsaar, dat hij, zelfs tegen zijn ouders in, alles zal doen, om de vriendSchappelke banden tusschen Rusland en Duitschland te handhaven en ver- zekert hem, dat hij zijn te Petersburg afge- legde belofte gestand1 zal doen. ONTEVREDENHE1D OP DE FHLIP'PIJ- NEN. De stemming op de Philippijnen wordt steeds drcigender, ten gevolge van het optre- den van den Amerikaanschen gouverneur Wood, meldt de Times. Deze heeft n.l. een door de plaatselijke autoriteiten ontslagen rechercheur in zijn dienst gehandhaafd, waarom alle ministers hun ontelag hebben genomen. Bij de aanvaardinig van dit ont- slag verklaarde die Amerikaansche gouver neur, dat hun optreden niets andere ten docl had dami hem tegen te werken. De leider der aftredende ministers, Quezon, telegrafeerde aan president Harding, dat de gouverneur hertiaaldelijk inbreuk maakte op de Phillip- pijnsche wetten. Een afgevaardigde zal naar New York vertrekken tem einde de ^rieven der ministers uiteen te zetben. De ministers gaven te kennen, niet langer met den Arae- rikaanscheni gouverneur samen te willen werken. KORTE BERICHTEN. Inbrekers hebben gistemacht de relie- ken van St. Maarten uit de kerk St Martin des Champs te Parijs gestolen. Naar uit Boekarest wordt gemeld, Is de berg Caliman, die 1459 meter hoog is, als een kaartenhuis ineengestort. Grijaachtigc rook- pluknen kronkelen tusschen de rotblokken door omhoog. Men schrijft de ineenstorting toe aan de working van een ouden vuflkaam, die als uitgedoofd werd beschouwd. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat den 18den Juli te Santa Fd aan de Parana een voorraad van mecr dan tweeduizend ton graan in de haven*!-1-t en dbor brand is ver- nield. Te Keulcn werd deze week den kooip- man Guido Niffarth een dochtertje geboren, waarvan behalve de moeder, ook di groot- moeder, overgrootmoeder en de nog 95-jarige over-over-grootmoeder. wed. A. Niffarth, in leven zijn. Zij wonen te Oladbach. In verband met de enorrne hitte te War- schau zijn daar gedurende de laatste dagen 19 personen bij het baden verdronken. Binnenland. BELASTINGEN. De heer Gerritzen, lid van de Tweede Ka- mer, heeft den minister van financien de vol gendc vragen gesteld: I. Blijft de minister volharden: le. bij de door hem in zijn jongste nota be- treffendte den toestand van's lands financien uitgesproken meeningen, dat „het grootste cultureele, hygienische, sociale en defensieve belang op dit oogenblik is de veiligstelling van den gulden" en dat, ,zonder verlaging van sommige al te drukkende belastingen, een blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlijk zal zijn te bereiken"? 2e. bij zijn in zijn memorie van antwoord op het Vllde hoofdstuk B der Staatsbegroo- ting voor 1923 afgelegde verklaring, dat het middel van belastingverlaging op dit oogen blik aan het nog niet ten dienste staat? II. Zoo ja, R de minister dan van oordeel, dat het mogelijk is den gulden veilig te stel len zonder blijvend herstel van het econo misch leven, m.a.w. zonder verlaging van sommige al te drukkende belastingen? III. Is de minister in staat mee te deelen, of naar het oordeel der regeering binnen eenige jaren tot verlaging van den te zwaren belastingdruk kan worden overgegaan en, zoo ja, welke maatregelen de regeering daar- toe zal nemen? IV. Beschikt de regeering over gegevens aangaande het vertrek van gegoede ingeze- tenen naar het buitenland sedert 1 Januari 1920? V. Zijn met name bekend: a. het aantal personen met een inkomen boven f 10.000 en/of een vermogen van meer dan 200.000, die sedert 1 Januari 1920 naar het buitenland vertrokken zijn?; b. het totaalbedrag, waarmede het belast- baar inkomen hier te lande door dit vertrek is gedaald? c. het totaalbedrag aan vermogen, dat hier- mede voor Nederland is verioren gegaan? Is de minister bereid, de gegevens, die bij omtrent een en ander mocht hebben, thans bekend te stellen? VI. Heeft in de lat; „te jaren vestiging van vermogende personen uit het buitenland plaats gevonden? Zoo ja, hoe groot is het aantal dezer personen met een inkomen boven 10.000 en/of een vermogen van meer dan f 200.000? Hoeveel bedraagt het totaalbe drag van inkomen en van vermogen dezer personen? VII. Is de minister bereid, de gegevens ten aanzien van de feiten, genoemd in de vragen V en VI, ook in het vervolg geregeld, b.v. tweemaal's jaars, te publiceeren? WERKVERSCHAFFING EN INVALIDITEITSWET. Dc heer Duys, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van arbeid, handel en nij- verheid de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat rij', die bij wijze van werkverechaffing arbeid in loon- d'ienst doen verrichten, geen premie betalen in verband met de Invaliditeitswet? Is de minister niet van meening, dat een ge- streng toericht hierop door de met de uitvoe- ring van de Invaliditeitswet belaste organen noodzakelijk is? En is ten slotte de minister niet van mee ning, dat, in het bijzonder, wanneer door rijfc, provincies of gemeenten subsidies ter zakc van werkverechaffing worden' verstrckt, daarbij de uitdriikkelijke herinnering dient te geschieden. gegeven dc gevolgde practijk, dat preniebetaling vereischt is? Uit de Pers 'In het artiifcd van die Tdjld (r.-k.) steekt het protectionisme ziijin kop op. Het blad prijist den demissionairen minister eerst om zijn voile, groote werkkradit en gaat dan ails vofgt voort: 'Dcsondanks blijft het zeer de vraag, of de heer 'De Geer in deze abnonnale omistandiig- heden aan FinandSn wel i® geweest: de rech- te man op de reoh'te plaats. Bezuiniging was zijn streven; de veiligstelling" van onzen gulden znjla doel. Maar ook de bezuiniging in den eigenliiken zin van vermindering der udtgaven, heeft hare grenzen. Men kan niet tot in het oneindige doorgaah de posten qp de Staatsbegrooting te smrappen of te hal- veeren', zonder op den duuT vitale beiangen te schaden. Eln men stond voor 'het feit, dat de boogst bekiwamc man, die de „veiligstel- ling van den gulden" als parool had! uitge- venf een dier belangrijksite bronnen van onze natiionale welivaart liet opdrogen. Terwijl in alle landen van de wereld, ook daar, waar het dogma van den1 absoluten vnijbandcl tot voor kort was een onaantastbaaf beginsel •heeft gegoldem maatregelen werden uitge- vaardigc! om de doodende valuta-concurren- tiie te bestrijden, de nationale Industrie van den ondlergang te redden en aan't groeiend leger van werkloozen in eigen land opnieuw arbeid en welvaiart te bezorgen, is, vooral onder den invloed van dien minister van fi- nanden, Nederland biji het stelsol van eco- nomische wecTloosheid hlijven volharden. Op het stuk van handelspolitick was de heer de Qeer geen man van rechts. Eh juist zijn hardinekkig vasthouden aan het liberate vriihandelsdognna maakte voor hem de on- ontkooimbarc dubbele eisdh: een vloot en toch een sluitende staatsbegrooting tot een onop- losbaar vraagatuk. Onder de weinigen, die in aanmerking ko* men als opvolger van den afgetredien minis ter van financien, zal de leider van het Ka- •binet ongetwajfeld1 zoeken naar den man, die neven® de groote gaven en de buitengewone werkkradht van den ibeer de Geer, ook een open oog heeft voor den desolaten toestand, waarin de valuta-conourrentie en het star vasthouden aan de politick van de open deur onze nationale industrie hebben gebracht. Door eenerrijcfe de bezuini gin gspo 1 itiek tot de uiterste grens door te zetten, zonder vita le beiangen te schaden, en anderzijds de na tionale industrie z66 te steunen, dat uit deze oude bron de staatsinkomsten opnieuw rui- mer vloeien, zal de nieuwe minister van fi nancien, ondanks de noodzakelijke vlootwet practisdh' kunnem verwezenlijiken, wat de heer De Geer zidh ten doel had gesteld, n.l. de ..veiligstelling" van den gulden door een sluitende staatsbegrooting. Wat de Vlootwet betreft, meent het blad, dat minister de Geer, om' met de Nederl an der itm zijn artikdl over het rapport der Vloot- wetcomniissie te spreken, den weg gekozen heeft van „de ernstige vreeszdjn collega's aan wier rijde ook de Tijidi zioh schaart den weg van „den ernstigen moed". Het Huisgezin (van den radicalen r.-k vleugel) moet niet veel van de Vlootwet heb ben. Als het mirristerie voor de Vlootwet een kraclit als den heer de Geer opoffert, dan kan men er te zdkerder op aan, dat alleen het landsbelang het daartoe nooipt AL1MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1