bijiage met door sterke argumentatle uit- limuiiO. Hoadt men alleen aan. het uurioon vast, dan is ae argumentaue vrij sterk. Men moet ook rekenen met een weeklocn. De 45- urige werkweek werd uit financieele overwe- gingen teniet gedaan. De Hoofdelijke Oxnslag oraciit echter lonnen meer op. Het financieele argument verviel dus. Spr- wil daarop echter met terugkomen, maar hier geldt het arbei- dei-s die nachtarbeid verrichten. Deze arbeid is sJoopend Het is zeer gegromd hen een korteren axbeidsdagi(nacht) te geven. De ar- beidsdag(nacht) voor de continu-arbeiders is in Zaandam 6 uur. In het buitemland neemf men ook aan, dat conttou-arbeid vermoeien- der is. De fractie maakt van het verzoek dan ook een voorstel. In den Raad zeide de heer □overs destijds, dat er zooveel verschil is van arbeid. Arbeiders in de planitsoenen, zoo zeide hij, werken in de openlucht eh kunnen gemakkeiijker langer werken dan arbeiders in de gasfabriek. Spr. rekent nu op den steun van den heer Govers. Er is door invoering van den 8Y2 urendag voor de continu-arbei- ders geen voordeel behaald, doch al was dit het geval de lichtbedrijven levercn een groot voordeel Zij zijn een voorbeeld van vak- kundige leiding en toewijding van' het perso- neel. De 45-urige werkweek is nict nadedig gebleken voor de financieele uitkonist. Wie op het standpunt staat van economische bedrijfs- voering, kan er toch voor zijn om de continu- arbeiders toch de 45-urige werkweek te g-&- ven. Spr. weet dat de andere arbeiders daar niet tegen zouden zijn. Het kan ook geen to- vloed hebben op de te maken winst. Spr. gaf B. en W. in overweging het verzoek alsnog uver te nemen. De heer C1 o e c k zeide, dat er geen sprake is te zeggen dat er al voordeelen mede zijn behaald In theorie is het verzoek te verdedi- fen. Men moet rekening houden met de rege- ng van de zaak en dan is de toestand zoo, dat er van zwaar werk niets kan worden vastgesteld. Er is ook hier verschil tusschen continu-arbeiders en anderen. Hier bestaat dit verschil in het loon. In Amsterdam is ook geen verschil in werktijden gemaakt. Men kan niet met twee maten meten. Het slachthuis moet concurreeren en men kan daar de continu-arbeiders de 48-urige werkweek niet laten behou- den en die aan de gasfabriek de 45-urige ge ven Spr. wees er nog op, dat de praktijk zoo is, dat in de continu-bedrijven aan de gasfa briek geen sprake is van zwaar werk des nachts en handhaafde het voorstel van B. en W. De heer Westerhof stelde nog in het licht. dat de invoering van de 48-urige werk week geen financieel voordeel had gegeven. Dat in Amsterdam ook door spr.'s partijge- nooten tot de invoering ervan is besloten, be- treurde spr. Hij zou er nooit zijn stem aan hebben gegeven en spr. staat nog altijd op het standpunt, waarvoor de partij jarenlaiig heeft gevochten: de 45-urige werkweek. De cultu reele waarde van den korten arbeidisdag kan zich eerst ontplooiem, wanmeer daaronder een nieuw geslacht is opgegroeid. Het is ook spr. bekend, dat het voor de ouderen niet ge- bracht heeft, wat men gaarne had gewild: ontwikkeling enz. Dit vraagt een nieuw ge slacht, dat de waarde geheel weet te beseffen. De heer Cloeck zeide, dat men een prachtige regeling op papier kon krijgen, maar dat de arbeiders nadden- gezegd, daaraan in de prak tijk niets te hebben De heer Cloeck: Dat werd beweeid bij het slachthuis, bij de ijsfabricatie. De heer Westerhof Waarom te spre- ken van een prachtige regeling op papier, waar de 45-urige werkweek bestaan heeft en nieniand een feit van ontwrichting kan noe- men? Spr. hoorde geen enkel houdbaar ar gument, waarom de 45-urige werkweek niet weer bij de continu-bedrijven kan worden- to- gevoerd. Juist in de 45-urige periode is de 'winst bij het slachthuis gestegen. De heer G o v e r s Dat kwam door den zomer van het vorige jaar. De heer Westerhof weet wel, dat er gunslige factoren waren, maar hij staat reeds sterk als hij kan aantoonen, dat de 45-urige werkweek de winst niet kleiner heeft gemaakt. Spr. verwerpt het begrip, dat men alleen moet timmeren, hameren en sjouwen, om te arbei- den. Zoolang men in dienst is, werkt men. De heer Cloeck: De menschen hebben 's nachts niet alleen niet bepaald te werken, maar ook niet te zorgen. Zij moeten er alleen maar zijn. De heer Westerhof neemt aan^ dat 's nachts de zorg op bepaalde urea minder groot kan zijn, maar de menschen zijn in dienst en moeten waakzaam zijn em werken dan ook als regel. Hun arbeid is nict zoo moeilijk, maar het argument blijft, dat de nachtarbeid als zoodanig de menschen sloopt. Bij zu-lke dingen vindit spr. het jammer, aat de Alkmaarsche Raad geen- doctoren onder zijn leden telt, want een dokter, van welke richting ook, zou dit toegeven. Op deze gron- den maakt spr.'s fractie het verzoek van de afdeeling tot haar voorstel. Spr. zou gaarne zien, dat argumenten naar voren werden ge- bracht, waarom dit voorstel niet goed- is. Wauneer iemand spr kan overtuigen, dat de 48-urige werkweek noodig is, wordt de zaak anders. Hij wil de menschen echter geen lan- geren arbeidsdag geven dan noodig is. Spr. hoopte, dat het verzoek niet zander meer zou worden afgestemd. Het voorstel van B. en- W. kwam hierop in stemming en werd met 10 tegen 7 stemimen aangenomen. (Tegen de soc.-dem. en de heer van Veen). RESTAURATIE GROOTE OF ST. LAURENSKERK. B. en W. stellen voor te besluiten: aan Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar, ten behoeve der restauratie van. de Groote of St. Laurenskerk en van den dak- rui-ter, volgens de overgelegde plannen, een subsidie te verleenen van 15 pet. der fcoeten van uitvoertog dier plannem, met een maxi mum van 69.000, te betalen in tiau gelijkfi jaarlijksche tertnijnen, waarvan- de eerste tesr- mijn ten laste van de begrooting voor 1924 zal worden gebracht De heer Westerhof Wij zullen onze stem aan het voorstel geven, omdat het ge- bouw uit een schoonheidsoogpunt van groote waarde is en gebouwen van cultureele waarde behouden moeten blijven. De Voorzitter deelde mede, dat het de kosten voor bet afbreken en den wederop- bouw van den toren, met inbegrip van het verwijderen en weder inbrengen der klokken, alsmede van het herstel der kruisspanten geen 26500, maar 31500, zullen bedra- gen. Het voorstel wexd met algemeene stem- men aangenomen. SUBSIDIE REGEERINGSJUBILEUM. In bijlage 124 zeggen B. en W.: Het Dagelijksch Bestuur van het Comite, opgericht ter herdenking van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in deze gemeente, heeft zich bij request van 13 Juli j.l. tot Uwe Vergadering gewend met het verzoek aan genoemd Comite ten be hoeve van de door het Comite te organiseeren feestviering in deze stad' een subsidie uit de gemeentekas te willen verleenen van 5000.- Wij stellen Uwe Vergadering voor dit ver zoek in te willigen en deze uitgave te zijner tijd bij suppletoire begrooting te regelen. De heer De Boer had met verwondering de bijlage gelezen. Spr. herinnerde aan het sombere beeld, dat wethouder Thomsen van ge gemeentelijke financien gaf? bij de behandeling van het vermenigvuldi- gingscijfer. De grootst mogeliike zuinigheid werd toen bepleit. Spr. weet, aat zich in den loop van een jaar noodzakelijke uitgaven kunnen voordoen, die men suppletoir moet re gelen, maar het wil hem toeschijnen, dat gel- den voor de viering van een feest daaronder niet gerangschikt kunnen -worden. Spr. doet een erastig beroep op de raadsleden, die bij de behandeling van het vermenigvuldigings- cijfer stemden voor het voorstel van B. en- W. om dit op 0.80 te brengen, om de zuinigheid te betrachten, omdat zij door hun stemmen te kennen hebben gegeven, het eens te zijn met de motiveering van den wethouder van finan cien. De vorm van het voorstel, zooals het daar lag, oordeelde spr. geen gelukkige. Spr. kon zich nog voorstellen, dat een gemeentebe- stuur gelden aanvraagt om bij het a.s. jubi- leum zelf iets te doen'n verlichting van den Waagtoren, het stadhuis of wat dan ook. B. en W. kunnen zich een deel voelen van het groote regeeringslichaam, maar om zonder eenage controle 5000 beschikbaar te stellen aan een particuliere commissie vindt spr. on- begrijpelijk. D't voorstel is voor spr. onaan- n-emelijk. Spr. zal tegenstemmen, omdat het hem wil toeschijnen, dat de tijdsomstandighe- den er niet naar zijn, het" aan te nemen. Dege meente staat voor zooveel uitgaven, dat slechts hoogst noodzakelijke uitgaven ge daan mogen worden en spr. ontkent, dat het hier noodzakelijke uitgaven betreft. Er is wel een andere weg voor de Commissie om het geld bijeen te brengen en wanneer de Oranje- liefde.van dien aard is, dat men om feest te vieren het geld moet putten uit de openbare kas, dan is voor spr. dat feest uit den booze. Het Comite moet zelf zorgen, dat het geld binnenkomt. Spr. gaf in ernstige overweging, de bijlage af te stemmen. De heer Westerhof legde namens zijn fractie de volgende verklaring af: ,,Krachtens onze republikeinsche gezind- heid kunnen wij geen financi&elen steun ver leenen aan een feestviering ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum der Ko ningin, terwijl bovendien de tegenwoordige voor velen zoo benarde tijdsomstandigheden zich o.i. niet leenen voor een dusdanig feest. Afgezien echter van welke omstandigheden ook, eveneens dus in tijden- van maatsehappe- lijke welvaart, zouden wij geen gelden kun nen voteeren voor een- dergelijk doel". Spr. sloot zich voorts aan bij het betoog van den heer De Boer. Is het wel geoorloofa, om in tijden van groote armoede gelden te geven voor feesten met deze strekking? In dezen Raad moeten wij veel spreken om een weinigje gedaan te krijgen voor de arbeiders. Dit feest is bedoeld voor de arbeiders. Met nadruk wenschte spr. erop te wijzen, dat de bourgeoisie van Alkmaar practisch nooit heeft deelgenomen aan Oranjefeesten. De midden- standers moeten het voor een deel wel doen, omdat in het niet-deelnemen door hen ten on- rechte een demonstrate wordt gezien tegen het Koningshuis. De deelnemers zijn de ar beiders en arbeiderskinderen en spr. acht de arbeiders daarvoor te goed. In het oude Rome was die leus: „Geef het volk brood en spe- len". Onze moderne tijd geeft zelfs geen vol- doende brood en van tijd tot tijd spelen. De spelen worden opgezet in een demonstratieven vorm tegen de moderae arbeidersbeweging. Bij een gedeelte van ons volk is de Oranje- liefde schijnbaar in dezelfde mate vergroot als de moderne arbeidersbeweging is toege- nomen. Nog steeds geldt echter, dat de Ho- sannazangers van heden de roepers van het „Kruist Hem" van morgen zijn. Wie 'n Oran- jefeest wil vieren, ga zijn gang, maar dient dan ook voor het geld te zorgen. Het geld daarvoor mag niet uit de gemeentekas wor den genomen. Dit moest de menschen, die het feest willen, niet eens welgevallig zijn. Een belangrijk deel, dat het niet wil, wordt daar- door gedwongen, daaraan mede te betalen. Wanneer spr. een republikeinsch feest wilde organiseeren, dan zou het zijn eer te na ko- inen, daarvoor gelden van koningsgezinden te aanvaarden. Wanneer de Oranjeliefde zoo groot is als uit de berichten in de-bladen kan worden afgeleid, dan moest. men zelf het geld kunnen opbrengen. De werkeloozen moeten leven van een bedrag, dat tot honger leidt. Mag het bestaan, dat de overheid, die met de gelden voor de werkeloozen zoo zuinig is, 5000 voor dit feest geeft? Hoe men ook denkt over de groote waarde, de kleinere waarde of geen waarde van het 25-jarig re geeringsjubileum, om in deze benarde tijden gelden te geven uit de overheidskas voor een dergelijk feest, lijkt spr. ontoelaatbaar. De fractie zal dan ook tegen het voorstel stem- men. Mr. W. C. B o 8 m a n had ook niet met genoegen dit voorstel gelezen en het speet hem, aat het voorstel werd gedaan. Dat men het regeeringsjubileum van de Koningin wil herdenken, ligt voor de hand. Er zijn veel menschen, waaronder ook ik behoor, die over- tuigd zijn, dat het Koningschap in ons land, met onze historie is samengegroeid en voor dit land een groot geluk is geweest, grooter dan wanneer wij hadden de presidentskeuze. Ik ben blij, dat net zoo is. Maar het is heel wat anders, uit de openbare kas daarvoor gelden beschikbaar te stellen voor een Com missie van feestviering. Voor feestviering Is wel reden. Maar men moet dat dan ook uit eigen zak betalen. Met den heer De Boer ben ik het geheel eens, en wanneer het gold de verlichting van het stadhuis of den Waagto ren, dan zou ik met het voorstel kunnen rnee- gaan. Maar hier geldt het, het beschikbaar stellen van een som aan een Commissie om de burgerij te laten feestvieren en daarvoor zijn onze belastingpenningen niet aangewezen. Ik acht dit foutief. Wie feest wil vieren, moet dat zelf betalen. Spr. gelooft, dat de Ko ningin dit ook zelf niet wenscht Zij heeft den wenk gegeven om het feest in alien eenvoud te herdenken. Er kan wel feest worden ge- vierd zondfer die 5000. Spr. zal dan ook tegen stemmen. De heer Van den Bosch achtte net voor ons land een zegen, dat wij leven onder de regeering van het Koningschap. Persoonlijk verwacht spr. van een republi keinsche regeering niet dien zegen, die 6dm- migen zich voor«tellen. Wanneer wij hier ech ter een Republiek had-cten, dan zou spr. krachtens zijn principe, omdat hij in den President en de Koningin erkent het wettige gezag door de meerderheid van ons volk ge wild, ook voor een republikeinsch feest zijn. In een republiek als Frankrijk, spr. is daar- van overuigd, worden ook wel gelden gevo teerd voor het vieren van feesten, die het volk waardig acht, gevierd te worden. Aan den anderen kamt kan spr. zich voorstellen, dat men uit armoede zegt: „Wij kunnen het niet doen." Wanneer er geen geld is, houdt alles op. Wij hebben wel een somber beeld gehad van den financieelen toestand1 der gemeente, maar er was perspectief. Er is meer ingeko men dan wij hadden vermoed, het financieele bezwaar kan op dit oogenblik niet zoo groot zijn. De heer De Boer moet niet vergeten, dat een groot deel van de burgerij spontaan, uit liefde voor het Vorstenhuis zelf offers heeft gebracht; er zijn een massa menschen, die de liefde voor het Vorstenhuis gevoelen, maar niet kunnen geven. De Commissie wil in hoofdZaak kindervolksfeesten geven. Spr. ge looft, dat de menschen zich zullen verheugen, dat de gemeente aan de Commissie, die doet, wat anaers de gemeente zou doen, geld ver- schaft. Spr. en de zijnen zullen dan ook v66r het voorstel stemmen. De heer K e ij s p e r zou eveneens v66r stemmen. Spr. was overtuigd, dat de burgerij uit zichzelf reeds heel wat doet. Spr. wees op de versieringen en daarnaast werd bovendien ongeveer f 5000 bijeengebracht. Het feest wordt grootsch opgezet en zal voor een zeer belangrijk deel een kinderfeest zijn. Daar naast worden gelden beschikbaar gesteld voor optocbten en concerten. Aan het feit, dat de burgerij van alle zijden getoond heeft, wat te willen doen, ontleent spr. het recht, voor het voorstel te stemmen. Mr. Leesberg wees erop, dat men toe- vallig vandaag juist twee kwesties van subsi die had behandeld De subsidie voor de res- tauratie van de Groote Kerk passeerde zon der opmerkingen. Spr. vond dit volkomen juist Het gold een steenen monument van onze stad en alien zijn overtuigd, dat het een belang voor de gemeenschap is, dat het grootsche-gebouw bewaard blijft Het geldt een stuk cultureele waarde van ons volk. De viering van het regeeringsjubileum van de Koningin geldt ook een monument van het Nederlandlsche volk en spr. meent, dat men daarvoor wel degelljk gelden uit de openbare kas mag offeren. Met den heer Van den Bosch vindt spr. dit een zuiver democratische maatregel. De gemeente vult aan voor dege- nen, die niet kunnen geven en graag het feest meevieren. Van harte zal spr. v6or het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Thomsen wees erop, dat men bij de behandeling van het vermenigvuldi- gingscijfer niet wist, welke zaken zich zouden voordoen. Het ging bovendien om andere be- dragen. De heer De Boer kan zich .voorstel len, dat men gelden beschikbaar wilde stel len, wanneer ae gemeente zelf iets deed. Maakt dit nu verschil? De Commissie is een bijna semi-officieel lichaam. Aan het hoofd staat onze burgemeester. De heer Westerhof kan niet begrijpen, dat men het geld wil heb ben. Wanneer men echter moest wachten, tot alle burgers het eeqs zijn, dan zou het lang duren, eer er iets tot stand kwam. De heer Westerhof dient te bedenken, dat ook de open- bare Leeszalen niet alleen zijn gesticht en gesubsidieerd worden met de gelden van hen, die destijds voorstanders waren. Ook het geld van tegenstanders wordt daarvoor gebruikt en zoo gaat het allerwege. Het gezanschap bij den Paus wordt ook niet alleen betaald met het geld van voorstanders van dat ge- zantschap. De heer Westerhof wees erop, dat er hier veel gesproken moet worden om voor de arbeiders wat gedaan te krijgen. Er leven onder ons volk echter velerlei behoef- ten. Er bestaat behoefte om te voorzien in de stoffelijke nooden, maar er zijn ook andere behoeften. (Gelach.) Het is gebleken, dat er op het oogenblik bij ons volk behoefte bestaat, het jubileum- feest te vieren om vreugde en dankbaarheid te uiten voor het feit, dat de Koningin 25 jaar gestaan heeft aan het hoofd van den Staat. Dat die behoefte bestaat, hlijkt toch uit de wijze, waarop spontaan door alle lagen der bevolking op de lijsten wordt geteekend. Wil men sprekender bewijs hebben? Spr. meent, dat B. en W. volkomen gerechtigd zijn om't voorstel te doen, 5000 subsidie te geven en spr. zal dan ook van harte voor dit voorstel stemmen. De heer Westerhof merkte op, dat alleen de heer TThomsen zijn belangrijk argu ment „da-t men geen gelden van tegenstan ders hiervoor zou willen aanvaarden", had aangeroerd. De heer Thomsen noemdc de -openbare leeszalen. Spr. heeft geen behoefte, een debat over de openbare leeszaal te onitke- tenen. Het getuigde van den heer Thomsen echter van niet veel inzicht, daarover te pra- ten. De openbare leeszalen- zijn waarfijk openbaar. Zij sluiten niemand uit en geven boeken voor iedere geestesrichting en dit juist in tegenstelling met de R. K. leeszalen. Mr. Leesberg Het niet sulhsddieeiien vain R. K. leeszalen is reeds een overwonnen standpunt. De heer Westerhof: Het separatisme is al sterk doorgedrongen, maar diaardoor is hier nog geen sprake van een overwonnen standpunt. Het gezantsdiap bij! den Pans is een andere zaak. Men kan ook als niet-gc- loovige daaraan toch waarde hechteini met het oog op den enormen invloed van den Paus. Ook dit is dus geen argument. Wat de heer Van den Bosch zeide fypeert de zaak volkomen juist. Hijr zeide: „Het is voor kin deren van het voir' en de heer Keijsper on derschreef dat. Spr. zegt: „Het is voor wat de bourgeoisie gelieft te noemen: „het minde- re volk". De heeren Thomsen en ,*ur. Lees- oerg oni.-kannen dit De heer Westerhof vraagt de hee ren, oi zaj soms meedoen? DeV oorzitter: Natuurlijk. De heer Westerhof U doet alleen inee voor zooverre. Uw offkieele posi-tie U daartoe verpiltebi, maar aan het straaitfeest doen- U en Uw kinderen niet mee. DeVoorzitter -Van ganscher harte. De heer Westerhof Uw kinderen doen de volksspelen iniet mee. Maar ook indiien er kinderen bij zijn. uit den- Midden- stand, De heer K e ij s p e r interuppeertVan alle. De heer Westerhof: Ik orntken di en als het feest is, dan zullen wij- zien-, da de kinderen van de bourgeoisie niet aan d z.g. volksspelen deelnemen. Als officieel per soon is een burgerlijk Wethouder wel op ziji. post. De groote vriaag is echter: „Moet een feest, dat z.g. een spontaan feest is, geboren uit liefde voor het Oranjehuis, met geld van de overheid mogeilijk worden gemaakt?" Ik beweer van niet. Als wij feest hebben voor onze kinderen, dan vragen wij geen geld van de gemeenschap, ook niet daar waar er een roode overheid is. Wij1 vieren feest ui't eigen kas en willen daarvoor geen geld van -tegenstanders. Het argument, dat de Overheid1 moet geven voor hen, die niet kunnen betalen-, is niet juist. Oak de arbeider geeft gaarne zijtn bijdrage voor hetgeen zijn- liefde heeft. Dit leeren onze arfoeidersfeesten. De Wethouder, die nu het voorstel verdledigt, sprak destijds van een debacle van de ge meentekas. Waarom zegt de heer Van den Bosch, als het gaat over de -la-gere uitkeering aan de werkeloozen, niet, dat er w£l geld is? Uitkeeringen van 10 per week zijn een roe- pende schande. Spr. gelooft, als de Koningin z66 hoog staat, als die heeren aanmemen, en hij wil daartegen niets aanvoeren, dat't haar dan meer aangena-am moet zijn, de uitkee ringen voor de werkeloozen-te verhoogen- dan gelden voor een feest te geven. Wanneer men toch een daad wil doen, geeft dan de werke- loozen een extra-uitkeerimg. Men zou dat al moeten doen zonder een Konin-ginnefeest. De argumenteering van Mr. Leesberg en zijn vergelij'king met de Groote Kerk is er volko men naast. Mr. Leesberg vindt de cultureele waarde in den Godsdienst, die gegeven wordt. Maar voor spr. is de cultureele waar de, dat het volk leert liefhebben de werken onzer voorouders, die hun genie hebben neer- gelegd in het gebouw. Mr. Leesberg Voor mif ook. De heer Westerhof Het doet ntij1 genoegen, dat wiji het nu eens eens zijn, maar daardoor vervalt Uw argumentatie. De twee subsidien waren- geen gelifke dingen. Wil men een spontaan feest, aan moet men- het doen zonder overheidsigeld1. Het voorstel1 van- B. en W. om f 5000 be schikbaar te stellen, werd hierop aangeno men met 9 tegen 8 stemmen .TegenDe Soc.- Dem., de heer De Boer en Mr. W. C. Bos- man. VASTSTELLING le SUPPLETOIRE GE- MEENTE-BEGROOTING, DIENST 1922. Comform besloten. De vergadering werd hierop gesloten. In de geheime raadsvergadering werd in den breede het voorstel van B. en W. bespro- ken om het Rij ksopvoedingsgesticht van het Rijk aan te koopen voor f 151.600 De wethouders verdedigden dit voorstel, door te betoogeni, dat het gebouwencomplex gemakkelijk rendabel te maken was. Zij wil- den het politiebureau er onderbrengen, de barak voor besmettelijke ziekten beter inrich- ten, de noodwoningen handihaven en een school inrichten. De heer Westerhof voelde voor dit alles al heel weinig. Het leelijke gebouwencomplex was z. i. veel te duur en er was weinig van te maken. Bij slooping kon er slechts puin overbl-ijven. en de noodwoningen dienden v66r den winter te worden opgeheveu. Het eind van de besprekingen was, dat B. en W. in de openbare zitting de bijlage terug- aamen. Voorts werd o. m. besprobeu de grondiver- koop aan den Westerweg aan den heer de Heer Kloots te Bergen tern behoeve van den Voikswoningbouw. Mr. Leesberg betoogde de noodzake- liikheid van het nemen van een spoedige be- sl issing, vooral met het oog op de van het Rijk te verkrijgen bouwpremie, die spoedig wordt ingetrokken. De heer Westerhof was niet tegen het nemen van een spoedige beslissing, doch wees er op, dat een bouwpremie reeds op eeni aan- vrage kan worden yerkregen. Spr. legde er voorts den nadruk op, dat in die wij-k een speelplaats behouden moet blijven, zij- het dan op een andere plaats, en vond't noodzakelijik, dat er toezicht op den revolubebouw van dm heer dte Heer Kloots werd uiitgeoefend De huizen vliegen uit den grond Mr. Leesberg wees er op, dat die hui zen aan de Bouwverordening voldoen en ver- klaarde, overtuigd te zijn, dat het bouwtoe- zicht voldoende coniroleert. Het resultaat was, dat in de openbare zit ting met algemeene stemmen tot den voorge- stelden verkoop werd besloten. Over de voorgestelde schoolgeldverhooging voor de Normaalschool werd mede het noo- dige gezegd De sociaal-democraten stelden in het licht, hoe moeilijk het reeds voor vele ouders is hun kinderen gedurende den tijd dat zij: de Nor maalschool bezoeken te voeden en te kleeden. Zij z-agen in- het voorstel een belemmering voor onvermogende ouders onr hun- kinderen tot onderwijzer(es) op te leiden. Het resultaat van de besprekingen was, dat B. eti W. ook deze bijlage in openbare zitting tcrugnamen. De voorzitter bracht nog ini geheime zitting in behandeling het laatste punt der agenda: „belastingrecTames". Een en ander maakte, dat de Raad' ruim twee uur in geheime zitting bijeem was. De heer Westerhof protesteerde tegen deze wijze van doen en betoogde, dat het niiet aanging de pers als kwajongen te behandelen. Wij zijn het volkomen met den heer Wester hof eens dat het niet aangaat, om een uur na opening in comite te gaan en tal van punten te behandelen. x Wij kunnen ons indenkeni, dat het ffidens een raadszitting noodzakelijk is in comite te gaan, ai moet dit zooveel mogelijK aan het emfle van: een vergadering geschieden. Jfij begrijpen ook, dat men tevoren kan ver- onacrsteuen, dat een vergadering met geslo- len aeuren slechts kort zal duren en toch- in werKeJujkiieid een geruimen- tijd vorderL Wij begrijpen ecnter met, dat men, in zulk een geva-i dan ook nog in behandeling neemt puuten, die voor een besloten zitting op het einde van de agenda zijn geplaatst. Zoo iets mag o. i. zelfs een wethouder als de heer Thomsen, in zijn overigens prijzens- waarig streven door een agenda heen te ko- men, niet dioen. De heer Thomsen gelieve te bedenken, dat ook de vertegenwoordigers van de pers, even- als hij, de vergaderingen als vertegenwoordi gers van het publiek bijwonen en waarldjk iets beters hebben te doen dan een paar uur wachten Proriuuiaal nieuws uit k£nnemerland. De aanvoer van aardbeien zal deze week vriiwel afgeloopen zijn en de campagne heeft zich bepaald tot enkele dagen van matigen aanvoer. De teelt is een misiukking geweest en de enorme schade overtreft nog alles wat Kennemerland tot heden heeft meegemaakt Uok de prijs is slechts een paar dagen best en enkele aagen matig geweest, doch deze week is hij nog slecht, waaraan verschillende facto ren meewerkten, o. m. de lam gestagen bui- cenlandsche afnemer Duitschlmid en. verder nnge'and, die de „Amazone", het hoofdpro- duct van deze streek, niet trekt, zooals vorige jaren. De prijs, voor enkele dagen terug nog. 40 per 100 K.G., liep tot de helft terug, wat eveneens verldaarbaar is. De handel heeft niet veel aan de aardbeien, daar ze smakeloos zijh vn niet voor transport geschikt. De enorme hitte is oorzaak geweest. dat in enkele dagen alle doperwten gelijik plukbaar waren-, waardoor een sitagnatie in het werk is ontstaan, want ook de aardbeien, hoe gering ook, eischten werk. Het gevolg is geweest, dat de aanvoer van doppers deze week z66 groot s geweest, dat de fabrieken niet alles kondten verwerken en alleen de mooiste partijtjes kochten, want te dikke erwten zijn voor com- servceren on-geschikt. Gevolg was .ook hier en ma-tige prijs; de opbrengst heeft ook hier niet aan de verwachting voldaan en het fi nancieele resultaat is vfcr van 'schitterenid te noemen. Bin-nen korten tijd- zullen ook* de bessen volop aan de markt komen', waarvan de prijs en teelt vrij goed zijn. In groente is deze week reeds schaarschte ceweggt binnen- afzienbaren tijd zal er een groote behoefte aan groente ontstaan, daar alles gelijk geruimd1 moest worden. Een hooge priis zal zeker het gevolg zijn. Sla- en snijboonen worden alleen aamge- voerd uit de kassen en- zijn duur; het zal nog wel eenige weken duren voor de pluk van den kouden grond plaats heeft, als tenminste de sterke wind niet alles vernietigt. UIT HEILOO. De veehouder M., van den Westerweg, werd gistermidd-ag met paard en wagen aan- gereden door een auto. Hoe wel de eigenaar vap het rijuig nog de hand opstak om zacht rijaen te vragen werd hieraan geen gevolg gegeven en volgde een aanrijding welke van dien aard was dat het paard moest worden afgemaakt. De auto reed door, doch de- eigenaar is bekend. EGMOND AAN ZEE. (Juli.) Ondertrouwd-: Klaas Zwart en Eli sabeth Groen. Getrouwd Cornelis Sloot en Antje Sloot Albert Blok en Gerritje Zwart. Geboren Arie Leendert, z. van Leen- dert de Groot en Aaltje Stam. Overleden Cornells, z. van Kos Zwart en Guurtje Visser, 5 weken. Kunst en Wetenscliappe'n LAATSTE! QO-ROE LBESPE-LING Onverwachts is er a-an de wekelij-ksohe or- gelbespeMnigen van dien heer J-an Zwart een einde gekomen- dioord'at er li Aug. a s. met cfe restauraitie der Giroote Kerk za-T worden be- gonnen. t Is dius gisteravondi de laatste or- gellbespeling geweest. Vier jaar achtereen heeft dte heer Zwiart gedurende de zomer- maandeni -aan. velen, Alkma,arders en in d'e omigevkg wonenden, ook aan weemdlelingeii, die in die maanden hier eenigen tijd vertoef- den, een uur van stil genieten bereid, want of men hem boorde to de Duitsdhe kliassieken of in Fransche muiziek, of in modern, werir, als van 'Karg^Eliert, Of dat hij1 improviseerde over fcoraalmelodlien -altij-d, enr altijd weer was daar een founstenaar aan- het.woord, die van het beste gaf wat to hem- leefde. Gisteravond is 't dus 'n afscheid geweest, miaar we vertrouwen van geen afscheid voor goed. Wanneer na veofloop van eenige jaren ale restaura-tie der keilk volitooid zal zijh, ven wachten wij hem hier weer terug en tot dien tijidl zal hetgeen de heer Zwiart hier gedaan heeft -bij1 velen zijtaier toehoorder® in dankbare i herinnering blijven vootrtleven. -Ouilmian-t was de compon-ist van wien de heer Z. het meest speelde, dan volgen Back, I Mendelssohn, Widoir, Handel, Frandk, Du- bois en vele anderen. Ook improviseerde hij j nog aili eens en steedis hoordle men dan een I frisdh, mooi kltokend muzieksfuk. Gister- j avond deed hijl dat en het koraal-naspell over Gez. 4 o.a. was weer een bewijs van wiaf hij op dit -gebiedl presteert. A.K. 433ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 26 Juli. lste klasse 4de lijst. Prijzen van J 20. 246 300 1084 1577 1689 1867 2253 2562 2672 2720 2724 3545 3966 4252 4323 4376 4533 4587 4816 5344 5439 5891 7094 7127 7390 7712 7959 7970 8139 8457 8936 9255 9276 9291 9603 9672 9779 10241 10400 11227 11380 11481 11531 11664 11900 12199 12640 13110 13135 13400 13437 13599 14119 14256 14763 15371 15446 15559 15843 16097 16129 16293 16310 16323 16378 16529 16778 16929 17094 17440 17669 17671 17798 17878 17914 18272 18377 18431 18700 18751 19165 19643 20351* 20714 20823 20824 21118 21400 21472 21584 21612 21755 22439 22445 22586 22603 22733 22940 le klasse, 3e lijst: No. 462 moet zijn 452.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6