DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. {L DAM Go. No. 177 Honderd yQf en twintigste Jaargang. 1923 MAANDAG Drrecteur: O. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. A0EMA. SO JTJLI Eerste bias adres voor repa- reeren, verburen eo stallen van Aatomoblelen. Dit nummer bestaat uit 2 Waden Abonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. AAN DE ABONNe'S. Zij, die gedurende hun vacantie-tijd onze Couraat wenschen te blijven ontvan- gen, gelieven daarvan minstena 2 dagen van te voren kennis te geven aan onze ad- ministratie (Tel. No. 3.) Bnltenland. DE ANT I-FASCISTENDAG IN DUITSCHLANDl De als een anti-fascistendag aangekondigde dag van gisteren, waarop de comitnunisten hunne demons tratieve vergaderingen zouden houdeu is, voor zoover tot op dit oogenblck bekend, in geheel Duitschland kalm verloo- peu. 1 rouwens, het was te verwachten, dat de communisten niet zouden bereiken wat zij zich eigenlijk hadden voargesteldhet ontke- tenen van een revolutie. Daartoe was reeds te vcr van tevoren gewag gemaakt van de plan- nen voor de betoogingen, zoodat de openbare macht op alles was voorbereid en hare maat- regden had genomen. Tot deze behoorde in de ecrste plaats een verbod van demonstree- ren, gelijJc wij verleden week reeds meedeel- den. Daaraan voomamdijk is het rustige ver- loop van den dag van gisteren te danken, al hebben niet ovcral de communisten de ver- bodsbepaling stipt opgevolgd. Te Danzig verzameiden zich aan den rand van de stad eenige groepen communisten, meest jeugdige personal, die op last van de politie spoedig uiteen gingen. Te Brcslau werden de vergaderingen in za- lfcn gclioudeu en de afloop was zeer kalm. l'e Hamburg ging ook de dag rustig voor- biji; voor heden verwacht men daar nieuwe demons traties. Tc Leipzig hadden openluchit-vergadeiingen plaats onder leiding van de communiatiische Arbeiterwehr. Het vergaderterrein was door communistische ordebewaarders afgezet en slechts toegankelijk tegen een entreebewijs, dat Mk. 200 kostte. Er kwam circa 15000 meuschen bijcen. Bij het einde der meeting vomide men een optocht, die onder geleidc van de „Arbeiterwehr" zeer rustig door de straten trok In dezen optocht steld'en zich ook de communistische Hundertschaften op. Ook in het Ruhrgcbied is alles vrij kalm ge- bleven. In Keulen, waar ook alle vergaderingen en demonstraties verboden waren, vaardigden de soc.-dem. Zaterdag een dringenden oproep tot de wcrklieden uit, geen gehoor te geven aan communistische opruilngen, om onlusten te verwekken, door niet te gehoorzamen aan de orders van den politiepresident en de Brit- 6che overheden. Ondanks het verbod1 bewoog zich gister een groot aantal communisten in klcine groepen van de voorsteden naar het centrum der stad, waama zij: zich verzamei den in de Hohenstrasse, dbch uiteengingen bij de komst der poltie. Drie personen werden gearresteerd, omdat zij in bezit wiaren van ontplofbare stoffen; drie oentenaars dynamiet werden in hunme woningen gevondenmen gelooft, dat deze stoffen gestolen zijn van een fabrick bij Schlebusch. De soc.-dem. Rheinische Ztg. vemeemt, dat de ecrstvolgende dagen nog meer arrestaties in verband1 hienmede verwacht kunnen wor- den, waarondcr, naar het blad zegt, nationa- listen en studenten der universiMt. Te Essen verboden de Fransdien alle dh- monstraties, vooral den tocht naar Bodmun, waar de communisten besloteni hebben hunme volgers uit het geheele Ruhrgebied te concen- trcercn. De nieuwe „blauwe" politie van Esr sai, Oberhausen en Muhlheim, wier oprich- ting door de Franschen was goedgekeurd, zou, naar de laatsten verwachttcn, het com munistische plan verijdelen, en de Fransche plaatselijke overheden ontvingen de instructie, toe te zien, dat ziji dit deden. Een communis- tisch blad echter spoorde zijne lezers Vrijdag aan, zich niet te laten afschrikken en aan den voorgenomen tocht deel te nemen. De commu nisten van't industrieele gebied van Elberfeld en Hagen hadden de aanzegging gekregen, zich te concentreeren te Hagen en toen de Duitsche politie den tocht verbood, kwamen hunne leidfers tot de ontdekking, dat gister een opwindende voetbalwedstrijd gespeeld zou worden en zij spoorden alle communisten aan, dien te bezoeken, er bijvoegende: „de politie kan ons niet verhinderen, belang te stdlen in sport. Uit Elberfeld werd gisterenavond bericht, dat geene onlusten voorvielen. In de hoofdstad des rijks werden natuurlijk ook vergaderingen gehouden. Na het uiteen- gaan vormden zich grootere of kleinere op- tochten, welke onderweg soms wel even m botsing met voorbijgangers kwamen, maar foch gemakkelijik door de politie werden ont- bonden. Alleen in het Noorden der stad vormde zich een iets grootere stoet, naar schatting uit ongeveer 7000 personen bestaan- de, die weigerden aan't bevel van de politie, °m; uiteen te gaan, te voldoen1. Even (freigde er iets) Toen, plotseling, vid er een schot. Men weet nog niet, door wien het gelost werd. Nog enkele oogenblikken en de menigte was verspreid en de straat leeg, zonder dat tot bloedVergieten was gekomen. Een tweede, emstiger incident wordt uit Neuruppin, niet ver van Potsdam, gemdd. Dit geval staat echter niet in direct verband met de demonstraties van gister. Reeds Vrijdag was er onrust over de duurte en schaarschte van levensmiddelen, welke Mdde tot het glaatselijk lunderen van enkele winkels. Zaterdag her- alden zich de baldadigheden en de politie moest assistentie vragen uit Potsdam, welke weldra ter plaatse was. Dea avonds ging de opgewonden menschenxnassa er toe over een hotel te bestormen en even later haalden eeni ge personen een handelaar in koffie en diens vrouw uit hun woning. Op enkele plaatsen ontstonden schermutselingen en de politie moest ten slotte van de vuurwapenen gebruik maken, met het gevolg, dat er 2 personen ge- dood en- 7 gewond werden. Gister was't te Neuruppin: rustig). De poli- tieversterking bleef voorloopig nog, ten einde tegen herhalmgen te waken. Te Bremen zijn verscheidene leiders van de jke communistische partij wegens earresteerd. Het is overigens rustig in stad en omgeving. DE L'EVE N.SM I DDE LENNOOD I N DUITSOHIL AND. De Duitsche Rijkskanselier, dir. Cuno, heeft den leiders der landlbouw-organisatiea dlen eisCh gesteld, voor voldoenden aanvoer van aardappelen te zorgen. Bovendien zul- len de RijlksJcanselier en de 'Rijksminister van levensmkkelenvoorziiiening dezer dagen met de Leiders der agrariers confereeren over op- heffing van de moeUijikheden, welke zich' bij die levensmidddenvoorziening: hebben voor- gedlaan. i OOMIP'LOT TEGEN HARDIiNG ONT. DEKT. Dit Louden wordt gemeld, dat voTgens een telegram uit Chicago de chef van den gehei- men dienst bdil het departement van Justitie verklaard heeft, dat er een oomjplot was op touiw gezet met het doel, president (Harding tijdens zijta reis in Alaska en. West-Canada te vermoorden. Twee 'Riussische anarchisten, die nauwikeurig worden bewaakt, zouden door een geheune organisiatie zijn aangewe- zm, die misdlaad te volivoeren. iEEN VEROOROEELING VAN HET SOCIALISME. Baldwin, de Engelsche premier, heeft he den te Edingburgh het woord gevoerd over den strijd tusschen het socialisme en indivi- diualisme. -Hij gaf als zijn overtu-iging te kennens, dat het Vereenigd Konihkrijk een eensgezind Eont zal vormen tegen een sociar listische poldfciek, welke naar hij verklaar- de leidt tot een verzwakking en ontbin- diing van een volk. iDe mees-te aanhangers vindt het sodalis- nte onder hen, op wie het leven het hardst drukt. Het socialisme is populate geworden door de wijze, waarop de staat in oorlogstijd het toezich-t had over een aantal industrieen. Do'ch de arheid tijdens den oorlog heef t zulke hooge kosten medegebradht, dat onze kleinkinderen nog lang zullen moeten beta- lea voor de hooge loonen en winsten, die toen werden verkregen. Dit kan eenmaal ge- beuren, doch wanneer permanent zulke loo nen worden' betaald, zou het het bankroet van het land beteekenen. De industriede ontwikkeling moet geleide- lijk geschieden. Indien- ze te snel gaat, zal de economische machine defect raken en blij ven' stilstaan. YPEREN NA DEN OORUOG. In de „Daily Mail" geeft de vertegen- woordiger van dit blad, Richard' Gapell, zijn indrukken weer van zijn bezoek aan Yperen. „Mijn eerste bezoek aan Yperen", zoo be- gint hij zijn verhaal, „vond plaats in Octo ber 1915. En nadien had ik elf maanden lang het voorrecht, Yperen en de omstreken daarvan, nauwikeurig in oogenschouw te ne men. Mijia aardig gelegen woning ziet uit op de poort van Meenen. Men hoort daar vriendelijk-landelijke geluiden: een slaande klok, kakelende hoenders, kinderstemmen en het geraitel van de gemoeddij'k-langzame landelijke verkeersmiddelen. Op de bolwerken genieten vrijende paartjes van de avondsdiemering, waarin de roode da- ken van de huizen scherp uitkomen. Op de brug staat een ijskarretje. Natuurlijk. Miaar iets in rnijn denk-machi- ne moet „gesmeerd" worden want ik ben niet in staat, thans reedls 'het oude en het nieuwe uit elkaar te houden. Goedkoope automobie- len fcomen vroolijk hotsend van Meenen of rij'den door de poort, op weg naar Passchen- daele en Roessdlaere. Bij het vallen van de sdhemering worden de electrische straatlantaam ontstoken langs den Meemer-straafweg. Alles is als gewoon- lijk, in een zalig „vergeten" van het verleden. Wat mij betreft, ik vod me als een Pharao uit JozeFs tijd, die in het moderne Cairo komt: vol eerbied', vol bewondering en als het ware verwaid. iHet voorrecht. dat ik thans geniet is uiterst twijfelacntigzooiets als het voor recht van een1 geest, om de streek, waar hij bij zijn leven gewoond heeft, weer te zien. Pharao's geest zou ten minste nog de pyra- miiden van vroeger herkennen. Doch hier, in deze streek is sedert 1917 alles veranderd1, en met groote modte herkieni ik niets anders dan de omstreken van heht landschap. Al is het niet vreemd, (tot die huizen weer opgetrokken zijn en het land weer bebouwd wordt, toch wekt de sndheid, waarmede dit alles gesdiied 'is, verwonderi'ng. Wat echter bovenimate bevreemdend werkt, is, dat die wegen en die lage heuvden thans reeds hun vroegere tragisdie wedervaardigheden te boven zijn gekomen en zichh weer hebben1 met feestelijkheden gepaard. Behalve ver- hersteld. Men zou zoo zeggen, dat deze streek steeds den itreurigen aanbldk van strijd en bedreiging moest behouden, zoodat zelfs de kinderen slechts vol erast en in de donkerste hoekjes zouden durven spelen en de ergste pretmakers nog slechts bitter zou den kunnen lachen. Doch niets hiervan: aPes is levendig en bezield van het verlangen omi te vergeten. Zella „Hell-iFire-Comer" heeft zijn naam verloren, behalve in de herinnenng van spook-aditige wandclaars. De vredie heeft even snel zijtru invlood doen gelden als de oorlog. Zoo nu en dian komien fcleine tnoepjes Britsche toeristen een bezoek brengen aan deze streken, ten einde zich een- denkbeeld te geven van .jhoe het in den oorlog geweest is." Doch de bewonderenswaardige geduldi- ge ijver van de Vlamingcn, waarmede zij steeds hun door de oorlogen van andere vol- keren verwoeste gronden, weer herstellen, heeft alle kenteekenen uitgewischt. Inder- daad, een bezoek aan Yperen zal den mieuwsgierigen bezoekera geen denkbeeld van de verwoestingen van den oorlog geven I" EEN KONING ALS MlAOHINIST. 'De Prins van Wales heeft reeds zijn navol- ger gevonden. Aangdxokken door net suc- ces, hetwelk den populaiien prins van Wales op zijn reis door Canada is te beuit geval- len, heeft de Bulgaarsche koning onlangs bij het inwdjden van den nieuwen spoonveg Hasikowo-Rakowski de taak van den machi nist overgenomen en toen verlieden week Zon- dag het traject Alexandrowo-Widdiin voor het verkeer werd opengesteld, besteeg koning Boris opnieuw de locomotief. Nu naar gebdatt" "ijkh schillende ileden van het Hof en een aantal spoorweg-autoriteiten, zijn bij zulk een ge- legenheid ook altijd verscheidene ministers en polititi aanwezig. Dit is niet te verwonde- ren, want bij het aanleggen van spoorlijmen in Bulgarije doen zich bijzomder vele en vaak onoverkomelijk schijtnende moeilijkheden voor Aan deze spoorlijn, welke Sofia met de Do- nau-haven Widdin in dteecte verbinding brengt, heef't mez niet minder dan, 15 jaren gewerkt. Drie oorlogen vertraagden de werkzaamheden en voortdurende stakingen van de een of andere groep arbeiders be- spoedigden evenmin de vdtooding van deze belangrijke spoorlijn. G)EHE!IMIZIlN!NI(GE BEZOEKER'S. IVolgens den Antwopsdhen correspondent van de Daily MialF is in Belgie vedi verwon- dierimg verwekt door vertrouwelijlke inlidhitin- gen betreffende toenememde aotiviteit van verschillendle agenten van den1 ex-kroonprins op zijn kleine Hollanefoche eil;and Wieringen en van den ex-keizer te Doom. Oediurende de laatste maand zoudfen er versdieddene van die bezodoers te Doom ge weest zijn, „niet aMeen! voor hun gezond- heid." Ptrins Eitd Fdedrich, de tweede zoon van den. ex-teizer, van wien beweerd wordt dat hiji in nauiwe relatie staat met die Prui- sisohe jooikens, was er in het begin1 dezer maand. Dr. Htelifferich, een van de meest bekende Pan-Germanisten vertoefdle eveneens in deze maand te Dootrn. Voorts 2xm Sitinnes tot de ,,geheimzinnige bezoelkers" behooren. Het verkeer tusschen Doom, en Wieringen is zeer intensief enl het is volgens genoem- den correspondlent een publiek gdheim.: dat die ex-wroonprins graag naar Duitsch:- land zou feruglkeeren en' dat hijl zelfs pTan- nen koestert voor een ontvlucMng. Hierbijl teekent de Telg. aan, dat de ex- kroonprins niet behioeft te onMuchten", daar een toennisgeviln'g aan die regeering dat hij ons land wensoht te verlaten, voor hem voldoende is voor een Ongefaindeid' vertrek Van zijn correspondent te Doom vemeemt het „U. 'D.", dat inderdaad de bezoeken aan aan dlen ex-keizer dlen' laatsten tijd veelvuldi- ger waren dan vbotrheen. Dr. Helfferidi is in het begin- van deze maand op Hiuize Doom geweest, terwijl pins Eiitel Flriedlrichi naar bekend iis m Zandvoort vertoeft. Van Stinnfes' bezoeken aan Doom weet het blad niets iaf. HET PROCES-VON PUTTKAMMER. In het voor het Volksgericht te Munches gevoerde proces tegen den soc.-dem. journa list Frank von Puttkammer, die beschuldigd1 wordt den intusschen vermoorden student Bauer tot een moord op Scheidemann te heb ben aangezet, werd tegen bekl. acht maanden gevangenisstraf geeischt. Het vonnis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken preventieve hechtenis en 500.000 mark boete. Von Puttkammer, die als correspondent van de „Vorwarts" te Munchen werkzaam was, werd beschuldigd van het volgende: Hij was onder een valschen naam lid geworden van een nat.-soc. organisatie. De tot dien bond behoorende student Bauer deelde hem zijn plan mede om Scheidemann te vermoor den. Puttkammer had zich schijnbaar daar- voor geinteresseerd en had Bauer zelfs in zeker opzicht ondersteuning, een revolver, reisgeld en een schuilplaats aangeboden. Hi] had hem uitdrukkelijk toegestaan zijn porte- feuille en kleeren bij hem achter te laten. Dit alles moest bij Bauer den indruk wekken hetgeen Puttkammer ook wenschte dat de ze zijn plan zooveel mogelijk zou steunen en wenschte, dat hij den aanslag pleegde. Het O. M. beschouwt dit als het provocee- ren van moord. Von Puttkammer bevindt zich op het blik in preventieve hechtenis wegens een ten laste gelegd misdrijf tegen de zeden. Uit de motiveering van het vonnis blijkL dat Puttkammer, om zich van den student zoo lang mogelijk als bron van inlidi'tingen te bed'ienen, de dingem op de spits heeft ge- dreven en daardoor het leven van Scheide mann werkelijk in gevaar heeft gebradit Evenals hij heeft oo die staatscommissaris voor de openbare orde te Berlijm, ofschoon hij door Puttkammer met den voorgenomen aanslag op de faoogte was gebracht, nagela- ten de politie te Mtodien en Augsburg, waar Scheidemann zich in den kritieken tijd be- vond, in te laten. EEN MAM'MOETH, OPGEGRiAVEN In den turn van1 een landhuis te Gedl'ing in het Engelsche graafschap N^tinghams- htee is dezer dagen het geraamte van een mammoeth gevonden. IDe plaats, waar dit landhuis staat, hieeft, zooals een nader on derzoek aan het licht heeft gebracht, vroeger deell uitgemaalkt van het Shmvood-woud, waarvan nog altijd een gedeelte bestaat. Zooals bekend, was de mammoeth' een In het diluiviafe tijaperk, hetwelk onmiddellijk aan het tegenwoordige voorafging, veelvul- dlig voorlkomende soort olifant. In weerwil van uitwendige gdijkenis, kan de mammoeth echter geenszins als de voorvader van den tegenwoordigem olifant gelden, daar hij 4 teenen had veel1 grooter was en een kop be- zat, die 56n kwiart gedleelte van die teogte van het llchaam besloeg, terwijl bovendien de oor- schelpen bijzonder klein waren. De slagtan- dien waren tot 7 Meter lang, meer dan 30 e. M. in dborsincde en hadden een gewteht van ongeveer 80 K.G. Het lich-aam van het beest was bedekt met donkerbruine haren. Het voeddle zich met planten. Naar alle waarschijmlijkheid hebben deze dleren in hetzelfde tijdvak alls de holen- mensch gdeefd. iLaastgenoemde bezat ruwe steenen wapens en heeft dus wellicht den mammoeth uitgeroeid. De enorme beenderen van het ter Notting hamshire 'gevonden exemplaar zijn in uitste- fcende conditie evenals het gebit, hetwelk uit vierentwintig tanden bestaat, welke zeer vast en diep in een toaak zitten en welker kronen ongeveer 3% c.M;. breed zdjh. Professor Canr van de universiteit te Not tingham stelt groot belang in deze vondst en zal1 vermoedelijlk binnenlkort een voordraeht hiouden over hetgeen tot dusver over dit dier bekend was en over de nieuwe ontdekkingen, waartoe de vondst hem in staat heeft gesteld WEEK EEN WONDEiROOKTEiR Na Otto-Otto, en Albert-Albert verschijnt I thians een nieuiw wonder aan den horizon, in den persoon van dbn Amerilkaan Charles Munter te Parijs. Mtunter is een man van midldelbare lengte en1 een niet onverdienste- lijlke corpulentie, welike zij! vest sirak spant. Door zijns childpad gerandle brilteglazen schitteren' een paarz warte oogen. Hdjt lijlkt in niets op dlen modemen kwakzalVer. Hiji vertoeft thians sinds eenige dagen te Parijs en een versiaggever van de Matin" is hem eens bij) zijn werk gaan bezoeken. Tegelijlk met hern trad een oude man bin- nen, steunen'de op een stok, het rechterbeen krom getrokken, en met verawakte hand-en. Deze oude heeft needs alle ervaren genees- heeren van de werdd tusschen New-York en Berlijln genaadlpleegd, zonder dat iemand hem 'kon genezen. Munter doet Item plaats nemen- hij! legt zijn eene hand tegen het voonhoofd van den zieke en die andere in den nek, en blaast hem zachtjes iin die oogen. Niu eens 'heft hij het hoofd! van den patient op, of beweegt dit li- chiaamsdeel' naar links of naar rechts, waar- biji de gewrichten van den patient kraken en zijtal aderem opzwellen. Bij! tijdlen kmijpt hij den zieke in die vinger® of in de knie, terwijl hijlhem verzoek diep adlem te hialen. 1 Deze bewerkmg duurt twintig miinuten. Eln de man:, die nooit een oog dicht kon dloen, daar hijl zijh been niet kon uitstrekken, die niet schirijven kon, daar zijn verzwakte hand dienst wrigerde, deze man opent thans zijn faiandlen en strekt zijn been rechtuit. ZQtt vroegere gebogen houding is verdwenen en j 'hijl staat rechtopj zijln gdaat, tot nu toe steeds' bloedeloos, heeft een bids gekregen en ziet er verievendigd uit. Kijfct ul eens naar zijin halls zegt Mun ter i pnecies de hals van een kdna. Ik fcijk al'tijd het eerste naar den h'als. Daarna is de beurt aan een dame, die aan doofiheid lijdt. IDe „wonderdokter" legt zijh hand op haar oogen, vat haar linkerarm en dezen gebru-ifcende alls „geleidraad" zegt hij Hoe neet u, dame? En het prompte ant- woord liuidt: Betty. De geheele opera- tie jiuurde niet langer dan zes seoonden. mdjo vraag zegt de zoo juist genezen Hfe fet is wonderbaarlijk, maar benieuwd of het een duuraame gene- zing is. Doch' dbkter Mtunter, die zijh amtwoord gehoord heeft, zeide daarop: Wat u in uw kniefen en uw handen badt heb ik weggenomen, zooals de wind die donkere wolken van den heme! verjaagt. Daarna gaf dbkter Munter een overzicht van- zijn mrthode: Zoowel voor ials na het eten warm water dirihken. V66ral diep adern halen. De ademhaling is de ware genezing. Alle pdjhm, die wij! hebben zetelen in de her- GARAGE SOHARLQO. Tolef. 490. ATiKlffA AH. senen en het is dan ook vamdaar uit dat men ze vcrwrijven moet Er is nog geen enkele patient geweest, die D or mdj niet werd gene zen. Als de koning van Span je het verlangt, zal ik zijn zoon' genezen. Gemeng-C nieims POGING TOT INBRAAK Gisternacht omstreeks half vier werd door een agent die de ronde deed', op den Tegek schenweg te Venlo, het gerinkel van een ruit waargenomen. De agent zal nog juist dat iemand een ruit had Lngedrukt in de tricot- fab riek aan de Hendrikxstraat aldaar. De on- bekende, onraad bemerkende, sloeg op de vlucht, waarop de agent een schot loste en hem wilde achtervolgen. Hij liep echter in een prikkeldraad'omheining en verwondde zich d'eerlijk aan armen, hoofd en beenen. Hier- door begunstigd, vergrootte de inbreker zijn voorsprong en vluchtte in de richting van Te- gelen. Naderhand Is op de bewuste plaats een rij- wiel, gemerkt „Cito", een pet en een met bloed bevlekte rechterhandschoen gevonden, ver- moedelijk door den inbreker in den steek ge- laten en waarschijnlijk is hij getroffen door het schot van den agent De politie stelt een nader onderzoek in. Bij de marechaussee te Venlo is volgens de Crt. aangegeven dat ook te Tegelen gister nacht pogingen tot inbraak zijn geconsta- teerd. O. a. werden bij de steenfabriek der fir- ma CanoijHerfkens, het caf6 „de drie Kro-. nen" en bij de machinefabriek Mulders al daar, pogingen tot inbraak gedaan. Overal dezelfde tactiek als te Venlo: indrukken' van ruiten, enz. Bij de steenfabriek Canoij^Herf kens werd het geheele kantoor onderstboven gehaald. Bij deze inbraken was de inbreker niet bij zonder gelukkig Slechts een rijwiel werd door hem medegenomen, hetgeen hetzelfde rijwiel is, dat bij; de inbraak in de Hendrikx straat door de politie in beslag werd' geno men. Het vermoeden bestaat dat de inbreker eenst gepoogd heeft te Tegeten zijn slag te slaan en daarna te Venlo. Eenige honderdeu meters van- de plaats van de inbraak te Venlo, is door den inspocteur van politie een plek ontdekt, d'oordrenkt van bloed. Gistennorgen zou iemand, wiens sig- na'lement overeenstemde met het door den be- trokken agent opgegevene, door een brooder van het klooster „Eulingsheide" te Tegelen zijn gezien met verbonden arm Daar dit klooster nabii de grens is gelegen, is het mo gelijk dat de inbreker daar voorloopig zijn bi- vak heeft opgesiagen. Gistenniddag is die re cherche, benevens de opperwachtmeester der marechaussee er op uitgetogen, om van uit Kalden'kirchen (D.) in de richting dler Hol- landsche grens het terrein te onderzoeken-, j zoodoende trachtende den inbreker te arres- j teeren. die volgens aller meening door het I schot van den agent is getroffen. HET JUBILEUM VAN MEVR. DE BOER- VAN RI'JK. Op dien- Linmaeusparkw. te A'diam, de stille straat, waar mevr. de Boer-Van Rijk nu al zooveel jaren woout, werd ons door Frits Bouwmieester, die in 'n deputatiie der Tooneel- kunstenaars-Vereeniging de jubilaresse zoo juist was wezen complimenteeren, den weg gewezen. „U moet zeker bij mevrouw De Boer zijn?", schrijft de Cut. En inderdiaad, wie, die in eenige oonnectie staat tot de kunst, hetzij dan met een groote of kledne ini'tiaal, zou op dezen dag de levenslustige zeventigjarige niet even de hand hebben wil- len drukken Te midden van een keur van bloemen, in een geroezemoes van vele stemmen en een ge- stadig va et vient van de meest heterogene bezoekers, troande in stemmig zwart, waar op twee donker-roode rozen bloeide, naast haar „zusje" Helena, de jubilaresse. Jeug- dlger dan ooit, en met den vastberaden trek om den sterken mond het overstelpend hul- de-betoon van dezen feestdag met de roo- dlige kalmte te dragen. Vindt u dat niet schitterend ?"-waren haar eerste wooxden nadat we haar de hand had den gedrukt, en ze wees op den schoorsteen- mantel, waar, tusschen een bloemstuk van orchideeen en een van gele rozen, een su- blieme bronzen plaquette met haar beeltenis hing, prive-geschenk van de firma Begeer, door wie de gedenkpenningen worden gesla- gen. lets verder bewonderden we een teeke- uing van haar door Jordaan en een door mevr. v. Doesburg. Dan volgden de bloem- stukken, z66veel, ondanks den Zondag waar op de meeste bloemisten niet bezorgen, en ondanks het fetit, dat het pas half tiem was, dat de beide kameris en de seme ze maar nauwelijlks konden bevatten. Er kwamien er van-: Cor. Ruys, prof. M. W. F. Tneub, A. v. d. Horst, M. J. Polenaar, de N. T. K. V. en- die „SchakeF' (die tevens een deputatie AL1MAARSCHE C0DRAN1

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1