a R.K. Scholenbouw ts Egtnond-Binnen. Voor do hnlsvrouw. (JEVQNDE'N VOQRWEIRiPElN. Aauwezig aan bet bureau vani politie, Lan- gestraat en ald'aar die bevragen op alle werifldlagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gendie voorwerpen als gevonden gedeponeexd op 27, 28 en 29 Juli 1923: Portemomuaie met inhoud; band van een mantel, wollenmuts en een tooralea beuisje. Aanwezig en te bevragen ibdji de navolgen- de ingezetenen, onderataande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 27, 28, 29 Ju li 1923: Etui met potlooden, Leo Biuis, Schouten- straat no. 15; alpacca beursje met inh^'-a Stadegaard. Tuinstraat no. '50; patent moer en een stuk van een kastje, Wed. Akkerman, Raaksje no. 14; rozenkrans A. Muller, Baan- pad no. 22, nummerplaat O. 22932 J. de Groot, Liefdel. no. 7ekster duif (jong) A. Mantel, Rochd. no. 36portemonnaie met in houd, P. van Reijea, Emmiastraat no. 13; portemonnaie J. PI as, Payglop; portemon- ■MBtf H. J. Pannekeet, schadiestraat no. rozenikrana, J. IB. Jan- TesscheL naie met inihoud, scbadiestraat no. u. j— sen, van dier Woudestraat no. 25; kussen duozitting en 2 gummipiipen, G. Pauw, Wa- termolenaar te Oudorp; heeren paraplu, P. Wennekes, Lu ttiik-Oudorp, no. klein hood ie, Wed. 'Duyff, Tuinstraat no. 28; zilveren beursje met mhoujd, R. van Weeri; Oude- gracht no. 131. Wanneer men weder in bet bezit is van het varlloren voorwerp, wordt men verzocbt biier- vani kennis te geven aan bet Bureau van po litie 1 badden afgevaandigd), „Oom Jan" (v. Zut- pben), A. B. Kleerekoper, mevr. de wed. AT bert Ilahn, Tilly Lus en nog zeer, zeer vde van intieme vrienden en betenden. Dan de telegrammen... Bij bosjes van vijf en tien kwamen ze binnen en we badden, on- der voorliebting van den schoonzoon der ju- bilaresse, den beer H. de Vries, en haar cbar- mante kleindocbter Esther-Hanna, die met jeugdig entrain de honneurs waamam, otnze keus tot de volgende te bepalen: Herman Heijermans, de directie van -Het Vollk", Her man Robbers, v. Eysden-Vink, Cbrispijn, Tar- taud, Else Maubs, Mien Stemheim, Frits Lapidoth, Jam Muscb, Tartaud, Co v. Dijk, Ezerman, Card Rjjken, Stine v. d. Gaag, Cor v. d. Lugt-Melsert, Louis de Vries. Als een typisch voorbeeld van den geest van hu'iselijkbeid, die in de woning van onze groote actrische heerscht, vermelden we inog het feit, dat de jubilaresse als verjaarsge- scbenk slechis een... melkkoker en een tan- denborstel had gewenscht. ,,Dan ben ik al lang tevreden", bad ze gezegd. Ze werden haar gesdhanken, door haar kldnkinderen, de koker vol roode rozen en vergezeld van het volgende gedicht: Een tandenborstel en koker voor koeien-wijn, Van Esther-Hanna en Uw robbedoes Maitijn. Van, de bezoekers. die eiaterimiddag de plimenteeren naar aanleiding van het feit, dat ze nu reeds jaren lang de armenscho- len in de omgeving van haar woning van de traditioneele St. Nicolaas-verrassingen voorziet. Dat de hulde, die haar op dezen zeventig- sten verjaardag wordt gebradit, niet tot het binnenland beperkt blijft, blijke hieruit, dat onlangs een twaalftal foto's van haar voor Amerika werd gemaakt, waar binnenkort „Eva Bonheur" zal worden opgevoerd!, en dat verschillende Engelsche blade® om een communique verzochten. PROF. Mr. Dr. A. A. H. STRUYCKEN. f Naar aanleiding van het overlijden van prof. mr. dr. A. A. H. Struycken waarvan wij Zaterdag melding maakten, schrijft een rsoonlijk vriend van den overledene over uycken als staatkundig journalist aan het Hbld.: In den zomer van 1912 maakte ik kennis met den heer Struycken; in zijn vriendelijke woning te Zeist werd de zaak beklonken: Struycken zou staatkundig medewerker wor den van het katholieke weekblad „Van wizen Tijd". Later zeide hij me wel eens, zdf ver- rast te zijn geweest dat hij zich daartoe had late® overhalen, maar spijt heeft hij er nooit van gehad; zelfs besefte hij; de mogelijkheid, dat zijn arbeid aan het tijdschrift misschien tot den meest waandevollen van zijn leven zou behooren. Die arbeid zette, October 1912, in met een reeks artikden over de toen aanhangige „Grondwetsherziening"er bleek al dadelijk, dat deze overtuigde man van rechts even; on- afhankelijk stond tegenover het mmistene- Heemskerk als hij later zou staan tegenover het kabinet-Cort van der Linden. In pens en parlement werd hij1 de meest aiangehaalde publicist; er waren weken, dat het V.o.T.-ar- tikel van Struycken gedeeltelijk werd overge- drukt in pi.m. honderd bladen en blaadjes. Hij werd intemationaal vertaald, en he ben uog in het bezit van bestellingen van losse V.o.T.-exemplaren voor regecringen van de Nieuwe zoowel als van de Oude Wereld. Struycken was een eenige, een man die eenvoudig als redacteur met was te vervan- ;eo maar die geen medewerkera lokte, al was ij; als mensch de innemendheid in persoon; zoo'® eenige, al wordt hij een tijdlang veel gelezen, is nooit poputair. Zijn collegafa spraken bij zijn afscheid van de Amsterdlam- sche hoogeschool tot en over den nog zoo jeugdigen Staatsraad op een bewonaerenden toon, die voor den leek iets verwondeddjks had, maar die onbewust hepaald zal zijn ge weest door de eenigheid vau. dezen wijzen ge- leerde. Onberekenbaar acht ik den invloed, dien Struycken in de ooriogsjaren moet hebben uitgeoefend op ons volk, dank zij het goede inzicht van ae Nederlandsche joumalistiek, die vaak zorgde dat een belangrijk hoofdar- tikel van Struycken niet beperkt bleef tot „Van onzen Tijd". Als schrijver was Struycken geen artistiek cultuurbetrachter, maar een historie-wijze, zoo zelfstandig in ons verleden georienteerd, dat zijne denklijn met de asthetische linie van Thijm misschien meer raakpunten had dan hem zdf bewust was. Hij was gee® geboren litterator, maar een stilist, die aan een evenwichtig innerlijk en n Hi<>onder fimzinnige redelijkheid't ver rassend vermogen dankte om werkelijkheid en idee soms te beschrijven in volzinnen, die nid zouden misstaan in het beste gedachten- nro7a van een letterkundige. Zijn artfkelen en zfjn boeken het zijn costbare fragmenten van dit z6o vroeg gebro- fcen leven; want zijn werk zal blijveni en uit menig brokstuk zal iets geheels groeien, dat aan den werker Struyckm zdjlni bezieling dankt. t [illilMi INBRAKEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdiag zijn te Weesp drie inbraken gepleegd en wel bij de heeren Pronk en Griffioen te Weesper- karspel en bij dan heer Vorseknan aan den Utrechtsche Weg. Hier wist men 200 mach- tig te worden. Van de dadere geen spoor. DIEFSTAL. Te Oudeschild (Texel) is een brutale dief- stal gepleegd in het hotel „De Zeven Provin- d&n". Iemand, die in genoemd hotd reeds een paar dagen logeerde, heeft midden op den dag een kast opengebroken en f 2500 meege- nomen. Voor oat men den diefstal bemerkte was de man reeds naar Hdder vertrokken WAARSCHUWING Ter voorkoming van teleurstelling heeft de hoofdeommissaris van politie te Rotterdam in overwegimg aan handeldrijvenden geen rela- ttes aan te knoopen met J. J. v. Baarle, wo- nende te Rotterdam, alvorens omttent hem inlichtingen in te winnen aan het hoofd- bureau van de politie, afdeeling Centrale Recherche, Haagsdieveer. BELUST OP AVONTUUR. Zaterdagavond werd biji de politie te Val- kenswaard aanigifte gedaan van een autio- diefstal. Uit een onderzoek, dat werd inge- steld; bleek, dat de auto vertrokken was in de nchting Luyksgestel. De politie volgde met een anderen auto het aangewezen spoor en had! het genoegen den dader reeds vrij spoedig in te rekenen. Op dien Dommelschien weg n.l. zag men in de verte den verdVenen auto, die vrij; spoedig was ingehaald. Nadiat men op de treeplahk was gesprongen en den motor had uitgeschakeld, vluchtte de chauf feur de velden in langs den weg. Hij werd editer terstond door de politie gegrepen. Uit het verhoor bleek, dat men te doen had met een grap. De chauffeur was n.l. een jonge- uit Valkensiwaard, die nog nooit een had bestuurd en ondanks dat uit zncht naar avontuur een ritje wilde maken. Hoe hij het voertuig in beweging heeft kunnen bren- gen is een raadsel. MINISTER K ARN1EBEEK IN VULPERA. Zeer bevrediiigd door de hoogst interessan- te reis is minister van Karaebeefc met zajlne familie in Vulpera Tar asp aangekomen, om aldaar eenigen tdiid! te verblijven. MUlSDRlIIJF TEGEN DIE ZEDEN. Te Htuizien heeft dte rijkspditie een' 18-ja- rig meisje uit Amsterdam aangehOudleni, dat zich' in dte omgeving van Ouo Naarden aan de Zuiderzee met oneerbare practijr fcen bezaghield Ziji is naar dte ouderlijke wo ning teruggebradht. DE' BiLUKISEMl 'LNGE'SLAOEN1. Te Laren sloegi tijldtens een hevig on- weer, dat ziob tot dnemaal1 oe herhaalde de bliksem in in dte villa van den heer Schoppen, waardoor het dak werd vernMd en alle telte- foongeleidingen in den omtrek gestoord wenten. 'Dank asiji burenhulp kon de brand intijdis gebluscht. Te Maartensfteld (Hulshoef) is de blik sem ingeslagen in dte fcapitale bouwhoeve Groenehorst", die gehed' afbrandde. Al het pluiim/vee en ook het hooi gimgen verloren; dte hofstede is verzekierd. DIE VIRnWlLLIIGE OUDERIDOMSVER- Z'EKERIINIG. lb een in Hbtel1 PElurope te Utrecht gehou- ren vergadering van Ambtenaren, Inspec- teuis en Agenten der vrijiwillige Ouderdoms- verzdkering, werd bestoten aan den Miniser van Arbeid een miotie te zenden, waarin drin- id verzodht wordt om niet-uitvoering dter tjziginigswet, bedoelende de Administratie- kosten1 te venbalten op de Verzekerden, krach- tens arta 10 der V. O. V. (Intrekfcing tarief Ii) BOvendiien' vraagd Adr. een audientie met den Minister ter nadene toelichting op Vrij!- dag 3 Augustus a.s. ONIT9NIAPTE KRAiNlKZINNIOE GEAR- RESTEERID. Oe tbans 20-jarige Piet Sdheffer, die drie jaren gdedlen aan den Devenfcerweg te Apel- doom een vrouw vermoordde en tot levens- lan'ge gevangenistraf werd veroordeeld, wist Voor eenige dagen uit het krankzinni genge- sticht te wlarnsveld te ontsnappen, waarheen hijl door die Zutphensdhe IRechtbank was overgebracht. Vrijdagmbrgen is hij opnieuw te Hoenderloo gearresteerd en vandiaar naar W'amsveld overgebrajcht. DE GORSELSCHE HEIDE. De militaire politie te Zutphen verhinderde sedert eenigen tijd de vrije wandeling op de befaamde Gorselsche heide en de omgeving van het z.g. „Meertje" aldaar, waar dikwijls militaire oefeningen plaats vinden. Zij meen- de, dat dit terrein verboden was voor vrije wandeling, welke daar zoozeer wordt ge- waardeerd voor vreemdelingenverkeer. De kantonrechter aldaar heeft thans ver- klaard, geen vervolging te zullen bevorderen van wandelaars, ter plaatse bekeurd, tenzij zou warden uitgemaakt, dat bedoeld terrein, bij toeristen zoo geliefd, op rechtmatige wijze is afgesloten. SCHEEPSONGEVAL OP DE ZUIDER ZEE? Kapitein Schaafsma, die met de Lemmer nachthoot „Groningen IV" Zaterdagmorgen van Amsterdam te Lemmer is binuengeko- men, rapporteerde, volgens de Tel. dat hij gedurende den afgeloopen nacht tusschen Marken en UFk in het Lemster vaarwater eenw rak is gepasseerd dat niet wat ver- Licht en waarvan de kop boven water uit- stak, vermoedelijk van een vaartuig dat he- dennacht is gezonken. Van de opvarenden was echter niets te zien. HET DRAMA TE VAUKENSWAARD. De zaak-Kerssemakers zal waarschijnlijk einde September in hooged! beroep voor het Gerechtsnof te 's-Hertogenbosch zal dienen. BIJ HIET ZWBMiMIEN VERDRDNKEN. zuurstofaparaat toe te passen, doch deze ge J. C. Olivier, te Zandvoort, van beroep bouwva'karbeider, in de nabijheid Van Strand'paal 08, van het zuidelijk strand; deelte, ondanks het op die plaats neergeze bord Van dte Zandvoortscne reddingsbriga de met de woorden: ,GevaarlijkHier niet zwemmen en bade®", todh in zee. Hijl waagdte gesloten zijn Vele besluiten werden no, zich' te ver, en eenige oogenblikken nadat fafj te water was gegaan, hoordten zijn vrouw en kinderen en eenige badgasten, hulpgeroep. Onmdddellijk gingen eenige peraonen uit Am sterdam in zee, die er in slaagdien met be- huilp van een reddingslijn van de Zandvoort- sdie Brigade, den man aan wal te hrengen. Diodh' de ievensgeesten waren reeds geweken Twee en een (half uur Dang trachtte men het zuurstofapparaat toe te hrengen, doch deze pogingen faalden. TWEE NIEUWE N.A.S.-FEDERATIES. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van het Nationaal Arbeids Secretariaat kwamen gister te Amsterdam in daartoe uitgeschre- ven landelijke vergaderingen bijeen vertegen- woordigers van Fabrieksarbeidersvereenigin- gen en van Metaalbewerkers, die aangesloteL willen blijven bij deze centrale der onafhar kelijke vakbeweging. De belangstelling en deelneming waren zeer groot, volgens „de Crt." Tal van plaatsen waren vertegenwoordigd. In de landelijke vergadering van Fabrieks- arbeiders werd na eenige besprekingen met algemeene stemmen besloten tot stichting eener Federatie. De naem daarvan luidt: Ne derlandsche Federatieve Bond van Arbeiders, werkzaam in Fabriekmatige- en Aanverwan- te Bedrijven. Ingaande 1 Augustus e.k. zal volgens be- sluit der vergadering, deze organisatie aan- ij het N. A. S. genomen betref- fende de organisatie en anderszins. De zetel is gevestigd te Amsterdam. In de landelijke vergadering van Metaal bewerkers werd eveneens met algemeene st. besloten tot de stichting eener Landelijke Fe deratie. De naam dezer organisatie is: Gn- afhankdijk Bedrijfs-Federatie van Metaal bewerkers in Nedierland. Ook deze Federatie zal ingaande 1 Aug. e.k. aan gesloten zijn bij het N. A. S. Haar zetel is eveneens gevestigd te Am sterdam. Naast andere besluiten met betrekkimg tot de organisatie, werd met algemeene stemmen besloten tot die stichting eener werkloozen- s. Voorts werd de werktijdverlengln'g bij de firma Wilton te Rotterdam nog besproken. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: De Onafhankelijke Bedrijfs-Federatie van Metaalbewerkers; bijeen in haar stichtingscomgres gehoord de door den Minister aan Wil tons Staalfabrieken verleende overwerk- vergunning, waardoor niet alleen de we- kelijksdie arbeidstijd tot 56 H uur wordt opgevoerd, maar waarvan de beteekenis is een belangrijke loonsverlaging ziet hierin een eimstige aanrandinfir van den 8-urigen werkdag; besluit ach daartegen met alle beschik- bare middelen 'te zullen verzetten; en roept daartoe den steun en medewer- kiTig in van alle Metaalbewerkers, onge- acht him politieke en godsdienstige ridi- ting. Naar de Crt. voorts nog veraeemt is bin nenkort te Rotterdam te verWachten de stich ting eener bij het N. A. S. aangesloten fede ratie van sigarenmakere. Telefirrammen ran haden DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Op de he- den gehouden vergadering van het Cen- traal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer herdacht de waar- nemende voorzitter mr. P. Rink den over laden staatsraad Struycken, die voorzitter van het stembureau is geweest. Vervolgens werd de uitslag van de verkiezing, die niet afwijkt van de gepubliceerde officieuse uit- slagen, officieel vastgesteld. De heer Smeenge heeft zijn benoeming reeds aanvaard. VERDRONKEN. EMMERCOMPASCUUM, 30 Juli. Za terdagavond is alhier de 15-jarige zoon van den landbouwer J. Kuipers over de brugleuning geslagen en verdronken. ONTUCHT. AMSTERDAM, 30 Juli. De Vacantie- kamer der Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 20-jarigen jongeman, die te Hilversum ontucht had gepleegd met meisjes van 6 tot 12 jaar en veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. VERDUISTERING VAN EEN AANGE- TEEKENDEN BRIEF. AMSTERDAM, 30 Juli. De Vacantieka- mer der Rechtbank sprak heden vrij den 21-jarigen chauffeur, die terecht stond we- gens verduistering van een aangeteekenden brief met 1500 ten nadeele van een bewo- ner van den Steynweg te Hilversum. De eisch wa« 2 jaar gevangenisstraf. ZWEMMEN. GOUDA, 29 Juli. Bij de alhier gehou den zwemwedstrijden is net kampioenschap Nederland voor 100 M. rugzwemmen voor dames behaald door mej. G. Klapwijk te Rotterdam in 1 min. 41 3/5 sec. en het kampioenschap 400 M. borstzwemmen voor heeren door den heer van Haselen te Amers- foort in 6 min. 32 sec. PRESIDENT HARDINO ZIEK. NEW-YORK, 29 Juli. President Har ding moet het bed houden, en reist met een specialen trein van de Pacific-kust naar Washington. Er doen zich vergiftiginga- verschijnselen bij hem voor, vermoedelijk tengevolge van het eten van kreeft voor het verlaten van het schip. Zijn toestand is niet emstig. Stadsnieuws 25-JARIG JUBILEUM. De heer C. C. Bouman, wonende Tuinstraat 25 alhier, heeft Zaterdag den dag herdacht waarop nij v66r 25 jaar in gemeentediensf kwam. Hij is thans concierge van de 6de ge- meenteschool aan de Snaarmanslaan. Het ontbrak den jubilaris niet aan belang stelling, blijkens de vele geschenken, bloe- men, brieven, telegrammen, kaartjes enz., die ontvangen werden. Velen kwamen den heer Bouman persoon- lijk feliciteeren. Namens de gemeente kwam de directeur van gemeentewerken met twee op- ziciiters den jubiians compumenteren. De heer Miargad'ant wees in een korte speech op de nauwgeziette plichtsbetrachting van den heer Bouman en overhandigde hem de bronzen medaille voor 25-jarigen irouwen dienst, benevens een enveloppe mitt inhoud De heer Eits, hoofd der school aan de Snaarmansl a an, kwam ook nog even persoon- lijk van zijn belangstelling blijk geven. Voor den jubilam was het een onvergete- lijke dag. GESLAAGD. Voor het in de vorige maand van wege de „Federatie" afgenomen examen in Neder landsche handelscorrespondentie, slaagde de heer A. Kleijmeer alihier. Voor (bet op 119 Juni te Amsterdam gehou dien examen afgenomen door die Federatie van Hiandels- en Kantoorbedienden-vereeni- ingen in Nedierland slaagde voor Duitsche .andelscorrespondentie onze stadgenoot, de heer N. Steooker, opgeleid door den heer D. Weersmia, handelsconTespondent alhier. Voor het Mercuriusexamen in handelscor- spondentie zijn geslaagd: Voor het Duitsch de heeren H. J. ftldmann en G. L. van der Post, voor het Engelsch de heeren J. N. Briefjes, C. H. Dekker en J. Mus. Deze candidaten zijn opgeleid door den heer K. Hart Sz., leeraar in de moderae tar lien, alhier. SCHIETWEDSTRIJD. Op de schietwedstrijden, op 17, 18, 19 en 20 Juli te Egmond aan Zee gehouden; wer den prijzen behaald door het corps „Nim- rod" en ,^3e Burgerwachf' alhier. Personeele baan A. Boersen, vrije baan C. Spruit, P Hecker, A. Boersen, M. van Putte en A. Venverloo, alien leden der Kon. erkende schietvereenjging „Mimrod". MUZIEK-EXAMEN. Zaterdag slaagde te 'SrGravenhage voor de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging voor het examen leer ares priano lager onderwijs, onze stadgenoote mej. Marie Vermeulen, leerling van den heer Joh. Kuijper, muziekleeraar al hier. EERSTE PRIIJS. De finna H. Rlingersi' Cacao- en Chocola- defaibrieken te dezer stede verwierf op de de- zie week te Amhem ge' oudlen tentoonstelling den eersten prijs voor den mooisten stand in de concertzaal van „Musis Sacrum". Deze ijs werd toegekend door de Amihemsche PRIJZEN BEHAALD. Den heer S. Budding, voorzitter van de gymnastieikvereeniginig „Tumlustf alhier, verwierf den eersten prijs te Berfchouit in een driefcamp besitaande uilt rek, Ibrug, en vtir- springm. POLlTIENIElUWS. Twee personen werden Vrijdag alhier ter- zake bedelarij! aangeihouden en ovexgebracht naar het Huis van Bewaring. Vrijdagodhtend te omsitreeks half een ontstond een begin van1 brand in de woonka- mer van den 'heer Spanjaardl, in de Lange- straat .adlhier, doardat een gascomfoor te diohi bij het behang geplaatst was. De brand werd met eigen pensoned' gebluscht UITVOERING STED. MUZIEKKORPS. De uitvoering van ons S. M., welke gister- avond in den Muziektuin, onder leiding van den heer Jac. Jansen plaats had, moest, door- dat de expediteur vergat de instrumenten te brengen, helaas een half uur later aanvan- gen. Gelukkig wist men spoedig een stalhou- der te vinden, die direct bereid was de in strumenten te vervoeren. ARBEIDERS-MUZIEKVEREENIGING „EXCELSIOR". Men schrijft ons: Vrijdag j.l. hield het Arbeiders-muziekcorps als gewoonlijk haar rq>etitie, doch dezen keer had H 'n meer intiemi karalbter, daar den di- recteur, dien thr. v. Uitert, 'm huideblijk werd aangeboden, wegens de successen op het na tionaal concours te Gouda behaald. De voorzitter heette alien welkorn en zette de bedoeling dezer bijzondere repetitie uiteen, waarbij hij den dirigent geluk wenschte. Een lste, 2de en 3de prijs is voor een ver- eeniging welke slechts acht maandien bestaat, een waar succes, aldus spr. en hij uitte den wensch, dat het zoo door mocht gaan. Als bewijs van dankbaarheid overhandigde hij den dirigent een grooten bloemenmand, waann een mooie palm en hoopte, dat dit de palm der overwiiming mocht heeten Hiema volgde muziek, waama de voorzitter van den A. B. IB. 'n woord sprak. Hijl hoopte, dat het korps nog vele prijzen mocht behalen, in het belang van de modeme arbeidersbe- weging. Daarna dankte d'e heer van Uitert voor de oetoonde belangstelling en zed dat het gere- geld repetitiebezoek der leden' mede oorzaken zijn van de beihaalde overwinningen. IMIIIDD. TEOHIN. SCHOOL. Aan de Midddbare Technische 'School te Hiaarlem werden toegdaten: tot de afdeeling Bouw- en Wiaterbouwkun- die, le studiejaarH. J. Halting, alhier; tot de afd. WlerkMgtbou/wkiunde en Elec- trotechniek, le studiejaar: J. Jonker, H. P E. H. Wlanna, beiden alihier. tot de afd Wenkfuigbouwfcundie en Elec- trotechniek, 2e studiejaar: G. E. F. van Dijk alhier. 'STEUN KINDEREN UIT HIET RUHR- GEBIED. De op Zaterdagmiddag j.l. gehouden sdiaalcollecte door net suh-comite van het N. V. V. en S. D. A. P. ten bate van de nood- lijdendle 'kinderen in het Rhhrgebiedl, heeft 94.68J4 opgdbracht. De arheidem-muziek- vereeniging „Etxcelsior" verleende voor dit doel haar gewaardeerde mediewerking. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de week van 23 Juli tot en met 29 Juli zijn totaal 1926 baden genomen, w.o. 822 heeren, 634 dames en 470 onvermogenden. Hoogste temperatuur was 68°. ALKMAARSCH BIOSCOOP-T1 leATER. Wij verzuimden te verwijzein naar de an- nonce, waarin de vertooning van de film Squibs wint de 100.000" wordt aange- kondigd, te vertoonen vanaf heden tot en met Donderdag Squibs' is de bekende Betty Balfour, die men leent uit „Het bloemenmeisje van Picca dilly „Squibs wint de 100.000" is een succes- nui.imer geweest bij' Tuschinski in Amster dam. Wij komen hierop morgen nog even terug. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en andere voer- tuigen te 9 27 uur licht op. Provinoiaal Mpiiws Men schrijlft on® in verb and met het raads- verslag over deze kwestie: Zou men niet gaan dienken, dat hoogare of lagere machten die leidlende (of geledde) be- shmrders in die gemeente met bHndheid ge stagen 'hebben, mu niet alleen iemand! al® de heer Apeldborm, die er van overtuigd is, dat het een verschrikkelijke schuldenlast voor de gemeente wordt, maar ook zelfs Burgemees- ter en Wlethouders (die heeren dte Wit en Groot);, die „de' zaak baddem onderzochf' en waarvan de eerste erkende, „diat de schulden last der gemeente er werkelifk door vergroot wordC\ met hun geloofsgmooten „er in prindpe niets tegen vondJen, te besluiten de gelden tot een maximum van 36.000.toe te staan;"terwijl le die gemeente door hum besluit reeds nu voor ruim /3000. zwaarder belmt kan wordien dan bepaald noodig is, en' 2e de berekening, door den B urgemeester aan den Raad voorgelegd, niet deugt. De voorzitter rekemdte voor: a. een nieuiwe R. K. school ktost 34.500, (voongiesteld wordt echter 35.000.toe te staan.) b. ihet overdoen van' dte besitaande openba- re aan het R. K. Kerkbestuur kost met alles, wat daaraan vast zit, 31.600. Hlet eerste is 2900.duurder (volgens het voorstd1 van B. en W.) echter 3400. maar daartegenover staan eenige bezwaren. Deze zijn dan: le, de school is niet goed gtelegem (maar todh niet zoo ongelukkig, „of we zijn er, zoolang de school bestaat, tevre- dlen mee geweest," en ten 2e uitbreiding kan slechts gebrpkfcig geschieden. Hierbij; mogen we wel vragen; wanneer zal dat noodig zijn, d'aar bij overdracht er al vast een1 lokaal bij komt (diat met het 7te leerjaar lang niet ge- vuld zal worden)- en er bovendien pl.m. 25 leerlingen' van het tegmwoordlige aantal af- gaan. Waar deze „bezwaren" dtus nief onoverko- melijk bliiken, had' het vetredhil1 van bijha vierdlehalT duizend guldien die zes R. K raadsledem, die weten kunnen, hoe de ge- meentenareni zitchlen onder den diruk van de belastipgsdhroef, moeten wearhbuden het voorsteli van B. en W. aan' te nemen. Wan neer zidfifghieid gebodlen is, moet dk dubbel- ti'e nog eens wordien omgekeerd voor Ihet uit- giegevem wordlt ten' behoeve van een school, zooalsi die R.K. er in die gemeente op enkele K- Af. afstand al1 een bezitten; ingeridht met overdadlge luxe, en die zij! nog niet eens van de benood'igde Iteerkrachten kunnen voorziten Een1 kleime ui'tbreiding van dit splintemieirwe gebouw zou alien nieuwbouw overbodig ma ken. Er was dUs nu wel inprindlpe ids tegen het voorstd' van B. en W. Maardat verschil van 3400 waar de Raad zoo gemakkelijk overheen stapte, is iim werkdijkihieid een versch'il van niet minder dan dertlen duizend gulden! (genekend met de djfers van den Burge meester). Immers, bij overdracht van de bestaande openbare school1 aan het R. K. Kerkbestuur zijtrn de 'kosten: voor 'het verbouwe® /8000. voor een nieuwe openbare school 14.000. en daarmee Is de kous af! Want die overdracht br^ngt met uiteraard medie het bouwen van een nieuwe onderwij- zerswoning. 'De gemeente heeft er immers een staan! Gaat Ihet hoofd der openbare school1 niet over naar de R. K. school, dan blijft die heer daarln, gaat hijl wel over, dan moet hijl plaats maken vdor zijn opvolger (die bovendien nog huur betaalt ook.) Derhalve, die f 9000.voor een waning een kind kon het haast begrijlpen be- hoort in dte berekening heelemaal niet thuis. Het is onbegrijpefliifc, hoe dat niet is opge- merfct, allereerst door IB. en1 W., die dat te voren ondterzocihten. Het zoo adhteloos verwaarlOosde verschil van ru-im 3O0O.wordt dius 35.000,— 22.000' f 13.000. En da;t op een plan van 36.000. 't Is maar eventjes 37 pCt. De bdastingbetalers van ElgmondLBmnen. van welke ridding ook, zijn nu aan' zichzel- ve verplicht met Mtem1 hijl hoogere autoritei- ten aan te diriimgen op vernietigimg van dit fatale raadlsbesluit. Het is wel jammer, dat de heer JDekker, die zich' zoo ijverig weerde tegen het voor std van B. en1 W.,, dit ter raac niet in die gaten heeft gekregen. Wiaar ech ter dte Voorzitter dien inspecteur van hpt L O. erbijl haaldle, is dat van iemand, die niet met de wet op dte hoogite is, wel eendgstzins verklaarbaar. Niet duididijk is het ook, af gezien van de kardin'ale foot in de voorrefcening van den burgemeester, wat deze laatste bedloddte met de opmetrfcinig: „d!oor dte geldten toe te staan fcrijlgen we zeggenschap." Die kirijgt de ge meente dan evengoed, wanneer zij in plaats van geld een school1 afstaat, zoodat dit niets me de kwestie te maken beef. TUPKSCHE HET 5CH00NHEID5MIDDEL Dezen keer ia de -wooing voor een praatje aan de beurt. De druk der tijdeo maakt velen huiselijker dain ooit en in jaren werd het misschien niet z66 geappredeerd, dat wij een plekje hebben voor ons ahteen, am ons stil in terug te -trekken en om in uit te rusten van den harden, dage< lijkschen strijid Toen het sportleven ontbloeh de, word een tijidlanig de hui'selijke haard ver< 'waarloosd; maar in de jaren die volgden op den oorlog, kwam de eig en woning weer meer in tel en vanizelf 'bedacht men nu ook allerled om het interieur glezellig en mood te maken voor zoo min mogelijk geldlwerd er ge» i woonlijk by gezegdl Een van de eerste dingen, waar wfj by een nieuwe woning aan denken moeten, ia de /muurbedekking en de veTfkleur van het bout. De meer dian leeiyke clich6»behangetjes heb«

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2