Alkmaarsche Gourant EEI5ILLBT0N. In verkeerde schoenen. Brleven uit BerRji. WQ drukken uw bezoekaankondigingskaarten vlufl en net. N.V. Boek- eo Handelsdrukkerij v.h, Herms. COSTER ZOON, Voordam G 9, ALKMAAR. Maandag 30 Jnli. Prorlnoiaal nleuws Honderd Vijf en Twintlgste Jaargang. DIEN6TPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrij- stelltng. DE BUlRGEMEIESTBRl VAN! ALiMAAR brengt iter algemeene kennis dat omtrent dte aanvrage omi vrijstelling van den dienst- plicht wegens lhei) bekteedlen van een geeste tjlb am-bt betreffende dlen hieronder vermeil- den persoon de uitspraak is geschied, achter zajtn naam vermeld. DORR'E'STEIJN, H'ENIDRlIOUS, JO HANNES, Lichtm-g 1923, is voorgoed vri}- gesteld met ingang van 1 Augustus 1923. Teg-en deze uitspraak kan binnen tien da- gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoor- aiger; (b. door elk der ovcrige voor deze gemeente voor dezelfdle 'lidhitimg inigesdhreven personen of door diens wettigen vertegenwoordigqr; Het verzoeksdirift, daartoe aan de Konin- gin te richten, moet met redenen zijln om- kleed en worden' ingediend biji den Burge- meester, ter secretarie dezer gemeente. afdee- ling Militaire Z-aken, die voor de doorze ding zorgt. Alkmaar, 28 Jnlli 1923. •De Burgemeester voomoemd. A. F. "mOMiSEN, lb. B. HIER'H'A'L I NGSOEFENIiNGE'N. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de in1 bet verl-o f gangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hier onder vermeld, bij dezen op om in 1923 ieder voor 'het -achter zijln naam aangegeven tijld- vak, krachtens artikel 311, eerste lldl, in ver- band met art. 33' der D-ienstplichtwet (Stbl. 1922 No 43) voor herhalingsoefeningen onder d'e wapenen te komen. PLOEGER, ALDElRfT, Lidhting 1920, Behioorenden tot de le Compagnie Hasp so'ldaten, Gamizoensplaats Harderwijk, Tijldvak 1022 September. ZWART, OORlNE'L'IS, Lidhting 1920 Behoorende tot de le Compagnie Hosp. sol- daten, Garni zoensplaats Hlarderwijlk, Tijldr vak 1022 September. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe- zien naar de openbare kennisgeving van 15 Mei j.L, terwijl de afd. Militaire Zaken- ter Ge- meente-secretarie verdere inlidhtingm ver- sifcrdkt. Alkmaar, 28 Jnli 1923. De Burgemeester van Alkmaar, A. F. THOMSEN, to. B. WIJZIGING HUURWETTEN. DE HUURCOMMISSIE te ALKMAAR brengt ter kennis van belamghebbcn-de® dat verhu urders van woningen in het algemeen be vocgd zijn met Ingang van 1 Augustus 1923, zander nadere <to©stemming van idle Huurcom* missie, den huurprijs van die wanimigen te ver« hoagen tot 50 pot. haven den huurprijs gelden* de op of laatstelijk v66r 1 Januari 1916 ten aanzien van 'die -woningen die op 1 Januari 1916 verhuurd waren voor een huurprijs van ten \hoogsto 6 per week. Voor die woningen die lop 1 Januari 1918 verhuurd waren voor een Ihuurprijs van meer dan 6.— per week of kneer dan f 312 per jaar strekt die bevoegdi* heid zich uit tot 37 Y, pet. boven den huur prijs geldende op of laatstelijk v66i 1 Januari 1918. Ill -im Naar het Emgeflsch, door Banisa Ruck. 28) En dit zeggende vroeg ifc miji af welke rol de echte sciio-ondochter in deze kwestie ge- speeld zou hebben. Ik scheemi de sdiimi van haar paarse toque en geblankct gezicht bo ven het rode tafelkleed te onderscheidenik scheen haar luide, sdhreeuwerige edhte Lon- densche stem ttie hooren die uit bazuinde: ,,0 ja. Ik hoef heeletnaal niet te beweren dat ik waamzinnig verliefd was op den man waar- mee ik trouwde, omdalt onder ons gezegd, dat volstrekt niet hot geval was!" Of een derge- lijk geVoelen! Arme lady MeredithJa. dan zou ze zich zeker ellendiger gevoeld hebben dan nu De koffie werd binnen gebracht. „Koffle zooals ze wezen moet: zoo zwart alls de macht, zoo zoet als de liefde en zoo heet als de hel", spriak omze gastvrouw non chalant. „Wij' moesten die koffie in de omf- vangkamer drinken, Cdleste", dit laatste in het Fransch tot het nette jonge dienstmeisje. „Een lief zeshoeldg Icamertje en in iedere (De sterice man. Die dreigende ezplo- sie. De waarzegger van ae Frijedndx- strasse. Wie voorspelt de toekomst der boterprijzen? Verdreveo Rijnlanders in Berlijn. De imitellectueele saamhoorig- heid. Berlijn, eind Juli. Wij hebben nu een „oterke man', in Ber lijn. Hij heet Siegmund Breitbart en treedt onder buitengewone belangstelling elken avond in het groote amus'.mentspark aan het Lehrter Bahnnof op, die zonderiing ge- noeg met de groote Berlijnschhe kimst- tentoonsitelting" in een grote&k huweldjk ver- eenigd is. Onder schetterende fanfares houdt de heer Breitbart zijn initocht op een Romcin- schen strijdwagen, die dioor een vierapan ge- trokken wordt. Hij zelf staat er op als een triumphator, in anitieke Weeding. Maar dat schi'tterende costuum legt hij al spoedig af om zich als een phenomeen van spierkracht te vertoonen. Wat hij doet, is verbazingwek- kend. Hij neemt een ijzeren staaf tusschen de tanden en buigt ze met de rediterhand recht- hoekig om. Hij' neemt een andere staaf en windt ze als een spiraal om zijn arm. Hij gaat op den grond liggen en draagt op zijn borstkas een gefaeele caroussel, aan welks kettingen 3 heeren en 3 dames in een dried door de lucbt zwaaien. Hij laat wagons en autoes over zich hean rijden, staat glint- lachend weer op en neemt gradeus den stormachtigen bdjval der menigte in omit- vaingst. Zoo, denk ifc, moet Simson emit ge- zien hebben-, toen hij de PMlistijnen tegemoeft trad. Adi, haddlen we ook in die Duitsche polb tiek maar eens zulk een Sterioen man, een Simson die de Duitsche mark kon- „opheffen" en met zijn gespierde armen' orde kon- schep- pen in de steeds stijgende chaiosl Maar we moeteni helaas vastsltellen dat er geen te vin- den- is. Rijkskansd-ier Cuno is wet een ver- standige, nandige en flinke kerd, maar een Hercules is hij' niet. Ook geen Alexander, die in staat zou zijn de reusachitige fcnoop van het Duitsche vraagstuk van dezen tijd met 6di houw door te snijden. Met groote bezorgdh heid zien we de donkere toekomstmogelijme- den tegemoet, die uit dezn wanhopigen- toe- stand sedert de Ruhrbiezetting dreigen te ontstaan. Uit de bade uitenste politieke krin- gen, de linksche en rechtsdhe mdicailen1, de wDeutsch-V&lkische" nationaldsten en de commumisten, klinken voortdurend onheil- spellende klanken. De eene desperado-partij beschuldigt de andere, dat zij samenzwerings- plannen en aanslagen in- het schild voert, om dan harenzijds zich tegen dit vermeende gevaar te wapenen, zoodat zij zelf ©en vaar" wordt voor rust en orde. Aan bade zijden is ten vonk voldoende om het opge- hoopte ontploffingsmateriaal in lichte laaie te zetten, en wie zal ons, vragen wij beangst. voor een verechrikkelijken brmid! beschermen Zeker, de overgroote meerdeiiheid van1 het Duiisdie volk heeft geen- anderen wensdh dan' om' in vrede te arbeidJen en van den on- draaglijken diruk van buiten bevrijd te war den. Het is slechts een kleine groep, die aan beide zijden met vuur speelt. Maar men weet uit treurige ervaiing, dat een kleine groep venmetele menschen een geheel lan# aan den rand der chaos kan brengen. Bij de Kapp-Hputseh van 1920 en bij den oommunis- tenopstand van 1921 ging het evenzoo. Maar intusschen zijn de vemoudingen steeds sloch- ter geworden en is de algemeene vertwijfe- ling 6lteeds toegenomen. Eh wanneer "het in 1920 en *21 nog gelukte het scheepje der jonge Duitsche republiek tusschen die Wip- pen doo-r .te sturen en voor ondergang te be- waren, zal1 dat dan nog gelukfcen, als de storm van1 het oproer nu door het gepijnigde land zou gaan? Waar is de Siegmund Breitbart, die dan de lOsgebroken' detnonen met ijzeren greep weet te vatfen en tot rede te-brengen Steeds vindt men de menschen op de ver keerde plants. Zoo staat er tegenwoordig in het gewoel der Friedrichstrasse elken avond een man-, die beweert in1 de toekomst te kun- nen lezen1. Tusschen boekenstaltetjes, bloe- menwagens en tallooze straatventers die, al- lerlei1 oude rommiel te koop aanbieden wacht hij! op zijn klanten. Hij heeft ook een „assis- tend die moet opletten of er geen politie- agent in aantocht is. Dan pallet hij snel zijn geheimzinnig zaakje bij: dkaar en verdKvijnt om den hoek. Maar de palitie is niet voort- durend in aantocht en' dian bloeit de affaire wand een raam. Het geeft je een gevoel als- of je die verliefde goudvisch was, die in- een bol rond zwemt." Wij driin-ken dus koffie in het kleine sa- lonnetje met parikeMoer, het fcamertje dat raj1 beschreven had, koffie met een petit verre de cassis, dat net smaakte of men de zwairte bes- sen waarvan het gemaaikt is, proefde, zoo warm uit het zonnige struikgewas. Toen zel mevrouw Tracey dat zij: nan die „modeihuiB- Iioudster Megan" de rot van't huis wou liar ten zien. Maude, de jonge wilde eend, was ventrokken, gechaperonneerd door haar Fransche gouvemante, naar (te teekenles op den anderen oever van de Seine. Zoo bleef PMlippa, 't stilzwijigendte meisje met de oogen, alleen met mij achter. Ik begreep dat zij minder sfflzwijgend1 zou wezen zoodra I laar moeder de kamer uit was. Lady Meredith keerde zidi om alsof zij niet graag wou dht dit gebeurde. „Ik denk dat Rose het huis ook wel graag zou willen zilen", zei lady Meredith met haar sdhroomvallig stemmetje. Maar zonder aar- zelen hakte mevrouw Traoey den- fcnoop door en zei lachende„0 dat zal welIk zal het haar een anderen fceer wel eens laten zien. keuken en al. Maar nu wou ik wel eens met jou praten Meg!" van den modemen sterrenwichelaar. Men be- taalt hem 3000 Mark intusschen zijm zijn prijzen opnieuw gestegen men- moet ook zijn geboortedatum noernen en dan krijgt men een keurig getikt doaunent, waaruit iedere weeitgierige zijp toekomstig lot lezen kan. De tijd is voor zulke verschijinselen juist rijp. In de onzekerhedd' van het leven grijpen naive gemoederen gaarne naar ieder middd, om te vememen. wat er dan toch eigenlijk ge- eureni zal. Ook de Berlijnsche kaartlegsters en- „waarzegsters", die in verborgen, achto^- kamers hun geheimzinniig bedrijf uitoefenen overigens echter in- bijzonder degant ge- meubelde woningen belleven nu een- goe- den tijd. Ze worden door nieuwsgierigen be- stormd. En terwijl het vroeger meest vtou- wen waren, die hen met een- bezoek vereer- den, tellen ze nu ook ileden van- het z.g. siter- ke gesladht onder hun goedbetalendfe bezoe- kers. Maar zoo iemand als de »terrewiche- laar uit de Friedrichstrasse hebben we nog niet eerder gezien. En weer vraag ikwaar is er in het groote Duitsdhland een man, die uit de sterren kan lezen en iets van de toekomst van het rijk voorspellen kan? Ik zou duizend vragen aan hem te sitdlen hebben. Ten eerste zulleo we den tijd van deze ontzettende crisis nog te boven komen- of zal de furie van den Burgeroorlog haar boeien verbreken en de brandende fakkel over Duitschland1 zwaaien Want zoover zijn wer eeds gekomen, dat we niet weten, of niet binnen een week de strijd zal ontbranden. Voder zou ik vragen: hoe hoog zal de prijs voor een pond1 boter in Duitschland' nog oploopen? De Rijksbank heeft weliswaar opnieuw maatregelen geno- men om de snelle val van de mark eenigszins tot staan te brengen of hem althans eenigs zins te vertragen. Ze bepaalt, nadat ze den vrijen handel in vreemde deviesen en bankpa- pier geheel verboden heeft, de koers van den Hollandsche gulden en van den dollar van dag tot dag- slechts geleiddij-k iets hooger. Maar wat is het gevolig? De kooplieden hebben spoedig uitgevon- den, dat in het buitenland de marie nog veel minder waard is. Op de beurzen in Amster dam en: New-York gelden geheel andere koer- sen. Reeds in de „vrijstad Dantzig" deze merkwaardige schepping van den z.g. vrede van Versailles, heerschen andere wisselkoer- sen dan in Berlijn. En wie het ten of an der te verkoopen heeft bekommert zich niet meer om de orfideele Duitsche noteeringen, maar richt zich- heel eenvoudig naar de telegram- men. die uit Amsterdam en New-York Duitschland bereifcen. Er zijn toestanden in het leven geroepen, die met alle beschrijving spotten. Eh dan- zou ik den sterrewichelaar wiBen vragenwanneer zullen: de volkeren ophouden elkaar wederkeerig te kwellien-? Berlijn is vol van uiitgewezenen uit het Rijnland. Als deze van hun ondervindingen vertellen, dreigt het hart van den toehoorder te brefcen. Eenige dagen geleden reed ik met de tram naar Cnariottenburg. Tegenover me zat een oudere man. Toen we vootbij het slot en het park kwamen keek hij naar buiten' en' ik zag, hoe zijn oogen vol tranen schoten. Daarop begon hij: „Alsm en dit allies weer ziet, wat men uit vroegere, betere tijden- kent als men het nu weer ziet, nu men1 van huis en hof verdreven is, dan wordt men daarddoT toch diep ontroerd. U moet weten, mijnheer, ik was spoorweg- arbeider in Aken. Lainger dan dertig jaar heb ik daar mijn dienst trouw vexricht. Maar lage laster en nog wel van een Duiitscher, was voldoende om me hals over loop uit te wijzen. Arglistige laster die een grove leugen van mij en 6 cofllega's verteldie, en die niet in 't minst onderzocht werd. Zoo als ik er bij stand, werd ik op een vrachtauto gezet en over de grens van t bezettite gebied gebracht. Mijn vrouw mocht nog vier dagen in Aken' blijven om onze dringendste aangelegenhe- den in orde te brengen. Ik ging naar Wezel, waar voor ons uitgewezenen een bureau van advies is imgestelcL Daarop kwam ik naar Berlijn, en mijn vrouw volgde me. Maar al' onze meubelen, al ons hu-israad is verloren. Eh dan nog die woningnood in Berlijn! Nu eindleijk, na maanden, heb ik een kleine toe- vludit van 2 kamers gekregen, en nu ben ik met een regeeringsbifljet op weg naar die groote fabriefc der Deutsche Werioe", waar ik eenige nieuwe meubelen zal ontvangen. Ik bemerkte opnieuw, dat wij Berlijners nog steeds geen begrip hebben van de eliende d-ie over tienduizemten Duitschhe families in de Westelijke piwindes gekomen is. Hoezeer wij ook hier in Berlijn dagelijks met tallooze mioeiilijfcheden te kampen hebben, blijkt het, dat men nog steeds bevoorrecht is, vergdeken bij deze arme Rijnlanders, en't is, alsof mien bij hen in de schuld staat. Maar nog erger zijn de ontmoetingen met de anderen, die uiets vertellen' en wier stil-bedrocfde gezich- ten alleen reeds van hun ongduk verhalen. Oude vrienden uit Meinz kwamen- kort geleden bij mij, een echtpaar. Ik vroeg den- man,,'Nh, hoe gaat het met u?" Hij kij'fct zijn vrouw aan, die zucht en -met een somber gezicht zegt: ,Ik zeg altqd maar: ,,ons gaat het goed Eerst was ik verbluft. Maar taen begreep ik, wat het beteekende. Alditer het Nog ten blik vol weerzini van lady Mere dith. Toen gingen de twee moeders samen de katnier uit. Ik en dat andere meisje Veven zitten in die goudvischkom van een kamer. Met een zucht van verlichting stak Phi- Li ppa haar liange airmen uit boven haar hoofd Toen stood zij1 op en nam een langwerpdg, in- gdegd sigarettiendoosje op. „Wilt u rooken zei ze, terwijl ze het mij toestak. „Neen dank u, ik rook niet" zed ik een weinig droevig glimlachend, toen ik mij her- imnerde dat echte jonge mevrouw Mere dith (als zij in 'haar eigen plaats hier ge- weest was) zeker hiad' aangenomen wat zij een- „sig" noemde. Het andere meisje nam, een sdgaret, stak hem langzaam op en viel even langzaam neer in een- stoeLtegenover mij. Ik keek haar aan. Zij was zeler de moeite waard om naar te lrijken: met haar sl'ank figuur en haar fiere, volmaakte gelaatstrekken, bijna klassiek schoon. Malar zij' was hard, dat voelde ik dadelijk. Een oogenblik rookte zij in stilzwijgend- heid voort; ik had mij zeker veiheeld, dacht ik, daar straks in het rijtuig en aan de lunch, dat zij met mij praten wou. Toen keerde zij zich weer tot mij en ik zag antwoord verborg zich de angst, dat een on- gunstige of onvoorzichtige u-i-tlating over de bezetting zou kunnen uitlekkeneen spion of kwaadspreker kon het verder brengen, en zij zouden, als zij naar Mainz teruggekeerd wa ren- want it bezoek had plaats voor de grensafsluiting in weridng trad daarvan te lijden hebben. Zoo angstig en schuw zijn die veel gekwelde Rijnlanders, dat zij' 't niet eens waren tegenover oude vrienden in de hoofdstad van Duitschland aan hum over- kropt gemoed lucht te geven-! Slechts ten hpoo blijft nog over: de spaar- zame rester van onze geestelijke en intellec- tuede gemeenschap. Zooeven- vernemen we, dat voor het a.s. internationale congres van oogartsen de Fransche en Bdgische artsver- eenigingen hun deelname geweigerd hebben, als ook Duitsche oogartsen worden uitgenoo- digd Maar zoo nu en dan zijn er ook eenige lichtpuntjes. B.v. wanneer wij hooren dat in Londen een nieuw boek over Mozart ver- schenen is, of dat in Parijs op een concert van mod erne miuziek eenige composities van den Duiitscher Hmdemith werden opgevoerd. Het zijn vooral de modeme kunstenaars en schrij- vers in alle landien, die over alle politieke vij- andschap heen nog de eaaimhoorigheid der cultuur, zdf het ook met veel moeite en slechts op besdiaden sdiaal, eenigenmate in stand houden. Hoe schoon en ediel deze saamhoorigheid lean wericen als de ooriog geen afgnonden tusschen de volkeren' heeft doe® ontstaan kan men nu weer leeren van de echo, die f be- richt van dien dood van Louis Gouperus in Duitschland heeft gewekt. Coupereus was ook bij ons beroemd en veel gelezen. Nog een- van zijn laatste remans: „Het zwevende schaakbord", waarvan de staf aan de Duitsche middeleeuwen ontleend was, heeft bij' ons groat opzien gewekt. Aan de droefheid van de Hollandsdie literaire wereld heeft Duitschland oprecht deelgenomen. Wanneer zullen dergelijke innige betrekkin- gen weder geweven worden tussdhen de over- wonnenen en de overwinnaars van den we- reldooriog? Waar is de waarzegger die ons dat verteld? Waar is de ,,sterfce man" die dit verzoeningswerk volbrenigen kan? Dr. MAX OSBORN. UIT HEERHUOOWAARD. Vrijda-gmiddag 2 uur vergaderde de Raad in openbare zdttinig. Aanwezig alle raadsle- den. Van de hooistekers C. Stekelbos en C. Berk- hout was een verzoek ingekomen om verhoo ging van salaris, aangezien naar hunne mee- ning de werkzaamheden zich uitbreiden- De voorzitter decide hieromtrent het een en ander medie. B. en W. rijh van oordledL dat't salaris* niet te hoog is. Eenerzijds werd opge- merkt, dat de hooistekers niet geregeld rond- gaan, anderzijds da-t de werkzaamheden voor al' dit jaar nog al wat tijd in beslag nemen en moeite geven. B. en W. stdden voor, 10 per hooisteker meer te geven, terwijl dte heer Met voor een verhooging van 20 was, waarmede de heer Borst instemde, terwijl de heer Kuiper voor dit jaar 'n gratifioatie zou willen -ge ven, doch het salaris onveranderd laten-, waar mede de heer Poland instemde. Na eenig debat kwam het voorstel van B. en W. in stemming en werd diiit met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Uit Alkmaar was een schrijven ingekomen. waarin aan de gemeente Heerhugowaara werd voorgesteld, voor leerlingen uit deze ge meente voor den nieuwen cursus op de nieu we regeling in te gaan. De voorzitter lichtte deze zaak nader toe, en, waar thans leerlingen- der lagere scholen dezer gemeente nu niet meer eenige -kennis van de Fransche taal wordt vereischt, zoo kunnen worden toegelaten op de H. B. S., zijn B. en W. van oordeel, dat vemieuwing der overeenkomst niet noodig is, waarmede zich de Raad kon vereenigen. Met het oog op de Landarbeiderswet was een verzoek ingekomen voor P. Tamis, om deze een voorschot te verstrekben van f 2250 voor aankoop van een huis met 30 snees land' Na eenige bespreking werd met algemeene stenunen besloten dit voorschot toe te staan. Kwam ter tafel een verzoek van het bestuur der schutsluis aan den Middenweg nabij den Hondenweg. tat het nemen van eenige aandeelen door de gemeente. Uit de toelichting door den voorzitter bleek, dat bij het totstandkomen dier sluis wat wonderlijk tewerk is gegaan wat nog duide- lijkei' uitkwam bij nadere toelichting door den heer Krom. Aanvankelij-k zou deze sluis wor den gebouwd aan den Hondenweg, doch in een volgende vergadering werd een meerder- heid verkregen voor de tegenwoordige plaats, doch aan de toen aanvaarde bepaling, dat ieder 10 cents per snees zou bijd-ragen, is niet de hand gehouden. Het gevolg van dit al is gewcest, dat men thans in moeilijkheid zit en zoo is onlangs een vergadering gehouden om een behoorlijke regeling te treffen en het door slechts enkele personen opgienomen- Icapitaal op randeelen te plaa-tsen. Uit de verdere bespreking bleek, dat man in't algemeen er weinig voor gevoelde door de gemeente eenige aandeelen te d-oen nemen. dat ik het mij niet verbeeld had. Dat meisje scheen iets -tot mij -te zeggen te hebben. Zij! blies een ringetje van rook en keek het na, en niet naar mij1 terwijl zij sprak. Zij be gun met in deze omstaindigheden een vrij vreemde opmerlring. „Het zal George pleizier gedaan hebben dat u niet rookt", zed ze. „Hij- hield er edigeu- ujk nooit van. Bij vrouwen ten- mimste met'', zei ze. Ik antwoordde nieis. Wat kon ik zeggen? Het was nieuw voor mij, dat deze onbekende George er niet van hield dat een vrouw rookt. Trouwens, allies omtrent hem was nieuw voor mij. Deze men schen hier wisten alles van hem. „Vindt u het naar als ik over hern praat?" vroeg Philippa- Traoey, snel maar bedaard. „Wij waren heel goede vrienden, weet u." „0 neen! Zeker niet!" antwoordde ik even snel. „Ik vind het volstrekt niet naar!" Dit was volkomen waar. Ik vond het juist heel prettig als zij: voontging over hern te pratendeze jonge man die rustig in het graf li'gt van een hdd „ergens in Frankrijk", be vrijd van alle tnoei'1ijkhed'en' en- bezwaren, moot en klein die hen bezwaren, welke hij heeft adhtergelaten. Ik begin een toenemende nieuwagierigheid Met alleen de stem van den heer Blom v66r werd het verzoek dan ook van de hand gewe- zen. Door den heer van der Ooid werd rapport uit'gcbracht betreffende het onderzoek der ge- loofsbrieven van dte herkozen en gekozen raadslledien. Spr. verMaarde, dat de commis si© alles in orde had bevonden en dus advi- seerde tot toelating, waarmede de Raad ac- coord ging. De suppl. begrootingi over 1923 is terug- gekomen, aangezien abuizen waren ingeslo- pen in de volgnummers en dientengevolge niet idoppend met de begrooting. Ged. Staten ad- viseerden tot in trekking der suppleto ire be grooting en haar opnieuw vast tie stellen. Al dus werd- besloten. Naar aanleiding van het verzoek da onder- wijzeressen, mej. van Giessen en mej. Porte- gijs, om vergoeding voor lesuren buiten de gewone schooluren, welk verzoek in dte vori'ge vergadering om advies was verwezen naar B. en W., stelde dit college nu voor, hierop afwijzend te beschikke® De voorzitter lichtte nader toe, dat ook door ondcrwijzeressen bij het openbaar onderwijs wel les werd gegeven buiten de gowene schooluren. Voorts werd voorheen dit door het Rijk betaald en nu mag de gemeente het betalen, doch is daartoe niet verplicht. De Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. Door de commissie voor feestviering met het oog op het jubileum der Koningin was een verzoek ingekomen om voor het kinder- feest van de gemeente een bijdrage te mogen ontvangen van 1 per schoolgaand kind, en -het bedrag, dat gewoonllijk voor 'het jaarlijk- sche schoolfeest door de gemeente werd gege ven, beschikbaar te willen stellen voor een blijvend aandtenken voor ieder kind. In een tweede adres werd verzocht het laatste als ongevraagd voor genoemd doel te willen be- schouwen, doch het (bedlrag beschikbaar te willen stellen voor een feestgave aan ouden en minbedeelden. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat er 723 sch-oolgaandte kmderen zijd, terwijl tevens het verzoek nader werd toegelicht. B. en W. gevoelden er wel voor ore 1 per kind toe te staan, terwijl over het laatsf ingekomen verzoek door dit college nog niet is gesproken. De heer Met zou totaal 1000 beschikbaar willen- stellen, n.l. 1 per fciind en het restee- rende als feestgave voor ouden en minbedeel den. De heeren Blom-, Kostelijk en Poland adiit- ten het bedrag nog al van beteekenis en ge voelden er niet veel voor dit toe te staan. De heer Wijnker zou 1 per kind willen toestaan en 200 voor het andere doel. De heer van Langen bracht het bezwaar naar voren, dat vele burgers hebben tegen feestviering op ten punt in de gemeente, waarop door den voorzitter werd gcantwoord dat in een talrijk groote commissie, waarin vcrsch-il'lende deelen der gemeente vertegen- 'woordigd waren-, werd besloten tot feestvie ring in de kom der gemeente en voorts, dat de regeling toch dient te worden gesteld in han- den der uitvoerende commissie. Geruimen tijd werd over het eerste verzoek nog gediscussieerd, waahbij: door somimigen er op werd gewezen, dat men bij een natio- naa-1 feest toch niet al te bekrompen moet zijn, terwijl anderen van oordeel zijn, dat, wanneer de burgerij behoefte gevoelt om feest te vieren, men, in hoofdzaak althans, ook de gelden daarvoor bijeen moet brengen. Door dten heer Poland werd voorgesteld voor het kinderfeest een bedrag van 400 be schikbaar te stellen, terwijl de heer Kostelijk het bedrag der inteekenlijsten voor het kinder feest zou willen bestemmen en dit aanvulien met een- kleine subsidie van de gemeente. Door den heer Does werd het voorstel-Po land ondersteund, terwijl de heer Krom van oordeel was dat men voor een behoorlijk kin derfeest, waaraan een aangename herinnering zal blijven bestaan, men todi niet al te schriel moest zijn. De voorzitter was van oordeel, dat het ont- moedigend zou zijn voor de commissie. die zich veel mdeite getroo&t, wanneer haar ver zoek zulk een gering resultaat zou geven Eindelijk kwam men tot stemming over het eerste verzoek, wat met 6 tegen 5 stemmen werd aangenn-mcn (Tegen de heeren Kuiper, Blom. Kostelijk. P&lrnd en Does). Het bedrag voor de gewone jaarlijksche schoolfeesten is ruim 180, wel-k bedrag in't te bespeuren naar dien George, zooals hij was in zijn gewone doen, terwijl hij leefde. Zijn karakter, zijn smaak en zijn afkeer, al- les wat hij gewoon was te doen en te zeggen. Ik heb een gevoel of ik zijn levensgeschiede- nis was begonnen te lezen, twee hoofdstuk- ken van het eind af aan. Ik wou dat ik met het begin van da-t boek kon aanvangen en zien hoe de dingen geloopen zijn. Het is een wonder voor mij dat een mam- met een moeder als -lady Meredith een meisje tot bruid ge kozen heeft als die opzichtige filma-ctrice mTss Vera Vayne Vivid!") Het is zoo vreemd Of is net wericelijk niet vreemd Is het iets dat men had kunnen verwachten? Ki-est een man altijd een vrouw i® een bui van reactie tegen het type dat hij gewoon Was te zien in zijn eigen huis? Misschien zou dit andere meisje, dat iets af scheen te weten van George's smaak, eenig licht voor mij1 werpen op den geheel en George over het algemeen Terwijl Philippa zich wat voorover boog om een aschbakje door drfe jonge beestjes vastgehouden van Kopenhaggnsche aarde- weric, naar zich toe te trekken, zei- ze wat zachter: „Ik hield zelf do! veel van hem" „0 ja r' zei ik vrif dom. No. ITT 192* I Voor eventueele verdere verhooglngen bl(jft lech ter de goedkeuring van' de Huurcommissie noodlg. j Het is evenwel verbodbn voor het gebruik van een krachtens die Woningwet onbewoon* baar verklaarde woning een hoogeren huur* prijs te bedingen dan de huurprijs voor die woning geldende op of laatstelijk v66r 1 Ja« nuari 1923. j 11| Deze bepallng geldt zoowel voor de wo ^en die v66t a Is n& 1 Augustus 1923 onbe* iwoonbaar zijn of worden verklaard. De Huurcommissie kan voorts wanneer door lhaar ,op verzoek van den fauurde* ingevolge do Huuropzeggmgswet, een huurtermijn wordt verlcngd een huurprijs bepalen lager dan de rvehuurder ingevolge de artt. 1 en 2 der Huurcommiissiewet zonder hare tusschcn- komst zou mogen bedingen en aannemen, in- dien de staat van onderhoud dier woning dien lageren huurprijs wettigt. Overigens blijft voor de woningen waarvoor door de Huurcommissie een huurverlenglng is toegestaan gedurende den daarblj bepaalden termijn de door de Huurcommissie laatstelijk vastgestelde huurprijs van kracht, totdat de N Commissie daaromtrent een nieuwe uitspraak heeft gedaan. Ten slotte vestigt de oommissie 'de aandacht van belanghebbenden op het feit dat ingevolge de gewij'zigde Huuropzeggingswet ten aanzien Van woningen gelegen buiten AUkmaar, in eene igetneenie waarvoor geen Huurcommissie is in* gestel-d, de Kantonrechter in 'de pLaats treedt van de Huurcommissie, zoodat verzoeken om vemietigmg van huuropzeggingen en verlen* vain huur of om een nieuwe huur tot stand ie brengen in dat geval na 1 Augustus 1923 tot den Kantonrechter behooren te worden ge- richt Tegen die beslissitng van 'den Kamtonrech* ter is igeen rechtsmiddel itoegelaten, behoudens voorzienirag in cassatio in het belamg der wet. Inlichtingen omtrent de huurprfjzen der wo« Iningen op 1 Januari 1916 of op 1 Januari 1918 worden desgevraagd en voor zooveel mogel^k gaarne door den Secretaris der Huurcoimmiasie 'ter gemeentesaecretarie verstrekt Alkmaar, 27 Juli 1923. De Huuroommisade voomoemd, O. J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN 'DDK, Secretaris. (Wqt& vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5