tweede adies verzocht werd beschikbaar te ateLcn voor een feestgave aan ouden ea ar- meu. Hiervoor bieek men tameujk aigcmeea w or te gevoelen. De beer Met zou hiervoor gaarne 300 be- scinkbaar wiilen stellen, docb dit vooastel werd met ondersteuod, terwijl hierna het ver- zoek met algemeene stemmen werd ingewil- ligd. Tevens werd toegestaan op de beide fecsidagen het sportterrein te mogen gebrui- ken. Vervolgens kwamen ter tafel de rekeningen van het Burgerlijk Armbcstuur, het Gemeen- telij k Electrisch Bedriji en de gemeente-reke- ning. Die van het Burgerlijk Aimbestuur loopt Over 9840.36 ontvangsten en 9693.20% uitgaven, alzoo een batig saldo groat 147.14 die van het electrisch bedrijf over 34878,32 ontvangsten, 29190.17)4 uitga ven, ailzoo een batig saldo groot 5688,14V2. Dc gewone ontvangsten der geineente-reke- ning beliepen 152223,24)4, de buitengewo- ne 72082,14. Op de eerste was een batig saldo groot 37169,48, op de laatste een na- deelig saldo groot 4644,70y2, zoodat de ge- mecnte-rekening in totaal sloot met een batig saldo van 32524,77)4, doch door den voor- zitter werd opgemerkt, dat over 1922 van het Rijik een te groot bedrag is ontvangen, wat in dit jaar vereffend zal moeten worden. De re keningen zullen ter inzage worden gelegd- Bij stemming werden dfe heeren Borst, Blom en Kostelijk aangewezen voor het nazien der gemecnte-rekening. De heeren van Langen, Poland en Met voor dit van het Annbestuur en het electrisch bedrijf. De commissies zul len door den vooriztter daartoe worden op- geroepen, terwijl dan tevens het Burgerlijk Armbestuur zal worden uitgenoodigd voor 'het geven van' toelichtimg. Door den voorzitter werd in herinnering gebracht, dat in de vorige raadszitting is ge- sproken over het salaris van den gemeente- ontvanger, naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten om advies. B. en W. hebben hierover gesproken en adviseerden het salaris te stellen op 1000. De heer Kostelijk veronderstelde dat B. en W rijpelijk hadden overwogen het werk( aan het arnibt verbonden, weshalve hi} wel met het voorstel kon meegaan. Die heer Poland vroeg of geen minimum en maximum moest worden aangegeven, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit in het schrijt- ven van Ged1. Staten niet wordt gevraagd. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Door B. en W. is van gedaehten gewisseld over eventueel te geven vervolgonderwijs, naar aan'leiding van't ihieramitrent uitgespro- kene in de vorige zitting. B. en W. meenden te moeten voorstellen, zoo noodig op feen plaats een cursus te geven, ni 1. in de kom der gemeente, of wanneer op een ander punt der gemeente zich meer leer- lingen aanmelden, dan daar. Men heeft ge- meend het aantal leerlingen op 15 te moeten stellen en voor dit onderwijs voor den eenen cursus iemand te benoemen, doch voor een volgenden cursus weer een ander. Wordt een cursus voor openbaar onderwijs gegeven, dan wordt voor bijzonder onderwijs een even froot bedrag beschikbaar gesteld. Met een usdanige regeling verklaarde de Raad mee te kunnen gaan. Binnenkoft zal dan, zeide de voorzitter, hieraan bekendheid! worden ge geven, opdat gegadigden voor deeJnaine zich zullen kunnen aanmelden. Voor den zooveelsten keer kwam de toren te Veenhuizen ter sprake. De voorzitter deelde medo, dat het kerkbestuur van Veenhuizen niet genegen is den toren over te nemen, ook niet al is deze behoorlijk gerestaureerd. Hierop werden aan den Raad voorgelezen: het schrijven aan het Kerkbestuur te Veenhui zen het daarop ontvangen antwoord; het schrijven aan Ged. Staten en het daarop ont vangen antwoord. Naar aanleiding hiervan merkte de voorzit ter op. dat z. i. de gemeente er niet afkomt. Men kan besluiten den toren aan zijn beStem- ming te onttrekken en daarna besluiten er zich van te ontdoen, doch spr. geloofde, dat hier voor niet de goedkeuring van Ged. Staten zal worden verkregen- Voor men eenige besluit in deze richting neemt, adViseeren Ged. Staten eerst advies in te winnen bij die Rijks Coan- missie voor monumenten. In het schrijVen van Ged. Staten wordt in hoofdzaak weerge- geven, wat in de vorige raadsziting reeds door den heer Kostelijk is gerapportoerd. De heer Wijnker gevoelae er wel voor bo- vengenoemd advies in te winnen. Door dfen voorzitter werd! nog gewezen op dergelijke Situaties in andere gem een ten; zoo is b.v. ook de toren op de Groote Kerk te Alk- maar in onderhoud bij de burgertlijke gemeen te en naar men meende werd in dit verband ook Hensbroek genoemd. De heer Kostelijk was van oordoel, dait men er nu toch wel van overtuigd kan zijn, dat de gemeente verplicbt is tot onderhoud en zou nu ook graag een einde aan deze kwesfie ge maakt willen zien, terwijl ook de heer Met van oordeel was, dat de Raad zich op een ruim standpunt diende te stellen en tot her&tel diende over te gaan. Ook de voorzitter achtte behoorlijk herstel gcwcnscht, aangezien anders de onkosten steeds hooger zouden worden. De heer Krom zou het besluit widen nemen den toren niet meer te onderhouden, dan komt er wel een beslissing van Ged. Staten, waarop de heer van der Oord vroeg of het ontvangen antwoord' van dit college nog niet duidelijk genoeg was. De heer Kostelijk zeide, dat men ook te Veenhuizen graag een einde aan de zaak wil maken. Men is daar van oordeel, dat die toren van de gemeente is en het Kerkbestuur dus niet verplicht kan worden deze over te nemien. De voorzitter merkte op, dat, hoewel de schriftelijke bewijzen ontbreken, men zich er wel van overtuigd kan houden, dat de ge meente er niet afkomt, waarna de heer Krom nog opmerkte, dat de Raad ontkent, althans betwijfelt. het eigendomsrecht. Dc heer Met was van oordeel, dat de Raad zich toch belachelijk zou maken' met jets te willen verkoopen wat men niet als eigendbm beschouwt. Ook de voorzitter was van oordeel, dat voor het fatsoen van den Raad toch geen be lachelijk besluit moet worden genomen. Het eenige wat gedaan kan worden is besluiten' tot behoorlijk herstel of den toren onttrekken aan zijn bestemming, waarop door den heer Kostelijk wera voorgesteld: Gelet op het in- gckomen antwoord van Ged. Staten, gehoord de besprekingen, besluit de Raad den toren behoorlijk te onderhoudten iD4t voorstel werdl ondersteumd en daania in stemming gebracht zijlnde, met 6 tegen 5 st. aangenomen. Tegen die (heeren Krom, Wijnker, van Lingen, Poland en Does). Na deze beslissing meende de voorzitter te mogen zeggen, dat door den Raad een ver- standig (besluit was genomen. Hiermede was de agenda afgewerkt en werd tot sluiting overgegaan. De voorzitter merkte op, dat dit wel de laatste vergadering zou zijn van dezen Raad. In den nieuwen Raad zullen we niet terug zien den heer van der Oord, die vfele ja- ren zitting heeft gehad en gedurende elf jaren als wethouder heeft gefungeerd. Als wethou- der en als raadslid heeft dfe heer -van der Oord veel gedaan in het belang der gemeente en is met hem laangienaam samengewerkt. Naniens den Raad en de gemeente bracht spr. daarvoor hartelijk dank en wenschte hij den heer van der Oord alle goeds toe. Ook de heeren Does en Kuiper, hoewel over kortcren termijn, hebben getoond de gemeen- tebelangen mede te willen behartigen, terwijl ook met hen aangename samenwerfcing mocht worden ondervonden. Ook aan deze schei- dende raadsleden bracht spr. een woord van dank. Spr. hoopte op aangename samenwer- king ook met den niewen Raad. De heer van der Oord dankte voor het ge- sprokene en zeide steeds veel waardeering te hebben gevoeld voor de leiding van den voorzitter. Toch was Ihiji eenmaal teleurge- steldl geworden in den voorzitter, n.l. daar waar hij van hem had verwacM een krachtigeT advies inzake het Patronaatsgebouw- Ook dfe heer Kuiper dankte voor de waar- deerende worden tot hem gericht en verklaar de, steeds met belangstelling en genoegen de gemeentezaken mfee te hebben behandeld. Spr. betreurde het, dat zijn partij voor hem niet weder iemand uit Veenhuizen in den Raad heeft gebracht. Ook dfe heer Does sprak een woord van dank tot den voorzitter van den Raad Naar aanleiding van de opmerking van dfen heer Kuiper zeide de heer Kostelijk dat dit niet in den Raad besproken diende te wor den, zoodat hij daarop niet wilde ingaan. Waar echter met den heer van der Oord de vertegenwordiging der Anti-Revolutionnaire partij in den Raad verdwijnt, hoopte hij, dat niettemin de belangen dier groep behoorlijk zouden worden behartigd. We zitten hier, zei spr., toch ter behartiging van gen\eentebelan- gen. De voorzitter was mede van oordeel, dat partijbelangen niet op d'en voorgrond1 moch- ten worden gebracht, doch de belangen der gemeente door alien dienden te worden be hartigd. Hierna sluiting der vergadering. UIT HEER-HUGOWAJARD. Zondag spefelde T. A.V.E.N.U.' uit Heer- Hugwvaard een sMngerbal'wedstrijd! tegen D.O.R.E.V. van Ahna-Pauwlowna. Door de heeren Rus en- Zomer werd een zilveren me- daille uitgeloofd. T.A.V.E.N.U. won met 5-0. Voetbat. Een D.T.V.-combinatie speeMe Zondag een uitwedstrijd1 tegen D.O.S. I van Broek op Langendijk. D.T.V. won met 43. UIT St. PAN1CRAS. In den Zondagmidldag gespeeldlen voet- balwedstrijd tusschen Vrone IIGo-Ahead 4 waarim het tot weinig spamnende miomenten kwam, wist Vrone zijn meerderlheid in een 4—0 cwefwinning uit te drukken. UIT AKERI9LOOT. Door die leerlmgdn dler O. L. school in het dorp werd Donderdag het schooifeest ge- vierd, bestaiandfe in eeii' rijltoer naar Bergen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ook naar Bergen aan Zee te gaan, trnaar door het stormadxttge weer werd hiervan afgezien, en ging men naar SchooH, naar dfen speeltuin van den heer Timmjerman. Op het duin en in den speeltuiin kondfem de kinderen naar barte- lusit -geniietien, terwijl menige verversching en versnapering werd aangfebodlen. Aan den herteffkamp te Alkmaar werd op den terug een bezoek gebracht. Tegen 9 uur kwamen de rijtuigen in het dorp terug iDondferdagavond feregen dfe gebroe- ders Ahet met ellkander aan dlen stok, hetwelk zoo ver kwam, dat de eene broer afdroop met verscheurde kleeren en een be- blocd gezicht UIT BERGEN. DeFeestweek. Het was een droef begin j.l Zaterdag- avond: regen en wind. Ruim acht uur werd1 het lets milder en- be- sloot het bestuur van Bergen's Mannenkoor, het weer ten spijit, maar door te zetten. Dfe muziektent in den turn van „de Rustende Ja- ger" werd door zijn leden gevuld en weldra klonken de eerste accoorden ons tegemoet. Later op den avond, want het bezoek was in den aanvang gering, liep, bij betere weers- gestcldheid, de tuin aardig vol; toen tegen 10 uur een flinke regenbui beg-on te accompag- neeren, was het met zingen en toehoorders gedaan. Wel jammer, dat deze avocd zoo moest mislukken, want het koor, onder de bez:e- lende leiding van den heer G. Anderson, had zijn beste beentje voorgfezet. Begonnen werd met „Herdere Zondags- lied", dat mooie, onverwelkte koor van Kreut- zer Als No. 2 hooTden we „Het Breister'-'e", op muziek van Olman; evenals alle werken van Olman technisch zeer knap geschreven de moderne harmonisatie verschart het koor nog al lastige oogenbl Ikken, die alle werden overwonncn Daarna het melodieuse koortje „Beneden en Boven" van1 de Vliegh; de voor- dracht was gevoelvof Uit de late bloeiperiode der romantiek we dachten meermalen aan Weber's „Obe- ron" of Mendelssohn's „Meerestille" hoor dfen wc toen „Zondag op t meer" van Hfeinze. De uitvoering hiervan was meer dan lofwaa-- d'g Het teer fijne ^StSndchm" van Schulz droeg ook niet weinig bij: tot het siucces. 't Zesidle nuimimer was „Salve Rfegina" van Oberhoffer en ieder die ae modlijknedcn van dit koorwerk kent, zal't met ons eens zijn, dat de uitvoering door de Berger mannen werke- lijk een prestatie genoemd mag worden Het .Roeiersliecr' van de Vliegh stemt altijd ciankbaar, vooral als het bekende, markanti bassen-rythme ons aandoet zooais Zatexdag- avond. i ot slot ging het geestigc, meer popuiaire Koor i aalpotpourri" van Olivier Koop. Een dan-kbaai' werk, wat een stroom van applaus oogstte; men riep om herhaling, doch 't lukte niet. We kregen als toegift „Het Breistertje", wat ex mindfex .goed at kwam. Een woord van waardeering voor het koor en zijn leider is hier niet inispTaatst Hedenavond de Koorvereeniging ^ergen". aangevuld met solonummers; morgenavond Bergen's Harmonie, beide in den tuin van „de Rustende J'ager". IDe Wiener KunsttentoonsbeHing mag zich denniate in die belanigstfel ling van Bergenia- ren en vreemidlelingeni venheuigen. dlat men besilotem hieeft deze uitmiuntendle expositie nog een week te verlfengen. 'De heer en' mevr. Kaxrach zdjn zeer tevredlen en stellen de groote welwillendlheid van dlen eigenaar van „:De Rtustende Jager" tegienover hen, ten zeerste op prijs. UIT HEILOO. De gister begonnen kermis mocht zich in een druik bezoek verheugen. We hebben dit jaar een theater diat gezien iniag wordien, voorts de stoomcaroussel van Janvier, Vallent- goed's luchtschommel, Brouwer's bioscoop, draaimolec, zweefmolen, luchtschommel enz., benevens een groot aantal kramen. iHfet theater van Mulllens heeft, wat't pro gram aangaat, zeker aan dfe verwachting vol- daan, doch het bezoek was niet te groot. De bioscoop had eveneens een grooter bezoek kunnen hebben, het program is voor de ker mis zonder twijfel voldoende. De stoomcaroussel van Janvier had als al tijd volop bezoek, dat is en blijft altijd hiet brandpunt van de kermis. De draaimolen, zweefmolen en luchtschom mel hadden ook nog al aardig bezoek. Editex was, wat bet kexmiisterrein betreft, de dirukte niet zoo groot als anders. 'Dfe druk- te in bet dorp was buitengewoon groot. In ,de Rustende Jager" was bet bezoek ma- tig. De heer Booij had het duo van Laar-Boe- len geengageerd, dat een welverzorgd pro gram ten gehoore bracht. „Jean en Dina" we- ten het publiek met hun opgewekte voordrach- ten te boeien en zij verdienen een voile zaal. In d'e danssalons van de heeren Staps en de Rooij was het eivol van danslustigen. Aan de Landarbeiderssticbting, ten doel hebbende om aan landarbeiders een bouw- plaatsje in eigendom te geven, is ten beboeve van W- Molenaar een bedrag van 3300 verleend. Bij een in aanbouw zdjnd1 woonhuis aan den Stationsweg heeft een roodiborstie zijn nestje gebouwd en heeft daar een 4-tal eittes uitgebroed, zonder dat dit door de werklieden was ontdekt Thans zijn de jongen uitgeko- men en zondler zich aan het geraas en geloop te storen voedlert het oudterpaar zijn kroost. De waranda waarop het nestje is gebouwd zal spoedig dichtgetimmierd word'en, doch de weiMieden vfnden't zoo aardig, dat men fefen plankje later intimmert, als de jongen uitge- vlogen zijn. Als men- bedenkt, dat boven het brocdende vogeltje de stucadoora een plafond hebben gemaakt, d'an is het verwonderlijk te constateeren, dat de diertjes alle scbuwhedd hebben laten varen. Sport POSTDUIVEN. Uitslag der wedvlucht, gehouden door de Postduivenvereeniging „Alcmaria Victrix", op Zondag 22 Jufl 1923, door jonge duiven, van Lier (Bfelgie), afstand 166 K M. In con- cours 168 duiven. Losgelaten 8 uur, wind Zuid-West: G. Waijboer 10 u. 33 mifl 52 sec. 39872 J. Huiberts Sr. 10 u. 38 min. 47 sec. 40010 H I. Struijs 10 u- 39 mini. 43 sec 39909 G. Waijboer 10 u. 40 min, 42 sec. 39870 J. Huiberts Sr. 10 u 40 min. 42 sec. 2554 Dezelfde 10 u. 40 min. 42 sec. 40074 L. van Vuure 10 u. 41 min 39 sec. 4006 P. Oudes 10 u. 45 min 46 sec. 40Q50 J Huiberts Sr. 10 u. 43 min. 22 sec. 40055 Dezelfde 10 u. 43 min. 22 sec. 40066 N. Ypma 10 u. 43 min. 27 sec. 40094 J Huiberts Jr. 10 u, 43 min. 35 sec 39919 N. Ypma 10 u. 43 min. 43 sec. 40083 Dezelfde 10 u. 45 min. 16 sec 40096 J, Huiberts Sr. 10 ul. 45 min. 27 sec. 40057 W. Godlschalk 10 u. 45 min. 23 sec. 39894 B. Termaat 10 u. 45 min 45 sec. 39959 P. Oudfes 10 u. 49 min. 50 sec. 40047 G. Waijboer 10 u. 46 min. 35 sec. 39868 B) Termaat 10 u. 46 min. 25 sec. 39952 Th. Buissink 10 u. 46 min. 46 sec. 39974 W Godschalk 10 u. 46 min. 24 sec. 39896 G. J. Meijer 10 u. 47 min. 18 sec. 40020 N. Ypma 10 u. 47 min. 50 sec. 106088 G Waijboer 10 U 47 min. 51 sec. 39865 Dezelfde 10 u. 47 min. 51 sec 39872 P. Oudes 10 u. 51 min 56 sec. 40037 G. Waijboer 10 u. 48 tnin. 39 sec. 39877 J, Huiberts Jr. 10 u. 49 min. 33 sec. 39931 B. Termaat 10 u 49 min. 20 sec 39958 de Wit 10 u. 49 min. 31 sec. 73610 H. J. Struijs 10 u. 49 min'. 35 sec. 39903 BETROUWBAARfHEIDSRIT MOTOR- CLUB ALKMAAR Deze xftt geootganiseerd door de motor- clubs Alkmiaar en Omstneken en Zaanstreek (tevens geldend als Tweede Zaamsche Beker- rit) heeft Zaterdag onder zeer gunstige weeromstandighedien plaats gehad en is een zeer groot succes geweest. Nog mimimer na- men aan een betrouwbaarheidsrit zooveel rijders dfeel en vooral de heeren M. Kaiter en J. Luiting, die als bestuursleden der motor- club zeer veel werk hebben venicht, kunnen met trots op den afloop terugzien. Van verschllende zijden en personen heeft men de meest mogelijke medewerking onder vonden, maar niemiand is krachtiger siteuni geweest dan de bekende specialiteit op mo- torgebied de heer L. J. Zegers Veecketis, wien na den tocht dan ook terecht hulde is ge bracht evenals aan dfe bovengenoemde be stuursleden. Omstreeks kwart over vier heerschte in de Muzieklaan reeds een zeer gezfellige drukte. Daar toch was de fipish. 's Morgens acht uur waren achtereenvolgens 47 rijdfers te Heemstede gestart. De route (in totaal pl.m. 200 K.M.) was verdeeld in twee morgen- en twee middagtrajecten, die met een voor elk dezer vier trajecten vast te stellen gem. uur- snelheid (28—36 K.M. moesten worden af- gelegd. En zoo ging de tocht over het Kopje, Meerenberg, Noordwijkerhout, Haarlemmer- meer, Halfweg, Velzen, Hondsbossche, i bchoorldam, Koedijk, Alkmaar. De rit was vooral voor de minder gerouti- oeerde rijders heel moeilijk. Het lezen van den weg oracht tail van moeilijklieden. la rijk zijn dan ook de strafpunten geweest. Toen de heer Zegers Veekens dan ook 's avonds onder feen regenbui den uitslag bekend maakte, zei hiji terecht: „Het regent nu, maar't heeft ook gedurende den fit ge- regend, n.l. strafpunten". Met kledne tuf schenpoozen kwamen van half 5 tot half 6 d njdfers binnen. Enkele waren genoodzaakt ge weest door pech den tocht op te geven. Ook verschililende andere mededingers zijn vai pech niet vrijgebleven. Door de goeae poll tiemaatregelen in de Muzieklaan verliep df aankomst uitstekend. Van kwart voor zes tot ruiimi acht uur i daarna de Oomimissie met den heer Zeger- j Veeckens aan 't hoofd bezig geweest der j uitslag te berekenen. Aan het diner, dat on der een der warandes in den Muziektuir plaats had, en waaraan velen onder opge wekte stemming deelnaimen, werd' de uitslag bekend gemaakt. 1. De „Zaan", Wisselbeker voor de best* prestatie in den rit werd' gewonnen, evenals in 1922, door den heer E. C. van Erven Do- rens (Simplex) A'd'aim met 13 strafpunten. Deze is nu definitief eigenaar. De heei Brinkman uit Haarlem had 14 strafpunten. Twee kranige prestaties. De „P. en C. wissel beker" voor de club, die in den rit de beste prestatie heeft geleverd1 werd gewonnen door de Motorclub „Zaanstreek" met 320 straf punten die thans ook definitief eigenares is geworden. De overige uitslagen zijn: Solo-amateurs, lichte machines: 1. E C. v. Erven Dorens (Simplex) met 13 strafpun ten; 2. W. Middelkoop (H.D.), Zaandam met 56 strafp.; 3. J. Th. Franken Jr. (Sunbeam) Soesterberg met 100 srtafp. Soloamateurs, zware machines: 1. G. F. Aanstoot (H.D.) Haarlem met 76 strafp.2. S. A. Appel (H.D.) Gorinchem met 88 strafp.3. A. Haubrich (Henderson) Rotter dam met 116 strafp. Solo handel, lichte machines: 1. J. H. Nieu- wenhuys (Vfelocite) Den Haag 98 strafp. Solo handel, zware machines: 1. J. de Roode (H.D.) Amsterdam met 59 strafp.; 2. J. G. Verbeek Jr. (Victoria) Bussum met 105 strafp. Duo amateurs zware machines: 1. H. Brinkman (Ace) Haarlem met 14 strafpun ten^. J. A. Kraan (H.D.) RSjswijk met 27 strafp.; 3. D. Bakker (Ace) Zaandam met 36 strafp Duo handel: 1. J. Baikker (H.D.) Heilo met 70 strafp. Zijlspan: 1. H. G. v. d. Ben (H.D.) Zaan dam met 72 strafp. Auto's: 1. H. Stikkel (Grossley) Alkmaar met 64 strafp., die tevens de medaille ver- wierf voor de beste prestatie der Alkmaar sche dfeelnemers. Jammer was het, dat het weer 's avonds zoo weinig medewerkte. Het bal-champetre ging natuurlijk wel door. Het prachtige or- diestrion' van den heer Spanjaard zorgde voor uitstekende balmuziek, de animo voor dansen was er wel, maar voor een bal in de openlucht is nu eenmaal1 tnooti zomerweer noodig om dfe ware stemming te doen heer- sfehen. De succesvolle dag der Alkmaarsche motorclub had een grootscher finale ver- diend DE MOTORRACES. Dank zij het besluit der ledenvergadering van de Vereen. tot bev. van het Vreemdelin- genverkeer „Alcmaria", om de motorraces wfel te doen doprgaan, hebben de liefhebbers Van motorsport gisteren weer kunnen genie- ten van het kunnen en durven van een 24-tal motorrijders. De toestand der grasbaan was als gevolg van den regen der laatste dagen zoodanig, dat de rijders zonder al te veel ge- vaar hunne machines een groote snelheid konden doen ontwikkelen, al is het waar, dat hier en daar in de baan tijdens de races min- gewenschte plekken ontstonden. Maar de rij ders zijn niet zoo erg gauw bang, zij hebben dat getoond, als zij met vol gas door de bocht&n vlogen of elkaar bijna in de widen reden bij het passeeren, soms binnendoor. Dit laatste lijkt ons nog altijd een der gevaar- lijkste dingen bij een wedttrijd als deze. Onder de rijders waren verschillende be- kenden van vroegere races, van wie vooral K. Burlage en A. StoHenbeker de liefde van het publiek hebben, getuige het aplaus, dat hun steeds ten deel valt, als zij voor het eerst star- ten. Trouwens, hunne prestaties zijn er ook naar! Of beteekent het niets, als een Storten- beker (beroepsrijder) na tweemaal tegen Brinkhof te nebben verloren, voor den derden rit den voorsprong weigert, hem door de jury toegekend? Dat deed hij toch, en toen hij zich er bij moest neerleggen, startte hij opzettelijk z66 slecht, dat hij maar nauwelijks gang had, toen Brinkhof reeds naast hem was. Dat deze hem voorbij schoot, is te begrijpen, maar toen leek Stortenbeker wel een vliegende Hollan der. Als een wervelwind vlogen de twee over de baan, waarna Stortenbeker als no. fefen aankwam. Zijn eerste woorden waren: „Zie je wel, dat ik geen voorgift noodig had?" Nu willen wij niet zeggen, dat wij onver- deeld instemmen met een dergelijke manier van rijden. Immers, als S. terstona bij den start ernst van de zaak had gemaakt, had hij misschien met een voor hemzelf minder ge- vaarlijke snelheid kunen volstaan. Thans werd de rit bovendien nog zoo iets als een eerezaak en was hij aan zichzelf verplicht er alles op te zetten om te winnen. Ditzelfde geldt voor Brunt, die tegenover van der Pijl in de handicap-wedstrijaen een- zelfde tactiek volgde. Ons bezwaar vermin- dert geenszins het respect dat wij voor den grooten durf van deze rijders voelen. en wij willen ook niet ontkennen, dat er in 'n derge lijke manier van rijden wel iets sportiefs zit, wij meenen alleen dat de rijders het gevaar voor henzelf vrijwillig vergrooten. Sportieve handelingen vielen er nog m66r te constateeren, b.v. in den rit tusschen F. v. d. Berg en Wichser, toen laatstgenoemde niet allfefen doorreed bij weigering van v. d. B.'s motor. Overigens gelooven wij, dat dfe rijders elkaar niet gespaard hebben maar is dit niet juist echt sportief? Wij gelooven niet, dat er hier ooit een motorrace is gehouden, waarbij zooveel mooie spamnende ritten te zien waren als gistertu. De grootste snelheid, waarmede gereden werd was plm. 72 K.M. per uur. Wat heett het publiek gejuicht bij verschil lende ritten, als de rijders elkaar bij beurten passeerden en de besli sing meermaien pas viel in het laatste rechte eind der baan. Dit was b.v. 't geval in den rit Slagter-v. d. Berg, waarbij eerstgenoemde (een nieuwe op craze baan) slechts een vijfde seconde voor v. d. B. den finish passeerde en daarmee zijn in een vorigen rit tegen Beverdam ontwikkeldfe snel heid met nog l'/t sec. verhoogde. Dergelijke ritten zijn zeer spanmend en het is geen won der dat het sportlievend publiek ze enthou- siast volgt. Twee keer is het een der rijders gelukt zijn partner te „lappen", wat natuurlijk ook een hoeraatje veroorzaakte in de eerste rit van Rumptv. d Peyl Jr. en later K. Burlage— v. d. Peyl Sr., van wie de eerstgenoemden in beide ritten de snelsten waren. Van der Peyl Sr. werd door zijn sportbroeders „gehuldigu met een bosje versch geplukt gras, dat hij oogenschijnli c dankbaar aanvaardde. In de handicap-wedstrijden was van Ha- mersveld, evenals den tweeden Paaschdag weer de winner. Hij reed zijn pl.m. 4000 M. in de beslissing in 3 min. 13 1/5 sec. De wisselbeker van het Hotel De Nach- tegaal kwam nu definitief in zijn bezit, ter wijl hij tevens de verg. zilv. med. van B. en W. van Alkmaar won en in den wedstrijd in klasse E den eersten prijs, gouden medaille. Tot onze groote voldoening zagen we gis teren weer eenige leden van het Roode Kruis in uniform op de baan. Gelukkig behoefdfen zij niet daadwerkelijk op te treden, als we ten- minste buiten beschouwing willen laten de hulp die zij J. C. v. d. Pijl verleenden toen hij na net einde van den beslissenden rit in klasse C tegen een paal reed en zijn hand licht be- zeerde. Het ongeval had erger kunnen afloo- pen, want de rijder tuimelde geheel omver. Een gelukkige afloop had ook de val van Jan- sen tijdens zijn rit tegen K. Burlage. Hij viel bij de laatste bocht aan den overkant, maar toen men bij hem kwam, stond hij reeds weei overeind en reed verder, alsof er niets ge- beurd was. Hoewel het weer de laa'tste dagen ver van schitterend was en' dus den menschen uit het overige deel der provincie weinig lokte tot het maken van plannen om naar Alkmaar op te trekken en er bovendien hier ter stede door den Muziektuin en te Bergen door de turn- uitvoering en te Heiloo door de kermis na tuurlijk heel wat menschen werden getrokken, was de opkomst van het publiek nog goed te noemen. Ongeveer 2500 menschen waren opgekomen. De gedetailleerde uitslag der wedstrijden is als volgt: De uitslagen der verschillende races lui- den: Klasse I, nieuwelingen, 5 baanronden (3300 M.): 1. N. W. K. Burlage (Norton), Den Haag, 3 m. 11 4/5 sec.; 2. F. van Rumpt Norton), Haarlem, 3 m. 17 4/5 sec. Klasse B, 5 baanronden: le rit 1. Jac. Brunt, (Douglas), Hilversum, 2 min. 52 4/5 sec.; 2. J. H. Jansen (Matchless) Amster dam, 2 m. 53 1 /5 sec.2e rit1F. v. d. Berg (A. J. S.), Den Haag, 3 m. 9 sec.; 2. H. Bie- ze (Jap), Amsterdam, 3 m. 10 1/5 sec. Finale tusschen de twee snelste rijders: 1. Jac. Brunt, 2 m. 52 4/5 sec.; 2. J. H. Jansen 2 m. 54 3/5 sec. Klasse C. 350 c.M3., 6 baanronden (3360 M.) le rit: 1 K.M. Burlage (Norton), Den Haag, 3 m. 24 sec.; 2. J. H. P. Jansen (Matchless), Amsterdam, 3 m. 38 1/5 sec.; 2e rit: F. v. d. Berg (A. J. S.), Den Haag, (alleen), 3 m. 53 1/5 sec. 3e rit: 1. J. C. v. d. Pijl (Douglas) Amster dam, 3 m. 33 2/5 sec.2. H. Bieze (J. A. P.) Amsterdam, 3 min. 49 sec. Finale: 1. J. C. v. d. Pijl, 3 m. 21 2/5 sec.; 2. K. M. Burlage, 3 m. 22 3/5 sec. Klasse D.: 500750 c.M3., 6 baanronden: le rit: 1. F. v. d. Berg (A. J. S.) Den Haag 3 m. 47 2/5 sec.; 2. H. Wichser (H. D.) Den Haag 4 m., 09 4/5 sec., 2e rit: 1. K. M. Bur lage (Nbrtoni) 'Den Haag 3 m. 33 3/5> sec. 2. A. J. v. d. Peijl Sr. (Indian) Den Haag 4 m. 57 2/5 sec., J. C. v. d. Pijl (Douglas) A'dam reed zijn serie alleen in 3 m. 26 3/5 sec. Finale: 1. K. M. Burlage 3 m. 20 4/5 sec. 2. J. C. v. d. Pijl, 3 m. 21 3/5 sec. Klasse E., boven 750 c.M3.; 6 baanron den: le rit: 1. M. v. d. Berg (H.D.) Den Haag 3 m. 23 4/5 sec.; 2. J. S. van Stuijven- berg (Indian) Den Haag 3 m. 26 1/5 sec. 2e rit: 1. A. P. van Hamersveld (H.D.) Soester berg 3 m. 14 sec.; 2. J. van Riessen (Indian) Den Haag 3 m. 15 1/5 sec. 3e rit: 1. J. Slagter (Reading Standard) Stad«kanaal 3 m. 22 2/5 sec., 2,-H. W. Be verdam (Gillet) Hengelo 3 m. 34 1/5 sec. 4e rit: 1. C. N. v. d. Velde (Indian) Den Haag 3 m. 25 4/5 sec.; 2. H. Wichser (H.D.) Den.'Haag 4 m. 05 1/5 sec. 5e rit: H. J. Baar (H.D.) Den Haag rijdit alleen in 3 min. 37 1/5 sec. Finale: 1. A. P. v. Hamerveld, 3 m. 15 1/5 sec.; 2. J. v. Riessen, 3 m. 15 4/5 sec. 2e finale om den derden prijs: 1. J. Slag ter, 'Sttad&kanaal, 3 mi. 18 41/5 sec.; 2 M v d. Berg 3 m. 19 sec. Groote Handicap wedstrijden tusschen de I winnaars der klassen B., C., D. en E., om den i zilveren Nachtegaal, Wisselbeker, 6 baanron- den. le serie: 1. Jac. Brunt (150 M. voor) 3 min. 18 sec.; 2e J. C. v. d. Pijl (70 M. voor) 2e serie: 1. van Hamersveld (van meet) i 3 in. 16 sec.; 2 K. M. Burlage (50 M. voor) Finale: 1. A. P. van Hamersveld (H. D.) i Soesterberg, 3 m. 13 1/5 sec.; 2. Jac. Brunt (Douglas), Hiilvereum (150 M1.) 3. J- C. v. d. Pijy (Douglas), Amsterdam i (70 M.); 4. K. M. Burlage (50 M.) De heer A. P. van Hamersveld won hiermede voor de tweede maal en daardoor definitief den beker. 'De 'heer 1. Stikkel reiikite dfen overwinnaar met eenige hartfelijlke em welgfekozeni woordten dfen Beto" uit. Wedstrijd voor beroepsrijders tusschen P. i Brinikhoff (Excelsior), Rotterdam en A. j Stortebeker (Indian), Rotterdam.) le rit van meet (8 baanronden, 5280 M.): l.P. Brinkhoff 4 min. 23 3/5 sec.; 2. A. Stor- i tebeker 4 m. 27 sec. Achtervolgingswedstrijd (8 baanronden): P. Brinkhoff was in 4 min. 17 2/5 sec. 105 M. ingeloopen. MoargiftwedlsiMjld: A. Sfortfebfeker (120 M. voor) wint in 4 min. 14 3/5 sec. P. Brink hof 4.17.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6