DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fi No. 179. Honderd vjf en twintigste Jaargang. 1923* WOENSDAG 1 AUGUSTUS Drt nummer bestaat uit 2 Maiden Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door et geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Directeur: O. H. KRAK. PRIJS DER OEWONE ADVERTE NTlfiN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postglro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Buitenland DE VOEDSELVOORZIENING VAN DUITSCHLAND. Te Frankfort a. <t Main heersche gister groot gebrek aan aardappelen. Voor een pond werd 12000 mark (3 cent betaald. Aan ledesr werd slechts 1 kilo verstrekt, doch dian moest men er nog een pond uien bij koopen. De handelaren zeggen, dat de boeren in Pom- meren, van wie zij de aardappelen betrekken, alles naar Noord-Duitsche badplaatsen zen- den, waar iedere prijs kan worden betaald. De aanvoer uit Italie, zooals die in normale tijden plaats vond, is onmogelij|k wegens den lagen standi der valuta. De Rijkskanselier ontving gister in audifintie de vertegenwoordigers van de Centrale Land- bouwers-organisatie. De minister van de Voedselvoorziening was bij deze audientie aanwezig Naar de meaning van de landbouwers, is er geen reden tot ongerustheid voor de stede- lijke bevolking wegens de voedselvoorzie- ningsmoeilijkheden van- het oogenblik. De broodkoreuoogst zal zeer waarscnijnlijk goed zijn en ook de aardappelvoorziening zal in een of twee weken weer geheel mormaal zdjin. In sommige gedeelten van het Rijk heeft men reeds een aanvang gemaakt met den aardap- pdoogsl Wat de vraag van de vetvoorziening be- trcft, deze hangt ten nauwste samen met de deviezen-kwestie. Duitschland is steeds op deni invoer van het grootste gedeelte van zijn vetverbruik aangewezen geweest. De regee ring zegde den landbouwers toe, dat voldoen- dc dcviezen ter beschikking z,ulten worden gcsteld. Het gebrek aan spoorwagens, dat de voed selvoorziening nog moeilijker maakt, een kweotie, die door de landbouwers naar voren werd gebracht zal door de regeering met de meeste energie worden opgeheven. De vertegenwoordigers van den lamdbouw gaven de verzekering, dat alles zal worden gedaan, ten eimde de voedselvoorziening van ac steddijike bevolking te verzekeren. DE ANTWOORDEN VAN BELOIS EN FRANKRIJK. Volgens gisterochtend te Londen tegenover pcrsvertegenwoordigers afgelegde verklarin- gen is door de Fransche nota, welke het ant- woord op de jongste Britsche nota bevat, een ongunstige indruk teweeg gebracht. De van de geallieerden ontvangen nota's in antwoord op de Britsche nota aagaande de schadeloosstellingen worden thans door de Britsche regeering overwogen. Betreffende hun inhoud wordt strikte geheimhouding in acht genomen. De Londensche bladen vree- zen echter, dat men het wellicht moeielijk zal bevinden, ze tot grondslag te maken van een gemeenschappelijk antwoord aan Duitsch land. Men verwacht, dat Baldwin in het La ger Huis en Curzon in het Hoogerhuis op Donderdag, als wanneer het parlement ver- daagd wordt, om op reces te gaan, eene ver klaring over den toestand zullen afleggen. In antwoord1 op eene vraag in het Lager- huis beloofde Baldwin, dat het parlement, wanneer dit noodig mocht blijken, gednren- de het reces zou worden bijeengeroepen, om over de ontwikkeling der zaken te beraad- slagen, maar bij zeide te vreezen, dat die noodzakelijkheid zich niet zou voord'oen. Bevestigd womdlt d!at men te Parijs het En- grisdhie derikbedd nopens Ihiet bijieenkomen eenier intergeaM'ieerdle oonferentie ter bespoe- dSging dler onderh'anddingen over het ant woord aan Ouitsdhliand als voorharig be- scbouiwdl, zegt het Hbdid. Hiet nut eener der- gieldjlke conferemite zal eerst blijken als Enge- fand er in toestemt het staken van1 het lijde- lijk verzet te eisehen alvtorens de jongste Duitscbe wonsteMenl te onderzoeken. Enge- land nu sohijtnt niet gendgd te zajta een der- gri'ijlke voorafgaande voorwaarde te stellien onafhankielijlki van alle andere voorwaarden. 'Eveneens wordit voorbarig geadht het Ita- liaamsChe voonstol, gesteund door Ehgeliand en strekkenide om Duitsdhland ommidddlijk toll den1 VoEkenbomd toe te laten, ten eindie het in staat te sttellen gebruik te maken1 van die arbitrage van den Rlaad van den Volken bond. Om een dlergdijfke toel'ating mogelijk te maken moet eerst, aldus ootdeet men te Pa- rije, de entente tusschen de geallieerden wor den hersteld ten aanzien der Duitsche betalin- Cen de uitvoering xan het verdrag van ailffles en vervolgens overeanstemimi ng over de 'Dtui'tschte verpliohtingeni warden be- reiki! tusschen de geallieerden en Dtuitsoh- land. Eerst dan' zal de politieke toestand vol- doende helder worden om den Volkenbond vrijelijk zajln nol! te kunnan laten spden. DE TOESTAND VAN PRESIDENT HARDING. Aan de „Times" wordt uit Washington ge- meld, dat men aldaar ernstig bezorgd is over president Hardings toestand. De geneesheer van den president, dr. Sawyer, heeft een me- dedeeling gepubliceerd, waarin hij zegt, dat de vergiftiging door complicates is gevolgd. Deze verklaring, alunede het feit. c&t Har- D; ding zeer gevoelig is voor storing en in de in- gewanden, geeft reden tot de bezorgdlheid. De opeenvolging van maatschappelijke ver- plichtingen tijdens zijn reis, welke tot al te zware maaltijden dwongen, en de te korte slaap in den trein, stelden aan de gezondheid van dm president te zware eisehen. Boveu- dien was het voortdurend erg warm. Het officieele bulletin van gistermorgen over den toestand van den president luidt: Die president had een vrij rustigen nacht met veel slaap. Temperatuur 100 gr., pols 120, ademhaling 40 en regelmatig. De longontste- king heeft zich niet uitgebreid; de hartwer- kiog is aanzienlijk beter; spijs en drank worden regelmatig genuttigd. De president voelt zich beter en minder uitgeput IN BEZET GEBIED. Volgens mededeeling van de „K61nische Zeitung" uit Gladbeck, heeft de commandee- rende generaal der Bclgische bezettingatroe- pen een besichikking uitgevaardigd, waarbdj alle bijzondere bepalingen, welke naar aanlei- ding van d'e treinontpl offing op de brug te Hoclifeld werden getroffen, worden opgehe ven. De mijn Dorfeld bij Dortmund was op 20 uli door de bezettingsautoriteiten bezet. iaar de arbeiders weigeiden onder deze be- zetting te arbeiden, werd hun de toegang tot het terrein van de mijn verboden. Dc Fransche generaal te Dortmund1 deelde den Duitschen autoriteitm mede, dat hij haar veraatwoordelijk stelt voor het onderhoud der straten en hij dreigt met de afeluting daarvan, indien zij voor de Fransche trans- porten niet in goeden toestand zijn. ONTSPANNING IN DE ECONOMI- SCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. In politieke kringen te Berlijn is men van oordeel, dat een ontspanning in den toestand is ingetreden. Van een actueele regeeringscri- sds kan reeds daarom geen sprake zijn, omdat men geen geschikte candidaten voor den post van rijkskanselier heeft. De besprekingen tusr schen de verschillende fracties zijn afgeloopen en zullen v66r de bijeenkomst van den Rijks- dag, die vennoedelijik 8 Augustus zal plaats hebben, niet worden hervat. Heti zwaartepunt van den binnenlandschen politieken toestand ligt natuurlijk in de beslissing, die de Rijks- dag zal rumen. Het regeeringsprogramma om verlichting in den toestand te brengen, dat Zaterdag in noofdtrekken is bekendi gemaakt, zal zoo spoedig mogelijk geheel worden uit- gewerkt, zoodat het terstond aan den Rijks- dag kan worden voorgelegd, die ten slotte de beslissing moet nemen. Wat den toestand inzake de verzorging met levensmiddelen betreft, is waarschijnlijk bin- nen 14 dagen een ontspanning te wachtm, daar dan de nieuwe aardappeien' op de markt zullen komen. De critiek, die d oor de bladen op den rijkskanselier Cuno wordt geoefend, omdat hij niet voor voldoende levensmiddelen heeft gezorgd om den passieven tegenstand tot het einde te kunnen doorzetten, heeft in den boezem der verschillende partijen wd de vraag doen rijzen, of een reorganisiatie van het kabinet op den grondslag der groote coalitie met inbegrip der sociaatdemocraten noodig is. Het gaat echter niet aan, meent men, dat zonder medeweten van de toonaangevende partijleidiers door de pens stemming wordt gemaakt voor een omverwerping der regee ring op een oogenblik, waar op men nog niet weet, welk kabinet in de plaats van het tegen- woordige zou moeten komen. Uit de uitlatingen, welke op het bekende artikel in de „GermaniaJ' zijn gevol'gid!, blijkt wel, dat niemand in staat is om te zeggen, welke andere buitenlandsche politiek men in plaats van die van Guno zou moeten volgen en indien1 men dit niet weet, past het niet, zoo wordt door velen geoordeeld, een crisis in het leven te roepen, die zoowel op het gebied der binnen- als der buitenlandsche politiek tot een catastrophe moet leidem. Volgens het „8 Uhr AbendblatP heeft de Rijksregeering besprekingen geopend, zoowel met de vertegenwoordigers der partijen als met de rijksbankdirectie en economische des- kundigen. De regeering heeft thans een deel van haar belastingontwerp bekend gemaakt, waardoor zij dte inflatie bestrijden wil. In de eerste plaats wordt door het Ruhr- en Rhein-Opfer aan handel, industrie en landbouw ongeveer het dubbele van de nor male belasting opgelegd. Ook de meer gegoe- de particulieren zullen meer belasting hebben te betalen, welke ongeveer het 2550 voudi- ge van de belasting van verleden jaar zal be- dragen. De bezitters van automobielen krijgen ook nog een extra belasting te betalen, welke het 50-voudige van dte normale auto-belasting zal bedragen. Ten slotte wordt ook de bier-belasting tot 20 pet. van de brouwerij-prijzen verhoogd. Het sociaal-democratisch program, dat in de vergadering van het partij-bestuur en de Rijksdagfractie werd opgesteld en aan de re geering zal worden voorgelegd, wijst in de alereerste plaats op de noodzakelijkheid van verandering in de financieele politiek der re geering ter voorkoming van verdere inflatie en dekking van de staatslasten door belastin- gen en leeningen. Geeischt wordt o.a. drievoudige heffing voor de gedwongen leening. Verdrievoudi- ging van de „Korperschafts- en inkomsten- belasting en vooruitbetaling van de omzetbe- lasting. Voorts, zoolang de Ruhr-bezetting duurt, heffing van belasting van alle onder- nemingen en banken, ten bedrage van de op die ondernemingen en banken vallende zake- lijke bedirijfsbelasting. Verder afgifte van 100 K.G. rogge per H.A. van voot landbouw ingerichte gronden, met vrijstelling der kleinbedrijven. Behalve deze financieele en politieke eisehen, stelt het program nog voor een dl- recte dollarbelasting op het bedrijf door goud-hypotheken en resp, door directe deel- neming van het Rijk in de industrieele onder nemingen. Voorts nog wijzigi-ng in de leiding van de Rijksbank en invoer van goud-consols en aanneming van deviezen-dteposito's. Ten slotte wordt geeischt het vormen van een de- viezen-fonds uit de deviezen van de bedrijven, waarbij een beeedigde verklaring moet wor den geeischt van de hoegrootheid van het de- viezen-bezit, van het in net buitenland beleg- de vermogen en de deelneming in buitenland sche bedrijven. RELLETJES TE HAMBURG. Het orgaan van de Hamburgsche commu- nisten, de „Hamburger Volkszeitung", is door de politie in beslag genomen uithoofde van de wet tot bescherming der republiek. In een artikel in dat blad werd n.l. in strijd met de waarheid beweerd, dat voor Hamburg de staat van beleg is afgekondigd. Bovendien werden daarin door de communisten tegen Dinsdag, groote protestdemonstraties aange- kondigd en de commimistische arbeiders daartoe opgeroepen, waaraan reeds ten dteele gehoor werd gegeven. Het gevolg daarvan was, dat verscheidene duizenden arbeiders na afloop van hun werk zich Maandag reeds aan de naven verzamelden. Bij deze mani- festanten voegden zich nog tal van nieuws- gierigen en een groot aantal opgeschoten jon- gens. Door bereden politie werd dte volksme- nigte uiteengedreven. Daarbij werd hevig verzet geboden. De politie werd metterdaad aangevallen en sommige agenten van hun paard gesleurd en ernstig mishandeld. Daar- op voerde de politie een charge met bloote sa- bel uit, en slaagde er zoo in, ruim baan te maken. Bij dfeze charge werden verscheidene per- sonen gedood. HET IERSCHE PARLEMENT. President Cosgrave dleelde in het Dail me de, dat deze week het eerste Parlement van den Ierschen Vrijstaat voor dte laatste maal zal bijeen komen. Nog talrijke belangrijke zaken moeten worden afgedaan, dloch gemeld wordt, dat tusschen het Dail en den Senaat overeenge- komen is Zaterdag uiteen te gaan. De verkiezingen zullen waarschijnlijk op den laatsten Maandag in Augustus worden gehoudten. De grondwet bepaalt, dat de stemming moet plaats hebben binnen dtertig dagen na de ontbinding van het Parlement. Elke man en vrouw, ouder dan 21 jaar, bezit kiesrecht. Verwacht wordt, dat er in het Dail een •oote persoonswisseling zal plaats hebben. 'e regeeringspartij zal opnieuw numeriek de meerderheid krijgen, doch waarschijnlijk niet voldoende om zonder steun van eenige ande re partij te regeeren. Vermoedelijk zal de boerenpartij uitgenoo- digd worden deel te nemen aan de regeering. De meeningen over de sterkte, waarmede de Republikeinen zullen terug keeren, loopen uiteen. Sommigen zijn van oordeel, dat een half dozijn zetels het maximum is; anderen mee- nen minstens het dubbele. Zij kunnen echter in geen geval in het nieuwe Dail zitting nemen, wanneer zij den eed weigeren af te leggen. Voor enkele dis- stricten zullen weer onafhankelijke candida ten terug keeren. De Valera heeft verklaard, dat „de oorlog geeindigd is" en dat hij zal medewerken aan opbouwenden en constitutioneelen arbeid. len hun graf vinden op de plaats, waar zij ons aanvallen of op den bodem der zee, doch zij die onze vriendschap verlangen, kunnen zeker zijn van onzen trouw en steun. Deze rede werd luid toegejuicht door de rf^cht gewijd aan dit bezoek. menigte, die KemiaiL opnieuw een ovatie bracht. ten. Maar tevens, dat de bediende dan voor hem een enveloppe zou hebben. Waarop hij naar boven ging, om pas weer om zes uur heen te gaan. Niemand had toen echter aan- DE CHAOS IN CHINA. De Britsche en Japansche consuls te Amoy (aan de Chineesche kust tegenover het eiland ormosa), een verdragshaven, hebben de hiilp ingeroepen van kanonneerbooten ter be scherming van het leven en de bezitingen van de vreemdelingen aldaar. Twee kanonneer booten van Noord-Chima bombardeeiden render waarschuwing het havenfort, dat te- rugvuurde. Na tien minuten gingen de aan- vallende schepen bescherming zoeken achter het eiland Koelangsoe, dat door vreemdelin gen wordt bewoond. AMER..K AANSCH Uit New York wordt aan de „Daily Mail gemeld: In verschillende deelen der Vereenigde Staten werden Zon dag 36 motorrijders ge dood en acht gewond. In Illinois werd een automobiel door een trein vernield. Vier personen werden gedood. i[ Te Liggett werden negen personen op de- zelfde wijze gedood: in Missouri vier en in Almeda (Californie) drie personen gedood s en drie gewond. 1 In Chicago verloren drie personen door I een motorongeluk het leven en werd een ge» EEN WAARSCHUWING VAN REMAL PASOHA. De waarschuwing van Remall Pacha, ge- richt tot duizenden burgers van Smyrna om „te waken voor de vijanden, die adrter U zijn", geeft wel een indruk van de binnen- landsche onrust, die in Turkije heerscht. Vergezeld van zijn vrouw, Fothii Bey, den minister van binnenlandsche zaken en an dere ministers en afgevaardigden, verscheen Kemal op de groote binnenpkats van het Vrouwentdiuis, waar hij een redevoering tot de samengestroomde massia hield Nadat hij een ovatie had in ontvangst ge nomen, sprak Kemal over de noodzakelijk heid tot het vormen van een inwendige Turk- sdhe eenheid. De vijanden aldus Kemal die onze beataanszekurheid ondennajioen, zu1- RUSLAND NIET BE RE ID TOT ERKE N- NING VAN VROBGERE SQHULDEN. In een onderhoud met een bench tgever van de iRosta betreffende Michitingen aan de buitenlandsche pera zou Krassin bij den Raad van Voikscommissarissen het voorstel, hebben ingediend, de schulden der vroegere regeeringen te erkennen. Krassin ontkeuiJ ibe- slist dit verzinsel. De houding der sovjet-regeering is dui- delijk bepaala door het telegram van Tsjitsr jerin in 1021 en de verklaring der Russische deLegatie te Genua en den Haagi. De sovjet regeering is bereid schulden te ehkenaen en eisehen tot compensate in overweging te ne men voor schade, aan buitenlandsche onder- dainien veroorzaakt door revolutionnaire maatregelen, maar op voorwaardte, dat eerst vrede gesloten wordt, en de sovjet-regeering erkend en aan haar credieten worden toege- kend voor het herstel der Russische economie. Eene overeenkomst werd verhindierd door de weigering der kapitalistische regeeringen. E)e verbetering van den eoonomischen toe stand in Rusland plaatst thans de Sovjet- regeering in een voordieelige positie tegenover de kapitalistische wereld. Gaame bereid, elk verdrag aan te gaan, dat herstel der normale betrekkingen beoogt, is de Russische regee ring geenszins genegen, de erkenning de jure te koopen, waardoor Rusland bezwaard zou worden met de verplichting, milliarden te be talen, geleend door vervallen verklaarde re geeringen. DE HAVENARBEIDERSSTAKINO LE LONDEN In de staking te Londen is nog weinig ver- betcring gekomen^ hoewel een groot aantal stakers tot den arbeid terugkeerde. De vakvereenigin gs leiders hebben hun g&- zag nog niet hersteld; hun oproep van giste- ren om den arbeid te hervatten, werd door de meecten genegeerd. ITALIE; EIN HIET BRITSCHE ONT- WERP-ANnrWOOR'D. 'De Biritisidie minister van buitenlandsche zaken, 'Lord Ouraon heeft M'aandag, behialve de Fransche, Belt- he en Duitsdhe gezian- ten, ook nog den Italiaanschen gezant ont vangen. Nlaar verliuidt, Met deze dipldmaat geen nota 'achter, dloch' hij' stride die Britsche regeering vollikomen op de hioogte van de zienswijzie van die Italiaansdie regeering, wrike zeer sympathiefc schijlnt te staan tegen over het Britsdhe sfcandpunt. DE INBRAAK BIJ PAUL CAMBON. Een kort telegram uit Parijs heeft reeds melding gemaakt van een geheimzinnige in- ^raak, welke heeft plaats gehad in de wo- ning van den vroegeren Franschen ambassa- deur te Londen, Paul Cambon. Ongeveer een maand geleden heeft de heer Cambon zijn ka- mers aan dte boulevard Hausemann verlaten, om tijdelijk in zijn villa te Versailles te gaan wonen. Het toezicht van zijn woning in Parijs had hij overgelaten aan zijn vertrouwden be diende en chauffeur Gabeur, die met zijn ge- zin in aangrenzendte kamers woonde. Zater- dagmorgen ontdtekte ddens vrouw, dat zoowel in haar appartementen als in die van haar meester was ingebroken. Een onbeschrijfelijke wanorde heerschte in dte kamers. De inhoud van alle kasten lag over den vloer. Versehil- lendte voorwerpen van waarde waren ver- dwenen, maar volstrekt niet alle, waardoor al dadelijk het vermoeden werd gewekt, dat het den dief niet uitsluitend om een dergelijken buit te doen was. De schrijfbureaux van Cambon waren blijkbaar nauwkeurig doorzocht. Overal la gen opengescheurde enveloppen met het op- schrift: „Documents importants" over den grond. Onmiddellijk is natuurlijk dte eigenaar gewaarschuwd, dte ten slotte alleen zal kun nen uitmaken of werkelijk gewichtige diplo- matieke bescheidten zijn verdwenen. Verdacht van den diefstal, wordt een jon- ge, eenvoudig gekleede man, die zich Vrijdag- middag om half vijf bij den concierge aan- meldde om een bewoner van de eerste etage te spreken. Toen hem geantwoord werd, oat deze afwezig was, verklaarde hij dit te we- wond; in Augusta (Kansas) werden twee ge- (New (Vermont) 4 een gedood en een gewond, in Woloborough dood en een gewond, te Rohanna 1 Yersey) drie gedood, te Rutland (Noord-Carolina) twee gedood, een gewond. Op Long Island vernielde een trein, rij- dende met een snelheid1 van vijftig mijl, een I automobiel, waardoor de inzittendten 200 voet werden weggeslingerd. Vijf personen kwamen hierbij om. EtRN'STia SlPiOORWEIGONGE LUK. Bij het station Kmensen, ten Nloorden van iGottinigen Ihieeft gisterochtend een ern stig spoorwegongduk pliaats gevondten. 'De D.-ttrein 88 van de lijn HamburgMunchen is nahdjl dit station op em voorafgiaandien smeltrein, wrike gestopt had ter aankoppe- ling van een anderen locomotief, ingrioopen. De drie I'aatste wiagens van den aangereden trein werden gehteel vernield. lEr werden reedlsi 45 dioodlen' gelborgen, 55 gewonden, van wie velen zwaar gekweist, werdten opgenomm. Van dezen sitimnen er hog drie iHet aantal lichtgewonden is zeer ghoot en kon tot dusver nog niet met juistheid worden vastgestdd. De materieele schade is zeer groot. Ook een deel1 van' die brievenpost is verloren, daar die post- en' bagagewagen van den D.-trein eveneens vemdeldl werdm. Over de ooirzaafc vani hlet ongeluk wordt gemeld, dlat de mtaohinilst van den D.-trem te Hannover in dienst was gekomen1; mm had1 hern er niet van verwittigd, dat zijn trein een v66rtrein had. Het was overiigens slech'fs een toeval', dat deze voortrein te Kreiensen stilhirid, want voJlgens die dienstregriing moest hij hier niet stoppen. Daar de trein oveihriast was met reizigersi, moest er even- wel1 een hulplooomotief voor geplaatst wor den. 'De machinist van dan D-trrin heeft, aannemende, dat hiji den weg vrij) zou vindten, waarschijtnlijfc nfet te nauwkeurilg griet op de seimen v66r het station. Hijl heeft meegedteeld, dat ihijl bovendien een vmeemdl voorwarp in het oog bad gricregen, zoodat hij' in dm grij- zen morgan de signaien siechts ondmdelijk kon waamemm. Tom hijl het ongeluk zag aankOmm, zette hij onmidellijlk die noodrem in bewegitag, doch hijl kon de botsdng niet meer verhinderen. De ze badl met zooveel' kracht pliaats, diat de drie wagens van den voortrein in rikaar gescho- vm werden. DE REIRK 'IN RUSLAND. (De aiaitsbissdhoppen der Gudie Kerk te Petrlograd m Mioskou publioeeren een op roep, waarin zijl verkliarm, dat de Gude Kerk nimmer geageerdl heeft tegen de Sovjetregee- ring, iaan welke zijl zich' onderwerpt. Zij: verzsoeken die arbeiders m boeren te bid den voor de welvaaxt van het vaderiand en de regeering. EEN GEHETME DUITSCHE CIRCU- LAIRE IN RIJNILAND? Van Fransche zdjtile wordt medegedeeld, dat in een geheilme drculaire van de regee ring te Beriijn aan de Duitsche autoriteiten in het Rijlnliandl wordt verklaard, dat het ver zet tegen het Franschi—Brigistcfhe bestuur gem doel heeft getroffen. Het gebruik maken van de 'Spoorwegen wordt in1 deze drculaire ernstig afgekeurdL terwiji verder de stopzetting wordt geyraaga van siteumverleemihg aan gemeenten, die deri- nwncn aan het fimctionneeren der Fransch- Belgische dliensten. EEN TORNADO IN BRITSCH-INDIE. Uit Allahabad wordt gemrid, dat een tor- nadloi heeft gewoed to Morimein (beneden- Burmiah). Vtele daken werdten van die huizen gesliagen. Elr zijn veel; menschenflevens ver loren gegaan, terwijl' grohe materieele scha de is aangericbt. EEN GEHEIMZINNIGE MOORD TE PARIJS. Onlangs heeft te Parijs een geheimzinnige moord op een advocaat van Griekschen oor- sprong, Leonidas Bazilliondis genaamd, plaats gevonden. Op Zaterdagmiddag had de 1 vennoorde zijn kantoor in de Rue Richelieu ALRMAARSCHE CODRAN Fi

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1