DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Co. Superior Chevrolet. 5 Pers. Touring f2000. mo. 182 Garage Scharloo, Albmaar. Honderd vflf en twintigste Jaargang. 1923 Abonnementsprijs bij yoorultbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. So. 3. Eedactie So. 33. ZATERDAG Directeur: G. H. KRAK. HoofdredacteurTj N. ADEMA. 4 AUGUSTUS Buitenland. Dtt numraer bestoa* uit 2 bladen HET OVERLIJDEN VAN PRESIDENT HARDING. Nadere mededeelingen over het einde van den president zeggen, dat 'n ambtelijk commu nique werd uitgegeven, waarin gezegd werd dat hij plotseling, zonder dat bepaalde teeke- nen vooraf daarop wezen, aan apoplexie stierf. Mevrouw Harding en dr. Sawyer wa- ren de eenigen, die aanwezig waren, toen de verandering in den toestand intrad. Mevrouw Harding las juist haar echtgenoot iets voor. Hij zei nog: „Dat klinkt mooi, ga nog wat door daarmee". hief de hand op en viel in de kussens neer. Allen begrepen, dat dit het ein de was. Het was toen omstreeks zeven uur 's avonds. Mevrouw Harding snelde de gang door om de andere geneesheeren bij den pa tient te roepen. Dr. Coone en verschillende anderen kwamen ijlings de kamer binnen; er volgde een lange stilte totdat de verpletteren- de waarheid werd uitgesprokenDe presi dent is overleden. Binnen een paar minuten waren alle leden van het officieel gevolg van den president binnengeroepen. Hoover kwam het eerst. Toen hij de sterfkamer verliet, was hij niet in staat een woord uit te brengen. Mevrouw Harding weerstond den slag en zeide nog: „Neen, lk zal mij goed houden." Volgens een Exchange-telegram zal de ter- aardebestelling vermoedelijk te Marion, waar hij jaren lang woonde en dat nog de woon- plaats is van den vader van den president, in den staat Ohio, plaats vinden, maar eerst zal het lijk naar Washington worden ge- bracht. waar het op een praalbed zal worden gelegd. Een groote menigte verdringt zich in en rondom het hotel te San Francisco, waar Harding stierf, en de geheele stad is vol van het doodsbericht. Warren O. Harding werd in 1865 te Cor sica in den staat Ohio geboren. In de laatste jaren van den burgeroorlog dus, en dit heeft heel wat te beteekenen, wanneer men bedenkt hoe in de jaren '60, '70 en '80 zelfs later nog de partijen in die Zuidelijke staten nog tegenover elkaar stonden. Wie republi- feein was, dtadht itoen dlat geen fatsoenlijk mensch iets anders kon zijn en dit exclusieve partijstandpunt heeft Harding nooit verla- ten; zijn verkiezing tot het presidentschap is in zekeren zin een triomf geweest en mis- schien wel de laatste triomf van het tradi- tioneele. partijstelsel. Harding was een paar jaren leeraar, maar werd spoedig journalist te Marion in Ohio. De Journalistiek iB em1 moo'ie loopbaan voor een encrgiekeni jongemian in Amerikia De Ajmierikaansohe Joiirnallstiek is silechits van de vele Amerikaansche middelen „veel geld te maken". Harding bereikte doel. Na enkele jaren was hij eigenaar een krant: de Star. Toen ging hij ook politiek doen. In de republikeinsche partij natuurlijk en wel in de meest conservatieve sectie van die partij. Van Roosevelt en diens progressisme wilde Harding niet weten: Amerika kon best voort, zoo meende hij, zon der al die nieuwigheden als sociale wetge- ying, deelneming aan het internationale le- ven, enz. Wilson was echter nog heel wat erger dan Roosevelt. De geleerde, filosofeerende, hu- manitaire Woodrow Wilson was wel net te- fendeel van Harding's idealen Amerikaan. och was die man jarenlang de door velen bijna aangebedcn leider van het Amerikaan sche volk. Tot de bittere teleurstellingen kwa men en de groote meerderheid den ouden tijd, de oude methode, het oude Amerika te- rugwenschen. Warren Harding was een goed vertegenwoordiger van dit oude' Amerika: zijn verkiezing van 2 November 1920 was dan ook een ware triomf. De campagne was gevoerd onder de leuze: Weg met de demo- cratische onbekwaamheid en het leek werke- lijk of de democratische partij voor goed zou verslagen zijn: Amerika zou zich voortaan van de rest der wereld afsluiten. een eigen, op zichzelf levend geheel worden: oase van gezonde, zakelijke politiek te midden van een wereld van bolsjewistische, democratische en internationalistische ideologen. Harding's program werd vooral geken- merkt door een beslist protectionisme; niet alleen heeft hij het nieuwe, zeer hooge tarief ingevoerd, maar aanvankelijk ook nog het plan gehad Europa volkomen onafhankelijk te maken van de handelsvloot der andere volken. In verbandi d&armedte zouden er vooriceurta- rievem op die Amerikaansche spoarwegen war den ingevoerd voor goederen, die met Ameri kaansche schepen van overzee gekomen zijn of verzonden worden. Zoodoende wilde men vooral de groote regeeringsvloot een over- blijfsel uit den oorlogstijd rendabel maken Men weet echter hoe "die vlootplannen zijn mislukt. Er was meer in Harding's program, dat moest gelukken. De tijd staat niet stil en ook Amerika kan niet terug in den tijd. Het is waarschijnlijk juist de voornaamste verdienste van Harding, dat hij zich als president, tot op zekere hoogte altlians, aan de omstandig- heden heeft aangepast. Harding had beloofd het oude strenge Amerikaansche individualis- me te herstellen H'ij was echter nog niet lang president toen hij; aan de groote stakingen der mijnwerkers en van het spoorwegpersoneel op een „sociale" manier een einde trachtte te maken. Toch ging hij op dien weg blijkbaar nog niet ver genoeg Het volk, dat in 1920 een om zijn van aan Harding boven Wilson verkoos, vindt thans Harding weer te rechtsch en geeft zijn steun aan candidaten, die zelfs meer linlcs staan dan Wilson. De laatste verkiezingen waren im- mer® een groat eucoes voor, de riadScaie groep van Liafalette. I Op het gebied der buitenlandsche politiek is Harding's korte bewindstijd zeer vrucht- baar geweest. Op 12 Augustus 1921 werden de urtnoodigingen tot le ontwapeningsconfe- rentie verzonden en op 12 November werd de conferentie te Washington met een rede van Harding geopend. Men kent de belangrijke resuitaten, die zdj heeft opgeleverd. Harding heeft zich ook zorgyuldig buiten het Europeesche wespennest gehouaen. Op het verzoek om deel te nemen aan de confe rentie van Genua kwam een weigerend ant- wocndl van Aimmika, diat zich1 ook nog steeds buiten den Volkenbond houdt. Op bepaald gebied zocht Harding echter wel medewer- king en in de laatste rede, die hij schreef, maar wegens zijn ziekte al niet meer kon uit- spreken, wees hij nogmaals op het groote be- lang van het internationale gerechtsihof. Een Reutertelegram uit Plymouth Vernon aan de Londensche avondbladen meldt, dat vice-president Coolidge, die in kennis werd gesteld van het overlijden van Harding, het volgende manifest heeft uitgevaardigd: „Er hebben mij berichten bereikt, welke naar ik vrees juist zijn, dat de president den laatsten adem heeft uitgeblazen. Daarmede heeft de wereld een groot en coed man verlo- ren. Ik betreur zijn verlies. Hij was mijn voornaamste vriend en het zal mijn streven zijn de politiek, waarmede hij aangevangen was, voort te zetten, een politiek, welke de behartiging van de belangen van het Ameri kaansche volk nastreeft en de verantwoor- delijkheid ervoor te dragen, waar deze zich pok moge voordoen. Daartoe zal ik samen- werking zoeken met al diegenen, die aan den president gedurende zijn ambtsvervulling verbonden zijn geweest en met hen die zich moeite hebben gegeven hem te helpen. Ik re- ken er op, dat zij ook mij zullen steunen en ik vertrouw, dat God het lot onzer natie zal richten". De Amerikaansche oud-senator Fall, die thans te Londen verblijft en een persoonlijke vriend was van Harding, in wiens kabinet hij een functie vervulde, zeide in een interview, dat, daar Coolidge (die president zal zijn tot het tijdstip dat een nieuwe presidentskeuze moet worden gedaan, in 1924) verkozen is onder dezelfde republikeinsche leuze, men gerust kan aannemen, dat er in de algemeene politiek van de Vereenigde Staten geen wijzi- ging zal komea. De tijdelijke president aanschouwde in 1872 het levenslicht in New-England, waar zijn vader landbouwer was, evenals al zijn' voorouders. Toen hij nog een jongen was, hielp Coolidge steeds zijn vader op de sui- kervelden nabij Vermont. Hij bezocht de I school te Plymouth en het gymnasium te Amherst. Na volbrachte studie vestigde hij zich als advocaat te Northampton, een Ideine stad in Massachusetts. In 1900 werd hij daar stadsadvocaat en de eerstvolgende jaren ver vulde hij er verschillende gemeentelijke func- ties. Van 1912 tot 1915 was hij lid van den 6enaat van Massachusetts; de laatste twee jaar fungeerde hij tevens als president Van 1916 tot 1918 was hij onder-gouverneur van Massachusetts. Sinds 1918 was hij gouver- neur van dien staat, welke functie hij neer- legde in 1920, toen hij tot het vice-president- schap werd geroepen als hoedanig hij tevens ambtshalve president van den Senaat is. Coolidge is het echte type van den New- Englander. Rustig en „droog" in zijn manie- ren, bekend om zijn onkreukbare rechtscha- penheid. Terwijl hi] onafgebroken republikein is geweest, kan hij worden aangeduid als progressief en conservatief tegelijk. V66r zijn verkiezing tot vice-president was hij voorna- melijk bekend door de strenge wijze, waarop hij in 1918 de politiestaking te Boston den kop indrukte, iets waarbij duidelijk bleek hoe fel hij staat tegenover ieaer „extremisme" en onwettige agitatie. Bij zijn herbenoeming tot gouverneur van Massachusetts kreeg hi] een felicitatie-telegram vanWilson! Coolidge is in 1905 getrouwd en heeft twee zoons. UFT BEZET GEBIED. Donderdag is een geldtransport der Gelsen- kiirdimer Gusst-alhweilke tier hoogte vtan een milliard en een geldtransport voor dc mijn Rhein-EHbe ten bedirage van twee miMiard; door de bcttingsautonteiten in beslag geno- men. Op beide bedrijven kondigde het perso- neel een 24-urige proteststaking af Op vele mijnen is het personeel in staking gegaan, omdat wegens het gebrek aan be- taalmiadelen ,ondanks pogingen der directie, om daarin te voorzien. de loonen slechts ge- deeltelijk konden woraen uitbetaald!. Aan die geMHchaarsiChfe hebben natuturlijk ook die vele inbeslagnemingen door de bezettende legers voor een groot deel schuld. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. De stijging der prijzen van levensmidde- len, die vooral van Woensdag op Donderdag ongekende afmetingen aannam? heeft te Munchen verschillende opstootjes veroor- zaakt. Donderdagmorgen ontstond tenge- volge van de hooge prijzen groote opwin- ding onder de huisvrouwen, die op verschil lende plaatsen begonnen te betoogen. Zoo verzamelde zich een aantal vrouwen voor platz, om op deze wijze cfe aandacht der re- geering op den nooatoestand te vestigen. De vrouwen trachtten ook het gebouw van den Landdag binnen te dringen om daar aan haar verontwaardiging lucht te geven. Gistenmorgen kwam het te Buer tot duur- teopstootjes. De menigte stelde een comity van actie in, dat de artikelen in de winkels in beslag nam en tegen aanzienlijk verlaagde prijzen verkocht, waarop alle zaken sloten. Een sterke Belgische troepenmacht trok door de stad. Te Miilheim zijn de arbeiders der mijn Wiesche, die een voorschot van zeven milli- oen mark eischten, in staking gegaan. Naar het communistische biad „Ruhrecho" uit Oberhausen verneemt zijn aldaar bij op stootjes drie arbeiders gedood, 18 zwaar en r velen licht gewond. DE OFFICIEELE DUTTSCHE KRINGEN EN DE ENGELSCHE RBGEERINGS- VERKLARI'NG. In Beriijnsche officieele kringen is men van meening, dat de behandfiling van de kwesfcie van het lijdlelijk verzet m het door dela En- gelschen premier Baldwin medegedeelde on twerp-antwoord op de Duitsche nio ta aan- leiding geeft tot bezorgdiheid. Men legt er den nadruk op, dat het opgeven van het lijL delijk verzet, dat niet door de regeering is georganiseerd, maar spontaan uit het vo'k is opgekomen, slechts dan van het volk kan worden geeischt, als zekere garanties gege ven worden voor de de ontruimiing van het Ruhrgebied binnen den kort mogeHjken tijd. en het vrijlaten van de gevangenen en het verkeer. Daar het inwilligen van die eischen niet anders beteekent dlan tertugkeer tot dien miorr malen toestand, komt de fern er van' over- een met hetgeen Baldwin van den terugkeer van het tnonnale leven in het Ruhrgebied gezgedl heeft. Aan Duitsche zijde heeft mien daarom de neiging te vermoedicn, dat Bald win nog niet alles heeft gezegd en dlat wel- licht aditer de coulis3en voorstellen door En- feland worden gedaan, waardoor aan rankrijk bepaalde garanties gegeven zullen worden. Daaruit zou dan ook die tegenstand van Frankrijk tegen de ^penbaarmaking der do- cumenten te verklarani ziiri. Duitechland is volgens deze opvatting „0bjecP en' moet zich wachten eenige hoop te koesteren van een scheuring tussohen rrankrijk en Engeland. In het algemeen heeft zich de opvatlting gevestigd, dat met de rede van Baldwin de deur voor verdere ondlerhandelingen niet toe- geslagen is. DE VOEDSELVOORZIENING VAN BERLIJN ERNSTIG BEDREIGD. In het district Solddn (Brandeburg) is een I groote staking der landarbeiders uitgebroken. De staking omvat ca. 4000 man, die op 50 verschillende landgoederen werkzaam waren. Aangezien door deze staking de verzorging van Berlijn met levensmiddelen ten zeerste in het gedrang komt, is de techndsche noodhulp opgeroepen. Men hoopt, dat deze door de er- varing van de laatste jaren in staat zal zijn de zware taak, waarvoor zij gesteld wordt, te vervullen. DE VLUCHJT VAN EHR'HARD. Naar uit Stockholm wordt gemeld, ver- spreiden de Zweedsche bladen het bericht, dat de uit Leipzig ontvluchte kapitein Ehr- hardt zich naar Zwedlen heeft begeven en in Stockholm is gesignaleerd. De Stockholmsche politie verklaart aan de bladen aldaar, dat zij hieromitreint geen in- lichtingen kan geven. In officieele kringen te Berlijn is er niets van bekend, dat Ehrhardt zkh naar Zwedlen zou hebben begeven. NA DE ENGELSCHE REGEE'RINGiS- VERKLARING. Reuter verneemt, dat ofschoon er nog niets bepaalds besloten is, de volgende stap in de schadevergoedingscrisis zal zijn het zenden van een Britsdi anltwoord op de Fransche en de Belgische nota. Er is niets vastgesteld nopens een afzondeilijk antwoord aan Duitschland en in bevoegde kringen hoopt men nog steeds dat een' gemeenschap- pelijk antwoord kan worden gezonden. In elk geval zal er bijna zeker een verdere gedach- tenwisseling zijn. Als gevolg dier ddbatten, in belt Engelsche Hooger- en Lagerhuis publiiceert de Fran sche regeering den tekst vaini het Fransche antwoord aan die Britsche regeering. De Belgische regeering publieefet de met Engeland gewisselae stukkien ten> aanzien van het antwoord op de Duitsche nota. De Italiaamsche nota is gelijk gemeld, ook te Londen ontvangen. Naar verluidt brengt zij. hulde aan den belangeloosheid van de Britsche actie en ver klaart zij;, dat Italig accoord gaat met de Britsche politiek; de nota betuigt verder al gemeene mstemming van Italie met de Brit sche politiek en de voorstellen tot een nieuw onderzoek van de huidige Duitsche betaldngs- capaciteit. Italie wenscht evenals BrittanniS, dat Duitschland het maximum-bedrag zal beta- len, dat mogelijk is. Hat sluit zich aan1 bij dien Britschen wensch inzake eeni algemeene en definitieve financieele regeling als mid1- del tot pacificatie en reconstructie van Euro- pa, tot pacificatie en reconstructie valm Euro- pa, en Wudit zich bezig met de kwestie van de annuleering der intergeallieerde schulden als onafscheidelijlk deel eener degelijke rege ling. 'DE GNITWIAPEINING VAN' HDNGIA- iRIJ'E ENi BULGAR1JE. ILJit Belgrade wordt gemeld, dlat (het Zuid SHaviisicihe parliemient na een rapport van den minister van buitemiL zaken eminent dte con- ferenie van 'Sinaia te hebben geboord, den eisch heeft gesteld^ dat de kieine Entente in de oontroliecommlissie in zake de ontwape- ning van' Hongarije en Biulgairijie zai zijn vertegenwoordigdl. DE BELASTINO OP HET BEZIT IN DUITSCHLAND. Donderdag had in het rijksministerie van financien, onder voorzitterschap van den mi nister dr. Hermes, een besprekmg plaats met deskundigen uit de kringen der wetenschap, het practische leven en het parlement over de kwestie van de heffing eener belasting op het bezit, gebaseerd op een vaste markwaarde en in verband daarmede over de kwestie van de invoering der goudrekening (goudmark-ba- lans en goudmark-boekhouding). Het v66r en tegen werd zorgvuldig overwogen, waama de deskundigen ten sotte als hun oordeel uit- spraken, dat het noodig was door vertegen- woordigers van de wetenschap en het practi sche leven een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid en de wijze van invoe ring der goudmark-boekhouding en balans voor belastmgplichtigen. De minister ver- klaarde zich bereid onmiddedlijk daaromtrent advies in te winnen. DE EISCHEN DER DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN. De sociaal-democratische rijksdagfractie beeindigde gister, naar het Hbld. meedeelt, de tweedaagsche bespreking over den poiitieken toestand" Met groote meerderheid werd een motie aangenomen, waarin de dreigende ineenstor- ting der binnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland in de eerste plaats cen ge- vog wordt genoemd van de passiviteit der rijksregeering. Van de regeering wordt groo te ractiviteit m de buitenlandsche politiek ver- langd, om onder handhaving van de eenheid der republiek, het blijven van het Rijnland aan het Rijk en de bevrijding van het Ruhrge bied tot een definitief vergelijk over de her- stelkwestie te geraken. De krachtige verhinde- ring van alle sabotagedaden en de radicale stopzetting van de bewapening der onwettige organisaties acht de soc.-dem. fractie zoowel in binnenlandsch als in buitenlandsche poli tiek opzicht een dringende noodzakelijkheid. Verder wordt de onverwijlde reorganisatie van het Duitsche belastingstelsel en het op- brengen der schadevergoemng door de belas ting van het bezit verlangd. Ten slotte verklaart de fractie, dat zij de gansche macht der partij' zal aanwendem om de vervulling dezer eischen te verkrijgen en dat zij van het resultant harer pogingen haar verdere houding jegens het kabinet-Cuno af- hankelijk stelt. De „Soz. Dem. Pari. Dienst" merkt fen aanzien van deze resolutie op: Bij de stem ming is gebleken, dat de groote meerderheid der aanwezige 120 fractieleden op het oogen- blik geen aanleiding ziet om de kwestie der coalitiepolitiek tot een beslissing te brengen Twee ongeveer gelijke resoluties, waarin vertrouwen in de regeering werd uitgespro ken, maar de groote coalitie van de hand ge- wezen, werden met groote meerderheid ver- worpen. GENIEIRIAAL HOFFMANN, OVER) OEN MRElDEl MET RIUSLAIND. Itn de llaatste fragmmten, dlie dte Manches ter Guardian, uit da onuitgegeven gedenk- schriften van generaall Hoffman publioeert, heeft deze het over den vrede van Brest-Li- tofsk. Hij 'begint met die veradteming te schildte- ren, die Get begin dler Riussische rewlutie in Ahaart 191T voor dte Centhalen bracht. Vol gens dte voonsiteling die ook in Engeland' de tegenstandiens van Sir George Buchanan, ien Enigelschen gezant tte Petrograd tijdens dten oor.log, hebben verspmd, wijt 'Hoffmann de revolutie vooral aan dien invloedl van Eh- geland en den Engelschen gezant. De tsaar zou, volgens hem, uit vrees voor binnenland- sche oniusten, gteneigd1 zijn'geweest om een afzonderlijlkm vrede te sluiten. Om dit te voorkbmen zoiui Buchanan de intrigues van Kerenski en1 Goetsijkof htebben gesiteund, die faemi, in geval hiun1 pogingen slaagdten, voortzetiing van den' oorlog beloafdten. Toen dte revolutie eenmaal aan het roM'en gehradht was, sitond IDuitschlland' voor een dulbbele keuze: het kan; probeeren de revolu- tionnairen aan zijn leant te krijgen, door een afwachtende houding aan te nemen en ook de operatiesi vrijHvel te staken; het kon ook van de geltegenheid gebru'ikl miaken om het dloor de revolutie in wanorde geraakte Russische Iteger dteor enktelte flinie aanwallten te over- rompelten. iHtet (Duiltsdhe oppeitnevel had echter geen troepen voor dit doel (beschikbaar, en1 de re- gearing had enkel ooren naar de vredes- voorsitellen van Kerenski. Achteraf be- sidhouwd, zegt Hoffmann, Mad mien beter ge- dlaan miet het onmogeljke te dteen can het Riussfische front in' te deuken, wtant nu' blteek, dlat dte aanbdedingen1 van Kerenslld: enkel1 fen doel hadden om ae Duitschers aan den praat te Mouiden, teTwijl (hij met zjjin welRprekend- De Superior TOURING is door haar prach- j tige ljjn, alsmede haar. krachtige klep in j den kopmotor de meest aantrekkeljjke wagen. Daarenboveu floor haar lagen prjjs en geringe onderhouaskosten onder ieders bereik. iheid het lieger aanzette om den strijd voort te zetten en de iDhitsche divisdes op het Oostelii- ke front vast te houdten. Hoffmann verhaalt hoe hijl zel'f zich Het misllteidten dloor deze manoeuvres van Kerens- Id: „ilk was in dtezen tijd te Berlijn met een officieele opdracht. C>p een dag kreeg ik een boodsch'ap van Met departement van buiten landsche zakeni, die uniiji verzocht mij; in iedier geval dien avoind nog in betrekking te stel- s kn met dien' heer Erizberger die uit Stock holm teruggekeerldl wtas. Ik had dien aivond eenl onitmociing met Erzlberger en hijl vertel- de stndji, dat 'hij te Stockholm onderbandeld had met eeni atgezant van Kerenski en op het punt sitond om vrede te sluiten. Of ik mij gereed wou houidlen om, op het eerste bericht met hem naar Stockholm te vertrekken voor de vredtesonderhandleliingenl? Ik was eenigs- zSins soeptisch, maar kon miji niet weerhouden om gtelooif te hechten .aan dte mogelijkheid van een vrede. Het zou dan ook werkelijk 'het redtelijlkiste geweest zijn, dat Rlusland doen kon, am' een afzonderlijken vredlc met ons te sluiten. Hlet zou zich waarschijnlijk het expe riment van een1 bolsjewistische regeering en het bloedi van millioanen vermoorale burgers hebben bespaard." Hoffmann verhaalt dlan1 Van die gehcime overbrenging van Lenin c.s. uit Zwitserland via DUitsdnliand naar Rlusland. eeni miaat- regel, waarvan men in het hoofdxwartier niet op de hoogte wtas en1 die de opperbevelheb- •ber in het Oosten eerst uit dte dagbladten' van de tegenstandiens van Duitschland vernam. Nliemand, zegt Hoffmann, Mad toen de ge- volgien van deze oveilbrenging kunnen voor zien 1 Toen Krylenko, van reserve-officier tot ge- neraal gepromoveerd, draadloos onderhande- lingen had voorgesteld, telefoneerde Luden- dorff aan Hoffman: -Nu, kunnen wij met de kerela praten?" ,,Ja", antwoordde ik, „wij kunnen onderhandelen, en, Excellentie, U hebt de troepen noodig" Hoffmann is zich later gaan afvragen of het niet beter geweest zou zijn om niet op de voorstellen der Bolsjewiki in te gaan Door vrede te sluiten heeft men hen voorgoed in het zadel geholpen, daar vrede de voornaamste behoefte en het algemeen veriangen van het volk in Rusland was. Op dit oogenblik was het probleem voor den Duitschen staf echter uitsluitend: troepen, zooveel mogelijk troe pen voor het Westelijk front, waar de Ameri- icanen verschenen waren. De generaal verhaalt dan nog hoe hij, door die hand'ige formuleering van de bepaling „dat er tijdens den wapenstilstand die geslo- ten zou worden, geen verplaatsingen van Duitsche troepen zouden geschiedcn, buiten de bewegingen die reeds bevolen of begonnen waren", t mogelijk maakte't heele Duitsche leger in het Oosten naar het Westen over te brengennog v66r de onderhandelingen wa ren toch reeds de verschuivingen b%onnen en lagen de bevelen klaar voor de verplaat- sing van alle divisies! Hij roept ook het beeld op van een ander punt in ae onderhandelingen: de Russische eisch om vrij verkeer van de Duitsche en Rus sische troepen onderling. De bedoeling der Russen was natuurlijk om vrij propaganda te kunnen voeren. Hoffmann liet echter voor de verbindingen bepaalde plaatsen aanwijzen, waardoor het ten minste mogelijk was de pro- paganda-literatuur te onderscheppen. „wat den verderen eisch betreft voor de toelafing van Bolsjewistische literatuur en pamfletten in Duitschland1, dit was meer dan ik kon toestaan, ofschoon, voegt hij er cynisch aan toe, ik mij zelf bereid verklaarde om deze lite ratuur naar Engeland en Frankrijk te helpen uitvoeren." Ten slotte nog een tafereeltje van de diners te Brest, waarschijnlijk gechargeerd en mis- sch'en niet te fijn, maar kleurig genoeg: „Ik zal nooit het eerste diner met de Rlus- sen vergeten. Ik zat tusschen Joffe en So- kolnikof, den tegenwoordigen comimissaris voor financial. Tegenover mij zat de arbei- der (de Russische delegatie bevatte eten ar- beider. 66a matroos en een boer als vertegen- woordigers van het volk) die blijkbaar niet wist wat hij met de dingen van het diner be- ginnen moest. Hij, probeerde het met allerlei dingen op allerlei wijzen en hield zich stand- vastig aan een enkele gewoonte slechts: die om zijn vork als tandenstoker te gebruiken Schuin tegenover mij zat mevrouw Byzenko, naast Prins Hohenlohe en aan haar andere znjde zat de boer. Eens slechs konden de or- donnansen hun- glimlach niet bedwingen, toen men hem nd. vroeg of hij; witten of roo- den wijn wilde en hij antwoordde: „Wdke is de sterkste? Geef miji dien A1KMAARSCHE COHAN?.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1