DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 187 Honderd vjjf en twintigste Jaargang. 192 3 VRTJDAG 10 AUGUSTUS Dit nummer oestaat ait 2 bladen van wen va i ao hout xaat Afoonnementsprijs bij Yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Bewljsn. 6 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactie No. 33. Directeur: O. H. KRAK HoofdredacteurTj N. ADEMA. Bnltenland. DEB.AH EN OVER REDE RIJ'KS- KANISEL1ER. De debatten in den Rijksdag over de Woeusdag afgelegde regeeringsverklaring werden gister geopend met een rede van dien socialistischen afgevaardigde Mu'ller Fran- ken, die ibetoogde, dat de nood der volksme- nigten grooter is dan ooit in de oorlogstijden, waaraa hij een in cijfers aangegeven schade- loosstellingsaanbod van Duitschland ver- langde, stabiliseering van den muntstandaard en een verzoek om tot den Volkenbond te worden toegelaten, dilt laatste echter niet op het sleeptouw der Engelsche regeering. Ook de oentrum-afgevaardigde Marx was van meening, dat de toestand nooit emstiger en dreigender geweest was dan thans; het centrum gaf desniettemin nog niet het denik- beeld op, om tot eene overeenstemmiing te ge- raken, in het belang van geheel Europa. De afgevaardigde der Duitsche Volkspar- tij Stresemann zette uiteen, dat het lijdelijk verzet geen sport was, maar het herstel gold van bij verdrag bepaalde Internationale toe- standen. Stresemann waarschuwde voor eene stemming van vertwijfeling, die het officieele Frankrijk wilde teweegbrengen, om op de vernietiging van Duitschland te kunnen wer- ken. Ook den Engelschen staatslieden moest men toeroepen: „Het Duitsche bolsjewisme is htit Engelsche bolsjewismewanneer Duitsch land sterft, sterft Europa mede." OVER CUNO'S REDE. De rede van Cuno in den Rijksdag vormt geen algemeen onderwerp van bespreking voor de Engelsche bladen. De Times echter wijdt er een hoofdartikel aan. Het blad hecht bijzondere waarde aan den zin, waarin Cuno verklaart, dat Duitschland op zich zelf is aangewezen. Zijn kritiek op de Engelsche po litiek kan voor het oogenblik buiten beschou- wing blijven. Engeland bezit nu eenmaal geen tooverformule om Duitschland te red den. De regeering heeft haar best gedaan tegenover de buitengewone moeilijkheden een gezond Engelsch standpunt in te nemen. Zij heeft eenige vorderingen gemaakt en het blad gelooft, dat zij zal volharden in haar goed werk. De pogingen van de Engelsche regeering om een vruchtbare schadevergoe- dingspolitiek op gang te brengen zijn tot dusver gestuit op twee ernstige belemmerin- gen. De eene is de Fransche politiek aan de Ruhr, de andere de opmerkelijke traagheid die tot dusver in Duitschland heeft geneerscht. De Engelsche regeering heeft zonder eenige aanmoediging van welken kant ook haar best gedaan om de zaak over het doode punt heen te helpen. De Times ontleent eenige bemoe- diging aan het feit; dat enkele passages in Cuno's rede aanduiden, dat men de hand aan den ploeg zal slaan om zichzelf te red den. De redevoering van Cuno wordt in de Berlijnsche bladen over het algemeen goed- gekeurd. De Deutsche Allgemeine Zeitung meent, dat nog geen enkele Duitsche regeeringsver- klaring zoo duidelijk is geweest als deze en dat geen enkele maal de Fransche Ruhrpoli- tiek zoo gebrandmerkt is en nimmer op deze wijze de consequenties daaruit zijn getrok- ken. Volgens de Lokal Anzeiger heeft de rede over het algemeen wel aan de verwachtingen beantwoord. Het blad koestert evenals de an dere rechtsche bladen, evenwel twijfel of Cu no als leider sterk genoeg is. Theodor Wolff acht het in het Berliner Tageblatt het beste, dat de Rijksdag als een demonstrate van vertrouwen afziet van kri tiek. Overigens houden de commentaren zich bezig met de opposite der communisten. De Lokal Anzeiger merkt op, dat de so- ciaal-democraten zich hiervan afzijdig hou den. Naar aanleiding van de rede van Cuno wordt te Parijs in het bijzonder de nadruk gelegd op het daarin geuite voornemen over te gaan tot een waardevaste binnenlandsche leening. De Fransche regeering is van oor- deel dat Duitschland niet het recht heeft al- dus te handelen zonder toestemming der Commissie van herstel. Aan deze zal de kwestie worden vo.orgelegd op het moment van de verwezenlijking der plannen. De Commissie heeft echter reeds m Maart de Duitsche regeering gewaarschuwd, dat het in strijd zou zijn met net Verdrag van Versail les om een leening aan te gaan zonder reke- ning te houden met de verplichtingen van Duitschland ten opziohte der schadevergoe- ding, en zij zal deze waarschuwing stellig herhalen. Het Hbld. meldt, dat Woensdagavond te Berlijn besprekingen plaats vonden tusschen vertegenwoordigers van den handel, de in dustry en den landbouw, welke tot eenprin- cipieele overeenstemming hebben geleid over de waarborgen van het geheele Duitsche be- drijfsleven voor de goudleening van 500 mil- lioen. De inteekening op de leening zal den 15en Augustus beginnen. NA HARDING's DOOD. Woensdagmiddag wend1 de officieele rouw- dienst voor wijlen president Harding in het kapitool gehouden. Tegenwoondig waren mie- vrouw Harding, Coolidge, de ex-president Taft en de ex-president Wilson. Later w^d het stoffelijk oversell ot per trein naar Marion vervoerd, vergezeld van Coolidge, de leden van het kabinet, generaals en admiraals. Bij het vertrek van den trein lostea de oor- logschepen in de haven aaluutechotea. DE INTERGEALLIEERDE ONDER- HAN DELINGEN De voltal'lige, door Baldwin gepreaideerde Engelsche kabinetsraad heeft gister verder over de schadevergoedings- en Ruhrkwestie beraadslaagd. Reuter verneemt, dat het geheel onjuist is zich te verbeelden, dat Engeland1 Duitschland uit de wanorde wenscht te helpen, waarin het zichzelf heeft gebracht. Engeland is echter niet geneigd1 Duitschland te adviseeren het lijdelijk verzet onvoorwaanielijk op te geven. De Britsche regeering staat geheel los van de Ruhrbezetting en kan zich daarom niet aan een bepaalde zijde scharen, zelfs niet aan die van haar bondgenooten. Naar veriuidt zijn er geen afzonderlijke onderhandelingen tusschen BritanniS en Duitschland in onmiddellijk uitzicht, doch het zou niet juist zijn te zeggen, dat de mogelijk- heid van een afzonderlijk antwoord geheel buiten de kwestie is, ofschoon de Britsche re geering niet het onmiddellijk voornemen heeft om iets te doen wat de Bri'tsch-Fransche betrekkingen zou kunnen bemoeilijken. Een vage aankondiging van het zenden van een afzonderlijk antwoord aan Duitschland? In Britsche officieele kringen is men nog van oordeel, dat er een antwoord op het Duitsche aan bod moet worden gezonaen, en men zou er de voorkeur aan geven, dat dit een gemeenschappelijk geallieerd antwoord werd. Het Kabinet kwam tot overeenstemming over den aard van het Britsche antwoord aan Frankrijk en Belgie, dat zeer binnenkort zal worden verzonden. Omtrent dit antwoord zegt de „Westmm- ster Gazette", dat vermoedelijk Poincar^ een beredeneerde verklaring zal ontvangen op a lie pun ten door hem aangeroerdl over het be- drag, hetwelk Engeland van Duitschland vordcrt, en hoe de Engelsche regeering zich voorstelt het vraagstuk der onderlinge schul- den te regelen. Omtrent dit punt zegt de „Daily Tele graph": „De onderlinge schulden kunnen air leen met vrucht in behaudeling komen in ver- band met een werkelijk afdoende regeling, gelijk Bonar Law in Januari heeft ontwikkela toen de andere geaUieerden de Engelsche voorwaarden bij een dergelijke regeling ver- eischt, verwierpen. Het denkbeeld om dit te gebruiken als een voorloopig lokaas met het doel onze bondgenooten er toe te brengen af te zien van een actie die hier voor ongezond en onwettig wordt gehouden, vindt weinig of geen steun in verantwoordelijke kringen. De Daily Telegraph" denkt, dat Engeland de uitnoodiging van PoincarS om de wettigheid van de Ruhrbezetting te erkennen, niet kan aanvaarden, ofschoon het tot dusver uit hof- felijkheid en vriendschap er niet toe is overge- gaan de zaak voor het Intematicmaal Ge- rechtshof te brengen. In tusschen kan het zich in verband met de onzekerheid van den toe- stand niet verbinden, dat in geen gevat te doen Engeland heeft te waken tegen elke de- nr^ciatie van haar vorderingen' op Duitsch land door een afzonderlijke actie en kan niet tocstaan dat de kosten van de Ruhrbezetting ten laste van de gezamenlijfce gealieerden ko men" Het antwoord aan Frankrijk en BelgiS zal waarschijnlijk pas begin der vulgende week worden verzonden. Gistermorgen nog had Baldwin een lang onderhoud met lord Robert Cecil, die uit Pa- riis was gekomen met een rapport, diat be- sproken werd in verband met de antwoorden aan Brussel en Parijs Naar het schijnt heeft Baldwin de meer- derheid van zijn collega's verkregen voor de invoering eener eigen Engelsche politiek, hoewel over de bijzonderheden daarvan nog verschil van meening bestaat. ONRUST TE DANZIG. De met de waardevermindering van de mark gepaard gaande nood heeft te Danzig tot demonstraties geleid. Des middags lieten de havenarbeiders hunne werkzaamheden in den steek, waarbij zich het grootste gedeelte de arbeiders op de werven aansloot. De me- nigte trok naar de binnenstad en demon- streerde op de markt, waar zich de aanwezi- ge marktbezoekers aan hunne zijde schaar- den. Groote ontstemming werd verwekt door het feit, dat de koopers voor hun papiermar- ken niets meer krijgen konden en dat de win- kels in het centrum der stad, waar hoofdza- kelijk arbeiders wonen, hadden gesloten. In de „Bannmeile" (een neutrale strook van 1 mijl, die om de officieele gebouwen is afge- zet) kwam het tot botsingen met de politie, waarbij vele personen door sabelhouwen wer den gewond. Het sluitingsuur voor cafe's enz. is op 10 uur des avonds gesteld, terwijl het schenken en verkoopen van alcoholische dranken ge heel werd verboden. De stakers wenschen het loon In dollars uitbetaald te krijgen, daar zij van de mark niets moeten hebben. Gewapende politie houdt de wacht bij de haven. WINiRELSiLUITING IKNI DUITSCH LAND. De protestactie dler Berllfijlnsidhe wintoeills tegen de versdhilTendie tegen den kleinhan- del! geriohte woekerbepalmigen zal met de proteststaking in Berlijin geen eiinde nemen. Men i® volgen® het Hbld. voomemens het voorbeeild dlra- Berlijuetra in het overige deal diet rijk» te volgen,, en reeds in den loop der vollgende week zuMen in geheel Duitschland aile winMls sluiten. De levensmicklelenzaken zulXes zich diaa bij: de protestbeweging, aansMten. HAMENSTAKIINP TE BMDEN. Donderdag werd't werk in alle industrieelle becWjiveni, havenwerken en werven neerge- liegd De staking der arbeiders, welke onge- veer algemeen i®, is gebaseerd op de betaal- middeleoschaaraditie, waardbor bdjl hun loo- nen niet ten voile uitbetaald konden krijgen. De arbeiders verllangen1 een oogenblMeiij- ken toeslag van' b tot 6 mdiilioen Mark per man. BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANK- RIJK. Er woedt een geweldige boschbrand in de dennewouden onaer Lecanau in't departe- ment der Gironde. Het „quartier des minis- tres" staat in brand en de vlammen sloegen over den'weg naar Saumes. De schade is zeer groot. HET PROCES-KRUPP TE PARIJS. De Kamer voor strafzaken van het hof van cassatie te Parijs heeft het beroep in za- ke Krupp von Bohlen afgewezen. Het von- nis zegt dat't vreemde grondgebied dat ten gevolge van den oorlog bezet is voor een openbaar belang volgens art. 63 van het mi- litair wetboek, toch vijandelijk gebied blijft. Ook't beroep van den arbeider Miiller, die tot 7 maanaen gevangenisstraf veroordeeld werd is afgewezen. STAKING BERLIJNSCHE BOEK- DRUKKERS. De stemming der Berlijnsche boekdrukkers heeft de vereischte tweederde meerderheid voor de staking opgeleverd. De arbeid zal heden worden neergelegd. De houding der arbeiders in de rijksdruk- kerijen, voor zoover deze bankbiljetten ver- vaardigen, is nog niet geheel duidelijk, zegt het Hbld. In de particuliere drukkerijen, die voor het vervaardigen van papiergeld wor den gebruikt, zal het personeel zich echter bij de staking aansluiten. ONGEREGELDHEDEN IN DE OMGE- VING VAN AKEN. Gister is het in verscbillende dorpen in de omgeving van Aken, in het bijzonder in het industriegebied nabij Stolberg, tot ernstige ongeregeldheden gekomen in verband met de steeds duurder wordende levensmiddelen. Enkele winkels werden geplunderd. Door de politie uit Aken, die in Fransche auto's naar Stolberg vervoerd werd, werd de menigte ten slotte verspreid. Enkele belhamels werden ge- vangen genomen. Te Hagen kwam het eveneens tot onlus- ten. Een landbouwer betrapte op heeterdaad iemand bij het stelen van aardappelen en diende den dief een flink pak slaag toe. Eeni- gen tijd daarna trok een volksmenigte naar den boer, mishandelde dezen en plunderde zijn landerijen. De plaatselijke politie stond machteloos hier tegenover. Eenige boeren, die in huifkarren aardap pelen en eieren naar Aken brachten, werden onderweg lastig gevallen. Bij Pannesheide werd de te velde staande oogst weggehaaLd. Ten gevolge van den heerschenden geld- nood hebben verscbillende fabrieken haar ar beiders niet kunnen betalen. Een vereeniging van industrieelen te Stolberg en Eschweiler besloot daarop, in samenwerking met een bankkantoor, zelf bons af te geven, welke tot en met 31 Augustus a.s. als betalingsmiddel dienst zullen doen, en wel biljetten van 100.000 mark en 5 millioen mark. VERIJDELDE AAN5LAG? Den 3en Augustus heeft men te Vorst bij Crefeld, op ongeveer 50 Meter van de spoor- lijn naar Aken, 60 K.G. ontplofbare stoffen, hoofdzakelijk piikrinezuur en nitroglycerine, gevociden. Een onderzoek is gaande. Pas nu komt dit bericht uit Brussd. REVOLUTIEVREES IN GRIEKENLAND. In heel Griekenland bemerkt men voortee- kenen, dat weldra ernstige onlusten zullen uitbreken. Het middelpunt der beweging zal dtmaal warschijnlijk Saloniki zijn. Er worden uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde den voorgenomen staatsgreep te verhinderen. De gendarmerie, waarop de regeering niet meer kan vertrouwen, wordt steeds meer door militairen vervangen. Het gerucht doet de ronde, dat de cavalierie, die zich tot nu toe aan de grens bevond, naar Saloniki wordt ge- commandeerd. De regeering heeft 20 schepen gerequireerd, teneinde de troepen te vervoe- ren. De meeningsverschillen nisschen de aan- hangers van Venizelos en de republikeinen zijn dermate verscherpt, dat ieder oogenblik een burgeroorlog kan uitbreken. Tengevolge van de plotselinge daling der Grieksche valuta zijn de levensmiddelenprij- zen sdmkbarend gestegen. De ontevreden- heid onder de bevolking is zeer groot. Te Saloniki is het dezer dagen zelfs tot demon straties gekomen. Een menigte arbeiders zijn de beurs binnengedrongen. Ook te Athene hebben de demonstraties van de bevolking groote afmetingen aange- nomen en leidden nier en daar tot ongere geldheden. De bevolking beschuldigt de re geering, dat zij den val der valuta niet heeft kunnen verhinderen en het land naar den ondergang voert. Alle bankgebouwen waren wmmmmtm ii.mi n ivitMmmmmmvm iu sinii i wjiiuii; iw tijdens de demonstraties gesloten. Een af- vaardiging begaf zich naar kolonel Plasty- ras, teneinde dezen van den toestand op de hoogte te steilen. Hij ontving de afgevaardig- den echter zeer onvriendelijk en dreigde, de straten door de troepen te zullen doen ont- ruimen, indien de bevolking zich niet rustig gedroeg. Voor het oogenblik is de rust her- steld, aoch men ontveinst zich niet, dat dit slechts een schijnbare rust is. Volgens te Rome ontvangen beriehten is de revolutie reeds uitgebroken. De oorzaak daar van is nog niet met ekerheid1 bekend'. Sommige beriehten spreken van een monarchi&tische ly- weging, anderen schrijven de ooraak toe aan de ontevredenheid der bevolking die den heer schenden nood aan de regeering wiji. Het centrum van de beweging zou zijti te Saloniki, waar ook het plaatselijk garnizoen in opstand is gekomen. Ook te Athene en in andere ste- den zijn onlusten uitgebroken. EEN BERGt-MDNUMENir IN AMBRITKA. Stone Mbunitaic, een op rich zelf Btaande granietmassa, 25 'K. M. van Atalanta, wordt getransfortmeerd' in het .grootste oodogBge- denlktedken ter wereld. Ongeveer 1000 massieve figuren worden „en relief" udtgethouiwen in den berg. Er zal een pliastiscihe lafbeeldfag gemaalat warden van generaal Lee en zijn soldiatea in dea vrijheideooillog. De berg is een geschenk van Samuel! Hoyte Venable. De beeldhouwer, die met die uitvoermg van ihet reusaohtige werk is beliast. is Giuitzoin Borgfan. lEenig denlkibeelld van dien omvang van het monument krijgt men, als men weet, dait de paardenfiguren 82 voet Ihoog wordten en dat voor Ihet Jiouwen" van: ieclter oar van elk der mansdhappen1 een ladder noodig is om van zijn schouder bijl zijn hoofd1 te komen Het hoofd wordtt YT voet fcoog. Ondter de midlcfengiroep zal een: groote zaai worden uitgehouwien met 12 venstens en met een dleur, vensierd met het wiapen van Geor gia Het work zal vermoedelijk tien j aar in be- sl'ag nemen. 00 MMUNISTISCHE ACITE IN DUITSCHLAND. De „Vorwarts" publiceert een geheim do cument van het communistische partijbesituur, waarin een handleiding wordt gegeven voor het aanknoopen van relaties niet als verte genwoordigers der communistische partij, maar persoonlijk met officieren van hoo- gere en lagere rangen't Doel hiervan is, hen zoodanig te bewerken, dat zij gunstig gestemd worden voor de arbeiders, en om reeds be- staande militaire organisaties zonder bepaald fascistisch, maar met een nationalistisch anti- Fransch karakter, zooals bijv. organisaties voor actieve sabotage in het Ruhrgebied, voor de communistische beweging te winnen, met het doel, al deze groepen in den komenden burgeroorlog, en later bij het verdedlgen van de door dien burgeroorlog verkregen resulta- ten te gebruiken. De ,.Rote Fahne" spreekt het bestaan van dergelijk document tegen en noemt het bericht van a tot z valsch. Desondanks houdt de Vorw3rts hare bewe- ring vol en verklaart thans, dat het document is gevonden bij een medewerker der Rote Fahne, die gelijk met den reeds vroeger uit- gezetten, Russischen communist Rostofski, is in hechtenis genomen. Rostofski verklaarde dat hij het stuk gescbreven had en dat het een verslag was van besprekingen welke waren gehouden met leidem'c figuren der derde in- ternationale. Tegen beiden is een vervolging wegens hoogverraad ingesteld. KORTE BERICHTEN. De bevolking van Casal Peggio (Italig) is bij een protestactie tegen de belasting op ernstige wijze slaags geraakt met de kara- binieri. Een vrouw werd gedood, terwijl acht andere personen werden gewond. Volgens beridit uit Mosfoou treedi in sovjet-iRusland l1 September a.s. eeni nieuw burgeaillijk wetboek, dat op de laatste verga- deling van het udtvoerendl pan-Russisch oo- raiie werd 'aangenoanen, in weridng. Bandieten hebben een invall gedaan in het bel'astieglkantoor te Barcelona en co der bedlrei'ging met revolvers van de ambte- narem 200.000 peseta's genoofd. De diadera zijn nog ndet gevondlen. Voor die eerste miaali sedert vele weken is in Elngeliand het aantail werklOozen weer gestegen. Hiet bedlroeg op 30 Juli 1.195.600, zijndle 10.700 meer dam in die voorafgaande week. De voorzitter van de Japanscfae fasris- tische partijl, die onlangs van die regeering eisdhte, dat de sovjet-dielegatie. onder leidiing van Joife, uit Japan zou worden verwijidlerci; is dloor een oobekende vermoord. 'Nlaar veriuidt heeft die Tuiksche regee ring nu definitief basffloten, dan zetel der re- gvering in Angora te vestigen. Het wetsvoor- stel; tot invoering van: directe en gehdme ver- kiezingen, waaroijl ook de vrouw als keizer wordt toegellatett zdjh_goed|gefceurd. Wol'ff sdnt uiit weenen:: Naar de bla den uit Belgrado vememen heeft de Joego- Slavische regeering het goedferenverkeer naar Hlonigarije zander opgaaf van redenen e 'arbeiders hebben bijl Rhdne in het veld een in dfcaar getnapten monstrans ge vonden. De stulklken. goudi en1 ziliver hadden een gewidht van 630 gram. Biji een' automiobielllongeMc te Berlijn is de DuitSdhe minister! van justitte Hdnze licht aan gdaat en hamden gewond. - Bl'ijkena van de Fransche Regeering ontvangen mededieeilicgeii zijri Polea en Fin land taegefcredien tot het op 4 Mei 1910 te Parijs onderteekemd verdirag over het tegen- gaan der pomografie. Polen is boveadien' namens die vr5,ile stad Dantzig tot genoemdl verdirag toegetreden. Wolff seint uiit Memel, dat de Mamel- landlsiche staatsspoorweg door het deoarte- meat van: verkeer der 'Litausdhe repubflek is overgenomm. De verdediger van de ter dood veroor- deelde moordenaars van luitenant Graff heeft een verzoek om gtu ie bij de Belgische regeering ingediend. Voorts is door een aan- tal aanstaande Duitschers eveneens een ver zoek om gratie voor de genoemde moorde naars onderteekend en aan de koningin inge- zonden. De Zweedsche regeering heeft verklaard, dat zij de keus van den Zweedschen kroon- prins in overeenstemming acht mei cte j Zweedsche wet op de troonopvolging. Men had eerst gevreesd, dat de door den prins gekozen vrouw, prinses van Battenberg, geen kroonprinses kon worden. Men vermoedt, dat de Amerikaansche tankboot „Swift Star", waarvan sedert 13 j Juli niets meer werd vernomen, vergaan is. Te Panama aangekomen schepen hebben na- melijk verklaard in de Caraioische Zee olie op het zeewater te hebben gezien, alsmede een ledige reddingsboot te zijn gepasseerd. In heel Duitschland hebben stakingen plaats en Is arbeidsonrust te constateeren in verband met de depreclatie van de mark. Gfmen^ nlenws BEG'RAFENIS Dr. H. PIERSON. Gistermiddag had te Zetten de plechtige begiafenis plaats van wijlen dlr H Pierson, oud-directeur van de Heldring-gestichten. In het kerkgebouw op den Vluchtheuvel hadden alle verpleegden en een groote schare van belangstellenden hun plaatsen ingeno- mien, toen precies ten twee ure onder orgel- spel van den heer F. Hasselaar uit Amster dam het stoffelijk overschot werd binnenge- dragen, gevolga door de familie en genoo- digden. Er was eea zeer groote belangstelling. Minister dr. de Visser had bericht van verhindering gezonden, met het verzoek aan dr. Lammerts van Bueren hem te vertegen- woordigen. Volgens den wensch van den overledene werd alleen door dr. Lammerts van Bueren en den zoon van den overledene, ds. J. L. Pierson uit Groningen het woord gevoerd Aan de hand van Hcbr. 4 „Er blijft dan een rust over voor het volk Gods", schetste cfr. Lammerts van Bueren op treffende wijze wat dr. Pierson voor de Heldringgestichten en voor de misdeelden en gevallenen was ge weest en hoe in hem bewaariieid is, dat ge- loof, hoop en liefde het deel zijn van hen die in navolging van onzen grooten leidsman doen wat hun hand vindt om te doen en zich steilen in den dienst van de menschheid. De gemecnte zong hierop het laatste v--< van Gezang 209. Ds. Pierson richtte hiema tot de aanwezi- gen een persoonlijk woordt. Hij schetste de laatste levensdagen van zijn vader, wiens geest langzaam werd uitgebluscht en eindig- de met de voorlezing van het laatste in hel- dere oogenblikken geuite verlangen, dat door geen uiterlijk kenteeken zijn nagedachtenis zou worden gehuldigd, echter alle eer geven- de aan God en aan den stichter Hielldring. N'a gebed van dr. Lammerts van Bueren werd de lijkkist uit de keTk grafwaarts ge- dragen, gevolgd door alien die in de kerk waren. Op het graf zongen de verpleegden: „Christus is opgestaan", waarna de oudste zoon van den overledene een woord van dank uitsprak voor de vele blijken van belangstel- ling. DE MOORID TE BlOCHOLT. Betreffende den moord, Zondagavond op den 23-jarigen: Timmennans te Bocholt in Bellgie gepleegd, verneemt de Tel nog het volgende. In Bocholt, nabij de grens gelegen, was kermis. Zooals gewoonlijk waren vele be- woners van het Land van Weert e" op uitpe trokken om met de goedkoope francs in fvm zak, np de kermis te vieren In het cafe „Drieskens" kwam het, nadat het den ganschen avond reeds gedreigd had, tot groote ruzie tusschen eenige brooddron- ken Weertenaren, die door enkele Belgen w*i den bijgestaan. Hlet mes werd getrokken en aan wetrszijden vielen hevige klappen. Een gedeelte der be- zoekers vluchtte naar buiten, toen het te hard toe ging, en zelfs menschen die met het voorvat niets uitstaande hadden, in het ge- vecht werden betrokken en klappen opliepen In de door enkele lampen slechts schaars verlichte gelagkamer ging intusschen de strijd ongestoord voort tot plotseling Timmermans een gil slaakte en kermend ineen zakte. Een familielid trachtte hem nog bij te staan, doch hij bleek door een messtek in de long getroffen te zijn, terwijl ook het hart geraakt was. Na eenige oogenblikken gaf hij den geest. Terstond was het gevecht afgeloopen; de vermoedelijke daders waren inltusschen ge- vlucht. Een uitgebreid onderzoek door de Belgi- ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1