Dr. Hommers Haematopo De auto-ramp by Saint Sanvenr. Versterkend, Bloedvormend, Wekt dsn esttust op. DftvtixTii-a-ii. OPROEPING RESERVE-PERSONEEL DER LANDMAdTT. De BURGEMEESTER van ALKMAA3 roept den reserve-sergeant ARIE W1GLAMA, gcboren te Grijpsikerk den 18 November 1808, bij dcze op, om zich op 15 NOVEMBER 1023 -te niclden bij het REGIMENT KUST-ARTIL- LERIE te HELDER, ten einde zich voor den tijd van 75 dagen in werkelijken dienst te be- geven, zijnde deze oproeping gegrond op art. 5 in verband met art. 6 der Wet voor het re- servepersoneel der Landmacht 1005. Alkmaar, 15 Augustus 1023. De Burr< i^ster voornoonU, A. F. THOMSE.s, ^co-Burgemeester west te verlaten. Hij bereiddie daarna in Ne- derland de pl armen voor den1 a an leg van cW Deli-spoorweg voor, die hij! tooirt daarop z&i naar Deli overbracht. In 1883 vertrok ihiji weder naar Nederl'and, wiaar hij; directeur van die Deli-spoorweg- miaatschappiji en Commissaris van de Defi- maatsdhappdjl werd. In 1884 richtte iMjl de N-aderltandsch-1 Indi- sdie Landbouw-Maatschappdj op. 'In hetzelfde jaar deed de than® ontstapene zijn intredle in het Parltemient. Amsterdam vaardigde d'ezen Kdlonialen specialist naar de Tweedie Kamer af. Kteniitge jaren later begaf hij zich we"-" «*ar Indie, waar hij! in' 1887 het laatste baanvak van den Deli-spoorweg opende. Over lava, China, lapan en Aimierika ging hij! naar Ne- derlbr.d fei.g. Dte heer Cremer odhltie in 1804 de Nte* deiiandsche 'Scheepshouiw Maaisdhappij op Op 2'6 Juli 1807 werd hijl Minister van Kolonien in het Katoinet Pierson Boffgesius In Juni 1001 trad hiji met genoenid' Kahinet af en werd daarop bij! eene naverkiezing iff. het district Amsterdam! I!V in die Tweede Ka- mier gekozen, waar in hij! tot 1005 zitting had' In 1012 vaardliigden de Staten van Noord Holland hem naar de .Eenste Kamer af. Op 17 October 1018 werd1 de heer Cremer benoemd tot buiitengewoon geziant en gevol- machti-gd Minisiter te Washington, doch binnen een jaar keerde hij wear naar het va- derl'and teruig en nam kort daarop ontslag iRieeds vroeger had dte overiiedeee reeds op waardi'ge wijze ons land in Amerika verte- genwoordigd, eerst in 1010 hijl het 300 iarig herdenfcingsfeesf van1 de ontdekkinig der rfud- son-rivier, ibdj welke gelegenheid hijl in het Metropolitan Opera House eene redevoering hieldi en daarna op twee op initiatief van cm Ajmerikaansdhe (Regeering gehouden opium- con ferenties, waarin de heer Cremer een werkzaam aandeel had' genomen, reap. als Hloofd der 'Nedieriandsdhe Verteigenwoordi- ging en als Allgemeen voorzitter. De overltedtene, wiens adviezen op kolbni- aaJ- en handelsgebied zoo zeer op1 prijs war den gesteUd, was jaren tang commissaris van de Kon login hijl de Nlederlamdsche H-andel- maiatsdiappdjl en voorzitter van' het Koioniaal 'Instituiut, aan welkier opritihting hij een be- liangrijlk aandeel heeft gehad. Ivele onderscheidingsteekenen sierden zijn borat: hijl was o.a. Commiandeur in de Qrde van den NederliandSchen Leetuw en had het Grootkruis der Huisorde van' Oranje. (Door het overlijden van den heer Cremer verliest ons land een groot man- met helder doorziicht in zaken. De begrafenis van oud-minister Cremer zal Vrijdagmiddag 12 uur op Westerveld plaats hebben. Omtrent de ontzettende autoramp bij St. Sauveur in Frankrijk, waarvan wij gister onder „Telegrammen" melding maakten, wordt ons nader gemeld: Alle led'en van het gezelschap in den auto, die Maandagmiddag in het ravijn is gestort bij de Pont Napoleon zijn Nederlanders, be- halve de chauffeur Leon Auge uit Aude. Het gezelschap stond onder leiding van den heer D. Klerk uit Dordrecht, secretaris van de Evang. Mij. en redacteur van het orgaan dier Maatschappij, „De Protestant". Slechts 1 lid van het gezelschap heeft de ramp overleefd, n.l. een jonge man' van 22 jaren, wiens beide beenen zijn verbrijzeld. Men heeft den vorigen nacht tevergeefs getracht hen naar boven te brengen. Later wordt ge meld, dat deze jongeman thans uit het ra vijn is verlost. Zijn naam is nog onbekend. Zijn verwondingen moeten niet ernstig zijn. De lijken der slachtoffers liggen in den stroom bij de Pont Napoleon. Men is bezig te trachten hen naar boven te brengen. Het verkeer naar Gavarnie is verboden. In Lour- des heerscht groote ontroering. Uit Lourdes wordt gemeld, dat Dinsdag- morgen de lijken van 7 vrouwen en meisjes en het lijk van een jongen man zijn bovenge- bracht. Het laatste is gebleken te zijn dat van Berend Jan Bosker; op dit lijk werden twee horloges gevonden, waarvan het eene op 5.2 uur en het andere op 5.35 was blij- ven stilstaan. Men neemt aan, dat de ramp Maandagmiddag omstreeks dien tijd heeft plaats gehad. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt 25, alien Nederlanders behalve den Fran schen chauffeur. Zij waren alien afgestapt aan hotel 1' Angleterre te Lourdes. De overi- ge lijken kond'en nog niet worden geborgen. Het persbureau Vaz Dias verneemt, dat de ramp te St. Sauveur heeft plaats gehad met een gezelschap Nederl. touristen van de Nederlandsche reisvereeniging, dlat op 6 Aug. j.l. per trein van Amsterdam naar Lourdes is vertrokken. Op Maandag 13 Aug. maakten de deelnemers van uit Lour des een autotocht via St. Sauveur naar Ga varnie, die, naar uit bovenstaande telegram- men blijkt, een zoo noodlottige afloop ge had heeft. Het gezelschap, waarbij zich, naar het schijnt, te Lourdes nog eenigen hebben aan- gesioten, bestond uit de volgende personen: Mej. S. E. Blauw en mej. C. Blauw uit Amsterdam; mej. K. Prinsen Geerlings, on- derwijzeres, Amsterdam; mej. M. A. Lui- ting uit Amsterdam; mej. S. K. M. Raa- dertsma, Rotterdam; de heer M- Kuijpers, Haarlem; mej. P. N. A. van der Waal en mej. M. A. van der Waal, Rotterdam; mej. L. Tallinga, Groningen; mej. W. Busscher, Winschoten; mej. C. Schoggers, den Haag; de heer en mevr. L. Henneman en mej. C. Henneman, Bussum;, de heer J. J. Weeve- ringh, Amsterdam; de heer E. Hoekstra, Amsterdam; mej. M. Biezenaar, Haarlem;' mej. R. Hogeveen, Leeuwarden; mevr. W. r Alain varkrjjgbaar k t 2.60 par fl. A. E. Jacot van Koobergen, Amsterdam; de heer J. Verschuur, Dordrecht. Er zijn in het geheel 4 lijken geborgen. De andere slachtoffers liggen geheel verbrij zeld onder de auto. Uit Parijs meldt Havas over de katastrofe: Maandag waren 22 Nederlancfeche toe- risten vergezeld van een gids te Lourdles af gestapt in het Hotel Angleterre. Ze namen een auto, bestuurd door den chauffeur Leon Auge, een zeer serieus chauffeur, om een eycursie naar Gavarnie te maken. De heen- reis verliep zonder incident. De terugreis had om 5 uur plaats. De auto was bij Gendre St. Sauveur toen de felle zon den chauffeur ver- blindde, die, ziende dat hij anders een vrouw op den weg zou verpletteren, zoo hevig rem- de, dat die auto omzwaaide en met den ach- terkant dbor de borstwering langs de kloof ging. De auto met de reizigers stortte in den afgrond. Het bed der Gave is daar 80 M. diep. Dadelijk werd een hulp-expeditie georgani- seerd, maar alles ging zeer langzaam we- gens dem oeilijkheden, welke een daling juist de streek van het ongeluk oplevert, welke vol rotsen is. Een jongmensch nam een liter rhum mede in de hoop de gewonden er mede te kunnen opwekken, liet zich aan een touw van 300 M. lengte vastbindten en ondernam de hachelijke daling. Eer hij beneden was zag hij vastgeklemd tegen een uitsteeksel van een rots, een slachtoffer van ongeveer 22 jaar, dat smartkreten uitstiei Doch hij kon den gewonde niet vastbindten aan zijn touw, wiens beide beenen gebroken waren en wiens borst was ingedrukt. Maandagavond bij het vallen van den avond waren- nog slechts zes lijken geborgen, die vierhonderd meter van de plaats van het ongeluk waren meegesleurd door den stroom. Men vraagt zich af of dte andere zullen kunnen word'en teruggevond'en in de diepte dter kloof. Een andere auto, welke den eersten op 200 M. volgde, is de plaats van het ongeluk ge- passeerd zonder er iets van te bemerken. De eigenaar van den auto is voor een millioen francs verzekerd Wat de namen der slachtoffers betreft, die zal men moeilijk te weten komen, aange- zien ze met een reisbureau waren gekomen en de directeur daarvan, die onder de doo- den is, had verzuimd ze in het hotelregister in te schrijven. Men zie verder onder de teegrammen. EEN HONDERDJARIGE. De firma Klaas Schenik en Zonen, de be- kende papderzaak, welke fabrieken heeft te Koog aan de Zaan en te Apeldoorm, bestaat een eeuw. Opriichiter was Klaas Schenk Pie- terszoon, die in 1823 began met papier te venten op verschillende maricten in Noord- Holland'. Spoedig is de zaak tot bloei geko men. Ter gelegenheid van het feest heeft de fir ma een rijlk gedllustreerd gedenkboek uitgege- ven. 1 MIN1ISTER AALBER'SE HERSTELD. Minister Aailherse is, naar aan De Tijd ge meld wordt, in1 zoover herslteld, dat hij binnen enikele dagen zijn wericzaamheden aan zijn depajptemient hodpt te hervatten. WETSONTWERPEN INGETRCKKENl. Det wetsontwerpen tot wijziging van de wet op de Ink omstenbelasting 1014 en tot heffing van een recht voor bet afgeven van zeebrieven zijn ingetrokken. VlBRIDUESmEIRlIlNIG. De pcvltie te 'Vlissingen hieeft op telegta- fisch verzoeik van dte politic te Antwerpen een diamantslijlper aangehouden, die verdacfat wordt een partij' dianuant ter waarde van 36.000 francs verduistend te hebbefL. Op den aangehooideinie werd een' partijl dliamant ge- vondlen. Het onderzjoeiki wordt vooxtgezet. FRANSCH-DUITSCHE VERIZOENING'SWEEK. Gistermiddag is te Bilthoven de Utrecht- sche Fransch-Duitsche verzoeningsweek met een begroetingssamenkomst begonnen. Onder de weinige aanwezige buitenlanders waren dr. A. Peter uit Berlijn, afgevaardigde van de Duitsche afdeeling van den Verzoeningsbond, en mevrouw Dumesnil-Huchet uit Parijs. af gevaardigde van de Mouvernent pacifique Chretien. Nad'at de heer Boeke uit Bilthoven een korte begroetingsrede had uitgesproken, zon- gen drie dames een verzoeningslied. Ter Meiding van dte Fransch-Duitsche Verzoeningsweek is gisteravond te Utrecht een open bare bijeenkomst gehouden, waarin de heer dr. P. H. Rittter Jr., a'lldlaar, een wtel- komstrede heeft gehouden'. Oip het moment, zeide spr., waarin uwe volken tegenover elkaar staan, het eene vol!k met een gevoel van vergelding, het andere met een gevoel van wrak, zijn hier Franschen en Duitschers bijeen, die ellkander willen oniti- moteten in een geest van liefde. Dit is een feit, even daadwerktelijk als het huidlige Fransch-Duitsche antagonisme, dat de we- reld verscheurt. Een volk heeft een persoonlijkbeid, evenals een individu, en onder de groote volken van Europa zijn er geene, die een krachtiger per- soan'lijkhjeid vertoonen d'an de Franschen en DuWschjere. Vandlaar het tragisdh conflict tusschen dezien. Omdat ze beiden volken zijn met een uitgesproken karakter, met een uit gesproken, in aard en wezen verschillende cultuur. Daarom is de tegenstelling tusschen hen niet incidenteel, daarom kunnen de oor- logen tusschen hen' niet' uitsluitend verkl'aard1 worden door economische en pol'itieke motie- ven, maar moet men zoeken naar dieper wor- tels, wortels, die zich vastgegrepen hebben' in bun zieleleven. Omdat dat zoo is, kan dte op- lossing van het conflict tusschen die twee vol ken niet bereifct worden- door internationale rechtsrtegels, maar moet een diepere waar- deering der wederzijdsche, zoo gteheel ver schillende volkskarakters aan ieaere juridi- sche en oeu/iiotiiscfea verstancShiomdilDg schen hen ten grondslag liggen. Deze overtuiging bepaalt het kanaikter van djze verzoeningsweek. Wij willen een gele genheid scheppen, waar Franschen en Duit schers elkander kunnen onftmoeten in een sfeer van objectiviteiit. Wij willen een kleine macht van onderling begrijpen stellen tegen over de groote macht van- het Fnansch Duitsche inisverstand. Mannen en vrouwen van verschillende polititeke, godsd'ienstige le- vensovertuiging zijn -hier bijeen. Zij zullen verschillencie oplossingen aan de hand doen welke alle zullen neergelegd worden in het protocol van dit congres. Vervolgens sprak de heer Boeke uit Bilt hoven-, die in zijn rede red padruk legde op liefde, welke alleen tot verzoening kan let- den. Fransche en Duitsche muziek vulae Ver der den avond. Gisteren is te Bilthoven de Fransch-Duit sche verzoeningsweek voortgezet met samen- komsten van de kleinere werkcommissies. Daarin werd van Fransche zijde gezegd, dat hettoenaderigswerk in Frankrijk zeer moeilijk is, dat de pers de artikelen in pacifis- tischebladen onvermeld liet en daardoor me- dewerkte om een vredelievende stemming te gen te houden. De bekende brief van den Paus had volgens hen niet die verspreiding in de pers gevonden, welke hij- verdiende. Individu- eei znij: er vele Franschen, die een toenade- ring en verzachting van de tegenstellingeu zeer welgezind zijn, maar de pers komt de huidige politick te zeer in het -gevlij om een collectieve gezindheid te doen ontstaan. De Franschen, ide aan het woord waren, blebeni, ondanks him oppositie tegen de politick van Poincare, diens kwaliteiten te erkennen, maar zij meenden, dat zijn politick te eenzijdig was en men conflicten, als thans Europa in beroe- ring brengen, langs intemationalen weg en niet, zooals de huidige Fransche politiek Wil, langs nationalen weg moet -beslechten. Van Duitsche zijde waren er vooral klach- ten over de ellendige situatie van het land. Een der Duitsche deelnemers schetste in schrille kleuren de verkommering va nintellec- tueelcn. en arbeiders. De keninsmaking tusschen de Franschen en Duitschers in de samenkomstea was van zeer vriendschappelijken aard en leverde geen moeilijkheden op. Het laat zich aanzien, dat beide partijen zich voor oplossing langs in temationalen weg zullen uitspreken. Er waren gisteren den tweeden dag van de samenkomst meer buitenlandsche deel nemers gekomen. De dag werd besloten met een openbare vergadenng te Utrecht. VALSOHE CHEQUES. Een inspecteur van die cenitrale recherche te 's-Gravenhage heeft aiangehoudien Th. C. de G., kantoorbedaende, oud 31 jaar, wonende in de Galiiteistraat aldaar, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan het inn-en van een valscfae cheque ten bedrage van 3300 ten nadeele vain den Christelijken Zeelieden Bond te Scheveningen. G. had daartoe een 'vernuftig plan in el kaar gezet. Hij beldie 8 of 9 Augustus een pensionhoudster alhier op, ziah noemende, notaris van der Stuit ui't Leiden, en vroeg haar of zij tegen 1 October een paar kamers voor hem wildte reserveeren. Ziij ging daar- mee accoord en nu vroeg dte pseudo-notaris haar, of hij nu reeds een brief mochit laten bezorgen waaitegen zij geen bezwaar had. Den volgenden diag beide hij weer op en vroeg hij de pensionhoudster een voor hem gekomen brief open te maken. Zij zou daar in 2 enveltoppen vimden gemerkt I en II. Deze enveloppen hoefde zij slechts af te geven aan twee iongens die zich dien ochtend! zoudien aanmelden aan het pension. Zij opende wel den brief, maar omdat die zaak haar wat verdacht voorkwaim, gaf zij de brieven niet af aan dte j-ongms die zich wer- welkelijk kwamen rnelden. Die jongens -kwamen uit Rotterdam zich melden voor wetk, dlat te vi-ndien zou zijn bij den „notaris", volgens diens opgave aan- d-e Rotterdamsche Arbeidsbeurs. Zij vonden m-ijnheer niet thuis en ko-ndten onverrich'ter ike terugkeeren. Dte kamerverfiuurster opende op advies van een kenmis dte twee enveloppen en vond1 in ieder een briefje aan dte jongens gericht, dat dte „notaris" helaas uitstedig was, maar dbt hij later zorgen zou dat zij te werk gesteld zouden worden. Meteen werd verzocht of zij even een spoedboodsdhap wilden verrichten em well!, of zij ingesloten cheque wilden in- wisselen, hetg eld in een, medte ingesloten, enveloppe steken en deze te bezorgem aan- een daarop getypt adrcs. De eene cheque was 2000, de andere 1400 groot, het bedrag van de eene moest bezorgd' worden- in een pension aan de Groot Hertoginnelaan en de andere aan een ander pension- aan djezelfde laan Daar had G. hetzelfde telefonische spel- letje uitgehaald, zich resp. noemende mr. D. uit Lei-den en- notaris Van Hagen te Leiden. Hij had op 100 meter afstand van de wa ning van de eersltgenoemde pensionhoudster op -de iteer gestaan o-ffl te zien of de j-ongens in dte richting van het postkantoor gingen en begreep d-us diadelijk dat de boel misliep. Toen is hij dadelijk naar het kantoor van dem Christ. Zediedenbomd gegaam- en heeft daar een nieuwe cheque geschreven en deze zelf geind aan het postkantoo-r B-adhnis- Straat. G. had zich volgens ooggetuigen, die hem- na de arrestatie herfcenden, gtebrekkig verm-orad aan- het postkantoor. Hij droeg een pet diep over dte oogen- gefcrokken, een blauwe twil en had een va-lsch snorretje aan. Donder- dagavond werd de politic in kemnis ges-teld mtet deze vreemde zaak en Donderdagmiddag heeft G. nog kans gezien im deze vennom- ming 3300 op te nemen-. De politie begaf ziteh dadeliik naar htet kantoor van den Christ. Zeteliedenbond, waar men nog van niets wist. Het chteque-boekje werd nagekeken em spoedig bleek, dait er 3 chteques gemist werdten, terwijl er slechts- 2 te- ruggevonden waren- in die brieven. Daar door werd begrepen, dat dte oplichter er nog een im bezit moeSfc hebben. De po-litie kon dadelijk constateeren aan een defect aan een der letters dier sdirijfmadhme, d'ait de brieven van den pseudo-notaris getifot waren met de machine van den Christ. Zee- liedtenbond. Aan de onderteekening viel te constateeren, dat de op 15 Juli 1.1. ontsla-gen bediende G. dte schrijver van die brieven moest zijn. I!***' Vrijdagavond werd de G. gearresteerd1 in ecv febrfkani - n vat* Ltta* en zijn waning. Niets werd op hem bevonden en hij on-tkende hardnekfcig. Nliemand had hem gezien zonder vennomming, het viel d-us zeer moeilijk het bewijs vast te stteliien. Ten slotte vi-el de G. Zaterdagavond door dte mand en bekende hij de geheele zaak din scene gezet te hebben. Voorts bekende hij' dat het geld geborgen was bij een familie aan het Stationsplein. De ze personen die de G. kenden bleken geheel te goeder trouw te zijn. Zij hadden van hem een handkoffertje in bewaring genomen dat door de politie in beslag werd genomen. In het koff-ertje werd 2080 en twee gouden armban'dten ter waarde van 140 gevonden Het overige -geld had1 de G. uitgegeven om schulden- af te betalen. 'DE HQNOAARSCHE' ZAAKOEILAS- TI'GDE. De Hlomgaarsche zaakgellastigdte bij1 ons hof, de heer Johan de Wettstein, is benoemd tot chef vam het kahinet van dten minister van buiitenliandsdhie zaken! te Boedapest en is op- geroepen, -het ambt met spoed te aanvaarden HIET JUIBlIILEUMI VAN DIE KONINGIM Omtrent het avondlfeest, dat Zaterdag 1 September aan) die Kioningin te 'Scheveningen zal worden -aamgeibaden door htet algemeen h'uldigings-comite te 's-Gravenhage, kan worden medegedteelld, dlat die M'aatschappij Zeebad Scheveningen Kjurzaall en Residtentie- orlkest ter beschikking van de regelingscom- missie heeft igesteld. Als diriigenit zal optredten dir. P. van An- rooy en als sol'ist Thorn dte NHjs. Verder zul len medtewerkm Albert Vogeli en mevrouw Zwierzina, terwijll het koor van Ceciliia. on der leiding van- Hlenk van den Berg eenige nummers zal zingen. Het is de bedoeiing den avond gteheel- het kanakter van een Holland- sdhen- kiunstavond! te geven. Bijl muziek en voondradht zal ooto Nederl andsdh-Ind'ie wor den betrokken. (Dte omslag van- het program- ma wordt getetekend door dir. C. H. Dtee. VERVOLlGONlDERIWI'JS. De gemeenteraden van Dlidlami, iE'llst, Amie- rongen, Lisse, Broek op Langendijk, Donia- werstal. Smilde, Sommelsdijk en Rijssen heb ben besloten het vervolgonderwijs op te hef- fen. VEIRKEERISONIGEEUK. Op dem Hlaa-gweg nabdji Delift is gisteren een adxterbamd van een auto getoopen met bet -gevolg dat die wa-gem tegen een boom botste. Van den chauffeur werd de borstkas inge- drulkt, terwij'll dte inzitten-de ernsitig aan he* hoofd werd! verwomd. Beiden werden naar Bethtel! vervoerd. Tijdtens het vervoer werd nOg een wieMjr der aangereden em vriji ernstig verwond. ONGELUK. Gistenmididag tegen 3 uur is te Amster dam die heistelling. op htet Middten-Dam ter- reim, dienend voor het inheien van die palen voor dte tribune, die door voor het jubi-leum van dte Koningin wordt op-gericht, omgeval- len. Een voorbijigaeger werd zwaar gekwetst. Hij stierf aan zijne wonden. HTJ STRIEEEDE NUET NlAAiR VKIRBE- TE1RIING. De ex-penningmeester der afd. Rotterdam Houtbewerkersvereeniging „Streven naar Ver- bet-ering", van den Lanaelijiken federatieven -bond van arheii-dters in de meubeb en hout- industrie, heeft bijl ziin bedlanken als lid en penningimeester van cleze afdeeling, het geld, dte boeken en verdtere besdheiden die afdeeling toebehoorende, niet afgedragen. Daar hij ook na sommatie in gebreke is gebleven, is de zaak in handen van de politie gegeven. VALSCHE VRIEND. Door zekeren E. is te Hengelo in een gezin, waar hij veel aan huis kwam, 60 uit een lade gestolen NOG STEEDS BRANDEN. Te Vuren bij Gorinchem brandden Maan dagavond twee boerenwoningen af van C. Ekelmans en C. den Add, benevens een hooi- berg, door het roekeloos wegwerpen van een dgaret. Gelukkig grensde hieraan een huis met pannen bedekt, zoodat dte brand hierdoor gestuit werd. Overal staat het hooi gevaarlijk dicht aan den Waaldijk, zoodat branden dken dag kunnen voorkomen. DE HUURVERHOOG-INGEN. Het bondsbestuur van den Nederlandschen Bond van huis- en grondeigenaren en bouw- ondernemers publiceert in „Ons Eigendom", dat het van aen minister van arbeid, handel n niiverheid bericht heeft ontvangen, dat de .verlaagde huurpercentages alleen moeten worden toegepast in Amsterdam en zulks on- mededeeling dat in de bedoeiing ligt, de aanwijzing te herroepen tegen 1 Mel 1924". Geheel doorzichtig is deze mededeeling niet. 7oolang de minister alleen Amsterdam onder de uitzonderingsbepaling heeft doen vallen. spreekt het vanzelf dat overal elders 50 pet. op den huurprijs van 1 Januari 1916 voor de z g goedkoopere en 37% pet. voor de z.g. auurdere woningen kan worden gelegd. IHet slot van's ministers berichit schijnt ech- ter te beteekenen, dat de ui-tzondering, die voor Amsterdam gemaakt is, slechts duren zal tot 1 Mei 1924 en dan zou het bericht dua zoo te lezen zijn, dat de minister, behalve voor Amsterdam, geen verdere uitzonderingen maken wil en deze voor Amsterdam slechts een overgangsmaatregel is. EEN WERVELWIND TE PARA MARIBO. In den nacht van- 7 op 8 Juli is een wer- velwind over dte stad1 Paramaribo getrok- ken, zoo meldt de West. Komende uit de richting van de Gong- grijpstraat, bereikte de windvlaag eerst het laboratoriuin in het Proefstation. Een ge- deelte van het dak werd opgenomen en aan de andere zijde van het gebo-uw neergeploft. Daarna was de woning van d'en directeur van den Cultuurtuin aan de beurt. Onder een oorverdoovend geraas rukte de wind aan de deuren en vensters, die aan alle kanten openvlogen. Twee zware, goed gesloten bin- nendeuren, werden uit haar voegen gedrukt en vielen met een hevigen slag in de voorka- mer op den grond. De koningspalmen, ter zijde van de woning, werden met een ruk schoongeveegd. De bladeren vond1 men den volgenden morgen op honderd'en meters af stand terug. Aan d'en Eersten Rijweg werd een gansche bananenaanplant van boer van Ravenswaay men spreekt van duizend stammen neergeslabeld. Menig koeliehut- je werd omvergeworpen en aan den- Kokodia- koweg zijn verscheidene huisjes scheef ge drukt. Het ergste was bet gezin van boer Veld- huizen aan den Verlengde G-emeene Land- weg er aan toe. Hier werd het heele woon- huis door den wind opgezogen en een eindje verder neergekwakt. Op het Proefstation, waar de redactie van het blad een kijkje nam, bleken dte verschil lende meteorologische instrumenten op het natuurverschijnsel te hebben gereageerd. De barometer wees omstreeks twaalf uur eerst een stijging en daarna een vrij scherpe da ting aan, dte thermometer wees terzelfdertijd op een kleine temperatuurstijging, terwijl de regenmeter precies om twaalf uur wees op een regenval van 2.5 milimeter. De wind vlaag ging gepaard1 met een korten heftigen regenval. Alles wijst er op, dat het verschijnsel op precies dezelfde wijze is opgetrederi als de oikaan die de heeren Stahel en Gonggrijp het vorig jaar in het woud beleefden, op hun reis naar den Hendriktop. Het was in d'en avond van 1 Maart. De reizigers beschreven den opkomend'en storm aldus: Nauwelijks was het geheel donker, of heel in de verte hoorden wij een dof geruisch, dat wij te voren nooit gehoord hadden. Wij maakten allerlei onaterstellingen, wat dit ge- luid zou kunnen zijn; heel, heel langzaam werd het sterker, kwam het nader en- nader en zeker een kwartier n-adat wij het voor het eerst gehoord hadden, kregen wij de zeker- heid dat er een geweldige orkaan in aan- tocht was. Wij kropen uit onze hangmatten, verlieten de kampen en wachtten het nad'e- rende onheil af, op een veilig plekje, waar wij het best beschermd waren tegen om- waaiende boomen en- vallende takken. Het waren merkwaardige oogenblikken. Het bosch rondom ons was d-oodstil, geen blad bewoog zich, maar in de verte hoorden wij al nader en nader komen het donderen-d ge raas van den orkaan en het gekraak van val lende woudreuzen. Plotseling zaten wij mid den in- de losgebroken natuurkrachten. Als halmen van een korenveld werden- dte boo men heen en weer gezwiept en angstig ke- ken wij uit welke exemplaren het zouden op- geven. Dalger had juist tijd om met een paar geweldige spron-gen aan een dikken neergevallen tak te ontkomen, die een ge- deelte van zijn kamp verpletterde. Regen viel er heel weinig. De windstorm duurde niet langer dan drie of vier minuten, die ons ech- ter uren toeschenen en de geheele beroering van het woud eindigdte even plotseling als zij was begonnen. Wij hoorden het geluid van den storm nog lang in de verte brom- men, maar om ons heen waren die bladeren van het bosch weer tot dezelfde doodsche rust teruggekeerd als te voren. DE TEUGELS STRAKKER. J. B. schrijft in de Amsterd'ammer Ten opzidhte van de onsdiendbaarheid 'ter schooljeugd is men in ons land onverbidde- k. Eten paar voorbeeldten: Een jongen wenschte op bevel zijns onder- wijzers niet zijn plaats te verl-atenc 'Van zijn vaiaer had hij de boodschap meegekregen, dat hij niet bteh-oefde te gehoo-rzamen. De onder- wijzer riep het hoofd er bij. Deze greep o gruwell! den- jongen in den kraag en gaf lem- een trap -onder zijn aditerste. De onder- wij'zer gaf hem - natuurlijk ging't jong mensch er dadelijk zonder verlof van-door en passant nog een draai om zijn ooren. Eenige weken later vonden onder- en bo- venmeester elkaar weer voor de reChtbank. Beiden een1 riks boete en- natuurlijk voor- taan onm'ogelijk op hun d'orp. Streng hisiio- risdi, mijnhteer! Een ander onderwij'zer geeft een jongen wegens grove brutaliteit een- pajc voor zijn >roek. De O. v. J. eisohte tegen hem gevang-enis- straf en't heeft een- on-t-za-glijke mioeite ge- kost, den man met een geldboete te doen vrijkomen. Wat die man, een fcalm, bezadi-gd mensch werkelijk, in' dien tijd geleden heeft, laat zich >egrijpen. Zoo wreekt de 'Nederilandisdie rechter de gesch-onden majesteiit van dten sch'ooljongen. Deze weet, d'at hij onaantastbaar is. Tegenover hem- past slechtls: zijn zitel in ijdizaam bezitteni! Jouwt men u na, doe alsof ge 't niet loort. Raakit hij' u gevoelig met een- steen, trek er u nitets van aan! Gooit hij u met m'odder of vuil, erken da-t heft zijn onaantastbaar recht is! -U hebt al opgemerkt, dat men hier in Hoi- a-nd vele en- velerlei- scnolen ttellt. In vroeger tijd, i-oen men alleen dte open- rare school had, bezat de ondterwijzer nog wel wat gezag, vooral omdat de jeugd toen op het punt o-nzer wetgeving onwetender was. Maar nu is onder en tusschen de velerlei stiholen een scherpe concurrentiestrijd ont- oe LEVER'S jntEP B» VLAAOOirtCCM

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2