OiJ OEVOELT U BEHAAGLIJK NA DEN MAALTIJD. fiatnatsiepafle in BaSIofalsIenle. ¥raag en Aaaiiod. ¥oor dt bnlsvronw. KUflPIJX WAARSCHTTWT. Met doet er niet toe hoe hevig gij lijdt aan slechte spijsvertering, aciditeit, of dyspepsie, het is zoo goed als zeker dat gij verlichting van Uw lijden na het nuttigen van voedsel, kunt bekomen; indien U eenvoudig een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium ge bruikt in eene kleine hoeveelheid water na elken maaltijd. Gebismureerd Magnesium is geen onbeproefd geneesmiddel, het heeft 't bewijs van zijn groote verdienste geleverd ge- durende vele jaren en gedurende dien tijd heef j het verlichting gebracht aan duizenden personen, zelfs nadat alle andere geneesmid- delen gefaald hadden, en er bestaat geen reden waarom het te kort zou schieten om het zelfde voor U te doen. Het voortdurend suc- ces van dit middel heeft den fabrikanten zooveel vertrouwen in de verdiensten ervan doen stellen, dat zij met elken flacon een garantiecontract van bevrediging verstrekken of anders bereid zijn het geld terug te beta- len. Sehaft U nog heden een flacon Gebismureerd Magnesium aan bij Uw apothe- ker; gebruikt het volgens de gebruiksaan- wijzing, na Uw eerstvolgenden maaltijd, en let dan eens op hoe anders gij U gevoelt. Gebismureerd Magnesium Dep6t, Nassau- kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apotheker9 en Drogisten, o.a. bij: NIEROP SLOTHOUBER. gome in eenj andere gemeente geregteld werk- zaara zijn., kan van delzie ladtete door die eer ste een tegemoebkomtog geeisidhit wordien als die adbeiders meer Skosten' veroorzaken in de woongemeente, als dioor tan belastingbijidra- ge wordien geddkit. j Wiijl zeiden al, dait die IRtaadl, B. en W. of die Burg, aan een amibtenaar de luitvoering kunnen opdra'gen vain itets, dat bij' hen berusi W'ordlt hierbijl door den amibtenaar iets ge- da.an in strijldl miet de opdiracht, dan komen de !k ostein vara herstel voor zijn rek-entog. Qmbrent de vereeniging, splitsiirag of gtrenswijlziiigrag van gemeenten era de gevol- gen ertvan wordien rneuwe regtelen gesiteld). H'dt vroegere art. 136, dat tat veronde- ningsrecht van diera Riaad -trachtte te om- sohrijven en dat wteleens aanleidi-ng gal tot de vraagi, of de R'ad raliet verder ging dan dit artoktel aangaf, wordit ruimer gesteld: de Riaad Iktrijlgt bet redhit die verordtenimgen te mafoen,, die 'hiijl in't tollang dier gemeente noo- dljg oordeelt. lOie verordemngem mogen niet handelen over een bel'ang, waarira een wet, een aligetneene maatregel van bestuur, of een proV. regeling al voorzaet. 'De straffen, die op overtrading van gemieenMiijtke verordeningen zijn (gesteM, mogen, toager zijin dan numa ximum twee maandten tadhtenis of taete van 3IOO gulden. Deze strafverordening molten binnen litem (nui 6) jaar heraien warden. 1 'In gemeenten van ten! tninste 40.000 zMten kunnen B en W. de uitvoering van een Raadsbesfliu'it aan1 66n lid van hun college op- dragen, ondier verantwooidelijktaidl van tat college. Wanneer niet andtens is bepaald, stellen B. en W. naar wet of verordening bezoldi- gingen dear, -gaffijeente-ambtenaren vast. On- der dezelfdle voorwaarde 'benoemien, schorsen en1 ontslaan zijl amlbten arm- of laten dat ge- schieden door door tan aangewezen ambte- naren Zijl dioen1 binnen de igrenzen der begnoo- ting <md'erhoudsiwerken uiitvoeran; zij kunnen naar vastgestelde regelen, de goederen der geroeeten vertarent, venpaditen' of in gebruik geven. Zijl zijtn bd'ast met bet fbranded be- heer, voorzoover diet anders bepaald is; zij zorgan voor -instandlhouritog der zajken voor den opanfaaren dienst bestemd1; stellen pllan- nen vast en voorwaardien voor aartbestedin- gen eni leveranties. Zijl vmteel'en de gemeente in wijlken en toouidien statem aan van die bevol' Icing en lhaar touizing". Al1 deze zaken en nog andere v/aren tot nog toe in een artikel 1 TO) samengev.it. Na- tuurlijlkl kan de 'Raad zidhi het reoht tot bet verricbtem van al! deze zaken voortahouden De igemeentdijike polStie blijift gehandbaafd en de Burgemeester treedt op naar digen in- zidrt, tenzijl de ordeverstoring op andere ge- meenten oversliaat, of de Burgemeester te wednig dooirtastendl optrtedt. De mogelijkheid wordt geopendi,,,dat in kldnere gemieenten de rijlkspoliitie de taak der gemeentelrijke over- neemt. - De regelen' voor benoemiing. bezomgmg, enz. van de gemeentepolitie behoeven de goedlkeuring van de Kroon. De Burgemees ter fe wegens de polntie ook ver antwoording Sdhuldig aan' den Raad. Art. 188, het vetoredht van den Burg, over op- en1 ufltvoeringen blijift gehandbaafd; de Burg, kan die beoordeeling opdragen aan een ambtenaar, miaar blijift verantwoordelijfc. Uiitvoenig wordien1 de besluiten aangege- ven, die aan die :goedkeuring van Ged. Sfa- ten zijn onderworpen en' worden regelen 'ge- stdld,, die daanbdjl in' acbt gemomen moeten worden. 'In enlkele gevallen winf de gemeente in zelfstandigheid. De gemeentebegrootilng wordt ingenclit naar een algemeen' geldend voorgescbreven model. iAf- en' overschrijvin'g zonder gcedkeuriag van Ged. 'Staiten, miag alleen' gesdlueden in bij! A. M. v. B. vastgestelde gevallen. Bij! verordening wordt die inrichting van boekbouddng, de controle van de regeivpldch- tige ambtenaren, enz. geregeid. De rtkening. die B en W. aan den Raad1 aanbieden gaat vergezeld van een balans. ibdde naar een vast model. Bij! oversdbnijdiag van begroo- tingsposten zijln de lastgevers aanspr?kelijk Wijl hebben dte hoofdpuaten aangegeven, meestal; die, wellke wiizi'ging ondergaaa. Oat ook deze wet of dit ontwerp tveer ar- bkelen Vbevat, die igeen getuigenis afleggen van de kunst om dnkieSijk en elegant te steU'en, bewijst o.ai. art. dat wi]1 Mer la- ten yoligen: Tot de medewerkiinig aan de uttvoenng van wetten', van aligemeene maatnegelen van be- staur en van provinciate reglementen en ver ordeningen bdhoort de bevoegdlhdd tot het d oen wegnemen1, bel'etteo, verriditen1, of in vo- rigen toestand herstellen van betgeen, in strijd met de bepaldngen tot uitvoering' waar- van wordt medegeweirtrt, is, of wordt ge- miaakt. gesiteld, orderaomjen, nagelaten, be- sdhadigd of nS door H. Jansen Dir. Radioschool Helder—Alkmaar. IX. De ontvangcond ensator, welke in den ont- vangketen een belangrijke rol vervult is van veel geringere afmetingen dan de condensa- tor in de zendinrichting. Bij de zenders was het de bedoeling op den condensator spannin- gen te houden van 10.000 h 20.000 volt, in den ontvangkring zijnde spanningen heel gering. Immers toch de ontvangstroompjes, die via onze antenne binnen komen en in het ontvangtoestel worden omgezet in hoorbare teekens zijn zeer zwak, aangezien siechts een geringe hoeveelheid van de door den zender uitgezonden energie op het ontvangluehtnet aankomt. De ontvangcondensator is dus ge- bouwd om geringe energie te verwerken. Zij komen in den handel onder verschillende vor- men voor. Ook hunne grootte uitgedrukt in microfarad of in centimeter is verschillend. De algemeen gebruikelijke condensatoren in den ontvangketen hebben een grootte (capa- citeit) van pl.m. 0,001 m.f. (1 m.f. 900.000 c.M.) Verdere bladvulling van den ontvang condensator acht ik onnoodig, daar de in den handel verkrijgbare condensatoren van deug- delijke constructie zijn, terwijl de werking (regeling der golflengte) voldoende in,1 art II en III is aangetoond. Van belang is nog wel, dat de amateur weet of zijn condensator nog goed werkt of defect is (kortsluiting). Een gemakkelijke, door ieder te nemen proef is de volgende: De beide knoppen van den condensator bevestigt men aan de polen van een 4 volts zaklan- taarnbatterij. In de geleiding van knop en positieve poolbatterij plaatst men een 4 volts lampje. Begint het lampje te gloeien, dan be wijst dit, dat de geheele stroomkring gesloten is, dus zullen eenige platen van den conden sator elkaar raken. In dit geval spreekt men van kortsluiting in den condensator. De con densator verricht zijn werk niet. Het recht zetten van de doorgezakte platen herstelt de fout. Gloeide het lampje bij onze proefne- mlng niet, dan was er geen kortsluiting, het instrument was goed; tenzij een los- of een zeer vuil contact de goede werking van het instrument belemmerde. Een hoogst belangrijk deel van onzen ont vangkring is de telefoon. De gewone huis- telefoon is hiervoor ongeschikt. De radiotele- foon is een instrument bestaande uit een ron- de platte doos, waarin een hoefvormigen staalmagneet "s vastgeklemd. Op de beide uiteinden (poolstukken) van dezen magneet is aangebracht een stukje week ijzer, waaromheen geisoLeerde draad- windingen liggen. Tegenover dezen samenge- stelden magneet werkt een rond en zuiver vlak metalen plaatje, trilplaat, dat met zijn buitenrand vastgeknepen wordt in een' spon- ning door een ebonieten oorschelp. Door de aanwezigheid van den staalmag neet wordt de trilplaat, die in het midden vrij kan tritlen, naar den staalmagneet ge- trokken, raakt echter den magneet niet, komt alleen in gebogen toestand. Worden nu de stroompjes, die door het kristal gelijk gericht zijn, door den telefoon- kring gevoerd, dan ontstaat een stroomsterk- teverandering (van niets tot iets) in de win- dingen om die week ijzeren klosjes van de telefoon. Zij werken dan als electromagneet- jes. Dit electromagnetisme, gevoegd bij het magnetisme van aen staalmagneet doet de trilplaat meer naar binnen bewegen. De stroomstootjes door de telefoon zijn een 100,500 soms 1000 per seconde, evenveel malen zal dus de trilplaat der telefoon meer naar binnen komen dan weer in zijn ouden stand terug vallen, gevolg, de trilplaat komt in trilling met een frequence van 100,500 of 1000, deelt deze trillingen van de omringen- de lucht mode, bewerkt het trommelvlies van ons oor, waardoor we zulks als geluid kun nen waarnemen, daar het trillingsgetal van een hoorbare frequentie is. Nu heeft men in de practijk verschillende soorten van tele- foons. In de radiotelegrafie zijn ze in doos- vorm, voorzien van een hoofdbeugel, zoodat de Radiotelegrafist de beide handen vrij heeft voor het neerschrijven van datgene, wat hij in de telefoon hoort dus het omzetten van de morseteekens in voor ieder leesbaar schrift of bij radiotelefonie berichten om te zetten in woorden of stenografische teekens. Bij alle ontvangtoestellen gebruikt men nu juist niet dezelfde telefoon. Men onderscheidt deze vooral in hoogweerstandtelefoons (3000 8000 ohm. en laagweerstandstelefoon (120 1000 ohm.) De hooge of lage weerstaud wordt dan gevonden in de vele of weinige draadwindingen van den electromagneet, daar toch bij een groot aantal windmgen de materieele weerstand veel grooter wordt. De hoogweerstandtelefoon is voor ons doel de beste, gezien uit het oogpunt, dat toch het grootst mogelijke aantal windingen met de stroomsterkte, welke door die windingen gaat, het bedrag van het electromagnetisme tot een maximum opvoert. Dit kan in een formule omgezet worden, welke luidt: E'Hec- tromagneetkracht is direct afhankelijk van stroomsterkte in amperes maal aantal win dingen, of electromagn. kr. amp. X win dingen! Men kiest dus voor radiodoeleinden niet den hoogweestandielefoon om zijn hoo- gen Ohmschen weerstand, doch om zijn groo te electromagneetkracht, gevolg krachtiger signalen. Ofschoon er nog meer te zeggen is over behandding en onderhoud van' de telefoon stappen we voorloopig hiervan af en zullen in een volgend artikel weer eens een meer algemeen onderwerp over Radio behan- delen. De vorige maal vertelde ik van een- meisje, dat zelf haar mureni beschilderd had'. Nu wil ik nog even een paar algemeene raadgevin- gen opschrijven. Ik ga uit van hot idee, dait de mieesten van main lezeressen kldn-behuisd zijtt. Dat is geen' bewijs van een klein-ach- ting, maar meer een van vertrouwen in de moderniteit van rnijn lezerspublidk. Welk mo dern mensch zou er pldzier in hebben, zich1 een groote womihg aan te schaffen Niemand natuurlijk; want bdialve dte hooge koopsom en de oaaraan veilbonden belasting, is zoo iets mtet het tegesniwoordige personeel nitet schoon te hou<fen, en het zou dus een' berg van zorgen en lasten aan de dgenares opde- veren. Dus een fcfem huis, bijv. met 4 k 6 learners. Hiervan kan er dan maar &n als woonwr-1 trek worden gereserveerd natuurlijk. Nu zal iedereen deze huiskaimer vooral en uitsluitend naar eigen smaak willen imrich- ten; maar toch zijn er bepaalde voorschrif- ten,, waaraani wiji ons allemaal moeten hou den. Zoo behoont een kldne kamer, laag van vendieping, door gordijnen, muren en binnen- vallend lidnt een' zoo ruim mogelijken indruk te maken; doch u moet tevens oppassen, dat het er gezdlig blijft en niet kii aandoet. Liglt uw kanier op het noorden, waar dus nooit de zon in schijnt, dan moet de aanklee- ding in warmer toon zijn dan wanneer zij op tat zuiden ligt. Js u huiselijk van aardl, brengt u een groot gedeelte van uw dag in dit vcrtrek door, kies dan een rustig intericur, dus bijy. effen be- hang of di'to beschilderde muren, voorall geen lawaaiig, druk gebl'oemd papier! Het meest aan te radee zijn dte lichte tin- ten van blauw, grijs, creme of geel in al hun nuances. Eir zijn menschen, die er van houdten hun geheele woning in 6ten txxm te verven'j maar, tenzij het een klein teten-persoons-li uisje is, waarvan de kamers in elkaar uitloopen, lijfct mij die tetentoonigheid vrij vervelead. Natuur lijk is het wel goedkoop; want je hebt dan ook maar een1 soort gordijnen noodig en kunt je kamers zonder. onkosten zoo nu en dan verwisselen. Ik vod er altijd voor omi een woonvertrek sober te maken': rusitige muren, een zacht ge- verfd plafond, een donkere vloer en rneubet- lten'; en dan door tevende bloemen en plan- ten, kussens, theeservies en een lampekap „la note gaio" er to te brengen. Omi daar eens wat variatie to te maken, gaat bovandien ge- makkelijk en kost met veel geld. lets, wat menschen al te dikwijls nog ver- feten, is, dat de kamerkleuren, het ook goed' ij avondlicht moeten doen, Want juist dan is dte huiskamer het meest In fumctie en de Hollandsche winteravonden zijln langl Bij een- laag vertrek ban een behang mlet verticale streepen veel verbeteren. Maar denk er om, dalt die streepen1 niet grof of zwaar mogen' zijnzij moeten siechts een illusie van. lengte geven- en de kleur van den' wand ver- diepen. De tegenwoordige mode van een ef fen of besten dlled1 fries hteh ik reeds eer be- sproken. Dat staat zteer decoratief. Wees geen Prinzipien- Reiter" bij de inr richting van uw home. 'Denk in dte eerste plaats er aan, hoe u tat-zoo gezsellig en warm mogelijk kunt maken. Houd niet angstvalliig vast 'aan' uw eens voorgenomen planuen. Al doende leert u vetel meer, en u zult dikwijls tot dte ontdekking komen, dat dte praktijk heel anders is dan de theorie. Want alle th'eoiite is grauw! Maak van uw huiskamer een home; een plekje, waar uw man op zijin gemiak zijn si- gaar rooken en zijln krantje lezen kan een punt, waar dte kindterea graag zitten, en waar zij hun huiswerk kunnien makeneen' hoekje, waar uw vriendten gezellig miet u kunnen babbelen; een plaats, waar u als huisvronw niet gemist kunt wordten. Een paar goede bleu r-combinaties 1. Bleekgrijze wandbeddkkingwenscht u paneelen, zooals ik vroeger beschreef, omlijst die dan zwaht! Op den munr een paar aqua- rellen to zwart passepartout en lijstjes van oud-goud. Eten antieke hqekkast met moot por- seldn bij voorkeur geen' blauw. Een' grijS karpet met mauve dessto; mauve gordijnen en stoel-bekleedtog. 2. Muren en plafond roomkleurig; gordij nen van en meubds overtrokkten met cre tonne to appdbloesem-diessin. - Een boersch- kleurige mat; een oud boeren-bufftet, een easy-chair en veel kussens. Heel aardig maar voor veel menschten misschiten te „bijzo>nder" was het interieur, diat ik onltags zag. Een jong vrouwtje had:, to plaats van een spiegd, boven dten schoor- steenmiantel een lap prachtig zwart fluwed gdhangen. De lap was op een raam gespan- nen en vormde een warme achtergrond voor een artistieke bak melt bloemen en een' paar kbstbate blauwe pullen, Dit schoorsteenstuk was hoofdzaak in de kamer. In overeenstem- mtog hiermee droegen' ook de kussens, vlocr- kleedjes en- gordijnen „touches of black" in dte stof. Het meubilair was laag gehoudien; langs een zijwand stand een zeer breede eiken boektenkast, die echter siechts twee plan- ken bevatte en dus maar iets hooger reikte dan mijn lmie. Ik sprak al eenige malen van kussens. Weet u wel, dat u die zoo uitstekend van af- dankertjes makten kunt? Alls mijn blouses of ultgaansjaponnen op een' paar puntan gaan slij'ten, ben ik daar niets rouwig om, want de stof d'oet nog jaren mee als ku^en, cosy-oven trek, of als lampekap. Soms, als de kleur wat verlept is, l'aat ik dte lappen eerst ver- ven to een tint, die goed to mijn kamer past in ieder geval moeten zij natumlijk gestoomd wordten, wanneer ik- er een cosy van maak. Kussens zijn in eindelooze variatites te beden- ken: ronde, vierkante, ovale, sluimertrollen of pouffles. Het hangt af van dten lap, die beschikbaar is, en van dte lijn dter teekentog. Stfeep-stof leent zich het beste voor een rol; diagonale streepen kunnen heel geschikt zijn voor een langwterpdg kussen. Vul niet te stijf op; bekleed voor en acbter hetzelfde en werk af met een fcoordje of een slanken, langen kwast aan de beide uiteinden. Eten vrouw heeft altijd wel een doos met overschotjes, waar leuke verrassingen in zitten, juist ge schikt voor wat u maken- wilt. Tegenwoordig houdt mten eh veel' van zurarte. kletoe (natuurlijkEgyptische fi- guurtjeS uit te fenippen, heltzij In suede-leer, tafzij of fluwed, en' "die op een reebruin, lila, kanariegeel of oud'-blauw fond te apphques- ren. Ditwijls maakt men' er dan van t zelfdie een lampekap bij ,.to rnaitch it!" Een ander ding, dat u heel' geschikt van oude s'tukjes lint en zij kunt fabriceeren, is een zakdoeken- of hancfschoen-sachet. Neem dte groote van een tea-cosy, maar dan vierlkant of rond; lenip eerst' een patroon in papier en daama twee lappen saiijn en twee van zijde. Het eerste is voor de voertog, want dat sliji mindter gauw. U moet het mlet watten opvulletn en aan dlrie fcanten de twee kussentjes aan elkander naaien. Snoezig staat het, wanneer u boven op een groote roos of roset maakt van overschotjes fint. Het hart moet het donkenst wezen en dan- in steeds lichter nuances naar buiten toe, Een zakdoekensachtet behoort rond of vier- kaat te zijn; een bandschoenen^dito langwer- Iedere hardnekkige pijn in het smalle ge deelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nie ren; pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Kouvatttog, koorts, overwerking en buitensporigheden overspan- nen de nieren en veroorzaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, wa- terzucht, rheumatiek of een chronische nier- kwaal. Let op uw nieren, zoodra de rugpijn begint te doen. Zie toe of de urine afwijkingen ver- toont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtig- heid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het genees middel, dat rui® 50 jaren lang zwakke nie ren heeft genezen en over de neele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per doos. pig of ovaal. Die modtellen kunt u aardig vensieren met een' grooten lossen strik oip dten eenen hotek en op dten' tegenovergesfeldten eenige dwans rijen ingehaalde ruches van1 fijne Valenciennes of tael smal lintdie loopen dlus van teten hoek uit to smalle streepjes. U kunt zelf eindelooze variaities er in bren gen. Ails uw lap zij moot is, ook van tint, kunt u volStaan met een klein toef je bloemen om de klep mee op te slaan ook maakt het een aardig effect, bijv. wanneer het sachet;: blauw is en met wit gevoerd, dat u een punU omslaat en met een strik vasthecht, maar denk er dan om, dat het nog gesloiten deel. van den zak ruim genoeg moet wezen. DAMESRIJWIEL voor billijken prijs. Te bevr. KINHEIMSTRAAT 1. (Niet op Zondag.) TER OVERNAME GEVRAAGD BOE- KEN le klasse Hoogere Handelsschool. EMMASTRAAT 69. TE KOOP EEN KINDERWAGEN zoo goed als nieuw MIDDENSTRAAT 5. STUDIEVIOOL TE KOOP AANGE-^ BODEN (compleet) prijs billijk. NIEUWPOORTSLAAN 56. TE KOOP: IJSKAST als nieuw, klein mo del. A. GUTTER, Schoorl. EEN JONGENSFIETS voor siechts 10, onderdeelen voor kleine eerepoort, vlagge- stokken, spotprijzen. METIUSSTRAAT 3. VLAG zeven el met bijp. WIMPEL en STOK met KNOP TE KOOP. HEERENSTRAAT 3, Alkmaar. TE KOOP halfmud zakken 10 cent, mud- zakken 15 cent, 2 ijzeren vaten benzine oi petroleum 100 kan, eiken vaten voor den in- leg 40 pond. J. BROUWER, Fnidsen No. 6, Alkmaar. TE KOOP DAMESFIETS. RUIJTERSTRAAT 17. TE KOOP een zoo goed als nieuwe KIN DERWAGEN. Adres bureau van dit blad. Ontvangen eenige duizenden paren Mili taire WERKSCHOENEN, puntgaaf, ook met nieuwe dubbele zolen en hakken vanai 1.80 per paar. Let s.v.p. op het juiste adres D. MULDER, Laat No. 27, nieuwe winkel. TE KOOP een zeer goed VOUWWAGEN- TJE MF.T KAPJE. C. JANSON, Schoen makerij, Clarissenbuurt 53. TE KOOP een partij KNAKVORMEN. Adres ST. JACOBSTRAAT No. 32. Stadsnienws VEREENIGING VOOR VOLKSHUIS- VESTING ^ALKMAAR". (Vervolg Jaarverslag). De exploitatie van de biokken I, II en III, totaal 112 woningen, geschiedt voor eigen re- kaiing. Blijkens de verliesr en wtostxekening sluii het jaar 1922: a ten opzichte van blok I met een voordee- lig saldo van 1235.81 Vsj; b. ten opzichte van blok II met een voordee- lig saldo van 946.71 c. te nopziehte van blok III met een nadeelig saldo van 809.87 De voordeelige said! van de biokken I en II dienen voor zooveel noodig aangiewend te worden tot dekking van de verliezen van vo rige jaren. Dientengevolge blijift aan het einde van het jaar 1922 voor blok 1 gereserveerd 677 31, doch bedragen de nog te dekken te- korten op blok II en III resp. 173.68 er 3942.83. In dit verband widen wij intus schen, aldus het verslag, to herkinering bren gen, dat ingeyolge de Ministerieele voor schriften jaarlij-ks, ten laste van de verlies- er winstrekening een bedrag op de bouwkosten zoowel als op den koopprijs van dec gjonc moet wo-rden afgescbreven. Nu bedragen d( gemiddelde sidch'tingskosten (bouw -j- grond van deze 112 woningen, gebouiwd to 1912 1914 en 1916, ongeveer 2200. OngetwijfeLc vertcgenwoordigen deze woningen een hoo gere verkoopwaarde, zoodat alschrijving voci deze drie biokken woningen uit een- bedrijfs oogpunt gezien, niet noodig was, al-tfaans nici in die mate als thans geschiedt, waardoor dc woningen na 50 jaar voor nihil in de -booker zullen voorkomen' Wij erkennen dat dit af schrijvingssysteem de juiste oplossing is, wil len de vereenigingen, werkoade met Rijfcsvoor- schotten ingevolge de Woningwet, to staat zijn jaarlijks de verplichte aflossingen van' de opgenomen voorschotten, te kunnen betalen doch niet uit het oog mag worden verlomi dat de op deze wijze verkregen afschrijvingen in do huidige tijdsomstandigheden, practisdi grootendeels „reservte" vormen. Afgeschreven werd tot 31 December 1922 Op blok I: 6078.68; op blok II: 4530.45; op blok III: /5885.T8 8000 extra afloe- sing niet tejj laste dezer exploitatie), totaal 1649491. Ten aanzien van die onderhoudsfondsen de- zer biokken merkt het verslag op, dat in over- eenstemming met de bestaande Ministerieeic vooischriften, jaarlijks per woning 35 voor onderhoud wordt uitgetrokken. Ten gevolge van de hooge kosten van alle soorten van on- derhoudsverrichtingen, zoomede het uitvoeren van belangrijke schi-lderwerken in de jaren 1921 en 1922, bleken de tot nu toe gereser- veerde bedragen niet voldoende. Meer besteed dan gereserveerd werd: voor blok I, II en III resp. 47.41, 1824.17% en 1603.61 H- m de eerstvolgende jaren zullen door be- perking tot het allernoodzakel-ijkste onder houd, de voonnelde bedragen gereduceerd moeten worden; met het overschot van de ook verder jaarlijks uit te trekken 35 per wo ning Hoewel dus de gezamcnlijke exploitatie van de groepen I, II en III dit jaar eten voordeelig saido oplevert, meent het bestuur niet tot uit- Iccering van dividend te mogen overgaan, zoo- Lang de verliessaldi van vorige jaren niet in- gehaald zijn De exploitatie van de biokken IV, V, VI en VII geschiedt voor rekening van het Rijk en de gemeente Alkmaar. Blijkens de verlies- en" winstrekening sluit het jaar 1922: a. ten opzichte van blok IV met een nadee lig saldo van 2731.66; b. ten opzichte van blok V met een nadeelig saldo van 9196.57 c ten opzichte van blok VI met een nadee lig saldo van 29453.44 Y,(dit nadeelig sal do betreft het tijdvak 28 Juii 191931 De cember 1922); d. ten opzichte van blok VTI met een nadee lig saldo van 7795.23K Totaal 49176-91. In het vorig verslag deelde het bestuur mede, dat het voor blok VI (47 woningen aan de Eerste en Tweede Landdwarsstraat) niet mogelijk was eene exploitatierekening op te maken, daar de bouwrekening van rijkswege nog niet was afgesloten. Aan het einde van het jaar 1922 werden de desbetreffende gege- vens ontvangen, zoodat het exploitatieover- zicht thans kan worden verstrekt. Dit loopt nu over een tijdvak van ruim drie jaar. net jaarlijlcsche tekort wordit voor dit blok wo ningen geraamd op ongeveer 9300. Houden wij rekening met deze raming, zegt het bestuur, dan blijkt dat die exploitatie. van de groepen IV t/m VII (taal 217 woningen) iaarldjks een tekort oplevert van circa 29000 of gemiddeld per woning ongeveer 133. Wat betreft de biokken IV t/m VTI, to de la tere jaren (na 1917) gebouwd, daarvan is af- schrijving tot het voile daarvoor gestelde per centage toderdaad ook uit bedrijfsoogpunt ge zien, noodizakelijk, omdat de huidige ver koopwaarde dezer woningen, althans meeren- "deels. lager is dan de suchtingskosten. AfgeschTeven werd vanaf den aanvang der exploitatie tot 31 December 1922: op blok TV f 2867.89; op blok V 10510 40^op blok VI 6210.80; op blok VIE/ 1876.34, totaal 21465.4314. Ten aanzien van de onderhoudsfondsen de- zter biokken valt op te merken, da-t voor blok V, VI en VII meer is gereserveerd dan ver- bruikt resp. 4909 50, 2313.82 en 1169.11%. Daarentegen werd voor groep IV 528.02 meer verbniikt dan gereserveerd Aan onderhoud is over 1922 voor de ver schillende biokken besteed: I: 2624.83%; II: 2541.2814; III: f 2422.18; IV: 1942.8714V: 2753.5514 VI: 2895.18 (tijdvak van ongeveer drie jaar); VII: 1161.58; totaal 16341 49. Ook in het afgeloopen jaar bleef het Minis- berie van Financien vasthouden aan het voor- schrift, dat bij de beta ling der verschenen mnulteiten de te verwachten bijldrage daarop liet mag worden in mindering gebracht, doch eerst later wordt uitgekeerd. De eischen, die laardoor aan de kasmiddclen werden gesteld, noopten het bestuur oo-k in 1922 meermalen het Gemeentebestuur te verzoeken, tijdelijk yelden te leenen. Aan het einde van het boek- jaar was op die wijze 35000 opgenomen, vvcl ke schuld in de ma and M aart weer was af- "elost. Het ren-teverlies uit deze transactie /oortvloeiende, wordt ten laste van de expl'oi- atie der betrokken woning-groepen gebracht. Het verslag eindigt met dankbaar te geden- ken de groote en steeds welwillende mede- .verking van de zijde van het Oemeenttebes- stuur, de Hoofden van Dienst van Bouw- en Voningtoezicht en Gemeentewerkenzoomede j /an de betrokken Ambtenaren ter Secretarie, n het afgeloopen jaar ondtervomden. De volgende bijlage btehoorde bij' dit ver slag: Het bestuur van het Karenhuis stel-t er prijs I )p bij het verslag van de Vereeniging „Volks- 1 luisvesting", waarvan het Karenhuis toch i; >ok een onderdeel uitmaakt, een kort over- '.icht te geven over den toestand to dit tehuis voor ouden van dagen. Wat de financieele zijde betreft, die kan als reeds behandeld in bedoeld verslag faier onbe- sproken blijven, alleen moet vermeld worden I iat toen in 1922 de huurprijzen gebracht zijn j voor de tweekamerwoningen van' 3.50 op 3.75 en die van de eenkamerwoningen van f 2 op 2 25, voorzeker eene niet zeer be langrijke verhoogtog het bestuur van het Karenhuis, it. aanmerking nemende de zeer geringe draagkracht van zijne bejaarde be- woners, van wie voor het meerendeel de tijd van verdienen voorbij is, gemeend heeft dezie bepaling alleen te laten getden voor de huur- lera die vanaf dat tijdstip eon: woning wensch- ten te betrekken, en niet voor hen die op den lageren prijs gehuurd hadden. Het Karenhuis is bijna geregeid geheel be- zet en de lijst van hen die een woning begee- ren bevat steeds een aantal namen. Waar ech ter tusschen het oogenblik van aanvrage en het aan de beurt komen dikwijls veel tijd ver- oopt, zijn de omstandigheden veelal zoo ver- maerd, dat van de verlangde woning wordt afgezien en de "opschuiving geschiedt dienten gevolge vrij vlug. Htef gebouw voldoet goed, in het eerste jaar van to gebruik nemen kwiamen nog wel eens enkele reparation vooral aan de schoor- steeaeri voor en op enkele klachtea na zijn bewoners tevreden. In den zoroer van 1922 bevonden zich in het Karenhuis: 1 echtpaar tusschen 80 en 90 jaar; 17 personen tusschen 70 en 80 jaar; 20 pereonen tusschen 60 en 70 jaar; 13 personen tum-hw 50 en 60 jaar, terwijl nog enkele ka- Uibig bs.)

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 6