DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 202 Honderd yfif en tarintigste Jaargang. 1923 Albonnementsprij8 bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bedactie No. 33. 28 AUGUSTUS DINSDAG Buitenland. Bit nummer bestow* uit 2 tAaden DinecteurG. H. KKAK. HoofdredacfceurTj N. ADEMA. DE BELGISCHE NOT A OVERMAN DIGD De Belgische nota is gistermorgen. aah Lord Grahame, Engelsch gezant te Brussel, overhandigd on is thans naar London onder- weg. Hedenochtend wordt zij te Brussel ge- publ'iceerd. De Belgische regeering is zoo be- leefd geweest afschriften te doen overhandi- gen aan het Engelsche gezan'tschap teParijs ter doorzending aan Baldwin te Aix les Bains en Lord Curzon te Bagnolles. Beide mi nisters zullen met beide nota's voor zich beter in de gelegenheid zijn om dten toestand, die thans is ontstaan, te bestudeeren. In Engelsche kringen is een sterk verlangen' kenbaar om een modus vivendi te ontdekken. en is ook tot uitiog gekomen in die Engelsche opbouwend'e voorstellen vervait in de onlangs openbaar gemaakte serie documenten door de bondgenooten. Dit verlangen is hoofdzake- lijk gegrond op de erkenning van het feit, dat een gezatnenlijk optreden van de bondgenoo ten de veiligste en snelste methode is om te komen tot een regel'ing in Europa. De bezet- ting van de Ruhr was een afwijking van die methode en de Engelsche regeering hoopt nog steed's, dat in de Fransche en Belgische nota's een of ander middel zal worden ge- vonden om de eenheid van zienswijze te her- stellcn. De belangen, die op het spel staan, zijn zoo groot, dat er van Engelsche zijde geen neiging bestaat om een beslissing te overhaasten. Intusschen hcmdt men zicih te Londen be- rig met de overweginig van het, al of niet wen- schelijke van een persooolijke bespreking als door Poincare is voorgesteld. Terwijl men aan den eenen kant voor het denkbeeld i®, om- dat het d'aarbij1 voor Poincare gemakkelij'ker wordt gemaakt zijn stramme houdiing te laten varen, die uit de gepubliceerde documenten blijkt, zijn anderen van meening, dat de En gelsche regeering uit hoofdte van de kracht van haar taak wijs zou doen geheel en al te vertrouwen op den invloed van de meening der wereld. Er is niet veel kans, dat binnien- kort te dien opzichte eeni besluit wordt geno- men In ieder geval zal eerst de inhoud van de Belgische nota moeten worden onder- zocht EEN BESPREKING TUSSCHEN BALDWIN EN POINCARe? Op de temgreis van den Engelschen pre mier Stanley Baldwin naar Engeland, welke binnen een dag of veertien zal plaats hebben, zal hij wellicht eenigen tijd te Parijs vertoe- ven. Vernomen wordt, dat nog geenerlei rege ling is getroffen voor een ontmoeting met Poincare, ofechoon van vele zijden ene derge lijke ontmoeting is voorgesteld In Fransche regecringskringen bestaat een krachtig ver langen naar dergelijke onderhandelingen en de Belgische regeering toont zich er nog meer toe geneigd. Men gelooft evenwd aan den Quai d'Orsay, dat het oogenblik voor een. fomieele conferentie nog ni'et is gekomen. De algemeene opinie is, dat men niets goeds zal bereiken door te haastige pogingen om een toenadering te bewerkstelligen. Men gelooft, dat het eerste noodigfl voor een toenadering tusschen Engeland en Frankrijk een nieuw onderzoek der gewissel- de nota's zal zijn, niet met het doel om vast te stellen, waar Engeland of Frankrij'k in heft on- gclijk zijn, maar om te ontdekken, op welke pun ten men overeenstemt. Als de premiers later een bespreking op deze basis kunnen houden, zonder het plechtig cormonieel van een formeele conferentie, zou zulk een gelegenheid Poincare welkom zijn. LLOYD GEORGE EN DE FRANSGHE NOT A. De Daily Telegraph van Zaterdag brengt een artikel van Lloyd George over de Fran sche nota. Poincare is geen milimeter van zijh oude standpunt afgewetken, 'meent Lloyd George. Hij lierhaalt maar, zij: het dan ode eenigszins gewijzigd, zooals dat van een1 knap schrijver te verwachten is, dezelfde eiscshen. Op een punt is de Engelsche oud minister het volkomen eens met de bewerin' gen der Fransche notahij: ook mieent name- lijk, dat de Ruhrbezetting de oorzaak niet is geweest van de werkeloosheid in Engeland. Wei is het waar, dat die bezetting het eimde der crisis, dat zich einde 1922 scheen aan te melden, weer verschoven heeft.. Frankrijk schijnt geen begrip te hebben van de noodten van een industrieel volk als Engeland, dat niet zoo gelukkig is van de opbrengst van zijn eigen bodem te kunnen leven, zooals dat met Frankrijk bijna het geval is. Nadat Enge land het Napoleontische Frankrijlk verslagen1 had, hleek het ook, dat het toen overwonneni volk veel spoediger weer tot welstand kwam dan de overwinnaars. De Franschen voch- ten over het Kanaal heen, met al de moei- lijkheden, waartegen hun overwinnaars twin- tig jaar lang te stridden hadden. Dat was trouwens volkomen begrijpelijkde Engel schen waren taaie vijanden geweest van Frankrij'k. Thans is de toestand echtter toch anders! Wij Engelschen hebiben Frankrijk voor den ondergang gered en toch schijnt het nu weer welvarende Frankrijk het _,,verwoesite gebied" van Engeland volsfrekt met belang- rijk te vinden. Sinds het begin van den oor- log heeft Engeland 2 mMTioen inwoners meerde schuld is tienmaal zoo groot gewor- den als in 1913de belastingen zijn viermaal zoo zwaar; de handel met het buitenland1 is slechts 7S pOt. van wat hij vroeger was. Poincard, zoo gaat Lloyd George dan voort, heeft echter reeds een mood succes te boeken. In bet Ruhrgebied heeft hiji wel is waar geen oogst gevonden, maar Engeland Baldwin en Curzon hebben hem als zes milliard gouden marken geschohkienil In de nota van Balfour (1922) immers werd voorgesteld dat Engeland zich zou tevreden stelleni met 20 milliard in plants van 60 mib iard. het totaal van zijn recht op schadever- goedmg en zijn vorderingen op de Gealli- eerden. Baldwin en Curzon echter willen zich nu reeds tevreden stellen1 met 14 milliard. Is ;iet geen mooi suooes voor Poincare Bonar Law heeft indertijld gezegd, dat on- der zekere voorwaarden Ehgeland het eenige and zou zijn, dat schadevergoeding betaaH. Het lijkt wel of die voorwaarden door Bald win zullen verwezenlijlkt worden? Lloyd George hecbt groote beteekenis aan het optreden van Stresemann als rijkskanse- ier. Wanneer deze inderdaad een energieke >ersoonlijkheid is, dan heeft zijn aanvaarden van het kanselierschap heel wat meer te be- teekenen dan al de nota's van PoincarS en Curzon! J Ten siotte maakt hij nog de Inonisdhe op- merking, dat het wel heel erg moet gesteld zijn met de Entente, nu alle krachten m En geland het noodig achltm deze nota te prijr zen om den vriendschappel ijken toon. EEN INTERVIEW MET STRESEMANN. De „Munchener Neueste Nachrichten" pu- bliceert een interview met rijkskanselier Stre semann. De huldige coalitie, zeide Strese mann, is de scherpste concentrate van parle- mentaire larachten, die wij in het nieuwe Duitschland tot dusver hebben gekend en heeft het voordeel, dat de regeering een groo te meerderheid in het parlement bezit en dier- halve zeker arbeiden kan, zekerder dan een regeering, die zich voor ieder geVal eea meer derheid moet zoeken. Een reeks kwesties, die in den eerstvolgenden tijd aan de orde komen, zullen slechts langs den weg van dictatoriale maatregelen op te lossen zijn Dfeze maatrege- len zouden bit een minderheid&regeering of bij een schommelende meerderheid buitengewoon moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. Thans ech ter zullen zij doorgevoerd worden. De vrees voor optreden van Stresemann als dictator is dus niet ongegrond geweest. DE DEUTSCHE PERS OVER DE REDE VAN POINCARe. Terwijl de Vossische Ztg. uit Parijs bencht ontvangt, dat aldaar de rede van Poincare van Zondag niet als een autwoord op Strese mann beschouwd wordt, missen anidere bla- den dit bericht en constateeren, dat de rede- voering van Zondag geen vooruitgang be- duiidt in de oplossing van het Ruhr- en scha- deloosstellingsprobleem, maar een achteruit- gang. De Vorwarts schrijft: ^De rede gaat tenig naar de methoden van onvruchtbare pole- miek" E)e Germania meent, dat bet Duitsche ant- woord op de oude formule van Poincaid ^be- taalt cms of wij blijven", luidea moest: „gaat en wij zullen betalen''. De Deutsche Allgemeine IZtg. vraagt, of Poincarf nog steeds meer waarde hecht aan de politiek van uitstd tot elken prijs dan aan den wed'eropbouw der Fransche ruinen. Het wordt langzamerhand tijd, ook in Frankrijk den wil tot schadeloosstelling op te wekken. Want daarin is het laatste tappunt van het 'Europeesche conflict gelegeni, dat het Frank rijk van Poincare andere dingen wil alis scha- deloossitellinig. FRANSCH BEAD OVER DE REDEVOERINGEN VAN POINCARe. De redevoeringen van1 Poincare van Zon dag zijn in de regeeringspers eenstemmig goedgekeurd, doch vinden scherpe critiek bi; dc oppositie. Het blad „Quotidien" bestrijd enbrgiek de bewering van Poincar6, dat het grootste deel der openbaTe meening van Ame- rika de Rufaractie zonder voorbehoud goed- keurt. Het blad' noemt de woorden van Poin care eene misdadige misleiding der openbare meening in Frankrijk. TEGEN DE POLITIEK VAN PQINCARA Het bestuur van het algemeen verbond van den arbeid in Frankrijk heeft zich dezer da- gen met den internationalen toestand bezig gehouden en na afloop daarvan een verldarmg gepubliceerd, waarin wordt geprotesteerd te- gen „het optreden der blinde ieiders, die se- dert vier jaren welbewust de meest elemen- taire voorwaarden veronachtzamen, welke voor het heratel van den vrede en den econo- mischen en geestelijken wederopbouw van Eu ropa absoluut onmisbaar zijn Na er op gewezen te hebben, dat de bone in samenwerking met de intemationale en de Dhitsche organisatie een- plan voor het herste heeft uitgewerkt, verklaart het manifest, dat het de bezetting van het Rhurgebied; een em- stige font acht, die den wederopbouw in ge- vaar brengt en in het bijzonder een cmver- geeflijke misstap is, omdat ziji het overwinnen van den1 haat tusschen de volken belemmert. Dc proclamatie eindigt met den Duitschen arbeiders te verzekeren dat zij kunnen reke- nen op de solidariteit hunner Fransche kame- rad'en. IN' BEZET GEBIED. Naar uit Bochum bericht wordt, namen de Franschen drie Duitsche Ieiders van spoor- weglieden in hechtenis, den voqrzitter der Rijksvakvereeniging, dien van de Duitsche Veroeniging van spoorlieden en een vertegen- woordiger van den Spoorwegraad. Te Hattingen is eene sabotagehandehng gepleegd op milltaire telefoonlijnen. De Duit sche politie heeft verklaaidi, vijf jongeliedien', die deze daad hebben bedreven, gearresteerd en naar Elberfeld gezonden te hebben', om al daar terecht te staan. ERNSTLGE STRAA.TINCIDEN,TElfl TE BERLIJN. Naar de „Intransigeant" meldt, hebben er Maandag ernstige inddenten plaats gehad bij het Schlesischer Bahnhof te Berlijn, welke door jeugdige commrmisten veroorzaakt war den. De politie moest een charge uitvoeren. Twee agenten werden daarbij gedoodj. Acht- tien personen' zijn gearresteerd. HET STANDPUNT VAN FRANKRIJK TEN AANZIEN VAN DUITSCHE STAPPEN. Men is er te Parijs orikundig van of inder daad, zooals Engelsche berichten melden, Stinnes Jr. gepoogd heeft een stap te doen strekkende tot het intemationaliseeren van de "ransch Belgische regie der Ruhrspoorwegea en tot toelating daarbij van Duitsche verte- genwoordigers. Men verklaart hier officieus, zegt het Hbl., dat geen enkele particuliere Duitsche stap zou worden toegelaten. Als de Duitsche regeering eeniig voorstel wenscht te doen, zal zij zich 6f officieel moeten wenden ot den Franschen ambassadeur te Berlijn 6f dit moeten doen door haar diplomatieken ver- tegenwoordiger te Parijs; ieder officieus in termedial zal van de hand worden gewezen Men blijft hier evenwel in officieele kringen inzien, dat rechtstreeksche onderhandelingen wenschelijk en nuttig zouden kunnen zijn mits Berlijn het initiatief neemt. Van deze ge- wijzigde houding blijkt zelfs in de nationalis- tische organen. De „Eclair" merkt op, dat de Engelsche politiek de Fransche aanhangers een'er Fransch-Duitsche toenadering begun- stigt, die betoogen, dat Caillaux gelijk had toen hij waarschuwde, dat een conflict met Duitschland noodlottig zou zijn voor Frank rijk, zelfs als het zegeviert, want Engeland alleen zou er voordeel bij hebben, terwijl Frankrijk den zwaarsten last zou te dragen hebben. AMERIKA EN DEN VCLKF.NBOND. Havas vemeemt uit Washington, dat wij- len president Harding in em brief, den 15en Juni j.l. geschreven, het plan in zake het hou den van een referendum, waarop aangedron- gen was door sommige Amerikaansche bla- den, om te weten te komen, of het Amerikaan sche publiek vo6r deelneming van Amerika aan de wereldaangelegenheden was, goed- keurde. President Harding schreef: Ik was ten onrecbte er van overhiigd. dat de Vereenigde Staten niet tot den Volkenbond lconden of wilden toetred'en, maar die overiui- ging heb ik thans niet meer. Ik hoop, dat er een weg gevonden zal wor den voor een „werdd-assodatie." President Harding zeidie voonts, <kt hij het niet in overeenstemming kon brengenj met zijn geweten, onverschillig te bliiven ten opzichte van de wereldaangelegenheden en dat Jtret Amerikaansche volk niet hardiniekkig __geiso- leerd en onverschillig kon bldjiven. Hij ver- klaarde, voomemens te zijn een plan voor bei: houden van een wereldcongres voor te steHen. De „Times" geeft omtrent bovengemeld schrijven nog de volgende bijzonderheden: Zooals gemeld, blijkt uit dit document, dat president Harding het plan- koesterde in 1924 een wereldcongres te beleggen. Dit zou ten doel hebben tot intemationale samenwerking te geraken, zonder een z.g.n. „super-regee- ring" en zonder -dat inbreuk gemaakt wordt op de onafhankdijkheid der volken1. Dit stelse zou ten doel hebben, den vrede te handhaven, goede betrekkingen tusschen buurstaten1 te be werkstelligen, het economisch evenwidrt te herstellen en- de welvaart van alle volkeni te bevorderen. In het betreffende schrijven deec Harding een' beroep op alle partijen, deze be- weging te steunen Voorts wordt medegedeeld, 'dat Harding oorspronkelijk voomemens was, dit onder- werp ter sprake te brengen in zijn jaarlijksche rede voor het Congres en wel in December 1922. Op het laatste oogenblik zag hij hier- van echter af, omdat Frankrijk toen het ver- drag van Washington nog niet had gerati ficeerd. In officieele kringen verluldt, dat presiden Coolidge hetzelfde plan koestert als zijn voorganger en met den wensch bezield is, de politiek van Harding voort te zetten. Coolid ge verwacht. dat een dergelijke conferentie ten zeerste ,zou kunnen bijdragen tot het vestigen van een innationale wetgeving. Het doel van de beide presidenten is, de an ti-o orl o gsgevoelens van het menschdom zoo zeer te versterken, dat het mogelijk zal wor den cen natie, welke tot krachitmiddelen over- gaat. door het Intemationale Hof van JusE- tie buiten de wereldwetten te doen stellen DE ONTRUIMING VAN TURKIJE DOOR DE BRITSCH'E TROEPEN. De ontruiming van Turkije door de Britsche troepen in overeenstemming met het verdrag is prompt binnen enkele urea na de ratificattie door de vergadering van Angora begonnen en gaat onafgebroken1 voort. De correspon dent van de „Times" zegt, d'at het moeilijk zou zijn zich een meer doeltreffemde en min der in het oog loopende ontruiming van de hoofdstad van een vroeger vijancfelijk lane voor te stellen. De Franschen en die Italiatuen zijn er eigenlijk nog niet mede bezig en het prompte der Britsche maatregelen heeft een uitstekenden indruk op d'e Turken gemaakt :ea der Turksche bladen brengt warme hulde aan Sir Charles Harington, die, naar erkend wordt, terwijl hij zijn waardigheid als bevel- hebber der gealheerde troepen ophield, zijn uiterste best heeft gedaan om het ongerief van den moeiiyken toestand tot een minimum te >eperk€Q DE VERKIEZINOEN IN IERLAND. Do dag der verkiezingen is te Dublin kalm verloopen. Doordat het een vacantiedhg was, verlieten velen de stad. Patrouilles doorkruis- ten de straten en bewaakten' die stemlokalen. Alle winkels waren gesloten. In Donegal kwamen de republikieuien in grooten getale op Zij overstroomden nog op let laatste oogenblik het kiesdistrict met vlug- schriften. In Cork, dat een republikeinsch bolwerjc is, werd dxuk gestemd'. Er hadden geen waaor- delijkheden plaats. In een doip in het graafscbap Kerry wer den schoteu gelost op twee regeeringscandi- daten, doch zij werden nietgetroffea. AANSLAG OP EEN SPOORWEO IN ENGELAND. Uit Durham wordt een ernstige spoorweg- aanslag gemeld. Op de lijn van York naar Newcastle werden zware stukken ijzer ge vonden. Langs deze lijn was Koningin Mary twaalf uur vroeger gepasseerd, toen zij naar iet Noorden ging. Op de andere lijn van den spoorweg werden een half uur verder houten blokken gevonden. DE SEPARATISTISCHE ACTIE IN HET RIJNLAND. Voor een manifestatie der Rijnlandbewe- ging, waaraan talrijke personen deelnamen, waren Zondagmiddag te Miinchen-Gladbach ongeveer 300U gedelegeerden aangekomen, de meesten met treinen der Fransch-Belgische regie. Op het oogenblik dat zij een stoet vonnden om naar de vergaderzaal te trekken, werden zij aangevallen door een vijandige jende, die er in slaagde hen te verstrooien Vaandels der separatisten werden verscheurd en verbrand. Er hadden hier en daar scher- mutselingen plaats, waarbij vier personen ernstig gewond werden, terwijl anderen mis- handeld werden. Er werden verscheidene re- volverschoten gelost. De separatistische gedelegeerden, die onge wapend waren, hadden niets om zich te ver- dedigen tegen de betoogers, die een poging deaen om de vergaderzaal stormenderhand. te bezetten, toen de blauwe politie het noodi; vond tusschenbeide te komen. Zij nam, bijgc staan door twee Belgische gendarmen, maal regelen ter handhaving der orde. Toen dc rust eenigszins hersteld was, keerden afdee- lingen separatisten naar het station terug. ten einde de andere separatisten te bescher- men. De voorzitter van den Rijnlandsohen onaf hankelijkheidsbond Matthes, v-rklaarde it zijn rede, dat de manifestatie was georgani seerd door de Pruisische autoriteiten, maar, zeide hij, ondanks de heftige bedreigingen, zullen wij aan den Rijn een vredelievende en. waarlijk democratische republiek vestigen., welke ten. slotte zal dienen als barriere tegen het Pruisische militarisme en de veiligheid en den vrede op de wereld zal verzekeren. De katholieke geestelijke, dr. Kramers, gaf uiting aan zijn overtuiging, dat ondanks de. Pruisische praktijken, de vrijhdd van het Rijnland weldra een voldongen feit zal zijn indien het noodig zou zijn zelfs door middel van geweld. Na de bijeenkomst begaven de separatisten zich in optocht naar hd: station. Er hadden geen incidental plaats. daar de belhamels der relletjes zich hadaen teruggetrokken. De gedelegeerden konden met treinen der spoor- wegregie vertrekken. Wegens de voorgevallen inddenten heeft de Rijnlandsahe onafhankelijkheidsbond 'n brief gericht tot de bezettingsautoriteiten, waarin o.a. gezegd' woidt, dat de beweging geldd werd door Duitsche ambtenaren. Het bestuur der Rijnlandsche separatistenpartij' vraagt aan Frankrijk en Belgie om aan de vreedza me Rijnlanders, die gedreven worden door een werkelijken wensch tot verzoening, alien mogelijken zedelijken en eeonomischen steun te verleenen Alleen dan, zoo wordt gezegd, zal de igeest der bevolking van Rijnland zoo worden als de veiligfheid van Frankrijk en Belgie edsdit. KORTE VREUGDE. Graaf Oechida, de Japansche minister van buitenlandsche zaken, die Zaterdag j.l. werd geinstalleexd als waamemen premier in de plaats van wijlen admiraal Kato, heeft vol- gens een Reuter-telegram uit Tokio Zondag namens zich en zijn collega's ontslag aange- vraagd. Graaf Oechida, die vroeger legatie-secre- taris te Londen is geweest, heeft het grootste gedeelte van zijn loopbaan in diplomatiekea diertst doorgebracht en is o. m. gezant ge weest te Peking, in Oostenrijk en de Ver. Staten. In 1915 werd hij tot gezant in Rus- land benoemd, maar hij verliet zijn post na de bolsjewistische revolutie en de omverwer- ping der monarchie. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN SERVIeRS EN MOHAMMEDtANEN Te Pristina en Mitrowitza in het voonmalige Turksch gebied, dat na dten Turksch-Rtilga ar- schen oorlog aan Bulgariie werd afgestaafl en than® tot Joegoslavie behoort, hebben- hij de jongste gemeenteraadsverkiezingen bloedi- ge botsingen plaats gehad tusschen Sexviera en Mohammed atiien. Deze gebeurtenis zou wellicht kunnen leiden tot het aftreden van het kabinet Pasjitsj, daar de Mohammedanen hebben verklaard, de tegenwoordige regee ring niet meer te zullen, steunen, terwijl de ac- tie tegen de regeering reeds bij die eerstvol- gende parlementszitting; zal worden ingezet ONRUST TE MOEKDEN. Naar uit Moskou aan het H. N. wordt ge meld, is te Moekdpn de staat van beleg af* gekondigd in verband met de onrustige stem ming, die daar is gewekt. Chineesche commu- nisten hebben gepoogd het garnizoen op te zetten tot muiterij tegen maarschalk Tsjan- tsjolin. Zij zijn echter gearresteerd en voor den krijgsraad gebracht. DE GESTOLEN MONSTRANS. De politie te Dortmund heeft in de nabij- heid van Liinen twee Nederlandsche hande- laars gearresteerd in verband met den dief- stal van een gouden monstrans uit een kerk te Minister. Het zijn een handelaar uit Amster dam en een uit Roterdam. Zij worden ver- dacht eenige gouden onderdeelen van den monstrans tegen belachelijke lage prijzen ge- kocht te hebben. Het goud zouden zij gesmol- ten en in Keulen weer verkochf hebben. De beide gearresteerden houden hun on- schuld vol en beweren niets met dezen diefstal uitstaande te hebben. NOODWEER IN ITALI5. Uit vele deelen van Italie komen berichten omtrent de zeer slechte weersgesteldheid. Te Bari werd door den bliksem tijdens een hevi- e onweersbui een man gedood, en drie wer- ,en zwaar gewond. Triest werd geteisterd door een hevigen storm, welke groote schade aanrichtte op een aantal schepen, welke op de reede voor anker lagen. Ook in de dokken werden groote ver- woestingen aangericht. Verschillende kranen in de haven werden vernield, terwijl de kap van het spoorwegstation te St. Andrea werd afgerukt. Een douane-beambte werd in zee geslingerd, doch wist zich door zwemmen te redden. Te Rome is 50 m.M. regen gevallen, het- geen voor de maand Augustus een record be- teekent sedert 1880. Ook Napels is door hevige s+ormen geteis terd. Tweehonderd personen verkeeren in le- vensgevaar. EEN NIEUW POLITIEK PROCES IN DUITSCHLAND. De „Vorwarts5' vemeemt uit Munchen: De soc.-dem. „Miinchener Post" heeft voor eeni'gen tijd' Ludendorff den grooten „Kriegs- verlangerer" genoemd, die deswege tegen het blad een aanklacht wegens laster heeft inge- diend. Het proces zal tegen het eind van De cember beginnen en zal waarschijnlijk groote pOiitieke beteekenis hebben, daar de beklaagde partijmanneni als prins Max van- Baden, ge- ncraal Hoffmann en generaal-veldmaarschalk von Holtzendorff als getuigen en- deskundigen zullen optreden. VLIEGTUIG GEVALLE'N. Gistermiddag is een vliegtuig, dat boven Mitchell's Farm te Stanford River in het Engelsche graafschap Essex vloog, plotse- ling gevallen. De inzittenden van een auto- mobiel, die juist passeerde, begaven zich naar het wrak en vonden den bestuurder nog in leven. Onmiddellijk werden twee dokters ontboden. De vlieger, ^tierf echter binnen enkele minuten. Het toesiel was blijkbaar van Nederlandsche nationaliteit. Naar ver- luidt, zou de naam van den bestuurder Duyzing zijn. Er waren geen passagiers in het vliegtuig. (Onder de bekende Nederland sche vlieger® komt de naaxn Duyzin'g niet voor, merkt de Telg. op). EEN METHODISTISCHE CAMPAGNE TEGEN BOKSEN. De Methodisten-vereeniging in Amerika, die er intertijd veel toe heeft bijgedragen om Amerika droog te leggen, is met haar succes nog niet tevreden. Thans wil zij een campag- ne beginnen tegen boksen, dat zij een wreede sport noemt en tegen wedden. Zij gaat hierbij zelfs zoover dat zij, als het noodig was om haar doel te bereiken, de rennen zou willen afschaffen. Voorts wenscht zij een strenge censuur op de bioscopen en zou zij: willen dat het verbo- den werd aan vrouwen en minderjarigen ta- bak te verkoopen. EEN VLIEGTOCHT TEGEN WIL EN DANK. Dezer dagen wilde een kleine jongen in een der volksbuurten van New-York een vlieger oplaten van het dak van het drie-verdiepin- gen booge huis af. Dit gelukte maar al te goed. 'De vlieger trok den knaap, die stihreeuwde en spartelde, mee de lucht in. Het woei hevig. Maar de knaap behield zijn tegenwoordigihdd van geest en zou, als met 'n parachute, op straat zijn neergekomen, als de wind niet plotseling weer was gaan lig- gen, waardoor de jeugdige ludihmarder met een srnak op het plaveisel terecht kwam. Hij was bewusteloos, doch kwam al gauw weer bij. De jongen had alleen maar een paar lichte kneuzingen opgeioopen. ZAL AMERIKA LID WORDEN VAN DEN VOLKENBOND? Zaterdag j.l. is Newton D. Baker, die tij dens de regeering van president Woodrow Wilson Amerikaansch staatssecretaris van Oorlog was, met de Homeric" naar Europa vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij, vol- ALKMAARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 1