Alkmaarsche Courant N.V, Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. COSTER ZOON, EEUILLBTON. Id verkeerde sohoenen. Voordam G 9, ALKMAAR. Dinsdag 28 Augustus. Geneeskundige brieven. Toor bestellingen yanBoek- werken en Tij<hchriften,!zoo- wel binnen- als buitenland- sche, hondt /ieh beleefd aan- bevolen Mo. 2«a M2B Honderd VQf en Twtotlpte Jaargang. UITVOER VAN AARDAPPELEN, TO MATEN EN EIERPLANTEN (AUBER GINES) NAAR. BELGIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de Belgiscthe Rcgeering onlangs maatre- gelen heeii genomen inzake den invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten (auber gines) ten einde eene besmetting met aardap- pelwratdekte of coloradokevers te voorkomen. De voorsdhriften inzake bedoelden invoer, gepubliceerd in nr. 143 der Nederlapdsche Staatscourant van 25 Jul! 1923, zijn in Bel- gie den 15en Augustus j.l. in werking getre- den. Van dien datum; af zullen bij zendin- gen van aardappelen, tomaten en eierplcm- ten, welke uit ons land naar Belgie worden udtgevoerd, bijzondere verklaringen dienen te worden gevoegd, omdat de genoemde voort- brengselen andrs daar te lande niet ten in voer worden toegelaien. Omtrent deze ver klaringen kunnen bel anghebbenden inlich- timgen verkrijgen ter gemeente-secretarie al hier (le afdeelig.) Do Burgemeester vooraoemd, W. C. WENDELAAR. DIENSTPLICHT. Bekendmatdng van uitspraken inzake vrij- stelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de AANVRAGE om> VRIJSTELLING van den DIENSTPLICHT WEGENS BROEDER- DIENST, betreffende den hieronder genoem- den pjersoon, DE UITSPRAAK IS pE- SCHIED, achter zijn naam vermeld: Hi. SMIT, lichting 1924, afwijzend beschikt. Tegen deze uitspraak kan biinnen tien da- gen na den dag dezer bekendmaking in be- roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diena wettdgeni vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente nen of door diens wettigen vertegeniwoor- voor dezelfde lichting ingeschxeven perso- diger. Het verzoekschdft, daartoe aan de Koningin te richten, moet met xedenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretaire dezer Gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 27 Augustus 1923. De Burgemeester vooraoemd, W. C. WENDELAAR OEMEENTOEREKBNIINO. iBiUROEMEEISTlEIR ea WETHOUDERS van ALIKlMlAAiRI forengea' ter openlbaxe toen- oiiis dat die rdkteniing van1 de Snkomsten en «it- gaven dler gam'eente, over faiei dienstjaar 1922, to overgelegd aan den Rlaadi, en GE- DiURIENlDE VEERTIEN' DAGEIN, van 24 Augustus tat en met 7 September aanstaan- de.'ter gemieentesecretarie voor een iedar ter leaing ifigt en, tegen betalling dier kosten, al- genueen verkrijgbaar is gesteki Afflkmiaar, 241 Aug. 1923. B'Uirgeimeester en Weilhouidens vooraoemd, W. C. WIEINlDELAAR! Burgem. A. KsOELlMA, 'Secretary. GEVONDEN VOORWERPEnT~"7 Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaax te bevragen op slle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op25 26 en 27 Augustus 1923. Zwarte portemonnaie. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpw, als gevonden aangegeven op:: 25, 26 en 27 Augustus, 1923. Ceintuur, J. Driessen, Baaneingel no. 9; wit zijden muts, Jo Feijen, van der Woudeafcf. no. 15; damesregenmantel (Beige) D. Breg- man, Snaarmanslaan no. 13; fantasiebrocbv, E. Heijman, Laat no. 201huissleutel, J. de Haan, Kennemerstraatweg, no. 94; gebrand zilveren armband, G. de Zwarte Westerlaan- tje no. 11; portemonnaie met inlhoud, D. 'J. Visser, Oudegracht no. 5; zwart lederen da- mesportemonnaie met inhoud1, A. P. Arend- sen, Eikelenbergstraat no. 9; een statief, C. Winder, Friescheweg no. 17; vulpen, A. Goes, Huygbrouwerstraat no. 14; portemon naie met inhoud, P. J. Korver, le Land- dwarsstraat no. 23; alpaca beursje, A. van Giezen, Snaarmanslaan no: 27; een gulden, Weertsen, Roemervisscherstraat; portemon- naie met inhoud, N. Jonker, Noorderkade no. ESaar hot Engelsch, tor Benfca Rirek-. 63) „Luister eens -ui is zelf ook een jomg mieisje," zei hij „en als ik het zoo zeggen inag vlug van begrip. Ik wou..." Hh' aarzelde. „Wat wou u?" „Ik wou dat ik u ton overhalen rnij te zeg gen wat uw indrUk was van mijin vrouw". Dit verbaasde mij. Ik gooiae xnijn glas haast om, zooals 'hij: dien vorigen avond aan het diner had gedann. „Een indruk van uw vrouw? Mijin indruk?" faerhaalde ik, maar hij schudde haastig met het hoofd. Neen, hij1 had! zeker niet gemeend1 mij; uit te hooren wat ik van haar dacht Tot verklaring ging hij voort: „Ik wou we- ten hoe uw indruk was van de wijze waarop imijn vrouw over over mijj dacht en hoe ziji het opnam, dat ik gestorven was voor- dat ze mij had weergezien. Her onderdiTuikte 'ik een zucht van ver- lichting, dat hij dit ni'et te Weten ton tomen. Het zou te wreed geweest zijin hem in te wijL den in iets van' den waxen aard van het too- neel in den spoortrein wagon. Hij; ging voort: „Ja juffrouw Whitelands, ik mag u wel1 zeggen, dat ik mijin vrouw niet veel gezien of gekend heb vooraat wij; trouw- den, ornidat u dat al van haar zelf weet. Zij i^dft u verteld, dat het een overhaaste ge- schiedenis geweest is, nietwaar? Ik den'k, oa,t ze zei hoe het haar overvallen was, dat zij 45; goudeu dameshorloge, A- Th. v.d. Berg, Overdiestraat no. 65, gouden Hndernngetje, Ida Klinkhamer, Overdiestraat no. 44; por temonnaie met inhoud, C. Dekker, Kennemer straatweg no. 114; grijze ceintuur, D. v.d. Made, Voonneer no. 2; transportrijiwiel, H. London, Verdronkenoord, no; 90; roode haarstrik, de Boer, Hekelstraat; geel motor- pak, P. Bakker, St. Pancras; stuk horloge- ketting met medaillin, van Badeb, Westerhof- je no. 19; Mndermuisje, J. Richardson, Wes- terlaantje no. 6 en een sleuteltje, H. Brand, 2e Landdwarsstraat no. 34. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van poll- tie. (Nadruk verboden.) XXXI. De huisapotheek. I. Als de mensch, die in een geordende maat- schappij woont, ziek wordt, haalt hij een dokter. iVlaar het spreekt wel van zelf, dat er tallooze malen kleine afwijkingen, pijntjes en kwaaltjes voorkomen, waabij het niet ge- beurt. Zoowel de dokter als de patient zou- den het niet de moeite waard vinden om voor zoo'n kleinigheid beslag te 1 egg en op den tijd van,' den arts. Dat neemt niet weg, dat de patient toch gaarne iets aan die kleine stoor- nissen wil doen om er zoo spoedig mogelijk van bevriid te- rakem Waar de grens ligt, is niet altijd! gemakkelijk te bepalen. Voor een deel hangt dit van de plaatselijke omstandig- heden af. Zoo zal iemand op een afgelegen flaats, bijv. in de binnenlanden van onze O. bezittingen er niet zoo gemakkelijk toe ko- men om den dokter te halen als waimeer de ze naast de deur woont. De eerste zal dik- wijls in bepaald ernstige gevallen van ge- neeskundige hulp verstoken zijn en zich zelf zoo goed en kwaad als het gaat, moeten zien te redden. Voor dergelijke noodtoestanden heeft men beproefd, een voor leekem begrijpe- lijke handleiding te schrijven en als het niet anders kan zal de „papieren dokter" allicht beter zijn dan niets. Maar de ervaring heeft voldoende geleerd, hoe moeilijk het is, om op dit gebied iets bruikbaars te geven, dat praktisch door den leek kan worden toege- past zonder schade te berokkenen. Voor wie een dokter gemakkelijk bereiken kan, is daarom het gebruik van dergelijke handleidingen even sterk af te raden als het dokteren op eigen gelegenheid. Voor alles is toch noochg te weten, welke afwijking er is. En voor den leek is dit zelden met voldoende zekerheid uit te maken. Hij neemt enkele ver- schijnselen waar en dient te bedenken* dat het de zeer moeilijke taak van den arts is, om uit die verschijnselen te besluiten tot de be- staande ziekte. Eigenlijk geldt dit ook voor de lichte, voorbijgaande verschijnselen, die ik zelf hierboven schetste als niet belano-rijk fenoeg om er een dokter bij te halen. Soms an zulk een kleinigheid juist van veel waar- de voor den arts zijn om zijn oordeel te be palen. Maar niettemin is het zeer begrijpelijk, dat men bij die kleinigheden zich zelf wenscht te helpen en groot was mijn verwondering dus niet, toen een mijner lezers het verzoek tot mij richtte om iets te willen schrijven over de huisapotheek. Het is mij aangenaam om aan dat verzoek te voldoen, al ontveins ik mij geenszins de voetangels en klemmen, die daarbij gereed liggen en al vrees ik, dat ik den vtager niet geheel bevredigen zal. Al- thans, wanneer hij gemeend heeft, dat ik in staat zou zijn een beschrijving van een vol- ledige huisapotheek, zeker nog vergezeld van gebruiksaanwiizing, te geven. Zelfs moet ik beginnen met een waar- schuwend woord Wanneer wij aan de huis apotheek een plaatsje in het huishouden in- ruimen, dan moeten wij er goed van door- drongen zijn, dat deze nooit in den eigen- lijken zin van het woord den dokter vervan- gen mag. En alles wat dus zonder uitzonde- ring tot het domein van den arts behoort, blijve hier buiten bespreking. Verdoovende en slaap-middelen, broom, veronal, tinctuur van barnsteen, tinctuur van valeriaan, Hoff mann's druppels, aspirine, allerlei hoofdpijn- middelen, chinine, Haarlemmer olie, Riga- balsem, spijkerbalsem, doorgaande zalf, enz. enz. worden dus niet besproken. Als deze middelen noodig zijn, behooren zij door den arts te worden voorgeschreven, daargelaten dat een'gevaarlijk goedje als Haarlemmer olie wel nooit door hem zal worden gebruikt. Wat er dan wel in de huisapotheek thuis behoort? Dat hangt voor een groot deel van ieders persoonlijke liefhebberij af. In het al- gemeen kan men met eenige weinige stoffen volstaan. Het schijnt mij doelmattg om over enkele daarvan een en ander te zeggen. Wij mij genomen had in een oogenblikkelijke op- welling, niet waar? Juist omdat", hij lachioa een weinig, maar zijn oogen waren nog vrar gend, „omdat zij ojp dat oogenblik niets an ders te doen had en omdat zij een goedihartig soort meisje was, en..." Er was in zijn achteloosheid1 op't oogenMik iets vreeselijks voor xniji, iets atolig aandoea- lijks. Dat hij de zoon van menschen als de Meredith s zou weten, diat hij uit goed- hartigheid genomlen was door een echt op- zichtig Londensch type met een luide, schreeu- werige stem! Denk eens aan, dat hij een vreemd meisje moet uitvragen naar bijzondier- hed'en, die hij noodig had om zich te herinne- ren, dat zijn vrouw een goedhartig en echt vrouwelijSk schepseT was met al1 haar buiten- sporigheden... want dlit was vermoedelijk die beweegredenen van al zijn vragen. O hemeldit was niet het gedeelte van het verliaal, dat mij betrof, het weinig aantrek- kelij'ke onderzoek naar Miss Vera Vayne. Maar op dat oogenblik begon ik een gievoel te krijgen of ik er zelf belang bij hadi en voor hem! Airtne jongen! Ik keek hern redhtuit aan in' zijn aamdach- tig gezicht. En ik sprak bepaald met vuur. „Kapitein Meredith Zij uw vrouw heeft dat in het geheel niet gezegd. Ziji zei' vol- strekt niet, dat ze met u getrouwd was om dat ze niets anders te doen had. Uw 1 uw vrouw sprak heel heel „Welnu, hoe?" vroeg hij met zijn oogen1 geveStigd op de rnijne alsof hij dlaarim alles wou lezen wat zij ooit van zijn vrouw gezien hadden. „Hoe sprak zij- van mij?" „Met genegenheiid", zei ik wainhopig, mijn zoudtu daarbij twee groepeu kunucn onder- scheiden, n.l. genees- en verbandmiddelen. Deze scneiding is niet geheel dezelfde als die tusschen middelen voor in- en uitwencEge ziekten, omdat onder de geneesmiddelen ook enkele stoffen voorkomen, die alleen uitwen- dig worden gebruikt. Het schijnt mij echter beter, de verbandstoffen tot een afzonderlijke rubriek samen te voegen. Onder de geneesmiddelen verdienen de laxeermiddelen wel een eerste plaats. Van oudsher heeft het toch als een voorname eisch gegolden, om te zorgen voor behoorlij- ken afvoer van de in het darmkanaal overge- bleven producten. Er was een tijd, dat de af- beelding van een dokter niet volledig was, indien deze niet was voorzien van een klys- teerspuit, liefst van behoorlijke afmeting. In de geneeskundige wereld atond deze zorg ook steeds in het eerat gelid, en voorschriften als: „purgare, purgare et repurgare", „Qui bene purgat, bene curat" en dgl. konden als medische lijfspreuken gelden. En ook nu nog mag als een eisch van regelmatig leven de dagelijksche ontleding van den endeldann gelden. Aan dezen eisch wordt echter bij ve- len slechts gebrekkig voldaan. En al kan men in het algemeen wel zeggen, dait de bes- te remedie hierin bestaat, dat door andere leefwijze (meer beweging) en door ander dieet (minder vleescn, meer groenten en vruchten) het darmkanaal tot zijn plicht wordt gebraCht, toch blijven talrij'ke gevallen over, waaibij de hulp van een laxeenniddel van nut is. Wij faebben hierbij het oog of lich te gevallen en voorbijgaande toestanden. Is het bezwaar chronisch, dan verdient het de voorkeur, zijn dokter te raadplegen. In de eerste plaats hebben wij dan midde len, die in staat zijn om den darminhoud wa- terrijker te maken, waardoor de voortbewe- ging gemakkelijker wordt. Dit zijn de zooge- naiamde middenzouten, waarvan het meest bekende het Karlsbader zout is. Dit wordt het best gebruikt overeenkomstig de in Karls bad gebruikelijke methode. 's Morgens vroeg, op de nuchtere maag, wordt een' behoorlijk groot glas lauw water gedronken, waarjn een paar eierlepels van het kunstmatig berei- de zout zijn opgelost. Dan wordt een wande- ling van bijv. een half uur gemaakt en mees- tal is dan de werking reeds merkbaar. In lichte gevallen kan hiermee worden volstaan. Anders wordt nog een glas gedronken en opnieuw een half ugr gewandeld. Bitterzout, Engelsch zout, andere natuurlijke bronwate- ren (bitterwater) werken ongeveer op dezelf de wijze. Andere middelen werken door de bewe ging van den darmwand aan te zetten. Een zeer oud en zeer geli efd middel is de ricinus- olie, ook wonderolie genoemdi: Deze naam komt daar vandaan, dat men, waarschijnlijk door de zachte werking, vroeger meende, dat het middel alleen dan nielp als het noodig was. Het onaangename is, dat vele personen de smaak zoo leelijk vinden. Om daaraan te- gemoet te komen, kan de olie in capsules wor den genomen. De prijs is dan echter veel hooger. En anders geeft men het samen met sterk smakende stoffen, zooals koffie of bier- schuim, waardoor de olie a.h.w. ingehuld en de smaak bedekt wordt. De vereischte hoe- veelheid is meestal van een paplepel tot een eetlepel. De werking komt vrij snel. Rhamnusbast en cascara werken langza- mer. Zij worden daarom gewoonlijk's avonds gebruikt. Van rhamnusbast wordt een af- kooksel gedronken, terwijl cascara meest in den vorm van tabletten wordt gebruikt. Een meer gemengde werking heeft het zoogen. „groene poeder". Daarin bevinden zich zoowel middenzouten als stoffen .(sen na), die den darm prikkelen. Het middel smaakt niet onaangenaam en geniet daarom dikwijls de voorkeur. Ook dit kan men 's avonds innemen. Bij sommige menschen veroorzaakt het echter pijnlijke 6aij;dingen in den1 buik. Buiten de genoemde, zijn er nog tal van laxeermiddelen, die op dezelfde of nog krach- tiger wijze werken. Het is echter niet raad- zaam, deze laatsten (aloe, koiokwint, jalappe enz.) op eigen gelegenheid in te nexnen, omdat deze nog andere werkingen hebben, die niet steeds onschuldig zijn. Zoo werkt aloe, dat in vele soorten laxeerpillen (Holloway) voor- komt, prikkelend op de nieren en ook bij vrou- wen zijn zij niet altijd1 zonder beteekenis. Daarom moeten deze tot het terrain van den arts beperkt blijyen. Tot slot moge nog een eenvoudig, doch zeer doeltreffeud middel genoemd worden, dat •altijd kan worden toegepast en niet in het kastje behoeft te worden opgeborgen, n.l. het lichaam er aan te gewennen om dagelijiks op het zelfde uur deze nu eemnaai noodlzakie- lijke verrichting te doen. Het uur kan naar omstandigheden worden gekozen, maar een- mard bepaald, moet er dan ook streng aan oogen afwendend Zij! vielen op een leeg toffiekopje, dat voor mij stond. Ik stond op. Ik zei, met een ingeving om weg ts loo- pen: „Wil'len wij: nu eens gaan Idjken of er een telegram gekomen is?" Wij; liepen de faal door. Het telegrata was er niet. Wij gingen zitten in de tolossale hal van' het Grand-Hotel met de enorme toonbankien voor jgenseignements" en de warme lucht kwarn ons door de roosters in den vltoer tege- moet. Een menigte menschen kiwamien 'en gin- gien door de groote glazen tusschendeuiien, die zoo oneindig vlugger werken dan op ons eigen rustig en kalm eilanddiaar hoorde men het obligato van; het hoog-klinkend Fransdh „allo, alio", aan de telefoon bij ons gesprek. Maar ons gesprek moest wor den voortgezet naar het scheen. Kapitein Me redith was niet van plan mij' de rest van mijn kruis-verhoor te schenken. „U zegt, dat ze met genegenheid van' mij sprak", begon hij, toen wij naast elkaar za- teh op een zachlt leeren bank. „Wat meemi! u daarmee". „Ja, wat meent men daarmee?" „Een massa verschillende dingen", pd hij tortaf, „nu, in dit geval b.v...." AlioAlio!" klonk het aan de telefoon. „Insistez Mademoiselle; in-ses-tez douncf" ,,Met genegenheid", hield kapitein Mere- ditn aan, „nu in dit geval van mijn vrouw, wat beteetonde dat?" „Dat zij vriendelij'fe over u praatte, na- tuurlijk", zef ik. mijn oogen1 met aandacht ge- vestigd op eemge tolossale photographieen worden vastgnhouden. Eindelijlk kan in aommigo gevalko ge- wenscht zijn, vloeistof direct in den endel dann te doen vloeien om de daar aanwezige massa te venveeken en tevens door prikke- ling van het slijmvlies den dann tot grootere werkzaamheid aan te sporen. De oude klis- tcerspuit is vrij!wel buiten gebruik geraakt. Men neemt thans een irrigator met slang en canule en als vloedstof lauw water, waarin wat zeep of zout kan worden opgelost. Daaraaast komt, met name in de kinder- praktijk, het glycerine-lavement in aanmer- king, waarvoor afzonderlijto spuitjes in den handel zijn, die echter in den regel niet ge heel gevuld behoeven te worden om het ge- wenschte effect te verkrijgen. Afgezien van dit gebruik, verdient glycerine zeker een plaats in de huis-apotheek, vooral in don winter, wanneer het een probaat mid- del is om het springen der hanaen tegen te gaan. Na het wasschen der handen laat men een of een paar druppels op een handrug vallen en wrijft deze met den anderen handi- rug uit Glycerine maakt de huid „stneu" Tot prikkeling van de huidi kan kamfer- spiritus dienen. Door de pas gewasschen huid hiermee te wrijvm, wordt de bloedsomloop in de huid bevorderd en de opperhuid ver- sterkt. Het is een uitstekendie maatregel bij bedlegerige patienten om door liggen te voor komen. Ter afkoeling van de huidi bij lichte ontste- kingstoestanden, zooals bijv. na verbrand zijn dOor de zon, of na inscktenbeten wordt dikwijls Goulard-water gebruikt. Dit is een oplossing van azijnzuur lood en uit dien hoofde dus vergiftig. Het doelmatigst is om de ontstoken plek te bedekken met een enkel (niet dubbelgevouwen) lapje katoen of lin- ncn en dan dit lapje vochtig te houden door telkais wat Goulard-water op te druppe- lcn. Ala verdere midldeieni voor de fauid! tomen in aanm'erkjng tafcpioedier, waarvan het ge bruik, vooral Mj1 kohderen, niet nader behoeft te worden uiteengezet, en zinkpasta, dat op een gevoelige hmSi met neiging tot vorming van kleine barsten en kloVeni zeer (aangenaanx werkt en meestal te verMezien' is Iboven zink- zal'f. Ongeveer dezellfde werking heeflt boor- zalf, zooidiait het in den regel1 niet noodilg is om beide aan te sdhlaf fen. Voor ihiet invettem v.an ruiwe huidpiekken kan ook vasettine of ooldlcream dienen, waar- mee wij' tot de grens zdjln genaderd, waar de geneesmiddelen overgaan tot toiletartike- len, zoodat de huisapotheek minder dan de .toitettafel de plaats van bewaring wordt Om trent vaseline moge rngi worden apgeimierkt, diait gele vaseline over flat algemeen aange- namer in het gebtrtuiiki is dioah dlaf de witte soort daarom verkozen wordt, omdat deze in fcleeren en linnengoed geen vlekken geeft, zioo'allsi de gele doei Moet de hluid gewreven worden, dian kan hiieibtijl het reeds genoemde talkpoedier of, fijn verdeeld zeitaeei' (pouidre de nz) genomen worden. Behalve poeder neamit men 'ook wel een der reedls vermielde vetten (vaseline, boor- zalf of wel rauzel of slaolie. Bij! de laatsten behoort er op gelefi te warden dat het vet niet ranzig is gewordeni, hetgeen na Hang staan gemiakkieflijk het igeval is. Wil men- aan de wrijtving eenige prikkeifag vedbdnden, dan kan de kduae vallen op zoogen. opodeldok, een mengsel1 van zeep, spiriting en enkele vlujchtige stoffen of op het 'bekende voliksimid- dei „vlugsmeer", dat uit olie en amoniafc be staat. m veile gevallen verdient het dan ech ter de voorkeur om voor elke gelegenheid een versch mengsel1 te bereiden door bijv. slaolie met brandewijm of rum te vermengen en er, zoo noodig nog een druppeltje terpentijn aan toe te voegen fwoidt vervolgd.) H1. A. S. UIT STOMPETOREN. Zatendagavond huel den de afdeeling Schermeer der Holl. Maatsch. van Land- bouw en de Vereeniging van Land- en Tuin- bouwers in de Schertmeer onder voorzitter- sch'ap van den heer K. Kalis eene gecombf- neerde vergadering, welke zeer druk bezocfat was, en ook wend bijgewoond door den voorz der Holl. Maatsdh. van Landbouw? den heer D. de Boer Dz. al'hier. Onder de ingetomen stukken was o.a. een dankbetuiging van de afdeeling Opmeer voor de door haar ontvan- gen verguld zilveren medaille ter gelegen heid van haar 75-jarig bestaan. Bij de be- handeling van den besdrrijvingsbrid voor de a.s. algemeene vergadering wend besloten, bij de verkiezing van een lid van het Hoofdbe- stuur voor groep II Noord-Holland den af- gevaartrigde op te dragen, zijn stem uit te brengen op den heer M. Mulder, en voor de vacature Evelein op den heer W. Slooten. Wat de benoeming van twee leden voor de aan den ovenbant, photographieen van de Riviera, van de zee te Biarritz. Wat zou ik daar graag wezenWat zou ik graag overal wezen liever dan hier, in de engte gedreven. „Hoe zoo, yriendelijk?" ging de inquisiteur voort. Ik denk, dat hij begreep wat hij op't oogenblik voor mij, scheen te zijin. Een blosje steeg flauwtjes naar zijn wang door de hel- dere, bleeke matte huidkleur, me een inboor- ling van Wales, wanneer hij zwart haar heeft, eigen is, toen 'hij voortging: „Ik ben bang, dat ik u niet met rust kan laten juffrouw Whitelands voordat u mij een' paar dingen verteld hebt, die mijin vrouw gezegd heeft en u den indruk gaven, dat zij „vriendelijk" wa ren en „harielijk". Daarom wenidde ik mij tot hem en uitte haastig en ondoordacht een van1 de weinige „dingen", die het Vizioen had uitgesproken, ae opmerfcing waartmee ze mij het medaillon- portret had overhandigd, dat nog in de la van mijin toilettafel lag in het Rite Hotel. Het was een opmerfcing, die zeker het hart van iedere vrouw, die verfaten was door haar echtgenoof, zou hebben verfieugd. „Uw vrouw zei ze zei, dat u een knap uiteriijk had, dat fcon ze niet tegenspreben Ik was niet voorbereid op de wijze waarop de jonge man1 dit compliment zou opvatten. „Acn gefclets!" zei hij tortaf en ja vertoornd. De donberder bios op zijn wang was nu een bewijs van echte ergerais, dat zag ik voordat hij zijn hoOfd aifwendde en onge- duld'ig met zijn vingers op de leerien zMng van zijn stoel begon te tromlmelen. Ik herinnerde mij iets dat een ander jong meisje mij eens gezegd heeft, een meisje, dat massa's mannen gekiend had1 van heel ver- financieele commissie betreft, werd vrij man- daat verleend. Als afgevaandigden werden benoemd de heeren C. Kramer Glfjnis en J. M. Bakker, tot bestuursleden der afdeeling voor 1924 de heeren Jb. de Boer Cz. en A J. Barendredht, die de benoeming aanvaardden. Hierna werd door den heer D. de Boer Dz. eene inleiding gdhouden over Landbouw- boekhoudang. Spreker doet duidelijk uittomen het nut van een eenvoudige boekhoudin^, welke aan het bedrijf van veehouder en land- bouwer passend gemaakt is. Eenige voorbeel- den werden aangehaald, versehillende sys- temen besproken, waarvan het gevolg was, dat besloten werd een curStis op te richten. Staande de vergadexinig gaven zich 22 per sonen, meest hoofden van bedrijven, op om den cursus te volgen; wel een bewijs, dat de bahoefte gevoeld wordt om boek te houden. Vervolgens worden door den heer A. P. CouwenJhoven mededeelingen gedaan inzake aanschaffing van geselecteerde pootaardap- pelen wegens de beperkte voorraad is vroeg- tijdig bestellen zeer gewenscht. De heer M. C. van der Laan sprak den wensch uit, voor gemeensdhappelijke rekening origineel Zwa- loff en nabouw zaaigranen aan te schaffen; hij raadt ten sterkste aan, hiermee proeven te nemen. De heeren Jb. de Boer Cz. en Van der Laan stellen voor dit doel eenige hectaren land besohikbaar, terwijl besloten werd, met enkele soorten proeven te nemen. Na nog enkele besprekingen werd de ver gadering door den yoorzitter gesloten, UIT HARENlKARSiPEL. Bij beschikking van1 den minister van Oor- log, is aan den dienstplichtige A. Pankras, uit deze Gemeente, met ingang van 3 Octo ber a.s. vrijstelling van den dienstplicht vei> leend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. UIT BE'RGEN. De aanbieding van de bank in het herten- kamp, aan den oud-Burgemeester den E. A. heer Jb. van Reenen, zal thans plaats heb ben op Donderdag, 30 Augustus a.s. des avonds half acht. Dezer dagen in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Tehuis voor alleen- staande blinden te Wolfhezen heeft' opge- bracht f 65,05. Bij een winkelier alhier is dioor den di- recteur van den Keuringsdienst voor Waren te Ailkmaar, aangetroffen een partij; ondeug- delijke pruimen, tutti-frutti en grieameel. Aan- gezien de bedorven artikelen niet voor den verkoop bestemd bteken te zijp, heeft genoem de Directeur den winkelier gewaarscfauwd dat bij herhaling proces-verbaal zal worden op- gem aakt. Premlebouw. Bfl beschikking van den minister van Arbeid d.d. 24 Augustus 1.1. zijn aan de hieronder genoemde gemeenten bijdragen uit 's Rijks kas toegezega voor het verleenen van steun aan de particuliere bouwnijverheid1. Heemstede J 7200 voor 24 woningen N'. J. Nij'man c.s. Krommenie, 2400 voor 8 woningen Wormerveersche Bouw Associatie. Oostzaan 300 voor 1 woning, H. Vonk. Velsen 300 voor I woning, J. Bleeker, 900 voor 3 woningen, P. H. Donk en f 300 voor 1 woning, B. van Geldrop. Wor- mer 600 voor 2 woningen, Jb. Kramer. Zaandam, 2100 coor 7 woningen door het gemeentebestuur. UIT SOHAGEN. Op het Sparta-terrein alhier werd Zondag een spannende match gespeeldJ tusschen Spar- ta 1 van Schagen en V A. F C. van Alkmaar. 't Ging om den zilveren beker, uitgeloofd dioor Sparta. De match kon op 17 Aug. wegens gebrek aan tijd niet meer gespeeld worden. Op dien dag werd een seriewedstrijd gehouden tus schen Sparta I, Schagen, Ulysses, Haarlem; HoLLandia 3, Hoorn, en V. A F. C., Alkmaar, waiarbij Hollandia en Ulysses afvielen. Voor de eindmatch tuSschen Sparta en V. A. F. C werd een speeltijd van 2maal 45 minuten ge- geven. Toen dien tijd) verstfeken was, was de schillend type. „Een man moet dol op een vrouw zijin voordat hij; toestaat over zijn uiteriijk te pra- teri", had zij' gezegd. ,,Tot dat oogenblik toe valt hij tegen haar uit bij iedere toespeling op zijn uiteriijk voorkomen. Waarom, dat weet ik niet. Hij schijnt zich te verbeelden, in dien zij hem knap van uiteriijk noemt, dat zij dienkt diat hij ijdel is... of verwijfd (alsof dat iets te maken heeft met een knap uiteriijk). Hij zal haar toestaan de kradht van zijp armen te voelen, haar zelfs laten voelen hoe harde spieren hij heeft, maar zij' mag niet zeggen hoe welgevormd die zijn. Dat is de soort van dwaze baby, de man!" Zoo scheen het mij toe, toen ik naar het af- gewende hoofd keek van den man naast mij. En toch had ik alleen maar aangehaald wat zijn vrouw gezegd had toen hij er naar ge- vraagd had. AlioAlio!" klonk de schelle stem aan de telefoon alweer. Ploiseling keerde hij zich om. ,,U vindf zeker, dat dit ook onbqleefd was zei hij bruusik. „Maar u begrijpt, ik had gehooptiets te hcortn, dat meetelde..." „En u vindt dat wat men vindr van uw uiteriijk niet meetel't. Och zei ik, het hoofd schudidende over de hopeloosheid van die sexe. „Alsof het niet het alierbelangrijkste was fen rninste een van de belangrijksle dingen van de wereld „Voor u, ja natuurlijk. Meisjes moeten aantrekkelijk zijn", zei kapitein Meredith eenvoudig. „Maar luister, juffrouw Whiten' lands. Wat heeft mijn vrouw nog meer van mij gezegd? Toe, alsijeblieft!" (WortM vefwljgxi nn -im.imi— inn r^V1 -- -■-

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 5