k TWINI\ Een slecht humeur, slapeloosheid en Scheie hoofdpijn warden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het ge- nezen van galzucht, verstopping en maag- kwalen. Prijs per flacon van vijffig versuiker- de pillen 0.65; in apotheken en drogist- zaken. groot stuk wittebrood, deden haar oogen op- nieuw vlaminen. DE NIEUWE KOERS IN ITALIe? Van de Italiaansche organisaties in het tr.'insportbedrijf waren die van het Tramper- soneel, de Transportarbeiders en de Zee lie den hi de Internationale Transportarbeiders-Fe- cUratie (I. T. F.) aangesloten. De Organisa- tie van de Transportarbeiders is door de Fas- cisti volkomen uiteen geslagen, terwijl de Zeeliedenbond door de I. T. F. geroyeerd werd wegens haar verhouding tot de Fascis- tische Regeering, onder wier hoede hij zich gesteld had. De Bond van Tramspersoneel, wiens secre- taris, Sardelli, lid van den General en Raad der I. T. F. is en Kamerlid voerde een dapperen strijd om het bestaan tegen de aanvallen der fascisten in en buiten de Re geering. Thans zijn ook de bureaux van deze Orga nisatie op bevel der Regeering door de politie gesloten. t Mussolini bewijst hiermede opnieuw, welke waarde is te hechten aan zijn pogingen, om tot samenwerking met de Italiaansche vak- beweging te komen. Hoe de Organisatie van het Trampersoneel hier tegenover stond, blijkt uit een verklaring van Sardelli, dezer dagen afgelegd, n.l. „Wat meer in het bijzonder de opvatting betreft van de organisatie, die ik vertegen- woordig, kan ik U verzekeren, dat het stand- punt met betrekking tot samenwerking niet wordt gedeeld door den Bond van Italiaansch Tramwegpersoneel, welke alleen van de Re geering wenscht te weten, of de organisaties, die buiten de fascistische vakvereendgingen staan, recht van leven hebben". Door haar optreden tegen de Tram-Orga nisatie, die haar arbeidersbeginselen met wil opofferen, heeft de Regeering het ant- woord reeds gegeven. HERDENKING SLAG AANI DE MARNE IN AMERIKA. President Coolidge heeft een boodschap ge- richt tot het comite, dat de herdenking van den slag aan de Marne op 6 September orga- niseert. De president verklaart, dat deze slag een stap voorwaarts was naar de vrijheid van de wereld. De president geeft zijn vol- doening te kennen, dat de herdenking door het geheele land wordt gevierd. SCHOOLHOOFD-KINDERBEUL. Te Jedburgh (Eng.) had zich een hopfdon- derwijzer te verantwoordeji wegens mishan- deling van een zesjarigen knaap. Het schoolhoofd had zijn jeugdigen disci- pel met een leeren riem bewerkt en ook met de hand geslagen. Een dokter, die het venitje onderzocht had, had op dertien plaatsen sporen van de mis- handeling kunnen ontdekken en beschTeef de bestraffing als de perken te buiten gaande. De hoofdonderwijzer ontkende het hem ten laste gelegde. Hij werd tot 10 pond sterling boete, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Hij gaf er echter de voorkeur aan, zrjn straf uit te zitten. HOURCADET. Het bestuur van de Stichting Kunstgroep Bilthoven wil aan Hourcadet en zijn twee helpers, die den heer Kuypers te Saint-Sau- veur uit den afgrond hebben gered, een plaqette aanbieden, waarvoor het een prijs- vraag zal uitschrijven, en een afgietsel aan het museum van Luz afstaan. Wie in de kosten wil bijdragen zende zijn gift aan de Bank-Associatie te Utrecht (postrek. 2422), onder vermelding: voor Saint-Sauveur. Het bestuur hoopt verder, dat Carnegie s Helcen- fonds zijn waardeering voor Hourcadet zal toonen. KORTE BERICHTEN. Uit Rome wort gemeld, dat bevesitigd1 wordt dat Mussolini de algemeene veriaezin- gen voor onbepaalden tijd heeft uitgesteld. Het aantal werkloozen is in de afgeloo- pen week te Londen toegenomen met 11 426 lu bedraagt thans 1.223.300. Uit Praag wortd gemeld, dait in een con form tie van bedrijfsraden besloten is een al- gemeen staking van 48 uur voor de geheele Tsjechische republiek voor te ^tellen, om op deze wijze een beeindiging van het mijniwer- kersconfhct af te dwingen. De Daily Herald" meldt, dat verschei- dene beambten van de Russiische staatsbank te Moskou 3.000.000.000 000 000.000 papieren roebels hebben verduisterd. Het schijnt, dat een dergelijk bedrag gcmakkelijker mede te nemen dan uit te spreken is. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat in de Jezreel-vallei nabij Beisan Maandag een vechtpartij heeft plaats gehad tusschen Aira- bicren en Joden TOen Jodlen werdetr ge- wond, waarvan vijf ernstig. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zgn 17 politieke gevangenen, die in't fort San Ju lian opgesloten zaten wegens verscliillende aanslagen op de autoriteiten, ontsnapten, na de staven voor hun oelvensters te hebben doorgezaagd. In een der Duitsche bladen verzoelrt iemand in het overlijdensbericht van zijn schoonmoeder om geen grafkxansen te zenden, dben inplaats daarvan gel'd te sturen, daar hij wegens den moeilijken tijd de begrafenis- kosten niet kan betalen. De beambten der Duitsche Rijksbank hebben zich met groote meerderheid v66r sta- >",g verklaard in verband met het ontslag den bedrijfsraad-voorzitter Grossmann. s de sta'king geproclameerd wordt, zal het iooneel der rijksdrukkerij' zich er bij aan- •«:*cn. ill JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Hedennamiddag zal de Koningin te haren Paleize in het Noordeinde in Den Haag, tus schen 3 en 6 uur, de gezanten van Frankrijk, China, Polen, Engeland, den Pauselijken Stoel. Brazilie, Tsjecho-Slowakije, Grieken land en Hongarije ontvangen tot het aanbie den aan H. M. van geschenken of eigenhan- dige brieven van gelukwenschen van de door hen bij Hr. Ms. hof vertegenwoordigde bou- vereinen of staatshoofden. De leden van de Eerste Kamer, die, gelijk vroeger is gemeldi, Z a terd agoch tend 1 Sep tember om half-elf door die, Koningin offid- eel en ceremonieel zullen worden ontvangen ter aanbieding van een adres van gelukwen- sching, zullen zich, volgens vroeger door de Kamer genomen besluit, en corps naar het paleds begeven. Zij zullen zich om 10 uur be- vinden in het gebouw der Eerste Kamer aan het Binnenhof en van daar in auto's naar het paleis rijden. Het uur, waarop de Koningin den 5den September uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt, om dlaar haar intodit te houden, is vastgesteld op des namiddags to 12 u. 33 min. van het station Hollandsche Spoor. Het huldeblijk dat de bijzondere yrijwillige landstorm aan de Koningin zal aanbieden, be- staat uit een in vijf deden gebonden album, waarin voorkomen 34,000 handteekeningen van vrijwilligers en1 van leden der land- storm-comimissies. Het eerste deel bevat: de opdracht van <ien bijzonderen vriiwil- ligen landstorm, de oohkonde van aanbieding, de handteekeningen van de nationale land- stormcommissie, een historisch overzicht van het ontstaan van de ontwikkeling van het in- stituut, een kaartje, aangevende de grienzen van de landstormverbanden, de handteeke ningen van de korpsen motordienst, vaartui- gendienst en spoorwegdienst en de handtee keningen van de vrijwilligers uit de verban- den Friesland, Groningen, Drente, Vollen- hove, Twente en De IJssel. De overige ver- banden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel; deze bevatten eveneens de handteekeningen van de vrijwilligers. Voor de handteekeningen van de vrijwilligers van elk verband zijn die van de leden der geweste- lijke commisaie in. het verband geplaatst, waarboven het wapen van de pnovincie, c.q. de wapens van drie belangrijke plaatseni in het verband. Het vijfde deel1 houdt in een verzamellng foto's, welke op den bijzonderen vrijwilligieni landstorm en op de vrijwillige landstorm- corpsen motordienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst betrekking hebben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 Sep>- ternber ten Paleize te Amsterdam, waarbij de voorzitter der nationale landstormcom- missie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, de gevoelens van de bijzondere vrijwillige landstorm jegens Hare Majestelt en H'aar Huis zal vertolken. De deputatie, welke faierblj zal tegenwoor- dig zijn, wordt gevoilmd door de leden der nationale landstormcommissie, 80 leden van gewestelijke commissies en 20 vrijwilligers van verschillenden rang. De Koningin zal Maandag 10 September, ate zij dus te 'sJGravenhage zal zijn terug- gekeerd, ten Koninklijke paleize aldaar des middags om half drie de hooge colleges van staat: Raad van State, Hooge Raad en Al gemeene Rekenkamer, in audientie ontvan- gen. Dinsdagmididag 11 September zullen ten Koninklijkepaleize in Den Haag de dames der hofhouding door de Koningin ontvangen worden tot het aanbieden van een geschenk. De Koningin-Moedter zal bij aankomist te Amsterdam op Woensdag 5 September om 10 u. 56 officieel ontvangen warden docxr den opperkamerheer graaf van Lynden van San- denburg, den eerste-stalmeester baron Ben- tinck en den kamerheer i. b. d. jhr. Roell, die alien in ceremonieel tenue 2nillen gekleed zijn. Daarna zal H.M. in een hofrijtuig, met vier paarden bespannen en bercden door postil- jonc, naar het paleis op den Dam rijdien. Bij de gedachtenisviering in de Nieuwe Kerto te Amsterdam op Donderdag 6 Sep tember van 10—11.30 uur's morgens zal de Koningin-Moeder met gevolg aanwezig zijn. De Christelijke Ainbtenaarsbond heeft in een adres aan den nxinisterraad verzocht, het rijkspersoneei op 5 September gelegenheid te geven, de plechtige godsdienstoefeningen in de kerken bij te wonen. DE TOESTAND VAN BOUW- MEESTER VERERGERD. De Telg. meldde gister: Na ons onderhoud van hedennacht met Raaf Bouwmeester, in de huiskamer van zijn vader, waar de familie in angstige spanning dien loop der gebeurtenissen afwachtte, zijn we hedenmorgen andermaal op informatie uitgetogen. We troffen een groepje familieleden op de Prinsengracht voor het Ziekenhuis, waaron- der de heeren Raaf en Louis Bouwmeester, wier gezichten weinig goeds voorspelden. De toestand van den patient is er gedu- rende den nacht niet beter op gewordlen. De heer Bouwmeester heeft weinig geslapen en hoewel de temperatuur nog steeds omstreeks de 37 blijft, vreest men voor complicaties, in het bijzonder voor longontsteking. Naast de ziekenkamer is nu een kamer in- gericht voor de familie. Intusschen houdt do patient zich kranig en het is waarschijnlijk zijn bekende levenswil en onuitputtelijke energie, die hem zelfs van tijd tot tijd nog tot „gijntjes" inspireert, die zijn geest helder en de temperatuur tot nog toe normaal hield. Nevens de vele telegranunen van kunstbroe- ders en vrienden, die elk oogenblik binnenko- men, was er een van de Koningin en den Prins, van den volgenden inhoud: „Hartelijke deelneming betuigd met het ongeval en spoedig herstel gewenscht." Naar de behandelende geneesheer, dr. van Campen, gistermiddag mededeelde, ligt het gevaar van den patient daarin, dat hij niet tot hoesten is te brengen, waardoor het vele slijm e. d. uit de borst zou worden verwijderd. Op den duur zou dit kunnen leiden tot longont steking, die, gegeven den hoogen leeftijd van den heer Bouwmeester, zeker niet zonder di rect gevaar kan wordeni geacht. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is de toestand redelijk. Naar de Telegr. vernam was de toestand van den heer Louis Bouwmeester gisteravond om elf uur weer iets gunstiger. De beide zoons hebben den patient verlaten en zijn naar huis gegaan. DE FAILLISS E M ENTS AANVRAGE VAN BROEKHUIJS. De heer C. Kiebert, Wiekstraat 43 te Rot terdam, deelt mee dat hij is benoemd tot dii- recteur van de Hollandsche Credietbank te Roterdam en dat hij gisteren aan den presi dent van de rechtbank te Maastricht het vol- gende telegram heeft gezondeni: Blijkems proces-verbaal van 24 Augustus ben ik benoemd tot directeur der Hollandsche Credietbank alhier. Het gepubliceerde faillis- sementsrequest van Broekhuys is van begin tot einde onwaar. Ter voorkoming van bena- deeling van velen verzoek ik de rechtbank be- leefd het faillissement niet uit te spreken, al- vorens mij gehoord te hebben alsook J. Kraak, Piet Heinstraat 100, Den Haag. HET INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RUNDVEETEELT. Men schrijft uit Den Haag: Het internationaal congres voor run^vee- teelt wordt Woensdagmiddag om 3 uur m de Ridderzaal geopend door den minister van bitinenlandsche zaken en landbouw, in tegen- woordigheid van Prins Hendrik. Ongeveer 400 personen hebben zich als lid opgegeven. Hiervan komen er ongeveer 2uJ uit het ouitenland. Vele buitenlandsche be- zoekers van het congres zijn reeos in het Kurhaus te Scheveningen aangekomen, waar de volgende dagen de zittingen zullen wor den ^ehouden. 37 landen zullen op het con gres vertegenwoordigd zijn. Na de opening biedt de regeering aan de leden van het congres een thee aan, eveneens in de Ridderzaal. s Avonids is er een receptie in het Kurhaus. DE MGORDAANSLAG IN DEN TREIN BIJ BENTHEIM. Het lijk van den heer Ruben, het slachtof- fer van den moordaanslag in den trein bij Bentheim, is gister naar winters wij k ver- voerd, alwaar het ter aarde zal worden be- steld. De toestand van mevrouw Ruben is iets beter. Het dochtertje is er echter nog ernstig aan toe. Omtrent den toestand van het dochtertje van den heer R. verneemt de Telegr. nog, dat deze van dien aard is, dat de patiente alleen langs kunstmatigen weg kan worden gevoed. EEN ZONDERLING CADEAU. Dinsdagavond laat werd aan de huisbel getrokken van den koster der Oosterkeric te Aimst. Hij begaf zich naar de voordeur, maar mocht nieinand ontdekken. Toen hij, denken- de dat 'n posibiambte had gescheld, in de brievenbus keek, vend hij tot z'n groote ver- bazing vijf bankbiljetten van 10, die in een papiertje gewikkeld waren. Bij nader onder- zoek bleken ze echt te zijn. Wie de goede ge- ver was, vennocht de koster niet te ontdek ken. Hij heeft een en ander aan de politie van het bureau Kattenburg medegedeeld. De ze stelt een onderzoek in. NIET MEER NOODIG. Het huis van bewaring te Heerenveen wordt 1 Nov. op^eheven. VERGIFTIGD REGENWATER. Bij den arbeider W. V., te Wirdum, is het water in den regenbak vergiftigd. Gelukkig heeft de vrouw des huizes vroegtijdig be- merkt dat er iets aan het water mankeerde, anders hadden de gevolgen voor het uit vier personen bestaande gezm zeer ernstig kun nen zijn, daar loodwit was gebruikt. Een 68- jarige arbeider heeft bekend, de laffe daad te hebben gepleegd wegens een burenkwestie. POGING TOT DOODSLAG. Gisteren is te Tiel gevankelijx uit Buren binnengebracht H. B., verdacht van poging tot doodslag. Hij zou Zaterdagnacht getracht hebben, zekeren J. van Setten, te Buren, te verdrinken. B. is in het huis van bewaring ingesloten. TERUGKEER NAAR HET LOO. De terugkeer van de Koningin naar Het Loo, is oehoudens wijziging, vastgesteld1 op Zaterdag 22 September. OPENING STATEN-GENERAAL. De Koningin zal Dinsdag 18 September persoonlijk de nieuwe zitting van de Staten- Generaal openen. PREDIKANT-KAMERLID. In de Part. Synod'e van het Zuiden van de Geref. Gemeenten kregen de afgevaardigden der classis Middelburg gelegenheid hun be- zwaren tegen het lidmaatschap der Tweede Kamer van ds. G. H. Kensten toe te lichten Ds. K. zette uiteen, dat een Kamerlid geen regeerwerk heeft en dus geen ambt aanvaard heeft. Hij onttrekt zich ook niet aan de be- oefening des Woords. De Synode oordeelde ten slotte noch Schriftuurlijke noch Kerkelijke gronden te kunnen vinden om het onvereenigbare van het predikambt met het Karnerlidmaatschap uit te spreken. Met 13 tegen 3 stemmen en 1 bianco werd aangenomen het voorstel: „Het worde aan de betrokken personen overgelaten of zij met behoud van de bedie- ning van het ambt den arbeid der Tweede Kamer op zich willen nemen". OVERREDEN. Door eigen onvoorzichtigheid geraakte gisteravond op den Rijkswijkschenweg nabij 's-Gravenhage een 12-jarige knaap onder een auto. Met eemige gebroken ribben en inwen- dige kneuzingen werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. INVOER HERKAUWENDE DIEREN IN BELGIe. De Rijkslandbouwconsulent A. Sevenster te Brussel deelt mede, dat met ingang van 1 September de invoer van herkauwende dieren uit Nederland in Belgie weer wordt toege- staan langs de douanekantoren de Clinge (station), de Clinge (dorp) en de Clinge (paal). WIJZIGING PLAN STAATSLOTEjRIJ. De trekkingen van de vierde klasse der 433sfe Staalsloterij zullen wordm gehouden 10, 11, 12 en 13 Sept. en die der vijfde klasse 24, 25, 26 en 27 Sept., 1, 2, 3 en 4 Oct, 8, 9, 10 en 11 Oct. en 15, 16, 17 en 18 Oct, terwijl de laatste 100 nomimers Vrij- ezc sdiltterende fapon Is bestemd voor warme, zonnlge plaatsen, waar de bloemen heerlijk geuren. Zij is gemaakt van bleek rose batlst of getnoesd mousseline, haar overhalfgende rok is onderaan uitgeschulpt en aan het middel afgezet met een prachtig bouquet van heel lichte orchidee&n. De brunette zal de charme van haar donker haar en d& blankheld van haar tdnt verhoogen door het dragen van zuik een japon. En zij kan zoo gemakkelijk een andere japon krljgen, ofschoon zij er nooit een behoeft te koopen. Zij kan deze vlug twinken In een donkerblauwe kleur, of licht zee-groen ,en iedereen die haar ziet denkt dat zij een nieuwe, tnooie japon aan heeft De Lever's Zeep Maatschappfj Vlaardlngren dag 19 Oct. zullen worden getrokken, alles in plaats van op de dagen in het plan ver- meld, in verband met de feestien, welke ge vierd1 zullen worden ter gelegenheid van de herdenking van de 25-jarige regeering van de Koningin. NEDERLANDSCHE VLIEGER OMGEKOMEN. Reuter seint uit Londen, dat gisteren een Nederlandsche vlieger, wiens naam Duyzing of Dijzing zou zijn, te Stanford River, in het Engelsche graafschap Essex, met zijn vlieg- tuig is gevallen. Hij zat alleen in het vlieg- tuig. Toen men hem onder het vernielde vlieg- tuig vandaan haalde, leefde hij nog, maar enkele minuten daarna is hij gestorven. De omgekomem vlieger is, naar van andlere zijde wordt gemeld, mr. E. W. H. Duyzings, advocaaf te Utrecht, die in zijn vacantie les in het vliegen kreeg bij de Havilland Air Craft Cy. Op een solovlucht overkwam hem het ongeluk. Nu weer wordt aan het Haagsche Aneta- kantoor verzekert, dat de mededeeling als zou de vlieger, die met zijn toestel tegen een schutting is terecht gekomen, ongeroutineerd zou zijn, op een misverstand berust. DE GOEKWAR VAN BARODA. f Het bericht uit Vlissingen over het over- lijden van d'en Goekwar van Baroda in den trein die uit Berlijn te Vlissingen was aan gekomen, is niet duidelijk. Immers de leeftijd van den Goekwar werd daarin opgegeven als 28 jaar. In werkelijkheid is de Goekwar een man van 60 jaar. Aangenomen dat de over- ledene te Vlissingen werkelijk de Goekwar was, laten wij over hem nog de volgende bij- zonderheden volgen. Hij was een der mach- tigste inlandsche vorsten van Britsch-Indie en hij was een der vijf vorsten die, ingeval de omstandigheden daarvoor zich voordeden, recht hadden op een1 saluut van 21 kanon- schoten. Hij dankte zijn verheffing tot vorst aan de Britten, die zijn voorganger hadden afgezet op grond van het feit dat deze de hand had gehad in een moordaanslag op den Britschen resident. Na die afzetting werd aan sir Frank Souten opgedragen deni naastbe- staande van den afgezetten vorst te zoeken. Dit bleek een 12-jarige knaap te zijn die tot d'ien in betrekkelijke armoede op de hoeve van zijn vader had doorgebracht, waar hij het vee hoedde. Na een zorgvuldige opleiding waarop van Britsche zijde een nauwlettend toezicht werd uitegoefend aanvaardde in 1881 de Goekwar de uitoefening van het ge- zag in een staat van 8000 vierkante Eng. mijl met een Hindoe-bevolking van 2,000,000 zielen. De Goekwar was bekwaam bestuurder met vfer-vooruitzienden blik; hij was nooit huiverig de verbeteringen in te voeren, die hij voor zijn land noodig achtte. Hij was buiten- gewoon rijk en de bezitter van prachtige edel- gesteenten. Een zijner bezittingen was het beroemde met paarlen, robijnen en diamanten bezette vloerkleed, dat een waarde heeft van 10,000,000 gulden. Voorts bezat hij een dia manten halssnoer ter waarde van 25,000,000 gulden. Hij was een groot jager, en hij bezat in Engeland een landgoed bij Haslemere. Tijdens den Boerenoorlog en tijdens den wereldoorlog, steunde hij Engeland op onbe- krompen wijze met geld. Van Februari 1916 tot het eind1 van den oorlog droeg hij elke maand 120,000 gulden bij in de oorlogskos- ten; ook schonk hij voor dat doel tallooze vliegtuigen. auto's, paarden, tentSn, enz. VERMINIDERING AANTAL HDDGERE AMBTENAREN. De directeur-generaal der P. en T. heeft, naar „De Msb. bericht, een commissie inge- steld, met de opdracht: lo. te onderzoeken of het mogelijk is, het aantal hoogere ambtenarien in te krimipen; 2o. eene voUedige algemeene regeling te ontwerpen voor de bezetting van de directien der kantoren, zoomede van de overige leiden- de en toezicht-functien 3. voorstellen te doen omtrent de wijze waarop, zonder de belangen van het betrok ken personeel te sehaden, de onder punt lo. bedoelde inkrhnping zal kunnen plaats vin den; 4o. op te geven, welke besparing op die manier vericregen kan worden. De commissie bestaat uit de heerenW. D. Nblting, hoofdinspecteur (voorzitter)N. Mulder, hoofdinspecteur; L. P. J. M. Truf- fino en L. M. van Hengelaar, inspecteurs te 's-Graven'hageA. P. F. Duynstee, inspec- teur te Maastricht; G. Kiveron, directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam1; J. La- zonder, directeur van het postkantoor te Rot terdam; H. J. M. A. Jansen, directeur van het post- en telegraafkantoor te Heeren veen, en T. de Whiter, hoofdeommies te Go- rinchem. DE PRIJSVERLAGING DER SIGARET- TEN. Waar de prijzen in den laatsten tijd tel- kens veranderen, hebben naar de Telg ver neemt de hen grootste fabrieken vier uit Den Haag, drie uit Amsterdam, een uit Eindhoven, een uit Rotterdam en con uit Lon den besloten, om a. een zoodanig oontrole- systeem in te voeren, dat de herkomst harer merken is na te gaan. b. collectief de -levering te onthouden aan die verkoopers, door ivie de sigaretten bene- den den banderolleprijs worden verkocht; v: 3^ ICT Bi

Alkmaarsche Courant | 1923 | | pagina 2